Bunge Türkiye’de Gıda Çözümleri Kategorisinde Şms Kopuz Gıda İle Büyüyecek | HORECA Trend
Takip edin!

Gıda Üreticileri

Bunge Türkiye’de Gıda Çözümleri Kategorisinde Şms Kopuz Gıda İle Büyüyecek

Bunge Türkiye’de endüstriyel gıda çözümleri alanında ŞMS Kopuz Gıda ile distribütörlük anlaşması imzaladı. Firma ayrıca Türkiye’deki ilk inovasyon merkezi Creative Stüdyo’nun çalışmalarına da start verdi.

Yayınlandı

on

Bunge Asya Başkan Yardımcısı Paul Ayton ve ŞMS Kopuz Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz’un katılımıyla düzenlenen basın toplantısında, yapılan anlaşmanın detayları hakkında bilgi verildi.

Paul Ayton: 200 Yılı Aşkın Eşsiz Bir Hikaye 

Toplantıda konuşan Bunge Asya Başkan Yardımcısı Ayton, “Bunge, 40’tan fazla ülkede 300’den fazla işletmesi ve 23 binden fazla çalışanı ile küresel gıda sisteminin en önemli oyuncusudur. 200 yılı aşkın tecrübesiyle Çin’den, Kanada’ya, Brezilya’dan, Yeni Zelanda’ya dünyanın dört bir yanında  yağlı tohum işleme, bitkisel yağ ve protein tedarikinde lider konumda bulunan şirketimiz, gıda, yem ve yenilenebilir enerji sektörleri için de en yüksek kalitedeki ürünleri dünya piyasalarına sunuyor. Düşündüğünüzde eşsiz bir hikaye.

Önceliğimiz Gıda Güvencesi İçin İnovasyon 

Bunge olarak Ar-Ge ve inovasyon odaklı yatırımlarımızın odağında küresel gıda güvencesinin korunması yatıyor. Bu konuda global bilgi ve tecrübemizi Türk üreticilerle paylaşmak, onların reçetelerini hem daha sağlıklı hem de daha sürdürülebilir katma değeri yüksek ürünlerimizle geliştirmek amacıyla kurduğumuz inovasyon merkezimiz ‘Creative Studio’ ismiyle faaliyet gösterecek. Bu merkez Bunge’nin Türkiye’deki ilk globaldeki 21’inci inovasyon merkezi olacak.

Bu merkezler sürekli olarak birlikte çalışıyor, trendleri ve  iyi uygulamaları birbirleri ile paylaşıyorlar. Bu anlayışımız sayesinde yeni ürün geliştirme çalışmalarımız benzersiz sonuçlar veriyor. Her yıl 200 farklı gıda bileşeni geliştiriyoruz.

Creative Studio, Bunge’nin sürdürülebilir gıda sistemlerine ve inovasyona olan bağlılığının bir göstergesi. Merkezde, gıda ve gıda bileşenleri geliştirmeye odaklı atölye çalışmaları, ürün geliştirme ve deneme faaliyetleri yürütülecek. İş ortaklarının da dahil olacağı bu çalışmalarla, çağımızın gıda ve beslenmeyle ilgili en önemli sorunlarına çözümler üretilmesini hedefliyoruz.

Sadece sertifikalandırılmış tedarikçilerle çalışıyoruz. ŞMS Kopuz partnerliğimiz Türkiye’deki faaliyetlerimiz açısından çok önemli bir nokta. Aynı zamanda şu anki gücümüz ve buradaki fabrikalarımız sayesinde bizim için oyunun yönünü değiştireceğini söyleyebiliriz. Bu sayede müşterilerimize daha çok yaklaşmamıza ve geleceği ön görmemize yardımcı olacak bir partnerimiz var.” dedi.

Şemsi Kopuz: Krizlerden Öğrenerek Çıktık

Toplantıda konuşan ŞMS Kopuz Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Şemsi Kopuz, ŞMS Kopuz Gıda’nın 1970’li yılların başında atılan sağlam temeller üzerine kurulmuş bir aile şirketi olduğunu, büyük bir azim, kararlılık ve alın teri ile bugün dünya genelinde birçok ülkedeki hammadde üreticileri ile nihai üreticileri bir araya getiren stratejik bir köprü haline geldiğini belirtti.

