Ulusoy Un, Türkiye’nin En Büyük İkinci Tarım Firması | HORECA TREND
Takip edin!

Un

Ulusoy Un, Türkiye’nin En Büyük İkinci Tarım Firması 

Türkiye’nin en büyük 500 firmasının belirlendiği dünyanın en saygın kurumlarından Fortune500 listesine 2012 yılından beri kesintisiz giren Ulusoy Un, 2023 yılında gerçekleştirdiği 39 milyar 660 milyon TL net satış tutarıyla Türkiye’nin en büyük 57. firması oldu. 2022 yılında 69. sırada yer alan Ulusoy Un, net satışlarını yüzde 51 oranında artırarak listede 12 basamak birden yükseldi.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin tarımsal, tahıl, süt, et ve su ürünleri firmaları arasında 2. sırada yer alan Ulusoy Un, un sektörünün lider firması olmaya devam etti. Türkiye’de yurt dışına en çok satış yapan firmalar arasında 18. sırada olan Ulusoy Un, cirosuna göre Samsun’un da en büyük şirketi konumunda. 

2023 yılını 39 milyar 660 milyon TL net satış tutarıyla kapatan Ulusoy Un, 2023 yılında gerçekleştirdiği 127,3 milyon dolarlık ihracatla Türkiye İhracatçılar Meclisi tarafından hazırlanan TİM1000 listesine göre Türkiye’nin en büyük 210. ihracatçı firması, İstanbul Sanayi Odası (İSO)’nın hazırladığı Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu 2023 Araştırması’na göre de 2023 yılında gerçekleştirdiği üretimden satışlarda 5 milyar 919 milyon TL’yle Türkiye’nin en büyük 243. sanayi kuruluşu olmuştu. Her iki listede de üst sıralara yükselen Ulusoy Un, bu kez de Türkiye’nin en büyük 500 firmasının belirlendiği Fortune500 listesinde 12 basamak birden yükselerek 57. sırada yer aldı.

Başarılı bir 2023 yılı geçirerek listede 12 sıra birden yükselen Ulusoy Un, tarımsal, tahıl, süt, et ve su ürünleri alanında Türkiye’nin en büyük alanında Türkiye’nin en büyük 2. firması olurken, un sektörünün lider firması olmaya da devam etti. En çok yurt dışı satış yapan firmalar arasında 18. sırada yer alan Ulusoy Un, iller sıralamasında cirosuna göre de Samsun’un en büyük şirketi oldu. Konuyla ilgili açıklama yapan Ulusoy Un Yönetim Kurulu Başkanı Dr. Eren Günhan Ulusoy, “TİM1000 ve İSO500 listelerindeki düzenli yükselişimiz, Fortune500 sıralamasında da devam etti. Başarılı büyüme performansımızın resmi ve özel kurumların yaptığı araştırmalarla belgelenmesi bizleri mutlu ediyor. 2012 yılından beri Fortune500 listesinde yer alıyor ve listedeki yükseliş trendimiz devam ediyor. Her sene tarımsal, tahıl, süt, et ve su ürünleri alanında Türkiye’nin en büyük 3. kuruluşu olarak yer alırken, bu sene ilk defa 2. sıraya yükseldik. En çok yurtdışı satış gerçekleştiren firmalar arasında da 18. sırada yer almamız, ihracatın daha da anlam kazandığı bir dönemde şirketimizin başarılı stratejisini ortaya koyarken hem sektörümüze hem de ülke ekonomimize katkıda bulunmaya devam ediyoruz. Ulusoy Un, bugün 107 ülkeye ihracat yapan, sadece Türkiye’nin değil, dünyanın da gıda güvenliğine hizmet eden bir şirket. Yeni yatırımlarımızla toplam üretim kapasitemiz 4.415 ton/güne ulaşarak Türkiye un pazarının lideri ve açık ara en büyük un üreticisi konumumuzu korumaya devam etmekteyiz” dedi.

