Dedeman Kalitesi Mersin, Sapanca ve Mardin’de | HORECA TREND
Takip edin!

Otel

Dedeman Kalitesi Mersin, Sapanca ve Mardin’de

Türkiye’nin en büyük yerli otel zinciri Dedeman Hotels & Resorts International, “Herkesin Dedeman”ı olma vizyonu ile aralıksız sunduğu hizmet kalitesini, 1 ay içerisinde 3 şehre birden taşıdı.

Yayınlandı

on

Mersin’in Erdemli ilçesindeki tek uluslararası otel unvanına sahip Rest & More By Dedeman Mersin Erdemli, 31 Mayıs 2004’te kapılarını açtı. Sapanca’da ise markanın ikinci oteli olan, sıra dışı tatil anlayışı ve kalitesi ile fark yaratan Casa Giallo Managed by Dedeman 1 Haziran’da gerçekleşen açılışı sonrasında, Dedeman kalitesini bölgeye taşıdı. 27 Haziran’da açılışı gerçekleşen ve Mardin’deki ikinci Dedeman markalı otel olan Park Dedeman Mardin de misafirlerini ağırlamaya başladı.

Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray, “Önce insan dedik ve bütün misyonumuzu bunun üzerine kurduk. Farklılıklarımız bizim zenginliklerimizdir. Herkesin inancı, görüşü, dini ve dili bizim zenginliğimizin bir parçası. Bu güzel tesislerimizin ortaya çıkmasında emeği olan değerli yatırımcılarımıza ve tüm ekip arkadaşlarımıza çok teşekkür ederiz” dedi.

‘58. Yılımızı Kutluyoruz’

Dedeman Hotels & Resorts International Başkan Vekili Murat Özmestçi de “İki yıl önce başladığımız büyüme yolculuğumuzda çok hızlı ilerliyoruz. 1 ay içerisinde bu 3 önemli kentte gerçekleşen açılışların bizim için anlamı çok büyük. 6 Haziran 1966’da Ankara’da ilk otelimizi açtık. Şimdi ise 58’inci yılımızı kutluyoruz. İmza aşamasındaki otellerimiz de dahil olmak üzere 58 yılda 58’inci otelimizi açmaya yaklaşıyoruz. Ergün Bey’e, tüm çalışma arkadaşlarımıza ve emeği geçen herkese teşekkürlerimi sunuyorum” dedi.

Sürekli Büyüyen Mersin’e Dedeman Kalitesi ve Konforu

Rest & More By Dedeman Mersin Erdemli’nin açılış törenine Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün Demiray, Başkan Vekili Murat Özmestçi ile Rest & More By Dedeman Mersin Erdemli’nin yatırımcıları Dora Yapı Yönetim Kurulu Başkanı Ömer ÖzdemirTiamat Otelcilik Yönetim Kurulu Başkanı Salih GürbüzMK Motors Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kırbaç ve davetliler katıldı.

Reklam

İlçe merkezine araçla 3 dakika mesafede yer alan Rest & More By Dedeman Mersin Erdemli; 61 odası,100 kişilik konferans salonu, 70 kişilik alakart ocakbaşı restoranı, 70 kişilik lobisi, bar & bistro ve kokteyl alanının yanı sıra, 100 kişilik kahvaltı salonu ile konuklarına eşsiz bir tatil ve konaklama imkânı sunuyor.

Endüstriyel otel tasarım mimarisi ve 4,5 metre oda tavan yükseklikleri ile dikkat çeken Rest & More By Dedeman Mersin Erdemli’de kullanılan tüm dekoratif duvar tuğlaları, kentsel dönüşüm projelerinden özellikle tek tek seçilerek kaplaması yapılmış doğal ürünlerden oluşuyor. Duvarlarında hiçbir şekilde duvar kâğıdı kullanılmayan otelde, görsel olarak profesyonel çizim olarak kaleme alınmış duvar resimleri yer alıyor.

