Fransız Mutfağı: Gastronominin Doğduğu Topraklar - HORECA Trend
Takip edin!

Genel

Fransız Mutfağı: Gastronominin Doğduğu Topraklar

Fransız mutfağı, zengin lezzetler, ince işçilik ve özel yöntemler kullanılarak hazırlanan yemekler ile tanınır. Fransa’ya gastronominin doğduğu topraklar desek, yanılmış olmayız.

Yayınlandı

on

Fransız mutfağı, dünya ülkelerinin en ünlü ve prestijli mutfaklarından biridir. Fransız mutfağı, zengin lezzetler, ince işçilik ve özel yöntemler kullanılarak hazırlanan yemekler ile tanınır. Fransa’ya gastronominin doğduğu topraklar desek, yanılmış olmayız.

Fransız Mutfağı 101

Fransız mutfağında, yemekler genellikle et, balık, sebze ve süt ürünlerinden yapılır. Fransız mutfağında sıklıkla kullanılan etler arasında sığır, kuzu, tavşan ve hindi bulunur. Balık olarak da somon, levrek, uskumru ve sardalye gibi türler kullanılır.

Sebzeler arasında patates, bezelye, fasulye, biber, domates ve şalot gibi sebzeler yaygın olarak kullanılır. Süt ürünleri arasında peynir, yoğurt ve krem şanti gibi ürünler bulunur.

Fransız mutfağında, yemeklerin hazırlanış süreci oldukça önemlidir ve işçiliğe verilen önem nedeniyle yemekler genellikle daha zaman alıcı olur. Özellikle patisserie (pastane ürünleri) ve charcuterie (et ürünleri) gibi alanlarda Fransız mutfağı önemli bir yere sahiptir.

Fransız Mutfağı ve Karakteristik Özellikleri

Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılan bazı yöntemler arasında pişirme, haşlama, kızartma ve fırında pişirme gibi yöntemler bulunur. Ayrıca Fransız mutfağında sıklıkla kullanılan baharatlar arasında tarçın, karabiber, kümes biberi ve zencefil gibi baharatlar bulunur.

Fransız mutfağında, yemekler genellikle zengin ve lezzetlidir. Her güzel şey gibi Fransız yemeklerinin de genellikle kalorisi yüksektir. Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılan yiyecekler arasında et, süt ürünleri, patates, balık ve tatlılar bulunur.

Şarap ve peynir olan bir fotoğraf.

Fransız mutfağı; şarap ve peynir ile de öne çıkmaktadır.

Fransız Mutfağında Şarap ve Peynir

Fransa,  en ünlü şarap üreten ülkelerinden biridir ve Fransız mutfağında şarap, yemeklerin hazırlanışı sırasında ve yemeklerin yanında içilerek tüketilir. Şarap, Fransız mutfağında yemeklerin lezzetini ve aromasını önemli ölçüde etkileyebilir ve yemeklerin tadını dengede tutmada önemli bir rol oynar.

Peynir de Fransız mutfağında önemli bir yere sahiptir. Fransa, dünya ülkelerinin en çeşitli peynirlerini üreten ülkelerden biridir ve Fransız mutfağında peynir, yemeklerin hazırlanışı sırasında ve yemeklerin yanında tüketilir. Fransız mutfağında peynir, yemeklerin lezzetini ve aromasını önemli ölçüde etkileyebilir ve yemeklerin tadını dengede tutmada önemli bir rol oynar. Peynir, Fransız mutfağında yemeklerin yanında veya sonrasında tüketilir.

Dünya Mutfağı ve Öne Çıkan Ülkeler

Fransız mutfağı, dünya mutfağında öne çıkan ülkelerden birisi ve belki de birincisidir. Ancak dünya mutfağı çok çeşitli ve zengindir. Diğer ülke mutfaklarına da ilgi duyuyorsanız, HORECA Trend’te daha önce yayınladığımız “Dünya Mutfağı ve Öne Çıkan Ülkeler” başlıklı makaleyi okumanızı öneririz.

 

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Dünyaca Ünlü 10 Aşçılık Okulu - HORECA Trend

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Kemal Kükrer Lezzeti 30 Ülkeye Ulaşacak

Türkiye’nin yüzyıllık markalarından biri olan ve geleneksel lezzetini yüzyılı aşkındır koruyan Kemal Kükrer, yıl sonunda ihracatını 30 ülkeye çıkarmayı hedefliyor. Ürünlerinin Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da ilgi gördüğünü söyleyen Ajinomoto İstanbul CEO’su Pürnur Üner Öbek “8,8 Milyon TL ve 238 ton ihracat ile kapattığımız 2022 yılını bu yıl sonunda katlayarak artırabileceğiz” dedi.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin yüzyıllık markalarından biri olan ve altı yıl önce tamamen Ajinomoto bünyesine katılan Kemal Kükrer, doğduğu Eskişehir’de yıllık 20 bin ton üretim kapasitesine sahip fabrikasında üretimine devam ediyor.

