5. ATİD Turizmin En’leri Ödülleri Sahiplerini Buldu | HORECA TREND
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

5. ATİD Turizmin En’leri Ödülleri Sahiplerini Buldu

Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği Turizmin En’leri Ödül Töreni Ankara’da JW Marriott Otel’de gerçekleşti.

Yayınlandı

on

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) ile Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) iş birliğinde turizm sektörünün önde gelen otel, restoran, acente ve projelerinin ödüllendirildiği “5. ATİD Turizmin En’leri Ödül Töreni“, Ankara’da JW Marriott Otel’de görkemli bir törenle gerçekleşti. Ödül törenine turizm, siyaset, akademi, sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.

“Ödül Töreninin Tek Kazananı Ankara Turizmi”

ATİD Başkanı Birol Akman açılış konuşmasında ATİD’in 40.yılını kutladıklarını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: “Bugün turizm sektöründe başarıya ulaşan ve bu sektöre katkıda bulunan paydaşlarımızı ödüllendirmek amacıyla bir araya geldik. Ankara turizminin en önemli organizasyonlarından biri olan “ATİD Turizmin En’leri Ödül Törenimize” bu yıl da başkentli turizmcilerimiz her kategoride büyük bir katılım sağladı. Birbirinden kıymetli bu başvuruları değerli jürimiz büyük bir titizlilikle inceledi ve derecelendirdi. Bu ödül töreninin tek kazananı aslında Ankara turizmi. En zor koşullarda dahi Başkentimizin turizmine katkı veren ve kalite çıtasını daha yukarıya çıkarmayı kendisine ilke edinen Ankaralı turizmciler bu ödül töreninin gerçek sahipleridir. Bizim için ayrıca çok özel bir yıl derneğimizin 40.yılını kutluyoruz. 40 yıl önce yola çıktığımızda Anadolu’da ve Anadolu’nun kalbi Ankara’da turizm sektörünü geliştirmek, hizmet kalitesini artırmak ve bölgemizi dünyaya tanıtmak gibi büyük hedeflerimiz vardı. Bugün geriye dönüp baktığımızda bu hedeflerimize ulaşmada ne kadar başarılı olduğumuzu görmek bizleriçin büyük bir onur kaynağı.”

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen ödül törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da katıldı. Alpaslan törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle Türkiye’de turizmin stratejik bir sektör haline geldiğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da ödül törenine katıldı, törende yaptığı konuşmasında başkent turizminin gelişmesi için Ankara’da çalışmalar gerçekleştiğine ve her kurumun üzerine düşeni yaptığını söyledi. Başkent’in turizmine emek veren herkese teşekkür eden Yavaş, “Mustafa Kemal Atatürk’ün bize başkent olarak emanet ettiği Ankara’yı, inşallah dünyanın çeşitli başkentleriyle rekabet edebilir hale getirmek en büyük borcumuz ve hedefimizdir,” dedi.

Reklam

31 Farklı Kategoride Ödüller Sahiplerini Buldu

Ankara ve Anadolu iç turizmin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen törende 31 farklı kategoride ödüller sahiplerini buldu. Törende verilen ödüllerin bazıları şu şekilde;

Yılın 5 Yıldızlı Otel Misafir Memnuniyet Ödülü- Ankara Divan Otel

Yılın Sosyal Sorumluluk Faaliyet Ödülü – Ankara Hilton Otel

Yılın Kongre Oteli Ödülü – Bilkent Otel

Yılın Termal Oteli Ödülü – Armada Grannos Thermal Hotel & Convention Center

Yılın Türk Mutfağı Ödülü – Göksu Lokantası

Reklam

Yılın Dünya Mutfağı Ödülü – L’avare Sahne & Sokak

Yılın Yerli Hava Yolu Şirketi Ödülü – A Jet

ATİD Hakkında

1984 yılından beri faaliyet gösteren Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD), Ankara ve Anadolu’nun turizminin gelişmesine katkı sağlamak için önemli çalışmalar yürütmektedir. Birçok projeyi hayata geçiren Dernek, aynı zamanda Ankara ve Anadolu’yu ulusal ve uluslararası pek çok fuar ve organizasyonda da başarıyla temsil etmektedir.

Derneğin öncelikli amacı, üyeler arasındaki iş birliğini geliştirmek ve Anadolu turizmine hizmet etmektir. Başta Ankara olmak üzere bölge turizmini geliştirerek, iç turizmi canlandırmak öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)’nun kurulmasında aktif rol oynayan ATİD, Turizm alanında faaliyet gösteren işletmelerin ortak ekonomik ve sosyal menfaatlerini korumak ve tabandan gelen talepler doğrultusunda genel turizm politikasının yönlendirilmesine katkıda bulunmak misyonuyla hareket etmektedir. ATİD, Turizm camiasının birlik ve beraberliğini dernek mantalitesi altında pekiştirmek ve dünya turizm piyasalarında Anadolu’yu marka yapmak vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Reklam

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

TÜRSAB Gastronomi Haftası

Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı’nın aylık toplantısı, İhtisas Başkanı Erdal Çeri’nin başkanlığında, 11 Haziran 2024 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezimizde hibrit olarak düzenlendi. 

