Minik Şefler Sial Çikolata’nın Mutfağına Girdi | HORECA TREND
Takip edin!

Çikolata

Minik Şefler Sial Çikolata’nın Mutfağına Girdi

Geleneksel çikolatanın ilk adreslerinden olan Sial Çikolata, minik şefler için çikolata atölyesi düzenledi. Geleneksel yöntemlerle çikolata ile şekerleme üreten ve kısa sürede çok bilinen bir marka haline gelen Sial Çikolata’nın kurucusu Gıda Mühendisi Yeşim Tekin, miniklerle bir araya gelerek onlarla birlikte çikolata yaptı.

Yayınlandı

on

Sektörde 20 yıllık tecrübesi bulunan ve 2022 yılında kendi markasını kuran Tekin, çocukların bilişsel ve el becerilerine katkıda bulunmak amacıyla böyle bir atölye düzenlediklerini ifade etti. Çocukların üretim süreçlerinde yer almasının önemine dikkat çeken Tekin, “Minik ziyaretçilerimizi üretim tesisimizde ağırlamak, onlarla birlikte tamamen doğal ürünlerle sağlıklı çikolatalar yapmak bizler için de çok keyifli bir deneyim oldu. Etkinliğimizde çocuklar mutfağa girerek kendi el becerileriyle hazırladıkları çikolataları ailelerine de ikram ederek büyük bir heyecanla yediler. Çocukların hem ne yediklerini bilmeleri hem de geleneksel yöntemlerle yapılan çikolatalarda kullanılan malzemeleri ve yapım süreçlerini öğrenmeleri açısından çok önemli bir atölye olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Sıklıkla bu tarz etkinlikler düzenlediklerini belirten Tekin, çeşitli yaş gruplarıyla atölye çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: HORECA Trend ve Sial Çikolata

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çikolata

Ülker, Ramazan Bayramı’nı 67 Ürünle Karşılayacak

Ramazan Bayramı’nı birbirinden özel çikolata ve şekerlemeleriyle karşılamaya hazırlanan Ülker, bu bayramda 67 farklı ürün çeşidiyle evlere misafir olacak.

Yayınlandı

on

Ülker, yaklaşan Ramazan Bayramı’nı 67 çeşit hediyelik ve ikramlık ürünle karşılamaya hazırlanıyor.

Ülker ürünlerinin 7’den 70’e her kesime ve farklı damak tatlarına hitap ettiğini ifade eden Ülker Pazarlama Üst Yöneticisi (CMO) Mustafa Kabakçı sözlerine şöyle devam etti: “Bu Ramazan Bayramı’nda her zaman olduğu gibi çok uygun fiyatlarla ürünlerimizi tüketicilerimize sunacağız.  Portföyümüze kattığımız yeni ürünlerle birlikte; Ramazan Bayramı için çikolatada 35, şekerlemede 32 olmak üzere toplamda 67 hediyelik ve ikramlık ürün hazırladık. Portföyümüze bu sene 16 yeni ürün ekledik. Bu sene de Ülker Ece ve Çikolatin tüketicilerimizin bayram için klasik tercihleri arasında olmaya devam edecek. Yeni ürünlerimize baktığımızda, çikolatada Ülker Laviva hediyelik kutu ve poşet formatında raflardaki yerini alırken, Ülker Çikolata Truffle ise fındık parçacıklı sütlü ve kakao kremalı, bitter çikolatalı dökme ve hediyelik kutu çeşitleriyle ilk defa bayrama tat katacak. Ayrıca yeni Buklet Hindistan cevizli pirinç patlaklı sütlü çikolata da bayram ziyaretlerinde yerini alacak.

Şekerlemede ise yumuşak dokusu ve çeşit çeşit meyve lezzetleriyle Ülker Lokumcuk’u, yeni hediyelik kutusu ve vişne lezzetiyle tüketicilerimizin beğenisine sunacağız. Toffe seven tüketicilerimizi ise bu senenin yeni trendi limon serinliği ‘‘cool lime’’ lezzetiyle buluşturacağız.

