Trakya Üniversitesi Yemek Listesi, Eylül 2023 | HORECA Trend
Takip edin!

Catering

Trakya Üniversitesi Yemek Listesi (Eylül 2023)

Trakya Üniversitesi Yemek Listesi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öncelikli kılarak, öğrenci ve çalışanlarına en kaliteli hizmeti sunma amacındadır. Trakya Üniversitesi’nin profesyonel mutfakalrda gerçekleştirdiği yemek üretimi ile bu lezzetli yemekler, yemekhanelerde öğrenci ve çalışanlarla buluşmaktadır.

Yayınlandı

on

Trakya Üniversitesi Yemek Listesi, öncelikli olarak yeterli ve dengeli beslenmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda, yemek menülerinin hazırlığı, merkez diyetisyenler ve gıda mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Öğrenci ve çalışanların besin öğeleri, enerji ve kalori ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, aylık menüler titizlikle planlanmaktadır.

Trakya Üniversitesi Yemek Litesi (Eylül 2023, 1. Hafta)

04.09.2023
Pazartesi
05.09.2023
Salı
06.09.2023
Çarşamba
07.09.2023
Perşembe
08.09.2023
Cuma
*TARHANA ÇORBA
*ETLİ NOHUT
*SEBZELİ BULGUR PİLAVI
*YOĞURT
*YARMA ÇORBA
*İZMİR KÖFTE
*ERİŞTE
*SUPANGLE
*EZOGELİN ÇORBA
*TAVUKLU SULTAN KEBABI
*ZYT.KABAK YEMEĞİ
*AYRAN
*ŞEHRİYE ÇORBA
*KIYMALI SEBZE GRATEN
*PİRİNÇ PİLAVI
*MEYVE
*MERCİMEK ÇORBA
*ÇÖKERTME KEBABI
*SPAGETTİ NAPOLİTEN
*MEVSİM SALATA

Trakya Yemek Litesi (Eylül 2023, 2. Hafta)

11.09.2023
Pazartesi
12.09.2023
Salı
13.09.2023
Çarşamba
14.09.2023
Perşembe
15.09.2023
Cuma
*ROMEN ÇORBA
*ETLİ KURU FASULYE
*ŞEH.PİRİNÇ PİLAVI
*MEYVE
*TARHANA ÇORBA
*TAVUK BUT PATATES KIZARTMASI
*SPAGETTİ NAPOLİTEN
*AYRAN
*DOMATES ÇORBA
*KIYMALI BİBER DOLMA
*PATATESLİ BÖREK VİŞNE KOMPOSTO
*EZOGELİN ÇORBA
*SEBZE SOTELİ FIRIN KÖFTE
*ŞEH.BULGUR PİLAVI
*HAVUÇ TARATOR
*MERCİMEK ÇORBA
*FIRIN BALIK
*ZYT.BARBUNYA
*İRMİK HELVASI

Yemek Litesi (Eylül 2023, 3. Hafta)

18.09.2023
Pazartesi
19.09.2023
Salı
20.09.2023
Çarşamba
21.09.2023
Perşembe
22.09.2023
Cuma
*MERCİMEK ÇORBA
*ETLİ TAZE FASULYE
*PİRİNÇ PİLAVI
*CACIK
*TOYGA ÇORBA
*ŞEHRİYELİ GÜVEÇ
*ZYT.TÜRLÜ
*BROWNİ
*TARHANA ÇORBA
*TAVUK SOTE
*ERİŞTE
*AYRAN
*BROKOLİ ÇORBA ETLİ NOHUT BULGUR PİLAVI MEYVE *EZOGELİN ÇORBA
*SALÇALI KÖFTE
*FIRIN MAKARNA
*KARIŞIK KOMPOSTO

Yemek Litesi (Eylül 2023, 4. Hafta)

25.09.2023
Pazartesi
26.09.2023
Salı
27.09.2023
Çarşamba
28.09.2023
Perşembe
29.09.2023
Cuma
*DÜĞÜN ÇORBA
*ETLİ KURU FASULYE
*ŞEH.PİRİNÇ PİLAVI
*YOĞURT
*YAYLA ÇORBA
*PÜRELİ MİSKET KÖFTE
*SPAGETTİ NAPOLİTEN
*MEVSİM
*SALATA
*DOMATES ÇORBA
*TAVUK BAGET
*PATATES KIZARTMASI
*BULGUR PİLAVI
*AYRAN
*TARHANA ÇORBA
*ETLİ BEZELYE
*PEYNİRLİ BÖREK
*MEYVE
*MERCİMEK ÇORBA
*TAS KEBABI
*ERİŞTE
*KALBURABASTI

Not: Trakya Üniversitesi Yemek Listesi, Trakya Üniversitesi Beslenme Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün üniversite web sitesindeki yayınladığı liste kaynak alınarak hazırlanmaktadır.

