Barilla, Buğdayın % 100’ünü Yerel Üreticiden Temin Ediyor | HORECA Trend
Takip edin!

Gıda Üreticileri

Barilla, Buğdayın % 100’ünü Yerel Üreticiden Temin Ediyor

Küresel gıda lideri Barilla, 2021 yılı iş ve sürdürülebilirlik sonuçlarını yayımladı.

Yayınlandı

on

Küresel gıda lideri Barilla, 2021 yılı iş ve sürdürülebilirlik sonuçlarını yayımladı. Herkes için iyi ve sürdürülebilir gıdayı odağına alan Barilla, “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” amacıyla özetlediği yeni raporunda dengeli beslenme hedefli ürün iyileştirmeleri ve sürdürülebilir kaynaklardan temin ettiği hammaddelerin yanı sıra, sera gazı emisyonları ve su tüketiminde yaptığı tasarruf oranlarını da açıkladı. Ürünlerinin %99,7’sinin geri dönüştürülebilir ambalajlara sahip olduğunu açıklayan Barilla, gezegenin ve toplumun refahı için hayata geçirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarını 10 yılı aşkın bir süredir başarıyla devam ettiriyor.

Türkiye’deki Bolu fabrikası dahil olmak üzere, dünya çapında toplam 30 tesisinde ürettiği ürünlerle, her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan gıda lideri Barilla; 2021 iş ve sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Raporda, finansal ve pazar sonuçları ile birlikte insanların, gezegenin ve toplumun esenliği başlıklarında ulaşılan sonuçlar da yer aldı.

Çalışmalarını insanların iyi ve sürdürülebilir gıdaya erişimi odağıyla yürüten Barilla, “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” taahhüdü kapsamında 2021’de de makarna, sos ve unlu mamullerini geliştirecek yatırımlar yaptığını açıkladı. 2010’dan bu yana 488 ürünü yeniden formüle eden ve geliştiren şirket, 2021’de piyasaya 55 yeni ürün sürdü. Barilla yıl boyunca 12 milyon Euro’luk maddi ve yaklaşık 2 bin 700 ton ürün bağışıyla dünyanın daha iyi bir yer olması ve herkesin iyi gıdaya ulaşması için sorumluluk almaya devam etti. Şirket yayımladığı raporla, 2021 yılında toplam 268 milyon Euro yatırım gerçekleştirdiğini açıklarken, 2021 yılı cirosunun ise 3,93 milyar Euro’ya ulaştığını bildirdi.

“Yeni Amacımız Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi”

İnsanların mutluluğunu ve bütünsel refahını ifade eden “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” amacını benimseyen Barilla’nın hedefleriyle ilgili olarak Barilla Grup CEO’su Claudio Colzani şöyle konuştu: “Yalnızca gıda maddelerini değil, aynı zamanda özenle seçilmiş malzemelerle hazırlanmış iyi yemeklerden alınabilecek keyfi de önemsiyor ve bu yolculuğun ‘tat’ ile başladığına inanıyoruz. Tüketicilere sunduğumuz ürünlere iyi yemek keyfini katarak, ürünlerimizi seçenlerin yaşamlarını ve çevremizdeki dünyayı iyileştirmeye yardımcı olmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki aylarda, bu yolculuk bizi sürdürülebilir kalkınmaya yönelik net ve ölçülebilir hedefler belirlemeye götürecek. Karbon emisyonları ve su tüketimi açısından çevresel etkimizi daha da azaltmak ve geri dönüştürülebilir ambalajlar üretmek için rejeneratif tarım ilkelerini hayata geçirerek tedarik zincirlerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’de Durum Buğdayının Yüzde 100’ü Yerel Üreticiden

Faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde sürdürülebilir kaynaklardan tedarik edilen hammaddelerin oranını artırma amacıyla sürdürülebilir tarımı geliştirmeyi hedefleyen Barilla, sözleşmeli tarım ile yerel çiftçilerin büyümesini de destekliyor. Barilla’nın Sürdürülebilir Tarım Projesi’ne 10 bin üretici dahil olurken, sürdürülebilir yollarla tedarik edilen hammaddelerin oranı yüzde 70’e ulaştı. Şirket, 2020 yılında ürünlerinde kullanılan sürdürülebilir kaynaklardan tedarik edilen hammaddelerin oranının yüzde 19 arttığını açıklamıştı. Yerel tarımın gelişimi için uzun yıllardır çalışmalar yürüten şirket, iki yıl önce açıkladığı “Durum Buğdayı Manifestosu” ile durum buğdayının yüzde 90’ını yerel tedarikçilerden temin ettiğini paylaştı. Çeyrek asırdır Türkiye’de sözleşmeli ve sürdürülebilir tarım çalışmaları yürüten Barilla, makarnalık durum buğdayının yüzde 100’ünü yerel olarak tedarik ettiğini açıkladı.

