Barilla, Buğdayın % 100’ünü Yerel Üreticiden Temin Ediyor | HORECA TREND
Takip edin!

Gıda Üreticileri

Barilla, Buğdayın % 100’ünü Yerel Üreticiden Temin Ediyor

Küresel gıda lideri Barilla, 2021 yılı iş ve sürdürülebilirlik sonuçlarını yayımladı.

Yayınlandı

on

Küresel gıda lideri Barilla, 2021 yılı iş ve sürdürülebilirlik sonuçlarını yayımladı. Herkes için iyi ve sürdürülebilir gıdayı odağına alan Barilla, “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” amacıyla özetlediği yeni raporunda dengeli beslenme hedefli ürün iyileştirmeleri ve sürdürülebilir kaynaklardan temin ettiği hammaddelerin yanı sıra, sera gazı emisyonları ve su tüketiminde yaptığı tasarruf oranlarını da açıkladı. Ürünlerinin %99,7’sinin geri dönüştürülebilir ambalajlara sahip olduğunu açıklayan Barilla, gezegenin ve toplumun refahı için hayata geçirdiği sürdürülebilirlik çalışmalarını 10 yılı aşkın bir süredir başarıyla devam ettiriyor.

Türkiye’deki Bolu fabrikası dahil olmak üzere, dünya çapında toplam 30 tesisinde ürettiği ürünlerle, her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan gıda lideri Barilla; 2021 iş ve sürdürülebilirlik raporunu yayımladı. Raporda, finansal ve pazar sonuçları ile birlikte insanların, gezegenin ve toplumun esenliği başlıklarında ulaşılan sonuçlar da yer aldı.

Çalışmalarını insanların iyi ve sürdürülebilir gıdaya erişimi odağıyla yürüten Barilla, “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” taahhüdü kapsamında 2021’de de makarna, sos ve unlu mamullerini geliştirecek yatırımlar yaptığını açıkladı. 2010’dan bu yana 488 ürünü yeniden formüle eden ve geliştiren şirket, 2021’de piyasaya 55 yeni ürün sürdü. Barilla yıl boyunca 12 milyon Euro’luk maddi ve yaklaşık 2 bin 700 ton ürün bağışıyla dünyanın daha iyi bir yer olması ve herkesin iyi gıdaya ulaşması için sorumluluk almaya devam etti. Şirket yayımladığı raporla, 2021 yılında toplam 268 milyon Euro yatırım gerçekleştirdiğini açıklarken, 2021 yılı cirosunun ise 3,93 milyar Euro’ya ulaştığını bildirdi.

“Yeni Amacımız Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi”

İnsanların mutluluğunu ve bütünsel refahını ifade eden “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” amacını benimseyen Barilla’nın hedefleriyle ilgili olarak Barilla Grup CEO’su Claudio Colzani şöyle konuştu: “Yalnızca gıda maddelerini değil, aynı zamanda özenle seçilmiş malzemelerle hazırlanmış iyi yemeklerden alınabilecek keyfi de önemsiyor ve bu yolculuğun ‘tat’ ile başladığına inanıyoruz. Tüketicilere sunduğumuz ürünlere iyi yemek keyfini katarak, ürünlerimizi seçenlerin yaşamlarını ve çevremizdeki dünyayı iyileştirmeye yardımcı olmayı hedefliyoruz. Önümüzdeki aylarda, bu yolculuk bizi sürdürülebilir kalkınmaya yönelik net ve ölçülebilir hedefler belirlemeye götürecek. Karbon emisyonları ve su tüketimi açısından çevresel etkimizi daha da azaltmak ve geri dönüştürülebilir ambalajlar üretmek için rejeneratif tarım ilkelerini hayata geçirerek tedarik zincirlerimize yatırım yapmaya devam edeceğiz.”

