“Türkiye’de Pet Şişelerinin Kapak Renkleri Suyun Çeşidi ve İçeriğini Göstermiyor” | HORECA TREND
Takip edin!

Su

“Türkiye’de Pet Şişelerinin Kapak Renkleri Suyun Çeşidi ve İçeriğini Göstermiyor”

Pet şişe kapaklarının suyun cinsini gösterdiği iddiasına yönelik paylaşımlara SUDER Yönetim Kurulu Başkanı Yaşabey Kalebaşı’dan açıklama geldi. Yaşabey Kalebaşı; ‘’Pet şişelerde yer alan kapak renkleri suyun türünü ve içeriğini göstermez. Türkiye’deki ilgili yönetmeliklerde kapak rengi ile ilgili bir sınıflandırma bulunmamaktadır’’ dedi. 

Yayınlandı

on

Son dönemlerde, bazı sosyal medya hesaplarında yer alan, pet şişe kapak renklerinin suyun türüne göre değiştiğini iddia eden paylaşımların tüketicilerde bilgi kirliliği yaratması üzerine Ambalajlı Su Üreticileri Derneği (SUDER), konuyla ilgili açıklamalarda bulundu. SUDER Başkanı Yaşabey Kalebaşı ‘’Türkiye’de ambalajlı su türleri “doğal mineralli su”, “doğal kaynak suyu” ve “içme suyu” gibi farklı niteliklere sahiptir. Suyun bunlardan hangi çeşidinin olduğu ise pet şişelerin üzerindeki etikette yer almaktadır. Çeşitli sosyal medya araçlarında paylaşılan kapak renklerinin suyun türünü yansıttığı iddiaları gerçeği yansıtmamaktadır’’ dedi. 

Farklı Renk Kapaklar Farklı Pazarlama Stratejilerinin Ürünü 

Ambalajlı su üretimindeki yasal mevzuata da dikkat çeken Kalebaşı şunları söyledi: ‘’Sağlık Bakanlığı’nın “Doğal Mineralli Sular veİnsani Tüketim Amaçlı Sular” hakkındaki yönetmeliklerine göre suyun niteliği yalnızca pet şişe etiketleri üzerinde yer alan bilgide yer alır. Türkiye’de ilgili yönetmeliklerde kapak rengi ile ilgili bir sınıflandırma bulunmamaktadır. Pet şişe kapaklarının rengi firmaların pazarlama stratejileri çerçevesinde değişiklik göstermektedir. Bilgi çağının içinde olduğumuz bu dönemde maalesef yanlış bilgiler de kamuoyunda hızla yayılıyor ve tüketicilerde kafa karışıklığı yaratıyor. Bu noktada tüketicilerimize merak ettikleri noktalarda resmi açıklamaları dikkate almalarını öneriyoruz’’ diye konuştu.

 “Gönül Rahatlığıyla Tüketebilirsiniz”

Kamuoyunda yer alan bu tür dezenformasyonların tüketicilerde kafa karışıklığı yarattığını, su gibi doğrudan sağlığı ilgilendiren temel bir ürün hakkında tüketicilerin haklı olarak hassas davrandığını belirten Kalebaşı, “Ülkemizde su ile ilgili regülasyonların oldukça sıkı olduğunu ve bu nedenle gönül rahatlığıyla ambalajlı su içilebileceğini belirtmek isterim. Tüketicilerimiz, uygulanan sıkı denetimler ve standartlar aracılığıyla güvenle su tüketimi yapabilirler” diye ekledi. Kalebaşı, bu tür yanıltıcı bilgilerin yayılmasının önüne geçilmesi gerektiğini ve doğru bilgilendirme ile halkın sağlığının korunmasının önemine dikkat çekti.

Kaynak: HORECA Trend ve SUDER

Reklam

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HORECA Tedarik

Vücudunuzu Şimdiden Ramazan’a Hazırlayın

Ramazan boyunca vücudun sıvı dengesini nasıl korumak gerektiğini Pınar Su ve İçecek için değerlendiren Uzman Diyetisyen Betül Karakuş, sadece Ramazan’da değil, öncesinde de bol su tüketerek vücudun oruca hazırlanması gerektiğini vurguladı. Yüzde 2’lik kaybın bile vücut için önemli olduğunu aktaran Karakuş, bireysel sıvı ihtiyacının nasıl hesaplanabileceğine dair ipuçları paylaştı.

