“Akıllı Tartı” ile Horeca Sektöründe Gıda Atığı %50 Azalıyor | HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

“Akıllı Tartı” ile Horeca Sektöründe Gıda Atığı %50 Azalıyor

Fazla Gıda, profesyonel mutfaklarda gıdanın hangi adımda atığa dönüştüğünü, türünü ve miktarını ölçerek atık azaltıcı aksiyon almayı mümkün kılan Akıllı Tartı Sistemi ile atığı %50 azaltıyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin dört bir yanında gerçekleştirdiği operasyonlar sayesinde beş yılda 30 bin tondan fazla gıdanın israfını önleyen Fazla Gıda, profesyonel mutfaklarda gıdanın hangi adımda atığa dönüştüğünü, türünü ve miktarını ölçerek atık azaltıcı aksiyon almayı mümkün kılan Akıllı Tartı Sistemi ile atığı %50 azaltıyor. Geliştirdiği teknoloji tabanlı ürünlerle firmaların atıklarını en yüksek ekonomik, çevresel ve sosyal fayda ile değerlendiren Fazla Gıda’nın Kurucu Ortağı ve CEO’su Olcay Silahlı, “Fazla Gıda bünyesindeki AR-GE ekibimiz tarafından bir Nesnelerin İnterneti (IoT) çözümü olarak geliştirilen ve HoReCa sektöründeki restoran, otel ve yemekhane işletmelerinde gıdanın hangi adımda atığa dönüştüğünü, türünü ve miktarını ölçen Akıllı Tartı Sistemi’miz ile alınabilecek atık azaltıcı aksiyonları belirleyip işletmelere ciddi bir ekonomik avantaj yaratıyoruz. Akıllı Tartı Sistemi, işletmelerde oluşan gıda atığının toplanan veriler sayesinde detaylı bir şekilde takip edilmesine ve bu sayede basit aksiyonlar alarak atık miktarının azaltılmasına olanak sağlıyor. Yaptığımız son çalışmaların çıktılarını incelerken Akıllı Tartı Sistemi’ni kullanmayan başladıktan sonraki 3 gün içerisinde bir yemekhaneden çıkan atığın neredeyse yarı yarıya azaldığına şahit olduk. Gördük ki, yemekhanede yaptığımız atık takibi, misafirleri ve çalışanları öncelikle bir sorgulamaya, sonrasında da bir davranış değişikliğini itmiş ve sadece bu durum bile israfın büyük ölçüde önüne geçilmesini sağlamış. Bu alanda gerçekleştirdiğimiz akademik çalışmalarda atık takip sistemlerinin oluşan atığı %50 oranında azaltabileceğini öngörüyordu, bunu biliyorduk; fakat 3 gün süren çalışmalarda bu öngörüyü deneyimlemiş olmak yaptığımız işe ve geliştirdiğimiz ürüne olan inancımızı perçinledi.” dedi.

Gıda atığı yönetimi, HoReCa sektöründeki karlılık problemine önemli bir çözüm sunuyor

“Bugünkü ekonomik şartları göz önüne aldığımızda, yükselen maliyetler dolayısıyla bir restoran, otel ya da yemekhane işletmek giderek daha zor bir hal alıyor. Kaliteden ödün vermek istemeyen işletmeler, yükselen maliyetlerin tamamını müşteri kaybetmemek adına fiyatlara yansıtamadığı için kar marjlarında ciddi daralmalar yaşıyor. Bu durum çoğu işletme için maalesef bir hayatta kalma savaşına dönüşmüş durumda. Bu durumun içinden çıkabilmek için gizli maliyetlere, alternatif tasarruf imkanlarına bakmak gerekiyor. İşte tam bu noktada, her işletme için geçerli olan ancak genelde gözden kaçan, öncelik ya da odak haline gelemeyen bir alan atık maliyeti. İşletmelerin gıda satın alımlarının %5 ila %35 arasında bir miktarı çöpe gidiyor. Çoğu işletme yoğun mutfak operasyonu ve servis koşturmacası içerisinde nelerin çöpe atıldığını, büfede hangi yemeklerin kaldığını, tabaktan hangi yemeklerin döndüğünü takip edemiyor. Takip edemediğinde de aynı üretimleri ve porsiyonlamaları yapmaya devam ederek atık oluşumunu sürdürüyorlar. Oysa büfede nelerin kaldığının, tabak sunumlarından nelerin geri döndüğünün farkında olmak çok kolay bir şekilde atık oluşumunu azaltabilir. Akıllı Tartı Sistemi’miz işte tam da burada devreye giriyor ve işletmelerde her öğün oluşan atığın kaynağını, türünü ve miktarını takip etmeyi sağlıyor. Atığını düzenli olarak ölçen, takip eden ve gerekli aksiyonları alan bir işletme gıda satın alım maliyetinin ortalamada %8’ini tasarruf edebiliyor. Kar marjı olarak düşündüğünüzde bu çok ciddi bir miktar. Üstelik bunu yaparken çevreye daha duyarlı, gıdaya ve sürdürülebilirliğe önem veren ve katkı sağlayan bir işletme haline geliyorlar.”

