HORECA Nedir? Türkiye'de HORECA Sektörü | HORECA Trend
Takip edin!

Genel

HORECA Nedir? Türkiye ve Dünyada HORECA Sektörü

HORECA terimi, İngilizce “Hotel”, “Restaurant”, “Cafe” kelimelerinden türetilmiştir. Günümüzde Catering sektörü de HORECA’nın önemli bir parçası haline gelmiştir.

Yayınlandı

on

Otel, restoran, cafe ve catering alanında çalışan şirketlerin tamamını kapsayan sektör HORECA olarak adlandırılmaktadır. HORECA terimi, İngilizce “Hotel”, “Restaurant”, “Cafe” kelimelerinden türetilmiştir. Günümüzde Catering sektörü de HORECA’nın önemli bir parçası haline gelmiştir.

HORECA denildiğinde öncelikle gıda endüstrisi, özellikle yiyecek ve içecek alanı akla gelse de kavram sadece bununla sınırlı değildir. Tüm bunların yanı sıra tekstil, mimari, endüstriyel mutfak, tüm otel ekipmanları gibi alanları da HORECA çerçevesinde ele almak mümkündür.

Tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de ev dışı tüketim ve toptan ürün satışı genellikle HORECA kanalı üzerinden yapılmaktadır. HORECA, B2B (business to business) ürün ve hizmet satışı konusunda en büyük pazarlardan birisi haline gelmiştir. Bu nedenle birçok tedarikçi firmanın HORECA kanalına özel pazarlama ve satış ekipleri bulunmaktadır.

Dünyada HORECA Sektörü

Her yıl 1,8 milyon girişimci ve milyonlarca müşteriyi kendine çeken 420 milyar Euro büyüklüğe ulaşan HORECA sektörü, tüm Dünya’da kapasitesini hızla artırmaktadır.

Yakın coğrafyamızda, Avrupa Birliği ekonomisinin önemli bir unsuru haline gelmiştir. Resmi istatistiklere göre Avrupa Birliği’nde, finansal olmayan iş ekonomisi içinde, işletmelerin yaklaşık yüze 8’ini, istihdamın yüzde 7’sini ve katma değerin yüzde 3’ünü HORECA sektörü tek başına oluşturmaktadır. Geçtiğimiz yıllarda Avrupa Birliği’nden ayrılan İngiltere’de de HORECA sektörü önemli bir yere gelmiştir.

Dünyada HORECA sektörü ciddi oranda KOBİ’lerden oluşmaktadır. HORECA sektörü içerisinde yer alan tüm işletmelerin yüzde 90’ından fazlasının 10’dan az çalışanı bulunmaktadır. Bu durum tüm Dünyada olduğu gibi Türkiye’de de geçerlidir.

Türkiye’de HORECA Sektörü

Oteller, restoranlar, cafe ve catering şirketleri, Türkiye gıda endüstrisinin onlarca milyar dolarlık bir bölümünü oluşturuyor.

Türkiye’de HORECA sektörü denildiğinde otel ve konaklama hizmetlerinin ağırlığı gözlemlenmektedir. Bir turizm ülkesi olan Türkiye’de HORECA sektörünün istihdama ve ekonomiye önemli katkıları bulunmaktadır. Türkiye 2021 yılında, 2020’ye göre yüzde 88,08 artışla toplamda 30 milyon 38 bin 961 ziyaretçi ağırladı. Türkiye’nin 2021 yılı turizm geliri ise yüzde 103,02 artışla toplam 24 milyar 482 milyon 332 bin dolar oldu. 2022 yılında ise turizm hedefi yıl içerisinde yenilenerek 47 milyon turist ve 37 milyar dolar gelir olarak belirlendi.

Türkiye’de otel ve konaklama sektörlerinin yanı sıra restoran, cafe ve catering sektörü de HORECA alanındaki önemli oyuncular olarak dikkat çekiyor. Bu sektörlerin de istihdama ve Türkiye ekonomisine çok önemli katkıları olduğu istatistiklerde gözlemleniyor. (Türkiye’de catering sektörü hakkında detaylı bilgiyi Catering Türkiye web sitesinde bulabilirsiniz.)

