Kedi Dışkısından Üretilen Kahve: Kopi Luwak Kahvesi | HORECA Trend
Takip edin!

Kahve

Kedi Dışkısından Üretilen Kahve: Kopi Luwak Kahvesi

Bazı insanlar bu özel kahvenin dünyanın en iyisi olduğuna inanıyor, ancak ondan uzak durmanız için büyük bir neden var ve bunun etkileyici fiyatıyla ilgisi yok. Kopi Luwak kahvesinin ne olduğunu ve neden muhtemelen içmemeniz gerektiğini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Yayınlandı

on

Kedi dışkısından üretilen kahve olarak nam salan, dünyanın en garip ve özel kahveleri arasında sayabileceğimiz Kopi Luwak kahvesi hakkında birçok efsane var. Bu makalede Kopi Luwak kahvesini, (bazen sivet kahvesi olarak da adlandırılıyor) detaylı olarak inceleyeceğiz.

Bazı insanlar bu özel kahvenin dünyanın en iyisi olduğuna inanıyor, ancak ondan uzak durmanız için büyük bir neden var ve bunun etkileyici fiyatıyla ilgisi yok. Kopi Luwak kahvesinin ne olduğunu ve neden muhtemelen içmemeniz gerektiğini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Kopi Luwak Kahvesi Nedir?

Kopi Luwak, “Asya palmiye siveti” adı verilen bir hayvan tarafından sindirilmiş ünlü Endonezya kahvesidir. Sivet, gece Bali ormanlarında dolaşan, olgun kahve kirazlarını yiyen ve kahve çekirdeklerini dışkılayan kedilere benzeyen bir hayvan. Sivet tarafından dışkılanan çekirdekler daha sonra toplanır, temizlenir ve kavrulur. Sonuç? Kopi Luwak, aynı zamanda sivet kedi kahvesi veya kedi dışkısından üretilen kahve olarak da adlandırılır.

Kopi Luwak kahvesinin tarihi, Hollandalıların Sumatra ve Cava’da ilk kahve plantasyonlarını kurdukları 1700’lerden başlar. Efsaneye göre, yerliler vahşi hayvanların olgun kahve kirazlarını yediğini ve çekirdeklerini dışkıladıklarını fark etti. Kendi başlarına kahve çekirdeklerini hasat etmelerine izin verilmediği için, bu atılan çekirdeklerden kahve demlemeye başladılar.

Bu özel kahve 1990’lı yıllarda Amerika’nın gurme kahve sahnesinde görünmeye başladı. Bu, ünlü kahve kitabı “Coffee: A Dark History“nin yazarı Anthony Wild sayesinde oldu. Bu özel çekirdekler kısa süre sonra Oprah Winfrey Show’da ve Jack Nicholson’un başrolünü oynadığı The Bucket List filminde de yer aldı.

Kopi Luwak, Dünyanın En Pahalı Kahvesi Mi?

Kopi Luwak uzun yıllardır popüler kalmaya devam ediyor. Eşsiz (!) üretim sürecinin yanı sıra ünlü olduğu bir şey daha var, o da fiyatı. Kopi Luwak için “dünyanın en pahalı kahvesi” yakıştırması yapılıyor. Peki gerçekten öyle mi? ABD’de bir fincan Kopi Luwak kahvesi 35 ila 100 dolar arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Kahvenin kilogram fiyatı 100 ila 600 dolar arasında değişebiliyor. Bu, ortalama kahveden 20 ila 60 kat daha pahalı demek.

Neden Kedi Dışkısı Kahvesi İçmek İstersiniz?

Kedi dışkısı kahvesi iğrenç gelebilir, ancak Kopi Luwak’un bu kadar rağbet görmesinin bir nedeni var. İddia şu: İnsan kahve toplayıcılarının aksine, vahşi hayvanlar sadece en iyi, olgunlaşmış kahve kirazlarını yer, bu nedenle kalitesiz, olgunlaşmamış çekirdekler elde etmezsiniz. Ayrıca, sivetin sindirim sistemindeki enzimler kahve çekirdeklerini değiştirerek daha yumuşak bir kahve elde edilmesini sağlar.

