Pınar’dan Sürdürülebilir Doğa Korumasına Tam Destek! | HORECA TREND
Takip edin!

Sürdürülebilirlik

Pınar’dan Sürdürülebilir Doğa Korumasına Tam Destek! 

Türkiye’nin ilk ambalajlı su markası Pınar Su ve İçecek, çevre odaklı sosyal sorumluluk çalışmaları ile 5 Haziran Dünya Çevre Günü’ne dikkat çekiyor. Pınar, ambalaj atıklarının kaynağında azaltılmasını odağına alan atık yönetimi yaklaşımıyla tonlarca plastiğin doğaya karışmasını önlerken atık su miktarını azaltıyor, “ecoDrone’larla tohum atışı” ile orman varlığını artırma çalışmalarının içinde yer alarak, iklim krizinin engellenmesine yönelik sosyal girişim ecording’in çalışmalarına katkı sağlıyor. 

Yayınlandı

on

Özellikle son dönemde iklim kriziyle birlikte yaşanan çevresel sorunlar, yakın gelecekteki en büyük tehditlerden biri olarak görülüyor. Çevrenin korunması, dünya çapında farkındalık yaratılması ve eylemde bulunulması amacıyla 5 Haziran, “Dünya Çevre Günü” olarak anılıyor. Türkiye’yi 1984 yılında ambalajlı su ile tanıştıran Pınar Su ve İçecek; bu önemli güne dikkat çekmek üzere son dönemde gerçekleştirdiği çevre odaklı projelerinin sonuçlarını ve sosyal sorumluluk çalışmalarını paylaştı. Firma sadece 2023 yılında 8,3 ton plastiğin kaynağında azaltımını sağlarken, toplam atık su miktarında bir önceki yıla göre yüzde 8, birim üretim başına ise yüzde 8,6 düşüş elde etti. 22 Mart Dünya Su Günü kapsamında ecording ile iş birliği kapsamında ecoDrone’lar aracılığıyla 25 bin tohum toprakla buluşturuldu.

25 Bin Tohum Toprakla Buluşturuldu 

22 Mart Dünya Su Günü kapsamında gerçekleştirdiği iş birliği ile de sürdürülebilir doğa, temiz su kaynaklarının korunması ve iklim krizinin önlenmesi yönündeki çalışmalara katkı sağlayan Pınar, küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir, inovatif ve teknolojik çözümler geliştiren bir sosyal girişim olan ecording ile yaptığı iş birliği kapsamında; tohum topu atışı gerçekleştirdi. Proje kapsamında Muğla ve civarında 25 bin adet kızılçam ve karaçam tohumunun toprakla buluşturulması sağlandı. 1.000-1.200 rakıma kadar kızılçam, 1200’ün üzerindeki rakımlarda ise karaçam tohumları kullanıldı.     

8,3 Ton Plastiğe Kaynağında Müdahale Edildi

Pınar Su ve İçecek, teknolojik yatırımlar ve Ar-Ge çalışmaları sonucunda 2023 yılında, yüksek hacimli pet ürün grubunda bir önceki yıla kıyasla yüzde 4,4 oranında plastik azaltmayı başardı. Bu çalışmanın hayata geçirilmesi ile 2023 yılında yalnızca bir ürün grubunda 4,7 ton plastik azaltımı sağladı. Bunun yanında; 2023 yılında içecek grubunda birim ürün başına yüzde 15,1 ila yüzde 24,2 oranında daha az plastik kullanılırken; özellikle su grubunda birim ürün başına kullanılan miktar yüzde 7,9 ila yüzde 23,2 oranlarında azaltıldı. Bu çalışmaların sonucunda toplamda 8,3 ton plastiğin kaynağında azaltımı sağlandı. Aynı zamanda, ürün paletlerinde separatör olarak kullanılan kağıt kökenli malzemelerde yapılan değişiklikler ile belirli ürün gruplarında, kağıt malzeme kullanımı palet ürün başına yüzde 4 azaltıldı.

