Kedi Dışkısından Üretilen Kahve: Kopi Luwak Kahvesi | HORECA TREND
Takip edin!

Kahve

Kedi Dışkısından Üretilen Kahve: Kopi Luwak Kahvesi

Bazı insanlar bu özel kahvenin dünyanın en iyisi olduğuna inanıyor, ancak ondan uzak durmanız için büyük bir neden var ve bunun etkileyici fiyatıyla ilgisi yok. Kopi Luwak kahvesinin ne olduğunu ve neden muhtemelen içmemeniz gerektiğini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Yayınlandı

on

Kedi dışkısından üretilen kahve olarak nam salan, dünyanın en garip ve özel kahveleri arasında sayabileceğimiz Kopi Luwak kahvesi hakkında birçok efsane var. Bu makalede Kopi Luwak kahvesini, (bazen sivet kahvesi olarak da adlandırılıyor) detaylı olarak inceleyeceğiz.

Bazı insanlar bu özel kahvenin dünyanın en iyisi olduğuna inanıyor, ancak ondan uzak durmanız için büyük bir neden var ve bunun etkileyici fiyatıyla ilgisi yok. Kopi Luwak kahvesinin ne olduğunu ve neden muhtemelen içmemeniz gerektiğini öğrenmek için makalemizi okumaya devam edin.

Kopi Luwak Kahvesi Nedir?

Kopi Luwak, “Asya palmiye siveti” adı verilen bir hayvan tarafından sindirilmiş ünlü Endonezya kahvesidir. Sivet, gece Bali ormanlarında dolaşan, olgun kahve kirazlarını yiyen ve kahve çekirdeklerini dışkılayan kedilere benzeyen bir hayvan. Sivet tarafından dışkılanan çekirdekler daha sonra toplanır, temizlenir ve kavrulur. Sonuç? Kopi Luwak, aynı zamanda sivet kedi kahvesi veya kedi dışkısından üretilen kahve olarak da adlandırılır.

Kopi Luwak kahvesinin tarihi, Hollandalıların Sumatra ve Cava’da ilk kahve plantasyonlarını kurdukları 1700’lerden başlar. Efsaneye göre, yerliler vahşi hayvanların olgun kahve kirazlarını yediğini ve çekirdeklerini dışkıladıklarını fark etti. Kendi başlarına kahve çekirdeklerini hasat etmelerine izin verilmediği için, bu atılan çekirdeklerden kahve demlemeye başladılar.

Bu özel kahve 1990’lı yıllarda Amerika’nın gurme kahve sahnesinde görünmeye başladı. Bu, ünlü kahve kitabı “Coffee: A Dark History“nin yazarı Anthony Wild sayesinde oldu. Bu özel çekirdekler kısa süre sonra Oprah Winfrey Show’da ve Jack Nicholson’un başrolünü oynadığı The Bucket List filminde de yer aldı.

Kopi Luwak, Dünyanın En Pahalı Kahvesi Mi?

Kopi Luwak uzun yıllardır popüler kalmaya devam ediyor. Eşsiz (!) üretim sürecinin yanı sıra ünlü olduğu bir şey daha var, o da fiyatı. Kopi Luwak için “dünyanın en pahalı kahvesi” yakıştırması yapılıyor. Peki gerçekten öyle mi? ABD’de bir fincan Kopi Luwak kahvesi 35 ila 100 dolar arasında değişen fiyatlarla satılıyor. Kahvenin kilogram fiyatı 100 ila 600 dolar arasında değişebiliyor. Bu, ortalama kahveden 20 ila 60 kat daha pahalı demek.

Reklam

Neden Kedi Dışkısı Kahvesi İçmek İstersiniz?

