“Sürdürülebilir Gıda İçin Sofralarda Bakliyata Yer Verilmeli” | HORECA Trend
Takip edin!

Gıda Üreticileri

“Sürdürülebilir Gıda İçin Sofralarda Bakliyata Yer Verilmeli” 

Duru Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, bakliyat ürünlerinin gıda sektörünün geleceğine yön vereceğinin altını çizerek, “Küresel ısınma ve iklim değişikliği tehlikesi göz önünde bulundurulduğunda, bakliyatın sürdürülebilir gıda sistemleri açısından önemi çok büyüktür. Bu konudaki farkındalığın artması için çalışmalarımıza devam ediyoruz” dedi.

Yayınlandı

on

Duru Gıda, en doğal ve lezzetli sonuçlar için geleneksel yöntemleri modern metotlarla birleştiren üretim yaklaşımıyla çalışmalarını sürdürüyor. Dünyanın en büyük bulgur üretim hattına sahip olduklarını belirten Duru Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, “Ürünün tohumdan mahsule, paketlemeden sofraya ulaştığı ana kadarki her aşamayı yakından izleyebilmek adına pek çok teknolojik yatırıma imza attık. Tüm çalışmalarımızı mahsulün en doğal, en besleyici haliyle tüketiciye ulaşması için yapıyoruz. Bakliyatın çevreye ve insan sağlığına büyük katkıları olduğunu biliyoruz. Bu nedenle geleceğin dünyası bakliyattadır. Bu konudaki farkındalığın artması için büyük bir sorumluluk üstlenerek çalışmalarımıza devam ediyoruz. Bu anlamda en önemli gündemimiz, ata tohumu geliştirme projemiz olan Ahmet Buğdayı. Türkiye’nin 2 bin yıllık yerli buğdayı olan ve ülkemizin tarım ihracatına önemli katkılar sağlayacak olan Ahmet Buğdayı’nın yeniden tarım sanayiine kazandırılması amacıyla bir proje başlattık. Karamanoğlu Mehmetbey Üniversitesi ile ortaklaşa yürüttüğümüz proje kapsamında, Türkiye’de ağırlıklı olarak kıraç arazilerde ekimi gerçekleştirilen buğdayın daha verimli hale getirilmesi amaçlıyoruz. Bu projeyle ülkemizin buğday üretimindeki verimliliğin arttırılmasına büyük katkı sağlayacağımıza inanıyoruz. Tüm faaliyetlerimizde doğaya saygılı ve sürdürülebilir üretim anlayışına sadık kalarak, yenilenebilir enerji projelerine yatırım yapıyoruz. Sektörde lider marka olarak; tecrübemizi ve bilgi birikimimizi, ekonomimize en yüksek faydayı sağlamak için kullanmaya devam ediyoruz.” dedi.

Emin Duru: Ata Tohumumuz Türk Ekonomisine Büyük Fayda Sağlayacak

Duru Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Emin Duru, “Pandemi, tahıl krizi, küresel ısınma sonucu ortaya çıkan kuraklık ve yağışlardaki dengesizlik, yanlış tarım uygulamaları dünyada tarım ve gıda güvenliği sorunlarına neden olmaya devam ediyor.  Gelecek nesilleri ve dünyanın geleceğini düşünerek yapmak zorunda olduğumuz eylemler var. Bu eylemleri, sürdürülebilirlik stratejimiz doğrultusunda planlı bir şekilde yürüterek sonuç almak zorundayız. Ata tohumu projesi olarak başlattığımız ve Ahmet Buğdayı adını verdiğimiz projemiz sayesinde bulgurda elde ettiğimiz fire düşecek. Yüksek protein içeriği ve verimiyle Ahmet Buğdayı, buğdayda arz güvenliğinin sağlanması yolunda çok değerli bir adım olacak. Duru Gıda olarak bizler, mahsulü ona gözü gibi bakan çiftçilerimizden alıyor ve en iyi ürünün tarladan sofraya taşınması için özen ve hassasiyet gösteriyoruz. Aldığımız geri dönüşlere baktığımızda tüketicimizin Duru markasına güvenerek ürünlerimizi gönül rahatlığı ile tükettiğini anlıyoruz. Bundan aldığımız güç ve motivasyonla projelerimizi hızla ilerletiyoruz. Ahmet Buğdayı projemizle, ata tohumumuz tüm dünya sofralarında hak ettiği değeri fazlasıyla görecek ve Türk ekonomisine de büyük fayda sağlayacak” şeklinde konuştu.

