“El Salvador, Turizm Potansiyelinden Faydalanmayı Amaçlıyor” | HORECA TREND
Takip edin!

Özel Röportaj

“El Salvador, Turizm Potansiyelinden Faydalanmayı Amaçlıyor”

HORECA TREND, “Dünya Turu” serisine Azerbaycan ve Gürcistan’ın ardından Latin Amerika ülkesi El Salvador ile devam ediyor. El Salvador’un Ankara Büyükelçisi Hector Enrique Jaime Calderon HORECA TREND Genel Yayın Yönetmeni Elif Akın Yüksel’e özel açıklamalarda bulundu.

Yayınlandı

on

El Salvador’un bazı turistik cazibe noktalarından ve bu lokasyonların yabancı ziyaretçilere sunduğu deneyimlerden bahsedebilir misiniz?

El Salvador, turizm alanındaki potansiyelinden faydalanmayı amaçlıyor; bu potansiyeli sağlayan özellikler arasında sörf için dalgaların niteliği, benzersiz tropikal iklim, turistik noktaların birbirine yakınlığı, yetenekli insanlar, nitelikli iş gücü, hizmet sektörü için sürekli eğitim, olağanüstü gastronomik çeşitlilik ve turizm için son derece önem taşıyan paha biçilmez doğal ve kültürel kaynaklar sayılabilir.

Ülkenin Turizm açısından sunduğu avantajların bir parçası olarak şu lokasyonlar öne çıkıyor:

Sörf Şehri: Hedefi, ülkenin kıyı bölgesinde bir ekonomik kalkınma ayağı oluşturmak. Surf City El Salvador, markalaşmış bir destinasyon olarak, dalgaları bölgedeki diğer destinasyonlardan ayrıştırıcı değer olarak kullanıp ülkeyi bu yönde konumlandırmayı amaçlıyor. Ayrıca, Surf City’nin volkanlar, göller, kolonyal kasaba ve şehirler gibi ülke çapındaki diğer destinasyonlara açılan bir kapı olacağı ve bunun yanı sıra kültür ve ekoturizm gibi  turistik kalkınma alanlarında kanal görevi göreceği tahmin ediliyor. Şu anda, Surf City’yi oluşturan sahil hattı La Libertad’dan başlıyor ve El Salvador’un doğusundaki plajlara kadar genişletme çalışmaları devam ediyor.

Şehir Turu: 6 saat sürüyor ve Ulusal Saray, San Salvador Ulusal Tiyatrosu, Monsignor Romero Center, Şehitler Müzesi, Metropolitan Katedrali, Amerikalı Aziz Romero kalıntılarının bulunduğu Kutsal Ev ziyaretlerini kapsıyor. Kelime ve İmge Müzesi’nin gezici sergi ziyaretiyle de sona eriyor. 

Arkeolojik Rota: İnsanlığın en gelişmiş medeniyetlerinden biri olan Mayaları daha yakından tanıma fırsatı niteliğinde. Maya Dünyasının Bölgesel Rotası’nda yer alan El Salvador, Joya de Cerén  gibi, Maya sakinlerinin günlük yaşamlarını nasıl sürdürdüklerini anlayabileceğiniz, UNESCO tarafından Dünya Mirası olarak ilan edilen arkeolojik hazinelere sahip.

Zanaatkar Balıkçılık Rotası: Halka zanaatkar balıkçılığı deneyimleme, tekne gezileri, dalış, şnorkelle yüzme, kuşları ve deniz faunasını gözlemleme fırsatı sunuyor. Rota, tümü El Salvador’un doğu kısmında yer alan Bocana de la BahíaJiquilisco’dan geçerek, Pajarito Adası, Estero de San Sebastián, Zacatillo Adası, Puerto Corsaín ve Los Acantilados’un ziyaret edildiği bir deniz gezintisini kapsayabiliyor. 

Ziyaret ettikleri yerlerin yerlileriyle bağlantı kurmalarını sağlayacak kumsallardan ve aktivitelerden, bunun yanı sıra gittikleri destinasyonun geleneksel etkinliklerinden hoşlanan, az kişinin bildiği yerlere meraklı kişiler için harika bir opsiyon.

El Salvador’un turizm endüstrisi ile ilgili genel bir değerlendirme yapabilir misiniz? Son yıllarda ülkenizin turizm sektöründe ne gibi gelişmeler kaydedildi? 

El Salvador Hükümeti, Turizm Bakanlığı (MITUR) ve Salvador Turizm Otoritesi (CORSATUR) aracılığıyla El Salvador’u sürdürülebilir, cazip ve rekabet avantajı olan bir turizm merkezi olarak konumlandırmayı amaçlayan iş kolları oluşturdu; bu, ülkenin sürdürülebilir turizm ve ekonomik kalkınmayı teşvik etmeyi hedefleyen vizyonu.

Benzer şekilde, Surf City bugün El Salvador’un dünyaya açılan turizm markası haline gelen, devlet destekli bir proje ve turizm için bir fırsat dalgası yaratıyor.

