Divan’dan Gezegenin Geleceği İçin Birlikte Dönüşüm Çağrısı | HORECA Trend
Takip edin!

Otel

Divan’dan Gezegenin Geleceği İçin Birlikte Dönüşüm Çağrısı

“Sadece En İyi” prensibini rehber edinerek, sürdürülebilir bir gelecek için çalışmalarına aralıksız devam eden Divan Grubu, insanın ve doğanın ihtiyaçlarını karşılıklı olarak saygı ile ele aldığı “4 Mevsim Divan” projesi kapsamında gelecek nesillere daha yaşanılabilir bir dünya bırakmak hedefiyle önemli bir yolculuk başlattı ve “birlikte dönüşüm” hareketiyle bir çalıştay düzenledi.

Yayınlandı

on

Otelcilik, gurme ürünler ve yeme-içme sektörlerinin öncü şirketlerinden Divan Grubu, tüm süreçlerini sürdürülebilirlik odağında dönüştürmeye aralıksız devam ediyor. Grup, bir doğaya saygı projesi olan “4 Mevsim Divan” kapsamında Divan İstanbul Otel’de bir çalıştay düzenledi. Etki Çemberleri Vakfı iş birliği ile düzenlenen çalıştayda, yerellik ve yerindelik, fonksiyonellik, kaynaklara saygı, insana ve ekolojiye aynı anda odaklı, mevsim gibi doğanın geçişlerini gözeten, multidisipliner bir tasarım için ortak hareket ve birlikte dönüşüm gerekliliği ve yöntemleri ele alındı.

Çalıştayın açılış konuşmalarını Divan Grubu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Özgür Şahin ile Divan Grubu Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Gönül Gültekin gerçekleştirdi.

Açılış konuşmasında Divan Grubu’nun sürdürülebilirlik yolculuğundan bahseden Divan Grubu İnsan Kaynakları Genel Müdür Yardımcısı Özgür Şahin şöyle konuştu:” Divan Grubu olarak 1956 yılından bu yana yiyecek içecek ve konaklama sektöründe işimizi kurumsallık ve kalite boyutlarında en iyi yapan öncü bir markayız. 3 bini aşkın çalışanımız ve her yıl ağırladığımız 5 milyon misafirimizle sektörümüzde öncü konumumuzu arttırarak sürdürüyoruz. Gezegenimize karşı sorumluluğumuzla sürdürülebilirlik alanında fark yaratan ve ilham veren bir şirket olarak yepyeni bir yolculuğa başladık. ‘Her paydaşa saygı’ felsefesi, geleceği güzelleştirme hedefimizle sürdürülebilir bir dünyaya ulaşmak için çıktığımız yolculukta; yerel ve küresel düzeydeki sorumluluklarımızın bilinciyle hareket ediyoruz. Bu yolculuk kapsamında sektörümüzde öncü bir adım atarak birinci sürdürülebilirlik raporumuzu yayımladık.   Bugün de burada karşılıklı fikir alışverişinde bulunduğumuz böylesi önemli bir çalıştayda bizimle birlikte olduğunuz ve bu yolcukta bize sağladığınız katkılardan dolayı teşekkür ederiz.”

Çalıştayda Divan Grubu Pazarlama ve Kurumsal İletişim Direktörü Gönül Gültekin yaptığı konuşmada “Divan Grubu olarak gezegenimizin geleceğine aktif olarak katkı sunmak ve tüm insanlığın daha umutlu bir geleceğe bakmasını sağlamak için sürekli kendimizi geliştiriyoruz. Bu perspektifte uzmanlık alanımız olan gastronomide sürdürülebilirliği sahiplendik ve bir gıdaya saygı projesi olan 4 Mevsim Divan projemizi hayata geçirdik. Projemizi sürdürülebilir bir yaklaşımla Divan restoranlarının işleyişine entegre ediyoruz. Mevsim döngülerine ve yerel ürünlere bağlı kalarak hazırladığımız menülerimizle doğaya uyumlu bir yaklaşım benimsiyoruz.  Orijinal reçeteleri mevsimsel ve yerel-coğrafi işaretli ürünler ile harmanlıyoruz. Bu projemizle Divan’ın köklerinden gelen değerleri sürdürülebilir bir gelecek ile birleştiriyoruz. Biyoçeşitlilik, gıda hijyeni ve güvenliği, gıda mirası, gelenekler ve sıfır atık prensibi gibi önemli ilkelere bağlı kalarak her tabakta yerel üreticilerin emeği ve topraktan sofraya uzanan özenli bir yolculuğu misafirlerimizle buluşturuyoruz. Bu projemizden hareketle etki alanımızı genişleterek ve geleceği dönüştürmeye niyetli herkesi davet ederek, daha iyi bir gelecek için her alanda iş birliği yapmayı ve en iyiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Etki Çemberleri Vakfı Yönetim Kurulu Başkanı Aylin Gezgüç, “Ülkemizin serveti olan tüm üretilmiş malzemeler sistem içinde kalabilse, öncelikle atık olmaz, ikincisi bu kadar enerji ihtiyacı olmaz, üçüncüsü yeni Ar-Ge ve iş birliği alanları ile yeni yatırım olasılıkları doğar, en önemlisi de dünyayı afetlere itmeyiz. Amacımız, endüstriyel ekoloji ve ekolojik vatandaşlığı harekete geçiren örnekler üretmek ve çoğaltmak. Sizlerden etki odaklı etkinliklerde bize ev sahipliği yapmanızı, manifesto hazırlığı için iş birlikleri ve ortak taahhütler oluşturana ve bunların gerçekleştiğine tanıklık edene kadar bizlerle yol almanızı diliyoruz”.

