Küresel Geri Dönüşüm Günü | HORECA Trend
Takip edin!

Sürdürülebilirlik

Küresel Geri Dönüşüm Günü

İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu, faydalı kullanım ömrünü tamamladıktan sonra atık olan ahşap, akü, cam, elektrikli-elektronik eşyalar, kâğıt, lastik, metal, plastik, yağlar gibi atıkta enerji ve ham madde var: Atıklara, geri dönüştürülebilirlere başka gözle bakalım, atıkta saklı serveti görelim çağrısı ile 18 Mart Küresel Geri Dönüşüm Günü’ne dair açıklamada bulundu.

Yayınlandı

on

Yaşamda her yerde üretirken, tüketirken insan ve endüstri envai çeşit atık çıkışına neden olur. İnsan yine insan için üretirken gezegenimizin kaynaklarını tüketerek üç acil sorunumuza, çevre kirliliği; biyoçeşitlilik kaybı; iklim değişikliğine etki eder. İnsan ve doğanın sağlığı bozulur. Bu nedenle atık en iyi yönetiminde geri dönüşüm ve ileri dönüşümün önemi bilinmeli diyen İstanbul Teknik Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği (SÜT-D) Başkanı Prof. Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Atıkta enerji ve ham madde var: Atıklara, geri dönüştürülebilirlere başka gözle bakalım, atıkta saklı serveti görelim” çağrısı yaptı.

18 Mart Küresel Geri Dönüşüm Günü

Prof.Dr. Filiz Karaosmanoğlu “Geri dönüşümü desteklemek, geri dönüştürülebilirlerin ekonomik değerini göstermek ve gezegenimizi atıkların yaratacağı sorunlardan korumak için Küresel Geri Dönüşüm Vakfı tarafından ilk kez Ekim 2018de Küresel Geri Dönüşüm Günü kutlanması önerildi. Bu anlamlı günün Birleşmiş Milletler tarafından tanınması için Uluslararası Geri Dönüşüm Bürosu (BIR) ile Birleşmiş Milletler Sınai Kalkınma Örgütü (UNIDO) de büyük bir çaba gösteriyor. İlk kez 2019 yılında, tüm dünyada kutlanan Küresel Geri Dönüşüm Günü’nü ülkemiFiliz Karaosmanoğluzde gündeme  ilk kez taşıyan, geri dönüşümü faaliyetlerinde sürekli gündemde tutarak “Geri Dönüştürülebilirler” adlandırmasını sektöre kazandıranın SÜT-D olduğu” bilgisini verdi.

Atıklara, Geri Dönüştürülebilirlere Başka Gözle Bakalım, 

Gezegenimizin milyarlarca ton kaynağını, hava, su, kömür, petrol, doğal gaz, mineralleri, altı kaynağımızı tüketiyoruz. Kaynaklarımız sonlu. Çok da uzak olmayan gelecekte tükenecek. Her bir atık, geri dönüştürülebilirler yeniden işlenmek üzere bir ham madde. Yedinci kaynak. Bu nedenle atarken düşünelim, atıklara başka gözle bakalım diyen Prof. Karaosmanoğlu döngüsel ekonomideki fırsatla gelir ve istihdam yaratalım vurgusu yaptı.

Atıkta Saklı Serveti Görelim

SÜT-D Başkanı Karaosmanoğlu “Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı Sıfır atık Projesi verisine göre son altı yılda 47 milyon ton ham madde olarak işlenerek döngüsel ekonomide değer yaratıldı. Diğer deyişle atıkların yüzde 35’i geri dönüştürüldü. 2035 hedefimiz yüzde 60. Bizlere görev düşüyor. En iyi atık yönetimi ile üretim ve tüketimin akçeli ve gezegene maliyetini düşürürsek çifte kazancımız olur. Atığımız çıktığında, atarken düşünelim ve elimizdeki saklı serveti görelim. Atıklarımızı ayrı toplayalım, geri dönüştürülebilirleri işlenmeye vererek çevre ve iklim dostu yaşayalım” dedi.

