2024 Senesi Kruvaziyer Turizminin Altın Yılı Olacak | HORECA Trend
Takip edin!

Kruvaziyer

2024 Senesi Kruvaziyer Turizminin Altın Yılı Olacak

Kruvaziyer turizminin Türkiye ekonomisine can suyu olacağına vurgu yapan Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “2024 yılı kruvaziyer turizminde rekorlara sahne olacak. Ocak ayında 18 ve şubatta 5 olmak üzere toplam 23 kruvaziyer gemisi Türkiye’ye geldi. 2024’ün ilk iki ayında toplam yolcu sayısı 24 bin 881 oldu. Yılın ilk iki ayında hem gemi hem de yolcu sayısıyla rekor geldi” dedi.

Yayınlandı

on

Tüm dünyada etki alanını artıran kruvaziyer turizmi, Türkiye için büyük önem taşımaya davam ediyor. Masmavi denizleri, bakir koyları, kruvaziyer limanları ile Akdeniz Çanağı’nın en popüler lokasyonunda bulunan ülkemiz, aynı zamanda hizmet kalitesi ile de çok özel bir yerde bulunuyor.

Türkiye’de yabancı sahipli bir yolcu gemisini işleten ilk firma olan Camelot Maritime’ın Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Pandemi sonrası deniz turizminin önemi arttı. Pandemi ile birlikte hijyen, hayatımızın en önemli konularının başında gelmeye başladı. Deniz turizminin de hijyenik olması bu bağlamda kruvaziyer turizmini güvenli hale getirdi. Ve kruvaziyer turizmine talep artmaya başladı” yorumunu kullandı.

12 Katına Çıkan Kruvaziyer Turizmi  2024’te Yeni Rekorlar Getirecek

2022 yılından bu yana düzenli olarak büyüyen Türkiye kruvaziyer sektöründe 2023’ün son çeyreğinde erken rezervasyonlarda yüzde 20’lik bir artış olduğuna dikkat çeken Çavuşoğlu, “Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığı verileri, son yıllarda hem gelen gemi hem de turist sayısında ciddi artışlar meydana geldiğini göstermektedir. 2021 yılında 78 kruvaziyer gemisiyle 45 bin 362 yolcu Türkiye’ye geldi. 2022’de ise kruvaziyer gemi sayısı 12 katına çıkarak 991’e yükseldi. Yolcu sayısı aynı dönemde 22 katına çıkarak 1 milyon 6 bini aştı” dedi. Turizmde sevindiren haberler geldiğine işaret eden Çavuşoğlu, kruvaziyer gemilerinin pandemiden sonra özellikle 2022’den bu yana dümeni Türkiye’ye kırmaya devam ettiğini belirtti. İsrail-Filistin savaşı ile birlikte güvenlikten dolayı Türkiye’nin tercih edildiğini belirten Çavuşoğlu, “Ülkemiz kruvaziyer turizminde 2023’te 1.5 milyon kruvaziyer yolcu sayısını yakalamış ve bu anlamda bir rekor kırmıştık. 2024 yılının kruvaziyer turizminde rekorlara sahne olacağını öngördüğümüzü sürekli olarak söyledik. 2024’ün ilk 2 ayı hızlı başladı. Yılın ilk iki ayında hem gemi hem de yolcu sayısıyla rekor geldi” ifadesini kullandı.

Kruvaziyer Turizmi ‘Altın Yılı’nı Yaşayacak

Ülkemizin çok önemli bir turizm destinasyonu olduğunu aktaran Çavuşoğlu, “Gerek tarihi gerekse de doğal güzellikleri açısından Türkiye, dünyanın en önemli turizm destinasyonları arasında yer alıyor. Ülkemiz turizm sektörü 2023 yılında 60 milyar dolar ve 60 milyon turist hedefini tutturdu. Önümüzdeki hedefimiz ise 100 milyar dolar ve 100 milyon turist. Ocak-Aralık 2023 döneminde limanlarımıza gelen kruvaziyer gemi sayısı bin 192, yolcu sayısı da 1 milyon 542 bin 522 olmuştu. Bu verilerle 2023 hedefimiz olan 1.5 milyon kruvaziyer yolcu sayısını da aşmış olduk” dedi. Ocak ayında 18 ve şubatta 5 olmak üzere toplam 23 kruvaziyerin Türkiye’ye geldiğini söyleyen Çavuşoğlu, bu verileri öngördüklerini belirtti ve 2024 yılında kruvaziyerde altın yıl yaşanacağını vurguladı.