2013 yılında Kemal Kükrer markasının sahibi Kükre Gıda’nın yüzde 50 hissesini satın alan Ajinomoto, 2017’de de geriye kalan hisseleriyle birlikte tamamını devralmıştı. “Her zaman en iyinin peşinde olan markamızı, geçmişi kadar başarılı bir geleceğe emin adımlarla taşıyoruz” diye konuşan Ajinomoto İstanbul CEO’su Pürnur Üner Öbek, Kemal Kükrer ürünlerinin Türkiye’de olduğu kadar yurtdışında da ilgi gördüğünü söyleyerek, hedef pazarları arasında yer alan İngiltere’ye ihracata başladıklarının da müjdesini verdi. Öbek, “8,8 Milyon TL ve 238 ton ihracat ile kapattığımız 2022 yılını, 2023’te katlayarak artırabileceğiz” diye konuştu.

Kemal Kükrer En Çok Almanya, Filistin, Malezya, Katar ve Özbekistan’a İhraç Ediliyor

Şu an 17’si direkt 6’sı indirekt olmak üzere 23 ülkeye ihracat gerçekleştirdiklerinin altını çizen Öbek, “Tayvan, Peru, Japonya, Katar, Kanada, Malezya, ABD, İsrail gibi ülkelere gerçekleştirdiğimiz ihracatın büyük bölümünü tonaj olarak Almanya karşılıyor. En fazla ihracat gerçekleştirdiğimiz ilk 5 ülke arasında; Almanya, Filistin, Malezya, Katar ve Özbekistan bulunuyor” dedi.

Hedef Ülkelerden İngiltere’ye, İlk İhracat Gerçekleştirildi

Hedeflerinde yeni ülkeler de olduğunu ifade eden Öbek, “Öncelikli olarak İngiltere, Kuveyt, Rusya, Gürcistan, Bulgaristan, Angola ve Gabon’a odaklandık. Bu ülkeler kısa vadedeki hedef pazarlarımızı oluşturuyor. Hedef pazarlarımızdan İngiltere’ye yapacağımız ilk ihracatımızı da henüz gerçekleştirdiğimizin bilgisini sıcağı sıcağını paylaşabilirim. Kemal Kükrer olarak dünyanın dört bir yanına lezzetlerimizi ulaştırıp tüketicilerimizle her ülkede her noktada buluşmayı önemsiyoruz. Bu nedenle de hedeflerimiz arasında bu yıl ihracat yaptığımız ülkeleri 30’a çıkartmak ve daha fazla tüketiciye ulaşmak yer alıyor. Böylece 8,8 milyon TL ve 238 ton ihracat ile kapattığımız 2022 yılını, 2023’te katlayarak artırabileceğiz. Öngörümüz ve planlarımız bu şekilde. Hedeflerimizi her yıl büyüterek daha fazla tüketiciye ulaşmayı ve Kemal Kükrer lezzetlerini dünyanın her noktasına ulaştırmayı hassasiyetle önemsiyoruz” diye konuştu.

Ajinomoto Hakkında

Ajinomoto, ‘Sağlıklı Beslen, Sağlıklı Yaşa’ (Eat Well, Live Well) felsefesiyle yüksek kaliteli çeşniler, soslar, çorbalar, bulyonlar, sirkeler, dondurulmuş gıdalar, unlu mamuller, içecekler, kahve, sporcu destekleri ve gıda takviyeleri gibi ürünlerin global üreticisidir. Uzun yıllar gıda kültürü ve insan sağlığına ileri düzeyde amino asit teknolojileri alanındaki çalışmalarıyla katkıda bulunan Ajinomoto, faaliyetleri aracılığı ile insanlığın yüz yüze geldiği ‘Küresel Sürdürebilirlik’, ‘Gıda Kaynakları’ ve ‘Sağlıklı Yaşam’ sorunlarının çözülmesine katkı sağlamayı amaçlamaktadır. 1909’da Japonya’da kurulan ve şu anda 36 bölgede 120 fabrika ve 34 binden fazla çalışanıyla faaliyet gösteren ve ürettiği gıda ürünlerini 135’ten fazla ülkede tüketicilere ulaştıran Japonya’nın lider gıda firması Ajinomoto, bugün itibarıyla 11 milyar dolarlık bir büyüklüğe ulaşmıştır. Türkiye’de 2013 yılında Kükre Gıda A.Ş.’nin yüzde 50 oranındaki hisselerini satın almış, Nisan 2017’de Örgen Gıda’nın tüm hisselerini, Ağustos 2017’de de Kükre Gıda A.Ş’nin diğer yarısıyla da birlikte tamamını devralmıştır. Bu satın almalar sonucunda Bizim Mutfak ve Kemal Kükrer markaları altında çorbadan bulyona, harçlardan soslara ve sirkeye kadar 6 farklı kategoride ürünü tüketiciyle buluşturan Ajinomoto Türkiye, 29 ülkeye ihracat gerçekleştirmektedir. İzmir ve Eskişehir’de olmak üzere 2 fabrikada faaliyet gösteren Ajinomoto Türkiye, 300’ü aşkın ürün üretiyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Ajinomoto

