Pepsico 2023 Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) Özetini Yayınladı | HORECA TREND
Takip edin!

Sürdürülebilirlik

Pepsico 2023 Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇSY) Özetini Yayınladı

PepsiCo; Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇYS) sonuçlarına ilişkin 2023 ilerleme özetini yayınladı. PepsiCo Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Jim Andrew, “Üç yıldır devam eden pep+ yolculuğumuzda, PepsiCo genelinde sağladığımız odaklanma sayesinde ESG hedeflerimizde önemli bir ilerleme kaydettik” dedi.

Yayınlandı

on

2023 yılında bazı Çevresel, Sosyal ve Yönetişim (ÇYS) hedeflerine planlanandan önce ulaşan PepsiCo, yeni hedeflerini uygulamaya koyarak ve diğer konularda da güçlü bir ilerleme kaydederek yoluna devam ediyor. A’dan Z’ye ÇYS Konuları ve ÇYS Veri Merkezi’nin yer aldığı 2023 ÇYS Özeti, PepsiCo’nun uzun vadeli iş performansını ve dünyada yarattığı pozitif etkiyi artırmayı amaçlayan küresel dönüşüm programı pep+ hakkında ayrıntılı bir güncelleme sunuyor.

PepsiCo Sürdürülebilirlikten Sorumlu Başkan Jim Andrew, raporla ilgili şunları söyledi: “Üç yıldır devam eden pep+ yolculuğumuzda, PepsiCo genelinde sağladığımız odaklanma sayesinde ESG hedeflerimizde önemli bir ilerleme kaydettik. İşlenmemiş plastik kullanımımız yıldan yıla azaldı ve toplam Kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarımız 2022’ye ve başlangıç yılımız olan 2015 yılına kıyasla azaldı. Tüm bunlar kutlanmaya değer olsa da, önümüzdeki yol, zorluklarla dolu olmaya devam edecek. Anlamlı bir etki yaratmak ve çabalarımıza odakladığımızdan emin olmak için nereye zaman ve kaynak ayırmamız gerektiğini değerlendirmeye devam ediyoruz. Diğer paydaşlarla güçlü ve stratejik ortaklıklar kurmak ve çığır açan teknolojileri benimseyip ölçeklendirmek stratejimizin merkezinde yer alıyor”.

Şirket, çok çeşitli yenilikler, stratejik yatırımlar, çığır açan ortaklıklar ve 318.000 küresel çalışanı tarafından yürütülen çok sayıda faaliyet aracılığıyla globalde şu sonuçları elde etti:

  • Kapsam 1 ve 2 emisyonlarını bir önceki yıla göre %13, toplam Kapsam 1, 2 ve 3 emisyonlarını ise %5 azalttı,
  • Yenilenemeyen kaynaklardan elde edilen işlenmemiş plastik kullanımını bir önceki yıla göre %4 azalttı,
  • Küresel yenileyici tarım ayak izini iki kattan fazla artırarak 1.8 milyon dönümün üzerine çıkardı,
  • Yüksek su riskine sahip bölgelerdeki operasyonlarda su kullanım verimliliğinde 2015 baz yılına kıyasla, öngörülenden iki yıl önce %25 iyileşme kaydedildi,
  • 2006 yılından bu yana toplam 91 milyondan fazla kişiye ulaşarak, 10 milyondan fazla insanın güvenli suya erişimini sağladı,
  • Sodyumu azaltmak ve farklı gıda içerikleri sunmak için iki yeni hedef belirlendi: gıda hacmimizin %36’sı, bu yeni azaltım hedeflerindeki sodyum miktarına veya daha azına sahip ve 75 milyar porsiyon farklı gıda içeriğini tüketiciyle buluşturduk.

