İşletme Sahipleri, Restoran Süreçlerini Yönetirken Dijital Sistemlere Daha Çok Güveniyor | HORECA TREND
Takip edin!

Yazılım

İşletme Sahipleri, Restoran Süreçlerini Yönetirken Dijital Sistemlere Daha Çok Güveniyor

Protel grup şirketlerinden Simpra, yeni nesil dijital sistemlerin restoran işletmelerine sağladığı bazı avantajları açıkladı. Dijital sistemlerle donatılmış işletmeler, akıllı telefonlar üzerinden rezervasyonlar ve siparişler almanın yanı sıra envanterlerini de verimli bir şekilde yönetme imkanına sahipler.

Yayınlandı

on

Restoranların başarısı, sunulan hizmetin kalitesi ve çalışanların verimliliğiyle yakından ilişkilidir. Günümüzde, dijital dönüşüm bu iki faktörü önemli ölçüde iyileştiriyor. Dijitalleşme, restoran yönetimini daha etkili ve verimli hale getirerek geleneksel yöntemlere kıyasla bir üst seviyeye taşıyor. Bu teknolojik gelişmeler, restoran işletmecilerine daha iyi bir kontrol ve daha verimli bir işletme yönetimi fırsatı sunuyor.

HoReCa Sektöründe Yazılım Geliştiren Simpra, Türk Mühendislerden Oluşan bir Ar-Ge Merkeziyle İşletmelerin İhtiyaçlarına Yönelik Çözümler Sunuyor

Son 34 yıldır HoReCa sektörüne teknoloji çözümleri sunan köklü bir firma olarak faaliyet gösteren Protel, bu süre zarfında, markalarını Protel Holding çatısı altında birleştirerek kendi yazılım geliştirme yolculuğuna başladı. Bu süreçte ortaya çıkan ve yüzde 100 yerli bir yazılım olan Simpra markası, sektörde önemli bir oyuncu haline geldi. Simpra’nın başarısında, Türk yazılımcılar ve mühendislerden oluşan bir Ar-Ge merkezinin büyük katkısı bulunuyor. Global pazarda rekabet edebilir bir fonksiyon setine sahip Simpra çözümleri, cazip fiyatları ve çağın gereksinimlerine uygun yapay zeka destekli özellikleriyle öne çıkıyor. Bu sayede yiyecek içecek sektöründeki işletmeler, operasyonlarını daha etkili ve verimli bir şekilde yöneterek, rekabet avantajı elde edebiliyor.

Rezervasyonların ve Siparişlerin Yeni Aracı Akıllı Telefonlar

Günümüzde, rezervasyonlar ve siparişler için yeni araç akıllı telefonlar oldu. Hemen hemen herkesin bir tablet veya akıllı telefonu var ve mobil uygulamalarda geçirilen süre her geçen gün artıyor. Restoranlar da diğer sektörler gibi dijitalleşme trendini takip ediyor ve mobil uygulamaların sunduğu avantajları değerlendiriyorlar.

Mobil uygulamalar, işletmelerin müşterileriyle doğrudan iletişim kurmalarını ve anlık etkileşimde bulunmalarını sağlıyor. Bu, restoranların hem müşteri deneyimini geliştirmelerine hem de çalışanlarının verimliliğini artırmalarına yardımcı oluyor. Pek çok restoran, rekabet avantajını korumak için bu yolu izliyor.

Reklam

Yeni nesil rezervasyon sistemi Simpra Reservation ile kullanıcılar pek çok dijital imkana sahip oluyor. Simpra Reservation’ı kullanan işletmeler, dijital platformlar üzerinden günün her saati için masa rezervasyonu alabiliyor ve rezervasyonları kolaylıkla yönetebiliyor. Hem web hem de Android arayüzünden kolaylıkla rezervasyon takibi yapılabiliyor. Konuklar karşılanıp daha önce ayrılmış masalarına beklemeden oturtuluyorlar. Ek olarak rezervasyon sırasında provizyon alma özelliğiyle no-show oranını azaltarak rezervasyon akışını güçlendirebiliyor. Çözümün kapıdan gelen konuklar için de çözümü var. O anda hızlı kayıt almak, sırası gelen konukları SMS veya e-posta ile bilgilendirmek ve masalarına davet etmek çok kolay.