Son olarak Çavuşoğlu şu bilgileri verdi: “2015 yılı kruvaziyer turizmi açısından bir zirve idi. Son olarak 2015’in ocak-şubat döneminde 22 gemi Türkiye’ye limanlarına yanaşmıştı. Böylece 2024 ocak ve şubat ayı, kruvaziyer sayısıyla 2015’ten sonra en fazla geminin geldiği ocak-şubat dönemi olarak karşımıza çıkmıştır. Bakanlığın verilerine göre, 2024’ün ilk iki ayında toplam yolcu sayısı 24 bin 881 olmuştur. En son 2011’in aynı döneminde 28 bin 923 yolcuyla rekor kırılmıştı. Kruvaziyer turizmi, ülkemiz ekonomisine can suyu sunmaya devam edecek. Yılın ilk yarısında rekora giden yolda büyük fotoğrafı görebileceğimizi düşünüyoruz. Başta bakanlığımız olmak üzere kruvaziyer turizminin desteklenmesi gerektiğinin altını bir kez daha çizmek istiyoruz. Başta kıta Avrupa’sı olmak üzere, BDT ülkeleri, Rusya, Asya ve Afrika ülkeleri kruvaziyer turizminde ülkemizi tercih ediyor. Bizi tercih eden ülke ve kıta sayısını daha da artırmalıyız.”

Gürbüz Can: Astoria Grande Gemimiz Yeni Sezona 15 Mart’ta Start Verdi

Camelot Maritime Genel Müdürü Gürbüz Can, “Yeni sezona start veren Astoria Grande gemimiz; sırası ile İstanbul, Kuşadası, Alexandria / Mısır, İzmir limanlarını ziyaret etmek üzere Sochi /Rusya limanından 25 Mart tarihinde ayrıldı.  Önceki yıllara göre sezona daha erken başlamamıza rağmen, talepler ve doluluk oranlarımız memnun edici. 2024’ün hem Camelot Maritime adına hem de ülkemiz kruvaziyer turizmi adına verimli geçeceğini düşünüyoruz. Hem hizmet kalitemiz ile hem de gerçekleştirdiğimiz yeniliklerimiz ile 2024’te de çok iddialıyız” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Camelot Maritime

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kruvaziyer

Celestyal Discovery’nin Ege’deki Yolculuğu Başladı!

Celestyal filosunun yeni gemisi Discovery’nin, Ege’deki yolculuğu başladı. Celestyal Discovery, gemideki yeni sosyal alanları, tamamen yenilenen kabinleri ve yepyeni dış görünüşü ile Atina’dan ilk seferine çıktı.

Yayınlandı

on

Discovery’nin sezon boyunca 249 Euro’dan başlayan fiyatlarla gerçekleşecek, 3 ve 4 gecelik Yunan Adaları cruise turlarında Kuşadası Limanı da yer alıyor.

Celestyal filosunun yeni gemisi Celestyal Discovery, 22 Mart 2024 tarihinde Ege’deki ilk seferi için denize açıldı. Kaptan Panagiotis Giakoumatos ve ekibinin deneyimli komutası altında Atina Lavrion’dan hareket eden geminin mürettebatına, ilk seferde konukları karşılamak üzere Celestyal’in küresel liderlik ekibi de katıldı.

Geminin ilk yolcuları Mikonos, Kuşadası, Patmos Adası ve Santorini’yi kapsayan ‘Iconic Aegean’ programında 3 gece boyunca toplam 5 limanı ziyaret ederken, 1 Nisan’dan itibaren bu güzergâha popüler Heraklion (Girit) limanı da eklenecek. Mart ayından Kasım ayına kadar Celestyal Discovery bu 3 gecelik Iconic Aegean rotasını; Rodos’ta ek bir gün içeren 4 gecelik programıyla dönüştürerek gerçekleştirecek.

Kasım 2023’te filoya katılan 1266 misafir kapasiteli Celestyal Discovery, milyonlarca Euro’luk bir yenilemeden geçmişti. Celestyal, kabin yenilemesinin yanı sıra gemideki sosyal alanlara da büyük yatırım yapmıştı. Gemiye illy kahvesini sunan yeni bir kahve durağı Café Nation ile Pizza Oven Eatery ve sezon boyunca marka ortaklıklarının yer alacağı Discovery Lounge eklendi. 

Discovery’deki diğer yenilikler ise Celestyal’in yenilenen marka kimliğinin göstergesi:  

* Yenilenen marka kimliğine ve dijital trendlere uyumlu logo 

* Güncellenmiş Celestyal logosundaki mavi dalga, operasyon ekibinin misafir memnuniyeti odaklı bağlılığını ve şirketin ileriye dönük hareketini simgeliyor. 