222 Olimpik Havuzluk Su Tasarrufu Elde Edildi

Geçen yıl 2 milyon tondan fazla üretim gerçekleştiren Barilla, süreçlerini iyileştirerek daha çevre dostu bir üretime adım atıldığını paylaştı. Ürünlerinin yüzde 95’i düşük çevresel etkiye sahip olan Barilla, yayımladığı Sürdürülebilirlik Raporu’nda 2010’dan bu yana her ton bitmiş ürün başına sera gazı emisyonlarını yüzde 31, su tüketimini ise yüzde 18 azalttığını aktardı. Şirket 2021’de, 2010 üretim verilerine göre enerji verimliliği açısından 128 milyon kg CO2eq ve 555 bin m3 su tasarrufu elde etti. Barilla, 10 yılı aşkın süredir üretim alanında yürüttüğü çalışmalar neticesinde 222 olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek miktarda suya eşit olacak tasarruf sağladığını açıkladı. Şirket yayımladığı raporda, kullandığı elektriğin yüzde 64’ünü Menşe Garantisi Sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğini ve üretilen atıkların yüzde 91’den fazlasını geri dönüşüme kazandırdığını açıkladı. Parma’daki fabrikasında kendi elektriğini, ısısını ve soğutmasını üreten şirket, Muggia’daki tesisinde de bu sisteme geçmek için çalışmalar yürütüyor. Wasa, Gran Cereale, Harrys ve Mulino Bianco’da sera gazı emisyonlarını tamamen nötrleştiren Barilla, Mulino Bianco üretiminde ise su, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjiyi kullanıyor.

Ürün Ambalajlarının Yüzde 99,7’si Geri Dönüştürülebilir 

Barilla’nın ambalajların çevresel etkisini azaltma taahhüdü, bu alanda hammadde tedariki açısında zorlu bir yıl olmasına rağmen devam ediyor. Yüzde 99,7 oranında geri dönüştürülebilir olacak şekilde tasarlanmış ambalajlar üreten şirket, yalnızca sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen kağıt ve kartonları kullanıyor.

Dünyanın dört yanındaki sofralara 600 çeşit ürün ulaştıran Barilla, ürünlerinde 2010 yılından bu yana yağ, doymuş yağ, tuz ve/veya şeker içeriğini azaltıp lif içeriğini artırarak 488 ürününün besin değerlerini yeniden formüle etti. 2016’dan bu yana palm yağı kullanmayan şirket, geçen yıl şeker ilavesiz, lif açısından zengin, tam buğday ve bakliyat bazlı 55 yeni ürünü piyasaya sürdü.

Eşit İşe Eşit Ücret

İş hayatında cinsiyet eşitliğini sağlama ve kadınların önünü açma amacıyla bugüne dek birçok uygulama hayata geçiren şirket, “eşit işe eşit ücret” değerine uygun olarak tüm dünyada cinsiyetler arası maaş eşitliğini sağladı. Barilla, 2021’de işyerinde kadınların liderliğini geliştirme ve dünya çapındaki tüm Barilla çalışanlarının katılımını artırma konularındaki uygulamalarıyla “Catalyst Award” ödülünü kazanan ilk İtalyan şirketi oldu.

Kaynak: HORECA Trend ve Barilla

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Ülker, Dokuz Aylık Bilançosunu Açıkladı

Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, 2023 yılının dokuz aylık döneminde hem Türkiye hem de ihracat ve yurt dışı operasyonlarıyla büyümeye devam etti. Şirket cirosunu 32 milyar TL’ye ulaştırdı. 

Yayınlandı

on

Ülker Bisküvi*, 2023 yılı dokuz aylık finansal performansını duyurdu. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, 2023’un dokuz aylık döneminde cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre %67 artışla 32 milyar TL’ye ulaştırdığını, Türkiye operasyonunun ciro içindeki payının %65, ihracat ve yurt dışı operasyonunun ciro içindeki payının ise %35 olduğunu belirtti.

Türkiye’de bisküvi ve çikolatada pazar liderliğini sürdürdüklerini dile getiren Ülker CEO’su Mete Buyurgan, “Ülker Bisküvi’nin 9 aylık performansında bisküvi, çikolata ve kek kategorilerinin güçlü operasyonel performanslarının ve yeni lansmanlarımızın da etkisi oldu. Bölgemizde güçlü bir oyuncuyuz, bisküvi pazarında Suudi Arabistan ve Mısır’da liderliğimizi sürdürüyoruz. Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinde de güçlü büyüme trendimiz devam ediyor Çevik yönetim anlayışımızın sağladığı güçle şirketimizi daha da ileri taşımak, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma vizyonuna katkı sağlamak için çalışıyoruz. Attığımız her adımda tüketicilerimiz odağımızda yer alıyor. Üretim, tedarik ve lojistik altyapımızı sürekli geliştirmeye; Ar-Ge, inovasyon ve dijitalleşme ile sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarımızı artırıyoruz. Bu başlıklar altında yakaladığımız başarı, şirketimizin büyüme rakamlarına da olumlu yansıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında da büyüme performansımızı sürdürerek; çalışanlarımız, tüketicilerimiz ve paydaşlarımıza katma değer sağlamaya devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: HORECA Trend ve Ülker