Ulusoy Un Hakkında

Fahrettin Ulusoy tarafından 1969 yılında kurulan Ulusoy Gıda, 1989 yılında faaliyetlerine hububat ve bakliyattan mamul un, irmik, makarna ve bisküvi gibi her türlü gıda maddesinin imalatını, ticaretini, ithalat ve ihracatını yapmak üzere Ulusoy Un adı altında devam etmiştir. Ulusoy Un’un Samsun’da 2.088 ton/gün, Çorlu’da 383 ton/gün, Hatay’da 463 ton/gün olmak üzere toplam 2.934 ton/gün buğday işleme kapasiteli 3 fabrikası ve 300.000 tondan fazla tahıl stoklama kapasitesine sahip lisanslı depo ve serbest bölge depoları bulunmaktadır. Ulusoy Un’un bağlı ortaklığı Söke Değirmencilik A.Ş.’nin Aydın’da 640 ton/gün ve Ankara’da 841 ton/gün olmak üzere toplam 1481 ton/gün buğday işleme kapasiteli 2 fabrikası bulunmaktadır. Konsolide 4.415 ton/gün buğday işleme kapasitesiyle Ulusoy Un, Türkiye’nin en büyük un üreticisi ve pazar lideridir. Ulusoy Un’un Yönetim Kurulu Başkanlığı’nı Dr. Eren Günhan Ulusoy üstlenmektedir.

Kaynak: HORECA Trend ve Ulusoy Un

Reklam

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Un

Doruk Un Fortune 500 Listesinde 261. Sıraya Yükseldi

Türkiye’nin buğday ve buğday bazlı ürünler alanında en büyük üç markasından biri olan Doruk Un, Fortune Dergisi’nin hazırladığı Fortune 500 listesinde 261. sırada yerini aldı.

Yayınlandı

on

Finansal kurumlar ve holdingler dışındaki tüm sektörleri kapsayan, Türkiye’nin katma değer yaratan 500 güçlü şirketini sıralayan listede Doruk Un, net satışlarını yüzde 102 artırarak geçtiğimiz yıla göre 43 sıra yükseldi. En fazla ihracat yapan şirketler sıralamasında ise 107 sıra birden yükselerek 103. sıraya yerleşen Doruk Un, “Türkiye’nin en büyük 2.un şirketi” ünvanını 2023 yılında da korumayı başardı. 

Türkiye’nin en büyük şirketlerinin listelendiği, tüm sektörlerin ve kamuoyunun heyecanla sonuçları beklediği Fortune 500 listesi açıklandı. Sektörünün amiral gemilerinden Doruk Un bu yıl da listeye yükselerek 261. sıradan giriş yaptı. “Türkiye’nin ve dünyanın iş ve ekonomi alanında yayın yapan en güvenilir ve en çok takip edilen yayınlarından Fortune Dergisi’nin hazırladığı 500 listesinde bu yıl da yükselerek yer almaktan büyük gurur ve mutluluk   duyuyoruz.” diyen Doruk Un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürsel Erbap, “Sürdürülebilir tarım ve verimlilik esaslı üretim, tarladan sofraya değer zinciri oluşturma hedefi ile çalışmaya, her yıl yeni AR-GE ve üretim yatırımlarla şirketimizi ve sektörü geliştirecek adımlar atmaya devam ediyoruz. Türkiye topraklarına, ekonomisine, tarım emekçilerine katkıda bulunacak yeni projelerle sektörde liderliğimizi devam ettirmek en büyük hedeflerimizden biri… Şirketimizin başarısında emeği olan tüm çalışanlarımıza da bu vesile ile tekrar teşekkür ediyorum.’ dedi.

Sergiledikleri güçlü performans sonrasında 2023’te bir önceki yıla göre TL bazında %100 büyüme ile 8,14 Milyar TL, dolar bazında ise %35 büyüme ile 329 Milyon Dolar ciro elde ederek rekor kıran Doruk Un, gündemine aldığı yeni yatırımlarla 2024 yılında da hız kesmeden büyümesine devam ediyor. Bu yıl toplamda 8,5 milyon TL Ar-ge yatırımı ile perakende markası Panpan ile sağlıklı un portföyünü tüketici ile buluşturan Doruk Un, perakende pazarında tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye odaklandığı bu yılın sonunda en az %20 büyümeye odaklandı. Yıllık 438 bin ton buğday kırma kapasitesi, yıllık 350 bin ton un üretimi ile Türkiye’nin en büyük üçüncü un ihracatçısı Doruk Un, Kapasitesinin %65-70’lik kısmını ihracat pazarlarında değerlendiriyor ve 41 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. Doruk Un, evsel kullanımdan fırın ve restoranlara, otellerden baklava ve hamurculara kadar geniş bir skalada ihtiyaca ve kullanım amacına özel ürünler geliştiriyor.  Kendi tohumunu geliştiren tek un üreticisi unvanını da elinde bulunduran Doruk Un, pazara giriş yaptığı perakende markası Panpan ile 2024’te iç pazarda %56 tonaj artışı hedefinde… 