Trakya Üniversitesi Yemek Listesi Hk.

TrakyaÜniversitesi, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, öğrenci ve çalışanlarına sağlıklı yemek seçenekleri sunma konusunda da oldukça hassastır. Trakya Üniversitesi Yemek Listesi, Trakya Üniversitesi Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan Beslenme Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Beslenme Hizmetleri Şube Müdürlüğü, gıdanın sadece maddi değil, insan sağlığına olan katkısını da göz önünde bulundurarak hizmet vermektedir. Bu özenli hizmet, Beslenme Şube Müdürü önderliğinde profesyonel bir ekip tarafından yürütülmektedir. Her bir mutfak için sorumlu bir diyetisyen ya da gıda mühendisi bulunmaktadır.

Trakya Üniversitesi Yemek Listesi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öncelikli kılarak, öğrenci ve çalışanlarına en kaliteli hizmeti sunma amacındadır.

Reklam
Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Catering

Okul Kantincilerine, Çiğ Köfte Uyarısı!

Okul kantinlerinin bir çoğunda şekerli ürünlerin satılması önlenemezken İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ‘okul kantinleri’ konusunda bir toplantı yaptı. 

Yayınlandı

on

Yazar:

Okul kantinlerinin bir çoğunda şekerli ürünlerin satılması önlenemezken İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ‘okul kantinleri’ konusunda bir toplantı yaptı.

Birlik Başkanı Yalçın Ata’nın kantinci esnafına, “Çocuklara ürün satarken aşırı özen gösterelim. Örneğin çiğ
köfteyi yapın, öğleye kadar dolapta tutun” önerisi ise dikkat çekti.

Kantinciler Odası’nın toplantısında konuşan Başkan Özgür Yavuz, okul kantinlerinin işletmecileri ve çalışanlarına, öğrencilere şeker ve yasaklı ürünlerin satılmaması, konusunda telkinde bulundu. İzmir Kantinciler Odası’nın düzenlediği istişare toplantısında okul kantini işletmecileri ve çalışanları biraraya geldi. Toplantıya İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata, Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu, İESOB Başkanvekili Ali Üstün, İzmir Büfeciler Odası Başkanı Selehattin Arslan, Altındağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tayfun Çıracı, İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Sırtı ile Ege Bölgesi’ndeki illerde faaliyet gösteren kantinciler derneklerinin
başkanları katıldı.

Birlik Başkanı Yalçın Ata’nın kantinci esnafına, “Çocuklara ürün satarken aşırı özen gösterelim. Örneğin çiğ köfteyi yapın, öğleye kadar dolapta tutun” önerisi ise dikkat çekti. 

Toplantıda konuşan İzmir Kantinciler Odası Başkanı Özgür Yavuz, Aralık başında yayınlanan yönetmelik hakkında Ankara’da Bakanlık nezdinde ve İzmir’de mülki idarelerde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ürün satarken dikkat.. Öğrencileri kendi evlatlarından ayırmadıklarını belirten Yavuz, kantin işletmecilerinden şekerli gıdaları ve yasaklı ürünleri satmamaları istedi. Öğretmenlerden sonra öğrencilerin kendilerine emanet edildiğini hatırlatan Başkan Yavuz, ‘Çocuklara ürün satarken aşırı özen gösterelim. Örneğin çiğ köfteyi yapın, öğleye kadar dolapta tutun. Ben de sizler de kendi çocuklarımızın sabah sabah çiğ köfte yemesini istemeyiz. Aynı şekilde dünya şekere savaş açtı, kanseri çağıran ürün, biz de en azından kantinlerimizde şeker ve şeker
ürünlerine yer vermeyelim. Bugüne kadar İzmir’de hep sorumluluklarımız ticaretimizden önce geldi, bundan sonra da bu anlayışı sürdüreceğimize gönülden inanıyorum’ dedi.

“İzmir’deki Okul Kantinlerinde İstenmeyen Durumlar Yaşanmıyor”

İESOB yanınızda İzmir Birliği’nin tüm imkanları ile Kantinciler Odası’nın ve üyelerinin yanında olduğunu vurgulayan İESOB Başkanı Yalçın Ata da, Özgür Yavuz’un ve oda yöneticilerinin çalışmalarını yakından izlediklerini kaydetti. Okul kantinlerinin sorumluluğu ağır bir mesleği icra ettiğini kaydeden Ata, İzmir’de okul
kantinlerinde istenmeyen durumların yaşanmadığına dikkat çekti. Özgür Yavuz ile ülke genelinde okul kantinlerinin çalışmasını düzenleyen yasa ve yönetmelikler üzerinde çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Reklam

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku

Catering

Sağlık Çalışanları Hastane Yemeğinden Hastanelik Oldu

İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli 100’e yakın sağlık personeli hastanede çıkan yemekten zehirlendi.

