Turizm ve Seyahatte İki Kez Üst Üste Yılın İtibarlısı: Tatilsepeti | HORECA Trend
Takip edin!

Yazılım

Turizm ve Seyahatte İki Kez Üst Üste Yılın İtibarlısı: Tatilsepeti

Marketing Türkiye’nin tüketici ve pazar araştırmalarına dayanarak, 70 kategoride yaptığı itibar ve marka değer ölçümleri açıklandı. “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nin turizm ve seyahat kategorisinde ‘yılın itibarlısı ödülü’ bir kez daha Tatilsepeti’nin oldu.

Yayınlandı

on

Online turizm ve seyahat alanında Türkiye’nin öncü markası olan Tatilsepeti, ödüllerine bir yenisini daha ekleyerek marka itibarını güçlendirdi. Pazar ve tüketici araştırmaları konusundaki yetkinliğiyle öne çıkan Akademetre Research and Strategic Planning’in Marketing Türkiye adına gerçekleştirdiği “İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü” araştırmasının sonuçlarına dayanarak düzenlenen “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri” sahiplerini buldu. Temsili 12 ilde toplam bin 200 kişiyle yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda 70’in üstünde kategoride yıl içinde itibarını en çok artıran markalar, Hilton İstanbul Bomonti’de gerçekleştirilen törenle ödüllerine kavuştu. 10.’su düzenlenen “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nde Tatilsepeti, ikisi üst üste olmak üzere üçüncü kez turizm ve seyahat kategorisinde ‘’yılın itibarlısı’’ seçildi. 

Tatilsepeti’nin 2023 içinde aldığı diğer ödüller ise şöyle: The One Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde ‘’Yılın İtibarlısı Ödülü’’, Marketing Türkiye 2023’te ‘’Adressable TV Kullanımı Gümüş Ödülü’’, 8. Şikayetvar ACE Awards 2023’te ‘’Mükemmel Müşteri Memnuiyeti Başarısı Gold Ödülü’’ Uzak Rota Global’23’te ‘’Otel Rezervasyonunda Dünyanın Önde Gelen Web Sitesi Ödülü’’. 

Tatilsepeti Hakkında

Temelleri 2002 yılında atılan tatilsepeti.com, en geniş ürün seçeneği, en doğru bilgi, en uygun ödeme koşulları ve yüzde 100 memnuniyet odaklı yaklaşımıyla misafirlerine mutlu bir tatil alışverişi deneyimi sunma hedefiyle hizmet veriyor. Tatilsepeti bugün yıllık 27 milyonu tekil, toplamda 67 milyonun üzerinde ziyaretçi sayısıyla Türkiye’nin önde gelen turizm portalı konumunda. Yurt içi online satışta sektörün öncülerinden olan tatilsepeti.com, 2009 yılında yurt dışı tatil satışına başladı. Tatil Sepeti Türkiye’nin en saygın tur operatörleri, yurt içi ve yurt dışındaki geniş otel portföyünün yanı sıra yılda 7.000’in üzerinde yurt içi – yurt dışı tur ve uçak bileti, araç kiralama hizmetlerini çatısı altında birleştiren Tatilsepeti.com; birbirinden farklı tatil konseptleri ve uygun fiyatlı önerileriyle milyonlarca kişiye hayalindeki tatili gerçekleştirme fırsatı sunuyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Tatilsepeti

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

Bulut Sistemleri, Yeni Nesil Yiyecek-İçecek İşletmelerinin Önünü Açıyor

Gastronomi dünyası son yıllarda teknolojinin etkisi altında hızla değişiyor. Yiyecek-içecek işletmeleri, geleneksel yöntemlerden dijital çözümlere geçiş yaparken, bu değişimin getirdiği faydalara odaklanıyor. 34 yılı aşkın deneyimiyle yiyecek-içecek sektöründeki restoran, kafe, otel, bar, pastane, plaj ve benzeri işletmeler için teknolojik çözümler sunan sektör lideri Protel, bulut bilişimi temel alan sistemlerin yiyecek-içecek işletmelerine sağladığı faydaların altını çiziyor.

Yayınlandı

on

Donanım, yazılım ve kaynak maliyetlerini azaltan bu çözümler sayesinde işletmeler birden fazla şubesinin operasyonlarını tek bir panelden sorunsuz bir şekilde yönetebiliyor; çoklu dil ve çoklu kur gibi imkanlara da sahip oluyor. Geniş fonksiyon seti ve entegrasyon imkanları sayesinde bulut temelli çözümler işletmelerin değişen taleplere en kısa sürede yanıt vermesini sağlıyor.

