Kruvaziyer Turizmini Verimli Geçiren Türkiye, Gözünü 2024’e Çevirdi | HORECA TREND
Takip edin!

Kruvaziyer

Kruvaziyer Turizmini Verimli Geçiren Türkiye, Gözünü 2024’e Çevirdi

Kruvaziyer turizminde Türkiye, ‘tercih edilen ülke’ konumunda bulunuyor. Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Kruvaziyer turizmi ülkemiz adına çok yeni bir alan. Bu alanda yiyecek çok ekmeğimiz var. Yatırım odaklı olmalı ve avantajlarımızı doğru anlatmalıyız. 2023 yılını verimli geçmesi bizi motive etti. Bu motivasyonla gözümüzü 2024 yılına diktik” dedi.

Yayınlandı

on

Kruvaziyer turizmi Türkiye ekonomisi için her geçen gün önemli hale geliyor. Bulunduğu coğrafi konum itibarıyla kruvaziyer turizminde çok önemli bir hub olan Türkiye, gerek limanlarındaki altyapı ve teknik imkanlar, gerekse de hinterland özellikleri ile dünya kruvaziyerinde gözde olma yolunda ilerliyor.

Türkiye Açısından Kruvaziyer Turizmi Çok Yeni Bir Alan

Türkiye’de yabancı sahipli bir yolcu gemisini işleten ilk firma olan Camelot Maritime’ın Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, son 10 yıllık dönemde Türkiye kruvaziyer turizminin çok ciddi değişimler yaşadığını söyledi. Sektörün istikrarlı bir şekilde büyürken birçok sebeple kayıp yıllarının da olduğunu belirten Çavuşoğlu, kruvaziyer turizmi açısından 2015 yılının en pik yapılan sezon olduğunun özenle altını çizdi. 2025 yılında ortalama 1,5milyon yabancı turistin geldiğini belirten Çavuşoğlu, pandemi ile durma noktasına gelen sektörün bu süreçten sonra toparlanmaya başladığını vurguladı. Türkiye açısından kruvaziyer turizminin çok yeni olduğunu ifade eden Çavuşoğlu, “Camelot Maritime olarak en temel ilkemiz ‘yatırım’ yapmaktır. Biz, özel sektörün kruvaziyer turizmine yatırım yapmasının ve kamu-özel sektör işbirliğinin gerçekleşmesinin gerektiğini her platformda dile getiriyoruz. Özel sektör yatırımlarının kamu ile desteklenmesi halinde Türkiye kruvaziyer turizmi deyim yerindeyse şaha kalkar. Çünkü, kruvaziyer turizmi ülkemiz açısından çok yeni. Adeta emeklemeye başlayan bir bebek gibi… Bu bebeği en doğru şekilde büyütmek, emekleme evresinden koşmaya geçirmek biz yatırımcıların elinde” dedi.

Coğrafik Açıdan Özel Bir Hub’ız, Avantajlarımızı Doğru Kullanmalıyız

Coğrafik açıdan ülke olarak özel bir konumda bulunduğumuzu söyleyen Çavuşoğlu, “Akdeniz Çanağı ülkesi Türkiye’nin Ege, Marmarma ve Karadeniz gibi artıları var. Deniz turizmine kültür-tarih ve inanç turizmini de eklemleyebiliyoruz. Kruvaziyer limanlarımız yüksek teknoloji ile donatılmış durumda. Güneşlenme açısından mükemmel bir noktadayız. Denizlerimizin temizliğinden tutun da koylarımızın eşsiz güzelliğine kadar çok özel avantajlarımız bulunuyor. Kruvaziyer turizmi açısından çok özel bir hub’ız. Bu avantajlarımızı doğru kullanmalı ve tercih edilen bir turizm ülkesi olmalıyız” yorumunda bulundu.