“Duru Gıda Olarak 58 Farklı Ülkeye Kendi Markamızla İhracat Yapıyoruz”

Türkiye’de yenilenebilir enerjiyle sofralara en doğal ve sağlıklı ürünleri kazandırdıklarını söyleyen Emin Duru, “Duru Gıda, 88 yıldır bulgur başta olmak üzere Türkiye’nin en iyi bakliyatlarını tüketicisine sunmak için çalışan ülkenin en eski ve köklü firmalarından biridir. Karaman’da 3 bulgur üretim tesisi, 1 haşlanmış bakliyat & hazır yemek üretim tesisi, 1 bakliyat işleme & eleme tesisi, Edirne’de 1 pirinç paketleme tesisi ve Şanlıurfa’da bakliyat ve hububat tedarik tesisi ile toplamda 7 tesisimiz ve 27 bin metrekare büyüklüğünde bir nihai ürün depomuz faaliyettedir. Mevcut tesislerimizin dışında Duru Pratik için özel yatırımlar yaptık. Bugün Avrupa ülkeleriyle birlikte; Amerika, Kanada, Japonya, Avustralya’nın da aralarında bulunduğu 58 farklı ülkeye kendi markamızla ihracat yapıyoruz. 16 bulgur türü ile çeşitlilik rekorunu elimizde tutuyor, bulgurun en mükemmel haliyle işlenebilmesi adına dünyada doğal taş değirmen kullanan tek firma olarak faaliyet gösteriyoruz.” dedi.

Hayatın Hızlı Akışına Duru Pratik Ürünleriyle Pratik Çözümler

Duru Gıda’nın bulgurun yanı sıra hazır yemek ve haşlanmış ürünleriyle de sektöründe değişimin öncüsü olduğuna vurgu yapan Emin Duru, “Duru’nun 88 yıllık uzmanlığı ve tecrübesiyle geliştirdiğimiz Duru Pratik ailesi, zamana değer veren ancak lezzetten de taviz vermeyenler için sağlıklı ve modern ambalajında tüketicilerimizle buluşuyor. Hayatın hızlı akışında sağlıklı beslenmeyi pratikleştirmeye yönelik çözümler ürettiğimiz haşlanmış ürün grubumuz olan Duru Pratik ailemiz; Duru Pratik Haşlanmış Nohut, Fasulye, Börülce, Kırmızı Fasulye, Mısır, Barbunya, Bezelye, Garnitür ve Aşurelik Buğday çeşitlerinden oluşuyor. Duru Pratik Hazır Yemekte ise Tereyağlı Bulgur Pilavı, Kavurmalı Bulgur Pilavı, Sebzeli Bulgur Pilavı, Nohutlu Bulgur Pilavı, Yeşil Mercimekli Bulgur Pilavı, Garnitürlü Bulgur Pilavı, Barbunya Pilaki ve Kısır olmak üzere 8 farklı ürünümüz bulunuyor. Sağlıklı ve modern ambalajında sunulan Duru Pratik çeşitleri, katkı maddesi ve kimyasal içermeden, ev yemeği tercih eden herkes için kolay çözümler sunuyor.” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Ülker, Dokuz Aylık Bilançosunu Açıkladı

Türkiye’nin lider gıda şirketi Ülker, 2023 yılının dokuz aylık döneminde hem Türkiye hem de ihracat ve yurt dışı operasyonlarıyla büyümeye devam etti. Şirket cirosunu 32 milyar TL’ye ulaştırdı. 

Yayınlandı

on

Ülker Bisküvi*, 2023 yılı dokuz aylık finansal performansını duyurdu. Şirket, Kamuyu Aydınlatma Platformu’na (KAP) yaptığı açıklamada, 2023’un dokuz aylık döneminde cirosunu bir önceki yılın aynı dönemine göre %67 artışla 32 milyar TL’ye ulaştırdığını, Türkiye operasyonunun ciro içindeki payının %65, ihracat ve yurt dışı operasyonunun ciro içindeki payının ise %35 olduğunu belirtti.

Türkiye’de bisküvi ve çikolatada pazar liderliğini sürdürdüklerini dile getiren Ülker CEO’su Mete Buyurgan, “Ülker Bisküvi’nin 9 aylık performansında bisküvi, çikolata ve kek kategorilerinin güçlü operasyonel performanslarının ve yeni lansmanlarımızın da etkisi oldu. Bölgemizde güçlü bir oyuncuyuz, bisküvi pazarında Suudi Arabistan ve Mısır’da liderliğimizi sürdürüyoruz. Kazakistan ve Orta Asya ülkelerinde de güçlü büyüme trendimiz devam ediyor Çevik yönetim anlayışımızın sağladığı güçle şirketimizi daha da ileri taşımak, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınma vizyonuna katkı sağlamak için çalışıyoruz. Attığımız her adımda tüketicilerimiz odağımızda yer alıyor. Üretim, tedarik ve lojistik altyapımızı sürekli geliştirmeye; Ar-Ge, inovasyon ve dijitalleşme ile sürdürülebilirlik alanındaki yatırımlarımızı artırıyoruz. Bu başlıklar altında yakaladığımız başarı, şirketimizin büyüme rakamlarına da olumlu yansıyor. Cumhuriyetimizin 100. yılında da büyüme performansımızı sürdürerek; çalışanlarımız, tüketicilerimiz ve paydaşlarımıza katma değer sağlamaya devam ediyoruz.” değerlendirmesinde bulundu.