Kedi dışkısı kahvesi iğrenç gelebilir, ancak Kopi Luwak’un bu kadar rağbet görmesinin bir nedeni var. İddia şu: İnsan kahve toplayıcılarının aksine, vahşi hayvanlar sadece en iyi, olgunlaşmış kahve kirazlarını yer, bu nedenle kalitesiz, olgunlaşmamış çekirdekler elde etmezsiniz. Ayrıca, sivetin sindirim sistemindeki enzimler kahve çekirdeklerini değiştirerek daha yumuşak bir kahve elde edilmesini sağlar.

Kahve kirazları Asya palmiye sivetinin midesinden geçerken, kirazlar meyveli dış yüzeylerinden tamamen arındırılır. Bu, çekirdekleri kurutma ve kavurma işlemine hazırlayan oldukça kapsamlı bir yıkama işlemi olmaktadır. Çekirdekte hiç meyve kalmadığı için küf de oluşmaz. Tüm bu süreç daha iyi bir kahve elde edilmesini sağlar.

Neden Kopi Luwak İçmemelisiniz?

Kopi Luwak kahvesinin sorunu, genellikle anlatıldığı gibi doğal olmamasıdır. Tahmin edebileceğiniz gibi, serbest dolaşan Kopi Luwak bulmak zahmetli bir görevdir, bu durum işletmenin kâr oranları için olumsuz sonuçlar doğurur.

Sonuç olarak, en yaygın süreç vahşi sivetleri doğadan çıkarıp kahve plantasyonlarında küçük kafeslerde tutmaktır. Araştırmacılara göre, bu kahve plantasyonları hijyen, barınak ve hareketlilik gibi alanlarda evcil hayvan refahı standartlarını evrensel olarak karşılamamaktadır. Sivetler gececi, utangaç hayvanlardır ve birçok kahve plantasyonu turistlerin onları kafeslerinde görmelerine izin verir. Ayrıca siveti kirazlarla zorla besleyebilir veya rahatsız edici tel yüzeylerde tutabilirler. Ve sivetlerin sadece kahveyle beslenen sınırlı diyeti beslenme bozukluğuna ve diğer sağlık sorunlarına yol açabilir.

Başka bir sorun da Kopi Luwak olarak satılan birçok kahvenin aslında orijinal olmamasıdır. Bu özel kahvenin fiyatları bu kadar yüksek olduğu için, kahve satıcılarının sivete erişimi olsun olmasın bundan yararlanmak istemeleri şaşırtıcı değildir.

Sonuç olarak asırlar önce, vahşi sivet kedilerini kahve işlemek için kullanmak daha iyi kahve sonuçlarına yol açmış olabilir. Ancak günümüzde kahve toplama ve işleme yöntemleri o kadar gelişti ki, muhtemelen daha modern yöntemlerle daha iyi sonuçlar elde edebilirsiniz.

 

Reklam

Not: Kahve üretim süreçleriyle ilgili detaylı bilgi almak için HORECA TREND web sitesinde yayınlanan “Çekirdekten Fincana: Kahve Üretimi” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahve

Tchibo Academy’nin Kapıları Bireysel Eğitimlere de Açılıyor!

Türkiye’de kahve kültürünün en önemli temsilcilerinden Tchibo, kahve tutkusunu uzmanlığa dönüştürmek isteyen kahve severler için bireysel eğitimlerini 12 Haziran’da Tchibo Academy’de başlatıyor.

Yayınlandı

on

Tchibo, şimdiye kadar kurumlara sunduğu Tchibo Academy eğitimlerini, kahve tutkusunu uzmanlık seviyesine taşımak isteyenlere özel bireysel eğitimlerle zenginleştiriyor. Tchibo Academy’deki eğitimlerde, kahveye ilişkin temel bilgilerden püf noktalara kadar hem eğitici hem eğlenceli workshop’lar ile gerçek kahve uzmanı olmanın incelikleri katılımcılarla paylaşılıyor. Uzman Tchibo ekibi tarafından hazırlanan ve sunulan kapsamlı eğitim sonunda katılımcılar sertifika almaya da hak kazanıyor.