Dijital çözümler, yiyecek-içecek sektöründeki pek çok paydaş için önemli avantajlar sunuyor. Kalite kontrolü, operasyonel tutarlılık, güvenlik ve yasal düzenlemelerle uyumluluk gibi son derece hassas konularda işletmelerin yükünü gözle görülür ölçüde hafifleten dijitalleşmenin süreçlerdeki payı gün geçtikçe artıyor. Öte yandan iş dünyasının en önemli bileşeni olan veri de hızla değişen sektörde başarılı olmanın anahtarını barındırıyor. 5 binden fazla işletmeye teknoloji merkezli yönetim ve operasyon çözümleri sunarak yiyecek-içecek ve konaklama sektörlerine değer katan Protel, bulut sistemlerinin yiyecek-içecek sektörüne sağladığı faydalara dikkat çekiyor.

Sektörün küresel paydaşları kalite kontrol, maliyet avantajı ve çeviklik gibi faydalarından ötürü bulut sistemlerine yönelik daha meraklı ve ilgili hale geliyor. Kalite kontrolü ve operasyonlardaki tutarlılık özellikle gıdaların tazeliğinden emin olmak ve denetim gibi yasal süreçlerde işletmeye dair gerekli bilgileri sunabilmek yiyecek-içecek sektöründeki işletmeler için giderek önemini artırıyor.

Hızla değişen sektörlerde, veriye dayalı kararlar almak her geçen gün daha kritik bir hâl alıyor. Bulut bilişimin sunduğu büyük veri, analitik ve raporlama gibi özellikler, işletme yöneticilerinin ihtiyaç duyduğu bilgilere anında erişmelerini sağlıyor. Bu bilgiler, envanterden satış rakamlarına kadar geniş bir yelpazede işletme yöneticilerinin karar alma süreçlerine yardımcı olacak şekilde hazır bir şekilde bekliyor.

Bulut bilişim ve SaaS hizmetleri, kısa sürede dönüştürülebilir yapısı sayesinde eski ve bina içindeki çözümlere kıyasla çok büyük avantajlar sunuyor. Yani işletmeler bulut bilişim kaynaklarını ihtiyaca göre artırabiliyor ya da azaltabiliyor. Başka bir deyişle yoğun dönemlerle daha sakin geçen haftalarda karşısına çıkan maliyetler aynı olmadığı gibi kaynaklar da boşa harcanmamış oluyor.

Tüm bunların dışında bulut bilişim çözümleri yiyecek-içecek sektörüne maliyet avantajı da sunuyor. Bu faydayı gerçekleştiren ilk başlıklardan birisi bakım yapılması gereken donanım, yazılım ve kaynağının azalması oluyor. Normalde bu alana harcanacak paralar işletme için daha katma değerli bir bölümde kullanılabiliyor.

“Simphony Cloud, Yeni Nesil Restoran Yönetim Sistemi Olarak Öne Çıkıyor”

Protel Satış Direktörü Fatih Tenel, bulut sistemleri kapsamında sektöre sundukları imkanlarla ilgili şunları söylüyor: “Bulut sistemleri her sektör gibi yiyecek-içecek sektörü için de gün geçtikçe daha kritik hale geliyor. 34 yıldan uzun süredir çözüm sunduğumuz sektörlerdeki trendleri yakından inceleme imkanına sahibiz. İhtiyaçlara en iyi şekilde yanıt veren bulut tabanlı POS sistemi Simphony Cloud, bir veya birden çok restoranın tek merkezden yönetilmesine izin veren çok yönlü ve esnek, yeni nesil bir restoran yönetim sistemi olarak öne çıkıyor. Windows ve Android işletim sistemleri üzerinde çalışabilen bu yazılım, belirli hız gereksinimlerini karşılayabilen tabletlerde de marka ve model ayrımı olmadan kullanılabiliyor. Tek bir mekânda birden fazla servis tarzına (fast food, kafe, paket) olanak tanıyan Simphony Cloud ile zincirdeki tüm şubeler aynı veritabanından aynı müşteri bilgilerine ulaşabiliyor. Ayrıca müşterilerinin tüm menü kalemlerini inceleyebileceği, istediği ürünleri sepetine ekleyebileceği ve sipariş oluşturup kredi kartıyla ödeme yapabileceği kiosk entegrasyonu müşterilere yeni bir sipariş deneyimi sunuyor. Yiyecek-içecek sektörüne yeni nesil işletmelerin kapısını aralayan, işletmelere daha fazla esneklik, güvenlik ve verimlilik sunan Simphony gibi gelişmiş ve yeni nesil çözümler sunmaktan mutluluk duyuyoruz. Gastronomi dünyası, dijitalleşme yolculuğunda bulut tabanlı çözümlerle ilerliyor. Simphony gibi yenilikçi çözümler bu değişime öncülük ediyor ve daha iyi hizmet sunulmasını sağlayarak başarıyı getiriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Protel

