Sanasaryan Han İstanbul Yeni Restoranı Sini’nin Kapılarını Açtı | HORECA TREND
Takip edin!

Restoran

Sanasaryan Han İstanbul Yeni Restoranı Sini’nin Kapılarını Açtı

Tarihi yarımadada yer alan, lüks misafirperverliğin temsili olan Sanasaryan Han, A Luxury Collection Hotel, İstanbul; yerel mutfağın özgün sunumlarını yansıtan Sini Restaurant ile Türkiye’nin zengin mutfak kültürünü misafirlerle buluşturuyor.

Yayınlandı

on

Semtin mirasını ve şehrin sunduğu çağdaş kültürü bir araya getiren neo-klasik başyapıt Sanasaryan Han bünyesinde misafirlerini ağırlayan Sini Restaurant; İstanbul’un ve Doğu Akdeniz’in imza lezzetleri ile konuklarını tarihi yarımadanın merkezinde epiküryen bir yolculuğa davet ediyor. Sofistike damakları etkilemek için bölgesel lezzetleri ve çağdaş mutfak anlayışını seçkin bir menüde bir araya getiren imza niteliğindeki ‘fine dining’ restoran Sini, Türkiye’nin kendine özgü misafirperverliğiyle konuklarına çeşitli epiküryen deneyimler yaşatıyor.

The Luxury Collection vizyonuyla şehrin gastronomi mirasını harmanlayan ve unutulmayacak bir mutfak deneyimi sunarak öne çıkan Sini Restaurant, Executive Chef Alper Adiller liderliğinde konuklarına modern dokunuşlarla bezeli geleneksel bir lezzet şöleni vadediyor. İstanbul’un ruhunu yansıtan kokteyller ve özgün yemekler eşliğinde konuklarına eski şehrin merkezinde bir araya gelebilecekleri yeni bir buluşma noktası sunuyor.

İstanbul’un Zengin Mutfak Mirası: Sini Restaurant 

İstanbul’un kalbinde yer alan Sini Restaurant, imza yemeklerinin yanı sıra, Şef Alper Adiller, yerel şaraplarla eşleştirilen yedi aşamadan oluşan seçkin tadım menüsüyle ‘fine dining’ deneyimini üst seviyelere taşıyor. Bu lezzet yolculuğu, İstanbul’un tarihine dokunan ‘Bizans, Osmanlı, Akdeniz ve Anadolu’ lezzetlerinden ilham alan bir gastronomik deneyim sunuyor.

Eski ve köklü bir İstanbul mezesi olan ‘’Lakerda’’, Sini Restaurant menüsünün imza lezzeti olurken, tadım menüsünün bir başka özgün aşaması ise denizlerin incisi olarak bilinen ‘’Mermer Orfoz’’. ‘’Lagos balığı’’ ise; Taşköprü sarımsağı, safran, badem sütlü tereyağı ve kaymak ile birleştiğinde damakta unutulmaz bir his uyandırıyor. Yemek deneyimini tatlı bir nota ile sonlandırmak için, tahin-susam tohumlarını keyifli bir lezzet bileşeninde sergileyen yaban mersini sorbesi, geleneksel tatlı ‘’Pişmaniye’’ ile eşleştirilerek misafirlere sunuluyor.

Executive Chef Alper Adiller’den Sini’de Lezzet Yolculuğu

Reklam

Sanasaryan Han’ın Executive Chef’i tarafından her ay düzenlenen Epicurean Workshop, konukları lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Bu özel buluşmalarda misafirler, Şef Alper Adiller ile  İstanbul lezzetlerinin tadını çıkarıyor. Konuklar Karaköy’deki tarihi balık pazarını ziyaret ederek seçtikleri taze balıkları ve Mısır Çarşısı’ndan aldıkları geleneksel baharatlar ile bir araya getiriyorlar. Şef Alper Adiller liderliğinde yemeklerini hazırlayan misafirler, şehrin gastronomi mirasının ardındaki mutfak sırlarını açığa çıkarırken, dönüştürücü bir gastronomik deneyim yaşıyorlar. 