Türkiye’de Durum Buğdayının Yüzde 100’ü Yerel Üreticiden

Faaliyet gösterdiği tüm ülkelerde sürdürülebilir kaynaklardan tedarik edilen hammaddelerin oranını artırma amacıyla sürdürülebilir tarımı geliştirmeyi hedefleyen Barilla, sözleşmeli tarım ile yerel çiftçilerin büyümesini de destekliyor. Barilla’nın Sürdürülebilir Tarım Projesi’ne 10 bin üretici dahil olurken, sürdürülebilir yollarla tedarik edilen hammaddelerin oranı yüzde 70’e ulaştı. Şirket, 2020 yılında ürünlerinde kullanılan sürdürülebilir kaynaklardan tedarik edilen hammaddelerin oranının yüzde 19 arttığını açıklamıştı. Yerel tarımın gelişimi için uzun yıllardır çalışmalar yürüten şirket, iki yıl önce açıkladığı “Durum Buğdayı Manifestosu” ile durum buğdayının yüzde 90’ını yerel tedarikçilerden temin ettiğini paylaştı. Çeyrek asırdır Türkiye’de sözleşmeli ve sürdürülebilir tarım çalışmaları yürüten Barilla, makarnalık durum buğdayının yüzde 100’ünü yerel olarak tedarik ettiğini açıkladı.

Reklam

222 Olimpik Havuzluk Su Tasarrufu Elde Edildi

Geçen yıl 2 milyon tondan fazla üretim gerçekleştiren Barilla, süreçlerini iyileştirerek daha çevre dostu bir üretime adım atıldığını paylaştı. Ürünlerinin yüzde 95’i düşük çevresel etkiye sahip olan Barilla, yayımladığı Sürdürülebilirlik Raporu’nda 2010’dan bu yana her ton bitmiş ürün başına sera gazı emisyonlarını yüzde 31, su tüketimini ise yüzde 18 azalttığını aktardı. Şirket 2021’de, 2010 üretim verilerine göre enerji verimliliği açısından 128 milyon kg CO2eq ve 555 bin m3 su tasarrufu elde etti. Barilla, 10 yılı aşkın süredir üretim alanında yürüttüğü çalışmalar neticesinde 222 olimpik yüzme havuzunu doldurmaya yetecek miktarda suya eşit olacak tasarruf sağladığını açıkladı. Şirket yayımladığı raporda, kullandığı elektriğin yüzde 64’ünü Menşe Garantisi Sertifikalı yenilenebilir kaynaklardan elde ettiğini ve üretilen atıkların yüzde 91’den fazlasını geri dönüşüme kazandırdığını açıkladı. Parma’daki fabrikasında kendi elektriğini, ısısını ve soğutmasını üreten şirket, Muggia’daki tesisinde de bu sisteme geçmek için çalışmalar yürütüyor. Wasa, Gran Cereale, Harrys ve Mulino Bianco’da sera gazı emisyonlarını tamamen nötrleştiren Barilla, Mulino Bianco üretiminde ise su, güneş ve rüzgar gibi yenilenebilir kaynaklardan elde edilen enerjiyi kullanıyor.

Ürün Ambalajlarının Yüzde 99,7’si Geri Dönüştürülebilir 

Barilla’nın ambalajların çevresel etkisini azaltma taahhüdü, bu alanda hammadde tedariki açısında zorlu bir yıl olmasına rağmen devam ediyor. Yüzde 99,7 oranında geri dönüştürülebilir olacak şekilde tasarlanmış ambalajlar üreten şirket, yalnızca sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan elde edilen kağıt ve kartonları kullanıyor.

Dünyanın dört yanındaki sofralara 600 çeşit ürün ulaştıran Barilla, ürünlerinde 2010 yılından bu yana yağ, doymuş yağ, tuz ve/veya şeker içeriğini azaltıp lif içeriğini artırarak 488 ürününün besin değerlerini yeniden formüle etti. 2016’dan bu yana palm yağı kullanmayan şirket, geçen yıl şeker ilavesiz, lif açısından zengin, tam buğday ve bakliyat bazlı 55 yeni ürünü piyasaya sürdü.

