Baydöner, Borsa İstanbul’da İşlem Görmeye Başladı | HORECA Trend
Takip edin!

Restoran

Baydöner, Borsa İstanbul’da İşlem Görmeye Başladı

Türkiye’nin bilinirliği en yüksek döner restoran zincirlerinden olan Baydöner, halka arz sürecini başarıyla tamamladı. Şirkete nominal halka arz büyüklüğü olan 18 milyon TL’nin 3,23 katına denk gelen filtrelenmemiş 58 milyon 129 bin 393 TL nominal değerli talep geldi. Baydöner, gerçekleştirilen gong töreninin ardından Borsa İstanbul’da BYDNR koduyla işlem görmeye başladı. 

Yayınlandı

on

Baydöner, Bursa İshakbey ve PidebyPide markaları ile Türkiye’nin 42 ilinde 159 restoranla hizmet veren Baydöner Restoranları A.Ş., ‘Borsa’da Satış – Sabit Fiyatla Talep Toplama ve Satış’ yöntemiyle gerçekleşen halka arz sürecinde yerli ve yabancı yatırımcılardan büyük talep gördü. Şirket gerçekleştirilen gong töreninin ardından Borsa İstanbul’da BYDNR koduyla işlem görmeye başladı. Baydöner’in halka arzı, Halk Yatırım Menkul Değerleri A.Ş. tarafından oluşturulan konsorsiyum aracılığıyla yürütülmüştü.

Borsa İstanbul tarafından paylaşılan verilere göre, 15-16 Ağustos tarihleri arasından gerçekleşen talep toplama dönemimde, şirketin 18 milyon TL nominal değerli 18 milyon adet B grubu payın halka arzına, 3,23 kat filtrelenmemiş 58 milyon 129 bin 393 TL nominal değerli talep gelmişti. Baydöner’in halka arzında 1 milyon 262 bin 310 adedi yurt içi bireysel yatırımcı, bin 851 adedi yurt dışı bireysel yatırımcı, 54 adedi yurt içi kurumsal yatırımcı olmak üzere toplamda 1 milyon 264 bin 215 yatırımcıya dağıtım gerçekleştirildi.

Borsa İstanbul’da düzenlenen gong töreninde, Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun, Baydöner Restoranları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yılmaz, Baydöner Restoranları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Ferudun Tuncer, Baydöner Restoranları A.Ş. Yönetim Kurulu Üyesi Bülent Polat, Baydöner Restoranları A.Ş. CFO’su Ali Yurtkul, Baydöner Restoranları A.Ş. Stratejik Projeler Direktörü İde Gürbüz ve Halk Yatırım A.Ş. Genel Müdürü Bülent Sezgin hazır bulundu.

“Baydöner Gibi Markalaşmış Şirketlerimiz Ülkemizin Birer Milli Değeridir” 

Törende konuşan Borsa İstanbul A.Ş. Genel Müdürü Korkmaz Ergun “Baydöner, ülkemizin dört bir yanında geniş şube ağıyla faaliyetlerini sürdürmektedir. Halka arz geliri ile bir yandan yeni şube açarak büyüyecek olması, diğer yandan et işleme tesisi yatırımı yaparak üretim yapacak ve istihdamı artıracak olması nedenleriyle şirketimizi Borsamızda görmekten dolayı çok mutluyuz. Baydöner gibi özellikle markalaşmış şirketlerimiz ülkemizin birer milli değeridir. Kolay oluşmayan marka değerlerimizin, bu milli değerlerimizin yıllar sonra kayıp olmaması, sonraki nesillere de sağlıklı bir biçimde aktarılabilmesi için şirketlerimizin yatırımlarını özsermaye ile yapmaları ve kurumsallaşmalarını artırmaları çok önemlidir. İşte bu noktada sermaye piyasalarının sunduğu imkanlar şirketlerimiz için çok kıymetlidir. Baydöner, 378 milyon TL halka arz büyüklüğü ve 1 milyon 264 bin yatırımcı ile başarılı bir halka arz geçekleştirmiştir. Bu başarılı halka arz sürecinde emeği geçen herkese, tüm şirket çalışanlarına ve aracı kuruma teşekkür ediyorum. Bu halka arzın sermaye piyasalarına hayırlı olmasını ve Baydöner’in sofrasındaki bereketinin sermaye piyasasında da devam etmesini diliyor, Baydöner’e Borsamız ailesine hoş geldiniz diyorum” dedi.

