Roka Istanbul Maksut Aşkar’ı Mutfağında Ağırlıyor! | HORECA Trend
Takip edin!

Restoran

Roka Istanbul Maksut Aşkar’ı Mutfağında Ağırlıyor!

Dünyanın dört bir yanındaki lokasyonlarıyla çağdaş Japon mutfağını temsil eden Roka, 20. yıldönümünü kutladığı yıla, dünyaca ünlü Türk bir şef ile yaptığı iş birliğiyle devam ediyor. Anadolu mutfağını, restoranı Neolokal’in yanı sıra dünyanın farklı şehirlerindeki restoranlarda sunduğu tabaklarla tanıtan Maksut Aşkar, Roka İstanbul’un mutfağına konuk oluyor. Şef Suna Hakyemez ile Maksut Aşkar’ın Japon ve Türk mutfaklarını bir araya getirecekleri etkinlik, 12 Şubat Pazartesi ve 13 Şubat Salı akşamlarında gerçekleştirilecek.

Yayınlandı

on

Roka restoranlarında ilk defa gerçekleştirilecek konuk şef etkinliği için bir araya gelen şefler, yaratıcılıklarını, sıradışı lezzetleri bir araya getirme tutkularını, iki mutfağın farklılaşan tekniklerini ve tabaklarının arkasına ördükleri hikayeleri, Roka İstanbul’da yapılacak iki özel akşam yemeği için hazırladıkları set menü ile yaşatacaklar.

Roka İstanbul’un şefi Suna Hakyemez, bu iş birliğinin iki kültürün zengin mirasıyla harmanladıkları özgün bir deneyim sunacağını belirtiyor. Uluslararası bir restoran grubu olan Roka, ilk kez İstanbul’da uygulayacağı bu projenin fikri, konsepti ve menüsünün hazırlıklarına aylar öncesinden başladıklarını söyleyen Suna Hakyemez, “Bu iki gece boyunca misafirlerimizi Türk ve Japon lezzetleriyle unutulmaz bir yolculuğa çıkarmak için çalıştık. Maksut Aşkar’ın yaratıcılığı çeşitli kültürlere dair bilgisi ve Japon kültürüne yakınlığı bu deneyim için büyük bir fırsat,” diyor.

Maksut Aşkar ise etkinlikle ilgili olarak “Japon ve Anadolu mutfak kültürlerinin benzerliği geleneklere, ürünlere ve üreticiye saygıdan geçiyor. Bu ortak değerlere duyduğum saygıyla, Roka çatısı altında Japon mutfağının tekniklerini, Anadolu mutfağının malzemeleri ile harmanlamak benim için büyük bir mutluluk. Şef Suna Hakyemez ile hem ortak mutfak tutkumuzu yansıtan hem de özel bir gastronomi yolculuğuna davet eden bir menü oluşturmaya özen gösterdik,” sözlerini paylaşıyor.

Azumi Ltd hakkında

Azumi Limited, önemli kozmopolit lokasyonlarda çağdaş yemekler sunan birçok yerleşik markaya sahip, ödüllü bir küresel restoran işletmesidir. Azumi Grubu, Doğuş Grubu’nun bir iştiraki olarak 2012 yılında kurulan D.ream’in global yatırımlarından biridir.

Rainer Becker tarafından yaratılan ve Arjun Waney ile birlikte kurulan Azumi’nin yolculuğu, 2002 yılında Zuma Londra’nın açılışıyla başladı. Bunu hızla 2004’te ROKA Londra izledi. Şu anda dünya çapında 21 Zuma ve 9 ROKA var ve başka restoranlar için de hazırlıklar devam ediyor. Zuma ve ROKA Japon konseptlerine ek olarak Oblix, 2013 yılında The Shard’da açıldı.

2017 yılında Florida’da lansmanı yapılan ETARU, ABD’nin doğu kıyısına farklı bir görünümle ROKA konseptini sunuyor. 