Toplam Atık Su Miktarı Bir Önceki Yıla Göre Yüzde 8 Düşürüldü

Reklam

Öte yandan kurulduğu günden bu yana su kaynaklarının sürdürülebilir olması için koruma-kullanma dengesini gözeten ve çoklu su kaynağı yönetimi, kayıp/kaçak su oranlarının azaltılması, atık suların geri kazanımı, su verimliliğinin artırılmasına yönelik projeler ve üretim zinciri boyunca kirleticilerin suya karışmasının önlenmesi yönünde birçok çalışma hayata geçiren Pınar Su ve İçecek; 2023 yılı toplam atık su miktarını bir önceki yıla göre yüzde 8, birim üretim başına ise yüzde 8,6 düşürdüğünü açıkladı. Tesislerinin tümünde her yıl devam ettirilen ve yeni geliştirilen iyileştirme projeleri sonucunda atık su miktarı bir önceki yıla kıyasla; Aydın’daki tesiste toplamda yüzde 24,7, Bursa’daki tesiste toplamda yüzde 1,3, Sakarya’daki tesiste ise toplamda yüzde 14,6 oranında azaltıldı. Birim ürün başına atık su miktarı azaltımı ise Aydın’daki tesiste yüzde 18,2, Bursa’daki tesiste yüzde 4,7, Sakarya’daki tesiste ise yüzde 21 oranında gerçekleşti.

Pınar Su & İçecek Hakkında

1984 yılında Yaşar Holding çatısı altında temelleri atılan %100 Türk sermayeli Pınar Su & İçecek, Pınar Şaşal markasıyla Türk tüketicisini ilk kez ambalajlı suyla tanıştırdı. Yıllar içerisinde attığı stratejik adımlarla farklı içecek kategorilerinde portföyüne yeni ürünler ekleyen marka, bu adımlarla pazardaki konumunu daha da güçlendirdi. NSF (Amerika menşeili Ulusal Sağlık Kuruluşu) tarafından onaylanan ilk Türk su markası olarak bugün 30’a yakın ülkeye ihracat yapan Pınar Su & İçecek, sürekli geliştirilen teknolojik altyapısıyla mevcut ve yeni içecek kategorilerinde yakaladığı tüketici memnuniyetini en üst seviyeye taşımak amacıyla sektöre yön veren, sürdürülebilirlik odağındaki yenilikçi çalışmalarına tüm hızıyla devam etmektedir. Sürdürülebilirlik yaklaşımı kapsamında “Enerji ve İklim Değişikliği”, “Su Kullanımı ve Atık Su Yönetimi”, “Atık Yönetimi”, “Sağlık ve Güvenlik” ve “Toplumsal Katkı” olmak üzere kendisine beş öncelikli alan belirleyen Pınar Su ve İçecek, “Sıfır Atık Belgesi”ne sahiptir.

ecording Hakkında

ecording; küresel iklim krizine karşı sürdürülebilir, inovatif ve teknolojik çözümler geliştiren sosyal girişimdir. İnsansız hava araçları ecoDrone’lar ile küresel iklim krizine karşı öncelikli ulaşılması zor alanlara tohum ve tohum topu atışları gerçekleştirerek, ormanlaştırma ve biyoçeşitlilik çalışmalarına destek verir. Geliştirdiği mobil uygulama ecordingApp ile bireylere sürdürülebilir yaşam alışkanlıkları kazandırır. ecordingApp, oyunlaştırma ve ödüllendirme yöntemiyle, insanların günlük hayatlarında uygulayabilecekleri ve çevreye duyarlı faaliyetlerin alışkanlık haline dönüşmesini amaçlar. 2030’a kadar ecording; 7 teknolojik çözüm ürünüyle, 5 farklı kıtada iklim krizi mücadelesini güçlendirmeyi hedefler.

Kaynak: HORECA Trend ve Pınar Su & İçecek

Reklam
Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürdürülebilirlik

Divan Grubu 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nu Yayımladı

Gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma vizyonu kapsamında çalışmalarını sürdüren Divan Grubu, “Her paydaşa saygı” temasıyla bu yıl ikincisini hazırladığı Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı.

Yayınlandı

on

Divan Grubu raporda, kurumsal kültürünün temellerini oluşturan ve her alanda en iyiyi korumayı, üretmeyi, paylaşmayı bir ilke olarak benimsediğini; gezegene, paydaşlarına, misafir ve çalışanlarına dört ana başlıkta sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve hedeflerini paylaştı.  Sürdürülebilirlik Raporu’nda ayrıca 2050 yılına kadar karbon nötr olma hedefinden de bahsediyor.