Kaynak: HORECA Trend ve Ülker

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Kerevitaş İnovasyonla Büyüyerek Cirosunu 10,7 Milyar TL’ye Yükseltti

Yayınlandı

on

Dondurulmuş gıda ve margarin sektörlerinde Türkiye’de pazar lideri olan Kerevitaş, Temmuz – Eylül ayları arasında satışlarını geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 27 oranında artırarak 4,3 milyar TL net ciro elde ederken, aynı dönemde FAVÖK yüzde 72 artışla 723 milyon TL oldu. İlk dokuz ayda toplam cirosu 10,7 milyar TL’ye ulaşan Kerevitaş’ın aynı dönemde toplam ihracatı 1,2 milyar TL olarak gerçekleşti. Margarin kategorisinde Türkiye yağ ihracatının yüzde 34*’ünü tek başına gerçekleştiren Kerevitaş; Gürcistan, Romanya, Arnavutluk, Kazakistan, Kosova, Madagaskar ve Irak’ta pazar liderliğini korudu.

Kerevitaş’ın lider markası SuperFresh üçüncü çeyrekte bir önceki çeyreğe göre +1,7 puan artışla yüzde 43 paya ulaşarak açık ara sektör liderliğini pekiştirdi. SuperFresh inovasyon odaklı büyüme stratejisi doğrultusunda, sektöre yön veren yenilikçi ürün lansmanlarını sürdürdü. Türkiye margarin pazarında yüzde 100 marka bilinirliğine sahip Bizim Yağ ve Teremyağ gibi önemli markalarıyla yüzde 65,6 ciro payı alarak pazardaki liderliğini korudu.

Altınkılınç: “2023 Yılında Sürdürülebilir Başarımız Devam Ediyor”

Kerevitaş CEO’su Mert Altınkılınç, 2023 yılının ilk 9 ayı itibariyle inovasyon ve sürdürülebilirlik odaklı büyümeye hız kesmeden devam ettiklerini belirterek şunları söyledi: “Kerevitaş olarak faaliyet gösterdiğimiz tüm alanlarda stratejik kanal-kategori bakış açımız doğrultusunda satış gelirlerimizdeki artışı sağlarken, farklı ihtiyaçlara cevap veren ürün portföyümüzü her geçen gün geliştiriyor, inovatif bir bakış açısıyla yenilikçi ürünlerimizi müşterilerimiz ile buluşturuyoruz. Bir yandan T.C. Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanlığı tescilli ilk Ar-Ge merkezlerine sahip olmanın sorumluluğuyla Ar-Ge ve inovasyon yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Türkiye’de sürdürdüğümüz istikrarlı büyümemizle beraber beş kıtada 45’ten fazla ülkeye ihracat gerçekleştirerek ürünlerimizi tüm dünyayla buluşturuyoruz. Yılın ilk dokuz ayındaki sürdürülebilir büyümemizi yılın son çeyreğinde de devam ettirerek 2023 yılını başarılı iş sonuçlarıyla kapatmayı hedefliyoruz.”

Kaynak: HORECA Trend ve Kerevitaş

Devamını Oku

Gıda Üreticileri

Atakey Satışlarını Yüzde 103 Artırdı

Atakey bu yılın üçüncü çeyreğinde bir önceki yılın ayın dönemine göre satışlarını yüzde 103 oranında artırırken, yıl sonu beklentisinin üzerinde kar marjı elde etti.

Yayınlandı

on

Atakey 2023 3. çeyrek net satış hasılatı 661 milyon TL ile geçen yılın aynı çeyreğine kıyasla %103 oranında büyüme gerçekleştirdi. Böylece 9 aylık toplam hasılat 1.44 milyar TL’ye ulaşarak, 6 aylık rakamlara göre %85 artış gösterdi.

Temmuz ayında halka arzını gerçekleştiren şirketin FAVÖK marjı, %32 olan beklentiyi aşarak %37 ‘ye ulaştı.  2023 ün 3. çeyreğinde 187 milyon TL net kar elde edilerek, 9 aylıkta toplam 300 milyon TL kümüle net kar rakamına ulaşıldı. İlk iki çeyrek toplamı 26 bin ton olan mamul satışları 3. çeyreğin sonunda %75 artarak 45 bin ton oldu. Satış gelirlerindeki gelişmelerde ihracat gelişmeleri, güçlü talep artışı, fiyat değişimleri ve ekonomik büyüme faktörleri ön plana çıktı.

Şirket sürdürülebilirlik politikalarını destekleyici adımlarına hız kesmeden devam etti.

Bu bağlamda, Atakey tohumluk patates tarlalarında Sürdürülebilir Tarım Girişimi (Sustainable Agriculture Initiative) platformu tarafından yapılan Çiftlik Sürdürülebilirlik Değerlendirme (Farm Sustainability Assessment ) denetimi sonucunda,  en yüksek seviye olan “Altın (Gold)” derece sertifikasına hak kazandı.

Piyasa koşullarında, mevcut kredi maliyetleri ve fon getirileri dengelenmeye başladığından, finansal borçluluğu düşürme adımları 4. çeyrek itibari ile atılmaya başladı. Portföy genişletme stratejisi kapsamında soğan halkası üreten fabrika yatırımı için ön hazırlıklar tamamlandı.

Kaynak: HORECA Trend ve Atakey

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.