Kopuz sözlerine şöyle devam etti; “Son 10 yıl, küresel ekonomi ve gıda sektörü için fırtınalı bir dönemdi. Akıl almaz kırılmalar, dönüşümler ve krizler yaşadık. Dört yıl önce başlayan pandemi, gıda sektöründeki krizi zirveye taşıdı. Savaşlar; bölgesel gerilimler; arz zorlukları; artan enerji, lojistik ve işgücü maliyetleri de sürdürülebilir üretimin önündeki en büyük zorluklar olmaya devam ediyor.

Tüm bu zorlukları ŞMS Kopuz Gıda olarak deneyimimiz, sektör paydaşlarımızla kurduğumuz güçlü bağlar ve işbirliklerimiz sayesinde başarıyla yönettik.

Bu süreçte gıda güvencesinin korunması ve gıda üretim zincirinin kesintisiz çalışması en büyük önceliğimiz oldu. Deneyimlerimize yeni öğrendiklerimizi de ekleyerek başta ekibimiz olmak üzere tüm paydaşlarımızla birlikte, önümüzdeki dönemde de sürdürülebilir gıda üretiminin stratejik değerine katkıda bulunmaya devam edeceğiz.”

Konuşmasında ŞMS Kopuz Gıda ve Bunge iş ortaklığının önemine de değinen Şemsi Kopuz sözlerine şöyle devam etti; “Bugün bizim için olduğu kadar sektörümüz ve Türkiye için de önemli ve anlamlı bir gündür. Sektöründe dünyanın en öncü ve lider şirketlerinden biri olan Bunge ile işbirliği yapmaktan büyük bir mutluluk duyuyoruz. Bizler bu işbirliğinin gıda sektörünün gelişimine ve rekabet gücüne büyük katkı sağlayacağına yürekten inanıyoruz.

Sofralara Doğan Güneş Olacağız

Bugün bir arada olmamıza vesile olan işbirliğimizin ciddi bir deneyime dayandığını vurgulamak bizler için gurur verici. Ama bundan da öte bizim için asıl gurur verici olan halkımızın kaliteli gıdaya en uygun fiyatla ulaşmasına hizmet ediyor olmak. O yüzden ‘sofralara doğan güneş olmak’ ŞMS Kopuz Gıda’nın en büyük hedefidir.

Bu hedefimizi, gıda devi Bunge ile yaptığımız bu önemli işbirliği ile daha da yükseltmiş olmanın heyecanını yaşıyoruz. Böylesi önemli bir grubun endüstriyel  gıda üretiminde iş ortaklığını üstlenmek elbette bizler için de gurur kaynağı. Amacımız bu işbirliği ile elde edeceğimiz bilgi birikimini küresel gıda zincirinde de genişleterek bölgenin önemli bir oyuncusu olmaktır.

Bu işbirliğimiz kapsamında endüstriyel gıda üretiminde önemli bir misyon üstlendiğimizi biliyoruz. Bu misyon ülkemize, sektörümüze ve daha önemlisi halkımıza olan sorumluluğumuzu daha da artırıyor.

Altını önemle çizmek isterim  ki, bundan sonra grubumuzun en büyük hedefi uluslararası gıda tedarik zincirinin bölge coğrafyasında öncülüğünü üstlenmektir.

Sözün özü değerli dostlar sadece Türk halkının sofralarına değil sınır ötesi sofralara da güneş gibi doğacak olmamızın heyecanı ve gururuyla hepinizi selamlıyorum.”

Bunge Hakkında

Bunge: Küresel Gıda ve Yağlı Tohum Devi

Bunge, 23 binden fazla çalışanı ve 40’tan fazla ülkede faaliyet gösteren 300’den fazla işletmesi ile küresel gıda ve yağlı tohum sektöründe lider bir kuruluştur.

Gıda takviyelerinden çikolataya ve şekerlemeden fırıncılık ürünlerine kadar geniş bir yelpazede ürünler sunan Bunge; bitkisel yağlar, margarin ve sürülebilir ürünler de Bunge’nin ürün gamı arasında yer almaktadır.

Bunge, müşterilerinin fikirlerini hayata geçirmek için Avrupa’nın ilk Creative Studio’yu İstanbul’da açmıştır. Müşteriler, bu stüdyoda ürün geliştirme ortaklıkları kurabilir, ürün testleri yapabilir ve uzmanlarla buluşabilir.

Şirket aynı zamanda, geniş ürün yelpazesi, inovatif çözümleri ve sürdürülebilirliğe olan bağlılığı ile küresel gıda ve yağlı tohum sektöründe lider bir konumdadır.