Gazeteci, Yazar ve Etki Çemberleri Danışma Kurulu üyesi Elif Ergu, eş zamanlı olarak devam eden Davos toplantılarına ve Oxfam’ın yeni yayınlanan raporuna atıfta bulunarak, sosyal ve çevresel kaynakların sermayeleşerek giderek tekil ellerde toplandığını, 5 en zengin erkeğin son 3 yılda servetini %115 artırdığını ve 5 milyar insanın gelirinin düştüğünü, oysa bu sermayenin birikiminde doğadan orantısız kullanımı sonucu ortaya çıkan afetlerin tüm Dünya’ya etki ettiğini kaydetti. Sorumluluk dengesinin farklılaşması gerektiğine dikkat çeken Ergu, “Bizler çoğunluğu oluşturuyoruz ve etki yaratma gücümüz var” dedi.

Açılış konuşmalarının ardından masa çalışmalarına geçmeden önce sürdürülebilirliğin bütünsel ve kapsayıcı bir yaklaşımla ele alındığı “Gelecek İçin Divan’dayız” paneli düzenlendi. Dude Table Gastronomi Pazarlama Ajansı Başkanı Funda Güzelmeriç İnansal’ın moderatörlüğünü üstlendiği panelde; Dohler TİP Genel Müdürü Can Aydemir’in “Fark yaratabileceğimiz yer sürdürülebilirlik raporları değil, sahada gerçek uygulamalar ile var olmak”, 27. Dönem Tarım Bakan Yardımcısı ve Tanışık Danışmanlık Kurucusu Ayşin Işıkgece’nin, “Toprak canlı bir varlık ve bize “imdat” diye sesleniyor. Bu çığlığa ve çağrıya kulak vermeliyiz, odağımız onarıcı tarım ve rekaberlik olmalı, Galatasaray Üniversitesi Mühendislik ve Teknoloji Fakültesi Dekanı & Lojistik Derneği Başkanı Prof. Dr. Gülçin Büyüközkan’ın “Döngüsel yaşam ve ekonomiye geçiş, sürdürülebilirliğin bir mekanizmasıdır ve zamanın getirdiği hızı doğru kullanmak ve kadim bilgilerimiz ile mühendislik birikiminin sentezidir”, le Cordon Bleu Türkiye Direktörü ve Özyeğin Üniversitesi’nden Defne Ertan Tüysüzoğlu’nun “Son yıllarda Michelin, Gault&Millau gibi değerlendirme kurumlarının yeni kategoriler ekleyerek sürdürülebilir restoran ve gastronomi için bir baz oluşmasına yardımcı oluyor.  Ve bunun sektöre ışık tutacağına inanıyorum” sözleri dikkat çekti.

“Çalıştay sonunda hazırlanan 4 mevsim Divan manifesto taslağında “iş birlikleri” ön plana çıktı.

Bir özel sektör, sivil toplum iş birliği etkinliği olarak planlanan çalışma sonrasında 4 mevsim Divan manifestonun paydaş ağlarıyla geliştirilerek yaygınlaşması ve diyalog içinde yeni ağların kurulması hedefleniyor. Gıda, tarım, ağırlama sektörleri özelinde hazırlanan manifesto sürdürülebilir bir dönüşüm için yol haritasını, inancı ve kararlılığı ortaya koyan niyetler ve dilekleri içeriyor.