Devamını Oku

Yazılım

İşletme Sahipleri, Restoran Süreçlerini Yönetirken Dijital Sistemlere Daha Çok Güveniyor

Protel grup şirketlerinden Simpra, yeni nesil dijital sistemlerin restoran işletmelerine sağladığı bazı avantajları açıkladı. Dijital sistemlerle donatılmış işletmeler, akıllı telefonlar üzerinden rezervasyonlar ve siparişler almanın yanı sıra envanterlerini de verimli bir şekilde yönetme imkanına sahipler.

Yayınlandı

on

Restoranların başarısı, sunulan hizmetin kalitesi ve çalışanların verimliliğiyle yakından ilişkilidir. Günümüzde, dijital dönüşüm bu iki faktörü önemli ölçüde iyileştiriyor. Dijitalleşme, restoran yönetimini daha etkili ve verimli hale getirerek geleneksel yöntemlere kıyasla bir üst seviyeye taşıyor. Bu teknolojik gelişmeler, restoran işletmecilerine daha iyi bir kontrol ve daha verimli bir işletme yönetimi fırsatı sunuyor.

HoReCa Sektöründe Yazılım Geliştiren Simpra, Türk Mühendislerden Oluşan bir Ar-Ge Merkeziyle İşletmelerin İhtiyaçlarına Yönelik Çözümler Sunuyor

Son 34 yıldır HoReCa sektörüne teknoloji çözümleri sunan köklü bir firma olarak faaliyet gösteren Protel, bu süre zarfında, markalarını Protel Holding çatısı altında birleştirerek kendi yazılım geliştirme yolculuğuna başladı. Bu süreçte ortaya çıkan ve yüzde 100 yerli bir yazılım olan Simpra markası, sektörde önemli bir oyuncu haline geldi. Simpra’nın başarısında, Türk yazılımcılar ve mühendislerden oluşan bir Ar-Ge merkezinin büyük katkısı bulunuyor. Global pazarda rekabet edebilir bir fonksiyon setine sahip Simpra çözümleri, cazip fiyatları ve çağın gereksinimlerine uygun yapay zeka destekli özellikleriyle öne çıkıyor. Bu sayede yiyecek içecek sektöründeki işletmeler, operasyonlarını daha etkili ve verimli bir şekilde yöneterek, rekabet avantajı elde edebiliyor.

Rezervasyonların ve Siparişlerin Yeni Aracı Akıllı Telefonlar

Günümüzde, rezervasyonlar ve siparişler için yeni araç akıllı telefonlar oldu. Hemen hemen herkesin bir tablet veya akıllı telefonu var ve mobil uygulamalarda geçirilen süre her geçen gün artıyor. Restoranlar da diğer sektörler gibi dijitalleşme trendini takip ediyor ve mobil uygulamaların sunduğu avantajları değerlendiriyorlar.

Mobil uygulamalar, işletmelerin müşterileriyle doğrudan iletişim kurmalarını ve anlık etkileşimde bulunmalarını sağlıyor. Bu, restoranların hem müşteri deneyimini geliştirmelerine hem de çalışanlarının verimliliğini artırmalarına yardımcı oluyor. Pek çok restoran, rekabet avantajını korumak için bu yolu izliyor.

