Gastronomi Enstitüsü Çalıştayı Düzenlendi | HORECA TREND
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

Gastronomi Enstitüsü Çalıştayı Düzenlendi 

Yükseköğretim Kurulu, Gastronomi Enstitüsü kurulması için çeşitli akademisyen, şef, aşçı, araştırmacı, diplomat ve işletmecilerden oluşan katılımcılarla çalıştay gerçekleştirildi

Yayınlandı

on

Yükseköğretim Kurulu, Gastronomi Enstitüsü kurulması için çeşitli akademisyen, şef, aşçı, araştırmacı, diplomat ve işletmecilerden oluşan katılımcılarla çalıştay gerçekleştirildi

Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Haldun Göktaş: “Gastronomi ve mutfak sanatlarının asgari yeterliliklerine dair bir şeyler söylemek gerekiyor. Gastronomi Enstitüsü’nün bu farklılıkları gidermede belki merkezi bir nokta olarak hizmet etme potansiyeli var”

Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Arif Bilgin: “Gastronomi Enstitüsünün disiplinler arası bir ruha sahip olmasını önemsiyoruz. Enstitünün kültürel diplomasi, tarım, turizm ve eğitim olmak üzere 4 temel ayağının olacağını öngörüyoruz” Yükseköğretim Kurulu, çeşitli akademisyen, şef, aşçı, araştırmacı, diplomat ve işletmecilerden oluşan katılımcılarla Gastronomi Enstitüsü Çalıştayı düzenledi. Yükseköğretim Kurulunca kurulması planlanan enstitü için alandaki öncü isimlerin görüşlerinden istifade etmek, ortak bir vizyon belirleyebilmek için düzenlenen çalıştayın açılışı, Cumhurbaşkanlığı Millet Kütüphanesi Sergi Salonu’nda yapıldı. Çalıştayın onur kurulunda, Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy ve Yükseköğretim Kurulu Başkanı Erol Özvar yer alıyor. Düzenleme kurulunda ise Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Arif Bilgin, Cumhurbaşkanı Başdanışmanı H. Hümeyra Şahin Oktay, Cumhurbaşkanı Danışmanı Sümeyra Merve Kılınç ile akademisyenler Kübra Sultan Yüzüncüyıl ve Aynülhayat Uybadın bulunuyor.

Gastronomi ve Mutfak Sanatlarında 133 Program Var

Yükseköğretim Kurulu Başkan Vekili Haldun Göktaş, çalıştayın açılışında yaptığı konuşmada, Türk mutfağının zenginliğine işaret etti. Gastronomi ve mutfak sanatları programlarına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Göktaş, neredeyse her üniversitenin aşçılık ön lisans programından başlamak kaydıyla gastronomi ve mutfak sanatları alanında lisans ve yüksek lisans ile kısmen de olsa doktora programlarına başladığını anlattı. Bu alanda 133 programın aktif olduğunu bildiren Göktaş, “Program sayılarındaki hızlı artışın yanı sıra bu programların bulunduğu fakülteler de dikkate değer.” dedi. Sanat ve tasarım, turizm, güzel sanatlar, mimarlık ve tasarım, uygulamalı bilimler gibi farklı isimlerdeki fakültelerde gastronomi ve mutfak sanatları bölümlerinin bulunduğunu aktaran Göktaş, ister istemez programların da farklı fakültelerin doğasından etkilendiğini vurguladı. Bu kapsamda, turizm fakültelerindeki programlarda otel ve turizm işletmeciliği; tasarım ve sanat fakültelerindeki programlarda ise gıda mühendisliğinden beslenmeye kadar farklı alanların etkin olabildiğine işaret eden Göktaş, şöyle konuştu:

“Farklılıkları zenginlik olarak görebiliriz, üniversitelerin kendi müfredatlarını hazırlaması gayet normaldir ve doğrudur. Ancak burada bir şey daha görüyoruz; buradan alınan diplomalar aynı haklara sahip. Tabii çok sayıda seçmeli ders olmasında hiçbir sorun yok. Ama hiç değilse gastronomi ve mutfak sanatlarının asgari yeterliliklerine dair bir şeyler söylemek gerekiyor. Gastronomi Enstitüsü’nün bu farklılıkları gidermede belki merkezi bir nokta olarak hizmet etme potansiyeli var. Dolayısıyla üniversiteler belki o tarafa doğru bakarak kendilerine yön tayin edebilirler. Bu da kıymetli bir şey. Gastronomi Enstitüsü için buradayız ve hep beraber çalışacağız.