“Yaratacağımız En Büyük Değer; Ülkemizin Ekonomik ve Sosyal Gelişimine Katkıda Bulunmak Olacak”

Gong töreninde konuşan Baydöner Restoranları A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Levent Yılmaz  sözlerine Baydöner’in 16 yıllık başarının arkasındaki misafirlere, çalışanlara ve iş ortaklarına şükranlarını sunarak başladı. Levent Yılmaz, “Şirketimiz için bir dönüm noktası olarak değerlendirdiğimiz ve sürdürülebilir başarının teminatı olarak gördüğümüz bugün, aynı zamanda bize büyük bir sorumluluk yüklüyor. Nihai olarak toplumsal kalkınmayı hedef alan her şirket gibi bundan önce nasılsa bundan sonra da yaratacağımız en büyük değer; ülkemizin ekonomik ve sosyal gelişimine katkıda bulunmak olacaktır.  Sözünü şimdi ve burada vermek isterim ki; operasyonlarını insana, topluma, çevreye ve dünya gezegenine yönelik sorumluluk bilinciyle yürüten, şeffaflığı benimseyen, üreten, hizmet eden, yatırım yapan ve istihdam yaratan bir kuruluş olarak daha nice yıllar varlığımızı sürdüreceğiz. Paydaşlık kültürünü benimseyen, birlikte büyümeye inanarak bize yatırım yapan, bireysel ve kurumsal tüm saygıdeğer yatırımcılarımıza teveccühlerinden ötürü çok teşekkür ediyorum” ifadelerini kullandı.

Baydöner; Türk damak tadının vazgeçilmez lezzetlerini yıllardır aynı lezzet ve kalite anlayışıyla konforlu restoranlarında sunuyor. 2021 yılında pandemi sınırlamalarının 1 Temmuz 2021 tarihi itibari ile kaldırılması neticesinde faaliyetlerine yılın ikinci yarısı tam kapasite başlayan Baydöner, 2021 yılında net satış gelirlerini bir önceki yıla göre %78 oranında artırarak 278 milyon 900 bin 205 TL’ye yükseltmişti. 2022 yılında net satış gelirini %198 artışla 830 milyon 644 bin 508 TL’ye çıkaran şirketin net karında ise %29 yükseliş kaydedilmişti.  Şirket, 2022 Mart sonu 152 milyon 031 bin 886 TL, 2023 Mart sonu 284 milyon 641 bin 047 TL net satış gelirine ulaşarak bir önceki yılın aynı dönemine göre %87 oranında büyümüştü. Baydöner, halka arz yoluyla ihraç edilen yeni paylar ile elde edilecek fonu, ağırlıklı olarak şirketin faaliyetlerini büyütme ve yeni yatırımların finansmanı için kullanacak.

Kaynak: HORECA Trend ve Baydöner

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Restoran

Terrazzz Italia’ya Gault & Millau Rehberi’nde Yerini Aldı

İtalyan mutfağının leziz geleneklerini Türkiye’nin yerel çeşitliliğiyle birleştiren Terrazza Italia, Fransa menşeili gastronomi rehberi Gault & Millau’nun rehberiyle  “International Cuisine” (Dünya Mutfağı) kategorisinde bir şapkanın sahibi oldu.  

Yayınlandı

on

Geleneksel tariflerle hafızaya kazınacak bir sofra kültürü sunan Terrazza Italia; Fransa menşeili gastronomi rehberi Gault & Millau’nun Türkiye seçkisine girdi.