2023’ten Aldığımız Motivasyon İle Gözümüzü 2024’e Çevirdik

Reklam

2022’de 993 kruvaziyer geminin ülkemize geldiği bilgisini veren Çavuşoğlu, son olarak şu değerlendirmelerde bulundu: “2022 yılında ülke olarak 1.010.767 kişi kruvaziyer yolcu misafir ettik. 2023 yılının ilk 5 aylık döneminde limanlarımıza yanaşan kruvaziyer gemi sayısı geçen yılın aynı dönemine göre % 43.1 arttığını görüyoruz. Kruvaziyer yolcu sayısı ise geçen yılın aynı dönemine göre % 114 artış gösterdi. Kruvaziyer turizminde 2023 yılı, ülkemiz açısından başarılı geçti. Erken rezervasyonlara baktığımızda an itibarıyla 2023’e göre yüzde 20 artıda olduğumuzu görüyoruz. 2023 yılından aldığımız motivasyon ile gözümüzü 2024 yılına çevirdik. Başta kıta Avrupa’sı olmak üzere, Rusya, BDT ülkeleri, Asya ve Afrika ülkeleri kruvaziyer turizmi için bizi tercih ediyor. Daha önce ülkemize gelen misafirlerimiz yeni turistleri getiriyor. Ülkemizin turizm PR’ını en iyi şekilde yapmalı, avantajlarımızı doğru anlatmalıyız. 2024 yılından oldukça ümitliyiz. Acısıyla tatlısıyla bir yılı geride bırakıyoruz. Camelot Maritime olarak 2024 yılının başta denizcilik sektörü ve ülkemize daha sonra da tüm dünyamıza barış, huzur ve güzellikler getirmesini dileriz.”

Kaynak: HORECA Trend ve Camelot Maritime

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kruvaziyer

Celestyal’den Yüzde 50’ye Varan İndirimlerle Yeni Yaz Kampanyası!

Cruise seyahatini şimdiden planlayanlar için Celestyal, yüzde 50’ye varan tasarruf sağlayan yeni yaz kampanyasını duyurdu. Kampanya 2024 – 2027 sezonları arasındaki tüm Arap Körfezi seferleri ile 2025 ve 2026 ‘Iconic Aegean’, ‘Idyllic Aegean’ ve ‘Heavenly Adriatic’ seferlerine 31 Ağustos tarihine kadar yapılan rezervasyonlarda geçerli olacak.

Yayınlandı

on

Celestyal, 31 Ağustos 2024 tarihine kadar yapılan rezervasyonlar için yeni bir yaz kampanyası başlattı. Kampanya 2024, 2025 ve yakın zamanda lanse edilen 2026 ve erken 2027 programlarında yüzde 50’ye varan tasarruflar sunuyor.  

Celestyal’in açıklamasına göre yaz kampanyası 2024-2027 sezonları için Kasım – Mart arasındaki tüm Arap Körfezi seferlerini kapsayacak. Belirli kabinlerde yüzde 70’in üzerinde ek indirimler uygulanacak.  Aynı kabini paylaşan üçüncü ve dördüncü misafirler için yüzde 30’luk ek indirimler de yapılacak. 3 ile 14 gece arasında değişen Arap Körfezi rotasında Doha, Abu Dabi, Dubai ve Bahreyn gibi destinasyonların yanı sıra Sir Bani Yas Adası, Fujairah, Muscat ve Khasab yer alıyor. 

Celestyal ayrıca 2025 ve 2026 ‘Iconic Aegean’, ‘Idyllic Aegean’ ve ‘Heavenly Adriatic’ programlarında ise 200’den fazla seferde erken rezervasyon indirimi sunuyor. 3 ile 14 gece arasında değişen, sınırlı kabinlerde yüzde 60’ın üzerinde ek indirimlerle birlikte yüzde 50’ye varan indirimler uygulanacak. Benzer şekilde, bir kabini paylaşan üçüncü ve dördüncü misafirler için de yüzde 30’luk bir indirim söz konusu. İndirim uygulanacak programlar şöyle: 