Bireyler Ne Yapmalı?

Evde bir hafta sürecek bir deney yapalım diyen Karaosmanoğlu “Kâğıt ile cam, karton, plastik ve metal ambalajları faydalı ömrü bitince tek poşette toplamaya başlayalım. Evimizdeki çöpe karıştırmayalım. Küçük bir ilaç kutusunun kartonu ve plastik ambalajı, gıda plastik ambalajları, metal kutular,   plastik şişeler, v.b. birikecek. Camları da ayrı poşette toplayalım. Miktara şaşıracaksınız. Geri dönüştürülebilirler, ham madde gözünüzün önünde. İşte kritik husus bu. Şimdi atık iş dünyasında geri dönüştürülebilirleri işlenmeye sokma zamanı. Belediyemiz haftanın belli bir günü topluyorsa verelim. Yoksa yakınımızdaki atık ayrı toplama noktalarını öğrenelim. Götürelim. Sanayimizde gelir değer yaratmaya, gezegenimizi ve geleceğimizi korumaya başlayalım” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve İstanbul Teknik Üniversitesi Sürdürülebilir Üretim ve Tüketim Derneği

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Sürdürülebilirlik

Yediyol Holding’in Dev Projesi Agro Termal’de İlk Hasat Toplandı

Yediyol Holding’in Agro Termal markası bünyesinde, Konya Tuzlukçu’da bir milyon metrekarelik jeotermal ısıtmalı teknolojik seranın ilk etabı olan 50 bin metrekarelik alanında ilk hasat toplandı. Yediyol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Şuheyp Mendi, hayata geçirdikleri dev proje ile Türkiye’nin tarım ihracatında büyük başarılara imza atacaklarını belirtti.

Yayınlandı

on

Yediyol Holding’in Agro Termal markasıyla faaliyete aldığı Konya Tuzlukçu’daki ilk etabı olan 50 bin metrekarelik jeotermal ısıtmalı teknolojilik sera alanında ilk hasat toplandı. Hasat toplama işlemine Yediyol Holding Yönetim Kurulu Başkanı Muhammet Şuheyp Mendi ve Yediyol Holding Ar- Ge ve Yeni Yatırımlar Grup Başkanı Yüksek Mühendis Beytullah Bilgin de katıldı. Hasatla birlikte elde edilen domateslerin, yurt içi ve yurt dışı pazarlarına gönderilmesi planlanıyor. İlerleyen dönemlerde ise domates dışında farklı sebze ve meyvelerin yetiştirilmesi hedefleniyor. 

 “Hollanda’nın Tarım İhracatındaki Tahtına Adayız”

 İlk hasadı toplamanın mutluluğunu yaşadıklarını söyleyen Muhammet Şuheyp Mendi, “Bu büyük projemizle birlikte Konya Tuzlukçu bölgesini, dünyanın en önde gelen jeotermal ısıtmalı teknolojik serası haline getiriyoruz. Bugün ilk hasadımızı topladık, şimdi yurt içinde ve yurt dışında tüketicilere ulaştıracağız. Ülkemizin ihtiyacını karşılarken ihracatta da büyük başarılar kazanmayı hedefliyoruz. Bu noktada da Hollanda’nın tarım ihracatındaki tahtına aday olduğumuzu söyleyebiliriz” dedi. 

Ar-Ge Çalışmaları ile Farklı Tarım Ürünleri Üretilecek

İkinci etabın hasatlarıyla birlikte hem iç hem dış piyasadaki ihtiyacın tamamına yakınını karşılamayı hedeflediklerini ifade eden Mendi; “Üçüncü etap seramızı Ar-Ge çalışmalarımızı yapmak için kullanacağız. Bu serada domatesin dışında farklı tarım ürünlerinin yetiştirilmesi gözlemlenecek ve dördüncü etap seramızı aldığımız sonuçlar çerçevesinde şekillendireceğiz. Biber, salatalık, patlıcan gibi ürünlerin denenmesinin yanı sıra karpuz, kavun ve tropikal meyvelerin yetiştirilmesi konusunda da denemeler yapacağız. Bu denemeler neticesinde, ilgili sebze ve meyvelerin yetiştirilmesine yönelik uygun seraların yapım aşamasına geçeceğiz. Yakın gelecekte bu başarılara ulaşacağımıza da inanıyorum” dedi.    

