Minik Şefler Sial Çikolata’nın Mutfağına Girdi | HORECA Trend
Takip edin!

Çikolata

Minik Şefler Sial Çikolata’nın Mutfağına Girdi

Geleneksel çikolatanın ilk adreslerinden olan Sial Çikolata, minik şefler için çikolata atölyesi düzenledi. Geleneksel yöntemlerle çikolata ile şekerleme üreten ve kısa sürede çok bilinen bir marka haline gelen Sial Çikolata’nın kurucusu Gıda Mühendisi Yeşim Tekin, miniklerle bir araya gelerek onlarla birlikte çikolata yaptı.

Yayınlandı

on

Sektörde 20 yıllık tecrübesi bulunan ve 2022 yılında kendi markasını kuran Tekin, çocukların bilişsel ve el becerilerine katkıda bulunmak amacıyla böyle bir atölye düzenlediklerini ifade etti. Çocukların üretim süreçlerinde yer almasının önemine dikkat çeken Tekin, “Minik ziyaretçilerimizi üretim tesisimizde ağırlamak, onlarla birlikte tamamen doğal ürünlerle sağlıklı çikolatalar yapmak bizler için de çok keyifli bir deneyim oldu. Etkinliğimizde çocuklar mutfağa girerek kendi el becerileriyle hazırladıkları çikolataları ailelerine de ikram ederek büyük bir heyecanla yediler. Çocukların hem ne yediklerini bilmeleri hem de geleneksel yöntemlerle yapılan çikolatalarda kullanılan malzemeleri ve yapım süreçlerini öğrenmeleri açısından çok önemli bir atölye olduğunu düşünüyorum” diye konuştu.

Sıklıkla bu tarz etkinlikler düzenlediklerini belirten Tekin, çeşitli yaş gruplarıyla atölye çalışmalarına devam edeceklerini söyledi.

Kaynak: HORECA Trend ve Sial Çikolata

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çikolata

Harem Chocolate 25. Yılını Lezzetle Kutluyor

Türkiye’nin seçkin çikolata markalarından Harem Chocolate, 25 yıl boyunca tutkulu bir şekilde devam eden lezzet yolculuğunu kutlamaktan büyük gurur duyuyor. 1998 yılında girişimci Belgin Karaağaç tarafından kurulan marka, ilk günden itibaren ürün seçimi ve sunumu konusunda kendini geliştirmesi ve taze içeriklere olan bağlılığıyla tanınıyor. 


Yayınlandı

on

Harem Chocolate, kurulduğu günden bu yana titizliğini korurken aynı zamanda en kaliteli hammaddelerin izini sürmeye devam ediyor. Marka, çikolata severlere gurme tadım deneyimleri yaşatarak çikolata tutkunlarının damaklarında unutulmaz izler bırakıyor.

Belgin Karaağaç bir girişimci olarak, titizliği ve detaylara bağlılığından ödün vermeden bir aile firmasına dönüştürdüğü Harem Chocolate’ın özgün tarifleri ve yaratıcı lezzetleri ile Türkiye’de ve yurt dışında sadık bir müşteri kitlesi kazandı. 

Çikolata severlerin kalbine giden yolun 25 yıldır izini süren Harem Chocolate, zevkle ve mutlulukla paylaşılan anlara eşlik etmeyi kutladığı yeni yaşında, bizlere “Bean to Bar” yani “ Çekirdekten Çikolataya” koleksiyonlarını armağan ediyor. Çekirdekten Çikolataya felsefesini benimseyerek üretilen ürünler hem kakaonun yoğun tadını hem de faydalarını bir araya getiriyor.

Ghana ve Kolombiya / Huila’dan temin edilen nitelikli kakao çekirdekleri ile katkısız ve koruyucusuz ‘’İçilebilir Çikolata” ve “Çikolatalı Fındık Ezmesi” üretiyorlar, Peru ve Ekvator’dan özenle seçerek ithal ettikleri çekirdeklerle tadına doyum olmayan çikolatalar hazırlıyorlar.  

  • İçilebilir Çikolata: Kakao çekirdeklerinin besin değerleri korunarak özel olarak üretilen bu içilebilir çikolata her detayıyla oldukça saf ve damağınızdan mutlulukla akmaya hazır. Süt veya su ile hazırlayabileceğiniz içilebilir çikolata, hem kalbinizi hem de en sevdiğiniz kupanızı sade, şekersiz ve kakuleli üç çeşidiyle ısıtacak.
  • Fındık Ezmesi: Kaşık kaşık yememek için kendinizi tutmanıza hiç gerek yok; Harem Chocolate’ın çikolatalı fındık ezmesi katkısız, koruyucusuz ve rafine şekersiz. Günün dilediğiniz saatinde aradığınız mutluluğu vadeden bu tat sağlıklı bir alternatif sunuyor.