Ayrıca sevdiklerine hediyelik ürün göndermek isteyen, alışverişlerini internet üzerinden yapmayı tercih eden veya bayram ziyaretlerine gidemeyen tüketicilerimiz için de e-ticaret ve online kanalda geniş ürün seçenekleri sunuyoruz. Bununla beraber, Ülker Apartmanı reklam serisi, “Ülker’siz bir bayram düşünülemez” sloganıyla bir çocuğun gözünden bayram mutluluğunu anlatan Ramazan Bayramı filmiyle devam edecek.”

Ülker Bayramlık Çikolatada Lider

Geçtiğimiz sene bayram dönemindeki hediyelik ve ikramlık çikolata, şekerleme tüketimini değerlendiren Kabakçı: “Türkiye’de hediyelik ve ikramlık çikolata ve şekerleme pazarı 2023 yılında yaklaşık 35 bin ton ve 4 milyar TL’ye yükseldi. Tek başına hediyelik ve ikramlık çikolata pazarında ise ciroda yüzde 104’lük artış oldu. 2023 yılında çikolatada bu pazarın yüzde 61’i paketli, yüzde 39’u ise dökme ürünlerden oluştu. İkramlık şekerleme pazarı ise ciroda yüzde 96’lık artışla toplam 1,9 milyar TL ciroya ulaştı.  2023 yılında, Ülker olarak çikolatada ciroda ise yüzde 41,3’lük pazar payıyla liderliğimiz devam ediyor. Ipsos Türkiye 2023 araştırma sonucuna göre Bayramlarda misafirliğe giderken en çok satın alınan çikolata markasının Ülker çıkması da bizi ayrıca mutlu etti.”

Reklam

Çikolatada Marmara, Şekerlemede Doğu ve Güneydoğu İlk Sırada 

Bayramlık çikolata ve şekerlemenin bölgesel dağılımlarına ilişkin bilgiler veren Kabakçı, her yıl olduğu gibi geçtiğimiz yıl da Marmara Bölgesi’nin hediyelik ve ikramlık çikolata satışlarında yüzde 32 ile ilk sırada yer aldığını söyledi. Kabakçı’nın verdiği bilgilere göre, çikolata satış sıralamasında Marmara’yı yüzde 22 ile İç Anadolu, yüzde 16 ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri takip etti. En fazla ikramlık şekerleme ise Doğu ve Güneydoğu Anadolu Bölgeleri’nde tüketiliyor. Yüzde 36’lık payla Doğu ve Güneydoğu Anadolu yine bu listede zirvede yer alırken bu bölgeleri sırasıyla Marmara yüzde 21, İç Anadolu yüzde 18, Ege yüzde 11, Akdeniz yüzde 10 ve Karadeniz yüzde 5 ile takip etti.

Kaynak: HORECA Trend ve Ülker

Devamını Oku

Çikolata

Uzmanlar, İftar Sofrasında Tatlı Olarak Çikolata Öneriyor

Gıda Mühendisi Yeşim Tekin: “Çikolata, baklava başta olmak üzere şerbetli tatlılar gibi kan şekerini direkt yükseltmediği için iftar sofralarında diğer şekerli gıdalar yerine sağlıklı bir alternatif olabilir”

Yayınlandı

on

Ramazan ayının başlamasıyla Türk mutfağının vazgeçilmez lezzetlerinden olan baklava gibi şerbetli tatlılar da sofralarda yerini almaya başladı.

Uzmanlar, yüksek kalorili olan, fazla yağ içeren ve aşırı tüketildiği takdirde şeker hastalığı başta olmak üzere farklı rahatsızlıklara yol açan şerbetli tatlıların tüketimi konusunda uyarıyor.

Şerbetli tatlıların 100 gramında yaklaşık 45 gram oranında karbonhidrat, 20 gram oranında yağ ve 30 gram civarında şeker bulunuyor. Bunun yerine kakao oranı yüksek olan ve doğal malzemelerle yapılan çikolataların besleyici değerinin de yüksek olduğunu belirten uzmanlar, kilo kontrolü konusunda da iyi bir seçenek olduğunu belirtiyor.

