Metro Türkiye, Dilara Koçak ve Şef Umut Karakuş’tan “Eski Usul Yeni Trend: Fermantasyon” | HORECA Trend
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

Metro Türkiye, Dilara Koçak ve Şef Umut Karakuş’tan “Eski Usul Yeni Trend: Fermantasyon”

Türk mutfak kültürünü sadece yerel ürün ve lezzetlerle değil, sahip olduğu bilgi birikimi ve tekniklerle de koruyarak geleceğe taşımayı misyon edinen Metro Türkiye, en eski gıda koruma yöntemlerinden fermantasyonun önemine dikkat çekiyor.

Yayınlandı

on

Profesyonel mutfaklarda fermantasyonun daha fazla yer edinebilmesi için düzenlenen özel davette, yeme içme uzmanları ve şefler bir araya geldi. Beslenme Uzmanı ve Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak, 2024’ün beslenme trendlerini ve fermente gıdaların bağırsak sağlığına olan faydalarını paylaşırken, Şef Umut Karakuş, fermantasyon yönteminin hem yemeklere kattığı lezzet hem de sürdürülebilir mutfaklar ve gıda atığını önlemedeki katkısına dikkat çekti.

Türk mutfağının değerlerini koruyarak geleceğe taşımayı misyon edinen Metro Türkiye, en eski gıda koruma yöntemlerinden biri olan ve kültürümüzde önemli bir yeri bulunan fermente ürünlerin profesyonel mutfaklarda daha fazla yer alması için çalışıyor.

Gıdaları pratik bir şekilde uzun süreli korumasıyla israfın da önüne geçerek sürdürülebilirliğe katkı sağlayan fermantasyonun sağlık açısından da birçok faydası bulunuyor. Buradan yola çıkan Metro Türkiye, fermente gıdaların önemine dikkat çekmek için Muutto Galataport’ta özel bir davet gerçekleştirdi. Beslenme uzmanı ve Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak’ın 2024 beslenme trendlerini ve fermantasyonun sağlıklı beslenme açısından etkilerini anlattığı davette, Şef Umut Karakuş Metro Türkiye’nin Metro Chef markalı fermente ürünlerini kullanarak hazırladığı menü ile özel bir lezzet deneyimi yaşattı.

Bu özel davetin ev sahipliğini yapan Metro Türkiye Kurumsal İletişim ve Kamu İlişkileri Müdürü Dr. Aslı Duran Özcan, “Yaklaşık 35 yıldır Türk mutfağını değerleriyle birlikte koruma misyonuyla çalışıyoruz. Mutfak kültürümüzün en önemli öğelerinden biri de, gıdaları daha uzun saklayabilme yöntemlerinden fermantasyon. Yeni bir trend gibi konuşulsa da aslında Anadolu’da yüzyıllardır kullanılan bir teknik. 2024 beslenme trendleri arasında yer alan fermente ürünlerin, geçmişten gelen gücünü anımsatarak hem sağlığımıza hem de mutfaklarımızın sürdürülebilirliğine sağladığı faydalara dikkat çekmek istedik. Diğer taraftan gıdaların uzun süreli korunmasını ve saklanmasını sağlayan fermantasyon tekniği, gıda atığının önüne geçilmesi anlamında da büyük önem taşıyor. Metro Türkiye olarak fermente gıdaların mutfaklarda daha fazla kullanabilmesi için meyveli sirkelerden tarhanaya, ekşi mayadan filizlendirilmiş fermente bakliyatlara kadar onlarca ürün sunuyoruz. Bununla birlikte geleneksel fermente ürünlerimize Metro Kültür Yayınları’nda da yer vererek geçmişten gelen tariflerin geleceğe aktarılması için bir köprü kuruyoruz.” dedi.

Mikrobiyatamız Üzerinde Doğrudan Etkisi Var

Fermantasyonun sağlığımıza olan etkisine değinen Beslenme Uzmanı ve Sürdürülebilir Yaşam Aktivisti Dilara Koçak, “Mikrobiyatamız ne kadar iyi ve sağlıklı ise biz de o kadar sağlıklıyız demek mümkün. Çalışmalar da gösteriyor ki fermente gıdaların mikrobiyatamız üzerinde doğrudan bir etkisi var. Bu nedenle lif açısından zengin besleniyor olsanız da bağırsaklarda probiyotik ve prebiyotik kapasiteye destek olduğundan fermente gıdaları sofranıza eklemeniz oldukça kıymetli. Fermente gıdaların başta bağırsak sağlığı olmak üzere kemik sağlığından beyin ve sinir fonksiyonlarına, ruh halinden kalp hastalıklarına pek çok olumlu etkisi olduğu pek çok araştırmada gösteriliyor. Sağlıklı bir bireyin bu gıdaları tüketmemesi için hiçbir sebep yok” dedi.  Günümüzde birçok fermentasyon alternatifi olduğuna değinen Koçak, “Yoğurt, kefir, turşu, tarhana gibi gıdalar fermente gıda denince akla ilk gelen alternatiflerden oluyor. Sizlere önerim filizlendirilmiş fermente bakliyatları da denemeniz. Tüm bunları dengeli bir şekilde tüketerek mikrobiyal çeşitliliği artırabilirsiniz.” diye konuştu.