Yayınlandı

on

Bu yıl Mart ayında başlayan Ramazan boyunca oruç tutacaklar için Pınar Su ve İçecek adına beslenme tavsiyeleri veren Uzman Diyetisyen Betül Karakuş, bu dönemde özellikle vücuttaki sıvı dengesinin korunmasına yönelik çeşitli önerilerde buldu. 

“Aşırı Tuzlu ve Şekerli Gıdalardan Uzak Durun”

“Sadece Ramazan’da değil, Ramazan öncesinde de bol su içerek vücudun oruca hazırlanması gerekiyor. Vücudumuzun ön hazırlığını ne kadar iyi yaparsak Ramazan’ı o kadar sağlıklı ve kolay geçiririz. İftarda bir bardak su ile oruç açmak, yemeğe çorba ile başlamak gün içinde kaybedilen suyun yerine konulmasına destek olabilir. İftar ve sahurda su içeriği yüksek sebze ve meyveler tüketmek de aynı görevi görür. Tam aksine sıvı ihtiyacını artıran aşırı tuzlu ve şekerli gıdaları tüketmekten kaçınmalı.”

“Çay Kahve Tüketimini Sınırlandırın”

“Çay ve kahve gibi içecekler diüretik özelliğe sahip. Yani aşırı tüketildiğinde vücutta bir miktar sıvının azalmasına sebep olur. Dolayısıyla çay ve kahve sıvı ihtiyacımızı karşılamak yerine daha da artırabiliyor. Bu sebeple kontrollü tüketilmesinde fayda var.”

“Bireysel Sıvı İhtiyacını Hesaplamak Mümkün”

Reklam

“Genel olarak yetişkinler için günlük 8-10 bardak su tüketimi idealdir. Ancak kişinin kilosu, yaşı, cinsiyeti, fiziksel aktiflik durumu, yaşadığı yerin iklimi, tükettiği besinler bu miktarın değişmesine sebep olabilir. Pratik olarak kişi, kilosunu 30 veya 35 ile çarparak günlük sıvı ihtiyacını bulabilir. Ramazan döneminde de bu miktar desteklenmelidir. Ayrıca kişi gün içinde çok hareket ediyorsa, çok terleyen bir bünyeye sahipse, sıcak bir bölgede yaşıyorsa yine bu miktarı desteklemekte fayda var.”

“Yüzde 2’lik Kayıp Bile Sorun Oluyor”

Suyun, vücudun işleyişi için oldukça kritik bir öneme sahip olduğunun altını çizen Karakuş, “Suyun eksikliği vücuttaki sistemlerin çalışmasını olumsuz etkiliyor. Genel halsizlik durumu ve baş ağrısı sık rastlanan sorunların başında geliyor. Yapılan araştırmalar, vücuttaki su miktarında yaşanabilecek yüzde 2’lik bir kaybın bile mental durumu etkileyebileceğini, bilişsel fonksiyonlarda aksamalara sebep olabileceğini ortaya koyuyor. Susuzluğun kronikleşmesi durumunda ise böbrek taşı, idrar yolları enfeksiyonu ve kronik böbrek hastalığı gibi sorunlar baş gösteriyor. Yine son yıllarda ABD’de yapılan bir çalışma, yetersiz su tüketen bireylerde, kişinin obeziteye yakınlığını belirleyen Beden Kitle İndeksi’nin (BKİ) daha yüksek olduğunu, dolayısıyla su tüketimi ile obezite arasında doğrudan bir ilişki olabileceğini ortaya koyuyor” ifadelerini kullandı.

Kaynak: HORECA Trend ve Pınar Su ve İçecek

Devamını Oku

HORECA Tedarik

Pınar Su ve İçecek’ten Yüzde 64’lük Büyüme

Su ve içecek pazarının kuvvetli oyuncularından Pınar, 2023 yılının ilk dokuz ayında ciroda yüzde 64 büyüme sağladı. Türkiye’yi ilk kez ambalajlı su ile buluşturan marka olarak, yerli ve milli üretime katkı sunmanın gururunu yaşadıklarını söyleyen Pınar Su ve İçecek Genel Müdürü Koral Kalpaklıoğlu, sürdürülebilir büyüme için yeni yılda da yatırımlara devam edeceklerini söyledi. 