Bu çerçevede, çalışmalar, ihmal edilmiş turizm sektörleriyle ilişkilerin yeniden kurulmasına, destinasyonların altyapılarının modernleştirilmesine, ülkenin konumlandırılması ve tanıtımında inovasyon yapılmasına, bunların yanında El Salvador’da daha fazla yatırım ve daha fazla iş olanağı sağlayacak koşulların yaratılmasına odaklanıyor.

Ayrıca, El Salvador hükümeti, restoranlar, oteller, tatil köyleri, tematik parklar, kongre merkezleri gibi yeni yatırımların hayata geçirilmesi için en uygun koşulları yaratmak amacıyla, yeni yollar ve halka açık dinlenme alanları gibi turistik değer taşıyan altyapı projelerine önemli ölçüde yatırım yapıyor. 

El Salvador’da sürdürülebilir turizm projeleri var mı? Yerel halkların refahını artırmak için doğal ve kültürel kaynakları korumaya yönelik yapılan çalışmalardan kısaca bahsedebilir misiniz?

Ülkenin sunduğu doğal güzelliklerin ve ekosistemlerin çeşitliliği sebebiyle, El Salvador’da ekoturizm giderek popüler hale geliyor. El Salvador, Orta Amerika’daki komşularıyla kıyaslandığında nispeten küçük bir destinasyon olmasına rağmen,  doğa aşıkları ve sürdürülebilir seyahat için şaşırtıcı düzeyde seçenek çeşitliliğine sahiptir.

El Salvador’un önde gelen ekoturizm destinasyonlarından ve aktivitelerinden bazıları şöyle: 

El Imposible Milli Parkı: Bu milli park, biyolojik çeşitliliği ve dağlardan bulut ormanlarına kadar uzanan nefes kesici manzaralarıyla ünlü. Doğa yürüyüşü, kuş gözlem ve rehberli turları da içeren, geniş yelpazede aktivite olanağı sunuyor.

Çiçek Rotası: Doğal güzelliklerle dolu bu rota, Apaneca-Lamatepec sıradağlarında yer alan volkanların yamaçlarındaki pitoresk köylerden geçiyor. Gezginler doğa yürüyüşü parkurlarının, kahve çiftliği ziyaretlerinin, şelaleleri ve sık ormanları keşfetmenin tadını çıkarabilir.

Montecristo Milli Parkı: Guatemala ve Honduras sınırında yer alan bu milli park, Mezoamerikan Biyolojik Koridoru’nun bir parçası ve küesal (quetzal) kuşu gibi nesli tükenmekte olan türler dahil olmak üzere zengin çeşitlilikte bitki ve hayvana ev sahipliği yapıyor.

El değmemiş plajlar: El Salvador, Pasifik Okyanusu’nun sularıyla yıkanan, 307 kilometrelik bir sahil şeridine sahip ve bu hat sörf, dalış, şnorkelle yüzme ve su aktiviteleri için ideal, cennet gibi kumsallarla dolu. En popüler plajlar arasında El Tunco, El Zonte ve El Cuco sayılabilir.

Volkanlar: El Salvador “Volkanlar Ülkesi” olarak biliniyor ve volkanlarının çoğu, San Salvador ve Santa Ana Volkanları gibi, ekoturizm için fırsatlar sunuyor, özellikle ikincisi etkileyici bir kratere ve panoramik manzaralara sahip.

El Salvador’da ekoturizm, çevresel koruma ve sürdürülebilir kalkınmaya artan bir şekilde odaklanmak suretiyle, aşama aşama gelişiyor. Yerel halklar da bahsettiğim doğal alanların pek çoğunun tanıtımında ve yönetiminde rol alarak, ülkenin gelir elde etmesine ve doğal ortamın korunmasının önemi konusunda farkındalık yaratmaya katkıda bulunuyor.

Bize Türkiye ile El Salvador arasındaki ekonomik ve ticari ilişkilerden bahsedebilir misiniz? İki ülke arasındaki mevcut ticaret ve turizm ilişkileri hakkındaki düşünceleriniz neler?

Ana ihracat ürünleri arasında şunlar sayılabilir: kumaş parçaları, sicim,  iplikler ve halat takımı, tekstil, şellak, reçine, kavrulmuş veya kafeinsiz kahve hazırlama makineleri, kauçuk ve pamuk tabanlı ayakkabı; ana ithalat ürünleri ise şunlardır:  binek otomobiller ve diğer araçlar, tuvalet kağıdı, makyaj temizleme mendilleri, peçeteler ve benzerleri, ilaçlar, özel takım elbiseler, setler ve ceketler, çikolata ve diğer preparatlar. 