Fermantasyon En Köklü Mutfak Tekniklerinden

Metro Türkiye’nin turşu çeşitleri, meyve sirkeleri, siyah sarımsak püresi ve fermente süzme kaju gibi ürünlerini kullanarak hazırladığı lezzetlerle davetlilere unutamayacakları bir deneyimi yaşatan Muuto Şefi Umut Karakuş, Anadolu mutfak kültürünün en derin, en vazgeçilmez mutfak tekniklerinden biri fermantasyon. İnsanoğlu tarih boyunca elindeki ürünü hem korumak hem yarına yani daha zor koşullara saklamak hem de olmadığı mevsimlerde de onu kullanabiliyor olmak için hep bir arayışta olmuş. Hem mevsimselliği hem de ürünü korumayı ve olmadığı mevsimlerde tüketilmesini sağlayan bu köklü yöntemi, çok değerli bir buluş olarak görüyorum. İnsanoğlunun gıdayla ne kadar çok uğraştığını, ne kadar çok emek verdiğini ve bunu geliştirilmek için nasıl çabaladığını bu tekniklerden anlayabiliyoruz. Bu nedenle özellikle belirli bir tekniği değil, bütün teknikleri kullanıyor, bu konuda bugüne kadar kazanılmış bütün bilgilerinden faydalanıyorum.” dedi.

Metro Markalı Fermente Ürünler

Metro Türkiye; kendi markası Metro Chef ile alıç, nar, vişne, ceviz, erik, incir, kekik ve kokteyl sirke çeşitlerini müşterileri ile buluşturuyor. Filtresiz ve katkısız türleri ile doğallık sunan Metro Chef meyve sirkeleri, biyolojik olarak, alkol ve asetik asit fermantasyonu sonucu meyvelerden elde ediliyor. Yine Metro Chef markası altında Çağla, Salatalık, Erik, Jalepeno, Kapari, Kiraz Biber, Karnabahar, Lahana, Pancar, Sarımsak gibi sebzelerin yanında Sarıkız Mantarı’nı da turşu haliyle raflarında sunuyor. Metro Chef Sarıkız Mantarı Turşusu fermente edilerek kendine has bir lezzet ile öne çıkıyor. Salamura olduğundan tazeliğini koruyarak 4 mevsim tüketilebiliyor.

Bunların yanında Metro Chef Filizlendirilmiş Maş Fasulyesi, Yeşil Mercimek ve Nohut gibi fermente bakliyat çeşitlerini, Coğrafi İşaretli Taşköprü Sarımsağı’nın fermantasyon sonucu oluşan Metro Chef Siyah Sarımsak Serisini, bitki bazlı beslenenler için yoğurda alternatif olarak geliştirilen Metro Chef Fermente Süzme Kaju ürününü de Metro Usulü kalite anlayışıyla raflarına taşıyor.

2024 Beslenme Trendleri ve Fermantasyon

Her yıl olduğu gibi 2024’te de sağlıklı beslenmenin gıda trendlerini etkileyeceğini belirten Dilara Koçak gerçekleşen özel davette fermantasyonun da içinde bulunduğu 10 trendi şöyle sıraladı:

  1. Bitki bazlı beslenme: Baklagillerden özellikle nohut 2024 yılında öne çıkıyor. Nohut, mercimek, fasulye ile pek çok alternatife rastlayacağız.
  2. Bağırsak sağlığı: Günümüzde onlarca hatta yüzlerce hastalıkla bağırsaklar direkt ilişkilendiriliyor, yapılan çalışmalar giderek artıyor. Mikrobiyatayı iyileştiren besinleri bu yıl da konuşmaya devam edeceğiz.
  3. Psikobiyotikler: Bağırsak-beyin ilişkisi ve ruh sağlığı üzerindeki etkisi ile ilgili çalışmalar artıyor, artacak. İçimizdeki bu galaksi sadece bedenimizi değil ruh halimizi de etkiliyor.
  4. Kadın sağlığı ve menapoz: Bu yıl menopoz semptomlarını hafifletmeye yardımcı olan, hormonal dengeye odaklanan kadın sağlığı ürünlerine daha sık rastlayabiliriz. Pubmed’e göre, 2030 yılına kadar dünya çapında 1,2 milyara yakın kadın menopoza girecek,her yıl 47 milyon yeni kadın ise menopoza giriyor. Aslında buna bir trend olarak değil yaşamsal bir döngü olarak bakmak ve değerlendirmek gerekiyor.
  5. Kolajen: Başta cilt ve eklem sağlığı olmak üzere kolajen içeren alternatifler hem gıda, hem takviye hem de kozmetik alanında artacak. Vücudumuzdaki kolajen yaş alma ile birlikte azalmaya başlıyor. Özellikle 40 ve 50’li yaşlardan sonra azalan kolajeni içerden ve dışarıdan desteklemek kıymetli.
  6. Fonksiyonel beslenme: kişiye ve hastalıklara özel fonksiyonel bitki bazlı alternatifler giderek artacak.
  7. Filizlendirme: Tüm faydaları ile adından sıklıkla bahsettirecek olan filizlendirme; tohumların çimlendirilerek yeniden canlandırılmasıdır. Baklagili bir gece önceden ıslamak pişirmeyi nasıl kolaylaştırıyor ise filizlendirmek de fitik asiti devre dışı bırakarak sindirimi kolaylaştırır.
  8. Fermente gıdalar: bağırsak sağlığı denince önemini daha çok ortaya çıkaracak.
  9. Locavore: Yerel ve mevsiminde beslenmek daha çok önemsenecek.
  10. Uyku kaliteli uyku: Bu yıl raflarda uykuya geçişe destek takviyeleri,içecekleri ve gıdaları daha sık göreceğiz. Burada da en sık rastlayacağımız etken madde melatonin.

Kaynak: HORECA Trend ve Metro Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Kütahya Porselen’den Genç Şeflere Destek

Kütahya Porselen, Türkiye Otelciler Birliği (TÜROB), Milli Eğitim Bakanlığı ve Metro Türkiye bünyesinde yer alan Gastronometro iş birliğinde düzenlenen “Sektör Yetenek Avında” yarışmasının ödül sponsorluğunu üstlendi.   Turizm ve otelcilik sektörünün gelecek vadeden yıldızlarını keşfetmek amacıyla düzenlenen “Sektör Yetenek Avında” yarışmasının ödül töreni 1 Mart 2024’te gerçekleşti.

Yayınlandı

on

TÜROB’un (Türkiye Otelciler Birliği) Milli Eğitim Bakanlığı ve Gastronometro iş birliğiyle turizm meslek liseleri arasında düzenlediği “Sektör Yetenek Avında” yarışması bu yıl Kütahya Porselen’in ödül sponsorluğunda gerçekleşti.

Gastronomi turizminin gelişmesine katkı sağlanması ve turizm meslek lisesi mezunlarının eğitim aldıkları alanda istihdam edilme imkânlarının artırılması amacıyla bu yıl dördüncü kez düzenlenen yarışmaya 12 meslek lisesinin öğrencileri katıldı. Yarışma sonucunda birincilik ödülünü Sarıyer Vehbi Koç Vakfı Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi, ikincilik ödülünü Selimpaşa Borsa İstanbul Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi ve üçüncülük ödülünü TÜROB 50. Yıl Şişli Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi kazandı. ECOLAB Hijyen Ödülü de Kumburgaz Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi’nin oldu.

Jüri başkanlığını Şef Vedat Başaran’ın yaptığı yarışmanın ödül töreni İstanbul Valisi Davut Gül başta olmak üzere eğitim, turizm, gastronomi, medya camiasının geniş katılımı ile gerçekleşti.

Yarışmada ilk 3’e giren okul takımları toplamda 60.000 TL değerinde hediye çeki ile ödüllendirildi. Ödül töreninde Kütahya Porselen Kurumsal İletişim ve Pazarlama Müdürü Orkun Kara, yarışmada dereceye giren okullara hediye çeklerini takdim etti. Tasarımlarıyla 50 yılı aşkın süredir sofraların en güzel yerinde yer alan Kütahya Porselen tarafından yarışmada dereceye giren okullara yarışma hatırası olarak hazırlanan özel tabaklar da hediye edildi.