Eşit İşe Eşit Ücret

İş hayatında cinsiyet eşitliğini sağlama ve kadınların önünü açma amacıyla bugüne dek birçok uygulama hayata geçiren şirket, “eşit işe eşit ücret” değerine uygun olarak tüm dünyada cinsiyetler arası maaş eşitliğini sağladı. Barilla, 2021’de işyerinde kadınların liderliğini geliştirme ve dünya çapındaki tüm Barilla çalışanlarının katılımını artırma konularındaki uygulamalarıyla “Catalyst Award” ödülünü kazanan ilk İtalyan şirketi oldu.

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Barilla

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Hellmann’s’tan Futbol ve Lezzet Dolu Unutulmaz Bir Gece

Dünyanın bir numaralı mayonez markası Hellmann’s, dünyanın en büyük futbol organizasyonlarından UEFA EURO 2024™ resmi sponsorluğu kapsamında, heyecanla beklenen Çekya-Türkiye maç izleme etkinliğine imza attı. 26 Haziran’da Yapı Kredi Bomontiada’da gerçekleşen etkinlikte izleyiciler, Ceyhun Yılmaz ve Nihat Kahveci’nin keyifli sohbetiyle Dolu Dolu Maç Heyecanı’nı yaşadı.

Yayınlandı

on

Dolu dolu mayonez lezzetiyle maç günlerinin keyfini katlayan Hellmann’s, UEFA EURO 2024 resmi sponsoru olarak turnuvanın ilk gününden bu yana Yapı Kredi Bomontiada’da düzenlediği etkinliklerle futbolseverleri ağırlıyor. Hellmann’s UEFA EURO 2024™’ün en çok beklenen maçlarından Çekya-Türkiye maçı için 26 Haziran’da düzenlediği maç izleme etkinliğiyle futbolseverleri sahanın ilk 11’iyle buluşturdu. 

Maç yayını öncesi Ceyhun Yılmaz ve Türk Milli Takımı’nın efsane ismi Nihat Kahveci’nin keyifli ve futbol dolu sohbetiyle başlayan etkinlik, Hellmann’s’ın farklı deneyimlerle maç coşkusunu yaşatan organizasyonuyla tam bir futbol şölenine dönüştü.

Yeme-içme alanındaki içerik üreticilerinin de katıldığı etkinlik, ücretsiz ve herkese açıktı. Hellmann’s’ın karşı konulmaz lezzetleriyle heyecanın buluştuğu gece bu yazın en keyifli organizasyonlarından biri olarak hafızalarda yer etti. 

Gecenin moderatörlüğünü üstlenen Ceyhun Yılmaz organizasyon hakkında şunları söyledi: “Bizim ülkemiz gerçekten futbolu çok seviyor. Günlük hayatımızdaki çoğu konuşma hep futbol üzerine. Bizler de dört yıldan sonra düzenlenen bu büyük turnuvanın heyecanını paylaşmak adına burada bir araya geldik. Heyecandan yerimize oturamadığımız bu gecede UEFA EURO 2024 resmi sponsoru Hellmann’s’ın harika soslarıyla hem lezzete hem de futbola doyduk.”

Türk Milli Takımı’nda oynama şansı bulan ve ülkemizi birçok karşılaşmada temsil eden Nihat Kahveci ise gece hakkındaki görüşlerini şöyle dile getirdi: “Buradaki kalabalıktan da anlaşılacağı üzere biz gerçekten bir futbol ülkesiyiz. Uzun zamandır da dünyanın en önemli futbol organizasyonlarından biri olan UEFA EURO 2024™’ü bekliyorduk. Turnuvanın resmi sponsoru Hellmann’s’ın mükemmel lezzetleriyle ve güzel organizasyonuyla da bu akşam futbol keyfimiz daha da katlandı. Bu büyük heyecanı Yapı Kredi Bomontiada’da güzel bir kalabalıkla yaşamak, benim için harika bir deneyimdi. UEFA EURO 2024™ resmi sponsoru Hellmann’s’a mükemmel lezzetleriyle bize yaşattığı bu deneyim için teşekkür ederim.”  

Hellmann’s’ın dolu dolu lezzetleriyle keyfi katlanacak maç günleri hakkındaki detaylar ve sezon boyunca farklı lokasyonlarda beraber lezzetli bir maç heyecanı yaşamak için Instagram’da hellmannsclub hesabını takipte kalabilirsiniz.