Roka Hakkında

Zuma Londra’nın muazzam başarısının ardından, Rainer Becker robatayaki mutfağının büyük popülaritesini çabucak fark etti ve çağdaş bir Japon menüsü yaratarak 2004 yılında ROKA Charlotte Street’i açtı. ROKA Grubu hızla genişledi ve şimdi Londra’nın en çok rağbet gören lokasyonlarında bir restoran portföyüne sahip. ROKA’nın ana mutfağı Robata ızgarasından geliyor. Lokantaların ortasında yer alan ızgara, tüm restoranların ayrılmaz bir tasarım öğesini oluşturuyor, ancak çarpıcı bir özellik olmanın ötesinde, robata gerçekten ROKA’nın kalbidir. 

Mevcut ROKA portföyünde aşağıdaki restoranlar (kronolojik sırayla) yer alıyor: London Charlotte Street ve Shochu Lounge (2004), London Canary Wharf (2009), London Mayfair (2014), London Aldwych (2014) Dubai Business Bay (2020) İspanya Mallorca (pop-up 2021, 2022, 2023) Suudi Riyad (2021), İstanbul (2022), Kuveyt (2022), Cidde (2023) ve Barselona (pop-up 2023).

Kaynak: HORECA Trend ve Roka

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Restoran

Ramazan’ın Bereketli Sofraları Izaka Terrace’da

Eşsiz boğaz manzarasıyla şehrin ayrıcalıklı buluşma mekânlarından Izaka Terrace; Ramazan ayında misafirlerini, Türk mutfağının bereketi ve eşsiz güzellikteki lezzetleriyle hazırladığı iftar menüsüyle ağırlıyor.

Yayınlandı

on

Şehrin kalbi Gümüşsuyunda CVK Park Bosphorus Hotelin teras katında yer alan Izaka Terrace, on bir ayın sultanı Ramazan ayını eşsiz boğaz manzarası eşliğinde, bereketli iftar sofraları ile karşılıyor. Geleneksel lezzetleri şık sunumlarla buluşturan Izaka Terrace, 4 hafta sürecek ramazan ayı boyunca misafirlerine 4 farklı iftar menüsü sunuyor.

Tarihi yarımada manzarasının yanı sıra, misafirlerine fasıl müziği eşliğinde unutulmaz bir iftar yemeği hazırlayan Izaka Terrace’ın menüsünde; iftariyeliklerden çorbalara, zeytinyağlılardan hamur işlerine kadar pek çok başlangıç yer alıyor. Her haftaya özel yenilenen menüsünde; ciğerli pilavdan yoğurtlu ali nazik kebabına, nohutlu mantı çorbasından kuzu etli böreğine, Ege otları kavurmasından, kuzu incik mutacana ve vişne soslu dana kaburga gibi geleneksel Türk mutfağının eşsiz yemekleri bulunuyor. Ana yemeğin ardından cevizli ve narlı güllaç, tahin soslu balkabağı ve Maraş dondurması ile servis edilen fıstıklı baklava gibi birbirinden çeşitli tatlı servisi yapılıyor. Ramazan boyunca tüm menülerde limitsiz meşrubat, meyve suyu, ayran, çay, kahve, demirhindi ve kızılcık şerbeti de menüye dahil olarak sunuluyor.

Siz de büyüleyici bir atmosferde, aileniz ve dostlarınızla,  profesyonel bir mutfak ekibi tarafından hazırlanan unutulmaz iftar ziyafeti için şimdiden Izaka Terrace’da yerinizi ayırtın.

Kaynak: HORECA Trend ve Izaka Terrace

Devamını Oku

Restoran

Geleceğin Menüleri BigChefs’te!