Divan Grubu CEO’su Murat Tomruk, “Bu yıl hazırladığımız rapor, markamızın köklerine ve oluşturduğumuz değerler sistemine dair bir yolculuk oldu. Raporda, Divan’ın ne ifade ettiğini derinlemesine anlatma fırsatı bulduk. Bugün Divan olarak, insan sağlığına ve onuruna saygı duyarak, nitelikli sosyal gelişim ve ekonomik büyümeyle toplumumuza değer katıyoruz. Sürdürülebilirlik vizyonumuz kapsamında da iklim krizine karşı mücadeleyi önceliklendiriyor ve toplumsal farkındalığı artırmayı hedefliyoruz.”

“Sadece En İyi” ilkesi ile yola çıkan ve misafirlerine daima kusursuz bir hizmet sağlamayı ilke edinen Divan Grubu, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma vizyonuyla sürdürülebilirliği; stratejisinin, değerlerinin ve iş modellerinin merkezine yerleştirerek çevre, toplum ve ekonomi için değer yaratmayı hedefliyor. Divan Grubu bu vizyon kapsamında, sürdürülebilirlik alanındaki çalışmalarını ve gelecek dönem hedeflerini paylaştığı 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nu “Her Paydaşa Saygılıyız, Geleceğe Hazırız” temasıyla yayımladı. Sürdürülebilirlik Raporu’nda Divan Grubu; her alanda en iyiyi korumayı, üretmeyi, paylaşmayı bir ilke olarak benimsediği; gezegene, paydaşlarına, misafir ve çalışanlarına dört ana başlıkta sürdürülebilirlik faaliyetlerini ve hedeflerini paylaştı.

Divan Grubu CEO’su Murat Tomruk Sürdürülebilirlik Raporu’yla ilgili açıklamasında şunları söyledi: “Divan Grubu olarak, 2023 yılında gerçekleştirdiğimiz faaliyetleri içeren Sürdürülebilirlik Raporumuzu sizlerle paylaşmanın heyecanı içindeyiz. Raporda, Grubumuzun sürdürülebilirlik alanındaki etkilerini ve fırsatlarını, GRI Standartları’na uygun bir şekilde ve şeffaflıkla paydaşlarımıza sunmayı amaçlıyoruz. Bu raporda, Birleşmiş Milletler Küresel İlkeler Sözleşmesi ve Kadının Güçlenmesi Prensipleri’ne yönelik kaydettiğimiz ilerlemelerin yanı sıra Dünya Ekonomik Forumunun Paydaş Kapitalizmi Göstergeleri’ne uyumlu gelişmelerimize de yer verdik. Raporun hazırlanma sürecinde, ilgili verilerin toplanıp analiz edilmesi, Divan Sürdürülebilirlik Komitesi önderliğinde ve ilgili departmanların katkılarıyla gerçekleştirildi. Bu süreç boyunca SUCSR Kurumsal Sürdürülebilirlik Danışmanlığı’ndan destek aldık.

“Her Paydaşa Saygı” İlkesiyle Yürüttüğümüz Çalışmalarımız, Elde Ettiğimiz Kayda Değer Başarıların Temelini Oluşturdu”

Murat Tomruk: “Bugün Divan olarak, Türkiye’nin ve dünyanın çeşitlilik temelli gıda ve konaklama kültürünü, çevresel varlıkları koruyan bir üretim yaklaşımı ile sunuyor; insan sağlığına ve onuruna saygı duyarak, nitelikli sosyal gelişim ve ekonomik büyüme ile toplumumuza değer katıyoruz. Sürdürülebilirlik Stratejimizi her alanda hayata geçirme konusundaki kararlı tutumumuz, gelecek nesillere daha yaşanabilir bir dünya bırakma hedefimize katkıda bulunmanın yanı sıra paydaşlarımızla ilişkilerimizi de güçlendiriyor. Geçtiğimiz yıl yayımladığımız ilk sürdürülebilirlik raporumuzda Divan’ın tarihini, bugüne nasıl ulaştığımızı ve insanlar için taşıdığı anlamı ayrıntılı bir şekilde ele almıştık. Bu raporda ise markamızın köklerine ve oluşturduğumuz değerler sistemine dair bir yolculuk yaptık ve Divan’ın ne ifade ettiğini derinlemesine anlatma fırsatı bulduk” dedi.