Kahve Tutkusu Serüveni; “Coffee Passion” Eğitimi

“Coffee Passion” eğitimi; kahvenin tarihçesi, kahvenin yetiştirme alanları, çekirdek yetiştirme süreçleri, demlemenin aritmetiği, kahve demleme teknikleri, teoriden pratiğe bölümlerinden oluşuyor. 12 Haziran’da başlayacak eğitimlerle her katılımcı, Tchibo’nun kahve uzmanlığı eşliğinde birçok püf noktasını keşfedebilecek ve kahve tutkusunu farklı bir seviyeye taşıyacak.

Tchibo Academy eğitimlerine katılmak için tchiboacademy@tchibo.com.tr adresi ile iletişime geçebilir, Tchibo.com.tr’ den biletinizi alabilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend ve Tchibo

Reklam
Devamını Oku

Kahve

Nespresso, Yeni “Unutulmaz Yaz” Koleksiyonuyla  Yaz Sezonunu Karşılıyor

Nespresso, Akdeniz’in sımsıcak, canlı sahillerinden ilham alarak tasarlanan yepyeni “Unutulmaz Yaz” koleksiyonuyla kahveseverleri keyifli bir yolculuğa davet ediyor. 

Yayınlandı

on

Nespresso, her yaz heyecanla beklenen, sınırlı sayıda üretilen ve buzlu kahve tarifleri için tasarlanan kahvelerden, özel aksesuarlara ve kahve makinelerine yeni Unutulmaz Yaz koleksiyonunu kahve tutkunlarıyla buluşturuyor. Akdeniz’in canlı ve sofistike sahillerinden ilham alan renkli yaz koleksiyonu, rüya gibi bir tatili simgeliyor. 1970’lerin Saint Tropez’inden İtalyan Dolce Vita’sına, günlük temponun yavaşladığı, güneşli her anın keyfinin çıkarıldığı enerjik bir yaşam tarzını yansıtan Unutulmaz Yaz koleksiyonu, Akdeniz’in benzersiz kahve kültürünü Nespresso tutkunları için yeniden tasarlıyor.

Pantone Renk Enstitüsü’nün renk uzmanları tarafından yaratılan Habanero Gold, Muskmelon, Aquarelle, Blue Lolite ve Mandalina Turuncusu tonları, ikonik Akdeniz sahil kasabalarını yansıtan duyusal bir renk paleti oluşturuyor. Akdeniz esintili, sınırlı sayıda üretilen ve yazın ferahlatıcı kahve tarifleri için özel olarak tasarlanan kahveler, kahve makineleri ve aksesuarlar, bu benzersiz renk plaetiyle ve birbirinden farklı ve özgün kahve lezzetleriyle her yudumda kahveseverleri Akdeniz sahillerinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.

Buz Eşliğinde İçmek İçin Özel Olarak Hazırlanan Kahveler

Nespresso, sıcak yaz aylarında ferahlatan soğuk kahve tarifleri için çok sevilen hindistan cevizi aromalı,  Original sistemi ile uyumlu Coconut Flavour Over Ice ve Vertuo sistemi ile uyumlu Tropical Coconut Flavour Over Ice kahveleri ile yaz günlerinize egzotik bir hava katmaya devam ediyor. Nespresso Barista Creations serisinin yaza özel lezzetlerinden Original sistemi için Freddo Delicato & Freddo Intenso ve Vertuo sistemi için  Ice Leggero & Ice Forte kahvelerini de tekrar kahveseverlerle buluşturuyor.