Türkiye’de de 2023 yılında global hedefler doğrultusunda güçlü sonuçlar elde edildi:

  • 100% Sürdürülebilir patates ve mısır üretimi, yenileyici tarım uygulamalarında hızla ilerleme,
  • Manisa Biyometanizasyon tesisi ile doğalgaz ihtiyacının 30%’unu biyometan gazından karşılanması,
  • Tarsus fabrikamızda operasyonel olarak kullanılan suyun 69%’unun Berdan havzasına yeniden kazandırılması,
  • Kapsam 1 ve 2 emisyonlarımızda 2015 yılına kıyasla 57% azaltım.

Kaynak: HORECA Trend ve PepsiCo

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürdürülebilirlik

“Atıksız Mutfak” Etkinliğinde Samsung BESPOKE AI Serisinin Sürdürülebilir Özellikleri Keşfedildi

Çevreye duyarlı inovasyonla tasarlanan ürün serileriyle sürdürülebilirliği günlük yaşama taşımaya devam eden Samsung Electronics, BESPOKE AI ürünleriyle “Atıksız Mutfak” etkinliği düzenledi. Etkinlikte konuklara Şef Özge Şahin’in yeni BESPOKE AI Serisini kullanarak hazırladığı, lezzetle sürdürülebilirliğin buluştuğu atıksız mutfak menüsü sunulurken, BESPOKE AI Serisinin sürdürülebilirliği mutfakta da olanaklı kılan özellikleri vurgulandı.

Yayınlandı

on

Samsung Electronics’in yeni BESPOKE AI Serisi beyaz eşyalar, AI entegrasyonlarının ve SmartThings ekosistem bağlantısının gücüyle evde yaşam deneyimini daha kolay ve pratik hale getirmenin yanında sürdürülebilirliği tüketicilerin günlük yaşamının bir parçası haline getirmeyi amaçlıyor. Samsung, ürünlerine tasarım ve geliştirme aşamasında eklediği çevreci ve sürdürülebilir özelliklerle tüketicileri daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı benimsemeye teşvik ediyor. Bu çerçevede Samsung, BESPOKE AI Serisi beyaz eşyalarının gıda israfının önlenmesi ve enerji ve gıda malzemelerinin tüketiminin planlanması yoluyla sürdürülebilirliğe her gün nasıl katkı sağlayabileceğini ifade etmek amacıyla, Samsung House’da “Atıksız Mutfak” temalı bir etkinlik düzenledi.

Şef Özge Şahin ve Samsung Electronics Türkiye’nin ev sahipliği yaptığı etkinlikte, atıksız mutfağın temelleri ve BESPOKE AI Serisinin atıksız mutfakları destekleyen AI ve gelişmiş bağlantı özellikleri ele alındı. Etkinlikte, Şef Özge Şahin’in çeşitli ürünlerin genellikle “atık” olarak değerlendirilen sap, kabuk ve zar gibi kısımlarını yaratıcı bir biçimde kullanarak oluşturduğu yakında çıkacak atıksız mutfak konulu kitabının ön menüsünün tadımı yapıldı. Sürdürülebilirlik düşüncesiyle ve yaratıcılığın kullanımıyla gıda israfının en aza indirilebileceği fikrini somutlaştıran özel menünün hazırlanmasında ise Özge Şahin’e BESPOKE AI Serisi beyaz eşyalarının gelişmiş özellikleri eşlik etti.

Etkinlik boyunca, Özge Şahin’in özel sunumuyla süzme yoğurt üstü çıtır ıspanak kökleri, enginar sapı ve Ezine peynirli yufka çıtırı, limon kabuğu marinesi ile tavuk pane ve pazı sapı pesto ile peynir tartolet gibi birçok yaratıcı lezzeti içeren bol çeşitli atıksız menü, konukların beğenisine sunuldu.