Kütahya Porselen Genç Şeflerin Yanında

Kütahya Porselen İcra Kurulu Başkanı İsmail Taşkın konuyla ilişkili olarak, “Hem sektörün gelecek vadeden gençlerine hem de turizm ve otelcilik sektörünün gelişimine katkıda bulunmak bizim için çok değerli. Yarışmaya katılan tüm gençleri tebrik ediyorum” açıklamasında bulundu.

Kaynak: HORECA Trend ve Kütahya Porselen

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Teksüt’ten Dubai’ye Lezzet Çıkarması

Türkiye’nin en köklü süt ve süt ürünleri firması Teksüt, dünyanın en büyük gıda fuarları içerisinde yer alan Dubai Gulfood 2024 Fuarı’na katıldı. Kalitesini ve lezzetini ziyaretçilerle buluşturan Teksüt sekizinci kez katıldığı fuarda yeni anlaşmalar ve iş birlikleri yaratmak, ihracat hacmini geliştirmek amacıyla ikili görüşmeler gerçekleştirdi. 

Yayınlandı

on

Dubai Gulfood 2024 Fuarı 127’den fazla ülkeden 5 bin 500’ün üzerinde rekor sayıda katılımcıya ev sahipliği yaptı. Dünyanın en büyük gıda fuarları içerisinde yer alan etkinlik perakendecileri, gıda tedarikçilerini, distribütörleri, toptancıları, şefleri ve düşünce liderlerini bir araya getirdi. Fuar yeni ürünleri keşfetmek, sektör oyuncularıyla bağlantı kurmak, yiyecek ve içecek endüstrisinin geleceğini şekillendiren trendleri ve yenilikleri takip etmek isteyenler için önemli bir fırsat olarak kabul ediliyor. Teksüt, 19-23 Şubat 2024 tarihleri arasında Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde düzenlenen fuarda yeni anlaşmalar ve iş birlikleri sayesinde ihracat yaptığı ülkelere yenilerini eklemek amacıyla ikili görüşmeler yaptı.

Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Mert Özmen, gördükleri ilgiden memnun olduklarını, Teksüt markasının bilinirliğinin her geçen yıl arttığını gözlemlediğini söyleyerek, “Amacımız, Türkiye’de edindiğimiz tecrübe ve kalitemizle başta yakın coğrafyalar olmak üzere Avrupa Birliği (AB) ve Ortadoğu ülkelerine ülkemizin yöresel süt ve süt ürünlerini tanıtmak. Bugün itibariyle 43 ülkeye ihracat yapıyoruz. Her geçen gün Teksüt lezzetini daha çok kişiye ulaştırmayı hedefliyoruz. Ürünlerimizi uluslararası standartlarda üreterek dünyaya sunmaktan mutluluk duyuyoruz.” dedi.

 Teksüt Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı Arda Aksaray ticaret hacmini geliştirebilmek için gelişmeleri ve trendleri yakından takip ettiklerini söyledi. Aksaray sözlerine şöyle devam etti: “Ülkemizin gücünü, dinamik yapısını, sahip olduğu enerjiyi bu tür organizasyonlarda göstermek ileriye dönük planlarımızı ve yatırımlarımızı yaparken bize en büyük motivasyon kaynağı oluyor. Teksüt olarak yurtiçinde ve yurtdışında büyüme hedefimizde bir değişiklik olmadan aynı kararlılıkla çalışmalarımızı sürdürüyoruz.”  Bölgede Birleşik Arap Emirlikleri, Libya, Kuveyt, Irak, Suudi Arabistan gibi ülkelere ihracat yaptıklarını sözlerine ekleyen Aksaray, “Gulfood Fuarı’na sekizinci kez katıldık. Daha önce bu fuarda dağıtım kanallarıyla yaptığımız iş birlikleri ve anlaşmalar sayesinde bölgede beş ülkeye ihracat yapar konuma geldik. Teksüt kalitesi ve lezzeti bu ülkelerde çok seviliyor, tercih ediliyor. Bu yıl da yeni ürünlerimizi ziyaretçilere tanıtarak yeni ülkeleri ihracat ağımızı büyütmek için gerekli görüşmeleri gerçekleştirdik.” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Teksüt

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Dardanel Dubai Gulfood Fuarı’nda Yeni İşbirliklerine İmza Attı

Dardanel, dünyanın en önemli gıda ve içecek tedarik fuarlarından biri olan Dubai Gulfood 2024’de yer aldı. 19-23 Şubat tarihlerinde Dubai’de gerçekleştirilen fuar uluslararası alanda gıda sektöründeki aktörlerin yeni ürün ve trendlerini sergilemesine olanak sağlayarak, toptan ve perakende alanında küresel yeni iş fırsatları yakalamasında önemli rol oynuyor. 