* Dış gövdede imza niteliğindeki Celestyal yıldızları parıldıyor.

* Gemileri benzersiz güzergahı ile sergileyen huni tasarım öne çıkıyor.

Kasım 2024’ten Mart 2025’e kadar Katar’ın Doha Limanı’ndan hareketle kış programını gerçekleştirecek olan Celestyal Journey ise Arap Körfezi’ndeki planlı bakım çalışmalarının ardından 2025’in başında dış görünümünü güncelleyecek. Celestyal CEO’su Chris Theophilides, Discovery’nin ilk yolculuğuna dair şunları söyledi: “Bu hafta sonu en yeni gemimiz Celestyal Discovery’de 1.100 misafirimizi ağırlamaktan büyük mutluluk duyduk. Filomuzu bir yıldan kısa bir süre içinde başarıyla yeniledik ve misafir deneyimimize yatırım yapma taahhüdümüze sadık kaldık. Celestyal artık hem denizde hem de karada kaçırılmayacak ve birinci sınıf tatiller sunabiliyor. Küresel bir marka olarak büyümeye devam ederken bizim için son derece heyecan verici bir dönemden geçiyoruz ve önümüzdeki yıl daha fazla gelişmeyi dört gözle bekliyoruz.”

Celestyal Ticari İşler Müdürü Lee Haslett ise şu değerlendirmeyi yaptı: “12 yeni destinasyon, tamamen yenilenmiş bir filo ve önemli ölçüde iyileştirilmiş misafir deneyimini duyurduktan sonra, hem 2024 sezonumuza hem de yeni küresel yıl boyu operasyonumuza yelken açmaktan mutluluk duyuyoruz. Celestyal’i bu kadar özel yapan şeyin ne olduğunu anlamak için geçtiğimiz yılı değerli misafirlerimizi ve ortaklarımızı dinleyerek geçirdik. Kimliğimizi bunu yansıtacak şekilde geliştirdik ve yeni filomuz, yeni görünümüyle artık markamızın en görünür uzantısıdır.”

Celestyal Hakkında 

Ödüllü ve yıl boyunca hizmet veren bir kruvaziyer şirketi olan Celestyal, Yunan Adaları, Adriyatik ve Arap Körfezi’nde kaçırılmayacak seyahat deneyimleri için standartları belirlemeye devam ediyor. Eşsiz Yunan mirası üzerine inşa edilen şirket, olağanüstü seyahat deneyimleri sunma konusunda kararlıdır. Misafirperverlik, hem gemide hem de karada gerçek bir kültürel etkileşim sağlar. Her biri 1260 yolcu kapasiteli iki yepyeni gemi işleten Celestyal, 130’dan fazla farklı milletten yılda 100.000’den fazla yolcuyu ağırlayan üst düzey bir ortam oluşturarak son derece kişiselleştirilmiş hizmetlere öncelik vermektedir.

Şirketin değerli yolcu geri bildirimleri ve pazar içgörüleriyle şekillenen benzersiz yaklaşımı, kruvaziyer sektöründe süregelen başarısına katkıda bulunmuştur. Celestyal’ın vizyonu Yunanistan ve Akdeniz kıyılarının ötesine uzanmakta ve gemi seyahati deneyimini yeniden tanımlamayı hedeflemektedir. Şirketin yenilikçi ve ileriye dönük yaklaşımı, otantik ve kaçırılmayacak deneyimler sunmaya olan bağlılığı, gezginlere destinasyon odaklı eşsiz ve zenginleştirici bir keşif sunma vizyonunu teyit etmektedir.

Discovery Hakkında

1.266 misafir kapasiteli Celestyal Discovery’de ‘Thalassa’ ve ‘The Taverna’ olmak üzere 2 ana restoran bulunuyor. Ayrıca Grill Seekers, meyve suyu ve gelato için Fig & Honey, Sozo Spa, Glow güzellik barı, tam donanımlı spor salonu ve geniş havuz güvertesi ile filo arkadaşı Celestyal Journey ile uyumludur. Güverte 8’deki fokal Star Bar, güverte 7’deki gizli Ocean Bar ve güverte 10’daki efervesan After bar ve kulüp dahil olmak üzere beş bar ve salon yer alıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Celestyal Discovery

Devamını Oku

Kruvaziyer

Celestyal Yoğun Talep Nedeniyle 2025 Programını Genişletti

Mart sonu itibarıyla Kuşadası çıkışlı Yunan Adaları turlarıyla sezonu açacak olan Celestyal, artan yoğun talebe karşılık 2025 sefer sayılarını artırarak Akdeniz ve Arap Körfezi programlarını yeniden düzenledi.