Dünyanın en büyük gıda üreticilerinden biri olan Unilever’in ev dışı gıda sektöründe hizmet veren markası Unilever Food Solutions ve Türkiye’nin en yaygın kafe-restoran zinciri BigChefs iş birliğiyle gastronomi dünyasına yön veren bir yenilik daha! 1600’den fazla global şefin öngörüleriyle şekillenen ve sektörde benzersiz bir metodolojiye sahip “Geleceğin Menüleri” trend raporu 26 Şubat -7 Nisan tarihleri arasında BigChefs şubelerinde eşsiz lezzetlere dönüşüyor.

Yayınlandı

on

26 Şubat – 7 Nisan tarihleri arasında BigChefs şubelerinde sunulacak “Geleceğin Menüleri” için, 26 Şubat’ta Unilever Food Solutions ve BigChefs iş birliğini duyuran bir lansman daveti düzenlendi. “Geleceğin Menüleri” lansman etkinliği, gastronomi dünyasının önde gelen isimlerini özel bir yemek davetinde bir araya getirdi. Davet, sektör profesyonelleri ve basın mensupları gibi önemli konukların katılımıyla gerçekleştirildi, geleceğin yemek trendlerine ışık tuttu.

UFS’nin kapsamlı araştırmaları ve 1600’den fazla global şefin öngörüleriyle şekillenen “Geleceğin Menüleri” global trend raporu, etkinliğin odak noktası oldu. Lezzet Kontrastı, Gelenekten Geleceğe Lezzetler, Paylaşma Hazzı ve Karşı Konulmaz Sebzeler trendleri, BigChefs ve UFS şefleri tarafından gıda deneyimine odaklanan lezzetlere dönüştü.

BigChefs ve UFS İş Birliği Bir Lansman Etkinliği ile Tanıtıldı

Lansman davetinde, misafirlere özel gastronomik bir tadım deneyimi hazırlandı. Etkinlik, yemek öncesinde düzenlenen bir tadım masası ile başladı, burada malzeme, sos ve aromaların lezzet kontrastlarına dikkat çekilerek misafirlerin damak zevklerini uyandırmak amaçlandı. Aynı zamanda, menü trendlerine uygun olarak hazırlanan kokteyller, misafirlerin yemeğe geçmeden önceki deneyimlerini zenginleştirdi. Bu kokteyller, modern ve yenilikçi yaklaşımların, içecek seçimlerine nasıl yansıtılabileceği konusunda ilham verdi. Yemek menüsü ise, paylaşmanın hazzı ve samimiyetini vurgulama amacıyla, masanın ortasında ikram edilen lezzetlerle devam etti.

 

Menünün “Karşı Konulamaz Sebzeler” bölümünde, mor, tatlı ve normal patatesten oluşan ve farklı katmanlardan meydana gelen Pave sunuldu. “Gelenekten Geleceğe” adı altında sunulan ikinci bölümde ise, presslenmiş dana pöç tandır, mac & cheese kuskus ve Hindiba yatağında Hatay usulü köz soğan salatası gibi geleneksel lezzetler, modern bir dokunuşla yeniden yorumlandı. Son olarak, “Lezzet Kontrastı” bölümüyle, vanilyalı ve ballı Ezine mus, susamlı çıtır kurabiye ve çikolata kaplı Kalamata zeytini gibi tatlı ve tuzlu lezzetlerin dengeli birlikteliği sunuldu.

Misafirler, yemek öncesi sunulan tatlar ve ardından gelen menüyle, yeme içme sektöründe geleceğin trendlerine ışık tutan bir deneyim yaşadılar.

BigChefs’te Geleceğin Menüleri’nde Neler Var?