Reklam

Unilever Ev Dışı Tüketim Hakkında

Dünyanın en büyük gıda üreticilerinden biri olan Unilever’in ev dışı gıda sektöründe hizmet veren markası Unilever Ev Dışı Tüketim, 300’ü aşkın şeften oluşan ekibi ile gastronomi sektörüne; lezzet, kolaylık ve besin değerini tutarlı ve yüksek standartlarla dengeleyen yemek çözümleri sunuyor. Gıda hizmetleri profesyonellerinin oluşturduğu küresel ağı ile en iyi sürdürülebilir malzemelerin tedarik edilmesi, kaliteli ürünler geliştirilmesi, ilham verici ve dünyadaki trendlerle uyumlu tarifler yaratılması, şeflere ihtiyaç duydukları eğitim ve desteğin verilmesi konularında çalışmalar yapıyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Hellmann’s

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Bayram Sofralarının Gizli Kahramanları: Baklagiller

Yayınlandı

on

Duru Gıda Beslenme Danışmanı Diyetisyen Emine Uluçay, tüm besin gruplarını içeren sağlıklı bir beslenme şeklinin benimsenmesinin yaşam kalitesini yükselteceğini belirterek, Kurban Bayramı’nda beslenmeye dair bazı önerilerde bulundu.

Etli nohut, etli kuru fasulye veya parça et olarak yediğimiz yemeklerin yanında meze ya da salata olarak kuru baklagilleri tüketmenin pek akla gelmediğine dikkat çeken Emine Uluçay, kuru baklagillerin en önemli özelliklerinin altını çizdi:

Besin Değerlerini Tamamlama: Et, protein açısından zengin olmasına rağmen, lif ve bitkisel kaynaklı folat, demir, magnezyum ve B vitaminleri gibi besinler açısından eksiktir. Bu sebeple de etin yanında tüketildiğinde daha dengeli bir öğün oluşturur.

Sindirim Sağlığı: Kurubaklagillerin yüksek lif içeriği, sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunur. Lif, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Yine parça et ve etli yemeklerde yetersiz kalabilen lif alımına katkıda bulunur.

Kan Şekeri Kontrolü: Baklagillerin lif ve protein içeriği, yemek sonrası kan şekerinin daha yavaş yükselmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığı: Baklagiller, düşük yağ ve yüksek lif içeriği sayesinde kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kalp hastalıkları riskini azaltmada önemli olan magnezyum ve potasyum içerirler.

Reklam

“Kuru Baklagiller Düzenli Olarak Tüketilmeli”

Çağımızda kalp sağlığı ve sürdürülebilirlik için hayvansal gıda tüketimini azaltmanın fayda sağlayacağını belirten Uluçay, “Daha küçük porsiyonlarda tüketeceğimiz etin yanında, bitkisel proteinden zengin kuru baklagilli salata veya mezeler, protein alımı konusunda büyük destek olur.” dedi.

Baklagillerin et tüketmeyen bireyler için alternatif bir protein kaynağı olduğunu belirten Diyetisyen Emine Uluçay açıklamalarına şöyle devam etti: “Genel sağlığımız için menülerimizi oluştururken tüm besin gruplarındaki besinlere yeterli ve dengeli miktarda yer vermek büyük önem taşır. Haftanın bazı günlerini bitkisel proteinden zengin kuru baklagil yemekleri ve salatalar ile çeşitlendirmek, hem bütçe dostu bir seçenek sunar hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur. Ayrıca, salatalara kuru baklagil eklemek, lif ve protein içeriğinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlar.

