Şef Mehmet Yalçınkaya’dan Gastronomide Yeni Trend “Sessiz Lüks” | HORECA TREND
Takip edin!

Restoran

Şef Mehmet Yalçınkaya’dan Gastronomide Yeni Trend “Sessiz Lüks”

Masterchef moderatörü şef Mehmet Yalçınkaya, Bodrum Merkez Marina’da geçen sene hizmete açtığı “Denizden Restoran”ın yeni tadım menüsünü tanıttı.

Yayınlandı

on

Değişen dünya düzeninden etkilenen gastronomide, restoranların kimlikleri daha minimalist, sunum tabakları daha sade ve ürünün önüne çıkmayacak reçeteler ile daha farklı bir dönem başlıyor. Restoranlarda paylaşım tabakları ile fiyat fayda endeksi daha makul bütçeli menüler planlanırken, diğer yandan tadım menüleri de aşırı lüks ve atık içeren yemeklerden sıyrılarak daha sade bir hale bürünüyor. Kocadon Museum Hotel içinde, hizmet veren “Denizden Restoran” tüm dünyada öne çıkan “Sessiz Lüks” kavramını Ege’ye taşıyor.

Bodrum Denizden Restoran’ın Yıldızı “Kabuksuz Mavi Yengeç”

Şef Mehmet Yalçınkaya’nın Bodrum Denizden Restoran’ın 2024 menüsünün yıldızı ”Kabuksuz Mavi Yengeç” oldu. Gittiği her ilde Tarım İl Müdürlüğü ile bağ kuran Mehmet Şef; ‘Bodrum Savran’da keşfettiğimiz kabuksuz Mavi Yengeç bizi çok heyecanlandırdı. Ben ve ekibim ürün ile çalıştık. Geldiğimiz sonuçta leziz, görseli yüksek bu tabağı oluşturduk’ dedi. 2024 yazında Bodrum Denizden Restoran’ı ziyaret edecek olanlar yepyeni tadım menüsü ile unutulmaz bir lezzet deneyimi yaşayacaklar.

Ege Bölgesinin Sebzeleri ve Lokal Balıklar Menüyü Belirliyor

Bir yandan hemen her alanda tüm markaların sahip çıktığı “Sürdürülebilir bir dünya düzeni” için çalışan Mehmet şef imzalı  Denizden Restoran, var olduğu Ege Coğrafyası’nın ürünlerine  ve yerele sahip çıkıyor. Bölgenin deniz mahsülleri, balıkları, yerel üreticiden gelen doğal ürünler menü belirlenirken en önemli girdiyi oluşturuyor. Şef Mehmet Yalçınkaya Bodrum Denizden Restoran ile ilgili; “Itır otu ,Lavanta, Gambilya, Mandalina, Kabuksuz Yengeç ve Ahtapot ile bölgesel değerleri menümüze yansıtıyoruz. Taze, doğal, leziz ve sürdürülebilir  menümüz bu yıl yepyeni bir dekorasyon ile taçlandı. Tabak tasarımlarımız sanatçıların desteği ile yemeklerimiz için hikayelendirildi” diyor.

Şef Yalçınkaya’dan Kadın Kooperatifleri ve Yerel Üreticiye Tam Destek

Reklam

Değişen dünya düzeni, yapay zeka ve ilerleyen teknolojiye rağmen değişmeyen tek şey, üretim ve ürünün değeri. Azalan toprak ve verimlilik; sıfır atığın mutfaktaki yerini artırmanın yanı sıra yerel üreticinin de desteklenmesi gerçeğinin bir kez daha altını çiziyor. Bu noktada yerele sahip çıkan şef Mehmet Yalçınkaya “Gittiğim her bölgede altını çizdiğim konu yerel kooperatiflerin önemi ve desteklenmesi gerektiği gerçeği. Bu biz şefler için çok önemli. Reçeteniz ne kadar iyi olursa olsun ürünsüz bir mutfak damsız eve benzer. Norveç’te tohum depolarına baktığınızda,  geleceğin nasıl akacağını tahmin etmek hiçte zor değil. Bu nedenle üreten kooperatifler bizim ilk tedarik zincirimizdir. Denizden Restoran Ege bölgesinde ki tüm kooperatiflere sahip çıkıyor ve öncü oluyor. Elbette bir yandan kadın üretimi bizim en hassas noktamız. Bu noktada kadın kooperatifleri listemizde en ön sırada yer alıyor” dedi.