Reklam

2023 yılında büyük yatırımlar yaparak, sürdürülebilir bir şekilde büyüme gerçekleştirdiklerine dikkat çeken Tomruk, sözlerine şöyle devam etti: “Bünyesinde bulunduğumuz Koç Topluluğunun “Geleceğe. Birlikte” mottosunu benimseyerek, “Gelecek İçin Divan’dayız” diyerek, sürdürülebilir bir geleceğin inşasına liderlik etme sorumluluğumuzu gururla taşıyoruz. “Her Paydaşa Saygı” ilkesiyle yürüttüğümüz çalışmalarımız, elde ettiğimiz kayda değer başarıların temelini oluşturdu. Bu ilke, insanlarımızı güçlendirme, kültürümüzü zenginleştirme, topluluklarımıza pozitif etkiler sağlama ve daha sürdürülebilir iş birimlerine sahip olmamızda olağanüstü bir etki yarattı. Her adımda, paydaşlarımızın bize verdikleri destek ve önemle, sürdürülebilir başarı yolculuğumuzu birlikte şekillendiriyoruz. Divan olarak, büyümenin doğru şeyi yapmakla içsel bir şekilde bağlantılı olduğuna inanıyoruz.”

Kazandığımız Bu Ödüller Bizlere Büyük Gurur Veriyor 

Liderlik kadromuzda cinsiyet dengesini artırma, temsil edilmeyen grupları destekleme, kapsayıcılığı teşvik etme ve insan haklarına saygı gösterme çabalarımızla önemli ilerlemeler kaydediyoruz. Bu ilerlemelerin bir kanıtı olarak, Kincentric’in düzenlediği “Best Employers 2023” programı kapsamında sektöründe “Türkiye’nin En İyi İş Yeri” seçildik. Ayrıca Happy Place To Work Danışmanlık Şirketi iş birliğiyle yapılan “Happy Place to Work – Türkiye’nin En Mutlu İşyerleri Araştırması” sonucunda, konaklama sektöründe “Türkiye’nin En Mutlu İşyeri” olmaya hak kazandık. Değerlendirmelerde kazandığımız bu ödüller bizlere büyük gurur veriyor.

“Sektördeki Pozisyonumuz, Hedeflerimize Ulaşmada Kaydettiğimiz İlerlemenin Bir Yansımasıdır”

Toplam misafir sayılarının yüzde 8’lik artışla toplamda 4.772.403 kişiye ulaştığına değinen Murat Tomruk, “Yiyecek-içecek-perakende sektöründe yüzde 7, catering hizmetlerimizde yüzde 13, otellerimizde yüzde 8,3, otel yemeği ve içecek (Y&I) ünitelerimizde yüzde 11,3, topluluk dışı özel gün organizasyonlarında yüzde 6,2 ve online hizmetlerimizde ise yüzde 10,6’lık bir artış kaydederek, geniş bir misafir kitlesinin ihtiyaç ve beklentilerine başarıyla yanıt verdiğimizi ve sürdürülebilir büyüme eğilimimizi kanıtladık. Bu durum hizmetlerimizin geniş bir kitle tarafından benimsendiğini ve sektördeki pozisyonumuzun güçlendiğini gösteriyor ve stratejik hedeflerimize ulaşmada kaydettiğimiz ilerlemenin bir yansıması olarak öne çıkıyor. Raporlama dönemimizde, Divan Taşdelen Üretim tesisimizde kurumsal müşteri sayımızda bir önceki yıla göre yüzde 18’lik bir artış yaşayarak, hizmetlerimizin ve ürünlerimizin kurumsal alanda giderek daha fazla tercih edildiğini memnuniyetle gözlemledik” diye konuştu. 