 • Celestyal Discovery ile Kuşadası’ndan hareket eden ve Patmos, Girit, Santorini, Atina ve Mikonos’a uğrayan 3 gecelik ‘İkonik Ege’ güzergahı  
 • Bu yılın Mart ayında satışa sunulan, Atina’dan hareketle Dubrovnik’te geç konaklama ve Kefalonya, Kotor, Bari/ Venedik (Marghera), Korfu ve Katakolo’ya tam gün uğrama imkanı sunan 7 gecelik yeni ‘Heavenly Adriatic’ gemi turları
 • Kuşadası’ndan hareketle Rodos, Girit, Atina, Santorini ve Milos’ta tam gün ve Mikonos’ta tam gün ve geç konaklamalı 7 gecelik ‘Idyllic Aegean’ turları 

Celestyal Ticari İşler Müdürü Lee Haslett genişletilmiş cruise programına uygulanacak yeni yaz kampanyasının rakipsiz değerde kaçırılmayacak gemi seyahati deneyimleri sunduğunu kaydetti: ‘’Mart 2027’ye kadar olan cruise programımızı başlatıyoruz, Arap Körfezi ve Adriyatik seferlerimizde ve çok sevilen Akdeniz yolculuklarımızda uygulanacak erken rezervasyon indirimleri, Celestyal’li yolculukları ve cruise seyahatini ilk kez deneyimlemek için önemli bir fırsat.”

Celestyal Hakkında 

Ödüllü ve yıl boyunca hizmet veren bir kruvaziyer şirketi olan Celestyal, Yunan Adaları, Adriyatik ve Arap Körfezi’nde kaçırılmayacak seyahat deneyimleri sunmayı hedefler. Eşsiz Yunan mirası üzerine inşa edilen Celestyal; misafirperverlik değerleriyle, hem gemide hem de karada gerçek bir kültürel etkileşim sağlar. Her biri 1260 yolcu kapasiteli iki yepyeni gemi işleten Celestyal, 130’dan fazla farklı milletten yılda 100.000’den fazla yolcuyu ağırlayarak üst düzey bir ortam oluşturur ve son derece kişiselleştirilmiş hizmetlere öncelik verir.

Kaynak: HORECA Trend ve Celestyal

Reklam

Devamını Oku

Kruvaziyer

Denizcilikte Kabotaj Bayramı Heyecanı

Son yıllarda Türkiye’nin kruvaziyer turizmindeki başarısı, denizcilik altyapısının güçlendirilmesi ve limanların modernizasyonuyla daha da artarak ülkemizi cazip bir destinasyon haline getiriyor. Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nda önemli açıklamalarda bulunan Camelot Maritime Yönetim Kurulu Başkanı Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, “Ülkemiz tüm dünyanın ilgisini çekiyor. 2023 yılında 1.5 milyon kruvaziyer yolcu sayısını yakalamayı başardık. 2024 yılında ise bu sayının 2 milyon turiste ulaşmasını bekliyoruz.” dedi.

Yayınlandı

on

Türkiye, son yıllarda kruvaziyer turizminde büyük bir ivme yakaladı ve kruvaziyer limanlarının teknik gelişimi tüm dünyanın ilgisini çekiyor. Türkiye’nin kruvaziyer turizmindeki yükselişi, ülkenin muhteşem doğal güzellikleri ve zengin tarihi mirasıyla birleşerek önemli bir turistik destinasyon haline gelmesini sağlıyor.

1 Temmuz tarihinde milli bir bayram olarak kutlanan Denizcilik ve Kabotaj Bayramı’nın önemine dikkat çeken Çavuşoğlu, Türkiye’nin kruvaziyer şirketleri ve yolcular için cazip bir destinasyon haline geldiğini vurguluyor. Çavuşoğlu, ‘Liman altyapısındaki iyileştirmeler ve turistik yerlere yapılan yatırımlar ise Türkiye’nin uluslararası kruvaziyer pazarındaki rekabet gücünü artırıyor, turizm sektöründeki potansiyelini daha da güçlendiriyor.’’ dedi.

