Yemeksepeti Verileri, Türkiye’nin Pizza Tutkusunu Ortaya Koydu! | HORECA Trend
Takip edin!

Yazılım

Yemeksepeti Verileri, Türkiye’nin Pizza Tutkusunu Ortaya Koydu!

Yemeksepeti, Türkiye genelinde pizza siparişleri ve tüketim tercihlerine dair göz alıcı analizler yayımladı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki pizza tüketim alışkanlıklarının masaya yatırıldığı araştırmada, kullanıcıların damak zevkleri, tercih ettikleri pizza çeşitleri, sipariş saatleri ve sıklıkları detaylı bir şekilde incelendi. 

Yayınlandı

on

Türkiye’de hızlı ticaretin öncü markası Yemeksepeti, ülke çapındaki 30 milyondan fazla kullanıcısının sevdiği lezzetlerden biri olan pizzayla ilgili son 1 yıla ait sipariş verilerini açıkladı. Türkiye’nin pizza tüketim alışkanlıklarıyla ilgili veriler, ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu.

Yemeksepeti’nin elde ettiği bu değerli bilgiler, pizza tüketimindeki eğilimler, tercihler ve alışkanlıklar hakkında aydınlatıcı bir perspektif sundu. Türkiye genelinde yaz günlerinde dışarıda geçirilen zamanın artması ve tatil sezonu, pizza siparişlerini zirveye taşıdı. 2023 yaz aylarında, pizza sipariş adetleri 2022 yazına kıyasla %26 oranında artış gösterdi.

Türk Mutfağı ve Burgerden Sonra Üçüncü Sırada

Yemeksepeti verilerine göre, pizza siparişleri genel sıralamada Kebap ve Türk Mutfağı ve Burger’in ardından üçüncü sırada yer aldı. Pizza türlerine göre sipariş listesi, Türk damak tadı hakkında ipuçları verdi. Sonuçlara göre Karışık Pizza, damak zevkine hitap eden çeşitliliği ile listenin başını çekerken, etli lezzetlerden Pepperoni ve Sucuklu Pizza sırasıyla ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldı.

Hafta Sonunun En Sevilen Lezzeti Pizza

Yemeksepeti verilerine göre, pizza siparişlerinde günün belirli saatleri ve haftanın belli günleri net biçimde öne çıkıyor. Akşam saatlerinde sipariş yoğunluğunun doruk noktasına ulaşılıyor. Tüm 24 saat içindeki pizza siparişlerinin %32’si, 18:00-20:00 saatleri arasında veriliyor. Günlük bazda bakıldığında ise hafta sonu günlerinde pizza siparişlerinde kesin bir artış gözlemleniyor. Pazar günleri ise tüm siparişler içinde pizza, %17’lik oranla günün şampiyonu oluyor.

Özel günler ve önemli etkinliklerde de pizza siparişleri artış gösteriyor. Derbi günleri, üniversite final haftaları gibi dönemlerde insanlar genellikle bir araya gelmeyi tercih ediyor ve bu tür toplantıların vazgeçilmez yemeği pizza oluyor. Bu tür özel günlerde, normal günlere kıyasla pizza siparişlerinde belirgin bir artış yaşanıyor. Özellikle önemli spor karşılaşmalarının olduğu günlerde, taraftarlar maç keyfini pizza eşliğinde yaşıyorlar.

Büyük Şehirler Pizzaya Doyuyor

Kentlere göre istatistik taramalarında büyük şehirlerin öne çıktığı görülüyor. İstanbul, pizza siparişlerinde %42 ile zirvede yer alırken, İzmir ve Ankara ise sırasıyla %9,3 ve %8,1 ile İstanbul’un peşinden geliyor.

2023’ün Top 10 Pizza Listesi

1. Karışık

2. Pepperoni

3. Sucuklu

4. Peynirli

5. Kavurmalı

6. Tavuklu

7. Kaburgalı

8. Mantarlı

9. Balıklı

10. Sebzeli

Kaynak: HORECA Trend ve Yemeksepeti

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

Missafir.com Web Sitesi Yenilendi!

Missafir, yenilenen web sitesiyle konaklama ve mülk yönetiminde benzersiz bir dijital deneyim sunarak proptech sektöründe çığır açmaya devam ediyor.

Yayınlandı

on

Yenilikçi teknoloji ve üstün hizmet anlayışıyla gayrimenkul yönetimi ve kısa-orta dönem kiralama sektöründe öncü olan Missafir, web sitesini kullanıcı ihtiyaçlarına göre yenileyerek dijital dünyada konaklama ve gayrimenkul yönetimini bir üst seviyeye taşıdı.