Harem Chocolate’ın tüm ürünlerine Göztepe ve Teşvikiye’deki çikolata dükkanlarında ve haremchocolate.com adresinden ulaşabilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend ve Harem Chocolate

Devamını Oku

Çikolata

Cargill’den, Yeni Ürünü TurCao ile Çikolata Üretimine Yerli Katkı  

Tablet çikolata, draje, pralin ve gofret uygulamalarıyla yüzde 100 uyumlu olan kakao yağı eşleniği TurCao, Balıkesir’deki Turyağ fabrikasında yerel olarak üretilecek.

Yayınlandı

on

Cargill, formülündeki Shea Stearin içeriği sayesinde kakao yağıyla eş performans sağlayan, daha uzun raf ömrü ve gelişmiş ısı dayanaklılığı sunan, yerel olarak üretilen kakao yağı eşleniği ürünü Turyağ TurCao‘yu piyasaya sürdü.

Turyağ TurCao, tablet çikolata, draje, pralin ve gofret gibi çikolata uygulamalarında, kakao yağı eşleniği bir kaplama ve dolgu yağı olarak fark yaratıyor.

Euromonitor’un verilerine göre çikolata tüketiminin yükselişe geçtiği Türkiye, Orta Doğu ve Afrika bölgelerinde 2023-2028 yılları arasında çikolata pazarının da yüzde 7 oranında büyümesi bekleniyor. Ancak tüketicilerin %15’i, son bir yıl içerisinde bütçelerindeki daralma nedeni ile çikolata tüketimlerini azalttıklarını ifade ediyor. Cargill’in pazarın tüm bu ihtiyaçlarını karşılamak üzere piyasaya sürdüğü Turyağ TurCao, Türkiye’de kalite ve güvenlik açısından Güvenli Tedarikçi Sertifikasına sahip olan Balıkesir’deki Turyağ fabrikasında üretiliyor.

META Yenilebilir Yağlar Ürün Grubu Direktörü Sonat Akat, “Türkiye’de kakao yağı eşleniğini kendi fabrikamızda yerel olarak ilk kez üretmekten onur duyuyoruz. Turyağ TurCao, üreticilerin ithal ürün kullanımını değiştirmelerine yardımcı olacak, maliyetlerini azaltacak ve Türkiye’de sürdürülebilir ve lezzetli çikolata üretimine yönelik daha fazla esneklik sağlayacak çok önemli bir adım” diye konuştu.

Turyağ TurCao, farklı tatlar elde etmek için üreticilere esnek seçenekler sunan ve mükemmel kakao yağı uyumluluğuna sahip bir ürün. Daha uzun raf ömrü, farklı iklim koşulları için gelişmiş ısı dayanıklılığı sağlayan Turyağ TurCao, çikolata için belirlenen azami yüzde 5 oranında kullanılarak hem çikolata standardı limitlerini karşılıyor, hem fonksiyonalite katıyor ve hem de uygun maliyetli bir çözüm sunuyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Cargill

Devamını Oku

Çikolata

Barry Callebaut, “2024 Çikolata Trendlerini” Üç Başlıkta Topluyor

Dünyanın lider yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üreticisi Barry Callebaut son üç senedir olduğu gibi bu yıl da önümüzdeki döneme damgasını vuracak çikolata trendlerini araştırdı. 2024 ve sonrasında hem küresel hem bölgesel çikolata pazarlarını şekillendirecek tüketici tercihlerini içeren araştırmada, dünyanın önde gelen şeflerinin görüşleri de yer alıyor. Buna göre çikolata dünyasında deneyim odaklı, sağlıklı ve gezegenin geleceğini düşünen yaklaşımlar popülerliğini koruyor.

Yayınlandı

on

Küresel perakende çikolata ve şekerleme pazarının 2024 yılı sonunda 128 milyar doların üzerinde olması bekleniyor. Barry Callebaut, önümüzdeki beş yılda yüzde 2 büyümesi beklenen bu dinamik pazarı kapsamlı bir araştırma ile mercek altına aldı.