Simpra POS yazılımının bir parçası olan Simpra QR Menü rakiplerden farklı olarak ayrı bir QR menü girişi yapılmasına ihtiyaç duymuyor. Sistemde tanımlı fiyat listesi yine sistemde var olan ürün fotoğraflarıyla birkaç saniye içinde bir QR menü üretiyor, üstelik kurumsal fotoğraflar da dijital menüye eklenebiliyor.

QR Menü temassız sipariş ve ödeme imkanı da sağlıyor. Restoranın ürünlerini yüksek çözünürlüklü görsellerle ve göz alıcı menü tasarımları üzerinden inceleyebilen müşteriler, sipariş vermeye hazır olduklarında QR menüler üzerinden isterlerse servis elemanlarını çağırıyor veya kendileri direkt sipariş veriyorlar. Ürünlerdeki alerjen madde uyarıları da otomatik olarak menülere eklenebiliyor ve sistemdeki kategori imkanı sayesinde menüde de ürünler bu kategoriler altında görüntüleniyorlar. Siparişin hazırlanma süresi ve durumu gibi bilgiler de bu menü üzerinden takip edilebiliyor.

Bunların dışında Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi, Makine öğrenmesi gibi yeni algoritmalar restoran işletmelerinin süreçlerini büyük ölçüde dijitalleştiriyor ve kolaylaştırıyorlar. Satış ve müşteri tahminleri, son kullanma tarihlerinin otomatik kontrolü, yüksek çözünürlüğe sahip kamera entegrasyonuyla atık analizi, Simpra’nın sürdürülebilirlik konusundaki başlıklarından sadece birkaç tanesi.

Malzemeler Her Zaman Mutfakta Mevcut

Restoranlar dijitalleşmeyle kullanılacak malzemenin bitmesi gibi kritik bir sorunu büyük ölçüde azaltabiliyorlar. Otomatik satın alma sistemleri çalışanları ve restoran sahiplerini envanterlerini sürekli takip altında tutma zorunluluğundan kurtarıyor ve bir ürün çok azaldığında ya uyarı ya da otomatik sipariş verebiliyor. Aynı zamanda akıllı satın alma önerilerinde de bulunabiliyorlar.

Yeni nesil stok maliyet sistemlerine olan ilgi Türkiye’de hızla yükseliyor. Şu an itibarıyla, Simpra’nın kullanıcılarının büyük bir kısmı bu yenilikçi sisteme hızla uyum sağlayarak stok yönetimi süreçlerini modern çözümlerle yönetiyor ve bu sayede işletmelerinin verimliliğini gözle görülür bir şekilde artırıyorlar.

Reklam

Protel grup şirketlerinin Satış Direktörü Fatih Tenel, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Günümüz dünyasında dijitalleşme, önceden hayal edilemeyecek birçok fırsatı gerçeğe dönüştürüyor ve yiyecek-içecek sektörü de bu trendi yakından takip ediyor. Dijital sistemlerin sunduğu avantajlar saymakla bitmiyor. Örneğin, Simpra’nın yeni nesil stok ve maliyet yönetim çözümü, satın almaları, stoktaki ürünleri ve raporları merkezi bir platformdan kolayca izleme olanağı sunuyor. Ayrıca, farklı şubelerdeki stokları da takip edebilen Simpra Inventory, işletme yöneticilerine ödemeleri tedarikçi kartlarında belirlenen ödeme günlerine göre izleme ve kalan borçları takip etme fırsatı da sunuyor. HoReCa sektöründeki işletmeler için geliştirdiğimiz yazılımlarla, ülkemizdeki işletmelere katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kaynak:

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

TatilBudur’un Yaz Fırsatlarıyla, Tatiller Hep Avantajlı

Turizm sektörünün öncü oyuncularından TatilBudur, Temmuz ayında da seyahat tutkunlarına Türkiye’nin farklı noktalarından avantajlı tatil rotaları önermeye devam ediyor. Erken rezervasyon avantajlarından yararlanamayan misafirler için Yaz Fırsatları kampanyasını başlatan TatilBudur, World’e özel vade farksız 9 taksit, yüzde 50’ye varan indirimler ve iptal iade güvencesi sunuyor.

