Göknur Gıda Halka Arz Oluyor - HORECA Trend
Takip edin!

Gıda Üreticileri

Göknur Gıda Halka Arz Oluyor

Niğde, Adana, Mersin ve Afyon’daki kurulu toplam 10 tesiste üretip işlediği meyve ve sebze ürünlerinin yüzde 80’den fazlasını yurtdışı pazarlara ihraç eden meyve ve sebze sektörünün küresel kuruluşu Göknur Gıda halka arz oluyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’deki 4 farklı ilde 10 tesis ve 10 bin dekarlık meyve bahçesiyle günlük 7 bin 200 ton meyve işleme kapasitesine sahip olan Göknur Gıda, küresel başarı hikayesini yeni ortaklarıyla paylaşmaya hazırlanıyor. Türkiye’de ürettiği ürünleri Kuzey Amerika’dan Avrupa ve Asya Pasifik’e kadar dünyanın dört bir yanında tüketicilerle buluşturan Göknur Gıda, aralarında dünyanın en büyük zincir marketlerinin ve en büyük gıda ve içecek markalarının bulunduğu 470’ten fazla müşteriye, Türkiye’de üretip işlediği sebze ve meyve konsantresi ve diğer katma değerli ürünleri satıyor. Yapı Kredi Yatırım liderliğinde gerçekleşecek halka arz için 1-2-3 Mart tarihlerinde talep toplanacak. Arz gelirinin yüzde 65’i ise yeni yatırımların finansmanında kullanılacak.

Yüzde 72’si Bireysel Yatırımcılara Tahsis Edilecek, Halka Arz Fiyatı 11 TL Olacak

1-2-3 Mart tarihlerinde, sabit fiyat ve talep toplama yöntemiyle Göknur Gıda’nın toplam 79 milyon 250 bin TL nominal bedelli hisse senedi 11 TL fiyat üzerinden halka arz edilecek. Halka arz edilecek payların 65.000.000 TL’lik kısmı sermaye artırımı, 14.250.000 TL’lik kısmı ortak satışı şeklinde gerçekleşecek. Halka arzda; Göknur Gıda hisselerinin yüzde 3’ü şirket çalışanlarına, yüzde 72’si yurtiçi bireysel yatırımcılara, yüzde 15’i yurtiçi kurumsal yatırımcılara ve yüzde 10’u da yurtdışı kurumsal yatırımcılara tahsis edilecek. Şirket, halka arzdan elde edeceği gelirin yüzde 65 gibi önemli bir kısmını bahçe yatırımları, yenilenebilir enerji yatırımları ve makine ekipman yatırımlarında kullanacak. Geri kalan yüzde 15’i işletme sermayesinin güçlendirilmesi, yüzde 20’lik bölüm ise kredi geri ödemesi için ayrılacak.

Organik Üretime Odaklı

1993 yılında kurulan sürekli gelişim ilkesi doğrultusunda ve bilimsel veriler ışığında sağlıklı ürünler geliştiren Göknur Gıda’nın ürün portföyünün yüzde 68’ini konsantreler, yüzde 13’ünü meyve suları, yüzde 6’sını püre konsantreler ve püreler, yüzde 1’ini de sofralık meyve ve sebze oluşturuyor. Günlük 7 bin 200 ton meyve işleme, günlük bin tonluk şişeleme ve yine günlük 500 tonluk taze meyve paketleme kapasitesine sahip olan Göknur Gıda, meyve sebze tedarikinin bir bölümünü yerel çiftçilerden bir bölümünü ise kendi bahçelerinden sağlıyor. Türkiye’de en büyük meyve bahçesine sahip işletmelerden biri olan Göknur Gıda’ya ait meyve bahçelerinin hepsi ya organik sertifikasına sahip ya da organik üretime geçiş aşamasında bulunuyor.