Kaynak: HORECA Trend ve Doruk Un

Devamını Oku

HORECA Tedarik

Panpan Un ile “Türkiye’de Sağlığınızı Düşünen İlk Un” Mutfaklarda Yerini Alıyor

“Her lezzetin unu ayrı” sloganıyla yola çıkan Panpan Un, Ar-Ge ve inovasyona odaklı üretim yaklaşımıyla bir ilki daha hayata geçirdi. Marka, beyaz unun lezzeti ile buğdayın sağlıklı ve besleyici içeriğini bir araya getirdiği “Sağlıklı Un” kategorisinde yerli ata tohumlarından bol lifli ve son derece besleyici 3 farklı ürünü tüketicilerin beğenisine sundu.

Yayınlandı

on

Unun uzmanlık gerektirdiği, lezzet sırrının kullanım amacına uygun ürün seçimi olduğu ve kullanılan doğru unla herkesin doğru lezzete ulaşacağı yaklaşımıyla yola çıkan PanPan Un, ürün grubunu hızla büyütüyor. İhtiyaca uygun, yüksek nitelikli ve lezzetli un seçenekleriyle mutfaklarda tüketim alışkanlıklarını değiştiren PanPan Un, Türkiye’de ilk defa beyaz unun lezzetiyle buğdayın sağlıklı ve besleyici içeriğini bir araya getirerek “Sağlıklı Un” kategorisiyle tüketicilerin bu alandaki gereksinimlerini karşılıyor. 5 milyon TL Ar-ge yatırımı ile geliştirilen un çeşitleri, yerli ata tohumundan üretilen en nitelikli ve özlü buğdaylar kullanılarak hazırlıyor. “Beyaz Tam Buğday Unu”, “Bol Lifli Çok Amaçlı Un” ve “Yüksek Proteinli Çok Amaçlı Un” olmak üzere üç farklı un çeşidinin yer aldığı “Sağlıklı Un” grubu ile hem sağlıklı hem de lezzetli tarifler hazırlamak çok kolay… Yakın zamanda ürün ailesine glutensiz unu da eklemeye hazırlanan PanPan Un, tüketicilerin ihtiyacına ve kullanım amacına uygun olarak üretilen özel un çeşitleri ile lezzette fark yaratmaya devam ediyor. Online kanallar ve tüm büyük marketler dahil olmak üzere güçlü bir penetrasyon oluşturan marka,  paketli un pazarında Türkiye’nin öncü markası olmayı amaçlıyor. Türkiye’de yılda yaklaşık 8 milyon ton un tüketildiğini belirterek, un pazarının büyüklüğüne dikkat çeken PanPan Un; yeni ürün grubuyla hızlı bir büyüme hedefliyor. Marka, tüketici ürün grubu cirosunun %10’unun, karlılığın ise %20’sinin “Sağlıklı Ürün” portföyünden gelmesini hedefliyor. 

Türkiye Beyaz Unun Sağlıklı Lezzeti ile Buluşuyor…

Doğru pazar, doğru ürün ve talep doğrultusunda çalışmalarını sürdüren PanPan Un’la  “Türkiye’de tüketicinin sağlığını düşünen ilk un” mutfaklarda yerini alıyor. Beyaz unun vazgeçilmez lezzetini buğdayın sağlıklı ve besleyici içeriğiyle bir araya getiren PanPan Un, “Sağlıklı Un” kategorisiyle tüketicilerin sağlıklı beslenmesine katkı sağlamayı amaçlıyor. PanPan, “Beyaz Tam Buğday Unu” ile beyaz unun vazgeçilmez lezzeti buğdayı sağlıklı ve besleyici içeriğiyle tamamlanıyor. Özel tam tane teknolojisi ile buğday tanesinin %97 oranında öğüterek üretilen un, buğdayın tüm besleyiciliğini ve lezzetini muhafaza ediyor. Beyaz unu doğal buğday lifleriyle daha besleyici bir hale getirerek üretilen “Bol Lifli Çok Amaçlı Un”, normal beyaz undan 10 kat fazla lif içeriyor. Aynı zamanda hem besleyici hem de sindirimi kolay olmasıyla da dikkat çekiyor. Sporu ve sağlıklı beslenmeyi yaşam tarzı haline getirenler için üretilen “Yüksek Proteinli Çok Amaçlı Un” ise beyaz una kıyasla %41 oranında daha düşük karbonhidrat içeriğine sahip. 100 gr’ında 35 gr’lık bitkisel kaynaklı yüksek protein bulunan un, üstelik 5 kat fazla lif oranı ile aktif hayata devam etmeyi kolaylaştırıyor.  Ürün geliştirirken çevre ve sosyal sorumluluk bilincini ön planda tutan Panpan Un, “Yüksek Proteinli Un” ile bitkisel protein tüketimini de destekliyor.  Hayvansal kaynaklara göre daha az çevresel etki yaratan bitkisel protein kaynaklarının kullanılmasına dikkat çeken marka; emisyonu azaltarak, sürdürülebilir beslenmeye ve çevre kirliğinin azaltılmasına katkı sunuyor. 

