Türkiye’de Otel Doluluk Oranları: İl İl ve Aylara Göre Veriler
Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre belgeli konaklama tesislerinde doluluk oranı 2025'te yüzde 49,5 oldu; geceleme sayısı yüzde 16,8 artışla 252,3 milyona çıktı. İl, ay ve tesis türüne göre...

Kültür ve Turizm Bakanlığı verilerine göre Bakanlık belgeli konaklama tesislerinde doluluk oranı 2025’te yüzde 49,5 oldu. Oran 2024’te yüzde 51,9’du. Geceleme sayısı ise yüzde 16,8 artışla 252,3 milyona çıktı. Ağustos 2026’da doluluk yüzde 72,7’ye çıktı; bir yıl önce aynı ayda oran yüzde 71,2’ydi.
İçerik Tablosu
Kültür ve Turizm Bakanlığı, turizm işletmesi belgeli ve basit konaklama belgeli tesislerin bildirdiği tesise geliş ve geceleme sayılarından her ay doluluk oranı hesaplıyor. HT Veri, 2025 yıllık bülteni ile Ağustos 2026 aylık bültenini il, ay ve tesis türü bazında inceledi.
Türkiye’de otel doluluk oranı kaç?
Bakanlık belgeli tesislerde 2025’te yıllık doluluk oranı yüzde 49,54 oldu. 2024’te bu oran yüzde 51,91’di. Pandemi öncesi 2019’da yüzde 58,90 ile son on yılın en yüksek düzeyi görülmüştü.
- Tesise geliş: 98.981.217. 2024’e göre yüzde 18,9 artış.
- Geceleme: 252.323.483. 2024’e göre yüzde 16,8 artış. Gecelemelerin 154,8 milyonu yabancı, 97,5 milyonu yerli misafirlere ait.
- Ortalama kalış: 2,55 gece. Yabancılarda 3,17, yerlilerde 1,94 gece.
Yerli gecelemeler bir yılda yüzde 27,6, yabancı gecelemeler yüzde 10,9 arttı. Geceleme sayısı artarken doluluk oranının düşmesi, kapsamdaki yatak kapasitesinin gecelemelerden daha hızlı büyüdüğünü gösteriyor. Veri, bu artışın ne kadarının yeni açılan, ne kadarının belgelendirme sürecine yeni giren tesislerden geldiğini ayırmıyor.
İllere göre doluluk oranları
Geceleme sayısı en yüksek on il arasında 2025’te en yüksek doluluk oranı yüzde 66,31 ile Antalya’da görüldü. İstanbul yüzde 53,50 ile ikinci, Aydın yüzde 52,28 ile üçüncü sırada. Muğla yüzde 49,99 ile Türkiye ortalamasına yakın kaldı.
Antalya, Türkiye’deki belgeli tesis gecelemelerinin yüzde 44,1’ini tek başına karşıladı. İstanbul’un payı yüzde 15,9, Muğla’nın yüzde 9,8. Üç il birlikte toplam gecelemelerin yaklaşık yüzde 70’ini oluşturdu.
Misafir profili iller arasında belirgin biçimde ayrışıyor. Antalya’da yüzde 66,31’lik doluluğun 55,95 puanı yabancı, 10,36 puanı yerli misafirlerden geliyor. İstanbul’da yabancıların katkısı 38,43, yerlilerin 15,06 puan. Muğla’da ise iki grup birbirine yakın: yabancı 28,93, yerli 21,07 puan.
Yıldız sınıfına göre doluluk
2025’te tesis türleri arasında en yüksek doluluk birinci sınıf tatil köylerinde (yüzde 68,70) görüldü. Beş yıldızlı otellerde doluluk yüzde 61,01, dört yıldızlılarda yüzde 54,00, üç yıldızlılarda yüzde 42,15 oldu. Basit konaklama belgeli otellerde oran yüzde 41,48, butik otellerde yüzde 42,29.
Beş yıldızlı oteller, 101,6 milyon gecelemeyle toplam gecelemelerin yüzde 40,3’ünü karşıladı. Bu otellerde ortalama kalış 3,25 gece.