Türkiye’deki restoran ve hazır yemek seçeneklerinin artan popülaritesi, artan cafe sayısı ve catering şirketlerinin kapasite artışları HORECA sektöründeki büyümeyi net bir şekilde yansıtıyor ve her geçen gün bu büyüme ivme kazanıyor.

Türkiye aynı zamanda HORECA sektörde küresel pazarın en büyük 7. ihracatçısı olarak yer alıyor. HORECA alanına tedarik sağlayan Türkiye’deki şirketler 20 milyar dolarlık büyüklüğü ile 180 ülkeye ihracat yapıyor. Bu ihracatın yüze 60’ı Avrupa ülkelerine yapılıyor.

HORECA Sektöründe İstihdam

HORECA sektörü hizmet odaklı olduğu için emek yoğun bir yapıdadır. Bu nedenle Dünyanın dört bir yanında on milyonlarca kişi bu sektörde istihdam edilmektedir. HORECA sektöründeki işler, düzensiz çalışma saatleri, düşük ücret ve az kariyer beklentisi nedeniyle geçici olma eğitiminde olsa da istisnai alanlar da mevcuttur. Ancak genel olarak sektörde çalışan gençlerin oranının yüksek olduğu gözlemlenmektedir.

Türkiye’de etkisini sürdüren ekonomik dalgalanmalar işçi kesimini büyük ölçüde olumsuz etkilese de HORECA sektöründeki istihdam ihtiyacı sürekli artış göstermektedir. Pandemi sürecinde olumsuz etkilenmiş olsa da HORECA sektörü tüm krizlerde istihdam oranını korumayı ve hatta artırmayı başarmıştır.

HORECA Sektörünün Geleceği

HORECA sektörü, Dünyanın en hızlı büyüyen sektörlerden biridir. Avrupa’da ve Amerika’da hızlı bir büyüme evresine girmiştir. Türkiye’de de oldukça hızlı bir şekilde büyümektedir.

Not: HORECA sektörüne dair güncel haber, makale ve röportajlar için HORECA Trend gazetesini edinebilir veya web sitemizi ziyaret edebilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
3 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Tabldot Yemek Nedir? Nasıl Seçilir? | Catering Türkiye

  2. Pingback: Türkiye’de HORECA Sektörü ve Temel İstatistikler - HORECA Trend

  3. Pingback: HORECA Dağıtım Nedir? - HORECA Trend

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Elite World Hotels & Resorts Yeni Yatırımlarıyla Turizmde Çeşitliliği Artıracak

Turizm sektöründe 50 yıla yaklaşan deneyimiyle hizmet veren Elite World Hotels & Resorts, zinciri büyütme stratejisine açacağı yeni otellerle turizmde çeşitlilik yaratarak katkı sağlayacak. Grubun hedefi 2030 yılında yurt içi ve yurt dışında toplam 50 otele ulaşmak.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin önde gelen otel zincirlerinden Elite World Hotels & Resorts, 50 yıla yaklaşan deneyimini bir adım öteye taşıyor. Franchise iş modeliyle zinciri genişletmeye karar veren Elite World Hotels & Resorts, büyüme stratejisi doğrultusunda gruba 4 yeni marka daha kazandıracak. Grup, kalitesinden ödün vermeden Türk turizmine katkı sağlamayı ve 2030 yılına kadar otel sayısını 50’ye çıkarmayı amaçlıyor.

Grubun ekonomi, orta segment, lüks segmentte Elite World Grand, Elite World, Elite World Comfy ve Elite World GO olmak üzere farklı misafir kitlelerine hitap eden 4 markası bulunuyor. Toplam 11 otelle Marmara, Ege, Karadeniz ve Doğu Anadolu bölgelerinde faaliyet gösteren Elite World Hotels & Resorts, Türkiye’nin 7 bölgesi başta olmak üzere yurt içinde ve yurt dışında turizmde değer yaratma vizyonuyla hareket ediyor.

“Türkiye’nin 7 Bölgesinde de Olacağız”

Elite World Hotels & Resorts Yönetim Kurulu Üyesi Emel Elik Bezaroğlu, ülkeye gelen turist sayısı ve turizm gelirini artırma gerekliliğine vurgu yaparak, “Bu hedefe sadece büyük şehirler veya resort otellerle değil, ülkenin her ilinde konaklama tesislerinin kalitesini artırarak ulaşabiliriz.

