Yemeksepeti Verileri, Türkiye’nin Pizza Tutkusunu Ortaya Koydu! | HORECA Trend
Takip edin!

Yazılım

Yemeksepeti Verileri, Türkiye’nin Pizza Tutkusunu Ortaya Koydu!

Yemeksepeti, Türkiye genelinde pizza siparişleri ve tüketim tercihlerine dair göz alıcı analizler yayımladı. Türkiye’nin çeşitli bölgelerindeki pizza tüketim alışkanlıklarının masaya yatırıldığı araştırmada, kullanıcıların damak zevkleri, tercih ettikleri pizza çeşitleri, sipariş saatleri ve sıklıkları detaylı bir şekilde incelendi. 

Yayınlandı

on

Türkiye’de hızlı ticaretin öncü markası Yemeksepeti, ülke çapındaki 30 milyondan fazla kullanıcısının sevdiği lezzetlerden biri olan pizzayla ilgili son 1 yıla ait sipariş verilerini açıkladı. Türkiye’nin pizza tüketim alışkanlıklarıyla ilgili veriler, ilgi çekici sonuçlar ortaya koydu.

Yemeksepeti’nin elde ettiği bu değerli bilgiler, pizza tüketimindeki eğilimler, tercihler ve alışkanlıklar hakkında aydınlatıcı bir perspektif sundu. Türkiye genelinde yaz günlerinde dışarıda geçirilen zamanın artması ve tatil sezonu, pizza siparişlerini zirveye taşıdı. 2023 yaz aylarında, pizza sipariş adetleri 2022 yazına kıyasla %26 oranında artış gösterdi.

Türk Mutfağı ve Burgerden Sonra Üçüncü Sırada

Yemeksepeti verilerine göre, pizza siparişleri genel sıralamada Kebap ve Türk Mutfağı ve Burger’in ardından üçüncü sırada yer aldı. Pizza türlerine göre sipariş listesi, Türk damak tadı hakkında ipuçları verdi. Sonuçlara göre Karışık Pizza, damak zevkine hitap eden çeşitliliği ile listenin başını çekerken, etli lezzetlerden Pepperoni ve Sucuklu Pizza sırasıyla ikinci ve üçüncü sıralarda yer aldı.

Hafta Sonunun En Sevilen Lezzeti Pizza

Yemeksepeti verilerine göre, pizza siparişlerinde günün belirli saatleri ve haftanın belli günleri net biçimde öne çıkıyor. Akşam saatlerinde sipariş yoğunluğunun doruk noktasına ulaşılıyor. Tüm 24 saat içindeki pizza siparişlerinin %32’si, 18:00-20:00 saatleri arasında veriliyor. Günlük bazda bakıldığında ise hafta sonu günlerinde pizza siparişlerinde kesin bir artış gözlemleniyor. Pazar günleri ise tüm siparişler içinde pizza, %17’lik oranla günün şampiyonu oluyor.

Özel günler ve önemli etkinliklerde de pizza siparişleri artış gösteriyor. Derbi günleri, üniversite final haftaları gibi dönemlerde insanlar genellikle bir araya gelmeyi tercih ediyor ve bu tür toplantıların vazgeçilmez yemeği pizza oluyor. Bu tür özel günlerde, normal günlere kıyasla pizza siparişlerinde belirgin bir artış yaşanıyor. Özellikle önemli spor karşılaşmalarının olduğu günlerde, taraftarlar maç keyfini pizza eşliğinde yaşıyorlar.

Büyük Şehirler Pizzaya Doyuyor

Kentlere göre istatistik taramalarında büyük şehirlerin öne çıktığı görülüyor. İstanbul, pizza siparişlerinde %42 ile zirvede yer alırken, İzmir ve Ankara ise sırasıyla %9,3 ve %8,1 ile İstanbul’un peşinden geliyor.