Yayınlandı

on

TatilBudur, bu yaz güneşin ve denizin keyfini çıkarmak isteyenlere birbirinden avantajlı ödeme seçenekleri ile yazın keyfini doyasıya çıkarma imkanı sağlıyor. Tatilin Tadı Ege ve Akdeniz’de Çıkıyor.

Tatil sezonunun en çok tercih edilen popüler beldelerinin yer aldığı  Ege ve Akdeniz kıyıları, havaların ısınması ile yoğun olarak tatilcilerin öncelikli adresi oluyor. Bayram dönemi ile başlayan tatil fırsatlarını bu bölgelerde değerlendiren tatilseverler, Bodrum, Çeşme, Antalya, Fetiye ve Marmaris’te bulunan tesislere ilgi göstermeye devam ediyor. Tercihini tam pansiyon konaklamalardan yana kullanan tatilciler, aynı zamanda kısa süreli ve kapıda vize avantajlı Yunan Adaları alternatifini de değerlendiriyor.

TatilBudur dinlenmek, keyifli vakit geçirmek ya da yeni yerler keşfetmek isteyenler  için yazın en hareketli dönemlerinde geçerli Yaz Fırsatları kampanyası ile World’e özel vade farksız 9 taksit, yüzde 50’ye varan indirim, iptal iade güvencesi ve avantajlı ödeme seçenekleri ile unutulmaz bir yaz tatili planlamak isteyenleri bekliyor.

Kaynak: HORECA Trend ve TatilBudur

Devamını Oku

Yazılım

Rezervem Türkiye’nin Dört Bir Yanından Yoğun Talep Görüyor

Geleceğin teknolojilerini bugünden restoranlarla buluşturan Rezervem müşteri sayısını hızla artırıyor. Yaz sezonun açılmasıyla birlikte tatil için favori rotalar arasında yer alan Bodrum, Kaş ve Alaçatı’daki çok sayıda restorana hizmet vermeye başlayan Rezervem, yoğun olarak tercih edilen birçok beach’in rezervasyon süreçlerini teknoloji ile buluşturmaya devam ediyor. 

Yayınlandı

on

Restoranlar için güçlü bir data yönetimi de sağlayan ve misafir memnuniyeti ve beklentilerini geliştirdiği teknolojik çözümlerle restoranların hizmetine sunan Rezervem, Türkiye’nin her noktasında yoğun talep alıyor. Şirket nisan – mayıs aylarında toplamda 17 restoranı müşteri portföyüne ekledi.  Hedef yıl sonuna kadar 250 yeni işletme ve yüzde 300 büyüme…

“Misafirperverliğin Geleceği” sloganıyla yola çıkan ve 100’ün üzerinde restorana teknolojik çözüm sunan Rezervem; restoranlar için geliştirdiği özel bir yazılım ile rezervasyon süreçlerini ve restoran yönetimini teknoloji ile buluşturuyor. Michelin yıldızlı ve fine dining restoranları sistemine dahil eden Rezervem; Bodrum, Kaş ve Alaçatı’daki birçok restoran, otel ve beach’e hizmet vermeye başladı. Bodrum’da Kurochan by IOKI, Veranda Yalıkavak, Ritmo Zeytino gibi fine dining restoranlarla çalışmaya başlayan Rezervem,  The Stay Hotel’in Cennet Koyu’nda yer alan yeni projesi Bobo by The Stay otel’de BoBo Beach, Paraliaki Beach, Paraliaki Restaurant, BoBo Restaurant ve Dragon Restaurant’a hizmet verecek. Alaçatı’da Ahali Alaçatı, Veranda Alaçatı ve Mesai Alaçatı ile iş birliği gerçekleştiren marka, yaz sezonu boyunca restoran ve beach’lerin tüm rezervasyon sürecini yönetecek. Kaş’ta ise Oburus Momus ve Oburus Notos tüm rezervasyon ve etkinlik süreçlerini Rezervem ile yönetecek. Bunlara ek olarak fine dining konseptiyle faaliyet gösteren Etiler Villa COOKSHOP, Arkestra, Sakhalin, Backyard ve Terrazza Italia gibi restoranlara da hizmet vermeye başlayan marka; Türkiye’nin dört bir yanından yoğun talep alıyor. Marka, 2024 yılında 250’nin üzerinde işletmeye çözüm sunarak yüzde 300 büyüme hedefinde…