Balıkta Devrim “Dry Aged”

Özellikle etler için kullanılan “Dry Aged” yöntemi Bodrum Denizden Restoran’da ilk kez Balık için uygulandı. Bu yöntemle bekletilen, dinlendirilen balık; çok daha leziz ve aromalı oluyor. Özel dolaplarda bekletilen balıklar, Türkiye’de nadir bir uygulama olan “Dry Aged” ; ile yeni bir balık deneyimi  Denizden Restoran’ın en önemli tercih noktalarından biri olmasını sağlıyor.

Sade, Nezih, Şık

Şef Mehmet Yalçınkaya, Bodrum’da hizmete açtığı “Denizden Restoran” ile tüm dünyada öne çıkan “Sessiz Lüks” kavramını Ege’ye taşıdı. Sessiz lüks konseptine uyumlu olarak yeniden düzenlediği restoran dekorasyonu ile de sade, nezih ve şık bir atmosfer oluşturdu. Yemek yorumlarının dekorasyon fikirleri ile eşleşerek sadeleştiği bu yeni yaklaşımla yoğun günlük hayatımızdan farklı kaçış alanları yaratılıyor. Yepyeni bir deneyimin kapılarını aralatan “Denizden Restoran” içeriye girdiğiniz ilk andan itibaren günün her anında konfor, rahatlık ve leziz yemekler sunuyor. Restoran dekorasyonunda kullanılan renkler, dekorasyon objeleri, mobilyalar, aydınlatma ürünleri sıcak ve samimi bir izlenim oluşturuyor. Restoranda kullanılan minimalist tabaklar farklı doku ve malzemeleri bir arada harmanlıyor. Ilık Bodrum esintisi de mekanın kombinasyonunu tamamlanmış oluyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Denizden Restoran

Reklam
Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Restoran

Türkiye’nin Gerçek Meksikalısı, Bu Aşk Hikâyesiyle Doğdu! 

Ranchero’nun kuruluşuna vesile olan Türk ve Meksikalı iki gencin büyük aşkının anlatıldığı biyografi tadındaki kısa filmin galası, mekanın Ataşehir Watergarden şubesinde yapıldı.

Yayınlandı

on

Lezzet müdavimlerinin yakından tanıdığı Ranchero Restaurant’ın kuruluşuna da ilham olan, biri Türk diğeri Meksikalı iki gencin, henüz 20’li yaşlarına gelmeden dil eğitimi için gittikleri Londra’da tanışmalarıyla başlayan aşk hikayesinin anlatıldığı the Ranchero Story: “Ateşli Bir Aşk” filminin galası, Şehrin Meksikalısı’nın Ataşehir Watergarden şubesinde yapıldı.

Kökleri Aztek ve Mayalara kadar uzanan binlerce yıllık kadim bir kültürü temsil eden, 2010 yılında UNESCO Dünya Kültür Mirası Listesi’ne de alınan Meksika mutfağı, Tacolardan Burritolara, Nachoslardan Totoposlara farklı pek çok özel lezzeti bünyesinde barındırıyor. Şehrin Meksikalısı Ranchero, okyanus ötesinin bu renkli kültürünü ve ona keyif katan orijinal tariflerini, 2005 yılından bu tarafa lezzet müdavimleriyle buluşturuyor. 