2023’ün Top 10 Pizza Listesi

1. Karışık

2. Pepperoni

3. Sucuklu

4. Peynirli

5. Kavurmalı

6. Tavuklu

7. Kaburgalı

8. Mantarlı

9. Balıklı

10. Sebzeli

Kaynak: HORECA Trend ve Yemeksepeti

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Tüketici Talepleri Turizmde Hizmet Yaklaşımını Yeniden Şekillendiriyor

Turizm sektörünün öncü markalarından TatilBudur; Türkiye’nin sayılı turizm etkinlikleri arasında yer alan Uzakrota Travel Summit 2023’ün açılış panelinde konuşmacı olarak yer aldı. TatilBudur’un Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Nefesoğlu iç pazarın potansiyelini artırmaya yönelik değerlendirmelerini ve pazarlama alanında nasıl bir yol izlediklerini paylaştı. Bu önemli organizasyonun bir diğer oturumunda markanın CTO’su Nazmi Özer teknolojinin hizmet deneyimine sağladığı avantajları ve bu noktada nasıl farklılaşılabileceğini örnek uygulamalar ile aktardı.

Yayınlandı

on

Yazar:

Kurulduğu günden bu yana Turizm alanında birçok ilke imza atan TatilBudur, dört bir yanındaki seyahat endüstrisi profesyonellerinin bir araya geldiği Uzakrota Summit Global 2023’te, sektörün dinamiklerini ve geleceğine ilişkin vizyoner bakışını katılımcılarla paylaştı. “İç Pazarın Gücünü Ortaya Çıkarmak’’ başlıklı açılış panelinde yer alan TatilBudur’un Pazarlamadan Sorumlu Genel Müdür Yardımcısı Barış Nefesoğlu pandemi sonrasında tüketici taleplerinin yerini bugün daha çok rahatlık ve eğlenceye bıraktığını belirtirken, tatilin her aşamasında güven ve hizmetin ön plana çıktığını vurguladı.

Nefesoğlu “İç pazardaki potansiyeli artırmak için tüketiciyi yakından tanımak ve en iyi şekilde değerlendirmek gerekiyor. Yaptığımız araştırmalarda; pandemi sonrası hijyen ve temizlik konularına önem veren tüketicinin bugün daha özgür, kişiselleştirilmiş ve eğlenceli bir tatil arayışında olduklarını gözlemledik. Tatile gideceği markada önce güven, sonra eğlence ve kolaylık aramaya başladılar. Biz araştırmalardan yola çıkarak TatilBudur olarak müşterilerimize aradıkları tatili bulabilmeleri için çağrı merkezlerimizden, online platformumuzda bulunan chatGPTli sanal asistana kadar çeşitli kolaylıklar ve imkanlar sağladık. Bizler her şeyi müşteri odaklı çalışıyoruz. Müşteri ne istiyor, neye göre kararlarını veriyor ya da değiştiriyor diye sürekli araştırma yapıyoruz. Önde gelen tüketimlerden olan televizyon, radyo ve youtube gibi mecralarda tüketici geri bildirimlerini yakından takip ediyoruz ve bize ilettikleri beklentilerine göre organize ediyoruz. 2024 sezonunda da bu çalışmalarımıza yeni projelerimizi lanse ederek devam edeceğiz” dedi.