“Sağlıklı Un Kategorimizle Sektörde Bir İlke İmza Attık…”

Türkiye’nin en büyük buğday unu üreticilerinden ve ihracatçılarından Doruk Un, kendi buğdayını geliştiren tek un üreticisi olarak öne çıkıyor. PanPan Un ile tüketici pazarına giren marka, gücünü artırma ve sektörün lider markalarından biri olma hedefinde…. Yeni ürün grubuyla tüketicileri sağlıklı beyaz un ile buluşturarak, bir ilke imza attıklarını belirten Doruk Un Genel Müdür Yardımcısı Ozan Türk, “Perakende un pazarında tüketici davranışlarını değiştirmeye odaklanarak hazırladığımız kullanım amacına ve ihtiyaca yönelik özel paketli un çeşitlerimizle ciddi bir büyüme içindeyiz. Her geçen gün ürün çeşitliliğimizi artırarak her bir tüketicinin ihtiyacını en iyi şekilde karşılamayı sürdürüyoruz. Un ve unlu mamullerinin Türk halkının hayatında önemli bir yeri var. Tüketiciler beyaz un lezzetini seviyor fakat aynı zamanda da sağlıklı beslenmek istiyor. Özellikle son yıllarda sağlıklı beslenme bilinci her geçen gün artarken, tüketim alışkanlıkları da bu doğrultuda değişiyor. Fakat buna rağmen birçok tüketici beyaz unun lezzetinden vazgeçemiyor ve ülkemizde un tüketiminin sadece %5’i tam buğday unu…  PanPan olarak “beyaz unun sağlıklısı olur mu?” sorusundan yola çıkarak yaptığımız çalışmalar sonucunda ürün grubuna eklediğimiz “Sağlıklı Un” kategorimizle beyaz unun lezzetini buğdayın sağlıklı içeriğiyle bir araya getirdik. Böylelikle sektörde bir ilke imza atarak, Türkiye’de tüketicilerin sağlığını düşünen ilk unu geliştirmiş olduk. “Sağlıklı Un” kategorimizde yerli ata tohumlarından üretilen sağlıklı, bol lifli ve son derece besleyici un çeşitleri yer alıyor. Böylelikle lezzetli ve sağlıklı fit tarifler hazırlamak artık çok kolay… Tüketicilerimize hem lezzetli hem de sağlıklı un alternatifleri sunarak, beslenme düzenlerine keyif katacağız. İnovatif ürünlerimiz ve “tarladan sofraya” değer zinciri yaklaşımımızla sektördeki konumumuzu güçlendirmeye devam edeceğiz.” dedi.