BESPOKE AI Serisi, Tüketicileri Evde Sürdürülebilirlik İçin Teşvik Edecek Şekilde Tasarlandı

Etkinlikte, BESPOKE AI Serisi’nin atıksız mutfak ve sürdürülebilirlik bağlamında tüketicilerin hayatını kolaylaştıran gelişmiş özellikleri de konuklara aktarıldı. Samsung, 2022 yılında lanse edildiğinden bu yana BESPOKE Serisi aracılığıyla her bireyin ihtiyaçlarına uygun kişiselleştirilmiş beyaz eşya deneyimi sunuyor. Yeni BESPOKE AI Serisi ise gelişmiş bağlantı, ev yönetimi ve çevreye duyarlılık özellikleriyle öne çıkıyor. Seri ayrıca kullanım alışkanlıklarını takip ederek tüketicileri hem enerji tasarrufu hem daha sürdürülebilir bir yaşam tarzı konusunda yönlendirebilen AI özelliklerine de sahip. Bunun yanında, Triple Cooling, Twin Cooling Plus ve All Around Cooling teknolojileriyle gıdaları uzun süre taze tutarak gıda israfının önlenmesine yardımcı oluyor. BESPOKE AI Serisi, bu anlamda tüketicilerin sürdürülebilirlik adımlarını ve atıksız mutfak çabalarını çeşitli yönleriyle destekliyor.

Şef Özge Şahin, etkinliğe özel olarak tasarladığı ve BESPOKE AI Serisi beyaz eşyalar deneyimiyle hazırladığı atıksız menünün tadımı öncesinde yaptığı konuşmada atıksız mutfak kavramının olmazsa olmazlarını anlattı. Samsung’un sürdürülebilirlik yaklaşımının yansıdığı son teknoloji beyaz eşya ürünleriyle sürdürülebilir ve atıksız yaşamı daha olanaklı kılabildiğinin altını çizen Şahin, “Atıksız Mutfak yaklaşımı tüketim aşamasından çıkan atığın kompostlanmasına kadar uzanan döngüsel diyebileceğimiz bir süreci tarif ediyor. Gıdaların doğru saklanması ve daha uzun süre taze kalmasını sağlamak yine bu zincirin önemli bir parçası ki Samsung burada da sorumluluk alarak BESPOKE AI Serisinde üzerine düşeni yapıyor. Enerji tasarrufu ve akıllı soğutma gibi özellikleri gıdaların uzun süre daha taze kalmasını sağlıyor,” diye konuştu.

Reklam

Samsung’un BESPOKE AI Serisi; verimliliği artıran, israfı azaltan ve kaynak kullanımını optimize eden akıllı, yapay zeka odaklı özellikleriyle sıfır atık mutfak yaklaşımına katkıda bulunuyor. Buzdolabı, fırın, çamaşır/kurutma makinesi ürünlerinden her biri israfı en aza indirmede, su ve enerji tasarrufunda, evin her yerinde sürdürülebilir yaşam uygulamalarını teşvik etmede rol oynuyor. BESPOKE AI Serisi buzdolaplarının Twin Cooling Plus™ ve Optimal Fresh+ gibi özellikleri, farklı gıda türlerinin her gıda tipine özel olarak tasarlanan saklama koşullarında daha uzun süre taze haliyle saklanabilmesine imkan tanıyarak gıda israfının önlenmesine katkı sağlıyor. Diğer yandan Samsung’un son dönemde tanıttığı yeni AI Family Hub™+ ve AI Vision Inside™ teknolojisi gibi yeni yapay zeka destekli özellikler buzdolabında bulunan ürünlerin takibini kolaylaştırarak zamanında kullanımı ve tüketim planlamasını teşvik ediyor. Samsung Food uygulaması, evdeki malzemelere uygun yemek tarifleri ve evde olmayan malzemeler için ikameler önererek ihtiyaç fazlası tüketimin önüne geçiyor. Tüm bu gelişmiş özellikler, atıksız mutfak ile sürdürülebilirliğe katkı sunmak isteyen tüketiciler için hayatı kolaylaştırıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Samsung Electronics

Devamını Oku

Sürdürülebilirlik

Gloria Hotels Enerjisinin Tümünü Güneşten Alıyor!