Zamansız Zarafet ve İstanbul’a Şiirsel Dokunuşun Buluştuğu Yer

Sini Restaurant’ın ambiyansı, tarihi yarımadanın cazibesini çağdaş bir dokunuşla harmanlayarak İstanbul’un ruhunu yansıtıyor.Dekorasyondan masa düzenine kadar her ayrıntının özenle tasarlandığı Sini Restaurant, kusursuz bir lezzet deneyimi sunarken şık deri sandalyeleri ve inci beyazı masa örtüleri ile zarif bir atmosfer yaratıyor.

Kendine ait bir teras alanı bulunan Sini Restaurant, konuklarına açık havanın keyfini lezzetli yemekler eşliğinde çıkarmalarına ayrıca olanak tanıyor. Zamansız zarafet ve modern sofistikeliğin bir karışımı olan Sini Restaurant, şık mekan tasarımı ve lezzetli imza yemekleri ile şehrin mimari geçmişini epiküryen bir yetenekle harmanlayarak İstanbul’da bir lezzet durağı olarak öne çıkıyor.

Çoklu Oteller Genel Müdürü Volkan Öztürkler, “Sini Restaurant bir mutfak destinasyonundan çok daha fazlası; zaman içinde bir yolculuk” diyor. Şeflerin yaratıcı aynı zamanda da yaşatıcı ve aktarıcı olduklarını vurgulayan Executive Şef Alper Adiller; ”Odundan köze, közden kömüre, topraktan tabağa… Şefler, geçmişle gelecek arasındaki kavram bağlarının doğru aktarımını sağlamakla yükümlü elçilerdir. Nasıl ki insanlar dillerini ve kültürlerini nesilden nesile aktarıyorsa, konu yemek olduğunda da kültürleri gelecek nesillere aktarmak ve korumakla yükümlüyüz” diyor. Köklerinden beslenen ve bu deneyimi farklı kültürlerle sentezleyen bir yaklaşımı benimseyen Adiller, ”Ürüne ve hikâyeye sadık kalarak, geçmiş ve gelecek arasındaki kavram bağlarının doğru aktarımından sorumlu elçiler olduğumuza inanıyorum ve bu özgün yaklaşımı anlatıya tam anlamıyla entegre ediyorum” sözleriyle lezzet dünyasına ilham oluyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Sini Restaurant

Reklam
Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Restoran

Sanasaryan Han’da Sini Restaurant “Gizli Bahçe” ile Tarih ve Lezzet Buluşması

Sanasaryan Han’da yer alan Sini Restaurant, Bizans, Osmanlı, Akdeniz ve Anadolu lezzetlerinden ilham alan menüsü ve yeşilliklerle çevrili atmosferiyle tarihi yarımadanın merkezinde şimdi de bir “Secret Garden” deneyimi sunuyor.

Yayınlandı

on

Neo-klasik başyapıt Sanasaryan Han bünyesinde misafirlerini ağırlayan Sini Restaurant, semtin mirasını ve şehrin sunduğu çağdaş kültürü bir araya getirerek misafirlerine unutulmaz bir gastronomik deneyim sunuyor.

Sini Restaurant, şimdi de yeşilliklerle çevrili teras alanı ile konuklarına huzurlu bir kaçış noktası sağlarken, İstanbul’un ve Doğu Akdeniz’in imza lezzetlerini tarihi yarımadadan ilham alarak yaratılan imza kokteyllerle buluşturuyor.

“Secret Garden” alanıyla yaz günlerinde şehirden uzakta hissedeceğiniz keyifli anlara imza atan Sini Restaurant, şık yemek davetleri ve keyifli buluşmalar için ideal bir ortam sağlıyor. İstanbul’un en prestijli restoranlarından biri olan Sini, Executive Chef Alper Adiller’in yerel şaraplarla eşleştirdiği yedi aşamalı seçkin tadım menüsü ile ‘fine dining’ deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Sini Restaurant

Devamını Oku

Restoran

Atölye’nin Eşsiz Lezzetleri Şefin Masasında

The Ritz-Carlton, Istanbul’da konumlanan Atölye Restaurant, her cuma akşamı ‘Chef’s Table’ etkinliğiyle unutulmaz bir gastronomi deneyimi yaşatıyor. Atölye’nin Executive Chef’i Ali İhsan Özkan, hazırladığı özel menüyle Anadolu mutfağının en özgün lezzetlerini şefin masasına taşıyor.