Nespresso, Unutulmaz Yaz koleksiyonuna özel Vertuo sistemi ile uyumlu hazırlanan bu yazın yeni soğuk kahvesi Sunny Almond Vanilla Flavour Over Ice’ı beğeniye sunuyor. Hafif kavrulmuş Arabica kahve çekirdekleriyle hazırlanan pürüzsüz ve ferahlatıcı vanilya ve badem aromalı Sunny Almond Vanilla Flavour Over Ice, Nespresso tutkunlarını Akdeniz sahillerinde keyifli bir yolculuğa çıkarıyor.  Bu yazın bir diğer kahvesi Cold Brew Style Intense ise tatlı karamel notalarıyla pürüzsüz, ipeksi ve cesur dokulu bir kahve deneyimi sunuyor. Nespresso, geleneksel yavaş soğuk demleme tekniğini saniyeler içerisinde kahveseverlerin hazırlayabileceği Cold Brew Style Intense ile keyifli bir kahve deneyiminin kapılarını aralıyor.

Neşeli Pantone Renklerinde Makine ve Aksesuarlar

Reklam

Herbiri Pantone’nin Mandalina Turuncusu rengiyle tasarlanan ve sınırlı sayıda satışa sunulan Vertuo Pop, Essenza Mini kahve makineleri ve Aeroccino 3 Süt Köpürtücü kahve köşelerine yaz sıcaklığında sımsıcak bir dokunuş katıyor.

Unutulmaz Yaz koleksiyonunda en sevdiğiniz kahvelere, sınırlı sayıda üretilen kahve kupaları, Nomad Travel Termos, Nomad Tumbler ve çok daha fazlası eşlik ediyor. 

Nespresso Unutulmaz Yaz koleksiyonunu keşfetmek için Nespresso Boutique’lerine, www.nespresso.com/tr/tr adresine ve Nespresso Mobil Uygulaması’na davetlisiniz. 

Nespresso’nun yeni ürünleri ve haberlerini takip etmek için @nespresso.tr instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Nestlé Nespresso Hakkında
Nestlé Nespresso SA, ayrılmış en kaliteli kahvenin öncü ve referans kuruluşudur. Şirket, çiftliklerde ve civarındaki alanlarda sürdürülebilirlik uygulamalarını yerleştirmeyi amaçlayan AAA Sustainable Quality™ Programı kapsamında 18 ülkede 150.000’den fazla çiftçiyle çalışmaktadır. 2003 yılında Rainforest Alliance adlı STK ile iş birliği halinde uygulamaya konulan program; hasat rekoltesi ve kalitesinin artırılmasına, kaliteli kahve tedarikinin sürdürülebilir olmasına ve ayrıca çiftçiler ve onların bağlı olduğu toplulukların geçim kaynaklarının iyileştirilmesine yardımcı olmaktadır.

Nespresso, 2022 yılında B Corp™ sertifikasını alarak B Corp’un yüksek sosyal ve çevresel sorumluluk ve şeffaflık standartlarını karşılayan 7.900’den fazla amaca yönelik işletmeden oluşan uluslararası bir harekete katılmıştır.

Merkezi İsviçre’nin Vevey kentinde bulunan Nespresso, 93 pazarda faaliyet göstermekte ve 14.000’den fazla çalışana sahiptir. 2023 yılında 791 butikten oluşan küresel bir perakende ağı işletmiştir. Daha ayrıntılı bilgi için, Nespresso kurumsal web sitesini ziyaret edin: www.nestle-nespresso.com.