Manifesto’dan

“Dönüşüm, doğal sistemlerle ekonomik ve sosyal yapıların etkileşimini dengelemeyi amaçlayan bir yaklaşımdır. Sahici bir dönüşüm için nesiller arası diyalog alanlarına ihtiyacımız var. “Gelenekten geleceğe gıda” için geleneksel ürün ve tekniklerin yeni teknoloji ile üretimi için çalışmalıyız. Artık onarıcı ve samimi iş birlikleri yaparak, sahaya inerek ve sahayı izleyerek yeni sistemler geliştirmeliyiz. Tıpkı burada yaptığımız gibi birlikte dönüşüm ve birlikte hareket için iş birliğine ihtiyacımız var.”

Kaynak: HORECA Trend ve Divan Grubu

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otel

İzmir Marriott’un Terasında Görkemli Akşamlar: Pagos Rooftop

İzmir’in tarihi Pasaport İskelesi’ne komşu olan ve muhteşem Ege Denizi manzarasıyla öne çıkan Pagos Rooftop, İzmir Marriott’ın teras katında konuklarına akşam yemeği için unutulmaz bir deneyim sunuyor. Renovasyon sonrası sahip olduğu modern çizgiler ve zarif tasarımıyla konuklarını içeri adım attığı anda etkileyen lüks ve şıklık, Pagos Rooftop’u benzersiz kılıyor.

Yayınlandı

on

İzmir’in tarihi Pasaport İskelesi’ne komşu olan ve muhteşem Ege Denizi manzarasıyla öne çıkan Pagos Rooftop, İzmir Marriott‘ın teras katında konuklarına akşam yemeği için unutulmaz bir deneyim sunuyor. Renovasyon sonrası sahip olduğu modern çizgiler ve zarif tasarımıyla konuklarını içeri adım attığı anda etkileyen lüks ve şıklık, Pagos Rooftop’u benzersiz kılıyor.

Şeflerin titizlikle hazırladığı dünya mutfağından seçkin lezzetler, Pagos Rooftop’ın menüsünde yer alıyor. Başlangıçlardan tatlılara kadar geniş bir yelpazeye sahip olan menü, misafirlerin damaklarında iz bırakacak lezzetleri sunuyor. Her tabak, özenle seçilmiş ve ustalıkla sunulmuş malzemelerle hazırlanırken, her bir lokma misafirlere lezzet şöleni yaşatıyor. Ayrıca, özel imza kokteylleriyle de damakları şenlendiriyor.

Pagos Rooftop, akşam yemeği için olduğu kadar belirli dönemlerde düzenlediği özel etkinlikler ve partilerle de konuklarını ağırlıyor. Yalnızca bir restoran olmanın ötesinde, Pagos Rooftop, her ziyaretçisine unutulmaz bir deneyim vadediyor.

İzmir Marriott’un terasındaki Pagos Rooftop, zarafeti, lüksü ve benzersiz manzarasıyla şehrin en iyi terası olarak anılmaktadır. Renovasyonla birlikte kazandığı modern ve sofistike atmosferiyle, konuklarını ağırlarken her anında keyif ve unutulmaz anılar yaşatıyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve İzmir Marriott

Devamını Oku

Otel

Hyde’ın Türkiye’deki İlk Oteli Hyde Bodrum 2024 Yaz Sezonunda Açılacak

Londra merkezli otelcilik zinciri Ennismore’un ilk all-inclusive konseptli lifestyle markası Hyde, Türkiye’ye girişini Hyde Bodrum Cluster Genel Müdürü Arzu Topcu Civak ev sahipliğinde gerçekleştirilen davetle duyurdu. 2024 yaz sezonunda açılacak otel, markanın Türkiye’deki ilk oteli ve aynı zamanda bünyesindeki ilk adult only lüks tatil destinasyonu olacak. 

Yayınlandı

on

Lüksü, olağanüstü gastronomi destinasyonlarıyla birleştirerek yetişkinlere yönelik her şey dahil tatil deneyimini Türkiye’de sunmaya hazırlanan Hyde Bodrum, açılış partisini 22 Şubat Perşembe günü Momo Bebeköy’de düzenledi. Hyde Bodrum’un Cluster Genel Müdürü Arzu Topcu Civak’ın ve Mert Vidinli’nin ev sahipliğinde düzenlenen partiye iş, sanat ve cemiyet dünyasından önemli isimler katıldı.