90’dan Fazla Ürün Çeşidi Var

Portföyünde 90’dan fazla ürün çeşidi bulunan Göknur Gıda Afyon, Mersin, Adana ve Niğde’deki toplam 10 adet üretim tesis ve kendisine ait olan yaklaşık 10 bin dekar tarım alanıyla, yıllık 2 milyon tondan fazla sebze meyveyi işleme kapasitesine sahip durumda. İhracat ağırlıklı çalışan şirket, ürünlerin yüzde 80’den fazlasını 85 ülkeye ihraç ediyor. Şirket ayrıca, ABD ve Kanada’nın da bulunduğu Kuzey Amerika pazarındaki perakende ürün kanallarında, market markaları ve kendi markası olan Drops markasıyla ürünlerini son tüketiciyle buluşturuyor. İstanbul Sanayi Odası’nın (İSO) “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu-2021” araştırmasında 200. sırada yer alan Göknur Gıda, 2021 yılında gerçekleştirdiği ihracat rakamıyla, Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) tarafından açıklanan verilere göre, Türkiye genelinde Meyve ve Sebze Mamulleri Sektörü birincisi oldu.

Üretim Atıkları Elektrik Üretiminde Kullanılıyor

Çatısı altında bulunan Mey Biyogaz ve Dinar Biyogaz şirketleri ile üretimden kaynaklanan meyve atıkları elektrik üretiminde kullanan ve enerjiye dönüştüren Göknur Gıda, yaklaşık 5 MW’lık Çatı Güneş Santralini (GES) 2022 yılında devreye aldı.

Küresel Pazar Düzenli Büyüme Trendinde

Özellikle pandemi süreci, küresel anlamda sağlıklı beslenme farkındalığını zirveye çıkarmış durumda. Bu kapsamda, küresel meyve suyu pazarının düzenli bir büyüme trendi içinde olduğunu söylemek mümkün. Değişik piyasa araştırma raporlarına göre 2026 yılına kadar küresel meyve sebze suyu pazarının 192 milyar dolara çıkması öngörülüyor. Türkiye’de bu büyümeden payını alıyor. Coğrafi konumu ve iklim yapısı nedeniyle çok çeşitli meyve ve sebzeyi üretebilme imkanına sahip olan Türkiye, 2019 rakamlarına göre 22,2 milyon ton meyve üretimiyle dünyanın en büyük 6’ıncı meyve üreticisi konumunda bulunuyor. Bu çeşitlilik Göknur Gıda’nın çok çeşitli meyve ve sebze suyunu üretmesine imkân sağlıyor.

İlk Dokuz Ayda Satışları Yüzde 152 Arttı

Şirketin 2021 yılı satışları 2019’a kıyasla yaklaşık 3 kat arttı. 2021 yılı satışlarının yüzde 90’ı ihracat faaliyetlerinden kaynaklanan Göknur Gıda’nın 2022 yılının 9 aylık döneminde satışları, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 152 artarak 3 milyar 106 milyon TL’ye, net kârı ise 302,2 milyon TL’ye ulaştı.

Kaynak: HORECA Trend ve Göknur Gıda

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Türk Peynirini Dünyaya Sevdiren Muratbey’e, Worldfood’da Yoğun İlgi

Yayınlandı

on

Gıda sektördeki son yeniliklerin ve trendlerin buluşma noktası Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 6- 9 Eylül 2023 tarihlerinde Tüyap Kongre ve Fuar Merkezi’nde gerçekleşti. 1.500’e yakın katılımcı, 60 binin üzerinde ziyaretçi, 70 ülkeden 700’ ü aşkın yabancı satın almacının yer aldığı fuara, Türkiye’de özel peynirler kategorisinin lideri “Muratbey” de zengin inovatif ürün seçenekleriyle katıldı. Türkiye Gıda Platformu ve Worldfood İstanbul iş birliğiyle bu yıl 31. kez düzenlenen fuarda; Muratbey, yerli ve yabancı konuklarını ağırladı. Muratbey, etkinlik alanında kurulan Show Mutfağı’na da ürünleriyle destek verdi. Muratbey,  fuarda Güvenilir Ürün Platformu tarafından düzenlenen “Bölgesel potansiyeli güçlendirmek: Türkiye’nin kalkınma yolu” başlıklı panelde bölgesel potansiyeli destekleyici çalışmalarından ötürü teşekkür plaketine layık görüldü.