İtalya’nın yöresel yemeklerini geleneksel tekniklerle hazırlayan Şef Claudio Chinali; “Gücünü ve tadını tarihten alan geleneksel tariflerle buluşturduğumuz bu mutfakta, dünyanın önde gelen iki gastronomi rehberinden birinde yer almaktan büyük mutluluk ve gurur duyuyoruz. Bu yıl ilk kez Türkiye’den de gastronomi deneyimlerinin yer aldığı bu rehberde bir İtalya restoranı olarak var olmak, emeklerimizin başarıya ulaştığının bir göstergesi. Terrazza Italia restoranı olarak yeni malzemeler, yeni teknikler, yeni servisler ve en önemlisi de yeni bakış açıları ile de var olmaya devam edeceğiz” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Terrazza Italia

Devamını Oku

Restoran

Terrazza Italia Yeni Menüsüyle Zorlu Center’da!

İtalyan mutfağının leziz geleneklerini Türkiye’nin yerel çeşitliliğiyle birleştiren Terrazza Italia, yenilenen menüsüyle Zorlu Center köprü katında Eataly’nin içerisinde misafirlerine lezzet şöleni yaşatmayı bekliyor. İtalya’nın yöresel yemeklerini yeni tekniklerle hazırlayan Şef Claudio Chinali’nin kültürlerarası mutfak deneyimi, Terrazza Italia’nın ev konforu yaşatan samimi atmosferinde sunuluyor.

Yayınlandı

on

Fine dining yemek kültürünü, gücünü ve tadını tarihten alan geleneksel tariflerle buluşturan konseptiyle hafızaya kazınacak bir sofra kültürü sunan Terrazza Italia, yepyeni tariflerle daha da zenginleşen menüsüyle iştah kabartmaya devam ediyor. İtalyan ve Türk mutfaklarının geleneklerini mutfak sanatlarının dünya çapındaki standartlarında bir araya getiren Terrazza Italia, et yemeklerinden, leziz makarnalardan kışkırtıcı tatlı tariflerine ve vegan, vejetaryen ve glutensiz seçenekleriyle dopdolu, her damağa ve tercihe uygun bir lezzet seçkisi sunuyor.

Preslenerek pişmiş tavuğun siyah havuç püresi, ege otları kavurması ve demi glace sos ile servis edildiği “Pollo Ripieno Di Patate E Porcini Con Carote E Verdure Del Mar Egeo” ve  fırınlanmış Aydın inciri, arpacık soğan ile doldurulmuş maydonozlu “donuts” ile servis edilen Izgara kuzu ciğer “Fegato Alla Griglia Con Fichi E Donuts Di Cipolle” farklı lezzetlerin bir araya gelişinin muhteşem örnekleri olarak menüde yerlerini alıyor. İtalyan mutfağının imzalarından makarna ve risottolar kısmına göz attığımızda ise İtalya’ya has taze ev yapımı tagliatelle’in 24 saat ağır ateşte pişmiş dana yanak, parmesan sos ve enginar ile servis edildiği “Tagliatelle Con Guancia Di Manzo E Carciofi” damaklarda imzasını bırakacak bir lezzet olarak karşımıza çıkıyor.

Sıra yemeğin tatlı kapanışına doğru geldiğinde şef Claudio Chinali, yine duyuların ve tatların arenasında unutulmayacak bir iz bırakıyor; çıtır baklava yufkası ile vişneli çikolatalı mus ve kakao parçacıklarını buluşturan, baharatlı kırmızı şaraplı sorbe ile de bir tatlının sanat eserine dönüştüğünü kanıtlayan “Millefoglie Al Cioccolato Con Sorbetto Al Vin Brulé” şefin imzalarından birini sunuyor.

Karadeniz çayı ile marine edilmiş kuzu kol “Spalla di Agnello al Tè Nero, Patate Novelle e Piselli” ve çok özel 5 çeşit domatesten hazırlanan “Spaghetti ai 5 Pomodori” gibi çok sevilen seçeneklerini şaşırtıcı aromalarla güncelleyen Terrazza Italia’nın zengin menüsünde, Şef Claudio Chinali’nin özgün yorumlarıyla “This is not a Tiramisu!” gibi İtalyan’ın geleneksel lezzetleri de yeni pişirme tekniklerini kullanımıyla dikkat çekmeye devam eden tatlılardan.