“Açılış ve Hyde’ın Türkiye’ye Girişi İçin Oldukça Heyecanlıyız”

Açılış partisinde konuşma yapan Hyde Bodrum Cluster Genel Müdürü Arzu Topcu Civak, “Keşif ruhuna dayanan yeni nesil bir yaşam tarzı misafirperverliğine geçiş başlatan Hyde, Hyde Bodrum ile  Türkiye’de 2024 yaz sezonunda kapılarını açıyor. Açılış ve Hyde’ın Türkiye’ye girişi için oldukça heyecanlıyız. Hyde Bodrum, yalnızca yetişkinlere özel her şey dahil lüks bir deneyim sunan ilk Hyde olmasının yanı sıra markamızın Türkiye’deki ilk destinasyonu olacak” şeklinde konuştu.

Ultra Her Şey Dahil Lüks ve Yaşam Tarzı Bir Tatil Deneyimi Yaşatmaya Hazırlanıyor

Ege Denizi’nin ışıltılı turkuaz sularıyla çevrili Bodrum Yarımadası’nın göz alıcı doğasında yer alan Hyde Bodrum, yüksek standartlarda eğlence, müzik, gastronomi, sanat ve sosyal aktiviteleri ile festival hissine odaklanacak. 2024 yaz sezonuyla birlikte sadece yetişkinlere özel, ultra her şey dahil lüks ve yaşam tarzı bir tatil deneyimi yaşatmaya hazırlanan Hyde Bodrum, festivaller, yerli ve yabancı DJ’ler ve güçlü entertainment programlarına ev sahipliği yapacak.

Seçkin Yaşam Tarzı ve Sunacaklarıyla Tatil İçin Yeni Bir Kaçış ve Eğlence Destinasyonu

Seçkin yaşam tarzı ve sunacaklarıyla tatil için yeni bir kaçış ve eğlence destinasyonu Hyde Bodrum, misafirlerine yüksek kalitede eğlence anlayışı içinde wellness aktiviteleri, sanat atölyeleri ile sanat, spor ve iyi yaşamın iç içe geçtiği ayrıcalıklı bir tatil deneyimi sunacak. Misafirler sezon boyunca doğa ve su sporları, entertainment programları, wellbeing aktiviteleri, sanat atölyeleri ve şeflerin dünya mutfaklarından hazırladığı birbirinden farklı eklektik tatları deneyimleyecek. Hyde Bodrum’da sofistike bir inziva arayan gezginler için havuz veya bahçe manzaralı, özel havuzlu, jakuzili olmak üzere 216 oda, süit ve 4 villa seçenekleri mevcut. Arkadaşları veya sevdikleriyle sadece kendine özel, izole bir tatil yaşamak isteyenler için ise üç yatak odalı, özel havuzlu ve mutfağı bulunan dört villa sunuluyor. Ennismore’un yiyecek ve içecek danışmanlığı markası Carte Blanched tarafından tasarlanan, bir bar ve beş seçkin restoranla hizmet verecek otel, Bodrum  merkeze ve Bodrum Marina’ya 15, Milas-Bodrum Havalimanı’na 30, Yalıkavak Marina’ya 35 dakikalık mesafesiyle deniz, kara ve havayoluyla kolay bir ulaşım sunuyor.

Hyde Bodrum Hakkında

Londra merkezli otelcilik zinciri Ennismore’un ilk all-inclusive konseptli lifestyle markası Hyde Bodrum, her şey dahil lüks bir deneyim sunan ilk Hyde olmasının yanı sıra markanın Türkiye’deki ilk destinasyonudur. Sofistike ve bohem mimari yaklaşımı ile tasarlanan 216 oda, süit ve 4 dört villasıyla, Ege Denizi’nin ışıltılı turkuaz sularıyla çevrili Bodrum Yarımadası’nın göz alıcı doğasında konumlanacak olan Hyde Bodrum, yüksek kaliteli eğlence anlayışı, wellness aktiviteleri ve dünya mutfağı ile yalnızca yetişkinler için birinci sınıf bir tatil deneyimi ve festival hissine odaklanıyor.