Geleneksel yöntemlerle yaptığı çikolata ve şekerlemelerle kısa sürede büyük taleple karşılaşan Sial Çikolata’nın kurucusu Gıda Mühendisi Yeşim Tekin, çikolatanın diğer şekerli tatlılarla kıyaslandığında kalorisinin çok daha düşük olduğunu belirtti. Bayramda baklava gibi şerbetli tatlılara kıyasla çikolatanın çok daha masum ve ayrıca besleyici bir alternatif olduğuna değinen Tekin, şöyle konuştu:

“Çikolata, diğer şekerli gıdalar gibi kan şekerini direkt yükseltmeyen bir ürün… Çikolatanın besleyici değeri yüksekken, vücudunuza aldığınız şeker oranı da çok daha düşük. İftar sofralarında şerbetli tatlılar tüketmek yerine çikolata tüketimi daha sağlıklı bir seçim olabilir. Çikolata tatlı isteğini bastırmada çok daha etkili bir ürün…”

“Türkiye’de Tatlı Kültürü Değişmeye Başladı”

Reklam

Gelişmiş ülkelerde çikolata tüketiminin çok daha yüksek olduğunu vurgulayan Tekin, son yıllarda bizde de ağır hamurlu tatlılar yerine çikolata tercihinin arttığını belirtti ve “Özellikle şeker ve obezite gibi hastalıklarının artmasıyla ülkemizdeki tatlı tüketimi de değişim gösterdi. Tüketiciler sağlıklı gıdalara yöneldi. Çikolata, özellikle de doğal ürünler kullanılarak üretilen çikolata, tatlı ihtiyacını karşıladığı gibi besleyici yönüyle de sağlığa olumlu etkisi nedeniyle daha fazla tüketilmeye başladı.

Sial olarak yaptıkları çikolataların en büyük özelliklerinden birinin geleneksel yöntemler kullanılarak tamamen doğal ürünlerle üretilmesi ve düşük şeker oranı olduğunu ifade eden Tekin, “Türkiye’de az şeker tüketimi konusunda her geçen gün bilinç artıyor, sağlıklı beslenme eğilimi de yükseliyor. Biz de ürünlerimizde daha az şeker kullanırken, kakao oranını yüksek tutuyoruz. Bilindiği gibi şeker oranı yükseldikçe kakao oranı da azalacağından bu durum kilo kontrolünü olumsuz etkilerken, çikolata gibi besleyici bir ürünü sağlıksız bir hale getiriyor; buna da dikkat etmek lazım” dedi.

Ürettikleri çikolatalara oransal olarak daha az şeker koymanın yanı sıra şekerli dolgular da kullanmadıklarını, bunun yerine fındık, fıstık gibi kuruyemişleri fazla kullandıklarını belirten Tekin, “Şekerli dolgular içeren çikolatalar yapmıyoruz. Şeker oranını düşük tutarken, kakao ve kuruyemiş, kuru meyve gibi doğal ürünlerin kullanımı daha yüksek tutmaya özen gösteriyoruz. Şeker oranını yüksek kullanmak maliyetleri azalttığı için piyasada genellikle daha yüksek oranda şeker kullanılır. Ancak bizim önceliğimiz maliyetleri kısmak değil, kaliteli ürün üretmektir. Bu doğrultuda besleyici değeri daha yüksek, daha az şeker ve daha fazla kakao içeren ürünler yapıyoruz. Sağlıklı ve besleyici özelliği yanında Ramazan’da tatlı ihtiyacını da en iyi şekilde karşılayacaktır ” diye konuştu.