Panpan Un, Paketli Un Pazarında En Büyük Üç Markadan Biri Olmayı Hedefliyor

Reklam

Türkiye’nin buğday ve buğday bazlı ürünler alanında en büyük üç markasından biri olan Doruk Un, 41 ülkeye ihracat gerçekleştiriyor. PanPan Un ile tüketici pazarına giren marka, gücünü arttırmayı ve sektörün lider markalarından biri olmayı hedefliyor. Müşteri ve talep odaklı hizmet-ürün yaklaşımı ile hareket eden, pazar ve müşteri beklentilerine göre farklı nitelik ve kalitelerde ürün çeşitleri geliştiren marka, yıllara dayalı tecrübesini ve kullanım amacına uygun un üretiminden edindiği birikimi, PanPan Un’da birleştiriyor. Doruk Un Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Gürsel Erbap, “Perakende un pazarında tüketici davranışlarını değiştirmeye odaklandığımız kullanım amacına özel paketli un çeşitlerimizle ciddi bir büyüme içindeyiz. PanPan markası ile 2024’te iç pazarda %56 tonaj artışı hedefliyoruz. 2024’ün ilk çeyreğinde penetrasyonumuzu ciddi bir oranda güçlendirerek, ulusal zincirler ve online kanallar ile anlaşmalarımızı tamamladık. Panpan Un olarak her zaman tüketicilerin ihtiyaçlarını göz önünde bulundurarak yenilikçi ürünlere imza attık. Ürün grubumuza eklediğimiz Sağlıklı Un kategorimizde yer alan ürünlerimizin yoğun talep göreceğini inanıyoruz. Böylelikle sektördeki pazar payımızı daha da artıracağımızı düşünüyoruz.  PanPan paketli un kategorisi için yapacağımız pazarlama yatırımları ile 5 yıl içinde yıllık 50.000 tondan fazla tonaja ulaşarak Türkiye’nin en büyük 3 paketli un markasından biri haline gelmeyi hedefliyoruz. Bu ürün grubumuzla bir anlamda sosyal sorumluluk yaklaşımımızı da ortaya koyuyoruz.dedi. 

Doruk Un, yıllık 438 bin ton buğday kırma kapasitesi, yıllık 350 bin ton un üretimi, 60 bin ton buğday kapasitesi, 20 bin m2 ileri teknoloji tesisi, her geçen yıl genişleyen satış & dağıtım ağı ile Türkiye ekonomisinde güçlü bir yer ediniyor. Müşteri ve talep odaklı hizmet-ürün yaklaşımı ile hareket eden, pazar ve müşteri beklentilerine göre farklı nitelik ve kalitelerde ürün çeşitleri geliştiren marka, yıllara dayalı tecrübesini ve kullanım amacına uygun un üretiminden edindiği birikimi, PanPan Un’da birleştiriyor. 

İhtiyaca ve Kullanım Amacına Özel Un Çeşitleri 

‘Her lezzetin unu farklıdır’ sloganı ile ulusal-yerel marketler ve online satış kanallarında hızla yer almaya başlayan PanPan Un, tüketicilerin ihtiyacına ve kullanım amacına uygun olarak, farklı buğdaylardan üretilen özel un çeşitleri ile uzmanlığını ortaya koyuyor. Geçmişten gelen tüketim alışkanlıklarını değiştirmeye odaklanarak “her lezzetin unu ayrıdır” yaklaşımından yola çıkan ve kullanım amacına uygun un çeşitleri geliştiren PanPan Un, inovasyona odaklı üretim yaklaşımıyla ar-ge yatırımları yaparak ürün gamını sürekli geliştiriyor. Türkiye’nin kendi tohumunu geliştiren tek un üreticisi Doruk Un, PanPan markası ile zengin buğday karışımları ve özel harmanlama reçeteleriyle hazırlanan paketler 1 kg, 2 kg ve 5 kg’lık ambalaj alternatifleriyle evsel kullanım için yüksek nitelikli ve lezzetli un seçenekler sunuyor. PanPan Un, tam buğday unu, özel amaçlı sade kek unu, özel amaçlı baklava-börek unu ve çok amaçlı buğday unu olmak üzere 4 farklı ürün grubuna sahip.  Marka, yeni ürünlerle alternatif tatlar yaratma ve bu tatlarla pazarda fark yaratma hedefiyle; Türkiye’de ilk defa beyaz un lezzeti ile buğdayın sağlığını bir araya getirecek ürünler yanında, glutensiz un gibi un çeşitleri için de çalışmalarını sürdürüyor. Marka ayrıca HoReCa kanalında da PanPan markasıyla birçok otel ve restoran mutfağında profesyonellerin farklı un çeşitleriyle özel lezzetler yaratmasına destek oluyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Panpan Un

Reklam
Devamını Oku

HORECA Tedarik

Eksun Gıda 2023 Yılı Finansal Sonuçlarını Açıkladı

2023 yılı finansal sonuçlarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlayan Eksun Gıda’nın cirosu 7,1 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirketin ihracat cirosu ise 1,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, ihracatın toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 25 oldu.