‘‘Denizcilerin Milli Bayramı Kabotajdır’’

Türkiye’de yabancı sahipli bir cruise gemisini işleten ilk firma olan Camelot Maritime Kurucusu ve Yönetim Kurulu Başkanı Kaptan Emrah Yılmaz Çavuşoğlu, Kabotaj Bayramı öncesinde çok önemli değerlendirmelerde bulundu. Çavuşoğlu, Türkiye’nin liman altyapısının modernizasyonu ve turistik yerlere yapılan stratejik yatırımların kruvaziyer turizmi açısından kritik önem taşıdığını vurgularken, “Ülkemiz, kruvaziyer şirketlerinin ve yolcuların ilgisini çeken bir bölge haline geldi. Bu gelişmeler, ekonomik büyümeye ve istihdam olanaklarının artmasına önemli katkı sağlıyor” dedi. Çavuşoğlu ayrıca, 1 Temmuz Kabotaj Bayramı’nın Türkiye’nin denizcilik geleneğine ve kruvaziyer turizminin geleceğine vurgu yaptı;

‘‘Kabotaj Bayramı, ülkemiz için son derece önemli ve milli bir bayramdır. Biz denizciler için kabotajın anlamı çok özeldir. Bu bayram, denizcilik sektörümüzün önemini hatırlatmakta ve bu alandaki potansiyelimizi artırmak için stratejik adımlar atmamız gerektiğini vurgulamaktadır. Kabotaj Bayramı’nı en içten dileklerimle kutluyor, hem ülkemize hem de sektörümüze hayırlı olmasını diliyorum.’’ 

‘‘Kruvaziyer Turizmi ile Ön Plana Çıkacağız’’

Reklam

Liman altyapısındaki iyileştirmeler ve turistik destinasyonlara yapılan yatırımlar, ülkemizin kruvaziyer pazarındaki rekabet gücünü artırırken sürdürülebilir turizm gelişimine de katkıda bulunuyor. 2023’te 1,5 milyon olan yolcu sayısının 2024’te 2 milyona ulaşabileceği öngördüğünü belirten Çavuşoğlu, ‘‘Şu ana kadar Türk limanlarına yapılan kruvaziyer rezervasyon sayısı 1.400’ü aştı. 2023’te bu sayı 1.200 civarındaydı. Önümüzdeki birkaç ay içinde rezervasyon sayısının 1.600’ü bulması bekleniyor. Türk limanlarına bin ila 5 bin 500 yolcu kapasiteli gemiler yanaşıyor. 2023’te 1,5 milyon olan yolcu sayısının da 2024’te 2 milyona ulaşmasını bekleniyoruz.”dedi.

“Yarışta Geride Kalmamamız İçin Gemiadamlarının Vize Sorunu Çözmemiz Şart”

Kabotaj Bayramı’nı kutladığımız bu günlerde, denizcilerimizi unutmamamız gerektiğini belirten Camelot Maritime Genel Müdürü Gürbüz Can, şöyle konuştu:

“Pandemi sonrası yeni ve büyük Cruise gemilerinin hizmete girmesiyle 2025 yılı için 1,5 milyon gemiadamının denizde istihdam edilmesi bekleniyor. Özellikle büyüyen Cruise ve Mega yat sektörü için Türk turizm çalışanları çok iyi bir potansiyel. Ancak, profesyonel denizcilerimizin uluslararası seyahat sorununu hala çözemedik. Gemiadamlarımızın vize sorunları, büyüyen istihdam pastasından daha az pay almamıza neden oluyor. Bu sorun çözülmediği sürece Türk denizciliği geride kalacaktır. Kabotaj Bayramı’nın önemi doğrultusunda, denizcilerimizin karşılaştığı sorunlara çözüm bulmamız şart.”

Kaynak: HORECA Trend ve Camelot Maritime

Reklam
Devamını Oku

Kruvaziyer

Celestyal Kapasitesini Yüzde 30 Artırıyor, Arap Körfezi Programı Genişliyor!