İlk defa deneyenlerin vazgeçilmezleri arasına giren, bu yemeklerin anavatanından gelenlerin ise “Meksika’da nasılsa burada da aynısı, hatta daha da iyisi” dediği Ranchero, Zonguldak Kozlulu Rıza Tanyeri ile, Meksikalı Patricia Gonzalez’in 70’li yıllarda Londra’da başlayan aşkından doğdu. İki gencin, filmlere konu olacak türden bu aşk hikayesi, hazırlanan kısa filmle ölümsüzleşti. Başrollerde bu aşkın ana aktörleri Rıza Bey ve Patricia (Selma) Hanım’ın yer aldığı biyografi tadındaki kısa filmde, ikili, Ranchero’nun doğuşuna temel olan bu büyük aşkın nasıl başladığını, nasıl alevlenip Meksika’da evliliğe gittiğini ve Türkiye’ye uzanış hikayesini kendi ağızlarından anlattı. 

Sırada Kitap Var!

70’li yıllarda eşi Rıza Tanyeri ile Zonguldak Kozlu’ya yerleşen ve o dönem Türkiye’nin belki de ilk Meksikalı gelini olan Selma Patrica Gonzalez Tanyeri, Ranchero Story: “Ateşli Bir Aşk” filminin galasında kitap müjdesi de verdi. Selma Patrica Gonzalez Tanyeri’nin, binlerce kilometre uzaklıktaki anavatanından dilini, kültürünü, yaşam tarzını bilmediği topraklara gelişi ve burada kimi zaman güldüren kimi zaman duygulandıran, kimi zaman şaşırtan birbirinden ilginç anılarla dolu yaşam hikayesi, çok yakında kitap haline getirilecek.  

Kaynak: HORECA Trend ve Ranchero

Reklam

Devamını Oku

Restoran

Bayram’a Özel, Gün Kurusu Kayısılı ve Kestane Mantarlı Kavurma

Türkiye’nin ünlü kebap ustası Şef Mehmet Keskin, İstanbul’un ocakbaşı konseptine yeni bir soluk getiren Perran’ın mutfağından, Bayram’a özel kavurma tarifi paylaştı. Bayram’da kurulacak davet sofralarına bambaşka bir  lezzet katacak bu özel tarifin içerisinde; 2 kilogram kırmızı et, 250 gram kuyruk yağı, 3 gram tane kara biber, 20 gram tuz, 100 gram beyaz kuru soğan, 500 gram kestane mantarı ve 100 gram gün kurusu kayısı yer alıyor. 

Yayınlandı

on

Mehmet Şef’in önerdiği kavurma yemeğinin hazırlanışı ise şöyle; mikser yardımı ile iyice çekilen ve kavrulan kuyruk yağının içerisine doğranmış soğan ilave edilip, karamelize olana kadar pişiriliyor. Ardından üzerine, kuşbaşı doğranmış kırmızı et ile kestane mantarı ekleniyor ve 10 dakika kavruluyor. 200 ml su, tuz,  karabiber ve gün kurusu kayısı ilave edilip, 2 saat boyunca kısık ateşte pişiriliyor. 

Şehrin Meksikalısı Ranchero Restaurant işletmecilerinin yaklaşık 20 yıllık gastronomi deneyimi ve ödüllü şef Mehmet Keskin’in ustalığını buluşturan Perran Ocakbaşı, Caddebostan Mah. Haldun Taner Sokak No: 3/A Kadıköy, Istanbul adresinde misafirlerini ağırlıyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Perran Ocakbaşı

Devamını Oku

Restoran

İzmir’in İlk “Kent Lokantası” Kemeraltı’nda Açıldı

Artan ekonomik krizde yurttaşların sağlıklı, lezzetli ve uygun fiyatlı yemeğe ulaşmasını sağlayacak Kent Lokantaları’nın ilki Kemeraltı Çarşısı’nda açıldı. Başkan Tugay, “Özellikle gençlerimizin, öğrencilerimizin, emekçilerimizin günlük yemek masrafına destek olmak için hizmete aldığımız Kent Lokantamız İzmir’imize hayırlı, uğurlu olsun. Kent Lokantalarımızın sayılarını artıracağız” dedi.

