Sürdürülebilirliğe Odaklanan Yeni Nesil Brita İlk Cam Sürahisini Tanıttı | HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

Sürdürülebilirliğe Odaklanan Yeni Nesil Brita İlk Cam Sürahisini Tanıttı 

Sürdürülebilir su filtreleme ve optimizasyon teknolojilerine dünya genelinde öncülük yapan BRITA’nın hafif ve dayanıklı ilk cam sürahisi ve yeni MAXTRA PRO filtresi Kemer Country Orman Evi’nde BRITA Türkiye Genel Müdürü Ergin Akman, BRITA Türkiye Pazarlama Direktörü Özge Kanbay Aksak ve Beslenme Uzmanı Dilara Koçak’ın sunumuyla gerçekleşti.

Yayınlandı

on

İnsanların su içme alışkanlıklarına sürdürülebilir bir değişiklik getirme hedefiyle yola çıkan su filtreleme teknolojilerine dünya genelinde öncülük yapan BRITA; performans, yaşam tarzı ve sürdürülebilirliğe odaklanan hafif ve dayanıklı ilk cam sürahisi ve yeni MAXTRA PRO filtresinin lansmanını gerçekleştirdi.

Su filtreleme alanında 50 yılı aşkın tecrübesi ile su optimizasyonunda dünyanın 1 numaralı markası olan BRITA; yüzde 100 borosilikat malzemeden üretilen hafif ve dayanıklı ilk cam sürahisini kullanıcılarıyla buluşturdu. BRITA cam sürahi; tek elle kullanılabilen flip-top kapağı, filtre değişim zamanını hatırlatan smart light ışıklı göstergesi, silikon sızdırmazlık halkası ve 1,5 litrelik filtrelenmiş su hacmi ile taze, lezzetli ve sağlıklı su içme alışkanlığı kazandırıyor.

Yüzde 60’ı geri dönüştürülmüş camdan üretilen BRITA’nın ilk cam sürahisi, geri dönüştürülmüş malzemeden oluşan plastiksiz ambalajıyla dikkat çekerken, yeni MAXTRA PRO filtreler ise %50 bio bazlı plastikten üretilmesiyle ve 4 aşamalı filtreleme teknolojisi ile ön plana çıkıyor. Yeni MAXTRA PRO Kireç Uzmanı ise bu teknoloji ile birlikte yüzde 50* daha fazla kireç filtreleme kapasitesi sunuyor.

İnsanların su içme alışkanlıklarını değiştirme hedefiyle yola çıkan BRITA Türkiye’nin Genel Müdürü Ergin Akman, konuşmasında “Sağlıklı içme suyuna ulaşamayan 2 milyar insanın bulunduğu, her yıl denizlerdeki plastik nedeniyle ölen canlı sayılarının 100 milyonları bulduğu ve nüfusunun yarısının su kıtlığı yaşadığı dünyamızda BRITA olarak sürdürülebilirlik, tasarruf ve bütünsel sağlığı odağımıza alan bakış açısıyla çalışmalarımızı yürütüyoruz. Ev tipi su filtreleme alanının öncüsü olarak 57 yıllık tecrübemizle 70 ülkede 250 milyonu aşkın tüketiciye ulaşarak su optimizasyon alanında dünyanın bir numaralı markası olduk. Su atığına yol açmayan ürün portföyümüz ile BRITA ürünleri kullanan bir kişi yılda 225 kilogram karbon salınımının önüne geçebiliyor. Bugünde ürün portföyümüze yeni kattığımız ürünlerimizle bu alandaki hedeflerimizi bir adım daha ileriye taşımaktan mutluluk duyuyoruz.” Dedi.

Kullanıcılarla buluşturdukları en yeni ürünlerin sürdürülebilirlik adına atılan önemli bir adım olduğunun altını çizen BRITA Türkiye Pazarlama Direktörü Özge Kanbay konuşmasında “BRITA’nın hafif ve dayanıklı ilk cam sürahisi,  sürdürülebilir özellikleri  ile ön plana çıkıyor. Gövdesinden ambalajına doğa dostu  malzemelerden üretilen BRITA Cam Sürahi , şık dizaynının yanı sıra 8 damacana su filtreleme kapasitesi MAXTRA PRO filtresi ile  geliştirilmiş yeni 4 aşamalı teknolojisi  ile de sürdürülebilir bir şekilde lezzetli su içme deneyimini herkes için ulaşılabilir ve sürdürülebilir kılıyor. “ dedi.