Celestyal yüksek misafir memnuniyeti ve artan talep sonucu, 2025 ve gelecek programlarında güncellemeye gitti. Buna göre Arap Körfezi’nde 2 gemi konumlandırılacak, Adriyatik programına ise 21 ek sefer kondu.

Yayınlandı

on

Her 10 misafirden en az 8’i yeniden Celestyal gemileriyle cruise yolculuğuna çıkmayı tercih ediyor. Celestyal artan bu talep ve yüksek misafir memnuniyeti sonucu 2025 programlarında güncellemeye gitti. Çok beğenilen yeni Adriyatik programına 21 ek sefer kondu. Arap Körfezi programı ise 2 geminin bölgede konumlandırılmasıyla genişletiliyor. Bir Celestyal klasiği olan Yunan Adaları ve Atina turları ise devam edecek.

Celestyal, 2024 sezonunda yakaladığı yüksek doluluk oranlarının ardından 2025 ve 2026 programlarında satış kapasitesini yüzde 30 artıracağını açıkladı. 25 Haziran tarihinden itibaren 2025, 2026 ve erken 2027 kabinlerini kampanyalarla satışa açan Celestyal iki gemisini de Arap Körfezi bölgesinde konumlandıracak şekilde programlarını yeniledi, Adriyatik turlarının sefer sayılarında da artışa gitti. 

Cruise programları misafir memnuniyeti ve artan talep sonucu güncellendi. Buna göre 1.260 yolcu kapasiteli Celestyal Discovery, 2025 yılı kış sezonundan itibaren Arap Körfezi seferlerini gerçekleştirmek üzere bölgedeki Celestyal Journey’e katılacak. Discovery, Kasım ayından Mart ayına kadar dönüşümlü olarak 3 ve 4 gecelik güzergahlar düzenleyecek:

 • Abu Dabi’den kalkan ve Doha (Katar) ile Sir Bani Yas Adası’na (BAE) uğrayan 3 gecelik ‘Iconic Arabia’ seyahati. 
 • Abu Dabi’den hareketle Fujairah (BAE), Muscat ve Khasab’a (her ikisi de Umman) uğrayan 4 gecelik ‘Iconic Arabia’ seyahati. 
 • Bu iki güzergahı birleşimiyle oluşan 7 gecelik ‘Körfez İkonları’ seyahati.

Celestyal Journey ise üç yıllık bir program çerçevesinde bölgede konuşlanarak ‘Desert Days’ güzergahı için Doha’dan hareket edecek. Gemi ilk seferinde Khasab, Dubai, Sir Bani Yas Adası, Abu Dabi ve Bahreyn’e uğrayacak. Bu güzergâhlarda popüler bir gece Dubai seçeneği de yer alıyor ve konuklar yolculuklarını Dubai’de başlatıp bitirebilecek. Güzergâh 9 Kasım 2024’te başlayacak ve bayram yolculukları ile Katar ve Abu Dabi Grand Prix kalkışları da dâhil olmak üzere özel seferler de sunulacak. 

Çok Sevilen Adriyatik Turuna 21 Ek Sefer

Celestyal 2025 yılı kış sezonu için planladığı Arap Körfezi programlarının dışında yaz sezonu için de temel Yunanistan ve Akdeniz yolculuklarını satışa çıkardı. 2024’te yoğun talep alan Adriyatik güzergahında seferler artırıldı. 2025’te Yunanistan, Hırvatistan (Split veya Dubrovnik), Karadağ (Kotor) ve İtalya’yı (Venedik (Marghera) veya Bari) kapsayan 8 ve 2026’da 13 ek Heavenly Adriatic gemi seyahati programa kondu. Celestyal Journey, yıl boyunca Akdeniz ve Ege’de 7 gecelik iki güzergâhta olmak üzere yer almaya devam edecek:

 • Atina’dan hareketle Dubrovnik’te geç bir konaklama ve Kefalonya, Kotor, Bari ve Korfu’nun yanı sıra Katakolo’ya tam gün uğrama imkanı sunan ‘Heavenly Adriatic’ turu.
 • ‘Heavenly Adriatic (Venedik, Marghera ile)’ turu, Atina’dan hareket ederek Kotor, Split, Venedik (Marghera) ve Katakolo’ya tam gün uğrayacak. 
 • 2025 ve 2026 yıllarında Atina’dan hareketle Kuşadası (Efes), Rodos, Girit, Santorini ve Milos’ta tam gün ve Mikonos’ta tam gün ve geç konaklama imkanı sunan ‘Idyllic Aegean’ turu.
 • ‘Idyllic Aegean’ seferleri belirli tarihlerde ‘Heavenly Adriatic’ seferleri ile birleştirilerek 14 gecelik seferler de oluşturulabilir.

Celestyal Discovery ayrıca yaz sezonu boyunca daha kısa rotalar sunmaya devam edecek:

 • Atina’dan kalkan ve Mikonos, Kuşadası (Efes), Patmos, Girit ve Santorini’ye uğrayan 3 gecelik ‘Iconic Aegean’ turu. 
 • Atina’dan kalkan ve Mikonos, Kuşadası (Efes), Patmos, Rodos, Girit ve Santorini’ye uğrayan 4 gecelik ‘Iconic Aegean’ turu.

Celestyal’in Ticari İşler Müdürü Lee Haslett tur kapasitesinin artırılmasına ilişkin şunları söyledi: “Misafirlerimizin yüzde 86’sı Celestyal’e tekrar gelmek istediklerini söylüyor, dolayısıyla bu talep ve memnuniyet karşısında programlarımızı genişletme taahhüdümüzü yerine getiriyoruz. Celestyal olarak Yunan Adaları ve Akdeniz’in kruvaziyer uzmanı olarak tanınıyoruz buna ek olarak misafirlerimiz ve güvenilir ortaklarımızdan gelen büyük destek sayesinde artık Arap Körfezi’nin de kruvaziyer uzmanı olma konusunda ilerlediğimizi ve kendimize güvendiğimizi söylemeliyim. Kruvaziyer ağımızda iki tür gemi seyahati sunuyoruz. Destinasyon yoğun 3 ve 4 gecelik güzergahlarımız, karada konaklamayla birleştirmek ve bir plaj veya tur tatiline ek olarak kullanmak için mükemmeldir; 7 gecelik klasik gemi seyahatlerimiz ise başlı başına bir tatil olarak idealdir. Ödüllü cruise hizmetimiz, yenilenmiş iki gemimiz, sürükleyici kara turlarımız, kaliteli, çeşitli yiyecek ve içecek sunumumuz ve rakipsiz misafir memnuniyetimizin yanı sıra sürekli gelişme ve daha fazlasını sunma tutkumuz var. Celestyal’in sunduğu her şeyi daha geniş bir kitleye sergilemek için gerçekten sabırsızlanıyoruz.”

Celestyal Hakkında 

Reklam

Ödüllü ve yıl boyunca hizmet veren bir kruvaziyer şirketi olan Celestyal, Yunan Adaları, Adriyatik ve Arap Körfezi’nde kaçırılmayacak seyahat deneyimleri için standartları belirlemeye devam ediyor. Yunan kültür mirası üzerine inşa edilen şirket, olağanüstü seyahat deneyimleri sunmayı hedefliyor. Misafirperverlik hem gemide hem de karada gerçek bir kültürel etkileşim sağlar. Her biri 1260 yolcu kapasiteli iki yepyeni gemi işleten Celestyal, 130’dan fazla farklı milletten yılda 100.000’den fazla yolcuyu ağırlayan üst düzey bir ortam oluşturarak son derece kişiselleştirilmiş hizmetlere öncelik vermektedir.

Kaynak: HORECA Trend ve Celestyal

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com