ŞMS Kopuz Gıda Hakkında

1997 yılından beri gıda sektöründe faaliyet gösteren ŞMS Kopuz Gıda, gıda katkı maddeleri, gıda boyaları, tatlandırıcılar, aromalar, vitaminler ve mineraller gibi geniş bir ürün yelpazesine sahiptir.

Şirket, Türkiye’de gıda sektörünün önde gelen firmalarından biridir ve 300’den fazla müşteriye hizmet vermektedir. ŞMS Kopuz Gıda, güçlü bir satış ve pazarlama ekibine ve geniş bir dağıtım ağına sahiptir.

Şirketin temel değerleri şunlardır:

. Müşteri memnuniyeti

. Kalite

. Güvenilirlik

. Sürdürülebilirlik

ŞMS Kopuz Gıda, aşağıdaki alanlarda uzmanlaşmıştır:

. Gıda katkı maddeleri

. Gıda boyaları

. Tatlandırıcılar

. Aromalar

. Vitaminler ve mineraller

Şirket, bu ürünlerin tedarikini dünya çapındaki en iyi üreticilerden yapmaktadır. ŞMS Kopuz Gıda, ayrıca özel ürünler geliştirmek için müşterileriyle yakın bir şekilde çalışmaktadır.

Şirketin vizyonu, gıda sektöründe Türkiye’nin en saygın ve güvenilir firmalarından biri olmaktır. ŞMS Kopuz Gıda, bu vizyonu gerçekleştirmek için sürekli olarak yatırım yapmaktadır.

Kaynak: HORECA Trend ve Bunge Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Mutfağınızdaki Gizli Hazine: Kırmızı Mercimek

Ramazan ayında bitkisel protein bakımından oldukça zengin olan kırmızı mercimeğin tüketilmesini tavsiye eden uzmanlar, hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça sağlıklı bir besin olduğunu vurguluyor. Duru Gıda Beslenme Danışmanı Diyetisyen Emine Uluçay, kıyma kullanılarak yapılan birçok yemeğin kırmızı mercimekle de yapılabileceğini, böylece öğünün doymuş yağ içeriğinin azalacağını, lif içeriğinin ise artacağını belirtti.

Yayınlandı

on

Bitkisel protein bakımından oldukça zengin olan kırmızı mercimek hem yetişkinler hem de çocuklar için oldukça sağlıklı bir besin kaynağı olarak gösteriliyor. Proteinin, kas gelişimi ve onarımı için gerekli olduğuna dikkat çeken Duru Gıda Beslenme Danışmanı Diyetisyen Emine Uluçay, “Türk mutfağında çok çeşitli şekilde sunumu olan kırmızı mercimek, tokluk hissini artırarak kilo kontrolüne yardımcı olur. Düşük glisemik indekse sahip olan kırmızı mercimek böylece kan şekerinin dengelenmesine ve daha uzun süreli tokluk hissedilmesini sağlar. Lif bakımından da oldukça zengin olan kırmızı mercimek, sindirim sistemi sağlığını destekler, kabızlık riskini azaltır.” dedi.

Kırmızı mercimek, özellikle çocukların büyüme ve gelişim döneminde ihtiyaç duyduğu birçok besin öğesine sahip. Emine Uluçay; kırmızı mercimeğin, çinko, magnezyum, fosfor ve diğer birçok vitamin ve mineral açısından zengin olduğunu bu nedenle de yetişkin ve çocukların kemik sağlığını, bağışıklık sistemini ve genel sağlığı desteklediğini söyledi.

Kırmızı mercimeğin antioksidanlar açısından da zengin bir besin olduğunun altını çizen Uluçay, sözlerine şöyle devam etti: “Kırmızı mercimekle aldığımız antioksidanlar, vücudumuzdaki serbest radikallerle savaşarak hücre hasarını azaltabilir ve hastalıklara karşı koruyuculuğumuzu artırır. Vücudumuzun halsiz düştüğü grip, nezle gibi hastalıklarda çorba olarak tüketilmesinin altında yatan asıl neden bu özelliğidir. Kırmızı mercimek ayrıca, demir açısından zengin bir kaynaktır. Demir, çocukların vücutlarında oksijen taşınmasına yardımcı olur ve sağlıklı kan dolaşımını destekler. İçeriğinde bulunan amino asitler, çocukların sağlıklı büyüme ve gelişimine yardımcı olur.”

Kıyma kullanarak yapılan birçok yemeğin kırmızı mercimekle de yapılabileceğini belirten Emine Uluçay, böylece öğünün doymuş yağ içeriğinin azalacağını, lif içeriğinin ise artacağını ifade etti.

