Rezervem ile Restoranların Rezervasyon Yönetimi Teknolojiyle Buluşuyor | HORECA TREND
Takip edin!

Yazılım

Rezervem ile Restoranların Rezervasyon Yönetimi Teknolojiyle Buluşuyor

“Misafirperverliğin Geleceği” sloganıyla yola çıkan ve 100’e yakın restorana özel bir yazılımla geliştirilmiş teknoloji ile çözüm sunan Rezervem, restoranların rezervasyon yönetimine profesyonel bir bakış açısıyla yön veriyor. Michelin yıldızlı ve fine dining restoranları sisteme dahil eden şirket, rezervasyon taleplerini hiç vakit kaybetmeden kolayca gerçekleştirme imkânı sunuyor.

Yayınlandı

on

Günümüzde neredeyse her sektör dijitalleşmenin sunduğu ileri teknoloji yöntemlerinden faydalanıyor. Bu sayede tüm iş süreçleri daha sistematik ve takip edilebilir bir hale gelerek, verimlilik açısından büyük bir kazanç elde ediliyor. Birçok sektörde olduğu gibi restoran yönetiminde de dijitalleşmenin katkıları oldukça fazla… Restoran rezervasyonlarını teknoloji ile buluşturarak yeni bir boyut katan Rezervem, güçlü yazılım alt yapısı sayesinde rezervasyon yönetimini kusursuz bir noktaya taşıyor. Teknoloji ve yazılım alanında geniş bilgi birikimine sahip olan Bekir Topuz tarafından 2018 yılında kurulan Rezervem, geleceğin teknolojilerini bugünden restoran rezervasyon sistemine entegre ederek sektöre yeni bir vizyon getiriyor. 

Güçlü bir teknoloji yatırımıyla restoran, otel, gece kulübü ve eğlence mekanlarını data yönetimi ile buluşturan Rezervem, yenilikçi teknoloji şirketlerinin son örneği…

Kişiselleştirilebilen hizmet yaklaşımı ve sunduğu kalıcı çözümlerle işletmelerin daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı olan Rezervem, geleneksel yöntemlerin aksine restoran rezervasyonlarının yönetimini teknoloji ve konforla buluşturuyor. Güçlü İş Zekası (BI) altyapısı ile tüm rezervasyon sürecindeki verileri okunabilir ve anlamlı hale getiren şirket, restoranların misafirlerine daha kaliteli hizmet sunmasına, data analizi yaparak hizmet kalitesini ve iş performansını artırmasına yardımcı oluyor. “Misafirperverliğin Geleceği” sloganıyla yola çıkan ve 100’e yakın restorana özel bir yazılımla geliştirilmiş teknoloji ile çözüm sunan şirket, restoranların geleceğine profesyonel bir bakış açısıyla yön veriyor. Michelin yıldızlı ve fine dining restoranları sisteme dahil eden Rezervem, rezervasyon taleplerini hiç vakit kaybetmeden kolayca gerçekleştirme fırsatı sunarken; misafirlere sms ve e-posta bildirimleri göndererek, rezervasyon hatırlatmaları yapıyor. Misafirlerden geri bildirim alınmasına da imkan sunan Rezervem, misafirlerin tüm restoran yolculuğunun detaylıca analiz edilmesini sağlıyor. Restoranların korkulu rüyası no show için finansal araçlar sağlayan şirket, restoranların verimliliğini ciddi oranda artırıyor. Aynı zamanda rezervasyon ve doluluk planlamalarını sistematize ederek, restoran gelirlerinin artmasında büyük katkı sunuyor. 

Dijital Çözüm ve Hizmetlerle Restoranların Geleceğine Yön Veriyor

Ülkemizde pek çok restoranda rezervasyon sürecinin geleneksel yöntemle yürütüldüğünü ve bu nedenle iletişim başta olmak üzere birçok problem yaşandığını belirten Rezervem Kurucusu Bekir Topuz, “Birçok sektörün geleceğini şekillendiren ve sürdürülebilir kalıcılık sağlamaya büyük ölçüde etki eden en önemli konu güçlü bir data ve bu datanın doğru analiz edilerek satış ve pazarlama alanlarında etkin kullanımı. Yani Big Data’ya erişim ve doğru yönetim…Rezervem olarak yazılım altyapımızla rezervasyon süreci boyunca çok güçlü bir veri analizi ve raporlaması oluşturarak, müşterilerin tüm tüketim alışkanlıklarını takip ediyoruz. İletişim ve pazarlama optimizasyonu sağlayarak, ölçülebilir ve doğru hedef kitleye etkili mesajlarla erişim sağlayarak müthiş maliyet avantajı sunuyoruz.” dedi.