Hedef, 2050’ye Kadar Karbon Nötr Olmak

Sürdürülebilirlik vizyonlarının merkezinde karbon nötr olma ve karbon nötr konaklama stratejileri bulunduğuna değinen Murat Tomruk, küresel iklim değişikliğiyle mücadelede üzerlerine düşen sorumlulukların bilincinde olduklarına dikkat çekti. Tomruk sözlerine şöyle devam etti: “Özellikle, 2050 yılına kadar net sıfır emisyon hedefimize ulaşma yolunda attığımız adımları paylaşmaktan heyecan duyuyoruz. Divan Grubu olarak, karbon ayak izi azaltma çabalarımız ve bu alanda misafirlerimize sağladığımız bilgilendirme hizmetleri, sürdürülebilirlik taahhütlerimizin somut bir yansımasını oluşturuyor. ‘Gelecek İçin Divan’dayız mottosundan hareketle misafirlerine karbon nötr konaklama imkânı sunacak olan Divan Grubu yeni projesini; Divan İstanbul, Divan Bodrum, Divan Çukurhan, Divan Ankara, Divan İstanbul City ve Divan Bursa otellerinde başlattı.

Reklam

Karbon nötr konaklama ve karbon nötr etkinlik düzenleme seçenekleri de sürdürülebilir bir geleceğe katkıda bulunma yolunda attığımız önemli adımlardan ikisi. Bu yöntem, misafirlerimizin konaklama ve etkinliklerinden kaynaklanan karbon emisyonlarını nötrlemesine olanak sağlıyor. Misafirlerimiz, destek verecekleri ofsetleme projesi sayesinde iklim değişikliğiyle mücadelede aktif rol oynayacak. Sürdürülebilirlik çabalarımızın, sektörel sınırların ötesinde, uluslararası standartlarla da uyumlu olması, bizim için büyük bir önem taşıyor. Bu uyum, şirketimizin iç ve dış yapılarında hizalanmayı ve entegrasyonu teşvik ediyor.

Divan Grubu’nun 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’na erişim için: https://www.divan.com.tr/divan-grup-surdurebilirlik-raporu-2023

Kaynak: HORECA Trend ve Divan Grubu

Devamını Oku

Sürdürülebilirlik

Tarladan Sofraya Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonu

Küresel gıda lideri Barilla, çevre yönetimi, inovasyon, beslenme ve toplum refahına yönelik 15 yıllık taahhüdünü aktaran 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nu yayımladı. Şirket, dengeli beslenmeyi teşvik eden, yenilenebilir enerji ve stratejik bir vizyonla çevresel sürdürülebilirliği destekleyen bir gıda kültürü yaratma hedefiyle yolculuğuna devam ediyor. 

Yayınlandı

on

Türkiye’deki Bolu fabrikası dahil olmak üzere, dünya çapında toplam 30 tesisinde ürettiği ürünlerle, her gün 100’ü aşkın ülkede milyonlarca sofraya ulaşan gıda lideri Barilla; çevre yönetimi, inovasyon, beslenme ve toplum refahına yönelik 15 yıllık taahhüdünü aktaran 2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nu Dünya Çevre Günü’nde yayınladı.

Barilla, dengeli beslenmeyi teşvik eden, yenilenebilir enerji ve stratejik bir vizyonla çevresel sürdürülebilirliği destekleyen bir gıda kültürü yaratma hedefiyle yolculuğuna devam ediyor. Bu hedef doğrultusunda gerçekleştirdiği çalışmaları ile Barilla, dünyanın önde gelen kurumsal itibar araştırmalarından biri olan “2024 Global RepTrak 100” listesinde küresel ölçekte yılın en itibarlı gıda şirketi oldu ve genel listede ise 29’uncu sırada yer alma başarısını gösterdi.

Raporun önsözünde, şirketin yönetimindeki dördüncü kuşağı temsil eden Guido, Luca ve Paolo Barilla kardeşlerin geleceğe dair görüşleri şu şekilde yer alıyor: “Barilla olarak bugün çok daha fazla lezzet, beslenme, gıda güvenliği, çevre, erişilebilirlik, insan, iletişim ve gelecek konularına odaklanıyoruz. Bu konuları odağımıza alırken ise; spagetti, bisküvi, ekmek ya da sos fark etmeksizin tüm ürünlerimizin kalitesinden, yaptığımız işin özünden, aldığımız aksiyonlardan ve markalarımızın değerinden her zamankinden daha fazla söz etmeyi önemsiyoruz. Önümüzde uzun ve dolambaçlı bir yol olduğunun farkındayız, ancak Barilla’daki herkesin bağlılığı ve tutkusu, bizi bekleyen zorluklarla yüzleşmeye, geleceğe doğru yolculuğumuzu planlamaya hazır olmamızı sağlıyor.”