Missafir, ev sahiplerine ve misafirlere yönelik hizmetlerini daha erişilebilir ve etkileşimli hale getirmek amacıyla missafir.com web sitesinde önemli yeniliklere imza attı. Yeni web sitesi, site içi kolay navigasyon ve kullanıcı dostu arayüzüyle dikkat çekiyor.

Konaklama arayan misafirler için gelişmiş filtreleme seçenekleri sunan şirket, Türkiye’nin dört bir yanı ve Kuzey Kıbrıs, Hırvatistan ve Karadağ’daki evlerinde birçok farklı özellikte geniş bir konaklama yelpazesi sunuyor. Ayrıca sitede hem ev sahipleri hem de seyahat severler için faydalı bilgilerin yer aldığı bir blog kısmı bulunuyor.

Yenilenen platform, “responsive”(duyarlı) tasarımı sayesinde tüm cihazlardan sorunsuz erişim imkanı sağlıyor. UI/UX tasarımı hazırlanırken kullanıcı deneyiminin her koşulda üstün kalite standartlarında tutulması hedeflenmiş. Ayrıca, yeni sitenin kullanıcı dostu arayüzü ile “sales funnel”ın önemli ölçüde kısaltılarak ev sahipleri ve misafirlerin ihtiyaçlarını hızlı ve etkili bir şekilde karşılayacak şekilde tasarlandığı görülüyor.

Teknolojik altyapısını kendi içinde geliştiren Missafir, AI destekli sistemler, kullanıcılara özgün içerik sunumu ve mülk yönetimi süreçlerinde otomasyon gibi alanında oldukça yenilikçi hizmetler sağlıyor. Böylece şirket, mülk sahiplerine kapılarını dünyaya açma ve evlerini kârlı bir işletmeye dönüştürme fırsatı sunuyor. Ayrıca, platform üzerinden sunulan 7/24 destek, iç mekan tasarımı danışmanlığı ve ilan, rezervasyon ve takvim yönetimi gibi hizmetlerle ev sahiplerinin her ihtiyacına cevap veriliyor.

Missafir’in yenilikçi ve teknolojik yaklaşımın bir parçası olarak Owner App, GE App (Guest) ve Missafir Hub App olmak üzere uçtan uca üç süreç için farklı uygulamaları bulunuyor.

Missafir Owner App, ev sahiplerine mülklerinin performansına dair gerçek zamanlı raporlar sunarken, Missafir GE App misafirlere benzersiz bir konaklama deneyimi için gereken her şeyi tek bir platformda topluyor. Operasyonel akışı desteklemek için tasarlanan Missafir Hub App ise, 4 ülke ve 1500+ evde 200’den fazla personelin etkin bir şekilde koordine edilmesini ve görevlerin basitleştirilmesini sağlayarak, tüm süreçlerin sorunsuz bir şekilde işlemesine olanak tanıyor.

Türkiye’nin lider konaklama ve gayrimenkul yönetimi şirketi Missafir, yenilenen websitesiyle kullanıcılarına farklı konseptlerdeki evlerden lüks villalara; otantik taş evlerden şehir merkezindeki rezidanslara kadar geniş bir konaklama seçeneği sunuyor. 100’den fazla lokasyonda hizmet veren ve geçen yıl 150 binden fazla misafiri ağırlayan şirket, bu yenilenme ile konaklama ve gayrimenkul yönetiminde bir dünya markası olma hedefi doğrultusunda ilerliyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Missafir

Devamını Oku

Restoran

Trendyol, Ramazan’ın Favori Yemeğini Açıkladı

Trendyol Yemek uygulamasının Ramazan ayı verilerine göre, Türkiye genelinde iftar sofralarının en çok tercih edilen yemeği lahmacun oldu. Lahmacunun ardından pizza ve hamburger seçenekleri tercih edildi. Sahurda ise lahmacunu, tavuk tantuni takip etti. Tatlılarda en çok profiterol tercih edilirken, Ramazan ayının vazgeçilmez içeceği ayran oldu.

Yayınlandı

on

Yazar:

Trendyol Yemek, Ramazan ayında en çok tercih edilen yemek seçeneklerini paylaştı. İftar ve sahur sofralarının bir numaralı tercihi lahmacun oldu.

Trendyol Yemek uygulamasının Ramazan ayı verilerine göre, Türkiye genelinde iftar sofralarının en çok tercih edilen yemeği lahmacun oldu. Lahmacunun ardından pizza ve hamburger seçenekleri tercih edildi. Sahurda ise lahmacunu, tavuk tantuni takip etti. Tatlılarda en çok profiterol tercih edilirken, Ramazan ayının vazgeçilmez içeceği ayran oldu.