Bölgedeki En Hızlı Şarj İstasyonuna Sahip

Ulaşım kolaylığı ile öne çıkan Rest & More By Dedeman Mersin Erdemli, Mersin şehir merkezine 35 kilometre mesafede yer alıyor. Antalya yolu ve yeni açılacak olan Çukurova Havaalanı yollarının üzerinde bulunan otel, 180 kilovatlık şarj istasyonu ile bölgedeki en hızlı şarj istasyonuna sahip.

Sapanca’nın Butik Hizmet Anlayışı Dedeman Kalitesi ile Buluştu

Casa Giallo Managed By Dedeman ise; Dedeman Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Banu DedemanDedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün DemirayBaşkan Vekili Murat ÖzmestçiCasa Giallo Managed By Dedeman’ın yatırımcısı Kasım Tuğmaner Limited Şirketi Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Kemal Tuğmaner, Yönetim Kurulu Üyesi Kasım Tuğmaner ve davetlilerin katılımı ile açıldı.

Sapanca’nın huzurlu ve dinlendirici atmosferine uyumlu, butik bir hizmet anlayışı ile hizmet vermeye başlayan Casa Giallo Managed By Dedeman, doğadan kopmadan, konforlu ve lüks bir konaklama deneyimi sunuyor. Otel; odaları, yarı olimpik açık havuzu, havuz barı, saunası, ağaç evi ve geniş bahçesinin yanı sıra restoranı, Lounge Area’sı ve aktivite alanları ile huzur dolu bir tatil vadediyor.

Reklam

6 Dönüm Peyzaj Alanı

Casa Giallo Managed By Dedeman; 6’sı Superior Room, 2’si Deluxe Room, 2’si Stone House ve 3’ü Executive Stone House olmak üzere toplam 13 odaya sahip. Otelin ana binası İstanbul köşklerini andırıyor. 1989 yılında inşa edilen otel, restorasyon sırasında tarihi dokuya paralel, özel malzemelerle yenilendi ve 8 dönüm arazi üzerinde kurulan tesisin sadece 2 dönümü yapı alanı, kalan 6 dönümü ise peyzaj alanı olarak değerlendirildi.

İstanbul’a yakınlığı, dinginliği, doğası ve 4 mevsim konaklama imkanı ile ön plana çıkan otel, Dedeman kalitesi ile bölgede farklı bir konaklama deneyimi sunmayı hedefliyor.

Dedeman Kalitesi İkinci Kez Mardin’de

Park Dedeman Mardin açılış törenine de Dedeman Hotels & Resorts International Yönetim Kurulu Başkanı Ergün DemirayBaşkan Vekili Murat ÖzmestçiPark Dedeman Mardin’in yatırımcısı Alihansoy Group Turizm Yönetim Kurulu Başkanı Hamit Alihansoy ile davetliler katıldı.

Binlerce yıllık tarihi ile Türkiye’nin en kadim şehirlerinden biri olan Mardin ikinci kez Dedeman markası ile buluştu. Doğal güzellikleri ve kendine has mimarisi ile Güneydoğu Anadolu bölgesinin incisi konumunda olan Mardin, aynı zamanda Türkiye’nin önemli turizm noktalarından biri olarak ön plana çıkıyor.

 Dedeman’ın kentteki ikinci oteli olan Park Dedeman Mardin, şehir merkezine yalnızca 2 kilometre mesafede yer alıyor. 112 odası, 240 kişilik restoranı, 120 kişilik kafeteryası ve açık yüzme havuzunun yanı sıra otel; saunası, hamamı, fitness salonu ve 100 araçlık otoparkı ile misafirlerine eşsiz bir konfor ve misafirperverlik sunuyor.

Reklam

Park Dedeman Mardin, etkileyici manzarası ile doğayı ve şehri aynı anda kucaklıyor. Mimarisinde yoğunlukla Mardin taşı kullanılan otel, tarihi dokuya kusursuz bir biçimde uyum sağlarken, modernizmi yansıtan detaylarıyla da misafirlerinin beğenisini kazanıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Dedeman Hotels & Resorts International

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Otel

Agrotermal Domatesleri Seven For Life Thermal Hotel’in Sofralarında 

1998 yılında Türkiye’nin yenilenebilir enerji potansiyelini keşfetme vizyonu ile kurulan ve Yediyol Holding bünyesinde yer alan Seven For Life Thermal Otel, Yediyol’un yenilikçi ruhunu tarım sektörüne taşıdığı, sürdürülebilir ve teknolojik tarımın öncü markası Agrotermal domatesleriyle misafirlerine benzersiz tatlar sunmaya devam ediyor. 