“Rezervem ile Misafirlerin Daha Kaliteli Bir Deneyim Yaşamasına Yardımcı Oluyoruz”

Restorana gitmeyi bir yolculuk ve deneyim serüveni olarak gördüklerini ifade eden Bekir Topuz “Restoranların misafirlerine sunduğu hizmet, imkanlar ve kurduğu iletişim bu yolculuğun seyrini doğrudan etkiliyor. Misafirin restoran yolculuğunda yaşadığı en büyük problemlerden biri olan iletişim başta olmak üzere geri bildirim, online rezervasyon, raporlama & analitik ve SMS & e-posta bildirimleri gibi birçok alanda teknolojiyi merkeze alan kapsamlı hizmet sağlıyoruz. Yiyecek-içecek ve eğlence sektörünü teknolojiyle buluşturarak, dijitalleşme yolculuğunda çözüm sunmak ve misafirlerin daha kaliteli bir deneyim yaşamalarına destek olmak bizim için büyük bir mutluluk… Kısa sürede ciddi bir büyüme elde ettik ve teknolojik altyapımızla birçok ilke imza attık. Ülkemizde bizim sunduğumuz hizmeti sunabilecek başka bir şirket olmadığı için restoranlardan çok ciddi bir talep alıyoruz. TURK FATIH TUTAK, OD Urla, Vino Locale, Sankai by Nagaya, Sunset Grill&Bar, Oligark ve Neolokal gibi Michelin Yıldızlı ve fine dining restoranların birçoğu bizim altyapımızı kullanıyor. Sürekli geliştirdiğimiz yazılım teknolojilerimizle misafir deneyimini en üst noktalara çıkarmayı ve sistemin sunduğu avantajları tüm dünyayla paylaşmayı hedefliyoruz. Çok büyük bir pazarda güçlü yazılım Know How’ı ve yeni yatırımlarla sürekli büyüme potansiyeline sahip bir teknoloji şirketiyiz. şeklinde ifade etti. 

Rezervem; müşteri yaklaşımlarını takip etme, müşteri memnuniyetini yükseltme, müşteri beklentilerini kişi inisiyatifine bırakmadan sistematize etme, sadık müşteri portföyü oluşturarak müşteri jestleri yapma olanağı, müşteri beklentilerini ölçme, data yönetimiyle doğrudan marketing olanağı, misafir deneyimi üzerine kontrol ve strateji geliştirme gibi birçok alanda restoranlara hizmet sunuyor. 

Rezervem Restoranların En Büyük Sorunu No Show’u Kalıcı Çözüm Sunuyor

Özellikle fine dining restoranların en bilinen kronik sorunlarından bir olan no show için restoranlara yenilikçi çözümler sunan Rezervem; gelir kaybının minimuma indirilmesine, masa ve dolulukların kontrol edilmesine yardımcı oluyor. Sms ve e-posta bildirimleri üzerinden müşterilere hatırlatma ve tek bir tıklama ile rezervasyonunu iptal etme fırsatı sunan şirket, iletişim eksikliğinden kaynaklı no show’u engelliyor. İkinci olarak finansal araçlarla no show’un önüne geçmeyi hedefleyen Rezervem, yeni bir rezervasyon oluşturulduğu zaman kişi sayısına göre misafirlerden provizyon alma imkanı sağlıyor. Böylelikle müşterilerin rezervasyona riayet etme oranını artırılırken,  no show’un düşürülmesine sağlanıyor. Misafir restorana geldiği zaman alınan ön ödeme hesaptan düşülüyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Rezervem

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otel

Tatilcilerin %80’i Rezervasyonlarını Online Platformlardan Yapıyor

2024 tatil sezonu yaklaşırken otel seçemeyen tatilciler, çözümü sosyal medya platformlarında buluyor. Bir çok insan, artık sosyal medya platformlarından otellerin içindeki yaşamı ve olanları videolar aracılığıyla izleyerek tercih yaparken, bu alanda hizmet veren platform tüketicilerin artık otellerin fotoğraflarından ve internet sitelerinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu aktarıyor.