Turizmde “hyperautomation” teknolojileri önem kazandı

Teknolojinin her alana hızlı adaptasyonu turizm sektöründe de etkisini artırmaya devam ediyor. Özellikle müşteri deneyimini ve uçtan uca kusursuz hizmet anlayışını geliştirmek için yapılan çalışmalarda teknolojinin desteği kaçınılmaz bir noktada yer alıyor. Türkiye turizminin en çok ziyaret edilen web siteleri arasında yer alan TatilBudur, özellikle dijital operasyonda en iyi müşteri deneyimini sunmak adına teknolojinin en yeni imkanlarını sistemine dahil ederek, global ölçekte hizmet veriyor. Etkinliğin en dikkat çeken bölümleri arasında yer alan “Turizmde Hyparautomation Teknolojilerinin Önemi ve Uygulamaları” başlıklı panelin moderatörlüğünü üstlenen,  TatilBudur CTO’su Nazmi Özer, hyperautomation başlığı altında konumlanan RPA ( Akıllı Süreç Otomasyonu), yapay zeka, QA automation (Test Otomasyonu), Low-code   teknolojiler, BI (İş Zekası) ve büyük veri alanında yapılan uygulamaları dinleyiciler ile paylaştı. TatilBudur’un bu alanda yapmış olduğu örneklere de değinen Özer, turizm sektöründe farklılaşmak için teknoloji tüm süreçlerde en iyi şekilde değerlendirilmesi gerektiğini belirtti. Tüketiciden gelen büyük verinin analiz edilirken doğru parametlerle değerlendirilmesi gerektiğini ve mutlaka sonuçlara uygun aksiyon alınması gerektiğini vurguladı.

Etkinliğin sonunda yapılan ödül töreninde TatilBudur, ’”Dünyanın Önde Gelen Seyahat Sitesi’’ ödülüne layık görüldü.

 

Kaynak: HORECA TREND ve TatilBudur

Devamını Oku

Yazılım

Yapay Zeka Destekli Teknoloji ile Turizm Pazarlaması

Yayınlandı

on

Türkiye’nin önde gelen 3D tarama ve tur oluşturma şirketi Visit360Tour, Antalya Turizm Fuarı’na katılarak otelcilik sektörüne yönelik yenilikçi hizmetlerini tanıttı. Visit360Tour, Dünya markası “Matterport” teknolojisi kullanılarak oluşturulan 3D tarama ve 360 derece turların otelcilik sektöründe nasıl etkili bir şekilde kullanılabileceğini gösterdi. Matterport’un Türkiye’deki tek yetkili satıcısı Visit360Tour, bu teknolojinin Turizm Tesislerinin sadece satış ve pazarlama faaliyetlerini desteklemekle kalmayıp aynı zamanda personel eğitiminden müşteri deneyimine kadar bir dizi farklı alanda kullanılabileceğini vurguladı.

Türkiye’nin önde gelen konaklama markaları, Visit360Tour’un yapay zeka destekli bu yeni teknolojisini başarıyla uygulayarak iş süreçleri optimizasyonu, satış pazarlama ve personel eğitimi gibi birçok alanda etkili kullanım çeşitliliği ile misafir ve müşterilerine unutulmaz bir deneyim sunuyor. Özellikle satış ve pazarlama alanında fark yaratarak, potansiyel turistlerin gelmeden önce tesisi görebilecek olmaları, hem satış hem de satış sonrasında gelirlerin artmasını ve misafir memnuniyetinde artışı da sağlıyor.

Visit360Tour’un COO’su Akın Gürbulak, “Antalya Turizm Fuarı’na katılmaktan büyük bir memnuniyet duyduk. Matterport teknolojisi, otelcilik sektörünün daha rekabetçi ve müşteri odaklı olmasına yardımcı olabilir. Fuarda gördüğümüz ilgi bizi daha çok heyecanlandırıyor ve bu teknolojinin otelcilik sektöründeki potansiyelini keşfetmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.

Katıldıkları fuar alanınıda bu teknoloji ile görtüntüleyen visit360tour, fuar alanını da sanal olarak gezilebilir hale getirdi.

Kaynak: HORECA Trend ve Visit360Tour

Devamını Oku

HORECA Tedarik

Edenred Türkiye’ye 3 Ödül Birden

Türkiye’de yemek kartları sektörünün öncüsü ve pazar lideri Edenred Türkiye, Türkiye Müşteri Deneyimi Ödülleri – TCXA’23 kapsamında En İyi Ürün/Hizmet Geliştirme, Müşteri İçgörüsü ve Geri Bildiriminin En İyi Kullanımı ve En İyi Müşteri Deneyimi Stratejisi kategorilerinde 3 ayrı ödüle layık görüldü.