Beslenme Uzmanı Dilara Koçak’ın da konuşmacılar arasında yer aldığı lansmanda “Toprak, su, hava yani gezegen hasta olunca insanların da sağlıklı olması mümkün olmuyor. Gezegeni beslemek, gezegeni iyileştirmek, bireyleri ve gelecek nesilleri iyileştirmek ve beslemek ile aynı amaca hizmet ediyor. Bu yıl Dünya Gıda Günü, dünyamızın en değerli kaynaklarından biri olan suya adandı. Sınırlı kaynaklarla sınırsızca yaşamadan, suyun önemini ve sürdürülebilir kullanımını yönetmek önemli. Her hafta bir kredi kartı büyüklüğünde mikroplastik yutuyoruz. Plastik kullanımını azaltmak hatta bırakmanın sürdürülebilir bir gelecek için kıymetli bir adım olduğu unutulmamalı. Cam sürahiler ile atık ve plastik kullanımı azaltılırken hem birey sağlığına hem de insan sağlığına fayda sağlanıyor.”

Sürdürülebilir su kullanım alışkanlıkları ve su tüketimi konularında ilham verici bilgilerin paylaşıldığı lansmanda katılımcılar, eğlenceli ileri dönüşüm workshopu da deneyimledi.

Kaynak: HORECA Trend ve Brita

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Et, Tavuk ve Balık

Banvit BRF Ormanları 50 Bin Ağaca Ulaştı

Banvit BRF, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği “Banvit BRF Ormanları” projesi ile Bandırma, Elazığ ve Manisa’dan sonra şimdi de İzmit’te 10 bin fidanı toprakla buluşturuyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin en çok tercih edilen tavuk eti markası* olan ve faaliyetlerini sürdürülebilirlik ilkeleri odağında gerçekleştiren Banvit BRF, 3 farklı bölgedeki toplam 40 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları” projesini 50 bin ağaca yükselten yeni bir adım attı. Banvit BRF, Ege Orman Vakfı’nın Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına tesis ettiği “Yüzüncü Yıl Ormanları” projesi kapsamında İzmit Taşköprü ağaçlandırma sahasında 10 bin fidanlık Banvit BRF Ormanı’nı oluşturdu. Ağaçlandırma sahasında 28 Kasım Salı günü gerçekleştirilen temsili fidan dikim törenine Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ve Vakıf yöneticileri ile Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz ve şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

İlk olarak 2021’de ana üretim kampüsünün bulunduğu Bandırma’nın, Sahil Yenice mahallesi ağaçlandırma sahasında Orman Genel Müdürlüğü destekleri ile 20 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları” projesini hayata geçiren şirket, 2022’de ise Ege Orman Vakfı iş birliğinde Elazığ-Maden ve Manisa-Yunt Dağı ağaçlandırma sahalarında 20 bin fidana can vermişti. Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında ormanlaştırmaya da destek veren Banvit BRF, son olarak İzmit Taşköprü’de toprakla buluşturduğu 10 bin fidan ile Banvit BRF Ormanları projesini 50 bin ağaca ulaştırmış oldu.

Bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi veren Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz şunları söyledi; “Şirket olarak sürdürülebilirliğin gelecek nesiller için önemini biliyor ve bu konuyu sorumluluklarımız arasında görüyoruz. Hem bağlı bulunduğumuz global şirketimiz, hem de Banvit BRF olarak hedefimiz 2040’a kadar “Net Sıfır”a ulaşabilmek. Bu hedef doğrultusunda sürdürdüğümüz pek çok projenin yanı sıra ağaçlandırma çalışmaları bizim için ayrı bir öneme sahip. “Banvit BRF Ormanları” projemizle 3 yılda ülkemizin 4 farklı noktasında 50 bin fidanı toprakla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Orman Genel Müdürlüğü ile Ege Orman Vakfı’na kıymetli destekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde “Banvit BRF Ormanları” projemizi ülkemizin farklı bölgelerinde de hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ise törende yaptığı konuşmada; “Orman Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde gerçekleşen ormanlaştırma çalışmalarımızda bugüne kadar 13 milyondan fazla fidanın ağaç olup ormana karışmasına destek verdik. Bu çalışmalarımızı Banvit BRF gibi dünyanın geleceğini önemseyen ve bu konuda çaba gösteren kişi ve kuruluşların bağışlarıyla gerçekleştirdik. Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim krizi ile mücadele ancak tüm kurum ve kuruluşların, STK, özel sektör ve kamu kuruluşlarının iş birliği ile mümkün. Banvit BRF Ormanları projesi de bu iş birliklerinin en güzel örneklerinden birisi” dedi.

* IPSOS Marka Sağlığı 2023 araştırmasına göre Banvit, %51 oranla Türkiye’nin en çok tercih edilen tavuk eti markası olarak öne çıkmaktadır.

 

Kaynak: HORECA TREND ve Banvit BRF

Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Uludağ İçecek, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

HORECA sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de içecek sektörünün öncü markası Uludağ İçecek de sponsor olarak festivalde stantı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşleşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Uludağ İçecek de sponsor olarak etkinlikte yer alacak. İçecek sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Uludağ İçecek, davetlileri etkinlik boyunca ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

FİMAK, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

Gastronomi sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de profesyonel fırın ve ekipmanları denildiğinde akla gelen ilk marka FİMAK da sponsor olarak festivalde standı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, FİMAK da hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Profesyonel fırın ve ekipmanları sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel ürünleri ile FİMAK, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.