Edirne’den Kars’a Uzanan Yolculuk…

Teknoloji ve yazılım alanında geniş bilgi birikimine sahip olan Bekir Topuz tarafından 2018 yılında kurulan Rezervem, geleneksel yöntemlerin aksine restoranların rezervasyon yönetimini teknoloji ve konforla buluşturuyor. Türkiye’nin her bölgesinden birçok restorana hizmet verdiklerini belirten Rezervem Kurucusu Bekir Topuz, “Yerli ve yabancı turistin en çok tercih ettiği tatil bölgelerinden biri olan Bodrum ve Alaçatı’daki birçok restorandan yoğun talep aldık. Sezon döneminde kalabalığın artmasıyla birlikte restoran ve beach’ler rezervasyon yönetimi açısından birçok sıkıntı yaşayabiliyor. Özellikle bayram tatili gibi yoğunluğun hızla artığı dönemlerde bu sorunlar daha da karmaşık hale gelebiliyor. Rezervem olarak restoranların rezervasyon yönetimini teknolojiyle buluşturarak, geleneksel yöntemlerin aksine kusursuz bir hizmet sunuyoruz. Kişiselleştirilebilen hizmet yaklaşımımız ve sunduğumuz kalıcı çözümlerle işletmelerin daha verimli bir şekilde çalışmasına yardımcı oluyoruz. Hizmet ve servislerde yaşanan problemleri takip edebiliyoruz. Rezervasyon hatırlatmaları ve sunduğumuz finansal araçlarla no-show’ların önüne geçerken, misafir geri bildirimlerini sistem üzerinden alarak restoranlara detaylı bir analiz sunuyoruz.  Verdiğimiz tüm bu hizmetler ve sitemi kullanan restoranların referanslarıyla Türkiye’nin dört bir yanından yoğun bir talep alıyoruz. Yakın zamanda Kars’ta açılan Otel 1924’ün içinde yer alan Garmon restoran ile çalışmaya başladık. Edirne’den Kars’a uzanan geniş müşteri ağımız ile her geçen gün büyüme hızımızı artırıyoruz. dedi.

Rezervem ile Rezervasyon Yönetimi Çok Kolay…

Misafirlerden geri bildirim alınmasına da imkan sunan Rezervem, misafirlerin tüm restoran yolculuğunun detaylıca analiz edilmesini sağlıyor. Restoranların korkulu rüyası no show için finansal araçlar sağlayan şirket, restoranların verimliliğini ciddi oranda artırıyor. Aynı zamanda rezervasyon ve doluluk planlamalarını sistematize ederek, restoran gelirlerinin artmasında büyük katkı sunuyor. Rezervem; misafir yaklaşımlarını takip etme, misafir memnuniyetini yükseltme, misafir beklentilerini ölçme, data yönetimiyle doğrudan marketing olanağı, misafir deneyimi üzerine kontrol ve strateji geliştirme gibi birçok alanda da restoranlara hizmet sunuyor. 

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Rezervem

Devamını Oku

Yazılım

Protel, Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği ile Yeni Bir İş Birliğine İmza Attı

35 yılı aşkın deneyimiyle yiyecek-içecek sektöründeki restoran, kafe, otel, bar, pastane, plaj ve benzeri işletmeler için teknolojik çözümler sunan sektör lideri Protel, turizm sektörünü desteklemek adına attığı adımlara bir yenisini daha ekledi. Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) ile anlaşma imzalayan şirketin Yönetim Kurulu Başkanı Metin Arghan, bu iş birliğiyle otel yöneticilerinin sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerine ve işlerini daha verimli bir şekilde yürütmelerine olanak tanımayı hedeflediklerini dile getirdi. İş birliği, aynı zamanda POYD üyelerine Protel’in inovatif çözümlerini deneyimleme fırsatı da sunacak.

