Gıda Sektörünün Devleri 32. Kez WorldFood İstanbul’da Bir Araya Geliyor! | HORECA Trend
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

Gıda Sektörünün Devleri 32. Kez WorldFood İstanbul’da Bir Araya Geliyor!

Sektördeki son yenilikleri ve gıda trendlerini sergileme ve keşfetme imkânı sağlayan Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul, 3-6 Eylül 2024 tarihlerinde 80 ülkeden 900’ü aşkın satın almacıyı Tüyap Fuar ve Kongre Merkezi’nde ağırlayacak.

Yayınlandı

on

Türk gıda sektörünün uluslararası buluşma platformu WorldFood İstanbul, birçok yeni ürün ve en son teknolojileri gıda sektörüne tanıtmaya hazırlanıyor.

Geçtiğimiz yıl 161 ülkeden toplam 64.146 ziyaretçi ve 38 ülkeden 1.117 katılımcıyı ağırlayan Uluslararası Gıda Ürünleri ve Teknolojileri Fuarı – WorldFood İstanbul 31. yılında da sadece yeni iş ve ortaklık fırsatları yaratmadı, aynı zamanda bilgi ve ilham dolu etkinlikleriyle verimli bir fuar deneyimi sundu.

Bir önceki seneye göre ziyaretçi sayısını %67 artıran ve tarihi bir başarı elde eden WorldFood İstanbul Fuarı’nın 2023 yılında ziyaretçilerinin %30’u uluslararası ziyaretçiler oldu. Toplamda 19.543 uluslararası ziyaretçi ağırlayan fuar, bir önceki yılın uluslararası ziyaretçi sayısını da %55 üzerinde artırdı.

2024 yılında katılımcı ve ziyaretçilerin piyasadaki yenilikleri ve ürünleri görme, uluslararası ve yerli firmalara erişim, tedarikçilerle ve üreticilerle ilişkileri geliştirme fırsatları yakalayacağı fuardaki alanların yüzde 65’i ise şimdiden ayrıldı. Avrupa, Ortadoğu, Afrı̇ka (Kuzey Afrı̇ka), Türki Cumhuriyetler bölgelerinden yaklaşık 80 ülkeden 900’ü aşkın satın almacının ağırlanması hedefleniyor.

Geçtiğimiz yıl etkinlik programı ile sektöre gerçekçi bir gelecek vizyonu göstererek, sürdürülebilir yatırımlar, teknolojik gelişmeler ve ihracat odaklı projeler için pek çok konuyu sahnesine taşıyan ve gıda sektörünün geleceğine yön veren konuları 50’yi aşkın uzman isim ve 20 farklı önder kurum ile mercek altına alan WorldFood İstanbul, etkinlik programı ile bu yıl da ziyaretçi ve katılımcılarıyla buluşarak 32. kez sektör profesyonellerini bir araya getirecek.

Yeni iş ve ortaklık fırsatları yaratmanın yanı sıra, aynı zamanda bilgi ve ilham dolu etkinlikleriyle verimli bir fuar deneyimi sunmaya hazırlanan 32. WorldFood İstanbul, dopdolu etkinlik programı ile Türkiye’nin gıda ve gıda teknolojileri sektörünün öngörüleriyle, “bölgesel ve uluslararası bir vizyon platformu” özelliğini güçlendirmeye devam edecek.

Fuar Direktörü Semi Benbanaste gıda sektöründeki gelişmeler ışığında fuarın önemini dile getirerek:

“31. yılında rekor rakamlara ulaşan fuarımızda, 73 ülkeden 800’ün üzerinde yabancı satın almacı ağırladık ve şampiyonlar ligine yükseldik. Fuarımızı dünya çapında tanıtmak ve uluslararası katılımı teşvik etmek için yoğun çalıştık. Dünyadaki bütün alıcı ve satıcıları bir araya getiren bir cazibe merkezi olmak adına çeşitli gıda sektörlerinden ve coğrafyalardan gelen katılımcıları bir araya getirdik. 2023 yılında gıda sektöründeki gelişim seyrine baktığımızda tarım ve gıda ürünlerindeki tedarik zincirlerinde yaşanan kırılmalar ile birçok ülkede tarım ve gıda ürünleri ithalat talebinin yükseldiğini görüyoruz. Türkiye tarım ve gıda ürünlerinde bölgesinde önemli bir tedarikçi olarak artan ithalat taleplerini karşılamaya 2023 yılının ilk üç çeyrek döneminde de devam etti. Gıda ve Tarım Ürünleri İthalatı ise ilk 9 ayda 15,15 milyar dolar olarak gerçekleşti.

Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) tarafından açıklanan 2021 Dış Ticaret Verileri Raporu’na göre, Türkiye’nin tarım, gıda ve içecek sektöründe ihracat bir önceki yıla göre yüzde 21 artarak 22,9 milyar dolara, ithalat ise yüzde 22 artarak 17,2 milyar dolara ulaştı. Bu büyüme, özellikle yüzlerce yıllık geçmişi olan şekerleme, lokum ve helva sektöründe de kendini gösteriyor. Türkiye’nin 2022 yılının Ocak-Kasım dönemindeki şekerleme ve çikolatalı şekerleme ürünleri ihracatı, geçen yıla kıyasla yüzde 12 artarak 1 milyar 939 milyon dolara yükseldi. Bu olumlu gelişmeler, Türk gıda ve içecek sektörünün uluslararası pazarda giderek daha fazla talep gördüğünü göstermektedir. Bu bağlamda, 2024 WorldFood İstanbul Gıda Fuarı, Türkiye’nin gıda sektöründeki bu büyüme ve artan dış ticaret hacmi açısından büyük bir önem taşıyor. Fuar, sektördeki profesyonellerin bir araya gelerek yeni iş bağlantıları kurmalarına, iş birlikleri geliştirmelerine ve sektörel yenilikleri takip etmelerine olanak tanırken aynı zamanda, Türk şekerleme, lokum ve helva sektörünün uluslararası alandaki marka bilinirliğini artırmak ve global taleplere uyum sağlamak için önemli bir platform olacaktır.

Bu gelişmelerin yanı sıra Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından hazırlanan ‘Tarım, Gıda ve Orman Ürünleri Dış Ticaretinde Hedef Ülke Analiz Raporu’na göre, 2024 yılı için ABD, Çin, Güney Kore, Almanya, Fransa, Hindistan, Japonya, Kanada, S. Arabistan, Rusya, Endonezya ve İngiltere pazarları öne çıkmaktadır.   Fuarımız, bölgedeki ülkeler için sektördeki en önemli buluşma noktası konumundadır. Yine bölge ülkeleri ile yapılacak ticarette üçüncü ülkeler için de en geniş kapsamlı erişim olanakları sağlanmaktadır.  Özellikle salgın sonrası ortaya çıkan sağlıklı gıdalar ve gıda güvenliği ihtiyacı ile Rusya Ukrayna savaşı sonrası gıda güvenliğinin kritik bir hale gelmesiyle WoldFood İstanbul bölgede güvenli ve sürekli gıda ticaretinin en önemli   platformu haline gelmiştir. Tarım-gıda sektöründeki yenikliklerde yine öncelikle bu fuar vasıtasıyla bölge ülkelerine ulaşmaktadır. Fuar üretim teknolojileri, ürün teknolojileri ve yeni ürünler için önemli bir tanıtım alanı olurken hem tarım-gıda ticaretini geliştirmekte hem sektöre yön vermekte hem de bölge ülkelerinde tarım-gıda sektörlerinin gelişimine katkı sağlamaktadır. Dünya fiyatları ve dünyadaki arz-talep dengesi daha önemli belirleyici durumundadır. Dünya fiyatlarının gerilediği bir ortamda döviz kurlarındaki artışın ihracata desteği sınırlı kalmaktadır. Yine ihracatta sağlanan destekler de ihracat stratejilerinde çok belirleyicidir. Özellikle narenciye ürünleri vb. gibi ürünlerdeki destek tutarları ihracatı desteklemektedir. Gıda sektöründe küresel tedarik zincirleri salgın, iklim değişimi ve jeopolitik gelişmeler nedeniyle kırılmış ve yeniden yapılanma sürecine girmiştir. Bu süreçte Türkiye öncelikle tarım-gıda sektöründe kendine yeterlilik kapasitesini geliştirmelidir. Bu kapsamda küresel dinamiklere en iyi uyum, her alanda kendine yeterlilik ve gıda güvenliğinin yurtiçinden temini ile sağlanacaktır. 32. yılımızda hem ziyaretçi hem katılımcıların artan memnuniyetini daha bir üst seviyeye taşırken aynı zamanda 2024 yılında daha fazla yenilik, daha büyük iş birlikleri ve daha fazla katılım ile fuarımızın başarısını büyütmeyi ve ülke ekonomisine sunduğumuz katma değeri katlayarak artırmayı hedefliyoruz. Bu başarı hikayesini birlikte yazmaya devam edeceğiz.” dedi.