Turizmde çeşitlendirmenin önemli bir kriter olduğunu düşünüyoruz. Bundan hareketle biz de Elite World olarak bu çeşitlendirmeyi sağlayıp Türkiye’nin 7 bölgesinde otellerimizle var olmak istiyoruz.” dedi. Elik Bezaroğlu, “Biz otellerimizle bu çeşitlendirmeye katkı sağlarken ülkemize yurt dışından gelen turist pazarlarındaki çeşitliliği de önemsiyoruz. Bu nedenle bu yıl global pazarlarda tanıtım çalışmalarımıza ağırlık veriyoruz. Doğru hedef kitle, doğru bütçe ve hedeflerde turizmde istediğimiz yere geleceğimize inanıyoruz.” diye konuştu.

Yatırımcıları Turizmde Büyümeye Davet Ediyor

Franchise iş modeliyle Türkiye genelinde büyümeyi hedefleyen şirket, Elite World markasının sektördeki güvenilirliği ve kalitesiyle öne çıkarak, yatırımcıları bu büyüme yolculuğuna davet ediyor.

Elite World Hotels & Resorts CEO’su Orkun Petekçi, “Turizmde değişen trendlere hızla adapte olan Elite World Hotels & Resorts olarak farklı kategorilere hitap edecek 4 yeni marka daha yaratarak turizmde çeşitliliği artırmayı hedefliyoruz. Bu büyümeyi gelen talepler doğrultusunda 3 ve 4 yıldızlı oteller ağırlıklı olmak üzere franchise iş modeliyle Türk turizminin büyümesine katkı sağlamak isteyen yatırımcılarla birlikte gerçekleştireceğiz. Sektörde yerli zincir olarak sahip olduğumuz deneyim ve sunduğumuz uluslararası standartlardaki hizmetle yatırımcılara tüm hizmetleri paket olarak sunuyoruz. 8’i kendi yatırımımız olan otellerimiz sayesinde yatırımcılarımızla aynı dili konuşuyoruz. Bu hedeflerimizi gerçekleştirmek için yatırımcıları Türk turizminin büyümesine katkı sağlamaya davet ediyoruz. 2030 yılına kadar 50 otele ulaşma hedefimiz doğrultusunda Türkiye’nin farklı illerine markamızı taşımak için yatırımcılarla bir araya geliyoruz. Amacımız otel sayımızı artırmaktan öte kaliteden ödün vermeden turizme katkı sağlamak. Açtığımız otellerle istihdama da büyük ölçüde katkı sağlayacağız” dedi.

Elite World Hotels & Resorts Hakkında

Türkiye’nin önde gelen otel zincirlerinden Elite World Hotels & Resorts, 50 yıla yaklaşan konaklama deneyimini, 4 markası ve 11 oteli ile turizm sektörüne farklı bir bakış açısı kazandırarak, Türkiye’nin 7 bölgesinde ve yurtdışında franchise iş modeliyle büyümeyi hedefliyor.

Elite World Grand: İstanbul Basın Ekspres, İstanbul Küçükyalı ve Sapanca’da, merkezi konumlarda yer alan otelleriyle faaliyet gösteren Elite World Grand markası, iş ve tatil amaçlı konaklayan tüm misafirlerine yüksek standartlarda ayrıcalıklı bir hizmet ve lüks bir konfor sunuyor. İş dünyası ve kongre turizmi için ihtiyaçları en iyi şekilde anlayıp, en doğru çözümleri sunan büyük ve güçlü teknolojik altyapıya sahip toplantı salonlarıyla sektörün dinamiklerini yeniden tasarlıyor. Türkiye’de birçok ilki bünyesinde barındıran spa merkezleri ile Elite World Grand, dinamik bir yaşam stiline sahip seçkin misafirlerine benzersiz bir deneyim yaşatırken, sağlıklı yaşam konseptiyle lüks algısını da yeniden yapılandırmaktadır.