Ayrıca, Türkiye’de ticaret yapma potansiyeli en yüksek El Salvador ürünlerinin şunlar olduğu belirtilmeli:  kavrulmamış ve kafeinsiz kahve, koton örme tişört ve diğer tür tişörtler, çelik ve demir hurdaları, tekstüre edilmiş polyester iplik, taze/kurutulmuş meyveler, dondurulmuş kabuklu deniz hayvanları, doğal lateks, taze veya kurutulmuş kaju fıstığı, işlenmiş veya konserve meyveler, kakao çekirdekleri.

Bu çerçevede, El Salvador, forumlar, fuarlar, web seminerleri gibi ekonomik tanıtım ortamları yaratarak Türkiye’ye ihraç ettiği ürünleri ve El Salvador turizmini daha fazla tanıtmayı amaçlıyor. 

Türkiye’deki El Salvador Büyükelçiliği, ticari ilişkiler ofislerinin de desteğiyle, El Salvador’daki yatırımları teşvik etmek, ihraç edilebilir ürünleri tanıtmak ve El Salvador’u bir turizm merkezi olarak konumlandırmak amacıyla pek çok proje üzerinde kararlılıkla çalışıyor.

El Salvador turizm sektöründe Türk yatırımcılar için olanaklar var mı ve ne gibi teşvikler sunuluyor? 

El Salvador, Turizm Bakanlığı ve Salvador Turizm Otoritesi kanalıyla ve Salvador Turizm Enstitüsü işbirliğiyle, kalite ve uzmanlığa dayalı yeni bir hizmet sunma anlayışına hazır hale getirmek için insan kaynaklarının teknik uzmanlığı üzerinde çalışmalarını sürdürüyor.

2023 yılında, kanun hükmünde kararname ile, Turizm Bakanlığı’na bağlı olarak San Salvador Tarihi Kent Merkezi Planlama Otoritesi (İspanyolca kısaltması APLAN) kuruldu; bu oluşumun amacı, San Salvador Tarihi Kent Merkezi’nin sınırlı bir alanını korumak, yaşatmak, düzenlemek ve burayı kültür, turizm ve kalkınma bölgesi ilan ederek turistik etkinliği ve yatırımları teşvik etmek. 

Benzer şekilde, APLAN idaresi kapsamında gıda, konaklama, rekreasyon, bilgilendirme ve ulaşım, otopark yapımı, gayrimenkul ve konut inşası gibi, ticari ve turistik aktivitelere yatırım amaçlı teşvikler sağlanıyor.

San Salvador Tarihi Kent Merkezi olarak sınırlandırılan alandaki binaların rehabilitasyonu, korunması ve restorasyonunu amaçlayan faaliyetlerin yanı sıra bunu da belirtmek gerekir.

Sağlanan teşvikler arasında, en az yirmi beş metrekarelik gayrimenkullerde metrekare başına 1.000,00 $ tutarında inşaat, tadil, iyileştirme, genişletme, restorasyon ve konservasyon yatırımlarında Gelir Vergisinden muafiyet (on yıl) var. 

Yukarıda belirtilenden daha küçük gayrimenkuller için de, asgari yatırım tutarı 25.000,00 $ olmak kaydıyla aynı muafiyetten faydalanmak mümkün. Ayrıca, Gelir Vergisi’nden düşülebilecek giderleri ve belediye vergilerinden muafiyeti de saymak gerekir. 

Bunlara ek olarak, El Salvador hükümeti restoranlar, oteller, tatil köyleri, tematik parklar, kongre merkezleri gibi yeni yatırımların hayata geçirilmesi için en uygun koşulları yaratmak amacıyla, yeni yollar ve halka açık dinlenme alanları gibi turistik değer taşıyan altyapı projelerine önemli ölçüde yatırım yapıyor.

Türkiye’deki turizm ve gastronomi ile ilgili izlenimlerinizi paylaşabilir misiniz? 

Bana göre gastronomi, bir ülkenin kültürel mirasının parçası ve geleneklerin, günlük hayatın ve ulusal kimliğin aynasıdır. Elbette ki tüm bunlar, başka ülkelerden gelen ziyaretçilere sunulan turizm etkinlikleri ve destinasyonlarla yakından ilişkili unsurlar.

Türkiye çok etkileyici bir gastronomi kültürüne sahip ve yeni lezzetler ve tarifler tatma fırsatı bulduğum her seferinde, Türk mutfağının zenginliğini yerinde deneyimleyebildiğim için kendimi ayrıcalıklı hissediyorum. Örneğin, ben çok fazla kuzu eti yemezdim. Türkiye’de zaman geçirdikten sonra alışmaya başladım ve şimdi çok hoşuma gidiyor. Diğer yandan, Türk çayı, mezeler, çorbalar ve Türk kahvaltısı gibi en geleneksel yiyecek ve içecekleri de seviyorum.

Bu güzel ülkenin farklı şehirlerini ve bölgelerini keşfetme fırsatım oldu; ziyaret ettiğim her yer kendine özgü bir gastronomik deneyim sunuyor ki bu, Türkiye turizminde ve ülkenin dünyanın en çok ziyaret edilen ülkelerden biri olmasında önemli rol oynuyor.

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.