2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nun Barilla’nın “Daha İyi Bir Yaşam İçin Yemek Keyfi” amacına bağlılığını vurguladığını aktaran Barilla Grubu CEO’su Gianluca Di Tondo “Bu taahhüt kapsamında sürdürülebilirlik raporumuz başarılarımızı ve önümüzdeki yıllarda karşılaşacağımız zorlukları aktarıyor. Bu süreçte, iş yapma şeklimizi iyileştirmek için önemli girişimlerde bulunduk. Temel değerlerimize bağlı kalırken, çalışanlarımıza, müşterilerimize, iş ortaklarımıza ve gezegenimize tamamen saygılı, sağlıklı büyüme arzumuz bize rehberlik ediyor” diye konuştu. 

13 Yılda 500 Ürünü Yeniden Formüle Etti

Barilla, 2023 yılının başından bu yana, insanların refahını olumlu yönde etkilemeyi amaçlayan şirketin tüm Ar-Ge ve yatırım faaliyetlerine yön veren bir beslenme kılavuzu olan “Grup Beslenme ve Sağlıklı Yaşam Modeli”ni geliştiriyor. Bu model ile şirket, müşterilerine sağlıklı bir yaşam tarzına uygun olan lezzetli ve besleyici ürünleri porsiyon bilgileriyle birlikte sunuyor.

Reklam

Barilla, 2010 yılından bu yana yaklaşık 500 ürünün yeniden formüle edilmesini sağlayarak doymuş yağ, şeker ve tuzu azaltıp lif içeriğini artırdı. Ayrıca şirket, 2023 yılında şeker ilavesiz, lif bakımından zengin, karakılçık buğdayı, yulaf, çavdar ve karabuğday gibi buğdaya alternatif tahıllar içeren 16 lezzetli ürünün yanı sıra baklagiller, kuru meyve içeren veya tek porsiyonluk paketlerdeki ürünleri piyasaya sürdü.

Tedarikçi Çeşitliliği ve Kapsayıcılığında Küresel Şampiyon Seçildi

Barilla, hem kendi bünyesinde hem de küresel tedarik zincirinde kapsayıcılığı ve çeşitliliği teşvik etme konusunda da önemli adımlar atmaya devam ediyor. Şirket; cinsiyete dayalı ücret eşitsizliğini ortadan kaldıran ve tedarik zincirinde kültürel değişimi teşvik eden önemli uygulamalara imza atıyor. Bu sayede olumlu bir değişim yaratan ve daha kapsayıcı bir çalışma ortamı sunan şirket, 2018 yılında tedarik zincirinde kültürel değişimi teşvik etmek için bir Küresel Tedarikçi Çeşitlilik Programı da başlatmıştı. Bu çalışmalarıyla şirket, kurumsal alıcılar ile kadınlara ait tedarikçileri bir araya getiren ve kâr amacı gütmeyen küresel bir kuruluş olan WeConnect International tarafından açıklanan Tedarikçi Çeşitliliği ve Kapsayıcılığı Küresel Şampiyonlar listesinin zirvesinde yer aldı.

2020 yılında cinsiyetler arası ücret eşitliğini sağlayan şirket, bu yılın başında ise Küresel Doğum İzni Kurumsal Politikası’nı yürürlüğe aldı. Bu yeni politika ile çalışan annelerin yasal doğum iznine ek olarak, babaların da bu sürece uyum sağlamalarına ve annelere destek vermelerine yardımcı olmak adına, babalara özel en az 12 haftalık izin sağlandı. Evlat edinen anne-babalar da uygulama kapsamına alındı. Barilla bu uygulama ile dünya çapındaki 9.000’den fazla çalışanı için daha da kapsayıcı bir işyeri oluşturmayı ve daha iyi bir iş-yaşam dengesi sağlamayı hedefliyor.

Çevresel Sürdürülebilirlik Vizyonunu Tarladan Sofraya Sürdürüyor

2023 yılında dünya çapındaki 30 tesisinde yaklaşık 2 milyon ton gıda üreten Barilla, tüm tedarik zinciri boyunca daha fazla verimliliği hedefliyor. Üretim tesislerinin iyileştirilmesine yönelik devam eden yatırımlar ve 8.500’den fazla çiftçinin sürdürülebilir tarım projelerine katılımı sayesinde Barilla, yerel tarıma desteğini sürdürüyor. Grubun tüm makarna markalarının temel bileşeni olan durum buğdayının tüm dünyada %89’u, Türkiye’de ise tamamı yerel üreticilerden satın alınıyor.