Çocukların sevebilmesi için mercimek çorbası veya mercimek köftesinin ötesine geçmeyi öneren Diyetisyen Emine Uluçay, güzel bir örnek olarak bitkisel protein ve lif içeriği yüksek, sebze dolu kırmızı mercimekli bolonez tarifini önerdi.

Kırmızı Mercimekli Bolonez

Malzemeler (6 kişilik)

1 su bardağı Duru Kırmızı Mercimek

2 adet orta boy kapya biber

2-3 adet mantar

4-5 adet cherry domates

1 orta boy havuç

1 adet soğan

1 diş sarımsak

8 adet ceviz

2 yk zeytinyağı

4-5 yaprak taze fesleğen

1 yk tepeleme domates salçası

Tam buğday makarna

Tuz, karabiber, fesleğen kurusu

Hazırlanışı

Kırmızı mercimeği iyice yıkayın.

Soğan hariç tüm sebzeleri iyice yıkayıp dilimleyin. Bir diş sarımsak ile birlikte pişirme kağıdı geçirdiğiniz fırın tepsisine tek kat olacak şekilde yerleştirin. 

Fırça yardımı ile zeytinyağının yarısını sebzelere sürün, tuz karabiber ve fesleğen kurusu da ekleyerek önceden ısıtılmış 180 derece fırında 30 dk kadar pişirin.

Sebzeler piştikten sonra 20 dk kadar soğumaya bırakın ve bir mutfak robotu veya blenderde püre haline gelene dek çekin.

Büyük bir tava veya yapışmayan tencereye geriye kalan 1 yemek kaşığı zeytin yağını ekleyerek doğradığınız soğanı soteleyin.

Soğanlar pembeleşince üzerine mercimekleri, sebze püresi, salça, tuz, karabiber ve fesleğen kurularını ekleyin. 

Kapağını kapatıp 10 dk kadar orta ateşte pişirin. 

Doğradığınız taze fesleğeni, ceviz ve bir bardak su daha ekleyip pişirmeye devam edin.

Mercimekler yumuşayınca sosunuz hazır.

Ayrı bir tencerede başladığınız tam buğday makarna ile servis edebilir, isterseniz üzerine peynir rendeleyebilirsiniz.

Afiyet olsun.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Yeşil Mercimek ile Uzun Süre Tokluk Mümkün

Yeşil mercimek içeriğindeki demir, folat, magnezyum, potasyum ve B vitaminleri gibi birçok mineral ve vitaminin yanı sıra güçlü bir protein kaynağı. Farklı farklı tariflerle sunulabilen yeşil mercimek, tok tutma ve kan şekerini dengeleyici özelliğiyle uzmanlar tarafından Ramazanda tüketilmesi önerilen yiyecekler arasında yer alıyor.

Yayınlandı

on

Demir, folat, magnezyum, potasyum ve B vitaminleri gibi birçok mineral ve vitamin içeren, vejetaryen ya da bitkisel bazlı beslenenler için değerli bir protein kaynağı olan yeşil mercimek, kan şekerini dengeleme ve sindirim sürecini düzenleme özelliğiyle uzmanlar tarafından ramazan ayında özellikle tavsiye ediliyor.

Yeşil mercimeğin sağlığa birçok yönden fayda sağlayan besleyici bir baklagil olduğuna dikkat çeken Duru Gıda Beslenme Danışmanı Diyetisyen Emine Uluçay, “Ramazan ayında oruç tutanlara tavsiye ettiğimiz gıdalardan biri de yeşil mercimek. Uzun açlık dönemlerinde zengin lif yapısıyla yeşil mercimek, sindirim sürecini düzenlerken kabızlık riskini azaltır, düşük glisemik indeksi sayesinde kan şekerini dengeler ve tok tutar. Bu yararlı baklagile pek çok farklı şekilde sofralarımızda yer verebiliriz.” dedi.

Yapısında doğal olarak gluten bulunmadığı için gluten intoleransı veya çölyak hastalarının da kullanabileceği, proteinin yanı sıra, kompleks karbonhidrat da sağlayan iyi bir alternatif olduğunu belirten diyetisyen Emine Uluçay, “Özellikle vejetaryen veya vegan beslenenler yeterli miktarda yeşil mercimek tüketerek günlük protein ihtiyacını karşılayabilirler. Bitkisel protein bakımından zengin olan yeşil mercimek, kasların ve dokuların onarımı ve büyümesi için önemli olan amino asitlerin kaynağıdır. Örneğin diyet yapanlara da önerdiğimiz yeşil mercimekle hazırlanan salatalar, yüksek lif ve protein içeriği sayesinde öğünün besleyiciliğini artırırken daha uzun süre tok kalmaya da yardımcı olur.” şeklinde konuştu.