ICA Events Hakkında

Genel merkezi Londra’da bulunan ICA Events, Birleşik Krallık, Orta Doğu ve Çin’deki temsilcilikleriyle Türkiye, Polonya, Azerbaycan, Kazakistan ve Özbekistan’da 50’yi aşkın fuar, sergi ve konferans düzenleyen uluslararası bir fuar şirketidir.ICA Events, dünyanın her köşesinden gelen müşterilerin olağanüstü anlar paylaştığı ve sektör inovasyonunun şekillendiği kaçırılmayacak etkinlikler düzenleyen yeni nesil bir organizasyon firmasıdır. Vizyonumuz, dünyanın en önde gelen içerik odaklı ve mutlaka gidilmesi gereken etkinlik portföyünü oluşturarak müşterilerimize muazzam bir deneyim ve yatırım getirisi sağlamaktır.Türkiye’de ise ICA Events gücünü bölgedeki küresel ağdan alarak inşaat (TurkeybuildIstanbul), turizm (EMITT), kozmetik (BeautyEurasia), gıda (WorldFood Istanbul), raylı sistemler ve lojistik (Eurasia Rail) sektörlerinde Türkiye’nin öncü fuarlarını düzenlemektedir.

WorldFood İstanbul Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı Hakkında

31 yıldır düzenlenen WorldFood İstanbul Uluslararası Gıda Ürünleri Teknolojileri Fuarı, 2023 itibari ile TİM Hububat Bakliyat Yağlı Tohumlar ve Mamulleri Sektör Kurulu ve bünyesinde bulunan tüm İhracatçı Birlikleri, Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) ve Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği (ETÜDER) ile dünyada kendi alanındaki en etkin fuarlarından biri olması hedefiyle “Türkiye Gıda Platformu” adı altında güçlerini birleştirerek tarihi bir iş birliğine gitti ve gıda sektörünün çatı kuruluşları bir araya getirildi. Bu birleşme ile iş hacmi rakamlarında yeni rekorlara ulaşılması hedefleniyor.

Kaynak: HORECA Trend ve ICA Events

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Kütahya Porselen’den Genç Şeflere Destek

Kütahya Porselen, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye bünyesinde yer alan Gastronometro iş birliğinde düzenlenen “Sektör Yetenek Avında” yarışmasının ödül sponsorluğunu üstlendi.   Turizm ve otelcilik sektörünün gelecek vadeden yıldızlarını keşfetmek amacıyla düzenlenen “Sektör Yetenek Avında” yarışmasının ödül töreni 1 Mart 2024’te gerçekleşti.

Yayınlandı

on

TÜROB’un (Türkiye Otelciler Birliği) Milli Eğitim Bakanlığı ve Gastronometro iş birliğiyle turizm meslek liseleri arasında düzenlediği “Sektör Yetenek Avında” yarışması bu yıl Kütahya Porselen’in ödül sponsorluğunda gerçekleşti.

Gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlanması ve turizm meslek lisesi mezunlarının eğitim aldıkları alanda istihdam edilme imkânlarının artırılması amacıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenen yarışmaya 12 meslek lisesinin öğrencileri katıldı. Yarışma sonucunda birincilik ödülünü Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ikincilik ödülünü Selimpaşa Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve üçüncülük ödülünü TÜROB 50. Yıl Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandı. ECOLAB Hijyen Ödülü de Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin oldu.

Jüri başkanlığını Şef Vedat Başaran’ın yaptığı yarışmanın ödül töreni İstanbul Valisi Davut Gül başta olmak üzere eğitim, turizm, gastronomi, medya camiasının geniş katılımı ile gerçekleşti.

Yarışmada ilk 3’e giren okul takımları toplamda 60.000 TL değerinde hediye çeki ile ödüllendirildi. Ödül töreninde Kütahya Porselen Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Orkun Kara, yarışmada dereceye giren okullara hediye çeklerini takdim etti. Tasarımlarıyla 50 yılı aşkın süredir sofraların en güzel yerinde yer alan Kütahya Porselen tarafından yarışmada dereceye giren okullara yarışma hatırası olarak hazırlanan özel tabaklar da hediye edildi.