Reklam
Yükseköğretim Kurulu, Gastronomi Enstitüsü kurulması için çeşitli akademisyen, şef, aşçı, araştırmacı, diplomat ve işletmecilerden oluşan katılımcılarla çalıştay gerçekleştirildi

“Gastronomi yükselen değer”

Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Arif Bilgin ise günümüzde gastronominin iyi yemek hazırlama ve yeme sanatının ötesinde kültürel bir değer, kıymetli bir iletişim ve diplomasi enstrümanı, sağlıklı gıdaya ulaşım hakkı, istihdam yaratıcı bir güç, kimlik inşasında önemli bir unsur ve turizm destinasyonlarının işlevsel parçası olarak değerlendirildiğini anlattı.

Gastronominin dünyadaki gibi Türkiye’de de yükselen bir değer olduğunu vurgulayan Bilgin, “Yaklaşık 15 yıl önce Türk yükseköğretiminde sadece 6 gastronomi ve mutfak sanatları bölümü vardı. Bu bölümlere yönelik ilgi hızla arttığından bugün aktif bölüm sayısı 133’e çıkmış durumdadır.” bilgisini verdi.

Bilgin, buna karşılık doktora düzeyinde eğitim veren gastronomi programlarının sayısının ise oldukça sınırlı sayıda olduğunu dile getirerek, gastronominin yükselen bir değer olması nedeniyle artan ilginin, hızlı fakat düzensiz bir büyümeyi beraberinde getirdiğini söyledi.

Dünyada nispeten sınırlı sayıda örneği olan gastronomi enstitülerinin tarım, gıda, kültür, turizm, diplomasi, ekonomi, eğitim, inovasyon, tasarım, kalkınma gibi alanların kesişim noktalarında kurulduğunu aktaran Bilgin, “Bu alanlar arası konumu, gastronomi enstitülerini somut olmayan mirası korumaktan yerel üreticileri güçlendirmeye, istihdam yaratmaktan gıda güvencesine kadar çeşitli kritik alanlara temas etmesini sağlamaktadır.” ifadesini kullandı. Çalıştayın, Gastronomi Enstitüsü’nü doğru bir biçimde çerçevelemek amacıyla düzenlendiğini dile getiren Bilgin, “Tıpkı dünyada olduğu gibi ülkemizde kurulacak olan Gastronomi Enstitüsü’nün disiplinler arası bir ruha sahip olmasını önemsiyoruz. Enstitünün 4 temel ayağının olacağının öngörüyoruz. Bunlar kültürel diplomasi, tarım, turizm ve eğitim olarak sıralanabilir. Bunu geliştirmek de mümkündür.” diye konuştu.

“Türk mutfağının markalaşmasına, kurumsallaşmasına katkı sağlayacak”

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Hümeyra Şahin Oktay ise kültürel diplomasinin önemini anlattı. Gastronomi alanının, diplomasiden tarımsal çalışmalara, üniversitedeki gastronomi eğitimlerine kadar aslında çok yönlü bir analizi gerektirdiğini dile getiren Oktay, çalıştayda da dünyadaki benzer örnekler dikkate alınarak kurulacak Gastronomi Enstitüsü’nün misyonu, kısa ve orta vadeli hedefleri gibi konuların ele alınacağını ifade etti. Son dönemde gastronomi alanında yürütülen “Asırlık Tariflerle Türk Mutfağı” kitabı ile Türk Mutfağı Haftası’nın ilan edilmesi gibi faaliyetlere değinen Oktay, “Bu adımların daha kalıcı hale getirilmesi, bu alanın kurumsallaşması adına hayati bir önem ortaya koymaktadır. Gastronomi Enstitüsü, Türk mutfağının markalaşmasına, kurumsallaşmasına önemli bir katkı sağlayacaktır.” diye konuştu. Açılış konuşmalarının ardından çalıştaya katkı sunmak üzere farklı disiplinlerden gelen 49 katılımcıyla birlikte çalıştay soruları tartışıldı. Çalıştay, Yükseköğretim Yürütme Kurulu Üyesi Arif Bilgin ile Cumhurbaşkanı Danışmanı Sümeyra Merve Kılınç tarafından yapılan değerlendirme konuşması ile son buldu.