Yayınlandı

on

Sayısız medeniyete ve uygarlığa ev sahipliği yapmış olağanüstü bir coğrafyada, Aydın Kuşadası’nda konumlanan Seven For Life Thermal Hotel, Agrotermal’in jeotermal ısıtmalı teknolojik seralarında yetiştirilen domatesleriyle otelin gastronomi deneyimini bir üst seviyeye taşıyor.

Seven For Life Thermal Hotel’in mutfaklarında lezzet ve sağlık dolu yemeklerin vazgeçilmez bir parçası haline gelen topraksız tarım yöntemiyle yetiştirilen domatesler, misafirlerin de tercihi oluyor. 

Konukların Favorisi Olacak

Yöresel lezzetlerin zenginliğini misafirlerine sunarken, sağlıklı ve lezzetli alternatiflerle menüsünü zenginleştiren otelin yetenekli şefleri, Türk kahvaltısının sevilen lezzetlerinden menemene modern bir dokunuşla yeniden hayat veriyor. Agrotermal malzemeleriyle hazırlanan menemenle damaklarda unutulmaz bir tat bırakmayı hedefleyen şefler, misafirlerine benzersiz bir gastronomik deneyim sunarken domateslerinin doğallığı ve tazeliğiyle lezzet arayan herkesi büyülüyor.

Pestisit Kalıntısına Rastlanmayan Ürünlerle Doğallık Arayışına Yanıt Veriyor

Yenilikçi ve sürdürülebilir tarım yöntemleriyle teknolojik çözümleri birleştirerek tarım sektöründe öncü olan Agrotermal, yüksek verimlilik sunmanın yanı sıra, sağlıklı ve güvenilir içerikli ürünler tedarik etmeye devam ediyor. Son zamanlarda gıda endüstrisinde önemli bir konu olan pestisit kullanımıyla ilgili yaptığı Ar-Ge çalışmalarıyla ses getiren marka, laboratuvar testlerinde herhangi bir pestisit kalıntısına rastlanmayan ürünleriyle tüketicilerin doğallık arayışına da yanıt veriyor.

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Seven For Life Thermal Otel

Devamını Oku

Otel

Michelin Yıldızlı Şef Ela Excellence Resort Belek Misafirlerini Ağırladı

Uluslararası standartlarda kişiye özel tatil anlayışı ile hizmet veren Ela Excellence Resort Belek’te dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şeflerin menü sunum programı başladı. 10-12 Temmuz’da Şef Julien Hennote’un sunumuyla başlayan etkinlik, 18-20 Temmuz’da Şef Franckelie Laloum’un ziyafetiyle devam etti. Michelin yıldızlı yedi şef, Eylül ayına kadar özel menüleriyle Ela Excellence Resort Belek misafirlerini ağırlayacak.

Yayınlandı

on

İsim değişikliğine uzanan kapsamlı bir dönüşümle, uluslararası standartlarda kişiye özel tatil anlayışıyla hizmet veren Ela Excellence Resort Belek; misafirlerine unutulmaz bir gastronomi deneyimi yaşatmayı sürdürüyor. Dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefleri ağırlayan Ela Excellence Resort Belek’te 10 Temmuz tarihinde başlayan şef programı 18-20 Temmuz’da Şef Franckelie Laloum’un sunumuyla devam etti. Michelin yıldızlı yedi şefin sunumlarını gerçekleştireceği etkinlik, 7-9 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Uzakdoğu’ya Fransız Mutfağını Tanıtan Şef: Franckelie Laloum