Yayınlandı

on

Yazar:

2024 tatil sezonu yaklaşırken otel seçemeyen tatilciler, çözümü sosyal medya platformlarında buluyor. Bir çok insan, artık sosyal medya platformlarından otellerin içindeki yaşamı ve olanları videolar aracılığıyla izleyerek tercih yaparken, bu alanda hizmet veren platform tüketicilerin artık otellerin fotoğraflarından ve internet sitelerinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu aktarıyor.

Pandeminin ardından turizm sektörü toparlanma turlarını sürdürse de, değişen seyahat alışkanlıkları kaldığı yerden devam ediyor. Birçok insan, tatil planlama, rezervasyon yapma ve yönetme gibi aşamaları online platformlardan gerçekleştiriyor. Bu gelişmeler, 599 milyar dolarlık online seyahat pazarının da büyümesini tetikliyor. Öyle ki dünya çapındaki tatilcilerin %80’i artık seyahat rezervasyonlarını tamamen çevrimiçi yaptığını aktarıyor. %75’i ise belirli bir destinasyona yapacakları seyahatlere sosyal medya paylaşımlarının ilham verdiğini, bunların %23’ünü konaklama tesislerini seçerken değerlendirdiklerini söylüyor.

Tüketicilerin artık otellerin fotoğraflarından ve internet sitelerinden daha fazlasına ihtiyaç duyduğunu aktaran Tatilciden.com Kurucusu Onur Öztürk ise Türkiye’nin dört bir yanındaki otellerin sunum videoları ile tatilcilerin seçimine katkıda bulunduklarını açıkladı.

“Seçim Kriterlerinin Başında Fiyat Geliyor”

Tatilcilerin dijitalleşmeyle birlikte değişen alışkanlıklarına ışık tutan Onur Öztürk, “Tatilciler, konaklayacakları otelleri seçerken birçok farklı unsuru değerlendiriyor. Bunların başında da fiyat geliyor. Ancak, fiyat ve internet ortamındaki fotoğraflar yanlış bir seçime yol açabiliyor. Çünkü bir otelin niteliğini belirleyen parametreler bunlar değil. Bu yüzden, biz de kendimizi seyahat edeceklerin yerine koyuyoruz. Adeta bir influencer gibi davranarak, YouTube kanalımızda videolar aracılığı ile otellerin sunduğu resim ve bilgilere ek olarak bizde otelleri ziyaret ediyor ve öne çıkan özelliklerini tatilcilere sunuyoruz. Böylece, hangi otelin kime uygun olup olmadığı konusunda şeffaf bir çerçeve yaratıyoruz.

Türkiye’den ve yurt dışından pek çok oteli tematik olarak da sunduğumuz internet sitemizden, yurtiçi otellerin yanı sıra Maldivler, Maruithus gibi özel destinasyonları da rezervasyonları da yapılabiliyor. Uzman seyahat danışmanlarımızla tatilcilere destek olurken, İstabul’da tamamı alışveriş merkezlerinde bulunan 5 Mağazamız ile tatilcilere yüz yüze rezervasyon yapma imkanı da sunuyoruz.

“Bir Yılda 13 Bin Aboneye Ulaştık”

“Kötü otel yoktur, yanlış tercihler vardır” mottosu ile ilerlediklerini aktaran Tatilciden.com Kurucu Ortağı Onur Öztürk, “Acemi tatilcilere sosyal medya kanalımızla otellerin birbirleri arasındaki farkları da göstererek beklentilerini nasıl ayarlamaları gerektiğine dair yol haritası çiziyoruz. 13 yıl seyahat acentesi olarak hizmet vererek oteller konusunda ciddi bir birikime ulaştık. Bunun sadece ofisimize gelenlerle sınırlı kalmasını istemedik. Bir yıl önce ilk videomuzu yayımladık. Kısa sürede Youtube’da yaklaşık 13 bin aboneye ulaştık.Günümüz trendlerine uymak istiyoruz. Şu an halihazırda 40 otel inceleme videomuz bulunuyor. Bu sayıyı 2024 yaz sezonunun yoğunluğuyla birlikte yıl sonuna kadar 100’e çıkarmayı planlıyoruz” diyerek bu yaz için turizm sektörüne yönelik öngörülerini şu şekilde paylaştı:

“Enflasyon etkisi ile tatilciler, erken rezervasyon fırsatlarına her zamankinden daha çok talep gösterdi. 2024 yazı için otel konaklaması taleplerinde artış olacağını izliyoruz. Bu doğrultuda en çok çocuklu ailelerden talep alıyoruz. Özellikle de her şey dahil konaklama seçeneğine daha sıcak bakıyorlar. Balayındaki çiftler ve çocuksuz aileler ise butik tesislere ve alternatif konaklama şekillerine daha çok eğilim gösteriyor.”

 

Kaynak: HORECA TREND ve B2Press

Devamını Oku

Restoran

Getir: Tottenham’a Beş Milyon Sterlin Borcumuz Yok

Getir, Sky News’ın ‘Getir, Tottenham’a borcunu ödemeden Britanya’dan ayrıldı’ haberini yalanladı. Sky News, Britanya pazarından çekilen Getir’in Tottenham’a beş milyon sterlin…

Yayınlandı

on

Yazar:

Sky News, Britanya pazarından çekilen Getir’in Tottenham’a beş milyon sterlin borcu olduğunu ve bunu ödemeden pazardan çekildiğini iddia etmişti. Getir, Sky News’ın ‘Getir, Tottenham’a borcunu ödemeden Britanya’dan ayrıldı’ haberini yalanladı.

Getir’in açıklaması şu şekilde:

“Bugün Sky News kaynaklı olarak yayınladığınız haberinizde, şirketimizin 2021 yılında sponsorluk anlaşması yaptığı Premier League takımı Tottenham Hotspur’a borcu olduğu yönünde asılsız iddialar yer almaktadır. Bu haberlerin gerçeği hiçbir şekilde yansıtmadığını önemle belirtmek isteriz. Şirketimizin, Tottenham Hotspur ile gerçekleştirilen sponsorluk anlaşmasından kulübe borcu yoktur. Kamuoyunun doğru bilgilendirilmesi adına, haberinizde açıklamamıza yer verilmesi için desteğinizi rica ederiz.”

Aynı haberin içinde Getir’in Türkiye Varlık Fonu’yla ortaklık iddiaları da vardı. Ancak şirket, günlerdir kamuoyunu meşgul eden varlık fonu iddialarını yalanlamadı.

Kaynak: HORECA TREND ve diken.com.tr

Devamını Oku

Yazılım

Kıbrıs’ta Görülmesi Gereken 6 Lokasyon

En iyi hizmeti en uygun fiyatla vermeyi amaçlayan online seyahat acentesi Tatildukkani.com, vize veya pasaporta ihtiyaç duyulmadan seyahat edilebilen Kıbrıs’ta yer alan görülmesi gereken 6 lokasyonu sıraladı. Hareketli gece hayatı ve masmavi deniziyle misafirlerini karşılayan Kıbrıs, lüks kategorisinde yer alan otelleriyle de kusursuz bir tatil deneyimi sunuyor.  

Yayınlandı

on

Yurt içi, yurt dışı ve Kıbrıs’ta binlerce tesiste konaklama, uçak bileti ve transfer hizmetlerini misafirlerine özel sunan Tatildukkani.com; kültür, tarih ve eğlenceyi buluşturan Kıbrıs’ın görülmesi gereken yerlerini sıraladı.

Girne Kalesi ve Girne Limanı 

Girne’nin en gözde turistik noktalarının başında Girne Kalesi geliyor. 7. yüzyılda Arap-İslam akınlarına karşı Bizanslılar tarafından yapılan kale, açık hava müzesi sunan atmosferiyle ilgi çekiyor.  Batık gemi müzesinde sergilenen Bizans ve Venedik dönemine ait eserlere ev sahipliği yapan kale, görülmesi gereken noktalarda ilk sıralarda bulunuyor.

Kıbrıs’ın hem tarihin hem de doğal güzelliğini yansıtan Girne Limanı ise ziyaretçilerin diğer uğrak yerlerinden biri. Liman içerisinde bulunan restoranlar, barlar ve kafeler misafirlerine benzersiz bir atmosfer sunuyor.