Muratbey D Plus Ürünleri Yerli ve Yabancı Ziyaretçilerden Büyük İlgi Gördü

Sağlıklı yaşamı destekleyen ürün ve projeleriyle sektörde öne çıkan Muratbey, D vitamini ile zenginleştirilmiş inovatif ürünleriyle fuarda yerini aldı. 300’ü aşkın ürün çeşidiyle tüm dünyayı sağlıklı, inovatif, kaliteli ve leziz peynirlerle buluşturmayı hedefleyen Türkiye’nin yerli peynir markası Muratbey, fuara Kaymaklı başta olmak üzere tüm D vitaminiyle zenginleştirilmiş ürünleriyle katıldı. Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Avrupa Birliği ve Ortadoğu ülkeleri, ABD ve Türki Cumhuriyetler ağırlıklı olmak üzere 25 civarında ülkeye ihracat yapıyoruz. Turquality’nin bize kattığı güçle 2018’den beri Türkiye’den Almanya, Fransa, İngiltere, Belçika, Danimarka, Avusturya ve Hollanda başta olmak üzere AB ülkelerine sürekli yükselen bir grafikle peynir ihraç ediyoruz.  Fuar kapsamında bir çok yerli ve yabancı konuğu standımızda ağırladık. Gıda sektörünün Türkiye buluşması olarak kabul edilen WorldFood İstanbul Fuarı’nda da sektörde çığır açan tüm zenginleştirilmiş ürünlerimizi öne çıkardık. Kaymaklı Plus başta olmak üzere tüm D Plus ürünlerimiz, fuarda yerli ve yabancı ziyaretçilerden büyük ilgi gördü ”.

Yenilikçi Ürünlerimizle Rekabet Etmekten Büyük Gurur Duyuyoruz 

Muratbey’in yarım yüzyılı aşan deneyimiyle hem sektöre hem ülke ekonomisine olan katkısını her geçen gün artırdığını belirten Necmi Erol; “Ülkemizi sadece inovatif ürünlerimizle değil katıldığımız fuarlarla da global çapta temsil ediyoruz.  Bölgesel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ürünler ile farklı pazarlara giriyor, ülkemiz lezzetlerini ve inovatif tatlarını fuarlar ve yurt dışı dijital çalışmaları ile dünyaya duyuruyoruz. Yurt dışı pazarlarda kendi markamızla ve Türkiye’de üretilmiş yerel peynir çeşitleriyle, yenilikçi ürünlerimizle rekabet etmekten büyük gurur duyuyoruz.  Ülkemizi yeni pazarlarda en iyi şekilde temsil ediyor, sürdürülebilir kalkınma vizyonuna katkı sağlamaya devam ediyoruz. Tüm önemli fuarlarda yerimizi alarak, ülkemiz lezzetlerinin ve yenilikçi tatlarının dünyaya duyurulmasına aracılık etmeye devam edeceğiz.” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Muratbey

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

ANL Gıda Form Kalitesine Güveniyor

Form Şirketler Grubu 58 yıllık sektör tecrübesini günümüz teknolojileriyle birleştirerek projelere katma değer sunuyor. Form; sayısız başarılı referansına her geçen gün bir yenisini daha eklerken, sunduğu anahtar teslim çözümler tercih edilmesinde önemli bir rol oynuyor.

Yayınlandı

on

Bu çerçevede; Türkiye’nin önde gelen çikolata üreticileri arasında yer alan ANL Gıda, fabrika üretim tipini değiştirmesi sonucunda doğan yeni mahal iklimlendirmesi ihtiyacıyla, eski teknolojiye sahip cihazlar yerini Form kalitesine sahip yeni ürünlere bıraktı. İnceleme sonucunda mevcut durumda kullanılan ürünlerin enerji tüketimi tespiti yapılarak yeni ürünlerle sağlanacak kazanç rapor edildi. Böylece tüm alanın yenilenmesiyle birlikte alanın iklimlendirme ihtiyacı da son teknolojiye sahip enerji verimliliği yüksek ürünlerle sağlandı.

Projelere bütünsel bir gözle yaklaşıp doğru bileşenleri bir araya getirmek kullanılan ürünlerin verimini arttırmada önemli bir rol oynuyor. Bu sebeple Form Şirketler Grubu, her bir proje için uygun ürünü seçerken binanın bulunduğu çevre ve mahalin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak en doğru iklimlendirme çözümünü sunmaya özen gösteriyor. Proje özelinde ise var olan soğutma grupları ve santraller yerine VSD kompresörlü Chillerler, İnverter fanlı Klima santralleri kullanıldı. Merkezi soğutma, doğru uygulama, Free Cooling ve ihtiyaç duyulan soğutmanın tek merkezde toplanması gibi özellikler enerji tasarrufunu üst seviyelere çıkmasını sağladı.