Yayınlandı

on

Yazar:

Türkiye’yi yemek kartı sistemiyle tanıştıran pazar lideri şirket olarak, ülkemizde 35 bini aşkın kurumsal müşterisinin 1,8 milyonu aşkın çalışanına 60 bin üye restoran, kafe, market ve binlerce akaryakıt istasyonunda hizmet veren Edenred Türkiye’nin başarıları ödüllerle taçlanmaya devam ediyor.

Edenred Türkiye, TCXA’23 ödül töreninden Edenred CepPOS projesiyle Best Product or Service Development (En İyi Ürün/Hizmet Geliştirme), Edenred Navigator projesiyle Best Use of Customer Insight and Feedback (Müşteri İçgörüsü ve Geri Bildiriminin En İyi Kullanımı) ve Passion for Customers projesiyle ise Best Customer Experience Strategy (En İyi Müşteri Deneyimi Stratejisikategorilerinde 3 ayrı ödüle layık görüldü.

Alınan ödüller ile ilgili olarak Edenred Türkiye CMO’su Zeynep Ege Dura şunları söyledi; “Edenred Türkiye olarak, müşterilerimizi, üyelerimizi ve kart kullanıcılarımızı sadece paydaşımız olarak değil, Edenred ailesinin kıymetli birer ferdi olarak görüyoruz. Tüm hizmet ve ürünlerimizi bu büyük ailedeki herkesin sesini dinleyerek tasarlıyor ve hayata geçiriyoruz. Bugün almış olduğumuz bu üç ödül onların sesini ne kadar iyi duyduğumuzun ve bu doğrultuda yol alma konusundaki başarımızın altını çiziyor. Bu başarıda imzası olan tüm çalışma arkadaşlarımı yürekten tebrik ediyorum. Var oluş amacımıza uygun olarak bağları zenginleştirerek güçlendirmeye ve daima daha iyisini yapmaya devam edeceğiz.”

Edenred Hakkında

Edenred “İş hayatınızın her gününde yanınızdayız” yaklaşımıyla, 45 ülkede yaklaşık 1.000.000 kurumsal müşterisinin 60 milyondan fazla kullanıcısı ve 2 milyon üye işletme arasında bağ kuran lider bir dijital platformdur.

Edenred, gıda (öğle yemeği yan hakkı gibi), teşvikler (hediye kartları, çalışan bağlılığı platformları gibi), mobilite (çoklu enerji, bakım, geçiş ücreti, park ve banliyö çözümleri gibi) ve kurumsal ödemeler (sanal kartlar gibi) gibi alanlarda şirketlerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunuyor.

Grubun “Bağları zenginleştirerek güçlendiriyoruz. Daima, daha iyisi için” olarak açıkladığı var oluş amacına uygun olarak sunduğu tüm bu çözümler kullanıcıların refahını ve satın alma gücünü; şirketlerin ise tasarruf etmesini sağlayarak verimliliğini artırır. Yanı sıra istihdama katkı sağlar ve yerel ekonomiyi canlandırır. Ayrıca daha sağlıklı gıdaya, daha çevre dostu ürünlere, daha geniş çaplı ve kolay mobiliteye erişimi kolaylaştırır.

Edenred’in 12.000 çalışanı, iş dünyasını her gün daha güvenli, daha verimli ve daha sorumlu bir şekilde birbirine bağlanan bir ekosistem haline getirmeye kendini adamıştır.

2022’de Grup, küresel teknoloji varlıkları sayesinde, ağırlıklı olarak mobil uygulamalar, çevrimiçi platformlar ve kartlar aracılığıyla gerçekleştirilen 38 milyar Euro’ya yakın bir iş hacmini yönetti.

Edenred, Euronext Paris borsasında işlem görmektedir ve CAC 40, CAC 40 ESG, CAC Large 60, Euronext 100, Euronext Tech Leaders, FTSE4Good ve MSCI Europe indekslerinde yer almaktadır.

 

Kaynak: HORECA TREND ve Edenred

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.