Mağusa Surları 

Venedikliler tarafından inşa edilen Mağusa Surları tarihi dokusu ve hikayesiyle Kıbrıs’ın en dikkat çeken tarihi eserleri arasında yer alıyor. Burçlar, kapılar, cephanelikler, depo ve ahırlarla birlikte 14 kuleyi de barındıran surların yüksekliği 18 metreye ulaşıyor.

Bellapais Manastırı

Gotik sanatın izlerini taşıyan Bellapais Manastırı, Girne şehir merkezine araçla 10 dakika mesafede bulunuyor. Milattan sonra 12. yüzyılda Romalılar tarafından inşa edilen manastır, dönemsel olarak çeşitli klasik müzik konserleri ve müzik festivallerine ev sahipliği yapıyor. Manastırın en dikkat çeken özellikleri arasında 15. yüzyılda yapılan ve yapının ön yüzünde bulunan freskler yer alıyor.

Saint Hilarion Kalesi 

Kıbrıs’ın en yüksek tepelerinden birinde yer alan Saint Hilarion Kalesi, Disney Şatosu olarak da biliniyor. Girne merkezinden araç ile 30 dakikada ulaşılabilen kale, Beşparmak Dağları’ndaki 3 kalenin en iyi korunmuş olanı. Ada halkını Arap akınlarına karşı korumak amacıyla inşa edilen kale, 1489’da Venediklilerin adayı ele geçirmesiyle boşaltılmıştır. Kusursuz bir manzaraya sahip olan kalenin en uç noktasına ulaşabilmek için 732 metre yüksekliğe çıkılması gerekmektedir.

Karmi Köyü  

 Büyüleyici manzarasıyla Karmi Köyü, Başparmak Dağları eteklerinde yer alıyor. Kıbrıs’ın gizli güzelliklerinden biri olan ve nostaljik yapılarıyla ziyaretçilerini kendine hayran bırakan köy, Kıbrıs’ın en sakin noktaları arasında bulunuyor. Tarihi dokusunu günümüze taşımış olan Karmi Köyü, merkezinde yer alan Meryem Ana Kilisesi’yle ziyaretçilerini karşılarken, doğayla iç içe geçen atmosferi ve huzurlu ortamıyla öne çıkıyor.

Vize veya pasaporta ihtiyaç duyulmadan ziyaret edilebilen Kıbrıs’ın misafirlerine tarih ve kültürü birleştiren bir tatil deneyimi sunduğunun altını çizen Tatil Dükkanı Turizm Müdürü Özgür Yılmaz, “Kıbrıs, sezonun hiç bitmediği, her mevsim misafirlerine farklı deneyimler yaşatabilen bir destinasyon olduğundan yoğun ilgi görmekte. Her zevke ve bütçeye uygun seçenekler sunan, ünlü sanatçıları ağırlayan otelleri, canlı gece hayatı, tarihsel dokusu, doğal güzellikleri ve denizi Kıbrıs’ın tercih edilmesindeki diğer sebepler arasında yer alıyor. Sunduğu hizmetler ve avantajlarını düşününce misafirlerimiz, Kıbrıs’ta kaliteli bir tatili; otel konaklaması, uçak bileti ve havalimanı transferini kapsayan paketlerimizle en uygun fiyata alabilmektedir.” diyor. Tatildukkani.com’un kampanyalı Kıbrıs turlarına ulaşmak ve detaylı bilgi almak için Tatildukkani.com.

Tatildukkani.com Hakkında

2013’te kurularak ONP Turizm Yatırımları Sanayi ve Ticaret Limited Şirketi bünyesinde faaliyet göstermeye başlayan online seyahat acentesi Tatildukkani.com, en iyi hizmeti en uygun fiyatla vermeyi amaçlamaktadır. Firma; yurt içi, yurt dışı ve Kıbrıs’ta binlerce tesiste konaklama, uçak bileti ve transfer hizmetlerini misafirlerine özel sunmaktadır. Kalite standartlarında müşteri memnuniyetini ilk sırada bulunduran ve kurulduğu günden bu yana yüz binlerce misafiri ağırlayan Tatildukkani.com, insan kaynağı ve teknolojik altyapısına yaptığı yatırımlarla misafirlerine her zaman en kaliteli hizmeti sunmayı hedeflemektedir.

Kaynak: HORECA Trend ve

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.