Kadın İstihdamı Dikkat Çekiyor

Minimum su tüketimi ile yüksek kaliteli ve sağlıklı ürün elde edilmesine imkân sağlayan ve yılın tamamında üretim yapılabilen sera alanı, kadın istihdamıyla da öne çıkıyor. İŞKUR tarafından “En Çok İstihdam Sağlayan Firma Ödülü”ne layık görülen Yediyol Holding bünyesindeki Agro Termal, toplumsal kalkınmayı desteklemeye ve kadınların işgücüne katılımını artırmaya yönelik çalışmalarına devam ediyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Yediyol Holding

Devamını Oku

Sürdürülebilirlik

Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nun İkincisini Yayınladı

Unilever Food Solutions, 2023 yılında 1600 global şefin öngörüsü ile oluşturduğu Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nun ikincisini gıda sektörüyle buluşturdu. 26 Mart’ta Unilever’in Gıda İnovasyon Merkezi Hive’da düzenlenen global lansman, online bağlantı ile Türkiye’den de takip edildi.

Yayınlandı

on

Ev dışı tüketim sektöründe öncü olan Unilever Food Solutions; 21 ülkede, 1600’den fazla şef ile yaptığı iş birliği sonucunda geçtiğimiz yıl birincisini yayınladığı Geleceğin Menüleri Trend Raporu’nun ikincisini hayata geçirdi. 26 Mart’ta Unilever’in Hollanda’daki Gıda İnovasyon Merkezi Hive’da düzenlenen lansman ile gıda sektörüne sunulan rapor yoğun ilgi gördü. Dünyanın dört bir yanından katılımla gerçekleşen lansmana Türkiye’den Od Urla’nın Kurucu Şefi Osman Sezener de katıldı. Aynı zamanda online olarak canlı yayın ile de katılım sağlanan lansman, Türkiye’den HoReCa kanalının tüm paydaşları, gıda sektörü, sektör profesyonelleri ve basın tarafından da takip edildi. 

Lezzetin Geleceğindeki 8 Trend

Geleceğin Menüleri Trend Raporu 2024, 250 UFS şefi olmak üzere toplamda 1600’den fazla profesyonel şefin öngörüleri dikkate alınarak hazırlandı. Z kuşağının gıda sektörü üzerindeki etkisine ve şefler için potansiyel fırsatlara ışık tutan raporda bu yıl 8 trend belirlendi. Bu trendler; İyi Hissettiren Yiyecekler, Karşı Konulmaz Sebzeler, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, Paylaşma Hazzı, Düşük Atıklı Menüler, Lezzet Şoku, Yerel Lezzetler ve Bitkiyle Güçlendirilmiş Protein oldu.

Türkiye İçin Öne Çıkan Trendler

Raporda belirlenen 8 trend arasından Türkiye için öne çıkan 5 trend ise şöyle: Karşı Konulmaz Sebzeler, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, İyi Hissettiren Yiyecekler, Düşük Atıklı Menüler ve Lezzet Kontrastı. “Karşı Konulmaz Sebzeler” trendinde, sebzelerin artık sadece dengeli bir öğünün parçası olmadığı, aynı zamanda tabakların merkezine yerleştiği vurgulanıyor. “Gelenekten Geleceğe Lezzetler” trendinin merkeze aldığı konu ise şu: Yemeğin, tüketici için tanıdık hissettiren tabaklardan, şefin mirasına aşina olunan reçetelere kayması. ”Düşük Atıklı Menüler” trendi, mutfaklarda sıfır atık misyonunun benimsenmesini sağlıyor. “Lezzet Şoku”nun odağında ise düşünülmemiş kombinasyonlar ve sıra dışı lezzetler sunmanın radikal yolları yer alıyor. Son olarak, “İyi Hissettiren Yiyecekler” trendi, iyi yemeklerin insan sağlığının tüm yönlerini koruma ve beslenmedeki kritik rolünü kabul etmeye odaklanıyor.