Kütahya Porselen Genç Şeflerin Yanında

Kütahya Porselen İcra Kurulu Başkanı İsmail Taşkın konuyla ilişkili olarak, “Hem sektörün gelecek vadeden gençlerine hem de turizm ve otelcilik sektörünün gelişimine katkıda bulunmak bizim için çok değerli. Yarışmaya katılan tüm gençleri tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.

Kaynak: HORECA Trend ve Kütahya Porselen

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Teksüt’ten Dubai’ye Lezzet Çıkarması

Türkiye’nin en köklü süt ve süt ürünleri firması Teksüt, dünyanın en büyük gıda fuarları içerisinde yer alan Dubai Gulfood 2024 Fuarı’na katıldı. Kalitesini ve lezzetini ziyaretçilerle buluşturan Teksüt sekizinci kez katıldığı fuarda yeni anlaşmalar ve iş birlikleri yaratmak, ihracat hacmini geliştirmek amacıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

on

Dubai Gulfood 2024 Fuarı 127’den fazla ülkeden 5 bin 500’ün üzerinde rekor sayıda katılımcıya ev sahipliği yaptı. Dünyanın en büyük gıda fuarları içerisinde yer alan etkinlik perakendecileri, gıda tedarikçilerini, distribütörleri, toptancıları, şefleri ve düşünce liderlerini bir araya getirdi. Fuar yeni ürünleri keşfetmek, sektör oyuncularıyla bağlantı kurmak, yiyecek ve içecek endüstrisinin geleceğini şekillendiren trendleri ve yenilikleri takip etmek isteyenler için önemli bir fırsat olarak kabul ediliyor. Teksüt, 19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen fuarda yeni anlaşmalar ve iş birlikleri sayesinde ihracat yaptığı ülkelere yenilerini eklemek amacıyla ikili görüşmeler yaptı.

Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Özmen, gördükleri ilgiden memnun olduklarını, Teksüt markasının bilinirliğinin her geçen yıl arttığını gözlemlediğini söyleyerek, “Amacımız, Türkiye’de edindiğimiz tecrübe ve kalitemizle başta yakın coğrafyalar olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ve Ortadoğu ülkelerine ülkemizin yöresel süt ve süt ürünlerini tanıtmak. Bugün itibariyle 43 ülkeye ihracat yapıyoruz. Her geçen gün Teksüt lezzetini daha çok kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Ürünlerimizi uluslararası standartlarda üreterek dünyaya sunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

 Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arda Aksaray ticaret hacmini geliştirebilmek için gelişmeleri ve trendleri yakından takip ettiklerini söyledi. Aksaray sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizin gücünü, dinamik yapısını, sahip olduğu enerjiyi bu tür organizasyonlarda göstermek ileriye dönük planlarımızı ve yatırımlarımızı yaparken bize en büyük motivasyon kaynağı oluyor. Teksüt olarak yurtiçinde ve yurtdışında büyüme hedefimizde bir değişiklik olmadan aynı kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”  Bölgede Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Kuveyt, Irak, Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracat yaptıklarını sözlerine ekleyen Aksaray, “Gulfood Fuarı’na sekizinci kez katıldık. Daha önce bu fuarda dağıtım kanallarıyla yaptığımız iş birlikleri ve anlaşmalar sayesinde bölgede beş ülkeye ihracat yapar konuma geldik. Teksüt kalitesi ve lezzeti bu ülkelerde çok seviliyor, tercih ediliyor. Bu yıl da yeni ürünlerimizi ziyaretçilere tanıtarak yeni ülkeleri ihracat ağımızı büyütmek için gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik.” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Teksüt

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Dardanel Dubai Gulfood Fuarı’nda Yeni İşbirliklerine İmza Attı

Dardanel, dünyanın en önemli gıda ve içecek tedarik fuarlarından biri olan Dubai Gulfood 2024’de yer aldı. 19-23 Şubat tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirilen fuar uluslararası alanda gıda sektöründeki aktörlerin yeni ürün ve trendlerini sergilemesine olanak sağlayarak, toptan ve perakende alanında küresel yeni iş fırsatları yakalamasında önemli rol oynuyor. 