Elite World: İstanbul Florya, İstanbul Taksim, Kuşadası, Marmaris ve Van’da merkezi lokasyonlarda yer alan otelleriyle Elite World markası, özgün tasarımlara sahip geniş odaları ve toplantı salonlarıyla misafirlerinin tüm ihtiyaçlarına cevap veren yüksek standartlarda bir hizmet ve üstün bir konfor sunuyor. Bulunduğu bölge kültüründen aldığı ilhamla tasarladığı modern restoranlarında Türk ve dünya mutfağından lezzetler sunarken, sağlıklı yaşam tarzının yön verdiği spa merkezleri ile misafirlerine seçkin bir ortamda zindelik kazanmak ve rahatlayabilmek için şık bir ortam sağlıyor.

Elite World Comfy: İstanbul Taksim ve Samsun Atakum yer alan otelleriyle Elite World Comfy markası, yaşam tarzının yön verdiği merkezi lokasyonlarda, çağdaş çizgileri ve akıllı tasarlanmış teknolojik binalarıyla günümüz iş ve tatil amaçlı tüm misafirlerinin dinamik konaklama ihtiyaçlarına cevap veren yeni nesil bir hizmet sunuyor. Konaklama hizmetinin yanında Türk ve dünya mutfağından lezzetler sunan restoranı, teknolojik altyapıya sahip toplantı salonları, SPA ve fitness olanaklarıyla aile buluşmalarından iş toplantılarına kadar her türlü aktivite için aranan bir merkez olarak bulunduğu şehirde ön plana çıkıyor.

Elite World Go: Van Edremit’te açılan ilk oteliyle Elite World GO, günümüzün iş ve tatil amaçlı yeni nesil gezginlerinin tüm dinamik ihtiyaçlarına cevap veren modern tasarımlı ve konforlu alanlarıyla dikkat çekiyor. Marka, güncel trendleri ve son teknolojiyi, kaliteden ödün vermeden sunduğu hizmetlerle harmanlayan Elite World Hotels & Resorts’un tüm deneyimini içeriyor ve yansıtıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Elite World Hotels & Resorts

Devamını Oku

Genel

Godiva’da Yeni Yıl İçin Birbirinden Özel Hediye Seçenekleri

GODIVA, yeni yılın ışıltısından ve doğanın güzelliğinden ilham alarak hazırladığı 2024 Yeni Yıl Koleksiyonu ile Belçika çikolatasından doğan benzersiz lezzetlerini çikolata severlerle buluşturuyor. 

Yayınlandı

on

Dünyanın önde gelen premium çikolata markası GODIVA, sezonun ışıltısından ilham alarak sınırlı sayıda tasarladığı 2024 Yeni Yıl Koleksiyonunu GODIVA mağazalarında çikolata severlerle buluşturuyor. Yeni yıl ruhunu yansıtan eşsiz tasarımlarıyla özenle hazırlanan koleksiyon, GODIVA’nın ikonik çikolata çeşitlerinin yanı sıra sevdiklerini mutlu etmek isteyenler için göz kamaştıran hediye kutuları ve hediye sepeti alternatifleri sunuyor. Yepyeni bir yıl ile yeni başlangıçlar yapmaya hazırlanırken, sezonun ışıltısından ve doğanın güzelliğinden ilham alan koleksiyonda göz kamaştıran birbirinden enfes ürünler çikolata severlerle buluşuyor.

Yeni Yıl Ruhunu Yansıtan Çikolatalar

GODIVA, 2024 Yeni Yıl Koleksiyonu ile tüm çikolata severlere her nerede olurlarsa olsunlar harika lezzetler sunmaya ve premium çikolatayı herkes için erişilebilir hale getirmeye devam ediyor. Sezonun ruhunu, lezzetini ve heyecanını yansıtan ışıltılı hediye seçenekleri arasında trüf, pralin, kare, napoliten, madlen ya da karışık çikolata çeşitlerini içeren özel tasarımlı çikolata kutuları ile kişiselleştirilebilen hediye sepeti çeşitleri çikolata severlerin favorisi oluyor.