Döngüsel ekonominin ilkeleri doğrultusunda hareket ediyoruz

“Ölçemediğiniz şeyi yönetemezsiniz.” sözünün atık yönetimi alanında çok anlamlı olduğunu vurgulayan Silahlı, “Bir sürece başlamadan önce mevcut durumu anlayabilmek ve o duruma uygun tüm çözümleri denkleme ekleyebilmek; sistemi kurduktan sonra ise geliştirilen bu denklemin etkilerini anlayabilmek ve süreci optimize edebilmek için veri takibi kritik bir yere sahip. Bir değer yaratmak, iklim krizini önlemek ve dünyamızı kurtarmak istiyorsak birey ya da kurum fark etmeksizin elimizdeki potansiyel kaynağı görmemiz gerekiyor. Doğrusal ekonominin önerdiği “al- yap-kullan-at” sürecinin gerektirdiği sürekli hammaddeye ihtiyaç duyma hali başta iklim krizi olmak üzere birçok küresel krizin temel sebeplerinden biri. Ana iş modelimiz ile atık oluşumunu kaynağında önleyerek ve var olan atıkların hayvan yemi ve elektrik üretimi gibi başka süreçlerde hammadde olarak kullanılmasını sağlayarak döngüsel ekonominin ilkeleri doğrultusunda hareket ediyoruz.”

Silahlı ayrıca; “İsrafla mücadelede en önemli adımın farkındalık olduğunu biliyor, hem ekip içinde hem de dokunduğumuz her alanda bu farkındalığı oluşturacak ve insanlarda “Nasıl bir iz bırakıyorum?” sorusunu uyandıracak şekilde ilerlediklerini, bu soruyu sordurttuktan sonra da sundukları teknoloji tabanlı çözümlerle atık yönetimini yapmanın çok daha kolay bir hal aldığını da ifade ederek sözlerini tamamladı.

Kaynak: HORECA Trend ve Fazla Gıda

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Sağlıklı Yaşam İçin Altın Besin Bulgur Japonya’dan Onay Aldı

Duru Gıda’nın, Japonya’daki Mukogawa Kadın Üniversitesi’nde glisemik indeks (GI) üzerine yaptırdığı analiz, bulgurun 54,9’luk GI değeri ile uzun süre tok kalmayı sağladığını ve açlık krizlerinden koruduğunu doğruladı. Böylelikle bulgurun sağlıklı bir yaşam için değerli ve diyabete karşı etkili bir gıda olduğu bir kez daha ortaya konuldu.

Yayınlandı

on

En iyi bakliyatı tüketicisine sunmak için 89 yıldır çalışan Duru Gıda, ürünlerinin kalitesi ve besin değerine yönelik araştırmalarını sürdürüyor. Duru, bu kez, Türkiye’nin en çok tercih edilen ürünlerinden “bulgur” için Japonya’da analiz yaptırdı. 

Japonya’da, Mukogawa Kadın Üniversitesi’nin, Gıda ve Beslenme Bilimleri Fakültesi, Gıda Geliştirme Araştırma Laboratuvarı’nda bulgurun kandaki glikoz (şeker) seviyesine etkisi, yani Glisemik Indeks (GI) değeri ölçüldü. 12 sağlıklı katılımcının yer aldığı analiz, ürünün GI değerinin 54,9’la, “Düşük GI Gıda” kategorisine girdiğini ortaya koydu. 