Yeni nesil rezervasyon sistemi Simpra Reservation ile kullanıcılar pek çok dijital imkana sahip oluyor. Simpra Reservation’ı kullanan işletmeler, dijital platformlar üzerinden günün her saati için masa rezervasyonu alabiliyor ve rezervasyonları kolaylıkla yönetebiliyor. Hem web hem de Android arayüzünden kolaylıkla rezervasyon takibi yapılabiliyor. Konuklar karşılanıp daha önce ayrılmış masalarına beklemeden oturtuluyorlar. Ek olarak rezervasyon sırasında provizyon alma özelliğiyle no-show oranını azaltarak rezervasyon akışını güçlendirebiliyor. Çözümün kapıdan gelen konuklar için de çözümü var. O anda hızlı kayıt almak, sırası gelen konukları SMS veya e-posta ile bilgilendirmek ve masalarına davet etmek çok kolay.

Simpra POS yazılımının bir parçası olan Simpra QR Menü rakiplerden farklı olarak ayrı bir QR menü girişi yapılmasına ihtiyaç duymuyor. Sistemde tanımlı fiyat listesi yine sistemde var olan ürün fotoğraflarıyla birkaç saniye içinde bir QR menü üretiyor, üstelik kurumsal fotoğraflar da dijital menüye eklenebiliyor.

QR Menü temassız sipariş ve ödeme imkanı da sağlıyor. Restoranın ürünlerini yüksek çözünürlüklü görsellerle ve göz alıcı menü tasarımları üzerinden inceleyebilen müşteriler, sipariş vermeye hazır olduklarında QR menüler üzerinden isterlerse servis elemanlarını çağırıyor veya kendileri direkt sipariş veriyorlar. Ürünlerdeki alerjen madde uyarıları da otomatik olarak menülere eklenebiliyor ve sistemdeki kategori imkanı sayesinde menüde de ürünler bu kategoriler altında görüntüleniyorlar. Siparişin hazırlanma süresi ve durumu gibi bilgiler de bu menü üzerinden takip edilebiliyor.

Bunların dışında Nesnelerin İnterneti (IoT) teknolojisi, Makine öğrenmesi gibi yeni algoritmalar restoran işletmelerinin süreçlerini büyük ölçüde dijitalleştiriyor ve kolaylaştırıyorlar. Satış ve müşteri tahminleri, son kullanma tarihlerinin otomatik kontrolü, yüksek çözünürlüğe sahip kamera entegrasyonuyla atık analizi, Simpra’nın sürdürülebilirlik konusundaki başlıklarından sadece birkaç tanesi.

Malzemeler Her Zaman Mutfakta Mevcut

Restoranlar dijitalleşmeyle kullanılacak malzemenin bitmesi gibi kritik bir sorunu büyük ölçüde azaltabiliyorlar. Otomatik satın alma sistemleri çalışanları ve restoran sahiplerini envanterlerini sürekli takip altında tutma zorunluluğundan kurtarıyor ve bir ürün çok azaldığında ya uyarı ya da otomatik sipariş verebiliyor. Aynı zamanda akıllı satın alma önerilerinde de bulunabiliyorlar.

Yeni nesil stok maliyet sistemlerine olan ilgi Türkiye’de hızla yükseliyor. Şu an itibarıyla, Simpra’nın kullanıcılarının büyük bir kısmı bu yenilikçi sisteme hızla uyum sağlayarak stok yönetimi süreçlerini modern çözümlerle yönetiyor ve bu sayede işletmelerinin verimliliğini gözle görülür bir şekilde artırıyorlar.

Protel grup şirketlerinin Satış Direktörü Fatih Tenel, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Günümüz dünyasında dijitalleşme, önceden hayal edilemeyecek birçok fırsatı gerçeğe dönüştürüyor ve yiyecek-içecek sektörü de bu trendi yakından takip ediyor. Dijital sistemlerin sunduğu avantajlar saymakla bitmiyor. Örneğin, Simpra’nın yeni nesil stok ve maliyet yönetim çözümü, satın almaları, stoktaki ürünleri ve raporları merkezi bir platformdan kolayca izleme olanağı sunuyor. Ayrıca, farklı şubelerdeki stokları da takip edebilen Simpra Inventory, işletme yöneticilerine ödemeleri tedarikçi kartlarında belirlenen ödeme günlerine göre izleme ve kalan borçları takip etme fırsatı da sunuyor. HoReCa sektöründeki işletmeler için geliştirdiğimiz yazılımlarla, ülkemizdeki işletmelere katkıda bulunmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kaynak:

Devamını Oku

Yazılım

Protel, Sürdürülebilir Akıllı Otel Çözüm Yelpazesini Güçlendiriyor 

34 yılı aşkın deneyimiyle yiyecek-içecek sektöründeki restoran, kafe, otel, bar, pastane, plaj ve benzeri işletmeler için teknolojik çözümler sunan sektör lideri Protel, konaklama sektöründe sürdürülebilir geleceğin en önemli bileşenlerinden akıllı otele yönelik sunduğu imkanları Interel ile birlikte güçlendiriyor. İş birliği kapsamında işletmelere sunulacak imkanlar sayesinde otellerdeki gıda, su ve enerji tüketimini azaltmak mümkün oluyor. 