Hyde Hotels, Resorts & Residences Hakkında

2005 yılında Los Angeles’ın ikonik caddesi Sunset Strip’de yer alan eşsiz Hyde Lounge ile gece hayatına damgasını vuran Hyde, o günden bu yana misafirlerini beklenmedik, olağanüstü deneyimler ve mükemmel müzikler aracılığıyla bir araya getirme taahhüdünü sürdürmektedir. Temel değerlerine sadık kalarak marka, Hyde Hotels and Residences, Beach Clubs ve Mixology Lounge’ları kapsayacak şekilde gelişti ve keşif ruhuna dayanan yeni nesil bir yaşam tarzı misafirperverliğine geçiş sağladı. Günümüzde Dubai, Miami, Ibiza ve Hollywood, FL’de faaliyet gösteren, yakında Londra, Perth’te açılacak olan her Hyde mekanı, yerel müzik ve yaratıcı sahneleri benimseyen bir şekilde özgün olarak tasarlanmıştır. Hyde, ifade özgürlüğünü, kapsayıcı ve birleştirici deneyim ruhunu kutlayan benzersiz bir duruşun eseridir. Hyde Hotels, Resorts & Residences, markalarını tutkuyla inşa eden girişimcilerin küresel düzeyde birleştirici ve aynı zamanda kültür ve topluluk kökenli yaratıcı bir otel grubu olan Ennismore’un bir parçasıdır. 2021 yılında kurulan Ennismore, çoğunluk hissesi Accor’a ait olan bir ortak girişimdir. ennismore.com.

Kaynak: HORECA Trend ve Hyde Hotels, Resorts & Residences

Devamını Oku

Otel

The Peninsula Istanbul’da Benzersiz Bir İftar Deneyimi

Boğaz’daki, Tarihî Yarımada manzarasına sahip eşsiz konumuyla The Peninsula Istanbul, Ramazan ayı boyunca sevdiklerinizle birlikte unutulmaz anlar yaşatmak için tasarlanmış bir iftar deneyimi sunuyor.

Yayınlandı

on

Her detayın incelikle düşünüldüğü programıyla The Lobby, 11 Mart – 9 Nisan tarihleri arasında Türk Müziği dinletisi ile huzur dolu bir atmosfer vadediyor.

Dünyanın en köklü otel gruplarının başında gelen The Peninsula Hotels’in Boğazdaki göz kamaştıran oteli The Peninsula Istanbul, şehirdeki özel konumunda eşsiz manzarası ile misafirlerini benzersiz iftar sofralarında ağırlıyor.

Tarihi Yolcu Salonu’nun görkemli hatırasından izler taşıyan The Lobby’de, iftariyelikler ve soğuk mezeler büfede sunulurken sıcak başlangıç ve ana yemek seçenekleri à la carte olarak servis ediliyor. Geleneksel Türk tatlıları ve baklava büfesi, zarif sunumları ile hem göze hem damaklara hitap ediyor

Birbirinden farklı lezzetlere yer verilen iftar menüsünde, ara sıcaklardan Kızarmış Bamya ile içli köfte dikkat çekerken, ana yemeklerden Tire Köftesi ve Çökertme Kebabı iştah açıcı tatlar arasında ön plana çıkıyor. Bu lezzetlere serin şerbetler ve ev yapımı limonata eşlik ediyor. Tatlı büfesinde sunulan güllaç, lokma, süt helvası, zerde, vişneli ekmek kadayıfı gibi Ramazan dönemine yakışır geleneksel tatlı çeşitleri de iftarın vazgeçilmezleri arasında yer alıyor. The Lobby restoranda gerçekleşecek iftar sofralarının keyifli atmosferine klasik Türk Müziği dinletisi eşlik ediyor.

 The Peninsula Istanbul, The Lobby’de sevdiklerinizle özel bir iftar deneyimi yaşatmaya ve Ramazan’ın geleneksel lezzetlerini tattırmaya davet ediyor. Ramazan menüsünün yanı sıra, otel misafirlerine özel oda servisi ile sahur menüsü de sunuyor.

The Peninsula Istanbul Hakkında

İstanbul Boğazı’nın kıyısında, Tarihi Yarımada manzarası ile Karaköy semtinde yer alan ve üçü tarihi olmak üzere, toplam dört binadan oluşan The Peninsula Istanbul, yeni bir deniz kıyısı yaşam projesi olan Galataport’ta, Galata Kulesi, Ayasofya ve Sultanahmet Camii gibi şehrin ikonik simgelerinin yakınında konumlanıyor. Oteldeki 177 oda ve süitin çoğunda büyük pencereler, balkonlar ve özel teraslardan Boğaz manzarası izlenebilmektedir.

Ödüllü şef Fatih Tutak’ın şef direktörlüğündeki enfes Türk-Asya restoranı GALLADA, gösterişli balo salonu, geniş terasa sahip eşsiz davet alanı, açık yüzme havuzu, özel iskele, geleneksel Türk hamamı ve Marmara mermeri ile çevrili kapalı havuzun yer aldığı görkemli The Peninsula Spa ve Wellness Merkezi de sunulan zengin olanaklar arasında yer alıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve The Peninsula Istanbul

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.