BigChefs ve Unilever Food Solutions iş birliğiyle hazırlanan özel reçeteler “BigChefs’te Geleceğin Menüleri” adıyla 26 Şubat – 7 Nisan tarihleri arasında BigChefs şubelerinde servis edilecek. Menü, dört gıda trendini lezzetli ve yenilikçi yemeklerle buluşturuyor. Karşı Konulmaz Sebzeler trendini temsil eden Çıtır Akdeniz Salatası, vişne domates, çıtır tortilla ekmekleri, beyaz peynir, avokado, kıtır havuç-salatalık, Knorr Akdeniz Salata sosu ve nar taneleriyle sağlıklı ve lezzetli bir seçenek sunuyor. Paylaşma Hazzı’nı öne çıkaran Kızarmış Sebze Topları, brokoli-peynirli, ıspanaklı-patatesli ve kök sebzeler-mozzarella çeşitleriyle paylaşımlık tabakların yeni yıldızı oluyor. Karşı Konulmaz Sebzeler trendi altında, Havuç ve Kabak Spaghetti ile havuç ve kabakların spagetti şeklinde sunumu, lor peyniri, pesto, ceviz içi, domates sos ve yoğurt dip ile karşı konulmaz bir lezzet serüveni vaat ediyor. Lezzet Kontrastı trendini yansıtan Reyhan soslu Izgara Tavuk Filetosu, domates soslu ızgara patlıcan ve reyhanlı peynir sos ile tatların mükemmel uyumunu sunarken, Gelenekten Geleceğe Lezzetler kategorisinde yer alan İsli Peynirli Patatesli Izgara Köfte ve “Kadayıf” de Nata, geleneksel tatları modern dokunuşlarla yeniden yorumluyor.

“Geleceğin Menüleri’ni, Zincir Bir Markanın Menüsüne Entegre Etmek ve Geniş Bir Kitleye Ulaştırmak, Bizim İçin Büyük Bir Gurur Kaynağı.”

UFS şefleri Osman Bahadır ve İbrahim Akdeniz, “Geleceğin Menüleri” lansmanı ve bu özel iş birliğinin gıda sektörüne getireceği yenilikler hakkında düşüncelerini paylaştılar. İbrahim Akdeniz, UFS Şefi olarak, bu projenin önemini şu sözlerle vurguladı: “Geleceğin Menüleri, biz şefler için sıradan bir trend raporundan ibaret değil, aynı zamanda bir ilham kaynağı. Çünkü bu araştırmanın kaynağı biziz. Bu projede yer almak, bize gastronomi sanatında yeni ufuklar açıyor ve sürdürülebilirliği, sağlığı ve yenilikçiliği ön planda tutan yaklaşımlarımızı pekiştiriyor. BigChefs ile iş birliği yaparak, bu yenilikçi menülerin tüm şubelerde sunulması, bir zincir restoranda ilk kez bu kadar yaygın bir uygulamanın yapılmasına vesile oldu. Bu, sektördeki diğer markalara ve şeflere de ilham verecek bir adım.”

BigChefs’in Mutfak Koordinatörü Şef Murat Aslan ise, Unilever Food Solutions ile yapılan bu iş birliğine dair düşüncelerini şöyle ifade etti: “Bu menüyü hazırlarken, malzemelerin kalitesinden yemeğin sunumuna kadar her detay üzerinde titizlikle durduk. Misafirlerimize unutamayacakları bir deneyim sunmayı hedefledik ve bu lansman etkinliği, bu hedefimize ulaştığımızı gösteren anlamlı bir başlangıç oldu. Unilever Food Solutions ile iş birliğimizin, sektördeki yenilikçi yaklaşımlarımızı ve kaliteye olan bağlılığımızı pekiştireceğine inanıyorum.”

Şef Osman Bahadır da, UFS Şefi olarak, projenin sektöre olan etkisine dair görüşlerini paylaştı: “Bu iş birliği, gıda sektöründe bir dönüm noktası oluşturuyor. Geleceğin Menüleri trendleri raporundan elde edilen bilgilerle hazırlanan menüler, lezzetin sınırlarını zorlarken, aynı zamanda gıda atığı azaltma, bitkisel protein kullanımı ve paylaşma hazzı gibi önemli konulara dikkat çekiyor. Bu yenilikçi yaklaşımları, Türkiye’nin en yaygın kafe-restoran zinciri BigChefs gibi bir markanın menülerine entegre etmek ve geniş bir kitleye ulaştırmak, bizim için büyük bir gurur kaynağı. Bu projenin, sektördeki diğer şeflere ve markalara da ilham vererek, yenilikçi ve sürdürülebilir gıda çözümlerinin benimsenmesine katkıda bulunacağına inanıyoruz.”