Ela Excellence Resort Belek’in şef programındaki ikinci isim olan Michelin yıldızlı Şef Franckelie Laloum, Ela Excellence Resort Belek, Executive Şef Şevket Gökçen’in ev sahipliğinde 18-20 Temmuz tarihleri arasında menü sunumunu gerçekleştirdi. 25 yılı aşkın mutfak kariyerinde Michelin yıldızlı restoranlarda çalışan Şef Laloum, 2011 yılında Şangay’da yer alan ‘Shanghai’s Jade’ restoranında göreve başladı. Laloum’un 2014 yılına kadar çalıştığı restoran, 2013’te “Asya’nın en iyi 50 restoranı” arasında gösterildi. Ardından Tokyo’da yer alan Azure 45 restoranında ‘Executive Şef’ olan Laloum, burada ilk Michelin yıldızını kazandı. 2019 yılında Hong Kong’ta açtığı Lousie adlı restoranla, altı ayda Michelin yıldızı kazanmayı başaran Şef Franckelie Laloum, Fransız mutfağının Uzakdoğu’daki en iyi temsilcileri arasında gösteriliyor.

Fransız Şef Julien Hennote ile 10-12 Temmuz tarihlerinde başlayan Michelin yıldızlı şefler programı, Franckelie Laloum’un 18-20 Temmuz’da gerçekleştirdiği menü sunumuyla devam etti.  Laloum’un ardından Şef Jean Philippe Borro, 1-3 Ağustos, Şef Julien Lefebvre, 8-10 Ağustos, Şef Fabrice Giraud, 15-17 Ağustos, Şef Michel Portos, 30 Ağustos -1 Eylül ve son olarak Şef Gregory Mirer 7-9 Eylül tarihlerinde Ela Excellence Resort Belek misafirleriyle buluşacak.

Kaynak: HORECA Trend ve Ela Excellence Resort Belek

Reklam
Devamını Oku

Otel

Türk Mutfağının En İyileri Michelin Yıldızlı Şeflerle Buluşuyor

Uluslararası standartlarda kişiye özel tatil anlayışı ile hizmet veren Ela Excellence Resort Belek; dünyaca ünlü Michelin yıldızlı şefleri ağırlıyor. 10-12 Temmuz tarihlerinde Fransız Şef Julien Hennote’un sunumuyla başlayan etkinlik, yedi şefin sunumuyla Eylül ayına kadar devam edecek. 

Yayınlandı

on

İsim değişikliğine uzanan kapsamlı bir dönüşümle, uluslararası standartlarda kişiye özel tatil anlayışıyla hizmet veren Ela Excellence Resort Belek; misafirlerine unutulmaz bir gastronomi deneyimi yaşatıyor. Dünyaca ünlü sekiz şefin menü sunumlarını mutfağına taşıyan Ela Excellence Resort Belek, 10-12 Temmuz tarihlerinde Michelin yıldızlı Fransız Şef Julien Hennote’u ağırladı. Misafirlerin yanı sıra Türk gastronomisine de katkı sağlayacak etkinlik, toplamda yedi şefin eşsiz sunumuyla 7-9 Eylül tarihine kadar devam edecek.

Okyanus Lezzetleri Akdeniz’e Taşındı 

Manş Denizi kıyılarında yer alan Fransız şehri Dinard’daki yerel lezzetleri tabağına taşıyan Şef Julien Hennote, bu şehirde bulunan Pourquoi Pas restoranında hünerlerini sergiliyor. Atlas Okyanusu’nun taze deniz ürünlerini en iyi şekilde işleyen şef Hennote, Akdeniz’in güzelliklerini Ela Excellence Resort Belek’teki misafirlerle paylaştı. Michelin yıldızlı Şef Hennote, Ela Excellence Resort Belek, Executive şef Şevket Gökçen’in ev sahipliğinde menü sunumunu gerçekleştirdi.

Hong Kong’un Fransız Şefi Ela Excellence Resort Belek Mutfağında 

Şef Julien Hennote’un ardından 18-20 Temmuz tarihlerinde Ela Excellence Resort Belek misafirlerine hünerlerini sergileyecek olan Şef Franckelie Laloum, 2020 yılında Hong Kong’ta açtığı Louise adlı restoranın ilk altı ayında Michelin yıldızı kazanmasını sağladı. 16 yaşında mutfağa giren Şef Franckelie Laloum’un 25 yılı aşkın mutfak tecrübesi bulunuyor.