UFS Dünya Başkanı Star Chen: “UFS, Şeflerin Yönettiği Şeflere Yönelik Bir İşletme”

26 Mart’ta Unilever’in Hollanda’daki Gıda İnovasyon Merkezi Hive’da düzenlenen lansmanın konuşmacıları arasında; UFS Dünya Başkanı Star Chen, UFS Pazarlama Direktörü Angela Klute, UFS AR-GE Başkanı Hanny van Amerongen, Executive Şef Kees van Erp, Baş İnovasyon Şefi Evert Vermandel, Alchemist’in baş şefi Rasmus Munk, Darjeeling Express’in kurucusu Asma Khan, altı Avrupa şehrinde bulunan restoran zinciri NENI’nin kurucusu Haya Molcho, And/Or’un baş şefi ve sahibi Karen Shu, biyolog ve sürdürülebilir gıda savunucusu Diego Garcia-Vega, Google’ın bitki odaklı yenilikçi küresel gıda programı lideri Stijn Kuppens, UFS Küresel Gıda Sürdürülebilirlik Direktörü Dorothy Shaver, girişimci Jim Stolze ve Trend Lezzetler Bölüm Lideri Dianne Araneta yer aldı. 

UFS’nin, şeflerin mutfakta verimli çalışmalarını sağlayan ürünler sunduğunu ve tüketicinin trend yemeklere yönelik büyüyen arzusuna karşılık verdiğini dile getiren UFS Dünya Başkanı Star Chen,UFS, şeflerin yönettiği şeflere yönelik bir işletme. Küresel şirket içi şef ağımızın sahip olduğu uzmanlık, güçlü markalarımız Knorr Professional ve Hellmann’s’ın fazlasıyla talep edilecek kadar üstün nitelikli ürünler geliştirmesinin yanı sıra şeflerin kısa sürede sıra dışı yemekler hazırlamalarına katkı sunan çözümler dahil bütün faaliyetlerimizi şekillendiriyor.” dedi.

UFS, Geleceğin Menü Trendlerini Hangi Metodoloji ile Belirledi? 

Unilever Food Solutions’ın 2024 Geleceğin Menüleri Trend Raporu; sosyal medya analizlerine, ayakları yere basan pratik uygulamalar sunan yüzlerce şefin uzmanlığına ve global verilere dayanıyor. 8 temel tema etrafında örülen trendlerin tamamı; çeşitli tarifler, malzemeler ve teknikler önerirken, şefler ve restoran sahipleri için somut çözümler sunuyor. 8 trendin de somut olarak hayata geçirilebileceği uygulamalar sunulması ve bu uygulamaların gıda sektörüyle buluşturulması, raporun en güçlü yanlarından biri.

Unilever Food Solutions Geleceğe Ufuk Açıyor

UFS Türkiye, Kantar tarafından altı ayda bir şefler arasında yapılan araştırma ile SLP yani Sürdürülebilirlik Endeksi Skoru’nu 123 seviyesine yükseltti. Bu skorla birlikte Kantar tarafından şefler arasında yapılan araştırmada belirlenen Tavsiye Edilme Skoru’nu da 96’ya çıkardı. Böylece her 100 şefin 96’sının UFS’yi önerdiği belirlendi. Öte yandan müşteri deneyiminin sürekli dijitalleştirilmesi de UFS Türkiye’nin daha fazla gıda hizmeti sağlayıcısına daha sık ulaşmasını sağlıyor. Ayrıca UFS Akademi; gıda hizmeti sağlayıcılarına, yerel pazar ihtiyaçlarına uyarlanmış eğitimlere erişim imkanı sunuyor. Sektörün uzman isimlerinden oluşan UFS Akademi ekibi, özenle hazırlanan gastronomi eğitimi videoları ve klasik aşçılık okulu materyalleri ile hemen uygulanabilecek ipuçlarını ve püf noktaları paylaşıyor. Büyüyen küresel gıda hizmeti endüstrisini şekillendiren ve etkileyen daha büyük makroekonomik trendler de UFS’nin dikkate aldığı unsurlar arasında. Hem bu unsurlar hem de geleceğin trendleri doğrultusunda UFS Türkiye, 2024 yılı boyunca iş ortaklarına ilham veren yeni iş birlikleri geliştirecek ve bunların hayata geçirilmesinde destek olacak.