Yayınlandı

on

Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, Dardanel Grubu’nu ihracatla büyütmeye devam edeceklerini söyleyerek “Sektörün yenilikleriyle buluştuğumuz ve işbirliği olanakları elde ettiğimiz bir fuar süreci geçirdik. Dardanel ve Kallimanis markalarımızla katıldığımız fuarda beklentimizin üzerinde bir ilgiyle karşılaştık.  Verimli geçen fuarın ardından Kallimanis ürünlerimize Körfez bölgesinden de ulaşılabilecek. Dardanel olarak 2024 yılında ciromuzun 400 milyon dolar üzerinde olmasını hedefliyoruz. İhracatın da toplam ciromuz içerisindeki payının yüzde 15 olmasını bekliyoruz. Hedeflerimizi ihracat ile dolar bazında büyüme olarak belirledik. 38 ülkeye ihracat yapıyoruz. Kendi markalarımızla küresel anlamda ihracatımızı artırmak için yeni coğrafyalara ulaşacağımız projeler geliştiriyor, fırsatları değerlendiriyoruz”dedi.

Yatırımlarımız Yenilikçi ve İnovatif

Dardanel Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Niyazi Önen, “Dardanel olarak sürdürülebilir pazarlama çalışmalarımıza aralıksız devam ediyoruz. Yarım asra yaklaşan tarihimizde 8 kategoride onlarca marka ve ürün çeşidimizle yurtiçinde ve yurtdışında faaliyet gösteriyoruz. Yatırımlarımız, yenilikçi ve inovatif ürün çeşitliliğini önceleyen yönetim anlayışımız, uluslararası alanda kurduğumuz işbirliklerinin sürdürülebilirliğine verdiğimiz önem Dardanel olarak her sene ihracat coğrafyamızın ve uluslararası tedarikçilerimizin genişlemesinde en önemli faktörler oldu.” diye konuştu.

Dünya Genelinde Sağlıklı ve Yenilikçi Gıda Talebi Artıyor

Dünya genelinde sağlıklı ve yenilikçi gıda ürünlerine talebin artarak devam ettiğini ifade eden Önen, “Sektör tüketim ihtiyacı ve potansiyeline göre sürekli bir değişim içinde. Uluslararası kriterlerde üretilmiş gıdaya olan talep sağlıklı deniz ürünlerine olan ihtiyacında artmasına sebep oluyor. Biz de sektörümüzdeki gelişmeleri, dünya tüketim alışkanlıklarını yakından takip ediyoruz. Sürdürülebilir büyümemizin devamı ve talepleri karşılamak için uluslararası alanda işbirliklerimizi geliştiriyoruz. Dubai GulFood fuarı sektör profesyonellerini bir araya getiren önemli bir uluslararası etkinlik. Dardanel Gurubunda yer alan tüm markalarımızla Gulfood’da yerimizi aldık. Yunanistan’daki yatırımımız olan  Kallimanis ürünleri de artık Körfez bölgesinde bulunabilecek. Distribütörlük anlaşmasının imzalanmasıyla Kallimanis ürünleri de marketlerde bulunabilecek. Bu anlamda dünya genelinde kabul görmüş Dubai Gulfood gibi etkinlikler hem markalarımızın uluslararası pazarlamasını gerçekleştirmemizde hem de toptan ve perakende alanında işbirliği yapabileceğimiz sektör profesyonelleri ile bir araya gelmemizde önemli rol oynuyor” dedi.

Katma Değerli Ürün Üretmek için Ar-Ge ve İnovasyon Şart

Ar-ge ve inovasyona verdikleri önemden bahseden Niyazi Önen, “ Bizim için katma değerli ürün üretmek çok önemli. Katma değerli ürün üretebilmek için uygulamada yenilikçi ve vizyon sahibi olmanız gerekiyor. Vizyonunuzu ortaya koyabilmenin yolu araştırma, geliştirme ve yenilikçilikten geçiyor. Bu sayede şirket olarak tüketicinin ihtiyaç ve damak zevklerine göre ürettiğiniz yenilikçi lezzetler yaptığınız işte her zaman öncü ve genç bir firma olarak kalmanızı sağlıyor. Marka olarak katma değerli ürün çeşitliliğinizi ne kadar artırırsanız farklı damak zevklerine sahip olan coğrafyalarda o kadar çok tüketiciye ulaşırsınız.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: HORECA Trend ve Dardanel

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.