Metro Türkiye, Coğrafi İşaret Tescilli Bursa Siyah İnciri’nin İzindeydi! | HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

Metro Türkiye, Coğrafi İşaret Tescilli Bursa Siyah İnciri’nin İzindeydi!

Yayınlandı

on

Türk mutfağının değerlerini korumak ve gelecek nesillere aktarmak üzere 33 yıldır çalışmalar yürüten Metro Türkiye, “Yerelin İzinde” projesiyle yerel üretici ve yerli ürünler hakkında farkındalık yaratmaya devam ediyor. Şef Şemsa Denizsel iş birliğinde başlanılan projede Coğrafi İşaret Tescilli ve aday ürünleri ön plana çıkaran Metro Türkiye, ürünlerin yetiştiği bölgeye hasat zamanında giderek, geçmişten günümüze hikayesini paylaşıyor ve coğrafi işaret tescilli ürünlerin bilinirliğini artırarak hem profesyonel hem evdeki mutfaklarda daha fazla yer almasını hedefliyor. Kaybolmaya yüz tutmuş yerel tariflerin geleneksel ve çağdaş yorumlarıyla mutfaklarda yer bulması için de farkındalık yaratıyor.

“Yerelin İzinde” projesinin üçüncü durağında, Coğrafi İşaret Tescilli Bursa Siyah İnciri’nin üretim süreçlerine ve tüketim alanlarına şahit olmak için Bursa’nın Karabalçık Köyü’nde yer alan Bursa Siyah inciri bahçesi ziyaret edildi. Düzenlenen geziye Bursa’dan Swissôtel Uludağ Bursa Executive Şefi Güngör Taş, Swissôtel Uludağ Bursa Pasta Şefi Samet Okçu, Divan Bursa Otel Executive Şefi Sercan Yavuz, Uzay Pastanesi Şefi & Üretim Müdürü Ali Muslu ve Pasto Bursa İşletme Sahibi ve Şefi Hakan Doğan ile Ankara’dan danışman çikolata Şefi Gamze Baş, Buselik Şefi Mihta Yıldırımtaş, İstanbul Modern Şefi Tuğçe Mirza Canik ve Red Baloon Şefi Ulaş Durmaz katıldı. Türkiye’nin önde gelen sanatçılarından; oyuncu, yazar ve yönetmen Ezel Akay da projede yer aldı. Bursa’nın köklü geçmişe sahip mutfağı, Bursa Siyah İnciri’nin tarihi ve mutfak kültüründeki yeri gezinin gündemini oluşturdu.

Bursa Siyah İnciri’nin Tarihi ve Kültürel Mirasını Metro Türkiye’nin Desteğiyle Geleceğe Taşıyoruz.”

Geziye incir bahçesinde başlayan katılımcılar, Bursa Siyah İnciri’nin yok olmaması için yapılan çalışmaları ve Coğrafi İşaret Tescilli Bursa Siyah İnciri yolculuğunu dinleyerek olgunlaşan incirleri hasat etti. Bursa Tarım Kooperatifleri Başkanı Osman Özkan; bölgede siyah incir üretimine dair detayları ve Metro Türkiye’nin sağlamış olduğu alım güvencesi ile yerel halka sağladığı ekonomik katkısını anlattı: “Son beş yılda, Metro Türkiye’nin sağlamış olduğu güvence ve kooperatif desteği, bölgenin kalkınmasında kritik bir rol oynadı. Metro’nun yol haritasıyla uluslararası standartlara yükselen Bursa Siyah İnciri’nin kalitesi, sadece ticari değil aynı zamanda kültürel mirasımızı da yüceltti. Metro Türkiye, bu süreçte bizler için rehber oldu. Bursa Siyah İnciri, topraklarımızın emeğini ve özverisini simgeliyor. Bu yüzden, bu değerli ürünün tadına gelecek nesillerin de varabilmesi için el birliğiyle çalışmalıyız. Metro Türkiye’nin katkıları, geleceğe dair umutlarımızı daha da güçlendiriyor; birlikte daha parlak ve bereketli günler bizi bekliyor.”