Daha fazla bilgi edinmek için www.unileverfoodsolutions.com.tr web sitesini ziyaret edebilir veya @ufsturkiye Instagram hesabını takip edebilirsiniz.

Unilever Food Solutions Hakkında

Bugün Yanındayız, Yarına Hazırız.”

Mutfaklardaki şefler ve işletmeciler bugün aynı anda pek çok zorlukla mücadele ediyor: artan tedarikçi fiyatları, enerji maliyetlerinin yükselmesi, personel sıkıntısı ve küresel ekonomik durgunluk… Şefler tarafından mutfaklardaki ihtiyaçlara çözüm bulmak için hayata geçen Unilever Food Solutions, Bugün yanındayız, yarına hazırız.” mottosuyla gastronomi dünyasına hem destek olmaya hem de ilham vermeye devam ediyor. 300’den fazla şefin yer aldığı Unilever Food Solutions, şeflerin yarattığı lezzetler için profesyonel ve yüksek kalitede, hayatı kolaylaştıracak, sürdürülebilir malzemelerle ürünler sunarken, dünyadaki trendleri takip eden reçeteleri ve yeni yetenekler için eğitimleriyle de mutfakları yarına hazırlıyor. Unilever Food Solutions attığı her adımla, mutfağı bir stres kaynağından çıkartıp tutku kaynağına dönüştürüyor ve sevdikleri işi yapmaları için şefleri özgürleştiriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Unilever Food Solutions

Devamını Oku

Sürdürülebilirlik

TÜGİS: “Bilinçli Tüketici Gıda Üretiminde Kaliteyi Artırıyor”

TÜGİS Başkanı Kaan Sidar, 15-21 Mart Tüketiciyi Koruma Haftası kapsamında yaptığı değerlendirmede bilinçli tüketicinin üretimde kaliteyi ve niteliği artırdığını kaydetti. Sidar, “Talebi karşılamaya yönelik yapılan AR-GE yatırımları katma değere dönüşerek ülke ekonomisini olumlu etkiliyor, uluslararası pazarda rekabet gücümüzü artırıyor” dedi.

Yayınlandı

on

Türkiye Gıda Sanayi İşverenleri Sendikası Başkanı Kaan Sidar, Tüketiciyi Koruma Haftasında bilinçli tüketicinin gıda üretimi ve ekonomi üzerindeki etkisine dikkat çekti. “Günümüzde tüketici edilgen değil, üretimde belirleyici bir rol oynuyor” diyen Kaan Sidar, tüketicinin bilinçli talep ve tercihlerde bulunmasının önemli olduğunun altını çizerek sözlerine şöyle devam etti: “Çevreye ve topluma duyarlı, nitelikli ürünler talep eden bilinçli tüketiciler üretim standartlarının yükselmesini ve firmaların daha kaliteli ürünler üretmesini teşvik ediyor. Sanayiimizin bu talebi karşılamaya yönelik AR-GE yatırımları ise katma değere dönüşerek ülke ekonomisinde etkili oluyor, uluslararası pazarda rekabet gücümüzü artırıyor. Ayrıca kaynakların daha verimli kullanılması ve israfın önlenmesi konusunda inisiyatif gösteren, yerli malını tercih eden bilinçli tüketici sürdürülebilir bir ekonomiye geçişi mümkün kılıyor, kalkınmayı destekliyor.” 