Yayınlandı

on

Celestyal, benzeri görülmemiş şekilde artan talebe karşılık 2025 programlarına ek seferler koyduğunu açıkladı. ‘Heavenly Adriatic’ ve ‘Desert Days’ turları artırılarak 2025 programı yeniden düzenlendi.

1260 misafir kapasiteli Celestyal Journey gemisiyle seyahat edilen iki güzergah da bu yılın Ocak ayında tanıtılmıştı; cruise misafirlerinin yoğun ilgi göstermesi sonucu 2 program da yeniden düzenlendi. İlk ‘Heavenly Adriatic’ turu geçtiğimiz günlerde gerçekleşirken; ‘Desert Days’ programının ilk seferi için 9 Kasım 2024 tarihi planlandı.  

Görülmemiş talep ve olumlu konuk geri bildirimleri nedeniyle Celestyal, 2025 programına 5 sefer daha ekleyecek ve aynı zamanda Arap Körfezi seferlerinin üç ve dört gecelik varyasyonlarını da tanıtacak. 

Celestyal’in 2025 tur programlarında şu güncellemelere gidildi: 

Akdeniz Programı

  • Atina biniş ve inişli olmak üzere Kefalonya (Yunanistan), Dubrovnik (Hırvatistan) Kotor (Karadağ), Bari (İtalya), Korfu (Yunanistan) ve Katakolo’ya (Yunanistan) uğrayan 7 gecelik iki ek ‘Heavenly Adriatic’ cruise turu 22 ve 29 Mart 2025 tarihlerinde gerçekleşecek; kişi başı 559 €’dan başlıyor.
  • Bu 2 ek sefer; Nisan ve Ekim 2025 arasında gerçekleşecek Atina çıkışlı 7 gecelik 8 sefer ile Temmuz ve Ağustos 2025’te gerçekleşecek Venedik’i (İtalya) de kapsayan 7 gecelik 3 ‘Heavenly Adriyatic Yaz’ seferine eklenecek.

Arap Körfezi Programı

  • Doha’dan (Katar) gidiş-dönüş hareketle Bahreyn (BAE), Dubai (BAE), Khasab (Umman), Sir Bani Yas Adası (BAE) ve Abu Dabi’ye (BAE) uğrayan 7 gecelik ‘Desert Days’ cruise seyahatinde 3 ek sefer 15, 22 Şubat ve 1 Mart 2025 tarihlerinde gerçekleşecek; kişi başı 529 €’dan başlıyor.
  • Yeni ek seferler, Kasım 2024’ten Aralık 2025’e kadar halihazırda yayınlanmış ve satışta olan7 gecelik 14 sefere; Kasım ve Aralık 2024 arasında satışta olan 2 seferli programa eklenecek. 
  • Celestyal ayrıca mevcut ‘Desert Days’ güzergahına 3 ve 4 gecelik seçenekler de ekledi. Bölgedeki otel konaklamalarına kısa bir gemi seyahati eklemek isteyen konuklara hitap edecek olan yeni kısa programlar; hafta ortası dinlendirici bir sahil turu veya hafta sonu şehir turu seyri sunuyor. Kısa programlar şöyle:
  • Abu Dabi’den (BAE) kalkan ve Doha (Katar), Bahreyn (BAE) ve Dubai’ye (BAE) uğrayan 3 gecelik ‘Desert Days’ turları 15,22 Kasım, 13, 20, 27 Aralık 2024 ile 3 Ocak ve 21, 28 Şubat 2025 tarihlerinde gerçekleşecek; kişi başı 279 €’dan başlıyor.
  • Dubai (BAE) kalkışla birlikte Khasab (Umman), Sir Bani Yas Adası (BAE) ve Abu Dabi’ye (BAE) uğrama olmak üzere 4 gecelik ‘Desert Days’ turları ise 11,18 Kasım ve 09, 16, 23, 30 Aralık 2024 ile 6 Ocak, 17, 24 Şubat ve 3 Mart 2025 tarihlerinde gerçekleşecek; kişi başı 349 €’dan başlıyor.