Gıda Mühendisi Ece Duru, GI analizinin, tüm dünyanın dikkate aldığı, sınırlı yerde yapılan değerli bir araştırma metodu olduğunu belirtti. GI analizinin Japonya gıda standartlarının “olmazsa olmaz”ları arasında yer aldığını söyleyen Ece Duru, “Bu araştırmanın en güvenilir yerlerde yapılması, verilerin doğruluğuna güven açısından oldukça kıymetlidir. Japonların bu konudaki standartlarını ve hassasiyetini dikkate alarak, analizi Japonya’da bu konu üzerinde uzmanlaşmış Prof. Yasushi Suzuki ve ekibiyle yaptık. Bu raporlamalar sayesinde bireyler daha sağlıklı ve bilinçli gıda tüketimine yöneliyor. Duru Gıda olarak bulgurumuz üzerine yaptırdığımız bu analizin amacı, düşük glisemik indeksin uluslararası pazarlar için önemini göstermek ve bulgurlarımızı sağlıklı düşük GI ürün olarak tescillendirmekti. Bulgur gibi kompleks karbonhidratlar, glisemik indeksleri düşük olduğunda daha uzun süre tok kalmanızı sağlar ve açlık krizlerinden bizi korur.” dedi.

Glisemik İndeks Şeker Hastaları İçin Hayati Önemde 

Besinlere ilişkin merakın, markalar tarafından şeffaf şekilde giderilmemesinin gıda dünyasının en önemli sorunlarından olduğunu söyleyen Duru, “Glisemik indeks özellikle son yıllarda diyabet hastalarının sıklıkla kullandığı bir terim. Glisemik indeks kısaca, kan şekerini yükseltme ölçüsüdür. Basit karbonhidratlar, örneğin şekerli gıdalar kan şekerini hızlıca yükseltir ve birkaç saat sonra kan şekerini hızlıca düşürür. Bu durum kişinin hızlı şekilde acıkmasına sebep olur. Bulgur, hem iyi bir kompleks karbonhidrat hem de glisemik indeksi düşük bir gıdadır. Kompleks karbonhidratların sindirimi, emilimleri ve kana geçmeleri basit karbonhidratlara göre daha uzun zaman alır. Kan şekerinin daha yavaş emilmesini sağlayarak porsiyonların ve diyabetin kontrolünde çok önemli bir rol üstlenir. Kan şekerini hızlı yükselten yüksek glisemik indeksli gıdalar yerine kan şekerini yavaş yavaş yükselip yavaş yavaş düşmesini sağlayan düşük glisemik indeksli gıdalar tercih edilmelidir.” dedi. 

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Baharın Tazeliği ve Enerjisi Peyman’dan

Doğanın uyanışına şahitlik ettiğimiz bahar ayları, sağlıklı yaşam ve beslenme konularının da ön plana çıktığı bir dönem. Bu dönemde vücudu sağlıklı besinlerle desteklemek ve yaz mevsimine sağlıklı bir şekilde hazırlanmak da önem kazanıyor. Kuruyemiş ve sağlıklı atıştırmalık sektörünün öncü markalarından Peyman, Bahçeden glütensiz çiğ kuruyemiş, kuru meyve ve atıştırmalık barları ile sağlıklı yaşamı tüketicilere sunuyor.

Yayınlandı

on

Ar-Ge ve teknoloji odaklı yatırımlarıyla gurme lezzetler geliştiren Peyman, Bahçeden markası ile sağlıklı ve lezzetli bir atıştırmalık deneyimi sunuyor. Çölyak hastalarından, glüten duyarlılığı olan tüketicilere kadar herkes için uygun ve lezzetli atıştırmalıklar geliştiren Peyman; yüksek lif içeriğine sahip çiğ kuruyemiş, kuru meyve ve atıştırmalık barlar ile hem tatlı hem de tuzlu ihtiyacını doğal tatlarla karşılıyor.