“Geleceğin Menüleri” lansman etkinliği, BigChefs ve UFS’nin geleceğe yönelik vizyonunu ve yeme-içme sektöründeki yenilikçi yaklaşımlarını sergiledi. Etkinlik, aynı zamanda, 12 Şubat’tan itibaren tüm BigChefs şubelerinde sunulacak olan özel menülerin müjdecisi oldu. Bu menüler, ziyaretçilere, dört gıda trendini yansıtan benzersiz lezzetlerle dolu bir gastronomi deneyimi vaat ediyor.

Unilever Food Solutions Hakkında

“Bugün Yanındayız, Yarına Hazırız.”

Mutfaklardaki şefler ve işletmeciler bugün aynı anda pek çok zorlukla mücadele ediyor: artan tedarikçi fiyatları, enerji maliyetlerinin yükselmesi, personel sıkıntısı ve küresel ekonomik durgunluk… Şefler tarafından mutfaklardaki ihtiyaçlara çözüm bulmak için hayata geçen Unilever Food Solutions, “Bugün yanındayız, yarına hazırız.” mottosuyla gastronomi dünyasına hem destek olmaya hem de ilham vermeye devam ediyor. 300’den fazla şefin yer aldığı Unilever Food Solutions, şeflerin yarattığı lezzetler için profesyonel ve yüksek kalitede, hayatı kolaylaştıracak, sürdürülebilir malzemelerle ürünler sunarken, dünyadaki trendleri takip eden reçeteleri ve yeni yetenekler için eğitimleriyle de mutfakları yarına hazırlıyor. Unilever Food Solutions attığı her adımla, mutfağı bir stres kaynağından çıkartıp tutku kaynağına dönüştürüyor ve sevdikleri işi yapmaları için şefleri özgürleştiriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve BigChefs

Devamını Oku

Restoran

Akdeniz ve Anadolu’nun Kalabalık Sofraları İçin Terrazza Italia’ya Davetlisiniz

İtalyan ve Türk mutfağından yerel lezzetleri fine-dining konseptinde sunan Terrazza Italia, özel davetlerde kalabalık sofraların yeni adresi olacak. Fine dining konseptini, samimi paylaşımlarla harmanlayan bir sofra kültürü vadeden Terrazza Italia, Şef Claudio Chinali’nin kültürlerarası mutfak deneyimini lansman, grup yemekleri ve özel davetler gibi farklı büyüklükteki organizasyonlarda da sunuyor.

Yayınlandı

on

Ev konforunda, sıcak ve samimi bir atmosfer yaratan Terrazza Italia, restoran içindeki geniş masaları ile kurumlara özel grup organizasyonları için uygun çözümler sunuyor. Alanın dönüştürülebilir ve uyarlanabilir iç tasarımı ile lansman etkinliklerinin yanı sıra doğum günü, kutlama etkinlikleri ve özel davetler için de şık bir adres olan Terrazza Italia’nın seçkin gastronomi deneyimi fark yaratıyor.

İtalyan mutfağının dünyaca ünlü lezzetlerini ve Türkiye’nin yerel mutfağının çeşitliliğini profesyonel bir bakış açısıyla yeniden yorumlayan Terrazza Italia’daki özel etkinliklerde, etkinliklere uygun olarak tasarlayacakları menü alternatifleri sunuluyor. Terrazza Italia, menü seçeneklerinin yanı sıra zengin tadım menüsü ile de paylaşımlı sofraların adresi oluyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Terrazza Italia

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.