Turizmde sürdürülebilirliğin önemine dikkat çeken Gloria Hotels & Resorts, çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik çalışmalarına yaptığı güçlü yatırımlar ve uyguladığı öncü projeler ile sektöre yön vermeye devam ediyor. Gloria Hotels & Resorts, Özaltın Holding bünyesinde Antalya Elmalı’da kurulan GES (Güneş Enerjisi Santrali) projesi ile 2024 yılı itibariyle otellerinde kullandığı enerjinin tümünü Güneş’ten kazanıyor.

Yayınlandı

on

Turizmde Sürdürülebilir Kalkınma

Turizmde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda çalışmalarına yön veren Gloria Hotels & Resorts, sürdürülebilirlik faaliyetlerini her yıl daha da güçlendirerek sürdürüyor. Geleceğe yaşanılabilir bir dünya bırakmak amacıyla yola çıkan Gloria Hotels & Resorts, 2024 yılı itibariyle tüm otellerinde kullandığı enerjisinin %100’ünü Güneş’ten kazanıyor. 2023 yılı itibariyle enerji üretimine başlayan ve Özaltın Holding tarafından Antalya Elmalı’da 700.000 m² arazi üzerinde tesis edilen GES (Güneş Enerjisi Santrali), güneş enerjisini doğrudan elektrik enerjisine çevirerek sera gazı salınımını sıfıra indiriyor. 49,50 MW kurulu güce sahip Özaltın Elmalı GES Projesi ile yıllık toplam 80 milyon kWh elektrik üretmesi planlanıyor.

Yenilenebilir Enerji ve Karbon Emisyonu Azaltımı

Günümüzde fosil yakıtların yanmasıyla ortaya çıkan ve giderek artan karbon emisyonu problemleri, her geçen gün daha da ciddi boyutlara ulaşmaktadır. Bu bağlamda, enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde edilmesi her zamankinden daha büyük bir önem taşımaktadır. Güneş enerjisi, %100 temiz ve yenilenebilir bir enerji kaynağı olarak öne çıkmaktadır. Güneş ışını, doğrudan elektrik enerjisine dönüştürülebilir ve bu süreçte hiçbir sera gazı salınımı gerçekleşmez. Bu avantajları göz önünde bulunduran Gloria Hotels & Resorts, Özaltın Elmalı GES Projesi ile güneşin bitmek tükenmek bilmeyen enerjisinden faydalanarak iklim değişikliği ile mücadelede üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmeye devam etmektedir.

Sürdürülebilirlik ve Çevre Koruma

Özaltın Elmalı GES Projesi, Gloria Hotels & Resorts’ün sürdürülebilirlik ve çevre koruma konusundaki kararlılığını bir kez daha gözler önüne sermektedir. Proje kapsamında kullanılan güneş panelleri, temiz enerji üretimi sağlayarak karbon ayak izinin azaltılmasına katkıda bulunmakta ve çevresel sürdürülebilirliği desteklemektedir. Bu girişimle, Gloria Hotels & Resorts, misafirlerine çevre dostu ve sürdürülebilir bir konaklama deneyimi sunarken, aynı zamanda gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma misyonunu da sürdürmektedir.

Reklam

Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirlik Çalışmaları

Özaltın Holding bünyesinde faaliyet gösteren Gloria Hotels & Resorts, 2005 yılından bu yana ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi çerçevesinde yürüttüğü çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik çalışmalarını öncü projeler ile sürdürüyor. Gloria Hotels & Resorts, sürdürülebilir turizm çerçevesinde 2023 yılında yaptığı yatırımın ardından, 2024 yılında çevresel ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirme konusundaki taahhütlerini daha da güçlendirerek sürdürülebilirlik faaliyetlerine ağırlık vermeye devam ediyor.

GHR Sürdürülebilirlik Ödülleri ve Sertifikaları Hakkında

-Sıfır Atık Belgesi: İsrafın önlenmesini, kaynakların daha verimli kullanılmasını, oluşan atığın miktarının azaltılmasını, etkin toplama sisteminin kurulmasını, atıkların geri dönüştürülmesini kapsayan atık önleme yaklaşımıdır.