Baharın Tazeliğini Yansıtan Sağlıklı Atıştırmalıklar 

Baharın tazeliğini ve enerjisini yansıtan çiğ fındık, kaju, ceviz, kabak çekirdeği içi ve badem gibi içeriklerle zenginleştirilen Peyman Bahçeden; bedenin ihtiyaç duyduğu enerjinin alınmasına yardımcı oluyor. Turna yemişi, dut kurusu, gün kurusu, hurma, kuru erik, kuru incir, kuru kayısı ve kuru üzüm gibi doğal tatlarla ise tatlı krizleri için sağlıklı bir çözüm sunuyor. Tüm tüketiciler için pratik ve sağlıklı atıştırmalık seçenekleri sunan Peyman, Bahçeden markasının birbirinden lezzetli atıştırmalık bar alternatifleriyle de hareketli bahar günlerinde enerjinin de yüksek tutulmasını destekliyor.

Peyman Hakkında

Kuruyemiş ve sağlıklı atıştırmalık sektörünün öncü markalarından Peyman, 1995 yılından bu yana 30 bini kapalı olmak üzere toplam 50 bin m2’lik alanda yer alan Eskişehir’deki fabrikasında üretim faaliyetlerini sürdürmektedir. Peyman çatısı altında yer alan Bahçeden markasıyla kavrulmuş kuruyemiş, çiğ kuruyemiş ve kuru meyve, Çitliyo markasıyla ay çekirdeği; Nutzz markasıyla patlamış mısır, mısır cipsi, yer fıstığı ve mısır çerezi üretimi yapmaktadır. Tüketicilerine her zaman inovatif, gurme ürünlerini sunmak için aralıksız araştıran, geliştiren, aynı çatı altında farklı markalar yaratan ve bu marka ailelerini her geçen gün büyüten bir yapıya sahip olan Peyman, bu vizyon çerçevesinde 2022 yılından bu yana İş Holding bünyesinde faaliyet göstermektedir. Tarım ve tekstil sektöründeki faaliyetleri ile temelleri 1950’li yıllarda atılan İş Holding ise 70 yılı aşkın geçmişiyle Türkiye’nin köklü markaları arasında yer almaktadır. İş Holding, başta gıda olmak üzere QSR, kuruyemiş, kâğıt, lojistik, enerji, sanayi, medya ve sanat, inşaat, bilişim ve moto kurye gibi birçok farklı sektörde faaliyet göstermektedir. 

Kaynak: HORECA Trend ve Peyman

Devamını Oku

HORECA Tedarik

ORRIS LIFE: Diş Bakımında Devrim Yaratan Yenilikçi Mendil Teknolojisi!

Diş temizliği ve bakımı, kişisel hijyenin önemli bir parçasıdır. Yurtdışında otellerden güzellik merkezlerine kadar birçok alanda yoğun talep gören ORRIS LİFE, yeni nesil diş temizleme mendili ile sektöre yepyeni bir soluk getiriyor.

Yayınlandı

on

ORRIS LIFE, diş bakteri temizliği ve diş beyazlatma gibi önemli işlevlere ek olarak ağızda ferahlık hissi sağlayan mentol aromasıyla dikkat çekiyor. Üstelik organik içeriği ile de sağlık ve doğallık odaklı tüketicilerin tercihleri arasında yer alıyor.

Bu yenilikçi ürün, özellikle otel, restoran, güzellik merkezi, klinik ve hastaneler gibi kurumsal alanlarda tercih ediliyor. Kendi markalarıyla promosyon olarak üretilebilmesi ise işletmeler için ek bir avantaj sunuyor.

ORRIS LIFE’in dikkat çeken özelliklerinden biri de “Ready To Go” teknolojisi. Kapsülü itildiğinde anında kullanıma hazır hale gelen bu özellik, müşterilere pratik bir deneyim sunuyor. İki odacıklı mekanizması sayesinde kumaş ve sıvı formülasyon ayrı tutuluyor, böylece taze kalite her kullanımda garanti altına alınıyor.

ORRIS LIFE, günlük çok amaçlı diş temizleme mendili olarak tasarlanmış olup, diş temizleyicilerden özel bakım ürünlerine kadar geniş bir yelpazede kullanım imkanı sunuyor. Bu ürün, bakımlı ve sağlıklı bir yaşam tarzını benimseyen herkesin beğenisini kazanmayı hedefliyor.

ORRIS LIFE, farmakoloji çatısı altında medikal ve kozmetik ürünlerini üreten lisanslı bir firmadan geliyor. Yenilikçi teknolojisi ve organik içeriği ile dikkat çeken bu ürün, diş temizliği ve bakımında devrim niteliğinde bir adım olarak öne çıkıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve ORRIS LIFE

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.