Yayınlandı

on

5 binden fazla vizyoner işletmeye teknoloji merkezli yönetim ve operasyon çözümleri sunarak yiyecek-içecek ve konaklama sektörlerine değer katan Protel, Interel ile birlikte akıllı otel ve otellerin sürdürülebilirliğine önemli katkı sağlayacak bir iş birliğine imza attı. Gerçekleştirdiği iş birliği sayesinde oteller yönetim sistemlerine gıda, su ve enerji tüketimini azaltmasını sağlayan akıllı sistemleri sorunsuz bir şekilde entegre edebiliyor ve akıllı oteli inşa etme sürecine destek oluyor.

Modern teknoloji ve otomasyonları kullanarak misafir deneyimini artırmak, operasyonları optimize etmek, enerji verimliliğini artırmak ve sürdürülebilirlik çabalarını desteklemek amacıyla tasarlanan akıllı oteller, akıllı turizm kapsamında bir konsept olarak öne çıkıyor. Misafirlerin yaşam kalitesinden ödün vermeden çevreye verilecek zararın ve doğaya bırakılan karbon ayak izinin en aza indirgenmesini amaçlayan bu oteller, misafir deneyimini geliştirmenin ötesinde, kaynakları daha etkili kullanma, enerji tasarrufu yapma ve sürdürülebilir bir yaşam tarzına katkıda bulunma fırsatı sunuyor.

Otomasyon sistemleriyle otel maliyetleri azalıyor

Özellikle çok odalı işletmelerde kullanılan enerjinin miktarı çok yüksek oluyor. Akıllı otellerde, tüm otelin aydınlatma, iklimlendirme, perde ve diğer elektronik sistemleri otomatik olarak veya konukların uzaktan kontrol edebileceği bir şekilde ayarlanabiliyor. Bu süreçler raporlanarak analizler yapılabiliyor ve tüketimi azaltmaya yönelik stratejiler geliştirilebiliyor. Böylece enerji kullanımı optimize ediliyor.

Bu konsepti benimseyen otellerde enerji yönetim sistemleri, süreç otomasyon sistemleri, akıllı kapı gibi kolaylaştırıcı oda teknolojileri, güvenliği güçlendiren ve enerji tasarrufu sağlayan teknolojiler, süreçlerde büyük rol üstleniyor. Kendi kendini karartabilen camlar, internete bağlı lambalar, su tüketiminin takibini sağlayan cihazlar, kişiselleştirilebilen sistemler, çeşitli akıllı cihazlar, sensörler, yazılımlar ve IoT (Nesnelerin İnterneti) teknolojileri de amaçlanan hedeflerin gerçekleştirilmesinde kritik rol sahibi oluyor.

“Hem maliyetler hem sürdürülebilirlik açısından önemli”

Protel Teknik Sistemler Direktörü Bayram Güldibi, konuyla ilgili şunları söylüyor: “Interel ile gerçekleştirdiğimiz değerli iş birliğimiz kapsamında otellere sunduğumuz çözümler, oteldeki elektrik, iklimlendirme, su ve ışık sistemlerini tek bir platformdan yönetip otomasyonla doğru zamanda açılıp kapanmasını sağlıyor. Maliyetleri epey düşüren bu çözüm, dünyamızın geleceğini belirleyen sürdürülebilirlik açısından da benzersiz bir öneme sahip. İşletmelerdeki israfı engelleyen ve kaynakların verimli şekilde kullanılmasını sağlayan çözümler sunmaya büyük önem veren Protel olarak, sürdürülebilirlik gibi çok kıymetli bir alanda önemli faydalar sağlayan çözümler geliştiren Interel ile birlikte çalışacak olmaktan mutluluk duyuyoruz.”

Kaynak: HORECA Trend ve Protel

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.