Yayınlandı

on

1984 yılında Türkiye’yi ilk kez ambalajlı su ile buluşturan Pınar Su ve İçecek, geliştirdiği ürünlerle Türkiye’nin yanı sıra uluslararası pazarlarda da büyük ilgi görüyor. Ulusal düzeyde satış yapan global menşeili firmalar arasında yüzde 100 Türk sermayeli şirket olarak öne çıkan Pınar Su ve İçecek, sürdürülebilir büyümesini devam ettirerek 2023 yılını da birçok alanda gerçekleştirdiği büyüme ve yatırımlarla kapattı. Üretimden paketlemeye sürdürülebilirliğe odaklandıklarının altını çizen Pınar Su ve İçecek Genel Müdürü Koral Kalpaklıoğlu; tüketicilerle buluşturdukları yeni ürünler, özellikle fonksiyonel içecek gamında yaptıkları yenilikler ve ambalaj değişiklikleriyle geçen yılın ilk dokuz ayında bir önceki yıla göre ciroda yüzde 64 oranında büyüme sağladıklarını belirtti. 

Türkiye’nin ikinci yüz yılı için kararlı adımlarla çalışmaya devam edeceklerini söyleyen Koral Kalpaklıoğlu, Pınar Su ve İçecek’in 2023 yılına ait rakamsal verilerini paylaştı: 

“100 yıllık Cumhuriyet tarihimizin 40 yılına tanıklık eden Pınar Su ve İçecek olarak, marka değerimizin bilinciyle, yerli ve milli üretime katkı sunmanın gururuyla başarılarımızı her geçen gün katlayarak büyüttük. 2023 yılının ilk dokuz ayında geçen yılın aynı dönemine göre ciromuzu yüzde 64 oranında arttırarak 729 milyon TL’ye ulaştırdık. Faaliyet karı oranında yüzde 5 iyileşme sağlayarak 57 milyon TL’ye ulaştırdık. Ayrıca sürdürülebilirlik alanında da sektörümüze örnek olacak birçok yeniliğe imza attık. Şişelerimizi ve ambalajlarımızı yeniledik, ürün gamımızı genişlettik. Maliyet iyileşmeleriyle finansal olarak da iyileşmeler sağladık. İhracat satış gelirimizi ise geçen yılın aynı dönemine göre dolar bazlı yüzde 32 oranında arttırarak 5.7 milyon dolara ulaştırdık. Ayrıca dokuz aylık bu dönemde farklı alanlarda 16.5 milyon TL’lik yatırım yaptık. Yeni yılda da büyüme odaklı yatırımlarımıza ve sürdürülebilirlik çalışmalarımıza tüm hızıyla devam edeceğiz.”

Pınar Su & İçecek Hakkında

1984 yılında Yaşar Holding çatısı altında temelleri atılan %100 Türk sermayeli Pınar Su & İçecek, Pınar Şaşal markasıyla Türk tüketicisini ilk kez ambalajlı suyla tanıştırdı. Yıllar içerisinde attığı stratejik adımlarla farklı içecek kategorilerinde portföyüne yeni ürünler ekleyen marka, bu adımlarla pazardaki konumunu daha da güçlendirdi. NSF (Amerika menşeili Ulusal Sağlık Kuruluşu) tarafından onaylanan ilk Türk su markası olarak bugün 30’a yakın ülkeye ihracat yapan Pınar Su & İçecek, sürekli geliştirilen teknolojik altyapısıyla mevcut ve yeni içecek kategorilerinde yakaladığı tüketici memnuniyetini en üst seviyeye taşımak amacıyla sektöre yön veren, sürdürülebilirlik odağındaki yenilikçi çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir. Sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında “Enerji ve İklim Değişikliği”, “Su Kullanımı ve Atık Su Yönetimi”, “Atık Yönetimi”, “Sağlık ve Güvenlik” ve “Toplumsal Katkı” olmak üzere kendisine beş öncelikli alan belirleyen Pınar Su ve İçecek, “Sıfır Atık Belgesi”ne sahiptir.

Kaynak: HORECA Trend ve Pınar Su & İçecek

Reklam

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com