Duru Gıda 89 Yıldır Doğal ve Sağlıklı Ürünleri Sofralarla Buluşturuyor

Duru Gıda, bulgur başta olmak üzere Türkiye’nin en iyi bakliyatlarını en doğal ve lezzetli şekilde tüketicisine sunmak için 89 yıllık sektör deneyimi ve tecrübesiyle çalışıyor. Dünyanın en büyük bulgur üretim hattına sahip olan Duru Gıda, 16 bulgur türü ile dünyada çeşitlilik rekorunu elinde tutuyor. Duru Gıda, bulgur dışında doğal ve sağlıklı olan bakliyat ve pirinç ürünlerini de dünya çapında 5 kıtada pek çok ülkedeki tüketicilere ulaştırıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Reklam
Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Duru Gıda Geleceğin Dünyası İçin Adım Atmaya Devam Ediyor

Türkiye’de ve Dünya’da sofralara en doğal ve sağlıklı ürünleri kazandıran Duru Gıda, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde çevre kirliliği, iklim değişikliği, su krizi ve ormansızlaşmaya dikkat çekti. İnsan nüfusundaki aşırı artışın ve çevreye zarar veren insan faaliyetlerinin dünyadaki dengeleri bozduğunu belirten Duru Gıda, su krizi ve tarımda yaşanacak kuraklığın etkilerinin en aza indirilmesi için yoğun çaba gösterilmesi gerektiğini vurguladı.

Yayınlandı

on

Bu yıl “Hepimizin Bir Dünyası Var” temasıyla farkındalık etkinliklerinin düzenleneceği Türkiye Çevre Haftası’nda Duru Gıda; çevre kirliliği, iklim değişikliği, su krizi, ormansızlaşma, insan nüfusundaki aşırı artış ve çevreye zarar veren insan faaliyetlerine bağlı olarak gıda krizi sinyallerinin giderek güçlendiğine dikkat çekti.

Duru Gıda Temiz Enerji Yatırımlarını Artırarak Geleceği Koruyor

BM Gıda İsrafı Endeksi 2024 Raporu’nu hatırlatan Duru Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, “783 milyon insan açlıkla mücadele ederken dünyanın 3’te 1’i gıda güvensizliği yaşıyor. 2022’de dünya genelinde bir günde 1 milyardan fazla öğün israf edildi. Veriler, gıda israfının, yıllık sera gazı salımının yaklaşık yüzde 10’unu oluşturduğunu, bu oranın havacılık sektörünün yaklaşık 5 kat daha fazlasına denk geldiğini gösteriyor. Uzmanlar, sahip olduğumuz yaşam tarzının sürdürülebilir olmadığını vurguluyor. Bunu her bireyin dikkatle gözden geçirmesi gerek. Duru Gıda olarak doğaya duyarlı ve sürdürülebilir çevrenin sorumluluklarını üstlenerek faaliyetlerimizi sürdürüyoruz. Temiz enerji yatırımlarımızı artırarak karbon ayak izini kademeli olarak azaltmaya çalışıyoruz. 3 milyon avroluk güneş enerjisi yatırımlarında kapasite artırımı gerçekleştirerek güneş enerjisi altyapımızı 5,8 megavata çıkarttık. Böylece elektrik tüketimimizin yüzde 85’ini güneş panellerinden sağlayarak yıllık 3 bin 270 ton karbon salımının önüne geçip yaklaşık 54 bin ağacın kesilmesine engel olacağız.” dedi.

Duru Gıda’dan Dünya Çevre Günü’nde Örnek Davranış 

Duru Gıda, 5 Haziran Dünya Çevre Günü’nde anlamlı bir adım attı. Her bir çalışanı adına TEMA Vakfı’na bağışta bulunarak farkındalık etkinliklerine katılan Duru Gıda, çevre duyarlılığı konusundaki hassasiyetini bir kez daha gösterdi.

Ayrıca, Karaman’da bulunan fabrika çevresinde ağaçlandırma çalışmaları gerçekleştirildi. Bu girişim, şirketin çevreye olan bağlılığını ve sürdürülebilir geleceğe katkı sağlama hedefini ortaya koyuyor.

Reklam

Gıdanın geleceği ve sürdürülebilirlik faaliyetleri gibi konuların gündeme gelmesi için her fırsatta çaba gösteren Duru Gıda, doğa dostu faaliyetleri ve yenilenebilir enerji yatırımlarıyla da sektöre örnek oluyor. Duru Gıda, çevre ve sürdürülebilirlik konularında attığı bu adımlarla geleceğe daha yaşanabilir bir dünya bırakma misyonunu sürdürüyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com