Emine Uluçay, yeşil mercimeğin ayrıca içerdiği çözünür lifler sayesinde kandaki kötü (LDL) kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olarak kalp sağlığını desteklediğini söyledi.

“İyice Haşlandığından Emin Olunmalı”

Yeşil mercimeğin iyice yıkayıp sindirim kolaylığı açısından haşlandığından emin olmak gerektiğini vurgulayan Emine Uluçay şu püf noktalara işaret etti:

“Pişme süresini azaltmak için mercimeği önceden 30-60 dakika kadar suda bekletebilirsiniz. Haşlayıp iyice soğuduğundan emin olduktan sonra kullanmadığınız kısmını dolapta 3-4 gün veya dondurucuda 3 ay kadar muhafaza etmek mümkün. Bu şekilde sakladığınızda sık sık salatalarda kullanmak da kolaylaşır. Yeşil mercimek ile salata hazırlarken miktarı ve salataya ekleyeceğiniz diğer malzemelerin seçimi çok önemlidir. Bol yeşillik, biraz peynir ve ceviz, zeytin veya avokado gibi sağlıklı yağ kaynakları kullanılabilir.”

Duru ile Mercimek Salatası

Malzemeler

Yarım su bardağı yeşil mercimek

5 adet cherry domates

2 orta boy mantar

2-3 avuç bebek ıspanak / roka

1 çay kaşığı zeytinyağı

1/4 yeşil elma

1 avuç taze nana

1 adet küçük boy haşlanmış pancar

1-2 dilim beyaz peynir

4-5 adet zeytin

Nar ekşisi, balzamik sirke, tuz

Hazırlanışı

Mercimekleri iyice yıkayıp yarım saat kadar suda bekletin ve mercimekler yumuşayana kadar haşlayın. Domateslerin iki tanesini ayırarak geri kanlarını ve mantarı dilimleyin. Bir çay kaşığı zeytinyağında soteleyerek pişirin. Tabağa önce ıspanakları, soğuyan mantar ve domates karışımını, haşlanmış mercimekleri, doğranmış elma ve geriye kalan diğer malzemeleri ekleyin. Beğeninize göre tuz, nar ekşisi ve balzamik sirke ekleyerek servis edebilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Bulgur

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Barilla’dan İkinci El Ürün Gönderimleri İçin Yaratıcı Bir Alternatif

Barilla, sıra dışı bir iş birliğine imza attı. Marie Kondo ile güçlerini birleştiren Barilla, ikonik Mavi Kutusu’nun ömrünü uzatmayı ve yeniden kullanıma teşvik etmeyi amaçlıyor. Marie Kondo’nun sihirli dokunuşuyla Barilla makarna kutuları, kullanışlı birer organizatöre dönüşüyor.

Yayınlandı

on

Gıda güvenliği ve çevre dostu yaklaşımıyla öncü çalışmalara imza atan Barilla, sıra dışı bir iş birliğine imza attı. Dünyaca ünlü düzenleme uzmanı Marie Kondo ile güçlerini birleştiren Barilla, ikonik Mavi Kutusu’nun ömrünü uzatmayı ve yeniden kullanıma teşvik etmeyi amaçlıyor. Marie Kondo’nun sihirli dokunuşuyla Barilla makarna kutuları, kullanışlı birer organizatöre dönüşüyor. Küçük, orta ve büyük boyutlardaki kıyafetlerin Barilla kutularına nasıl yerleştirileceğine dair videolar ile hem düzenli bir yaşam alanı oluşturmak hem de çevreye katkıda bulunmak mümkün hale geliyor.

Her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan gıda lideri Barilla, gezegenin sürdürülebilirliği konusunda hayata geçirdiği çalışmalarla öncü projelere imza atmaya devam ediyor. Tüketicilere gıda güvenliği sağlamak için Barilla ikonik mavi kutusunda işlenmemiş elyaf kullanan ve kağıdın yüzde 99’unu sorumlu bir şekilde yönetilen FSC sertifikalı ormanlardan elde eden Barilla, makarna kutularının yaratıcı bir şekilde yeniden kullanımı konusunda ilham vermek amacıyla düzenleme uzmanı Marie Kondo ile bir iş birliğine imza attı. 18 Mart Dünya Geri Dönüşüm Günü vesilesiyle başlatılan inisiyatif ile, sürdürülebilir yaşama ilham vermek ve gezegene olan sevginin bir işareti olarak bireyleri çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmaya teşvik etmek amaçlanıyor.