Kahve kirazları Asya palmiye sivetinin midesinden geçerken, kirazlar meyveli dış yüzeylerinden tamamen arındırılır. Bu, çekirdekleri kurutma ve kavurma işlemine hazırlayan oldukça kapsamlı bir yıkama işlemi olmaktadır. Çekirdekte hiç meyve kalmadığı için küf de oluşmaz. Tüm bu süreç daha iyi bir kahve elde edilmesini sağlar.

Neden Kopi Luwak İçmemelisiniz?

Kopi Luwak kahvesinin sorunu, genellikle anlatıldığı gibi doğal olmamasıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, serbest dolaşan Kopi Luwak bulmak zahmetli bir görevdir, bu durum işletmenin kâr oranları için olumsuz sonuçlar doğurur.

Sonuç olarak, en yaygın süreç vahşi sivetleri doğadan çıkarıp kahve plantasyonlarında küçük kafeslerde tutmaktır. Araştırmacılara göre, bu kahve plantasyonları hijyen, barınak ve hareketlilik gibi alanlarda evcil hayvan refahı standartlarını evrensel olarak karşılamamaktadır. Sivetler gececi, utangaç hayvanlardır ve birçok kahve plantasyonu turistlerin onları kafeslerinde görmelerine izin verir. Ayrıca siveti kirazlarla zorla besleyebilir veya rahatsız edici tel yüzeylerde tutabilirler. Ve sivetlerin sadece kahveyle beslenen sınırlı diyeti beslenme bozukluğuna ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Başka bir sorun da Kopi Luwak olarak satılan birçok kahvenin aslında orijinal olmamasıdır. Bu özel kahvenin fiyatları bu kadar yüksek olduğu için, kahve satıcılarının sivete erişimi olsun olmasın bundan yararlanmak istemeleri şaşırtıcı değildir.

Sonuç olarak asırlar önce, vahşi sivet kedilerini kahve işlemek için kullanmak daha iyi kahve sonuçlarına yol açmış olabilir. Ancak günümüzde kahve toplama ve işleme yöntemleri o kadar gelişti ki, muhtemelen daha modern yöntemlerle daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Not: Kahve üretim süreçleriyle ilgili detaylı bilgi almak için HORECA TREND web sitesinde yayınlanan “Çekirdekten Fincana: Kahve Üretimi” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahve

Kafe Kategorisinde “Yılın En İtibarlı Markası” Kahve Dünyası

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde Kahve Dünyası, kafe kategorisinde “Yılın En İtibarlı Markası” ödülüne layık görüldü.

Yayınlandı

on

Marketing Türkiye Dergisi ve araştırma şirketi Akademetre Research and Strategic Planning iş birliğiyle 10’uncusu düzenlenen “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nde itibarını en çok artıran markalar ödüllendirildi. 300’ü aşkın mağaza, 1000’e yakın satış noktasına ve kahveden unlu mamullere kadar pek çok farklı lezzetlere sahip olan “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, kafe kategorisinde “Yılın İtibarlısı” seçildi. Kahve Dünyası, “İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü” araştırması baz alınarak ve 12 ilde 1200 kişiden oluşan “halk jürisi” ile yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda ödüle layık görüldü.

Kaynak: HORECA Trend ve Kahve Dünyası

Devamını Oku

Kahve

Kahvede İdeal Lezzeti Tek Dokunuşla Keşfet

Tchibo’nun tam otomatik kahve makinesi Esperto Pro, “One Touch” özelliğiyle sadece tek dokunuşla kahvenizin köpüğünü istediğiniz yoğunlukta hazırlayarak kahve keyfinize lezzet katacak.

Yayınlandı

on

Tchibo’nun 70 yılı aşan kahve uzmanlığı ile tasarlanan tam otomatik kahve makineleri, gerçek kahve lezzetini evinizin konforunda deneyimlemenizi sağlıyor. Kahveyi çekirdek kahveden taptaze öğüterek içmek isteyenler ve sütlü kahve tutkunları için Esperto ailesi üyesi Esperto Pro, ideal bir lezzet deneyimi sunuyor.