-Travelife: Bir Sürdürülebilirlik Sistemi ödülüdür. Dünya’da en çok tanınan eko etiketten biridir. Travelife Sürdürülebilirlik Sistemi ilkeleri hem konaklama tesislerindeki çevreye duyarlı düzenlemeleri hem de çalışanların sosyal güvenlik hakları, çalışma saatleri, ücret skalaları, çevre hakkında aldıkları eğitim, hizmette kullanılan ürünlerin yerel üreticilerden alıp alınmadığını, dolayısıyla yerel ekonomiye ne kadar fayda sağladığını ölçmektedir.

-Mavi Bayrak: Temiz, bakımlı, donanımlı, güvenli ve dolayısıyla uygar, sürdürülebilir bir çevrenin sembolüdür. Plajlar için öncelikle temiz deniz suyu, sonrasında da çevre eğitimi ve bilgilendirmeye önem veren, gerekli donanıma sahip iyi bir çevre yönetimini temsil etmektedir.

– LEED Gold: LEED Sertifikası, USGBC (United States Green Building Council), yani Amerikan Yeşil Binalar Konseyi tarafından geliştirilmiş, yeşil binaları derecelendiren bir sistemdir. Sertifikanın amacı, bina ve kent ölçeğinde çevreye duyarlı tasarım, uygulama ve işletme standartlarını geliştirmek ve yaymaktır.

Reklam

Gloria Hotels & Resorts Hakkında

Özaltın Holding’e ait olan Gloria Hotels & Resorts markası, Antalya- Belek Bölgesinde yaklaşık 2.400.000 m² alan üzerine kurulmuş olup, 1997 yılından itibaren faaliyetlerine devam etmektedir. Toplamda 1275 oda, süit ve ultra lüks villa konseptiyle, 30 farklı oda kategorisine sahip olan Gloria Hotels & Resorts, misafirlerine kişiselleştirilmiş ve yüksek konforlu bir hizmet sunmak amacıyla hayata geçirilmiştir. Bulunduğu konum itibariyle aynı zamanda konuklarına doğa ile baş başa tatil imkanı sunan Gloria Hotels & Resorts, yılın her donemi misafirlerine ayrıcalıklı bir tatil deneyimi sunmaktadır. Bünyesinde farklı kategorilerde prestijli ödüllere sahip olan ve kendi sınıfının en başarılı üç adet, 5 yıldızlı oteli olan Gloria Serenity Resort, Gloria Golf Resort ve Gloria Verde Resort markaları ile uzun yıllardır turizm sektöründe hizmet veren Gloria Hotels & Resorts aynı zamanda Avrupa’nın en özel spor yatırımı olan Gloria Sports Arena ile 50’den fazla branşta spor yapılabilen modern kompleks olma özelliğiyle sektöre öncülük etmektedir.

Ünlü Fransız mimar Michel Gayon tarafından tasarlanmış olan Gloria Golf Club, Türkiye’nin en büyük, Avrupa’nın ise ikinci büyük golf sahası unvanıyla bölgedeki tek Trackman Driving Range alanı ve toplamda 45 delikli üç adet golf sahasıyla, golf sporunun ülkemizdeki en önemli temsilcileri arasında yer almaktadır. Yapmış olduğu yenilikler ve vizyoner bakış acısıyla faaliyetlerine devam eden Gloria Hotels & Resorts, ayrıca uluslararası standartlarda tüm ihtiyaçlara yönelik toplantı gereksinimlerini karşılamakla birlikte ayrıca Gloria Convention Center ile de uzun yıllardır prestijli organizasyonlara ev sahipliği yapmaktadır.

Kaynak: HORECA Trend ve Gloria Hotels & Resorts

Devamını Oku

Sürdürülebilirlik

Metro Türkiye’den ‘Sudan Doğan Gelecek’ Projesi ile Sürdürülebilir Balıkçılıkta Öncü Bir Adım Daha

Metro Türkiye, sürdürülebilir balıkçılık vizyonu doğrultusunda sektöre öncülük edecek yepyeni bir çalışmaya daha imza attı. Muğla’da gerçekleştirilen tesis yatırımıyla Akuaponik sistemi kuruldu. Türkiye’deki perakende sektöründe bir ilk olan bu sistem ile su ürünleriyle bitki yetiştiriciliği birleşmiş oldu. 