Moda Sektörünün 2030 Yılına Kadar 6 Milyon Ton CO₂ Üreteceği Öngörülüyor

Kampanyanın çıkış noktasını, özellikle moda sektörü olmak üzere ürün nakliyatının çevresel sonuçları üzerine gerçekleştirilen yakın tarihli araştırmalar oluşturuyor. Bu araştırmalara göre; nakliye küresel karbon emisyonlarının yüzde 20’sini oluştururken, moda sektörünün 2030 yılına kadar 6 milyon ton CO₂ üreteceği öngörülüyor. Bununla birlikte, hızlı moda ve aksesuar kaynaklı kirliliğe dair tüketici bilinci de artarken, ikinci el ya da sürdürülebilir seçenekler tüketiciler tarafından daha çok tercih edilir hale geliyor.

Barilla’nın İkonik Mavi Kutularıyla Gardroba Sihirli Dokunuş

Barilla, makarna kutularını yeniden kullanmanın yenilikçi yollarını göstermek için hayata geçirdiği Marie Kondo iş birliği ile, tüketicilere ürünlerini paketlemek ve göndermek için sürdürülebilir bir alternatif sunuyor. Dünyaca ünlü düzenleme uzmanı Marie Kondo, kamera karşısına geçerek, küçük, orta ve büyük ölçülerdeki kıyafetlerin Barilla makarna kutularına sığacak şekilde nasıl katlanabileceğine dair örnekler sunuyor ve Barilla kutularını etiketleyerek gönderime hazır hale getiriyor.

Evleri düzenlemenin dönüştürücü gücüne tüm dünyada tanık olduğunu belirten Marie Kondo “Şimdi bu etkiyi eşyalarımızı paketleme ve gönderme şeklimize taşımaktan heyecan duyuyorum. Giysileri boş makarna kutularına sığacak şekilde katlamak sadece pratik bir çözüm değil; döngüsel bir sisteme yönelik bilinçli bir seçim. Leziz makarnaların tadını çıkardıktan sonra kutusunu da keyifle kullanmanın yollarını bulmanın harika bir çözüm olduğuna inanıyorum” dedi.

Daha iyi bir gelecek için çevresel sürdürülebilirlik konusundaki çalışmalarını odaklarına aldıklarını vurgulayan Barilla Group CCMO’su Ilaria Lodigiani, “Marie Kondo ile iş birliğimiz, gezegene olan sevgimizin bir göstergesi olarak çevresel sorunların üstesinden gelmeye yönelik süregelen çabalarımızın bir kanıtıdır. Makarna kutularını yeniden tasarlayarak, ambalaj atıklarını azaltma ve çevre dostu uygulamaları teşvik etme konusundaki daha geniş taahhüdümüzle uyum sağlıyoruz. Marie Kondo ile birlikte, tüketicilerin en sevdikleri makarnanın tadını çıkarırken çevre üzerinde anlamlı bir etki yaratmalarını sağlıyor ve makarna kutusuna ikinci bir hayat veriyoruz” dedi.

Barilla, herkesi makarna kutularına ikinci bir hayat verme hareketine katılmaya ve makarna kutularıyla çevre üzerinde olumlu bir etki yaratmaya davet ediyor.

Atıklarının Yüzde 80’i Geri Dönüştürüyor

Daha yeşil bir geleceğe olan bağlılığının bir parçası olarak Barilla, gezegen üzerindeki çevresel etkisini azaltmak için çalışmalarını sürdürüyor. Makarna, pesto, sos paketleri de dahil olmak üzere ambalajlarının yüzde 99’undan fazlası geri dönüştürülebilir olan Barilla, aynı zamanda ürünlerinde kullandığı kağıt ve kartonun yüzde 99’undan fazlasını sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan elde ediliyor. Şirket, geçen yıl ürettiği atığın yüzde 88’ini geri dönüşüme ve enerji geri kazanımına gönderdi ve ürün hacimlerinin yüzde 80’i, ürünün yaşamının tüm aşamalarını dikkate alan bir çevresel etki analizi aracı olan Yaşam Döngüsü Değerlendirmesine tabi tutuldu.

Kaynak: HORECA Trend ve Barilla

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.