Reklam

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

TÜRSAB Gastronomi Haftası

Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı’nın aylık toplantısı, İhtisas Başkanı Erdal Çeri’nin başkanlığında, 11 Haziran 2024 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezimizde hibrit olarak düzenlendi. 

Yayınlandı

on

Yazar:

Gastronomi Turizmi İhtisas Başkanlığı’nın aylık toplantısı, İhtisas Başkanı Erdal Çeri’nin başkanlığında, 11 Haziran 2024 tarihinde TÜRSAB Genel Merkezimizde hibrit olarak düzenlendi.

Söz konusu toplantıda; Diyarbakır Turizm ve Gastromi Fuarı ile Burdur Turizm Yüzyılı Arama Konferansı’na dair değerlendirmeler yapılırken, Doğu Karadeniz Bölgesi’nde mevcut turizmin niteliği ve rezervasyonlarda son durumlara ilişkin istişarde bulunuldu. 

Toplantı, üyelerimizin soru, öneri ve değerlendirmeleri ile sona erdi.

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Reklam

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

5. ATİD Turizmin En’leri Ödülleri Sahiplerini Buldu

Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)’nin bu yıl 5’incisini düzenlediği Turizmin En’leri Ödül Töreni Ankara’da JW Marriott Otel’de gerçekleşti.

Yayınlandı

on

Anadolu Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD) ile Turizm Akademisyenleri Derneği (TUADER) iş birliğinde turizm sektörünün önde gelen otel, restoran, acente ve projelerinin ödüllendirildiği “5. ATİD Turizmin En’leri Ödül Töreni“, Ankara’da JW Marriott Otel’de görkemli bir törenle gerçekleşti. Ödül törenine turizm, siyaset, akademi, sanat camiasından çok sayıda isim katıldı.

“Ödül Töreninin Tek Kazananı Ankara Turizmi”

ATİD Başkanı Birol Akman açılış konuşmasında ATİD’in 40.yılını kutladıklarını söyleyerek şu açıklamalarda bulundu: “Bugün turizm sektöründe başarıya ulaşan ve bu sektöre katkıda bulunan paydaşlarımızı ödüllendirmek amacıyla bir araya geldik. Ankara turizminin en önemli organizasyonlarından biri olan “ATİD Turizmin En’leri Ödül Törenimize” bu yıl da başkentli turizmcilerimiz her kategoride büyük bir katılım sağladı. Birbirinden kıymetli bu başvuruları değerli jürimiz büyük bir titizlilikle inceledi ve derecelendirdi. Bu ödül töreninin tek kazananı aslında Ankara turizmi. En zor koşullarda dahi Başkentimizin turizmine katkı veren ve kalite çıtasını daha yukarıya çıkarmayı kendisine ilke edinen Ankaralı turizmciler bu ödül töreninin gerçek sahipleridir. Bizim için ayrıca çok özel bir yıl derneğimizin 40.yılını kutluyoruz. 40 yıl önce yola çıktığımızda Anadolu’da ve Anadolu’nun kalbi Ankara’da turizm sektörünü geliştirmek, hizmet kalitesini artırmak ve bölgemizi dünyaya tanıtmak gibi büyük hedeflerimiz vardı. Bugün geriye dönüp baktığımızda bu hedeflerimize ulaşmada ne kadar başarılı olduğumuzu görmek bizleriçin büyük bir onur kaynağı.”

 

Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın katkılarıyla gerçekleşen ödül törenine Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan da katıldı. Alpaslan törende yaptığı konuşmada, Cumhurbaşkanlığı Hükümet Sistemi’ne geçilmesinin ardından Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın destekleriyle Türkiye’de turizmin stratejik bir sektör haline geldiğini söyledi.

Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Mansur Yavaş da ödül törenine katıldı, törende yaptığı konuşmasında başkent turizminin gelişmesi için Ankara’da çalışmalar gerçekleştiğine ve her kurumun üzerine düşeni yaptığını söyledi. Başkent’in turizmine emek veren herkese teşekkür eden Yavaş, “Mustafa Kemal Atatürk’ün bize başkent olarak emanet ettiği Ankara’yı, inşallah dünyanın çeşitli başkentleriyle rekabet edebilir hale getirmek en büyük borcumuz ve hedefimizdir,” dedi.

Reklam

31 Farklı Kategoride Ödüller Sahiplerini Buldu

Ankara ve Anadolu iç turizmin geliştirilmesi amacıyla düzenlenen törende 31 farklı kategoride ödüller sahiplerini buldu. Törende verilen ödüllerin bazıları şu şekilde;

Yılın 5 Yıldızlı Otel Misafir Memnuniyet Ödülü- Ankara Divan Otel

Yılın Sosyal Sorumluluk Faaliyet Ödülü – Ankara Hilton Otel

Yılın Kongre Oteli Ödülü – Bilkent Otel

Yılın Termal Oteli Ödülü – Armada Grannos Thermal Hotel & Convention Center

Yılın Türk Mutfağı Ödülü – Göksu Lokantası

Reklam

Yılın Dünya Mutfağı Ödülü – L’avare Sahne & Sokak

Yılın Yerli Hava Yolu Şirketi Ödülü – A Jet

ATİD Hakkında

1984 yılından beri faaliyet gösteren Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD), Ankara ve Anadolu’nun turizminin gelişmesine katkı sağlamak için önemli çalışmalar yürütmektedir. Birçok projeyi hayata geçiren Dernek, aynı zamanda Ankara ve Anadolu’yu ulusal ve uluslararası pek çok fuar ve organizasyonda da başarıyla temsil etmektedir.

Derneğin öncelikli amacı, üyeler arasındaki iş birliğini geliştirmek ve Anadolu turizmine hizmet etmektir. Başta Ankara olmak üzere bölge turizmini geliştirerek, iç turizmi canlandırmak öncelikli hedefleri arasında yer almaktadır.

Türkiye Otelciler Federasyonu (TÜROFED)’nun kurulmasında aktif rol oynayan ATİD, Turizm alanında faaliyet gösteren işletmelerin ortak ekonomik ve sosyal menfaatlerini korumak ve tabandan gelen talepler doğrultusunda genel turizm politikasının yönlendirilmesine katkıda bulunmak misyonuyla hareket etmektedir. ATİD, Turizm camiasının birlik ve beraberliğini dernek mantalitesi altında pekiştirmek ve dünya turizm piyasalarında Anadolu’yu marka yapmak vizyonuyla çalışmalarını sürdürmektedir.

 

Reklam

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

İzmir Marriott’ta Yaza Görkemli Karşılama

İzmir Marriott, geleneksel “Yaza Merhaba” partisinin üçüncüsünü 4 Haziran gecesi, büyüleyici deniz manzarasına sahip, yenilenen mekânı Pagos Rooftop’ta gerçekleştirdi.

Yayınlandı

on

İzmir Marriott’ın değerli iş ortakları için düzenlenen bu özel etkinlik, sürpriz şovlar, canlı DJ performansı ve özel lezzetlerle dolu unutulmaz bir geceye sahne oldu.

Bu yıl üçüncüsü düzenlenen “Yaza Merhaba” partisi, İzmir Marriott’ın iş ortaklarına teşekkürlerini sunma ve birlikte daha nice başarılı yıllara imza atma amacı taşıyordu. Davetliler, eşsiz Ege Denizi manzarası eşliğinde sürpriz etkinliklerle dolu büyüleyici bir yaz akşamı geçirdiler.

Yenilenen Pagos Rooftop’un çarpıcı atmosferinde gerçekleştirilen bu özel gecede, konuklar İzmir Marriott’un deneyimli şeflerinin özenle hazırladığı lezzetlerin tadını çıkarırken yoğun iş temposundan uzaklaşarak keyif dolu dakikalar geçirdi. 

Kaynak: HORECA Trend ve İzmir Marriott

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com