Celestyal Ticari İşler Müdürü Lee Haslett programın genişletilmesine ilişkin şunları söyledi: “Yeni tanıttığımız Heavenly Adriatic güzergahımıza ve Arap Körfezi kış programımıza olan talep bizi çok heyecanlandırıyor. Ek kalkış tarihleri ve yeni segmentlerimizle konuklarımıza daha fazla seçenek sunacağımız için çok heyecanlıyız. 2025 sezonumuz bugüne kadarki en büyük ve en iyi sezonumuz olacak. Yeni güzergahlar ve bölgeler eklediğimiz programımıza Nisan ayına kadar yapılan rezervasyonlarda depozitolarda yüzde 50 indirim uygulayarak, misafirlerimiz için kaçırılmayacak deneyimler sunmaya kararlıyız.”

Daha fazla bilgi için celestyalcruises.com.tr adresini ziyaret edin veya 0850 70 70 550 numaralı telefonu arayabilirsiniz.

Celestyal Hakkında 

Ödüllü ve yıl boyunca hizmet veren bir kruvaziyer şirketi olan Celestyal, Yunan Adaları, Adriyatik ve Arap Körfezi’nde kaçırılmayacak seyahat deneyimleri için standartları belirlemeye devam ediyor. Eşsiz Yunan mirası üzerine inşa edilen şirket, olağanüstü seyahat deneyimleri sunma konusunda mükemmeldir. Misafirperverlik, hem gemide hem de karada gerçek bir kültürel etkileşim sağlar. Her biri 1260 yolcu kapasiteli iki yepyeni gemi işleten Celestyal, 130’dan fazla farklı milletten yılda 100.000’den fazla yolcuyu ağırlayan üst düzey bir ortam oluşturarak son derece kişiselleştirilmiş hizmetlere öncelik vermektedir.

Şirketin değerli yolcu geri bildirimleri ve pazar içgörüleriyle şekillenen benzersiz yaklaşımı, kruvaziyer sektöründe süregelen başarısına katkıda bulunmuştur. Celestyal’ın vizyonu Yunanistan ve Akdeniz kıyılarının ötesine uzanmakta ve gemi seyahati deneyimini yeniden tanımlamayı hedeflemektedir. Şirket geleceğe bakarken, otantik ve kaçırılmayacak deneyimler sunmaya olan bağlılığı, şirketin gezginlere çeşitli destinasyonların eşsiz ve zenginleştirici bir keşfini sunma vizyonunu teyit etmektedir.

Kaynak: HORECA Trend ve Celestyal

Devamını Oku

Kruvaziyer

Titanik’ten 5 Kat Büyük Kruvaziyer Dünyanın En Büyük Transit Limanına Demir Attı

Titanik’ten 5 kat daha büyük, Paris’in simge yapısı Eyfel Kulesi’nden daha uzun olan dünyanın en büyük kruvaziyer gemisi Icon of the Seas (Denizlerin İkonu) seferlerine başladı. Dev gemi 18 Ocak’ta Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding’in portföyünde bulunan Nassau Kruvaziyer Limanı’nı ziyaret etti.

Yayınlandı

on

Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Dünyanın en büyük transit limanı olan Nassau Kruvaziyer Limanı’nda dünyanın en büyük kruvaziyer gemisini ağırlamış olmaktan son derece mutluyuz. Kendi alanında dünyanın iki en büyüğü bir araya gelmiş oldu” dedi.

Global Yatırım Holding bağlı kuruluşu ve dünyanın en büyük kruvaziyer liman işletmecisi Global Ports Holding’in (GPH) portföyünde bulunan Bahamalar’daki Nassau Kruvaziyer Limanı dünyanın en büyük kruvaziyer gemisine ev sahipliği yaptı. Titanik’ten 5 kat büyük ve Paris’in simge yapısı Eyfel Kulesi’nden daha uzun olan dünyanın en büyük kruvaziyer gemisi Icon of the Seas’in (Denizlerin İkonu) 18 Ocak’ta Nassau Kruvaziyer Limanı’nı ziyaret etti.

‘Nassau’da Başardıklarımızdan Gurur Duyuyoruz’

Geçtiğimiz yıl Mayıs ayında Nassau Kruvaziyer Limanı’nın 300 milyon dolarlık yatırım ile yenilendiğini hatırlatan Global Yatırım Holding ve Global Ports Holding Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Kutman, “Dünyanın en büyük transit limanı olan Nassau Kruvaziyer Limanı’nda dünyanın en büyük kruvaziyer gemisini ağırlamış olmaktan son derece mutluyuz. Kendi alanında dünyanın iki en büyüğü bir araya gelmiş oldu. Nassau Kruvaziyer Limanı’nda başardıklarımızdan gurur duyuyoruz” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Global Ports Holding

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.