Yayınlandı

on

Yazar:

Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı’nın aylık toplantısı, İhtisas Başkanı Erdal Çeri’nin başkanlığında, 11 Haziran 2024 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezimizde hibrit olarak düzenlendi.

Söz konusu toplantıda; Diyarbakır Turizm ve Gastromi Fuarı ile Burdur Turizm Yüzyılı Arama Konferansı’na dair değerlendirmeler yapılırken, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde mevcut turizmin niteliği ve rezervasyonlarda son durumlara ilişkin istişarde bulunuldu. 

Toplantı, üyelerimizin soru, öneri ve değerlendirmeleri ile sona erdi.

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Reklam

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

İzmir Marriott’ta Yaza Görkemli Karşılama

İzmir Marriott, geleneksel “Yaza Merhaba” partisinin üçüncüsünü 4 Haziran gecesi, büyüleyici deniz manzarasına sahip, yenilenen mekânı Pagos Rooftop’ta gerçekleştirdi.

Yayınlandı

on

İzmir Marriott’ın değerli iş ortakları için düzenlenen bu özel etkinlik, sürpriz şovlar, canlı DJ performansı ve özel lezzetlerle dolu unutulmaz bir geceye sahne oldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Yaza Merhaba” partisi, İzmir Marriott’ın iş ortaklarına teşekkürlerini sunma ve birlikte daha nice başarılı yıllara imza atma amacı taşıyordu. Davetliler, eşsiz Ege Denizi manzarası eşliğinde sürpriz etkinliklerle dolu büyüleyici bir yaz akşamı geçirdiler.

Yenilenen Pagos Rooftop’un çarpıcı atmosferinde gerçekleştirilen bu özel gecede, konuklar İzmir Marriott’un deneyimli şeflerinin özenle hazırladığı lezzetlerin tadını çıkarırken yoğun iş temposundan uzaklaşarak keyif dolu dakikalar geçirdi. 

Kaynak: HORECA Trend ve İzmir Marriott

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

İklim Krizini Ekmek Kokusunun Yok Olmasından Anlıyoruz

Turkuvaz Medya Grubu ve Gastronomi Turizm Derneği iş birliğiyle düzenlenen Gastroshow’da, dünyanın en önemli konu başlıkları arasında yer alan iklim değişikliği ve gastronomi turizmindeki yeni trendler ele alındı. 

Yayınlandı

on

“Sağlıklı beslenme ve Dünyadaki İklim Değişikliğinin Yemeklere Etkisi” panelinde moderatörlük yapan Çevre Mühendisi Doç. Dr. Efsun Dindar, gıdanın iklim krizi sonrası sağlığa etkisine ilişkin dünyanın ısındıkça yok olmaya mahkum olduğuna dikkat çekerek, “Doğaya saygı duyup ekolojik dengeyi bozmadan gelecek nesillere sağlıklı bir gıda kültürü bırakmamız gerekiyor” dedi.

Demet Sabancı Çetindoğan: “Üretici Kadınlarımızla  Yöresel Ürünleri Ekonomiye Kazandırıyoruz”

Demsa Group Yönetim Kurulu Başkanı Demet Sabancı Çetindoğan, MEB sertifikalı eğitimlerle kadınları isithdama kazandırdıklarını belirterek, “Bizler üretici kadınlarımızla unutulmaya yüz tutmuş yöresel ürünleri ekonomiye kazandırmak ve kadın istihdamını artırmak için elimizden geleni yapıyoruz. Bu anlamda Türk gastronomisini geliştirmek için özel çalışmalar yürütüyoruz. Biz il il gezerek her yörenin kendi ürünlerini farklı amaç ve tekniklerle üretilmesini sağlamaya çalışıyoruz” dedi.

Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı: “Sürdürülebilirliği Devlet Değil, Özel Şirketler Sağlayabilir”

Panelde söz alan bir diğer konuşmacı olarak Eski Turizm Bakanı Bülent Akarcalı, Fransız mutfağı Avrupa’nın bir numaralı mutfağı olsa da, Fransa’da turizm bakanlığı olmamasına dikkat çekti.  Akarcalı, “Türkiye’deki temel sorun bununla ilgili kurumlar olmasına rağmen her şeyin devletten beklendiği bir durum oluşuyor. Fakat sürdürülebilirliği sağlamak için kurumların buna hizmet edip kendi imkanlarıyla çaba göstermesi gerekiyor. Bu sebeple sürdürülebilirliği devlet değil özel şirketler sağlayabilir. Türkiye’nin yeterli sermaye ve birikimi var; şu aşamadan sonra devletin özel şirketlerin önünü açması gerekiyor. Türkiye’de turizmin gelişme turizm mevduatının az olmasından kaynaklanıyordu. Gastronominin gelişmesi sunum ve tekniğin de aynı şekilde gelişmesi gerekiyor” dedi.