Kişiselleştirebilen Hediye Seçenekleri

GODIVA 2024 Yeni Yıl Koleksiyonunda, çikolataların kahve ile bir araya getirildiği, her kutunun yeni yıla özel ışıltılı dokunuşlarla tasarlandığı ve dönemin ruhunu yansıtan renklerle süslendiği şık hediye alternatifleri öne çıkıyor. Kar küresi, mum, termos, bardak gibi ürün çeşitleriyle kişiselleştirilebilen kutular ve sepetler birçok farklı hediye seçeneği oluşturma imkânı sunuyor.

İçinizi Isıtacak Yepyeni Lezzetler

GODIVA, eşsiz Belçika çikolatasıyla hazırlanan yepyeni sıcak çikolata lezzetleriyle yeni yıl mutluluğunu ikiye katlıyor. Çok sevilen tuzlu karamel lezzeti ile GODIVA’nın imza sıcak çikolatasının eşsiz uyumunu yakalayacağınız Tuzlu Karamelli Sıcak Çikolata ve gerçek Belçika çikolatasıyla vişnenin mükemmel birlikteliğini deneyimleyeceğiniz Vişneli Sıcak Çikolata, GODIVA CAFE’lerde çikolata severleri bekliyor.

GODIVA’nın Yeni Yıl Koleksiyonunda yer alan, sezonun ruhunu, lezzetini ve heyecanını taşıyan birbirinden ışıltılı hediye seçenekleri için godiva.com.tr adresini ve GODIVA mağazalarını ziyaret edebilirsiniz.

GODIVA Chocolatier Hakkında

Premium çikolatada dünya lideri GODIVA Chocolatier, Belçikalı Çikolata Ustası Pierre Draps tarafından 1926 yılında Brüksel’de kuruldu. 100’den fazla ülkede köklü bir global ayak izine sahip olan GODIVA, çok kanallı bir yaklaşımla etki alanını genişletmeye devam ederken tüketici ambalajlı ürünlerin yanı sıra çevrimiçi satışa yatırım yaparak resmi hediyelik segmentinin ötesinde hızlı bir açılıma imza atıyor. GODIVA “insanların gözlerini daha harika bir dünyaya açma” sözünü yerine getirirken, müşteriler artık GODIVA’yı çok sayıda seçkin perakende satış noktası, süpermarket, eczane, çevrimiçi mağaza ve pazara bağlı olarak butik perakende noktalarda ve kafelerde GODIVA Delight da dâhil olmak üzere bulabilecekler. GODIVA için sorumluluk sahibi bir kurumsal vatandaş olmak bir iş yapma şeklidir. Şirketin her bir paydaşına karşı yerine getirdiği bir sözdür: daha parlak bir gelecek için bugün harekete geçmek. GODIVA, etkisini optimize etmek adına ve BM’nin Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleriyle uyumlu olarak, çalışmalarında Kadınları Yetkilendirme ve Sürdürülebilirlik konularına odaklanıyor. Daha fazla bilgi için GODIVA Cares adresini ziyaret edin.

Kaynak: HORECA Trend ve GODIVA

Devamını Oku

Genel

IHG Hotels & Resorts, Altı Şehirde Altı Yeni Otel ile Türkiye’deki Büyümesine Hız Veriyor 

Dünyanın önde gelen otel gruplarından biri olan IHG Hotels & Resorts, Türkiye’nin altı şehrindeki altı yeni oteli ile Türkiye’deki yerini sağlamlaştırıyor. 

Yayınlandı

on

IHG’nin Avrupa genelinde sürdürülebilir büyüme odaklı çalışmalarının bir sonucu olan yeni oteller, şirketin InterContinental Hotels & Resorts, Holiday Inn, Crowne Plaza, Holiday Inn Express ve Holiday Inn Resort gibi beş markasının yeni otellerini kapsıyor.

IHG Hotels & Resorts Avrupa Bölgesi İş Geliştirmeden Sorumlu Başkan Yardımcısı Willemijn Geels, konu hakkında şunları söyledi: “Türkiye IHG için önemli bir büyüme pazarı ve marka portföyümüzün tamamını kapsayan iş birlikleri, yatırımcılarımızın markalarımıza ve IHG şirketine olan güvenini ortaya koyuyor. Türkiye, uzun süredir yerli ve yabancı turistlerden gelen talebin güçlü olduğu bir ülke ve bu ülkeye yaptığımız yatırımların karşılığını vermesi de bunun kanıtı. Buna paralel olarak, Türkiye’de ağırlama ve seyahat sektörünü zengin ve dinamik bir gelecek bekliyor.”