Mevsimsellik ve 2026’nın ilk sekiz ayı
Doluluk oranı yıl içinde güçlü bir mevsimsellik gösteriyor. 2025’te en düşük oran yüzde 26,79 ile Mart’ta, en yüksek oran yüzde 71,15 ile Ağustos’ta görüldü. Kasım’dan Mart’a kadar her ay doluluk yüzde 34’ün altında kaldı.
2026’nın Ocak-Ağustos döneminde belgeli tesislerde 181,6 milyon geceleme yapıldı. Bu, 2025’in aynı dönemine (162,4 milyon) göre yüzde 11,8 artış demek. Dönemin ortalama doluluk oranı yüzde 47,04 oldu. Aylık bazda Mart hariç Ocak-Haziran döneminde doluluk 2025’in altında kalırken Temmuz (yüzde 67,96) ve Ağustos (yüzde 72,67) aylarında bir önceki yılın üzerine çıktı.
Ağustos 2026’da doluluk oranı Aydın’da yüzde 84,81, Muğla’da yüzde 79,06, Trabzon’da yüzde 74,15, Ordu’da yüzde 70,63 oldu. İstanbul’da oran yüzde 63,44, İzmir’de yüzde 61,18 oldu.
Veri tablosu: Geceleme sayısı en yüksek 10 ilde doluluk oranı, 2025
| İl | Tesise geliş | Geceleme | Doluluk oranı |
|---|---|---|---|
| Antalya | 30.763.631 | 111.340.634 | %66,31 |
| İstanbul | 18.095.346 | 40.105.289 | %53,50 |
| Muğla | 9.129.867 | 24.669.490 | %49,99 |
| İzmir | 4.198.053 | 8.407.203 | %38,54 |
| Aydın | 2.506.180 | 7.104.919 | %52,28 |
| Ankara | 3.661.891 | 6.175.718 | %41,45 |
| Nevşehir | 2.110.346 | 4.105.898 | %42,66 |
| Balıkesir | 1.569.903 | 3.411.872 | %29,80 |
| Bursa | 1.761.053 | 2.949.385 | %37,53 |
| Mersin | 1.277.376 | 2.597.184 | %32,72 |
| Türkiye | 98.981.217 | 252.323.483 | %49,54 |
Veri setini indir (CSV; il bazında 2025 ve aylık 2025-2026)
Bu rakamları okurken
- Doluluk oranı, Bakanlığın tesislerin bildirdiği geceleme sayısı ile yatak kapasitesinden hesapladığı yatak doluluğudur. Otel sektöründe sık kullanılan oda doluluğu ile aynı değildir.
- 2022’den itibaren veriler, belediye belgeli tesislerin basit konaklama belgesine geçişiyle birlikte basit konaklama belgeli tesisleri de kapsıyor. 2022 öncesi yıllarla karşılaştırma bu nedenle sınırlıdır.
- Kapsamdaki tesis sayısı her yıl değiştiği için geceleme sayısındaki artışın bir bölümü kapsam genişlemesinden kaynaklanıyor olabilir.
- Bakanlık belgesi olmayan tesisler ve kısa dönem kiralık konutlar bu istatistiklere dahil değildir.
Yöntem notu
Veriler, Kültür ve Turizm Bakanlığı Yatırım ve İşletmeler Genel Müdürlüğü’nün yayımladığı Bakanlık Belgeli Konaklama İstatistikleri’nin 2025 yıllık bülteni (“İşletme ve basit belgeli konaklama tesislerinde tesise geliş sayısı, geceleme, ortalama kalış süresi ve doluluk oranları”; yıl, ay, tesis türü ve il-ilçe tabloları) ile 2026 Ağustos aylık bülteninden alınmıştır. 2026 verileri geçicidir. Doluluk oranları Bakanlık tarafından hesaplanmıştır; geceleme payları, yüzde değişimler ve Ocak-Ağustos karşılaştırması HORECA TREND tarafından hesaplanmıştır. “Tesise geliş” kişi değil giriş sayısıdır; aynı misafirin farklı zamanlardaki girişleri ayrı sayılır. Erişim tarihi: 30 Ekim 2026.
Kaynak: T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı, Bakanlık Belgeli Tesis Konaklama İstatistikleri: 2025 Yıllık Bülten ve 2026 Ağustos Bülteni.
Son güncelleme: 30 Ekim 2026 · Veri dönemi: 2025 yıllık, Ocak-Ağustos 2026
Not: Bu içerikteki analiz ve grafikler, HORECA TREND kaynak gösterilerek ve değiştirilmeden paylaşılabilir (CC BY-ND 4.0). Ham veriler ilgili kaynak kuruma aittir.



İlk yorumu siz yapın...