Çorbada mercimek, içecekte ayran tercih edildi

Trendyol Yemek, Ramazan ayı trendlerine göre en çok tercih edilen çorba, mercimek çorbası oldu. Mercimek çorbasını, ezogelin ve tavuk suyu çorbası izledi. Ayran, Ramazan ayında en çok sipariş edilen içecek olurken, onu kola ve su takip etti. Tatlı seçeneklerinde profiterol, geçen sene olduğu gibi bu sene de geleneksel Türk tatlılarının önüne geçti. En popüler tatlılarda profiterolün ardından fırın sütlaç ve kazandibi geldi.

Uygulama verilerine göre en popüler iftar menüsü mercimek çorbası, lahmacun, ayran ve profiterolden oluştu.  En popüler ikinci ve üçüncü menü seçeneklerini sırasıyla ezogelin, pizza, fırın sütlaç, kola ile tavuk suyu çorba, hamburger, kazandibi ve su oluşturdu. Trendyol Yemek verilerine göre Ramazan ayında en çok sipariş veren iller İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Bursa ve Kocaeli oldu.

Devamını Oku

Restoran

Yemeksepeti’nden En Çok Döner İstendi

Yemeksepeti, Ramazan ayındaki sipariş verilerini açıkladı. Verilere göre bu sene en çok tercih edilen mutfak Döner olurken, tatlı siparişlerinde de önemli bir artış gözlemlendi.

Yayınlandı

on

Türkiye’de hızlı ticaretin öncü markası Yemeksepeti, Ramazan ayındaki sipariş verilerini açıkladı. Verilere göre bu sene en çok tercih edilen mutfak Döner mutfağı olurken, tatlı siparişlerinde de önemli bir artış gözlemlendi. Ramazan boyunca Yemeksepeti Club’ın Ramazan görevlerinde kullanıcılar tam 48 milyon puan kazandı. Bu da kullanıcıların yemek siparişi deneyimini bir yarışa ve eğlenceli bir aktiviteye dönüştürdüğünün kanıtı.

Yemeksepeti’nin Ramazan ayına dair verileri, bu sene sipariş tercihlerinde önemli değişimlerin yaşandığını gösteriyor. Dondurma ve kumru siparişlerinde artış gözlemlenirken, cağ kebabı, etli ekmek ve köfte siparişlerinde düşüşler dikkat çekiyor. Ramazan’da yemek tercihlerimizin ne kadar çeşitlendiğini ve değiştiğini gözler önüne seren Yemeksepeti verileri, lezzet tutkunlarının iftar sofralarını nasıl zenginleştirdiğini ve hangi mutfakların yükselişte olduğunu ortaya koyuyor.

Kahvede Latte, tatlıda Profiterol öne çıktı

Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında en çok tercih edilen mutfak Burger olurken, bu yıl zirveye Döner mutfağı çıktı. Yemeksepeti verileri, Döner siparişlerinin diğer mutfaklara kıyasla lider konumda olduğunu gösteriyor. Bu değişim, Ramazan ayında geleneksel lezzetlere olan eğilimin arttığını gösteriyor.

Sipariş rekoru ise tam 9.887 TL’lik bir siparişle kırıldı. Bu siparişin içeriği de menülerin çeşitliliğini gösteriyor. Özellikle kahve, tatlı ve salata mutfaklarında öne çıkan ürünler dikkat çekiyor. Kahve siparişlerinde en çok Latte, tatlıda ise Profiterol öne çıktı. Ramazan ayındaki salata siparişlerinde ise Ton Balıklı Salata favori olarak ilk sırada yer aldı.

Hızlı ve pratik seçeneklere ilgi artıyor

Ramazan ayının, gündelik hayatımızın ritmini değiştirmesiyle yeme-içme alışkanlıklarımızda da çeşitli değişiklikler gözlemleniyor. Sipariş sayılarına bakıldığında, özellikle hızlı ve pratik yemek seçeneklerinin popülerliğini koruduğu; ancak geçmiş yılların favorilerinin yerini daha geleneksel ve doyurucu seçeneklere bıraktığı görülüyor. Tatlı siparişlerindeki artış, iftar sonrası tatlı ihtiyacının devam ettiğini gösterirken, yaz ayları yaklaştıkça dondurma gibi serinletici seçeneklere olan talebin arttığı dikkat çekiyor.

Özellikle Döner mutfaklarının sipariş sayılarının en yüksek olduğu gözlenirken, onu pizza ve burger mutfakları takip ediyor. Tatlı siparişlerinde gözlemlenen artış, Ramazan ayında tatlıya olan ilginin sürdüğünü ve önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor.

En çok sipariş verilen 10 mutfak

  1. Döner
  2. Pizza
  3. Burger
  4. Kebap & Türk Mutfağı
  5. Tavuk
  6. Çiğ Köfte
  7. Tatlı
  8. Tost, Sandviç
  9. Pide & Lahmacun
  10. Dünya Mutfağı

 

Kaynak: HORECA TREND ve Yemeksepeti

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.