Ünlü Hermitage Oteli’nin Lezzetleri Ela Excellence Resort Belek’e Taşınacak 

Reklam

Ela Excellence Resort Belek misafirleriyle 1-3 Ağustos tarihlerinde buluşacak olan Michelin yıldızlı Şef Jean Philippe Borro, kariyerine Paris’te yer alan Taillevent restoranında başladı. Burada ‘Yıldızların Efendisi’ unvanıyla alınan Şef Alain Ducasse’nin ekibi tarafından keşfedilen Borro, ünlü restoran Louis XV’da baş şeflik unvanını üstlendi. Ardından Monako’daki kariyerine başlayan Şef Jean Philippe Borro, 2017 yılından beri ünlü Hermitage Oteli’nde çalışmaktadır. Borro son bir yıldır otelin baş şefliğini üstlenmiştir.

2 Yıldızlı Şef Julien Lefebvre Unutulmaz Bir Deneyim Yaşatacak 

Kuzey Fransa’nın Normandiya sahillerindeki Honfleur şehrinde bulunan L’âtre restoranının 2 Michelin yıldızlı şefi Julien Lefebvre, 15 yılı aşkın bir süredir ‘haute cuisine’ restoranlarda görev alıyor. Yemeklerin, şarapla uyumu konusunda önemli bilgilere sahip Şef Julien Lefebvre, 8-10 Ağustos tarihlerinde Ela Excellence Resort Belek misafirlerine unutulmaz bir deneyim yaşatacak.

Güney Fransa’nın Lezzetleri Türk Mutfağıyla Buluşacak 

Güney Fransa’nın Akdeniz kıyılarında yer alan La Ciotat doğumlu Şef Fabrice Giraud, 30 yılı aşkın mutfak tecrübesiyle dünyaca ünlü Michelin yıldızlı restoranlarda çalıştı. Fransız Rivierası mutfağına hâkim olan Şef Fabrice Giraud’un Michelin yıldızı bulunuyor. Şef Giraud, 15-17 Ağustos tarihlerinde Ela Excellence Resort Belek’te bulunacak.

 ‘Dünyanın En İyi Şefi’ Unvanına Aday Gösterilen Şef Michel Portos Ela Excellence Resort Mutfağında 

Kariyerine 1986 yılında başlayan 2 Michelin yıldızlı Şef Michel Portos, 3 Michelin yıldızına sahip Gault & Millau’da çalıştı. Burada çalıştığı yıllarda ‘2012 yılının en iyi şefi’ unvanına aday gösterilen Şef Portos, kendi restoranı ‘Cote Theatre’da ilk Michelin yıldızını, Saint-James restoranındaysa ikinci Michelin yıldızını almaya hak kazandı. Şef Michel Portos 30 Ağustos-1 Eylül tarihlerinde Ela Excellence Resort Belek misafirleri için mutfağa girecek.

Reklam

‘Evdeki Şef’ Ela Excellence Resort Belek’te 

‘Evdeki Şef’ temasıyla özel menülerini misafirlerinin mutfağına girerek sunan Şef Gregory Mirer’in 2 Michelin yıldızı bulunuyor. Dünyaca ünlü şefler Joel Robuchon ve Mauro Colagreco eğitim verdiği ünlü şef okulu Ferrandi Paris’te eğitim alan Şef Gregory Mirer, 7-9 Eylül tarihleri arasında Ela Excellence Resort’un bu program içinde ağırlayacağı son şef olacak.

Dünyaca ünlü şeflerin dışında Temmuz ve Ağustos aylarında gerçekleştirilecek Yerel Lezzetler Etkinliği ile misafirlerine tadına doyulmaz bir tatil deneyimi sunmaya hazırlanan Ela Excellence Resort Belek, her yıl Ekim ayında zeytin hasadının tüm güzelliklerinin paylaşıldığı Olive Fest’te de ev sahipliği yapıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Ela Excellence Resort Belek

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com