Ana yemek, makarna ve risotto seçeneklerinin yanı sıra “antipasti” alternatifleriyle de dikkat çeken yeni menüde sotelenmiş kum midyesi, sarımsak, maydanoz, chili biber, kalamar mürekkepli focaccia ve manda kaymak ile hazırlanan “Vongole Speziate Con Kaymak Di Bufala” leziz bir başlangıç tabağının ötesinde bir dünya sunmayı başarıyor.

İtalyan ve Türk üzümlerinden alternatiflerle şekillenen seçkin şarap kavı ve köpüklü şarap menüsü ve iki farklı şarap eşlikçisi seçeneği ile sunulan özel tadım menüsü de damaklardan silinmeyecek bir lezzet deneyimi için Terrazza Italia’da misafirlerini bekliyor.

Terrazza Italia, şef Chinali’nin “Masaya gelen her tabak, topraktan başlayıp incelikle ve emekle örülen upuzun bir zincirin nihai halkasıdır” sözünde somutlaşan fikirle eşsiz lezzetleri misafirlerine sunmak için sabırsızlanıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Terrazza Italia

Devamını Oku

Restoran

Divan’dan Enfes Kış Lezzetleri

Divan Grubu’nun köklü deneyimini ve kaliteli hizmet anlayışını sürdürülebilirlik ve mevsimsellik yaklaşımıyla birleştiren projesi 4 Mevsim Divan’ın kış menüsü 4 Aralık itibarıyla lezzet severlerin beğenisine sunulacak.

Yayınlandı

on

Kış mevsimi Divan Lezzetleri ile Şölene Dönüşüyor

Gastronomi alanında sektöre öncülük ederek global trendleri benimseyen Divan Grubu restoranları, 4 Mevsim Divan projesi kapsamında misafirlerine yılın her dönemine özel hazırlanan menüler sunuyor. Mevsim döngüleri ve ürünlerinin başrol oynadığı 4 Mevsim Divan menüleri, her sezon birbirinden farklı lezzetleri bir araya getiriyor. Mevsimleri aynı zamanda kültürel anlamda yansıtan bu menüler, her tat arayışına ve beslenme türüne cevap verebilecek reçeteleri ve bütüncül sürdürülebilirlik konseptiyle Divan misafirlerini keyifli bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. Divan Grubu executive şefi Giancarlo Gottardo’nun liderliğinde mevsim döngülerine ve yerel ürünlere bağlı kalınarak hazırlanan menülerde yer alan her bir tabak, Divan’ın uzman şeflerinin elinde gerçek birer sanat eserine dönüşüyor. Yıl boyunca değiştirilerek misafirlere sunulan menülerde sıra şimdi kış lezzetlerinde…

Kış mevsimini karşılamaya hazırlandığımız bugünlerde Divan kış menüsü, besin değeri açısından zengin sebzelerle, taptaze balıklarla ve etlerle hazırlanan sağlıklı tarifleriyle dikkat çekiyor. Ayva kereviz çorbasından, palamut gravlax’a, kekikli bal kabağı cannola’dan dana yanağa, sole balığı meniere’den kızarmış hindiye, tambur oriental pirinç ile kavrulmuş hamsiden meyve confit’e uzanan muhteşem tatlar Divan kış menüsünde yer alan favori mevsimsel lezzetlerden sadece birkaçı…

4 Mevsim Divan menüleri, orijinal reçeteleri mevsimsel ve yerel-coğrafi işaretli ürünler ile harmanlamanın yanı sıra biyoçeşitlilik, gıda hijyeni ve güvenliği, gıda mirası, gelenekler ve sıfır atık prensibi gibi önemli ilkelere bağlı kalınarak hazırlanıyor. Menüler ayrıca vegan-vejetaryen seçeneklerle birlikte Türk ve Dünya mutfağından çeşitli reçetelere de yer veriyor. 4 Mevsim Divan’ın zengin kış menüsü tüm Divan Brasserie’lerde deneyimlenebilecek.

DKaynak: HORECA Trend ve Divan

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.