Yayınlandı

on

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın ilk 180 günlük görev süresini kapsayan Hızlı Eylem Planı’ndaki maddeler bir bir hayata geçiriliyor. Artan ekonomik krizde yurttaşların sağlıklı, lezzetli ve uygun fiyatlı yemeğe ulaşmasını sağlayacak Kent Lokantaları’nın ilki Kemeraltı Çarşısı’nda açıldı. Başkan Tugay, “Özellikle gençlerimizin, öğrencilerimizin, emekçilerimizin günlük yemek masrafına destek olmak için hizmete aldığımız Kent Lokantamız İzmir’imize hayırlı, uğurlu olsun. Kent Lokantalarımızın sayılarını artıracağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın seçim döneminde verdiği sözler bir bir hayata geçiyor. Göreve gelir gelmez Halk Ekmek fiyatını 5 TL’ye düşüren, Anne Kart ve Emekli Dayanışma Kartı uygulamasını devreye aldıran Başkan Tugay, Kent Lokantaları sözünü de tuttu. Kent Lokantaları’nın ilki Kemeraltı Çarşısı’nda hizmete girdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, kent lokantalarının sayılarını artıracaklarına belirterek, “İhtiyaç sahibi yurttaşlarımızın yanındayız.  Artan ekonomik krizde özellikle gençlerimizin, öğrencilerimizin, emekçilerimizin yemek masrafına destek olmak istiyoruz” dedi.

İlk şubesi Tarihi Kemeraltı Çarşısı Balıkçılar Meydanı’nda açılan Kent Lokantası bölgedeki esnaflarda ve çarşıya gelen vatandaşlarda memnuniyet yarattı. Hafta içi saat 11.30’dan itibaren hizmet verecek lokantada dört çeşit yemekten oluşan menü 50 TL’den yurttaşlara sunulacak.

“Et, bakliyat ve sebze de olacak”

Grand Plaza A.Ş. Genel Müdürü Hilmi Aksoy, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Cemil Tugay’ın talimatıyla Kemeraltı Çarşısı Balıkçılar Meydanı’ndaki ilk Kent Lokantamızı hizmete aldık. Bayram tatilinden sonra birçok ilçeye hizmet götürmeyi planlıyoruz. Hedefimiz her ilçede bir şubemizin olması. Bundan sonra ikinci durağımız Çiğli olacak. Karabağlar, Bornova ilçeleri ile devam edecek. Özellikle öğrencilerimizin olduğu ilçelere yoğunlaşacağız. Kırmızı eti, beyaz eti, bakliyatı ve sebzesiyle beslenme açısından dengeli, güvenilir ve lezzetli bir menü sunuyoruz” dedi.

Reklam

“Cemil Başkan bereketiyle gelmiş”

Kent Lokantası’nda yemek yiyen Murat Ülkü, “Esnaf için, çarşıya gelenler için çok güzel bir hizmet. Bereketiyle gelmiş Cemil Başkan. Çok teşekkür ediyoruz. Menü çok güzel, mükemmel. Yapana, yaptırana, buraya bunu açtırana çok teşekkür ederiz. İzmirlilere hayırlı olsun” diye konuştu.  Ali Osman Balamir de, “Ben böyle bir hizmetin sunulacağını hiç düşünmemiştim. Teşekkür ederim. Harika bir şey. Milletimize, esnafımıza hayırlı olsun. Başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu. Uygulamadan memnuniyet duyan Mehmet Barış, “Merak ettik, geldik, çok da beğendik. Bu hizmetin çoğalmasını isteriz. Herkes yararlansın. Çünkü çok ekonomik” ifadelerini kullandı.

Esnaf Mithat Karakoç ise, “Çok faydalı olmuş. Özellikle esnafımız ekonomik yemek yiyor. Belediyeye teşekkür ederiz. Belediyemiz de olmasa demek insan yemek yiyemeyecek” dedi.

 

Kaynak: HORECA TREND ve İzmir Büyükşehir Belediyesi

Reklam
Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com