Reklam

Pantone Hakkında

Pantone, markalar ve üreticiler için iş akışının her aşamasında renk açısından kritik kararlar alınmasını sağlayan evrensel renk dilini sunar. Dünya çapında 10 milyondan fazla tasarımcı ve üretici, grafik, moda ve ürün tasarımı için çeşitli malzemeler ve yüzeyler arasında renk tutarlılığı sağlamak üzere gelişmiş X-Rite teknolojisinden yararlanarak, ilhamdan gerçekleştirmeye kadar renklerin tanımlanmasına, iletilmesine ve kontrol edilmesine yardımcı olmak için Pantone ürün ve hizmetlerine güvenmektedir. Pantone Standartları, dijital ve fiziksel renk spesifikasyonu ve iş akışı araçlarına sahiptir. Pantone Color Institute™ özelleştirilmiş renk standartları, marka kimliği ve ürün renk danışmanlığının yanı sıra Pantone Yılın Rengi, Moda Podyum Renk Trend Raporları, renk psikolojisi ve daha fazlasını içeren trend tahminleri sağlar. Pantone B2B Lisanslama, Pantone Renk Sistemini farklı ürün ve hizmetlere dahil ederek, lisans sahiplerinin sertifikalı Pantone değerlerini iletmelerini ve çoğaltmalarını ve kullanıcıları için verimliliklerini artırmalarını sağlar. Pantone Lifestyle, renk ve tasarımı giyim, ev ve aksesuarlarda bir araya getiriyor. pantone.com adresinden daha fazla bilgi edinin ve Pantone ile InstagramFacebookPinterest ve LinkedIn üzerinden bağlantı kurun.

Kaynak: HORECA Trend ve Nestlé Nespresso

Devamını Oku

Kahve

İyi Haber, Yeni Kahve; Eduscho Türkiye’de!

100 yıllık tecrübesiyle yepyeni kahve markası Eduscho, kaliteyi uygun fiyata sunma hedefi, renkli ve dinamik marka dünyasıyla Türkiye kahve pazarında fark yaratmaya hazır.

Yayınlandı

on

1924 yılında Bremen’de başlayan hikayesiyle Eduscho, 100 yıldır ilk günkü heyecan ve tutku ile ilerliyor. Kaliteli ve iyi kahveyi uygun fiyata sunan Eduscho; sadeliği, eğlenceli ve erişilebilir olmayı temsil ederken kahve severleri iyi hissettirmeye odaklanıyor. Marka; Almanya, İsviçre, Avusturya, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Macaristan gibi birçok Avrupa ülkesinden sonra artık Türkiye’de! 

Uygun Fiyata İyi Kahve Kalitesi ve Lezzeti

Tchibo çatısı altında kahve severlerle buluşan Eduscho, “iyi kaliteyi uygun fiyata sunma” misyonunu benimsiyor. Eduscho benzersiz kalite ve lezzeti, geniş ürün çeşitliliği, erişilebilir fiyatları ve özgün marka iletişimiyle başta gençler olmak üzere kaliteyi uygun fiyata almak isteyen herkesle buluşuyor. 

Eğlenceli, Renkli ve Dinamik İletişim Dünyası

Eduscho’nun fark yaratan özelliklerinin başında özgün marka kimliği geliyor. Tüketicisi ile benzersiz, samimi bir iletişim dili ile buluşan markanın ürün portföyüne web sayfasından, ulusal ve yerel market kanallarından, pazaryerlerinden ulaşılabiliyor.

Herkes İçin Bir Eduscho Var

Reklam

Eduscho 3’ü1 arada ve 2’si1 arada hazır karışım kahvelerden, çekirdek ve filtre kahveye kadar, her damak zevkine hitap eden geniş bir ürün çeşitliliği sunuyor.

Aksoy Şen: “100 Yıllık Ama Yeni”

Eduscho’nun Türkiye’ye gelişine dair Tchibo Türkiye Pazarlama ve Ürün Direktörü İlknur Aksoy Şen, “Eduscho markası, Tchibo çatısı altında Almanya, İsviçre, Avusturya, Macaristan, Çek Cumhuriyeti, Polonya, Romanya gibi birçok ülkede satışta olan bir marka. Biz de yaklaşık 20 yıldır Türkiye’de olan ve kahve pazarının gelişiminde önemli rol üstlenmiş bir şirket olarak; Türk kahve tüketicisinin dinamiklerini ve beklentilerini sürekli takip ediyor; Tchibo ve Davidoff markalarımızla kahve pazarında farklı ihtiyaç ve damak tatlarına hitap ediyoruz. 100 yıllık bir geçmişi olan Eduscho da temelinde sadelik, eğlence ve erişilebilirlik değerlerini barındıran yapısıyla şirketimizin ürün portföyünde önemli bir yere sahip.” dedi. 