Yayınlandı

on

Profesyonel Otel Yöneticileri Derneği (POYD) ile gerçekleşen iş birliği kapsamında dernek üyeleri, Protel Akademi aracılığıyla Opera PMS, Materials Control, Simphony ve Reservation Assistant gibi Oracle ürünleri hakkında detaylı bilgi alabilecek. Protel Akademi, bu ürünlerin Türkçe eğitim ve kaynaklarının sunulduğu tek platform olarak öne çıkıyor.

İş birliğini değerlendiren Protel Yönetim Kurulu Başkanı Metin Arghan, şunları dile getirdi: “Bu iş birliği turizm sektörünü desteklemek adına attığımız bir adım. Otel yöneticilerinin sektördeki teknolojik gelişmeleri yakından takip etmelerine ve işlerini daha verimli bir şekilde yürütmelerine olanak tanımayı hedefliyoruz. Protel olarak, POYD ile iş birliği yapmaktan ve turizm sektörüne katkıda bulunmaktan büyük bir gurur duyuyoruz.”

Protel Akademi Dernek Üyelerine Açıldı

Protel Akademi’nin bundan böyle dernek üyelerine de açık olacağını söyleyen Metin Arghan, “2015 yılında içerisinde ürün eğitimleri, kişisel gelişim programları, sertifika sınavları ve sektördeki yeniliklere odaklanan konuların bulunduğu eğitim platformu Protel Akademi hayata geçirdik. Hedefimiz, Protel çalışanlarının beceri ve yetkinliklerini artırmak, müşterilere yönelik ürün bilgisini her zaman güncel tutmak ve sektörde nitelikli bir iş gücü oluşturmak. Şu an bu akademide yer alan ürün eğitimlerimize 300’den fazla üniversite ve meslek yüksek okulu erişebiliyor. Artık dernek üyeleri için de akademi açık hale geldi. Üyeler, sektörde yaygın olarak kullanılan ürünlerimiz hakkında bilgi sahibi olabilecekler. Oracle ürünlerinin Türkçe olarak sunulduğu tek platform olduğunu da belirtmek isterim” dedi.

Üyeler, Protel’in İnovatif Çözümlerini Deneyimleyecek

İş birliği, aynı zamanda POYD üyelerine Protel’in inovatif çözümlerini deneyimleme fırsatı da sunacak. Protel’in güçlü teknolojik altyapısı, otel yöneticilerinin günlük operasyonları daha efektif yönetmelerine, müşteri memnuniyetini artırmalarına ve dolayısıyla rekabet avantajı elde etmelerine katkı sağlayacak.

Reklam

Protel Hakkında

Protel, 1989 yılından bu yana restoran, kafe, otel, bar, pastane ve plaj işletmeleri için teknolojik çözümler sunan bir sektör lideridir. Fintech alanından konuk ağırlama teknolojilerine kadar geniş bir ürün yelpazesine sahip olan Protel, tüm müşterilerine son teknoloji, kaliteli ve sürdürülebilir çözümler sunmayı hedefler. 4000’den fazla işletmeye teknoloji merkezli yönetim ve operasyon çözümleri sunarak, yiyecek-içecek ve konaklama sektörlerine değer katar. İş ortaklarının hayatını kolaylaştırmak ve verimliliğini artırmak için sunduğu teknolojik çözümlerle aynı zamanda sektör standartlarını da yükseltir. Müşterilerinin operasyonel süreçlerinde aksaklık yaşamamalarını önemser ve onlara kesintisiz bir hizmet sunabilmeleri için 7 gün 24 saat destek hizmeti sağlar. Protel, değişen ve gelişen dünyaya uyum sağlayarak müşterilerine en iyi hizmeti sunmayı sürdürür.

Kaynak: HORECA Trend ve Protel

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com