Bu Özel Ürünü Desteklemek ve Gelecek Kuşaklara Aktarmak İçin Kararlıyız”

Bursa’nın yerel lezzetler ile hazırlanan kahvaltının ardından katılımcılar, Hünkâr Bey Köşkü’nde Ezel Akay’dan İncir Hikâyeleri ve Bursa Mutfağı’nın tarihe ve bölgeye olan sosyolojik katkısını dinledi.  Yerelleşmenin ve geleneksel lezzetlerin sürdürülebilirliğinin ancak Coğrafi İşaretli ürünlerin korunmasıyla mümkün olacağını belirten Metro Türkiye CEO’su Sinem TürüngYerli ve coğrafi işaretli ürüne sahip çıkmanın, ürünü tüketici ile buluşturmanın ve bu ürünlerin tabaklarda yorumlanarak yaşamaya devam etmesinin büyük önem taşıdığına inanıyoruz. Bu anlayışla, gelecek nesillere bırakacağımız kültür mirasını oluşturmak ve eşsiz lezzetleri kayıt altına almak amacıyla 2012 yılında “Coğrafi İşaretli Ürünler” projemizi hayata geçirdik. Coğrafi işaret tescilinin Türkiye’ye gelmesine ön ayak olduk. Bu tescil, geleneksel üretim yöntemlerini ve bölgeye özgü ürünleri gelecek nesillere taşırken aynı zamanda bölgenin ekonomisine de katkı sağlıyor. O günden bu yana coğrafi işaretlerin üretim süreçlerinden üreticilerinin desteklenmesine, bu ürünlerin yurt dışına ihraç edilmesinden restoran menülerine girmesine kadar birçok alanda katma değer yaratacak çalışmalarımızı sürdürmeye devam ediyoruz. Yerel üreticilerle tüketiciler arasında bir köprü kurarak Bursa Siyah İnciri gibi Mersin Kan Portakalından Karacaağaç Pirincine, Taşköprü Sarımsağından Bursa Bıçağına kadar 200’den fazla Coğrafi İşaret Tescilli ve aday ürüne raflarımızda yer veriyoruz” dedi.

Sadece alım yapmakla kalmayıp aynı zamanda ürünlerin tescil süreçleri, paketleme, etiketleme ve sevkiyatı başta olmak üzere eğitim, tanıtım ve pazarlama konularında da kooperatiflere destek olduklarını vurgulayan Türüng; Yerelin İzinde Projesi ile bir yandan da yerel ürünlerimizle yapılan unutulmaya yüz tutmuş tarifleri gün yüzüne çıkarırken aynı zamanda farklı teknik ve yeni bakış açılarıyla ürünlerin kullanım alanlarını genişletmeye, geleneksele ek olarak modern tariflerde de yer almasına öncülük ediyoruz.  Türk mutfağı şeflerimizin yaratıcılığı ile Bursa Siyah İnciri’nin de çok daha farklı yerlere geleceğine eminiz” diye konuştu.

Şef Şemsa Denizsel’den Bursa Siyah İnciri Yorumu

Coğrafi İşaretli Ürünleri, yetiştiği bölgenin kültürel bir parçası olarak gören Metro Türkiye, gastronomik geziyi İsabey Mahalle Konağı’nda sürdürdü. Katılımcılar burada; Şef Şemsa Denizsel’in, Esebey Kadınları Tarımsal Kalkınma Kooperatifi katkısı ile bölgenin geleneksel lezzetlerini yorumladığı ve Bursa Siyah İnciri’ni entegre ettiği özel menüyü deneyimledi. Şef Şemsa Denizsel; “Metro Türkiye ile ‘Yerelin İzinde’ yolculuğumuzda bu sefer mucizevi meyve incirin en değerli cinslerinden biri Bursa Siyah İncirini keşfediyoruz. Menüyü oluştururken binlerce çiçeğin tohumlarını bir arada sunan bu meyvenin bana verdiği heyecan ve ilhamla farklı teknikleri bölgenin teruarında olan diğer malzemelerle birleştirdim. Geliştirdiğim her reçetede incirin tadını farklı pişirme teknikleri ile katmanlı olarak almanızı sağlamak istedim. Mutfağımızda başlangıç, ana yemek ve tatlıda kullanımı ile nadir meyvelerden olan Bursa Siyah İnciri, umarım bana verdiği ilham gibi tüm şeflerimize ilham olur.” cümleleriyle menüyü sundu. Menüde; İncirli Peynir Salatası, İncir Sirkesi Marineli Kuzu Kol, İncirli Süzme Köy Yoğurdu, Oturtma Tatlısı gibi inovatif lezzetler yer aldı.

Peki, Siz İncir Hakkında Bunları Biliyor Muydunuz?

Bir incir yerken ağzınızda çıtırdadığını hissettiğiniz her bir parçacık bir çiçeğe karşılık gelen bir tohumdur. Dolayısıyla incirin üreyebilmesi için, bu tohumların toprağa ulaşması gerekir. Ama daha önemlisi, o çiçeklerin en başından bir şekilde döllenmesinin gerekmesidir. Bu sıra dışı çiçeği dölleyen sıra dışı bir hayvan grubu vardır: Agaonidae ailesine mensup incir arısı olarak bilinen bir arı grubudur.