Şirket, Wasa markası kapsamında iş birliği ile çavdar tedarik zincirinde de bazı rejeneratif tarım projelerinin pilot uygulamasını yürütüyor. Proje kapsamında Almanya ve İsveç’te 14 çiftçiden örtü bitkileri, arazinin minimum düzeyde işlenmesi, ürün rotasyonu ve hedefe yönelik gübre kullanımı gibi rejeneratif tarım tekniklerini uygulamaları istendi.

Reklam

Şirket, sadece 2023 yılında süreç optimizasyonu, üretim tesisi sistemlerinde iyileştirmeler, enerji verimliliği çözümleri ve kendi enerjisini üreten tesislerine 10 milyon Euro’nun üzerinde yatırım yaptı. 2010 yılından bu yana, sera gazı emisyonlarında yüzde 28 ve su kullanımında yüzde 21 azalma sağlanırken, elektriğin yüzde 62’si su, güneş ve rüzgâr gibi yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor. Bu oran Pesto Barilla gibi çeşnilerin ve Wasa, Harrys ve Mulino Bianco gibi markalarla unlu mamüllerin üretiminde yüzde 100’e kadar çıkıyor.

Dünya çapında, Barilla Grubu’nun makarna, sos, pesto, ekmek, bisküvi ve atıştırmalıklarının neredeyse %100’ü geri dönüştürülebilir olarak tasarlanmasının yanı sıra ürünlerde kullanılan kağıt ve kartonun %99’undan fazlası sorumlu bir şekilde yönetilen ormanlardan temin ediliyor.

Yerel Toplulukları Desteklemek İçin 60 Milyon Euro Bağışladı

2023 yılında Barilla, nüfus artarken gıdaya erişimi teşvik etmek, kapsayıcılığı artırmak, toplumların gelişimini desteklemek ve ülkemizde meydana gelen büyük deprem gibi felaketlerin yaralarının sarılmasına katkı sunmak amacıyla, aralarında Türkiye’nin de dahil olduğu, faaliyet gösterdiği çeşitli ülkelerde toplam 3,2 milyon Euro değerinde nakdi ve 3 bin 200 ton ürün bağışı ile yerel toplulukları destekledi. Barilla, 2010 yılından bu yana yaptığı nakdi yardımların toplamını 60 milyon Euro’ya, ürün bağışını ise 50 bin tona çıkardı.

2023 Sürdürülebilirlik Raporu’nda şirketin büyüme verilerine de yer verildi. Buna göre Barilla’nın cirosu 2023 yılında 4.869 milyon Euro olarak gerçekleşti. Şirket cironun yaklaşık yüzde 5’ini ürün inovasyonu, verimliliğin ve üretim kapasitesinin artırılması çalışmalarına ayırdı.

Kaynak: HORECA Trend ve Barilla

Reklam
Devamını Oku

Sürdürülebilirlik

Gloria Hotels, Sürdürülebilirlik Projelerine İmza Atmaya Devam Ediyor!

Yayınlandı

on

Turizmde Sürdürülebilir Kalkınma Amaçları doğrultusunda çalışmalarına yön veren Gloria Hotels & Resort, 2005 yılından bu yana ISO 14001 Çevre Yönetim Sistemi çerçevesinde yürüttüğü çevresel ve sosyal sürdürülebilirlik çalışmalarına öncü projeler ile devam ediyor. Özaltın Holding bünyesinde faaliyet gösteren Gloria Hotels & Resorts, sürdürülebilir turizm çerçevesinde 2023 yılında yaptığı  yatırımın ardından, 2024 yılında çevresel ve toplumsal sorumluluklarını yerine getirme konusundaki taahhütlerini daha da güçlendirerek sürdürülebilirlik faaliyetlerine ağırlık vermeye devam ediyor.

Çevresel ve Sosyal Sürdürülebilirliği Destekliyoruz!