Bu projenin en önemli adımı ise imalat alanına hitap eden gerekli şartların oluşturulmasıydı. Tüm koşullar göz önünde bulundurularak; seçilen ürünlerle enerji verimliliği raporu hazırlanıp sunulmasıyla başlayan süreç, kiralama hizmetiyle devam etti.

Verimlilik raporunun yanı sıra üretimin sürekliliğinin sağlanması adına kullanıcılarına kiralama hizmeti sunan Form Şirketler Grubu, tecrübeli proje ekibi sayesinde anahtar teslim çözümler sağlıyor. Bu hizmet ile satış öncesi tüm projeye uygulanacak ürünlerin prototipi küçük bir alana kurularak kullanıcıların Form kalitesini test etmesi sağlanıyor. Bu durum, projeleri teslim ederken sistem arıza endeksi, yatırım ve işletme maliyeti gibi kriterleri optimum noktaya ulaştırma konusundaki performansa öncülük ediyor.

Projede kullanılan cihazların kurulumu ve otomasyonunu içeren paketlerle üç farklı alanda talep edilen nem ve sıcaklık değerlerinin sağlanması planlandı. Bununla birlikte elektrik tüketiminde yüzde 30’luk bir tasarruf hedeflenmiş ve Mayıs ayı ölçümlerinde bu değerler hedefin üzerine çıkarak yüzde 50 seviyelerine yükselmiştir. Bu veriler göz önünde bulundurulduğunda yıllık olarak yüzde 30 civarı bir verimlilik sağlanacağı ön görülüyor.

Projelere ürün satışı olarak değil hizmet satışı olarak yaklaşan Form, yalnızca satış esnasında değil satış öncesi ve sonrasındaki süreçlerde de aktif rol oynuyor. Sağladığı hizmetin niteliği ile markalar tarafından tercih edilen Form, üretimi devam eden fabrikada müşteriye ekstra bir maliyet yaratmamak adına üretimi durdurmadan tüm sürecin yönetimini gerçekleştiriyor. Projenin başından sonuna kadar, proje nedeniyle üretimin hiç durmaması ise iletişim ve organizasyonda Form’un başarısının en büyük göstergesi oluyor.

Kaynak: HORECA Trend ve ANL Gıda

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Ağız Tadıyla, Gönül Rahatlığıyla 88 Yıl!

Duru Gıda’nın 88. yılı için hazırladığı reklam filminde, markanın tarladan sofraya ulaşan her bir ürün için gösterdiği titizlik, coşkulu bir akış ile işleniyor. Duru Gıda, uzun yıllara dayanan tecrübesini ve uzmanlığını samimi bir dille ekranlara yansıtıyor. 

Yayınlandı

on

Ülkenin en eski ve köklü firmalarından Duru Gıda, 88 yıldır bulgur başta olmak üzere Türkiye’nin en iyi bakliyatlarını tüketicisine sunmak için çalışıyor. Duru, ürünün tohumdan mahsule, tarladan kalite kontrolüne, paketlemeden sofraya ulaştığı ana kadar her sürecini dikkatle izlemek ve doğallığını korumak için emek harcıyor. Aynı zamanda dünyada “doğal” taş değirmen kullanan tek firma olarak üretim yapıyor.

‘Mahsulü, Ona Gözü Gibi Bakan Çiftçilerden Aldık’

Reklam filminde Duru Gıda’nın 88 yıllık uzmanlığını, sektörel bilgi birikimini, tecrübesini, yenilikçi ve vizyoner bakış açısını yansıtan bir hikâye ortaya konuluyor. İzleyici filmde, ürünlerin doğallığına ve lezzetine neden güvenip gönül rahatlığı ile tüketebileceklerini, markanın yıllara dayanan tecrübesini ve uzmanlığını anlıyor.  ‘Mahsulü, ona gözü gibi bakan çiftçilerden aldık’ cümlesi ile başlayan filmde, yüksek teknolojili üretimle her bir ürünün doğallığını ve besleyiciliğini koruyarak sofralara ulaştırılmasıyla birlikte sağlığa ve lezzete verilen önem vurgulanıyor.  58 ülkeye ihracat yapan Duru, televizyon, radyo ve dijitale özel olarak hazırladığı reklam filmini hedef kitlelere uygun dillerde yayınlayarak tüm dünyada tüketici ile yakın temas kuruyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.