Yayınlandı

on

Yazar:

İstanbul Esenyurt Necmi Kadıoğlu Devlet Hastanesi’nde görevli 100’e yakın sağlık personeli hastanede çıkan yemekten zehirlendi.

Kamu hastanelerinde çıkan yemeklerin içerisinden çıkan yapancı cisimler, yemeklerin tatsız olması sağlık personeli tarafından eleştiriliyordu. Ancak bu kez sağlık personeli hastanede çıkan yemekten zehirlendi.

Hastane yönetimi konu hakkında açıklama yapmazken, zehirlenen 10 sağlık personelinin hastane yatarak tedavi gördüğü bildirildi.

Kaynak: Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku

Catering

Bayraklı Şehir Hastanesi’nde Sağlık Çalışanları Yemeklerden Şikayetçi

Bayraklı Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının yemekhaneye erişmekte zorlanırken bir de kalitesiz ve yetersiz yemek hizmeti verilmesinden kaynaklı olarak kimi zaman aç kalarak çalışmak zorunda kaldıkları öne sürüldü.

Yayınlandı

on

Yazar:

İzmir Bayraklı Şehir Hastanesi’nde özel bir şirket aracılığıyla sağlanan yemek hizmetlerinde yaşanan sorunlar gündeme geldi.

Bayraklı Şehir Hastanesi’nde sağlık çalışanlarının yemekhaneye erişmekte zorlanırken bir de kalitesiz ve yetersiz yemek hizmeti verilmesinden kaynaklı olarak kimi zaman aç kalarak çalışmak zorunda kaldıkları öne sürüldü. Sağlık çalışanlarından gelen şikayetler üzerine Türk Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Şenol Atıcı açıklamalarda bulundu.

Atıcı, sağlık çalışanlarının zorlu çalışma koşulları içerisinde bir de yemek sorunu ile uğraşmak zorunda bırakıldığını adeta açlıkla sınandıklarını vurguladı.

Türk Sağlık-Sen İzmir 2 Nolu Şube Başkanı Atıcı, “Sağlık çalışanlarımızdan gelen şikâyetlere göre; yemeklerin az sayıda olması, yemekhanelerin çalışma ortamına uzak olması, personellerin yemek sırasında fazla beklemesi ve hatta yemek yiyemeden birimlerine dönmesi, yemeklerin kalitesiz olduğu tarafımıza iletilmiştir.  Ülkemizde enflasyon başını almış giderken, gün aşırı nöbetler tutan, 7/24 saat açık hizmet veren hastanelerimizde fedakârca çalışan sağlık çalışanları zamlar ve bir de tasarruf tedbirleri ile sıkıntıya girmiştir. Bunların üzerine zaten başlı başına sorunların yaşandığı sağlık sektöründe yemek dahi yiyemeyen sağlık çalışanlarımızın motivasyonunun yüksek olmasını nasıl bekleyebiliriz” diye konuştu.

“Çalışanlarımız Sağlıklı ve Doyurucu Yemek Yiyememekte”

Sağlıkta yemek hizmetlerinin özelleştirilmesine yıllar önce karşı çıktıklarını ifade ettiklerini hatırlatan Atıcı şunları söyledi: “Yemek hizmetleri özelleştirilirken defalarca bunun yanlış olduğunu ifade etmemize rağmen dinleyen olmamıştı. Bugün geldiğimiz nokta da maalesef çalışanlarımız sağlıklı ve doyurucu yemek yiyememekte ve hatta yemek dahi yiyememektedir. Bunun sorumlusunun da çalışılan yemek firmasıyla ilgili olduğu ve hastanelerdeki yemek sorununun ne kadar büyük olduğu ortadadır. Bu sorunun bir an önce düzeltilmesi gerekmektedir.”

Sağlık Bakanlığı’na Çağrı

Türk Sağlık-Sen olarak Bayraklı Şehir Hastanesi’nde yaşanan yemek sorununun bir an önce giderilmesi konusunda Sağlık Bakanlığına çağrıda bulunan Türk Sağlık-Sen İzmir 2Nolu Şube Başkanı Atıcı son olarak şunları kaydetti: “Çok acilen yemek sorunun düzeltilmesi ve işini yapamayan yemek firmalarının ortadan kaldırılması ve yemek hizmetlerinin tekrardan kamu eli ile yapılması tek çare olacaktır. Hastanelerimizde yemekhanelerin tekrar açılması ve steril ortamda yemek yapımının sağlanması, yeterli düzeyde kaliteli ve sağlıklı olması gerekmektedir. Tasarruf tedbiri açısından da bunun uygun olacağı kanaatindeyiz. Türk sağlık sen olarak bu konunun takipçisi olacağımızı kamuoyuna duyuruyoruz.”

Reklam

 

Kaynak: HORECA TREND ve Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com