Çikolata gibi çok besleyici bir gıdanın içerisine farklı dolgular koyarak lezzetlendirmeye, boyalar kullanarak renklendirmeye çalışmanın yanlış bir uygulama olduğunun altını çizen Tekin, “Biz renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucu madde kullanmayarak doğal hammaddelerle çikolata yapıyoruz.  Dolgulu çikolata yaparken tahin gibi yine besleyici değeri yüksek olan hammaddeler kullanıyoruz. Ayrıca tahini direkt koyuyoruz; herhangi bir şeker ya da yağın içerisinde bir işlem yapmıyoruz. Örneğin kahveli çikolata yapıyoruz; kahveyi herhangi bir yağ malzemesi içeren ganajın içerisine değil, direkt yine kakao yağı ile işlem yaparak çikolatanın içerisine koyuyoruz. Besleyici olan bir ürünü yine besleyiciliği yüksek olan yarı mamullerle birleştirmeye özen gösteriyoruz” açıklamalarında bulundu.

Kaynak: HORECA Trend ve Sial Çikolata

Reklam
Devamını Oku

Çikolata

Harem Chocolate 25. Yılını Lezzetle Kutluyor

Türkiye’nin seçkin çikolata markalarından Harem Chocolate, 25 yıl boyunca tutkulu bir şekilde devam eden lezzet yolculuğunu kutlamaktan büyük gurur duyuyor. 1998 yılında girişimci Belgin Karaağaç tarafından kurulan marka, ilk günden itibaren ürün seçimi ve sunumu konusunda kendini geliştirmesi ve taze içeriklere olan bağlılığıyla tanınıyor. 


Yayınlandı

on

Harem Chocolate, kurulduğu günden bu yana titizliğini korurken aynı zamanda en kaliteli hammaddelerin izini sürmeye devam ediyor. Marka, çikolata severlere gurme tadım deneyimleri yaşatarak çikolata tutkunlarının damaklarında unutulmaz izler bırakıyor.

Belgin Karaağaç bir girişimci olarak, titizliği ve detaylara bağlılığından ödün vermeden bir aile firmasına dönüştürdüğü Harem Chocolate’ın özgün tarifleri ve yaratıcı lezzetleri ile Türkiye’de ve yurt dışında sadık bir müşteri kitlesi kazandı. 

Çikolata severlerin kalbine giden yolun 25 yıldır izini süren Harem Chocolate, zevkle ve mutlulukla paylaşılan anlara eşlik etmeyi kutladığı yeni yaşında, bizlere “Bean to Bar” yani “ Çekirdekten Çikolataya” koleksiyonlarını armağan ediyor. Çekirdekten Çikolataya felsefesini benimseyerek üretilen ürünler hem kakaonun yoğun tadını hem de faydalarını bir araya getiriyor.

Ghana ve Kolombiya / Huila’dan temin edilen nitelikli kakao çekirdekleri ile katkısız ve koruyucusuz ‘’İçilebilir Çikolata” ve “Çikolatalı Fındık Ezmesi” üretiyorlar, Peru ve Ekvator’dan özenle seçerek ithal ettikleri çekirdeklerle tadına doyum olmayan çikolatalar hazırlıyorlar.  

  • İçilebilir Çikolata: Kakao çekirdeklerinin besin değerleri korunarak özel olarak üretilen bu içilebilir çikolata her detayıyla oldukça saf ve damağınızdan mutlulukla akmaya hazır. Süt veya su ile hazırlayabileceğiniz içilebilir çikolata, hem kalbinizi hem de en sevdiğiniz kupanızı sade, şekersiz ve kakuleli üç çeşidiyle ısıtacak.
  • Fındık Ezmesi: Kaşık kaşık yememek için kendinizi tutmanıza hiç gerek yok; Harem Chocolate’ın çikolatalı fındık ezmesi katkısız, koruyucusuz ve rafine şekersiz. Günün dilediğiniz saatinde aradığınız mutluluğu vadeden bu tat sağlıklı bir alternatif sunuyor.

Harem Chocolate’ın tüm ürünlerine Göztepe ve Teşvikiye’deki çikolata dükkanlarında ve haremchocolate.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend ve Harem Chocolate

Reklam
Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com