Yayınlandı

on

‘Sudan Doğan Gelecek’ adı verilen yeni projede, akuaponik yöntemiyle levrek ve deniz börülcesini aynı sistem içerisinde yetiştirmeye başlayan Metro Türkiye’nin öncülük ettiği bu girişim; su kalitesi, sıcaklık ve hastalık yönetimi gibi faktörler üzerinde daha fazla kontrol imkânı sunuyor. Metro Türkiye bu projede; HATKO Su Ürünleri, Danimarka merkezli Alpha Aqua ve Türkiye’deki ortakları Nordic ile anlaştı.

Yaklaşık 35 yıldır hizmet verdiği ülkemizde sürdürülebilir balıkçılık konusunda birçok ilke imza atan Metro Türkiye, sektöre öncülük edecek bir girişimi daha hayata geçirdi. Su ürünleri ile suda bitki yetiştiriciliğini birleştiren Akuaponik yönteminin uygulandığı yeni tesis yatırımıyla ‘Sudan Doğan Gelecek’ adını verdiği yeni projesiyle Metro Türkiye, levrek ile deniz börülcesini aynı sistem içerisinde üretmeye başladı. Su kalitesi, sıcaklık ve hastalık yönetimi gibi faktörler üzerinde daha fazla kontrol imkânı sunan sistem, bu sayede sürdürülebilir balıkçılığa katkı sağlarken verimliliği ve ürün kalitesini de artırıyor. Sistemle birlikte bir levreğin 14-15 ayı bulan yetişme süresi 9 aya kadar düşüyor.  Metro Türkiye, bu proje kapsamında 3 önemli iş ortağını da bir araya getirmiş oldu. Kapalı devre akuakültür sistemi (RAS) ile tasarlanan yeni ve son teknoloji ürünü tesisin tasarımı ve tedariki için Danimarka merkezli Alpha Aqua ve Türkiye’deki ortakları Nordic ve köklü deneyimiyle ülkemizin önde gelen balık üreticisi HATKO Su Ürünleri ile iş birliği sağladı.

Gelecek kuşakların da zengin deniz ürünlerini yiyebilmeleri için sürdürülebilir balıkçılık anlayışıyla birçok çalışmaya ve projeye hayat verdiklerini ifade eden Metro Türkiye Satın Almadan Sorumlu Yönetim Kurulu Üyesi Deniz Alkaç, “Metro Türkiye olarak balığı ticari bir ürün olması kaygısındansa, gelecek nesillere bırakılması gereken bir değer olarak görüyoruz. Denizlerdeki balık stoklarının ve türlerinin korunması amacıyla sürdürülebilir balıkçılığı 2010 yılından beri satın alma politikamızın odağında tutuyoruz. Sadece denizlerimizdeki değil çiftliklerde yetiştirilen balıkların da sürdürülebilirlik yaklaşımıyla ele alınması gerekiyor” diye konuştu.