Özelleştirilmiş Sütlü Kahve Keyfi

Esperto Pro ile aromatik caffee crema, cappuccino, latte macchiato gibi sütlü ve sade kahve spesiyallerini ideal lezzetinde tek bir dokunuşla hazırlamak mümkün. Tam otomatik kahve makinesinin “One Touch Milk System” fonksiyonu ile sütlü kahve severler, farklı süt köpüğü çeşitleri arasından seçim yaparak süt köpüğü yoğunluğunu isteklerine göre belirleyebilecek.

Gerçek Kahve Deneyimini Yaşatan İnce Detaylar

19 bar basıncına sahip Esperto Pro, Intense+ aroma fonksiyonu sayesinde her damak zevkine göre ayarlanabilen kahve yoğunluğu opsiyonu sunuyor. Otomatik kahve makinesi, 5 kademeli öğütme ayarına sahip paslanmaz çelik öğütücüsü ve 300 grama kadar genişletilebilir aroma koruma özellikli kahve çekirdeği haznesiyle kahvenin benzersiz aromasını her yudumda en yoğun haliyle hissettiriyor. Yaşattığı benzersiz kahve keyfi yanında Esperto Pro, EasyClean durulama fonksiyonlu pratik temizleme sistemi ve otomatik kireç çözme programı sayesinde de kolay bakımlı ve uzun ömürlü bir kahve makinesi.

Kaynak: HORECA Trend ve Tchibo

Devamını Oku

Kahve

Kahve Dünyası’nın Yeni Kapsül Kahve Koleksiyonu: Çevre Dostu, Zengin Tatlar!

‘’Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, en kaliteli kahve çekirdekleriyle hazırlanan yepyeni kapsül kahveleriyle kahve tutkunlarına eşsiz bir deneyim yaşatıyor. 8 farklı çeşidin yer aldığı 5 farklı seriden oluşan kapsül kahveler, geri dönüştürülebilir espresso kapsülleriyle çevreyi de düşünüyor.

Yayınlandı

on

“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası yeni kapsül kahve serileriyle kahve deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Farklı damak tatlarına hitap eden 5 seri ve 8 çeşit lezzetten oluşan yepyeni kapsül kahve serisi, özenle seçilmiş kahve çekirdekleriyle hazırlanıyor. Kahve severleri lezzet, çeşitlilik ve sürdürülebilirlikle buluşturan Kahve Dünyası, kapsül kahve serisindeki espresso kapsülleri geri dönüştürülebilir malzemelerden üretiliyor. Bu sayede kahve tutkunları muhteşem lezzetlerin tadını çıkarırken çevreye duyarlı bir seçim yapmanın da huzurunu hissediyor.

Yeni Lezzetler Keşfetmek İsteyenlere: PLEASURE Serisi

Fındık, karamel ve vanilya olmak üzere üç farklı aromaya sahip olan Pleasure serisi, farklı lezzetleri keşfetmek isteyenlere hitap ediyor. Ustalıkla kavrulan kahve çekirdeklerini fındık aromasıyla buluşturan Fındık Aromalı Espresso Kapsül Kahve, bisküvi notaları eşliğinde zengin bir lezzetin kapılarını aralıyor. Karamel Aromalı Espresso Kapsül Kahve, kremamsı notalar eşliğinde her yudumda karamelin tatlı keyfini hissettiriyor. Vanilya Aromalı Espresso Kapsül Kahve ise vanilya aroması ve kahvenin yumuşak birleşimiyle damaklarda hoş bir tat bırakıyor.