Kaynak: HORECA Trend ve Metro Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HORECA Tedarik

Konforlu ve Şık Servislerin Anahtarı: Bambum Reeds Tepsi

Göz alıcı bir sunum ve konforlu servis için özel olarak tasarlananBambum Reeds Tepsi, çay ve kahve ikramlarını kusursuz hale getiriyor. Hazeran görünümlü şık detayları ve fonksiyonelliği ile servis ihtiyaçları için ideal bir yardımcı olan Bambum Reeds Tepsi, 2 farklı boyutuyla her ihtiyaca yanıt veriyor.

Yayınlandı

on

Doğal ve sağlıklı bir yapıya sahip bambu mutfak gereçleri ile öne çıkanBambum yeni ürünü olan Reeds Tepsi’yi satışa sundu.

Zarif bambu dokusu, doğal ve sıcak bir atmosfer oluştururken dayanıklılığı ile uzun ömürlü bir kullanım vadediyor. Çaydanlıklardan başlayarak atıştırmalıklara kadar geniş bir yelpazede servis imkânı sunanBambum Reeds, her anı özel kılıyor. Sunumlara zarafet kazandırırken aynı zamanda modern bir dokunuş sunan Bambum Reeds Tepsi, pratik tutma kulpları ile tepsiyi rahatça taşımanıza olanak tanıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Bambum

Devamını Oku

İklimlendirme (Isıtma&Soğutma)

Otellerin Devası Güneş, Isıtma Sorununu da Çözüyor

Oteller için enerji, personel, yiyecek ve içecek giderlerinden sonra 3’üncü büyük gider kalemi. Ancak işletmeler son yıllarda artan enerji fiyatları nedeniyle enerji giderlerini karşılamada zorluk çekiyor. İşletmeciler, artan enerji fiyatları ile mücadele edebilmek, kâr marjlarını koruyabilmek ve çevresel sürdürülebilirliği sağlayabilmek için çözümü güneş enerjisi santrali (GES) yatırımında buluyor.

Yayınlandı

on

Otellerin GES yatırımı sonrası ele aldıkları ilk konu ise ısıtma sistemleri oluyor, çünkü ısıtma sistemleri, otellerde tüketilen enerjiden yüzde 40 pay alıyor.

Türkiye’deki ticari yapılar arasında en yüksek enerjiyi yüzde 35’lik payla otel işletmeleri tüketiyor.Düşük kâr marjlarıyla çalışan otel işletmeleri, son yıllarda artan enerji maliyetleri ile mücadele edebilmek için Güneş Enerjisi Santrali (GES)yatırımlarına ağırlık verdi.

Çukurova Isı Pazarlama Müdürü Osman Ünlü, otel işletmelerinin GES yatırımlarının ısıtma sistemlerinin renovasyonunu da beraberinde getirdiğini açıkladı:

Otellerde Tüketilen Enerjiden Yüzde 40 Pay Alıyor

“Otellerin GES yatırımı sonrası ele aldıkları ilk konu ısıtma sistemleri oluyor. Çünkü ısıtma sistemleri, otellerde tüketilen enerjiden yüzde 40 pay alıyor. Bu nedenle işletmeler, yenilenebilir enerjiden elde ettikleri elektriği; kafe, restoran, amfi gibi açık alanların ısıtmasında değerlendirmek istiyor. Bu durum elektrikle çalışan ısıtma sistemlerine talebi artıyor.” dedi.

Osman Ünlü, otellerde elektrik enerlisinin etkin kullanılması için elektrikli ısıtıcı seçiminde dikkat edilmesi gereken kriterleri de paylaştı:

“Doğru ürün seçimi, doğru keşif ve projelendirme süreci ile başlıyor. Hatalı bir keşif ve projelendirme hem enerji tüketimini artırıyor hem de konfor şartlarını sağlayamıyor. Çukurova Isı olarak, müşterilerimize ücretsiz keşif ve projelendirme hizmeti de sunuyoruz.

Doğru keşif ve projelendirme süreci sonrasında ise cihaz seçimine dikkat edilmesi gerekiyor. Çünkü doğru elektrikli ısıtıcı tercih ederek açık alanları yüzde 40 daha tasarruflu ısıtmak mümkün. Ancak piyasadaki her elektrikli ısıtıcı, konfor ve tasarruf kriterlerini karşılamıyor. Isıtıcıların donanımsal özelliklerine dikkat etmek gerekiyor.

Isıtma Verimini Yüzde 28 Arttırıyor

Elektrikli ısıtıcılarda reflektör önemli donanımsal özellikler arasında yer alıyor. Goldsun elektrikli ısıtıcılarımızda bulunan özel reflektör, ampulden çıkan ışınların tümünün cisimlere yansımasını sağlayarak, ısıtma verimini yüzde 28’lere varan oranlarda arttırıyor.