Koçulu Peynircilik Yönetim Kurulu Başkanı: “Tüketim Çılgınlığı Toprağın Verimini Azalttı”

Reklam

Panelin konuşmacıları arasında yer alan Koçulu Peynircilik Yönetim Kurulu Başkanı İlhan Koçulu, israfa dikkat çektiği konuşmasında, “İklim krizi olduğunu ilk önce israf ve ekmek kokusunun yok olmasıyla anladığımızı düşünüyorum. Biz insanlık olarak soyumuzu sürdürmek yerine çok fazla israf ediyoruz. Eskiden topraktan aldığımız verim daha yüksekken artık bu tüketim çılgınlığıyla iyice azaldı. Adana bölgesinde toprağın PH değerleri son yıllarda çok fazla düştü. Bu da toprağın verimini düşürüp bizleri belki de ilerde kıtlığa sürükleyecek. Gastronominin temel amacı soframıza yemek koymaktır fakat biz bu israf anlayışıyla temel amacımızın dışına çıktık” dedi.

Yazar ve İş İnsanı Sema Soykan: “Dünyaya Meyve ve Kuruyemiş Alışkanlığını Biz Kazandırdık”

Ülke olarak kültürel ve tarihi olarak zengin bir coğrafyada yaşıyoruz. Bundan sonra da kültürel ve dil zenginliğimizi sonraki kuşaklara doğru şekilde aktarmamız gerekiyor. Biz ülkece 1700 yılından beri avokado yetiştiren bir ülkeyiz. Fakat o dönem avokado ağaçları ülkede yasaklanınca 250 yıldan fazla süre ülkemizde yetişmese de son yıllarda ülkemizde avokado yetişiyor. Osmanlı döneminde meyve ve kuruyemiş çok yaygın olduğu için dünyaya da bu alışkanlığı biz verdik diyebiliriz.

Gastronomi dünyasına yön veren pek çok önemli ismi ağırlayan Gastroshow’un son panelindeyse “Gastronomi Turizmindeki Yeni Trendler” konusu ele alındı.

Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı: “Gastronomi Turizminin Büyümesi İçin Devlet Desteğini Artırmalıyız”

Gastronomi turizminin büyümesi açısından stratejik olarak devlet desteğinin artırılması gerektiğini belirten Arzum Yönetim Kurulu Başkanı Murat Kolbaşı, “Bizim döner gibi ürünlerimize bile yurt dışında sahip çıkılması bizi üzse de ülkemizde bazı şirketlerimiz kendi değerlerimize sahip çıkmada büyük yardımcı oluyor. Gastronomi turizmin her noktasında yer alıyor. Yemek ve kahve tüm dünyada çok farklı noktalara gidiyor. Bu açıdan bizim de ülke olarak yemeklerimizi geliştirip bir standart sağlamamız gerekiyor. Gastronomiyle turizmi iç içe geçirip bunu kültürümüze de entegre etmeliyiz” dedi.

Türk kahvesinin UNESCO tarafından tescil edilen ilk içecek Türk kahvesi olduğuna dikkat çeken Kolbaşı, “Türkiye’de gastronomi son yıllarda tüm dünyadaki önemini artırdı. Ancak elimizde Türk kahvesi gibi tescilli bir ürünü var. Bizim de bunun iletişimini ve tanıtımını daha da artırıp herkese göstermemiz gerekiyor. Odağımızı da Türk kahvesine verip kahvemizin dünyaya tanıtımını doğru şekilde yapmalıyız” dedi.

Reklam

Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran: “Türk Kahvesini Yurtdışında Tanıtmalıyız”

Pronto Tur Yönetim Kurulu Başkanı Ali Onaran, Türk kahvesi tarihsel öneme sahip olduğunu belirterek, “Türk kahvesini yurt dışına tanıtmalı ve bunu diğer ülkeler gibi doğru şekilde pazarlamalıyız. Bizim aynı zamanda Türk kahvesini dünyaya devletimizin desteği ve markalarımızın girişimiyle yayılımını artırmalıyız” dedi.

Espressobar Kurucu Ortak Sam Çeviköz: “Türk Kahvesini Tüm Dünyaya Tanıtmak İstiyorum”

Türkiye’de üçüncü nesil kahve akımını kendisinin başlattığını belirten Espressobar Kurucu Ortak Sam Çeviköz, “Türk kahvesini Avustralya başta olmak üzere tüm dünyaya tanıtmak istiyorum. Kendi ekibimizi de bu doğrultuda kurup onlardan büyük destek aldık. Türkiye’de üçüncü nesil kahve ilk biz başlattık şu anda hedefimiz dördündü nesil kahveyi oluşturmak. Bu açıdan başarıyı sağlamanın temel yolu doğru ekibe güvenip onların bilgilerinden yararlanmaktan geçiyor” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Turkuvaz Medya Grubu, Gastronomi Turizm Derneği

Reklam
Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com