Tüketici Talebi, Gıda Güvenliğinde Etkili

Tüketicinin gıda okuryazarlığının artmasının gıda güvenliği talebinde de etkili olduğuna işaret eden Kaan Sidar, Türk gıda sanayinin uluslararası standartlarda üretim yaptığını vurgulayarak sözlerine şöyle devam etti: “Gıda güvenliğinden taviz verilmesi mümkün değil. Gıdanın güvenliğini ve toplum sağlığını riske atan ruhsatsız üretimlere karşı denetimlerin artırılması ve uygulanan yaptırımların caydırıcı olması çok önemli. Sadece üretim aşaması değil, gıdanın nakliyesi ve perakende satış süreci de dahil olmak üzere her aşamada azami özenin gösterilmesi gerekiyor. Bu da ancak tüketicinin talebiyle mümkün olabilir. Daha evvel açıkta satılan gıdaların taşıdığı riskler dolayısıyla harekete geçen tüketici, gıdaların ambalajlanarak satılmasını mecburi hale getiren yönetmeliğin yayımlanmasını sağlamıştı. Bu örnekte de olduğu gibi tüketicinin bilinçli ve haklı talepleri, kamu kurumlarını bu konuda inisiyatif almak ve yasal düzenlemeler yapmak zorunda bırakıyor” diye konuştu. 

Sürdürülebilirlikte Anlamlı Sonuçlar Tüketici Çabasıyla Mümkün

Gıda sanayicilerinin üretimlerinde sürdürülebilirliği sağlamak üzere inisiyatif aldığı belirtilen konuşmada, özellikle üretimde kullanılan enerjinin yenilenebilir kaynaklardan sağlanması noktasında çalışmaların arttığı kaydedildi. Sidar, “Sektörümüzde enerji tasarrufunu ve verimliliğini artıran ekipman kullanımı önceliklendiriliyor. Üretimde ortaya çıkan atıklar; organik atıklar için kompostlaştırma, sıvı atıklar için arıtım ve ambalajlarda geri dönüşüm gibi yöntemlerle azaltılarak atıkların çevreye etkisinin minimize edilmesi amaçlanıyor. Sektörümüz sorumlu tedarik zinciri anlayışıyla kaynakların sürdürülebilirliğini önemsiyor” dedi. 

İsrafa da Dikkat Çekti 

“Sanayi ve iş dünyasının sürdürülebilirlik çabaları, tüketicinin bu yönde bir bilinç ve duyarlılığı olmadığı takdirde tek başına anlam ifade etmiyor” diyen Sidar, “İsraf edilen bir kg domates, yanında 50 litre suyu da götürüyor. Birleşmiş Miletler Çevre Programı (UNEP) tarafından hazırlanan rapor gıda israfının %61’inin evsel atık olarak israf edildiğini, %26’sı hizmet sektöründe, %13’ünün ise perakende sektöründe ortaya çıktığını gösteriyor. Dolayısıyla sürdürülebilirliğin sağlanmasında anlamlı sonuçlar elde etmek için öncelikle tüketim tarafında bir bilinç gelişmesi, tüketicinin davranış kalıplarının değişmesi gerekiyor” şeklinde sözlerini tamamladı.

TÜGİS Hakkında

Ülkemizin ilk işveren sendikalarından TÜGİS, aynı zamanda Türkiye İşveren Sendikaları Konfederasyonu’nun (TİSK) kurucu üyesidir. Üyeleri arasında ülkemizin önde gelen gıda üreticilerinin yer aldığı TÜGİS, yarım asrı aşkın süredir Türk gıda sanayiinin gelişmesi ve uluslararası pazarlardaki rekabet gücünün artırılması adına öncü çalışmalara imza atmaktadır. TÜGİS, faaliyetlerine başladığı 1961 yılından bu yana sosyal diyaloğa, çalışma barışına ve gıda sanayiinin gelişimine kesintisiz katkıda bulunan yenilikçi bir sivil toplum örgütüdür. 

Kaynak: HORECA Trend ve TÜGİS

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.