Yüzde 40 Daha Verimli

Elektrikli ısıtıcılarda verimlilik denilince dikkat edilmesi gereken kriterlerden bir diğeri ise ‘halojen lamba’ oluyor. Halojen lambaya sahip bir ısıtıcı, standart rezistanslı elektrikli cihazlara göre yüzde 40 daha verimli oluyor. Çukurova Isı olarak, Goldsun elektrikli ısıtıcılarımızın sahip olduğu yüksek yoğunluklu halojen ampul ile ısıtmada yüzde 40 daha fazla verim sağlıyoruz. Çünkü harcadığı elektrik enerjisinin yüzde 99’nu ısıya dönüştüren halojen ampul, anında ve etkin ısıtma sağlıyor. Aynı zamanda otel müşterilerine konforlu bir ortam da sunuyor.” diyerek sözlerini tamamladı.

Kaynak: HORECA Trend ve Çukurova Isı

Devamını Oku

Un

Panpan Un’dan Evde Ramazan Pidesi Yapımı İçin Özel Un Çeşidi

Kalabalık ramazan sofraları, birbirinden lezzetli yemekler, salatalar, hamur işleri ve tatlılar… Özenle hazırlanan sofraların olmazsa olmazı çıtır mı çıtır, bol susamlı, mis kokulu ramazan pidesi… PanPan Un’un Özel Amaçlı Baklava-Börek-Mantı Unu ile evde ramazan pidesi yapabilir ve mutfağınızın lezzet uzmanı siz olabilirsiniz.

Yayınlandı

on

PanPan Un, mutfaklarda tüketim alışkanlıklarını değiştiriyor. Unun uzmanlık gerektirdiğini, lezzet sırrının kullanım amacına uygun ürün seçimi olduğunu ve kullanılan doğru unla herkesin doğru lezzete ulaşacağını belirten marka, zengin ürün portföyü ile ‘evde lezzet uzmanı şimdi sizsiniz’ diyor. Lezzetli hamur işleri, börekler, incecik ve kolay açılabilir yufkalar, kıyır kıyır baklavalar ve enfes mantılar için Özel Amaçlı Baklava-Börek-Mantı Unu’nu öneren PanPan ile herkes kendi mutfağının lezzet uzmanı oluyor.

PanPan ile Her Lezzetin Unu Ayrı

Evlerin her ihtiyacına uygun, yüksek nitelikli ve lezzetli un seçenekleri, zengin buğday karışımları ve özel harmanlama reçetesi ile PanPan Un ‘Her lezzetin unu ayrı’ sloganıyla fark yaratıyor. PanPan Un’un, tam buğday, sade kek, özel amaçlı baklava-börek-mantı ve özel amaçlı buğday unu olmak üzere 4 farklı ürün grubu kullanım amaçlarına uygun olarak ayrılıyor. PanPan Un Danışman Şefi İbrahim Arslanoğlu’nun PanPan Baklava-Börek-Mantı Unu ve ile hazırlanan ‘Ramazan Pidesi’ tarifi;

Malzemeler: 

  • 7 su bardağı / 1 kg PanPan Özel Amaçlı Baklava Börek Mantı Unu 
  • 20 gr Yaş Maya 
  • 6 yemek kaşığı / 100 gr Tereyağı 
  • 2 su bardağı / 800 ml Soğuk Su 

Üzeri için: 2 adet Yumurta Sarısı 

                  Susam / Çörekotu 

PanPan Özel Amaçlı Baklava-Börek-Mantı Unu’nu, suyu ve tuzu hamur yoğurma makinesine ekleyin, 15 dakika orta devirde yoğurun. Mayayı ekleyin ve 5 dakika daha yoğurun. Tereyağını ekleyin ve 5 dakika daha yoğurun. Hazır olan hamuru 20 dakika dinlendirin. Sonrasında hamuru üçe bölün ve beze olacak şekilde yuvarlayın. Her bir bezeyi pişireceğiniz bir tepsiye alın, üzerini hava almayacak şekilde streç film ile kapatın. 1 saat bu şekilde oda sıcaklığında mayalandırın. 

Fırını alt üst ısı ve fan açık şekilde (turbo) 220 C dereceye ısıtın. 

Mayalanan hamurun üzerine yumurta sarısı sürün, parmak uçlarınızla klasik ramazan pidesi şeklini verin. Üzerine çörek otu veya susamı dilediğiniz gibi ekleyin. Hazır olan hamuru hızlı şekilde fırına atın ve 10-14 dakika sürekli kontrol ederek pişirin. 

Not: Hamura şekil verdikten sonra hemen pişmeli, yoksa iz verdiğiniz yerlerden kabarır ve klasik ramazan pidesi görüntüsünü elde edemezsiniz. Bu sebeple hamurlara tek tek şekil verin ve tek tek pişirin.

Kaynak: HORECA Trend ve PanPan Un

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.