Essentials

IHG’nin Mersin’deki ilk oteli olarak yatırımcı Köknar Turizm San. ve Tic. Ltd. Şti. ortaklığıyla kurulan Holiday Inn Mersin, 95 odalı bir otel olarak faaliyete geçecektir. Kentte yeni bir finansal gelişimin parçası olması planlanan bu otel, kent merkezine ve toplu ulaşımla deniz kenarına kolay erişim imkanı sunuyor ve bu yönüyle, iş ve eğlence amaçlı seyahatler için ideal bir çözüm oluyor. Otelin 2026 yılının sonlarında açılması planlanıyor.

2025’in sonunda İstanbul’da açılması planlanan Holiday Inn Express İstanbul Arnavutköy, İstanbul Uluslararası Havalimanı’nın yakınında 64 odalı bir otel olacaktır. Yatırımcı Fıratım İnşaat Gayrimenkul San. ve Tic. Ltd. Şti. iş birliğiyle açılacak otelde bar, restoran ve teras bulunması planlanmaktadır.

IHG’nin Türkiye’deki ilk Resort Oteli olarak 2023 yazında açılan Holiday Inn Resort Bodrum, Bodrum Bardakçı Koyu’nda 266 odasıyla hizmet vermektedir. Ege Denizi’ne bakan yamaçlarda kurulu olan tesis; havuzlar, spa, üç restoran ve beş bar ile günlük hayattan mükemmel bir kaçış noktası niteliğindedir.

Premium

IHG’nin Yalova’daki ilk oteli olarak Martı Termal Turizm İnşaat Sanayi iş birliğiyle hizmete girecek olan Crowne Plaza Yalova, 2024 ilkbaharında açılacaktır. Otelde 106 oda, restoran, pastane, toplantı alanı ve balo salonu içeren bir lobi bar yer alacaktır. Otel ayrıca, İstanbul gibi komşu kentlerde yaşayıp Yalova’nın kaplıca ve plajlarının keyfini çıkarmak isteyenler için mükemmel spa, fitness ve sağlıklı yaşam alanları sunacaktır.

Hüma Sağlık Hizmetleri A.Ş. iş birliğiyle 2024’ün 2. çeyreğinde açılacak Crowne Plaza Kayseri, 186 oda, restoran, lobi bar, toplantı alanı, fitness ve spa alanıyla hizmet verecektir. Crowne Plaza markası için kentte bir ilk olan otel, Kayseri’nin sanayi bölgesi, şehir merkezi ve Kayseri futbol stadyumu için uygun bir konumda bulunmaktadır. Otel ayrıca yenilenmiş, tam teşekküllü bir hastanenin bitişiğinde Türkiye’nin en ünlü kayak merkezlerinden biri olan Erciyes Dağı’na yakın bir konumda bulunmaktadır.

Luxury & Lifestyle

Yılın başında imzalanan 231 odalı InterContinental Bursa oteli, ülkenin dördüncü büyük şehrinde lüks bir otel olarak hizmete girecektir. Otel yatırımcısı Atis Yapı ile iş birliği içinde geliştirilen otelin, 2025 başlarında açılması ve UNESCO Dünya Mirası statüsündeki bu kentin en büyük otellerinden biri olması planlanmaktadır. Türkiye halihazırda, İstanbul’un Avrupa yakasında bulunan, Boğaz ve tarihi yarımada manzaralı InterContinental Istanbul’a ev sahipliği yapmaktadır.  Ayrıca 2021’de imzalanan InterContinental Grand Ankara ise 2024 yılının sonunda açılacaktır. InterContinental Bursa hakkında daha fazla bilgi için buraya tıklayın.

IHG’nin Türkiye’de faaliyette olan 30 oteli ve Six Senses, InterContinental Hotels & Resorts, Crowne Plaza, Holiday Inn Hotels & Resorts and Holiday Inn Express ile açılması planlanan dokuz oteli daha bulunmaktadır.

*30 Eylül 2023 itibariyle

Kaynak: HORECA Trend ve IHG Hotels & Resorts

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.