Yayınlandı

on

2023 yılı finansal sonuçlarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda yayınlayan Eksun Gıda’nın cirosu 7,1 milyar TL seviyesine ulaştı. Şirketin ihracat cirosu ise 1,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşirken, ihracatın toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 25 oldu. Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir yaptığı açıklamada, “Eksun Gıda’nın toplam özkaynakları 2022 yıl sonuna kıyasla, yüzde 159 artarak 1,9 milyar TL olurken, aktif büyüklüğü de yüzde 17 artışla 3,3 milyar TL oldu.” dedi. 

Sinangil ve Sinangil Gluten Yok markaları ile 200’ü aşkın ürün çeşidini bünyesinde barındıran Eksun Gıda, Türkiye Muhasebe Standartları (TMS) 29 enflasyon muhasebesi ilkelerine uygun olarak hazırlanan bağımsız denetimden geçmiş 2023 yılı finansal sonuçlarını Kamuoyu Aydınlatma Platformu’nda (KAP) yayınladı.

Eksun Gıda’nın 2023 yılı toplam cirosu 7,1 milyar TL seviyesine ulaşırken, ihracat cirosu 1,8 milyar TL seviyesinde gerçekleşti. Böylece, ihracatın toplam satışlar içerisindeki payı yüzde 25 oldu. Eksun Gıda Yönetim Kurulu Üyesi ve Genel Müdürü Ahmet Demir yaptığı açıklamada, “2023 yılı Mart ayında, paylarının halka arz edilmesi ile birlikte halka açık bir şirket statüsüne erişen Eksun Gıda’nın 2023 yıl sonu toplam özkaynakları 2022 yıl sonuna kıyasla, yüzde 159 artarak, 1,9 milyar TL olurken, aktif büyüklüğü de yüzde 17 artışla 3,3 milyar TL oldu. Eksun Gıda’nın brüt kar marjı yüzde 13,5 seviyesinde, FAVÖK marjı ise yüzde 7,7 seviyesinde gerçekleşti.” dedi

Açıklamalarını sürdüren Demir, “İç piyasanın yanı sıra, ülke ekonomisine katma değer sağlamanın öneminin bilinciyle ihracat odağımızı sürekli canlı tutuyoruz. 2023 yılında da, yurt dışı pazarlardaki pazar payımızın artırılması ve ihraç pazarlarımızın çeşitlendirilmesine katkı sağlamak amacıyla, küresel pazarlarda etkin pazarlama faaliyetlerinin yürütülmesine devam ettik.” ifadelerini kullandı. 

2023 yılına ilişkin değerlendirmelerde de bulunan Eksun Gıda Genel Müdürü Ahmet Demir, “Tüm paydaşlarımıza karşı sorumluluklarımızın farkında olarak üretimi ve değer katmayı merkeze alan bir anlayışla Eksun Gıda adına çalışmalarımızı sürdürdük ve operasyonel karlılıklarımızı bir önceki yıla kıyasla artırdık. Diğer taraftan Türkiye Muhasebe ve Finansal Raporlama Standartları dahilinde 2023 yılında hayatımıza giren TMS 29 enflasyon muhasebesi uygulaması, halka arz ile birlikte büyüyen özkaynaklarımız üzerinden gider yönlü finansal tablolarımızı etkilemiştir. TMS 29 enflasyon muhasebesi etkisi hariç bakıldığında; Eksun Gıda 2023 yılında, bir önceki yıla göre yüzde 84 artışla 413 milyon TL net kar elde etmiştir. Buna paralel olarak yaklaşık 100 milyon TL kurumlar vergisi ödeyecek olan şirketimizin brüt kar marjı yüzde 19,1 seviyesinde, FAVÖK marjı ise yüzde 12,5 seviyesinde gerçekleşmiştir.” ifadelerinde bulundu.  

Ahmet Demir, “Türkiye’nin 500 Büyük Sanayi Kuruluşu (İSO ilk 500) listesinde üretimden satışlara göre geçtiğimiz yıl 324. sıradan 66 basamak yükselişle 255. sıraya yükselen şirketimizin yüksek üretim kapasitesi, yaygın dağıtım ağı ve tecrübeli yönetim yaklaşımından aldığımız güçle, 2024 yılının da faaliyetlerimize odaklandığımız bir yıl olmasını hedefliyoruz.” dedi.

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Eksun Gıda

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com