Klasiklerden Vazgeçemeyenlere: MASTER Serisi

Lezzeti ve kalitesiyle ön plana çıkan Master Serisi, Espresso ve Ristretto kapsül kahvelerinde, kendine özgü iklim ve coğrafyalarda yetişen %100 Arabica kahve çekirdekleri ustalıkla bir araya getiriliyor. Tüm kapsül kahve çeşitleri arasında yoğunluğu en yüksek harman kapsül kahve olan Espresso, yoğun bir kıvama ve baharat tadına sahip. Ristretto kapsül kahve ise yüksek asidite ve karakteristik odunsu notalar eşliğinde her yudumda, şeftali ve kırmızı meyvelerin baskın lezzetini hissettiriyor.

Kahveyi Kafeinden Çok Sevenlere: PEACE Serisi

Kafein tüketmek istemeyenler ya da günlük kafein miktarını dengelemek isteyenlere hitap eden Peace serisinde yer alan Kafeinsiz Espresso; yumuşak içimi, baharatlı yapısı ve isli kokusuyla fark yaratıyor. Kafeinsiz Arabica çekirdekleri ile hazırlanan bu özel kahve, lezzetiyle benzersiz bir kahve deneyimi yaşatıyor.

Yöresel Lezzetlerden Vazgeçemeyenlere: EXPLORE Serisi

Yöresel kahve lezzetinden vazgeçemeyenlerin seveceği Explore serisi, Kolombiya ve Etiyopya çeşitlerini içeriyor. Kolombiya’nın yüksek tepelerinde yetişen %100 Arabica çekirdekleriyle hazırlanan Kolombiya Kapsül Kahve, kırmızı meyvelerin heyecan uyandıran tadını ve çikolatanın hazzını yaşatıyor. Etiyopya Kapsül Kahve, Yüksek tepeleri ve bereketli topraklarıyla, kahvenin anavatanı Etiyopya’dan Rainforest Alliance* Sertifikalı olarak tedarik edilen %100 Arabica çekirdekleriyle hazırlanıyor. Etiyopya Kapsül Kahve, her yudumunuzda tropik meyveler, yaban mersini ve turunçgillerin yanı sıra canlandırıcı bal lezzetini de damağınıza taşıyor.

Eşsiz Lezzetlerin Buluşması: SELECTION Serisi

Tüm kapsül kahve çeşitlerini deneyimlemek isteyenler için bir arada sunan Selection serisinde ise Fındık Aromalı Espresso, Karamel Aromalı Espresso, Vanilya Aromalı Espresso, Kafeinsiz Espresso, Espresso, Ristretto, Kolombiya ve Etiyopya çeşitleri yer alıyor.

10’lu paketlerde satışa sunulan Kahve Dünyası kapsül kahve serilerine, Kahve Dünyası mağazalarının yanı sıra www.kahvedunyasi.com’dan da ulaşılabiliyor.

Editöre Not: Rainforest Alliance (RA) sertifikası kahve üretim sürecinde adil çalışma koşullarını ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını garanti eder. RA sertifikalı çekirdeklerle üretilen kahveler, sadece lezzet açısından değil, aynı zamanda sosyal ve çevresel sorumlulukları gözeterek tüketiciye ulaşır.

Kahve Dünyası Hakkında 

Yarım asırdır kahve – kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata deneyimi bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası, ilk mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Misafirperverliği ve ikram kültürüyle kısa sürede sektörün öncü markalarından biri haline gelen Kahve Dünyası günümüz itibarıyla Türkiye’nin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciridir. Yurt içinde 300’ü aşkın mağaza olmak üzere 1.000’e yakın satış noktası, yurt dışında ise 13 mağazası bulunan Kahve Dünyası, her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası aynı zamanda, kahve, çikolata, dondurma, unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetini Türkiye’de benzeri olmayan kahve mağazacılığı anlayışıyla misafirlerine sunmaktadır. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle faaliyetlerini sürdüren Kahve Dünyası’nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiği budunyahepimizin.org isminde bir platformu bulunmaktadır.

Kahve Dünyası Online Mağaza Hakkında

Kahve Dünyası 2012 yılından bu yana www.kahvedunyasi.com online mağazası ile herkesin severek tükettiği ürünlerini müşterileriyle buluşturuyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Kahve Dünyası

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.