Devamını Oku

Genel

Modern Sofraların 1000 Yıllık Mirası Paye, Karaca’da

Modern tasarımları, yenilikçi yaklaşımı ile mutfak ve sofra ürünlerinde fark yaratan Karaca; Selçuklu Beylikler Serisinden ilham alınarak hazırlanan Paye Koleksiyonu ile tarihin izlerini sofralarınıza taşıyor. Ünlü şef Ömür Akkor danışmanlığında tasarlanan Paye Koleksiyonu modern sofraların 1000 yıllık mirasını Karacaseverlerle buluşturuyor. 

Yayınlandı

on

Modern tasarımları ile mutfak ve sofraların öncü markası Karaca, Paye Koleksiyonu ile kuş, enginar, keçi, mavi ve sarı gibi beş farklı ikonik deseni sofralarınıza taşıyor. Eski inanışlara göre kuş motifi insan ruhunun koruyucusu ve sonsuzluğa uçuşunu, enginar deseni dimdik vakur duruşu ile asaleti, keçi sonsuz serüveni, sarı yerle gök arasında dünyevi ve uhrevi yaşamı sembolize ederken, mavi dünyada olanın dünyaya döneceği yaşam sarmalını simgeliyor.

Ömür Akkor danışmanlığında tarihin binlerce yıllık motiflerini ve bilgeliğini sofralara taşıyan Paye Serisi, ömür boyu çıkmayan desen garantisi ile Mai serisinin devamı niteliğinde tasarlandı. Seri ayrıca, İbrahim Kuşlu tarafından, Bursa’da özel olarak üretilen sınırlı sayıdaki el yapımı tasarımlarıyla sofralara otantik bir dokunuş katıyor.

Dekoratif ürünlerden nevresim takımlarına, tatlı ve yemek tabaklarından kahve fincanına kadar geniş ürün çeşidiyle hazırlanan Paye Serisi’nin ürünleri mikrodalga fırın kullanımına uygun olması ve bulaşık makinesinde yıkanabilir olma özelliği ile öne çıkıyor.

Tek tek satın alabileceğiniz Paye Serisi ve daha fazlası; Karaca mağazaları, karaca.com ve Karaca uygulamasında.

Devamını Oku

Genel

Yastayız! Geçmiş Olsun Türkiye!..

Türkiye korkunç bir deprem faciası yaşıyor. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde iki büyük deprem gerçekleşti. Her iki deprem de Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman, Adana olmak üzere pek çok ilde hissedildi. Yıkılan binlerce bina oldu. Türkiye, dördüncü seviye alarm ilan etti. 

Yayınlandı

on

Yazar:

Türkiye korkunç bir deprem faciası yaşıyor. Kahramanmaraş’ın Pazarcık ilçesinde 7,7 ve Elbistan ilçesinde 7,6 büyüklüğünde iki büyük deprem gerçekleşti. Her iki deprem de Malatya, Gaziantep, Diyarbakır, Adıyaman, Adana olmak üzere pek çok ilde hissedildi. Yıkılan binlerce bina oldu. Türkiye, dördüncü seviye alarm ilan etti.

Merkez üssü Kahramanmaraş olan ve bölgedeki 10 ilimizi şiddetli bir şekilde etkileyen depremin büyük üzüntüsü içerisindeyiz.

Yaşamını yitiren vatandaşlarımıza rahmet, yaralılara acil şifalar dileriz.

Her türlü destek ve koordinasyon için ilgili kamu kuruluşları, otel, restoran, cafe ve catering işletmeleri ile tedarikçi şirketlerle iletişim halindeyiz. Bu zor günleri hep birlikte dayanışma ile atlatacağız.

Türkiye’mize geçmiş olsun.

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.