Yayınlandı

on

Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Dardanel Grubu’nu ihracatla büyütmeye devam edeceklerini söyleyerek “Sektörün yenilikleriyle buluştuğumuz ve işbirliği olanakları elde ettiğimiz bir fuar süreci geçirdik. Dardanel ve Kallimanis markalarımızla katıldığımız fuarda beklentimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaştık.  Verimli geçen fuarın ardından Kallimanis ürünlerimize Körfez bölgesinden de ulaşılabilecek. Dardanel olarak 2024 yılında ciromuzun 400 milyon dolar üzerinde olmasını hedefliyoruz. İhracatın da toplam ciromuz içerisindeki payının yüzde 15 olmasını bekliyoruz. Hedeflerimizi ihracat ile dolar bazında büyüme olarak belirledik. 38 ülkeye ihracat yapıyoruz. Kendi markalarımızla küresel anlamda ihracatımızı artırmak için yeni coğrafyalara ulaşacağımız projeler geliştiriyor, fırsatları değerlendiriyoruz”dedi.

Yatırımlarımız Yenilikçi ve İnovatif

Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, “Dardanel olarak sürdürülebilir pazarlama çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Yarım asra yaklaşan tarihimizde 8 kategoride onlarca marka ve ürün çeşidimizle yurtiçinde ve yurtdışında faaliyet gösteriyoruz. Yatırımlarımız, yenilikçi ve inovatif ürün çeşitliliğini önceleyen yönetim anlayışımız, uluslararası alanda kurduğumuz işbirliklerinin sürdürülebilirliğine verdiğimiz önem Dardanel olarak her sene ihracat coğrafyamızın ve uluslararası tedarikçilerimizin genişlemesinde en önemli faktörler oldu.” diye konuştu.

Dünya Genelinde Sağlıklı ve Yenilikçi Gıda Talebi Artıyor

Dünya genelinde sağlıklı ve yenilikçi gıda ürünlerine talebin artarak devam ettiğini ifade eden Önen, “Sektör tüketim ihtiyacı ve potansiyeline göre sürekli bir değişim içinde. Uluslararası kriterlerde üretilmiş gıdaya olan talep sağlıklı deniz ürünlerine olan ihtiyacında artmasına sebep oluyor. Biz de sektörümüzdeki gelişmeleri, dünya tüketim alışkanlıklarını yakından takip ediyoruz. Sürdürülebilir büyümemizin devamı ve talepleri karşılamak için uluslararası alanda işbirliklerimizi geliştiriyoruz. Dubai GulFood fuarı sektör profesyonellerini bir araya getiren önemli bir uluslararası etkinlik. Dardanel Gurubunda yer alan tüm markalarımızla Gulfood’da yerimizi aldık. Yunanistan’daki yatırımımız olan  Kallimanis ürünleri de artık Körfez bölgesinde bulunabilecek. Distribütörlük anlaşmasının imzalanmasıyla Kallimanis ürünleri de marketlerde bulunabilecek. Bu anlamda dünya genelinde kabul görmüş Dubai Gulfood gibi etkinlikler hem markalarımızın uluslararası pazarlamasını gerçekleştirmemizde hem de toptan ve perakende alanında işbirliği yapabileceğimiz sektör profesyonelleri ile bir araya gelmemizde önemli rol oynuyor” dedi.

Katma Değerli Ürün Üretmek için Ar-Ge ve İnovasyon Şart

Ar-ge ve inovasyona verdikleri önemden bahseden Niyazi Önen, “ Bizim için katma değerli ürün üretmek çok önemli. Katma değerli ürün üretebilmek için uygulamada yenilikçi ve vizyon sahibi olmanız gerekiyor. Vizyonunuzu ortaya koyabilmenin yolu araştırma, geliştirme ve yenilikçilikten geçiyor. Bu sayede şirket olarak tüketicinin ihtiyaç ve damak zevklerine göre ürettiğiniz yenilikçi lezzetler yaptığınız işte her zaman öncü ve genç bir firma olarak kalmanızı sağlıyor. Marka olarak katma değerli ürün çeşitliliğinizi ne kadar artırırsanız farklı damak zevklerine sahip olan coğrafyalarda o kadar çok tüketiciye ulaşırsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: HORECA Trend ve Dardanel

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.