Yayınlandı

on

Michelin Rehberi’nin yanı sıra Gault & Millau Türkiye Rehberi’nde de yer alan Atölye Restaurant, kökleri geçmişe uzanan reçeteler ve mevsime özgü sebzelerle hazırlanan özel tadım menüsünü her cuma saat 19:30’da misafirleriyle buluşuyor. Chef’s Table’a özel hazırlanan menüde; doğudan batıya güneyden kuzeye uzanan lezzetler şefin özel sunumuyla keyifli anlara ev sahipliği yapıyor.

The Ritz-Carlton, Istanbul’un ödüllü şefi Ali İhsan Özkan ve deneyimli mutfak ekibinin imzasının bulunduğu Atölye Chef’s Table menüsü, Anadolu mutfağının en güzel örneklerini lokal ürünlerin uyumlu dokunuşuyla harmanlıyor. Özlenen geleneksel tabakların hazırlanışı ve incelikleri şefin özel anlatımıyla misafirlerin beğenisine sunuluyor. İstanbul manzarası eşliğinde ziyafet deneyimini sunan Atölye Restaurant, en ince detayına kadar düşünülmüş dekorasyonu ile benzeri görülmeyen bir ambiyans yaşatıyor.

Her cuma Atölye’de gerçekleşecek Chef’s Table etkinliğinin biletlerine https://biletino.com/tr/e-xah/chef-s-table-atolye-restaurant/ üzerinden ulaşmak mümkün.

Kaynak: HORECA Trend ve Atölye Restaurant

Devamını Oku

Restoran

4 Mevsim Divan’dan Enfes Yaz Lezzetleri

Divan Grubu’nun köklü deneyimini ve kaliteli hizmet anlayışını sürdürülebilirlik ve mevsimsellik yaklaşımıyla birleştiren projesi 4 Mevsim Divan’ın yaz menüsü brasserie’lerde beğeniye sunuldu.

Yayınlandı

on

Gastronomi alanında sektöre öncülük ederek global trendleri benimseyen Divan Grubu restoranları, 4 Mevsim Divan projesi kapsamında misafirlerine mevsimsellik ve yerellik ilkelerini gözeten menüler sunuyor. Divan Grubu executive şefi Giancarlo Gottardo’nun liderliğinde tüm beslenme türlerine cevap verebilecek şekilde tasarlanan bu reçeteler, Divan’ın uzman şeflerinin elinde gerçek birer sanat eserine dönüşüyor. Yıl boyunca değiştirilerek misafirlere sunulan menülerde sıra şimdi de yaz lezzetlerinde…

Güneşin ve sıcak yaz günlerinin keyfini sürdüğümüz bugünlerde servise sunulan 4 Mevsim Divan yaz menüsü, doğanın bereketini, yazın canlılığını ve coşkusunu yansıtan lezzetleriyle dikkat çekiyor.

Gazpacho çorbasından taze ricotta ve parmesan peyniriyle doldurulmuş kızarmış kabak çiçeği dolmasına; doğanın renk cümbüşünü yansıtan kuşkonmazlı semizotu salatasından bebek enginarların narin dokusunun Akdeniz yeşilliklerinin çıtırlığıyla harmanlandığı enginar & karidese; ince asiditesiyle balığın doğal lezzetini ve sebzelerin hafif dokusunu mükemmel bir uyumla tamamlayan mercan balığı filetodan taze ıspanak, dereotu ve Akdeniz yeşillikleri ile bir şölene dönüşen enginarlı kişe ve damaklarda unutulmaz bir iz bırakan fesleğenli çilek & yoğurt sorbeye uzanan muhteşem tatlar Divan yaz menüsünde yer alan favori mevsimsel lezzetlerden sadece birkaçı…

4 Mevsim Divan menüleri, orijinal reçeteleri mevsimsel ve yerel-coğrafi işaretli ürünler ile harmanlamanın yanı sıra biyoçeşitlilik, gıda hijyeni ve güvenliği, sıfır atık prensibi gibi önemli ilkelere bağlı kalınarak hazırlanıyor. Menüler ayrıca vegan-vejetaryen seçeneklerle birlikte Türk ve Dünya mutfağından çeşitli reçetelere de yer veriyor.

4 Mevsim Divan’ın zengin yaz menüsü, mevsim boyunca tüm Divan Brasserie’lerde deneyimlenebilecek.

Kaynak: HORECA Trend ve 4 Mevsim Divan

Reklam

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com