Lider çikolata ve kakao ürünleri firmasının hazırladığı dördüncü Çikolata Trendleri Raporu öne çıkan trendlere ve tüketici tercihlerine ışık tutuyor. Önceki yıllardan farklı olarak bu yıl üç bölgeyi daha yerel olarak inceleyen araştırma hem küresel hem de Doğu Avrupa, Batı Avrupa, Kuzey Amerika, Latin Amerika, Asya-Pasifik, Orta Doğu ve Afrika bölgelerine özel yerel değerlendirmeleri içeriyor.

Tüketici Fiyat Artışlarına Rağmen Deneyimden Ödün Vermiyor

Araştırmaya göre son dönemde çikolata ürünlerinde görülen fiyat artışlarına tüketici iki şekilde tepki veriyor. Tüketicilerin yarısı (%54) fiyat artışına rağmen sıradan bir deneyim yerine premium, yüksek kaliteli çikolata satın alarak kendilerini şımartmaya devam ediyor. Buna karşılık, her 10 tüketiciden yaklaşık 7’si (%66) ödedikleri paranın karşılığını daha etkin alma beklentisinde. Bu grup toplu alım, perakendeci markasına geçiş gibi yöntemlerle fiyat-fayda dengesini korumaya çalışıyor.

Yoğun Keyif: Haz Tutkunları Özel ve Özgün Çikolatalarla Hayatı Kutluyor

Hayatın tadını sonuna kadar çıkarmayı seven haz tutkunları, lezzet deneyimini de en yoğun şekilde yaşamak istiyorlar. Yaklaşık 12 bin kişiyle yapılan araştırmaya göre her 4 tüketiciden 3’ü (%74) çikolatada yeni ve heyecan verici lezzetler arıyor. Bu yenilikler arasında dönemsel çeşitler ve sınırlı üretim ürünler gibi her yerde, her zaman bulunmayacak çikolatalar öne çıkıyor. Tüketicilerin üçte ikisi (%65) farklı dokulara sahip çikolatalı şekerlemeleri tercih ediyor, %70’i ise hem göze hem damağa hem de dokunma duyusuna hitap eden birden fazla doku ve tada sahip çikolatalarla duyularına bir ziyafet sunmak istiyor.

Lezzetin ardındaki hikaye de haz tutkunlarının önem verdiği bir diğer unsur. Tüketicilerin yüzde 61’i markanın hikayesini takdir ediyor, menşei veya üretimi ile ilgili hikayesi paylaşılan çikolataları daha kaliteli çikolatalar olarak görüyor.

Bilinçli Keyif: Tek Çikolata, Üç Fayda

Her geçen gün bilinçlenen tüketiciler ise hem kendilerine hem de dünyaya iyi gelecek lezzetlerin peşinde koşuyor. Küresel olarak 4 kişiden 3’ü (%75) çikolatanın üç faydayı bir arada sunmasını bekliyor. Onlara göre çikolata hem lezzetli hem kendisi için sağlıklı hem de gezegenimiz için iyi olmalı.

Bu trend doğrultusunda tüketicilerin yüzde 77’si daha az şekerli çikolata istiyor, yüzde 10’u ise şekerden tamamen kaçınıyor. Bu talebe uygun olarak pazarda kakao yoğun çikolata seçenekleri artıyor.

Aynı şekilde doğal ve otantik içeriklere sahip, yapay katkı maddeleri içermeyen çikolatalar da oldukça revaçta. Tüketicilerin yarısından fazlası (%54) E kodlu içeriği bulunmayan, yapay tatlandırcı ve renklendiriciler içermeyen saf çikolatayı tercih ediyor. Tüketicilerin 10’da 4’ü (%41) vegan veya bitki bazlı çikolata ve şekerleme seçenekleri arıyor.

Çevre konusunda daha hassas olan tüketiciler ise sürdürülebilir ve etik bir şekilde üretilen çikolata arayışında. 2024 araştırmasına göre yaklaşık 3 kişiden 2’si çikolata üretiminde atık azaltımı, geri dönüşüm ve sürdürülebilirliği önemseyen, gezegenin geleceğine fayda sağlayan markaları tercih ediyor. Bunun yanında şeffaflık ve izlenebilirlik de tüketicilerin güvenini kazanmak için çok önemli.