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Kerevitaş İnovasyonla Büyüyerek Cirosunu 10,7 Milyar TL’ye Yükseltti

Yayınlandı

on

Dondurulmuş gıda ve margarin sektörlerinde Türkiye’de pazar lideri olan Kerevitaş, Temmuz – Eylül ayları arasında satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında artırarak 4,3 milyar TL net ciro elde ederken, aynı dönemde FAVÖK yüzde 72 artışla 723 milyon TL oldu. İlk dokuz ayda toplam cirosu 10,7 milyar TL’ye ulaşan Kerevitaş’ın aynı dönemde toplam ihracatı 1,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Margarin kategorisinde Türkiye yağ ihracatının yüzde 34*’ünü tek başına gerçekleştiren Kerevitaş; Gürcistan, Romanya, Arnavutluk, Kazakistan, Kosova, Madagaskar ve Irak’ta pazar liderliğini korudu.

Kerevitaş’ın lider markası SuperFresh üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre +1,7 puan artışla yüzde 43 paya ulaşarak açık ara sektör liderliğini pekiştirdi. SuperFresh inovasyon odaklı büyüme stratejisi doğrultusunda, sektöre yön veren yenilikçi ürün lansmanlarını sürdürdü. Türkiye margarin pazarında yüzde 100 marka bilinirliğine sahip Bizim Yağ ve Teremyağ gibi önemli markalarıyla yüzde 65,6 ciro payı alarak pazardaki liderliğini korudu.

Altınkılınç: “2023 Yılında Sürdürülebilir Başarımız Devam Ediyor”

Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, 2023 yılının ilk 9 ayı itibariyle inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı büyümeye hız kesmeden devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Kerevitaş olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda stratejik kanal-kategori bakış açımız doğrultusunda satış gelirlerimizdeki artışı sağlarken, farklı ihtiyaçlara cevap veren ürün portföyümüzü her geçen gün geliştiriyor, inovatif bir bakış açısıyla yenilikçi ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Bir yandan T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tescilli ilk Ar-Ge merkezlerine sahip olmanın sorumluluğuyla Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Türkiye’de sürdürdüğümüz istikrarlı büyümemizle beraber beş kıtada 45’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek ürünlerimizi tüm dünyayla buluşturuyoruz. Yılın ilk dokuz ayındaki sürdürülebilir büyümemizi yılın son çeyreğinde de devam ettirerek 2023 yılını başarılı iş sonuçlarıyla kapatmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: HORECA Trend ve Kerevitaş

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Atakey Satışlarını Yüzde 103 Artırdı

Atakey bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın ayın dönemine göre satışlarını yüzde 103 oranında artırırken, yıl sonu beklentisinin üzerinde kar marjı elde etti.

Yayınlandı

on

Atakey 2023 3. çeyrek net satış hasılatı 661 milyon TL ile geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %103 oranında büyüme gerçekleştirdi. Böylece 9 aylık toplam hasılat 1.44 milyar TL’ye ulaşarak, 6 aylık rakamlara göre %85 artış gösterdi.

Temmuz ayında halka arzını gerçekleştiren şirketin FAVÖK marjı, %32 olan beklentiyi aşarak %37 ‘ye ulaştı.  2023 ün 3. çeyreğinde 187 milyon TL net kar elde edilerek, 9 aylıkta toplam 300 milyon TL kümüle net kar rakamına ulaşıldı. İlk iki çeyrek toplamı 26 bin ton olan mamul satışları 3. çeyreğin sonunda %75 artarak 45 bin ton oldu. Satış gelirlerindeki gelişmelerde ihracat gelişmeleri, güçlü talep artışı, fiyat değişimleri ve ekonomik büyüme faktörleri ön plana çıktı.

Şirket sürdürülebilirlik politikalarını destekleyici adımlarına hız kesmeden devam etti.

Bu bağlamda, Atakey tohumluk patates tarlalarında Sürdürülebilir Tarım Girişimi (Sustainable Agriculture Initiative) platformu tarafından yapılan Çiftlik Sürdürülebilirlik Değerlendirme (Farm Sustainability Assessment ) denetimi sonucunda,  en yüksek seviye olan “Altın (Gold)” derece sertifikasına hak kazandı.

Piyasa koşullarında, mevcut kredi maliyetleri ve fon getirileri dengelenmeye başladığından, finansal borçluluğu düşürme adımları 4. çeyrek itibari ile atılmaya başladı. Portföy genişletme stratejisi kapsamında soğan halkası üreten fabrika yatırımı için ön hazırlıklar tamamlandı.

Kaynak: HORECA Trend ve Atakey

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.