Bitkiler, Balık Tanklarından Gelen Zengin İçerikli Su ile Yetiştiriliyor

Sürdürülebilir balıkçılık konusunda öncü bir adım daha atarak akuaponik sistemle levrek ile birlikte deniz börülcesi üretimine başladıklarını açıklayan Alkaç, “Sudan Doğan Gelecek adını verdiğimiz bu projede bitkiler, balık tanklarından gelen zengin içerikli su ile yetiştiriliyor. Bu, balıklar ve bitkiler arasında karşılıklı fayda sağlayan bir ilişki yaratarak kapalı döngü bir ekosistemi ortaya çıkarıyor. Ülkemizde sürdürülebilir balıkçılığın öncüsü olarak bu sistemle levrek ve deniz börülcesi üretimine adım attık. Muğla’da inşa edilen tesiste, levrek üretiminde ‘Yediği Önünde Yemediği Yarında’ projesinde olduğu gibi deniz balığı oranı azaltılmış ve alg yağı içeren yem kullanacağız. Bu özel yem ile Omega-3 bakımından daha zengin balıklar üreterek, sağlıklı beslenmeye de katkıda bulunuyoruz. Tesisin kısa sürede tamamlanmasının ardından ilk balık hasadının 9 ay içerisinde gerçekleşmesini ve ilk ürünlerimizi Metro Premium markamızla gelecek yılın ilk aylarında raflara taşımayı planlıyoruz” dedi.

“Sürdürülebilir ve Sağlıklı Protein Üretimi İçin Gerekli Bir Adım”

Reklam

Kapalı devre akuakültür teknolojisinin sunduğu faydalardan bahseden Alpha-Aqua Küresel Ticaret Direktörü ve Nordic Kurucu Ortağı Yasin Kasa, “Yüksek balık refahı, hassas su kalitesi kontrolü, balık iştahına dayalı otomatik besleme ve atık yönetimi sayesinde yüksek üretim verimliliği sunan bu yöntem, kaynak kullanımı ve sürdürülebilirlik açısından geleneksel su ürünleri yetiştiriciliği yöntemlerinden daha iyi bir performans sergilemesi nedeniyle gelecekte sürdürülebilir ve sağlıklı protein üretimi için gerekli bir adım. Su kullanımını önemli ölçüde azaltan, kapalı atık arıtımı yoluyla çevresel etkiyi en aza indiren ve tasarımıyla biyogüvenliği artıran kapalı devre akuakültür sistemleri, sürdürülebilir su ürünleri yetiştiriciliği için hayati öneme sahip. Kapalı devre akuakültür sistemi teknolojisi aynı zamanda nakliye açısından daha düşük karbon ayak izi sağlıyor” diye konuştu.

Balık Refahı ve Verimlilik Sağlıyor

Kapalı devre akuakültür sistemlerinde, balıkların sağlığını ve refahını etkileyen fiziksel ve kimyasal tüm değerlerin sürekli olarak ölçüldüğüne dikkat çeken Hatko İcra Kurulu Üyesi Dr. Metin Albukrek ise şunları kaydetti: “Üst düzey otomasyon sayesinde, gereken düzeltmeler hemen, henüz alarm seviyelerine ulaşmadan otomatik olarak yapılıyor. Böylece balıkların refahı ve verimliliği önemli ölçüde artırılırken balık kayıpları azaltıyor. Akuaponik sistemlerde, kısıtlı olan deniz yüzeyinde çiftlik kurmaya ihtiyaç kalmıyor. Çok az deniz suyu kullanılmasıyla bu işlem karada da başarıyla uygulanıyor. Ayrıca balık tanklarında bulunan su aynı döngü içerisinde bitkilerin de üretimini sağlıyor; gübre üretim ve tüketiminin çevreye olan etkileri ortadan sıfırlanıyor. Hatko olarak tesisi kurup bizzat işleterek, yeni bir üretim teknolojisinin öncülüğünü yapıyoruz.”

Kalite ve Verimliliği Artırıyor

Su kalitesi, sıcaklık ve hastalık yönetimi gibi faktörler üzerinde daha fazla kontrol imkânı sunan sistemle tanklardaki suyun sürekli denetlenmesiyle balığın yetişmesi için en güvenli ve sağlıklı ortam yaratılırken, mikroplastik riskinin de önüne geçilebiliyor. Sistem sayesinde balık ve bitki üretiminde kalite ve gıda güvenliği açısından izlenebilirlik sağlanıyor. Ayrıca Akuaponik sistemler, geleneksel toprak bazlı tarımda kullanılan suyun yalnızca bir kısmına ihtiyaç duyduklarından, bitki yetiştiriciliğinde su verimliliği de sunuyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Metro Türkiye

Reklam
Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com