Sağlıklı Keyif: Bedensel ve Zihinsel Sağlığı Destekleyecek Takviyeler

Sağlıklı Keyif trendi çikolatada daha hâlâ emekleme çağında olsa da tüketicilerin bu yönde talepleri ve ilgileri artıyor. Üstelik artık sağlıklı çikolata beklentisi şeker ve yapay içerik olmaması ile sınırlı değil. Hatta sağlıklı içeriklerle güçlendirilmiş bir çikolataya olan ilgi bir önceki döneme kıyasla yüzde 5 oranında artmış durumda. Tüketicilerin yüzde 74’ü hem besleyici hem de enerji verici atıştırmalıklar, yüzde 71’i ise zihinsel sağlıklarını destekleyen çikolatalar istiyor.

Her 10 kişiden 6’sıı ‘yüksek protein’ içeren çikolatayı cazip bulurken, çoğu sağlık meraklısı vitamin, mineral, lif, flavonol ve omega-3 gibi bileşenleri içeren, besleyici ürünler bekliyor.

Bölgelere Göre Çikolata Tercihleri

Çikolata ile ilgili bu genel trendler bölgesel olarak küçük değişiklikler gösterebiliyor. Örneğin çikolatanın menşei ve içeriği konusunda Latin Amerika ile Orta Doğu ve Afrika’daki tüketicilerin yüzde 80’i daha fazla bilgi edinmek isterken, Kuzey Amerika’daki tüketicilerin sadece yüzde 55’i bunu merak ediyor.

Benzer şekilde premium çikolataya olan ilgi konusunda da bölgesel farklılıklar bulunuyor. Latin Amerika ve Orta Doğu ve Afrika’daki her 10 tüketiciden yaklaşık 8’i premium çikolatayı tercih ederken, bu oran Batı Avrupa’da her 10’da 6’ya düşüyor.

Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika, Asya-Pasifik ve Doğu Avrupa’daki her 10 tüketiciden yaklaşık 8’i, Batı Avrupa ve Kuzey Amerika’daki her 10 tüketiciden 6’s sağlıklı çikolata arıyor. Lezzet, iyilik ve sürdürülebilirlik olmak üzere üç faydayı bir arada isteyen bölgeler ise Latin Amerika, Orta Doğu ve Afrika ve Doğu Avrupa.

Barry Callebaut Yenilikçi Ürünleriyle Trendlerin Nabzını Tutuyor

180 yılı aşkın deneyimiyle Barry Callebaut , portföyünü yaptığı bu araştırma sonuçlarıyla paralel seçeneklerle yeniliyor ve zenginleştiriyor. İnovatif ürün ve çözümleriyle sektör profesyonellerine katma değerli çözümler sunarken, Cocoa Horizons sertifikalı kakao hammaddesi ile hem izlenebilir hem sürdürülebilir üretim yaparak gezegenin geleceği için de çalışıyor. FairTrade, Rainforest Alliance ve UTZ gibi diğer global sivil toplum kuruluşlarıyla birlikte çalışarak, müşterilerinin sürdürülebilirlik yolculuğunu destekliyor.

Barry Callebaut Group Hakkında (www.barry-callebaut.com)

2022/23 mali yılında yaklaşık 8,5 milyar CHF yıllık satış gerçekleştiren Zürih merkezli Barry Callebaut Group, kakao çekirdeklerinin tedarik edilmesinden işlenmesine ve çikolata dolguları, süslemeleri ve karışımları dahil olmak üzere en iyi çikolataların üretilmesine kadar geniş bir yelpazede hizmet veren, dünyanın önde gelen yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üreticisidir. Dünya genelinde 66 üretim tesisinde faaliyet gösteren Grup, 13 binin üzerinde küresel işgücü istihdam etmektedir.

Barry Callebaut Group, endüstriyel gıda üreticilerinden çikolata üreticileri, pasta şefleri, fırıncılar, oteller, restoranlar ve catering şirketleri gibi zanaatkar ve profesyonel çikolata kullanıcılarına kadar tüm gıda endüstrisine hizmet vermektedir. Grup çatısı altında Gurme müşterilerin özel ihtiyaçlarını karşılayan küresel markalar Callebaut®, Chocovic®, Van Houten®, Bensdrop®, Cacao Barry®, Carma® ve dekorasyon uzmanı Mona Lisa® bulunmaktadır.

Barry Callebaut Group, geleceğin kakao tedarikini sağlamak ve yetiştiricilerin geçim kaynaklarını iyileştirmek için “Forever Chocolate” stratejisi altında çikolatayı norm haline getirmeyi taahhüt ediyor. Cocoa Horizons Foundation’ın sürdürülebilir bir kakao ve çikolata geleceği yaratma hedefine destek olmaktadır.

Kaynak: HORECA Trend ve Barry Callebaut Group

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.