Dünyanın en önemli çevre ve sürdürülebilirlik platformu olan Global Sustainable Tourism Council (GSTC)’ın kriterleri temel alınarak oluşturulmuş olan Türkiye Sürdürülebilir Turizm Sertifikası’nın sahibi olan Gloria Hotels & Resorts, aynı zamanda Travelife Gold, Sıfır Atık Belgesi ve Mavi Bayrak Sertifikaları ile de sürdürülebilirlik çalışmalarını destekleyen Gloria Hotels & Resorts, Gloria Sports Arena özelinde ise bina ve iç mekanların çevre dostu ve sürdürülebilirlik kriterlerine göre tasarlandığını, inşa edildiğini ve işletildiğini belgeleyen LEED Gold Sertifikası’na sahiptir. Gloria Hotels & Resorts, cinsiyet eşitliği çalışmaları kapsamında fırsat eşitliği sağlamak adına 5 numaralı Sürdürülebilir Kalkınma Hedefi olan “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği” konusunda yaptığı çalışmaları ile bağımsız denetim firması olan Intertek tarafından denetlenerek İş’te Eşit Kadın Sertifikası’nı da almıştır.

Kullandığımız Enerjinin Tamamını Güneş’ten Kazanıyoruz!

Günümüzde fosil yakıtların yanmasıyla ortaya çıkan ve giderek artan karbon emisyonu problemleri günden güne artmaktadır. Enerjinin yenilenebilir kaynaklardan elde ediliyor olması artık daha da önemlidir. Güneş enerjisi %100 temiz, yenilenebilir bir enerji kaynağıdır. Güneş ışınımı doğrudan elektrik enerjisine çevrilir ve hiçbir sera gazı salınımı olmaz. Gloria Hotels & Resorts olarak 2024 yılı itibariyle otellerimizde kullandığımız enerjinin tümünü Güneş’ten kazanıyoruz. Böylece güneşin bitmek tükenmek bilmeyen enerjisiyle iklim değişikliği ile mücadelede üzerimize düşen yükümlülüğü yerine getirmeye devam ediyoruz.

Amacımız Geleceğe Daha Yaşanabilir Bir Dünya Bırakmak

Reklam

Turizmde sürdürülebilirliğin önemine dikkat çeken Gloria Hotels & Resorts Yönetim Sistemleri, İnovasyon ve Kalite Direktörü Burcu Arı, bu kapsamda sektöre ve bağlantılı diğer sektörlere büyük görev düştüğünü vurgulayarak sürdürülebilirlik faaliyetleri için son iki yılda birbirinden özel ödüller kazandıklarını ve öncü projeleri hayata geçirdiklerini belirtti.

Hayata geçirdikleri sürdürülebilirlik çalışmalarıyla bugüne kadar enerjide yılda yüzde 10, su tüketiminde yüzde 46 tasarruf sağladıklarını ifade eden Burcu Arı bu çerçevede gerçekleştirdikleri diğer faaliyetlerle ilgili şunları söyledi: Amacımız daha yeşil daha sağlıklı dünya için katkı sağlamak. Bu kapsamda sürdürülebilir ve etik kurallara sahip şirketlerle çalışmaya öncelik veriyoruz. İşletmemizde eko sertifikalı çevre dostu temizlik ürünleri, geri dönüştürülebilir malzemeler kullanıyoruz. Tüm alanlarda merkezi iklimlendirme, enerji tasarrufu ve kimyasal atık miktarını azaltmaya dönük halojen, cıva içeren ampuller yerine tasarruflu aydınlatma, enerji tüketimini kontrol eden sistemler, tesis dışı aydınlatmalarda otomasyon sistemlerini kullanarak büyük oranda enerji tasarrufu sağlıyoruz. Tasarım ve dekorasyonumuzu gün ışığından maksimum fayda sağlamaya yönelik planladık.” Türkiye’nin en geniş doğasına sahip oteli olan Gloria Hotels & Resorts ;  Geniş yeşil alanların sulamasında damlama ve spring sulamayı tercih ettiklerini belirten Arı, “Peyzajda susuzluğa ve hastalıklara dirençli çim türü sayesinde kimyasal kullanımını yüzde 95, su tüketimini yüzde 35 oranında azalttık. Sürdürülebilirlik faaliyetleri kapsamında 2028 yılına kadar karbon salınımını yüzde 20 oranında azaltmayı amaçlıyoruz” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Gloria Hotels & Resorts

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com