Aksoy Şen: “İlk defa gireceğimiz ve pazarın yarısını oluşturan hazır karışım kahve pazarında kalitemiz ve lezzetimizle oyunun kuralını değiştirmeye hazırız”

Yaptıkları araştırmalara göre Türkiye’deki kahve tüketicilerinin yeniliğe açık olduğunu; çeşitlilik ararken bir yandan da her gün tükettiği kahvesi için fazla kafa yormak istemeden kaliteyi uygun 

fiyata almayı istediğini aktaran Aksoy Şen; “Kahve tüketicisinin beklediği çeşitiliği ve kolaylığı uygun fiyatlı ürünlerimizle karşılıyoruz. Kahve severleri aradıkları iyi haberle yani yeni kahvemiz Eduscho ile tanıştırıyoruz. Bu lansmanın bizim için bir diğer önemli yanı da şirketimizin hazır karışım kahve pazarına giriyor olması. Bu segmente Eduscho markamızla hızlı bir giriş yaparak oyunun kurallarını iletişim dilimiz, lezzet ve kalitemiz ile değiştirmeye hazırız.” dedi.

Eduscho’nun eğlenceli ve coşku dolu dünyasını yansıtan ürünleri yakından tanıyalım

Reklam

Espresso Intenso: Sert ve yoğun aromasını, kahve harmanının geleneksel şekilde ağır ağır kavrulmasından alıyor. 

Espresso Classic: İdeal espresso lezzetini sunan kahve, Cappuccino ve Latte Macchiato severlerin favorisi olmaya aday.

Caffè Crema: Orta kavurma derecesine sahip olan kahve, her yudumda büyülü bir lezzet yolculuğuna çıkarıyor. 

Classic Traditional: Aromatik ve yoğun çekirdeklerle dolgun bir kahve keyfi yaratmak için harmanlandı. 

Classic Strong: Classic Traditional’ın daha yoğun ve kuvvetli versiyonu olan Classic Strong, kahvesini sert tercih edenler için harika bir seçim. 

Instant Classic ve Instant Intense: Günün hızlı temposuna uygun ve hemen hazırlanmasına rağmen tadıyla uzun süre damakta kalıyor. 

3’ü bir arada ve 2’si 1 arada: Pratiklik ve lezzetin buluştuğu hazır karışım kahveler, tadıyla kahve severlerin içim keyfinde fark yaratıyor. 

Reklam

Eduscho Hakkında

 Eduscho markasının temelleri, iş adamı Eduard Schopf’un Bremen limanının yanında kahve kavurma dükkanı açmasıyla 1924 yılında atıldı. Açılışından itibaren hızla büyüyen Eduscho, 1937 yılında 1.000 çalışan ve 15 kavurma makinesi ile 150.000 müşteri için taze kahve üretmeye başladı. 1955 yılında bir kahve barına sahip olan ilk Eduscho şubesi, geleneksel Bremen pazar meydanında açıldı ve büyük bir başarıya ulaştığı için kısa sürede Almanya’nın tüm şehirlerine yayıldı. Ardından; Eduscho’nun ilk paketli kahve markası olan “Gala by Eduscho” piyasaya çıktı. Eduscho’nun Almanya dışındaki ilk şubesi 1969 yılında Viyana’da açıldı ve Eduscho kısa sürede Avusturya’nın en başarılı kahve markası haline geldi. 1997 yılında Eduscho, Bremen’den Hamburg’a yeni bir maceraya atıldı ve Hamburg merkezli Tchibo şirketinin bir üyesi oldu. 2022 yılında Gala markası, Eduscho ana markasına dönüştü. 

Kaynak: HORECA Trend ve Eduscho

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com