Gazi Üniversitesi Yemek Listesi (Eylül 2023) - HORECA Trend
Takip edin!

Catering

Gazi Üniversitesi Yemek Listesi (Eylül 2023)

Gazi Üniversitesi Yemek Listesi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öncelikli kılarak, öğrenci ve çalışanlarına en kaliteli hizmeti sunma amacındadır. Gazi Üniversitesi’nin toplamda 4 mutfakta gerçekleştirdiği yemek üretimi; Kültür Merkezi, Eczacılık Fakültesi, Mühendislik Mimarlık Fakültesi ile B Blok Mutfakları’nda yapılmakta ve bu lezzetli yemekler, 25 farklı yemekhanede öğrenci ve çalışanlarla buluşmaktadır.

Yayınlandı

on

Gazi Üniversitesi Yemek Listesi, öncelikli olarak yeterli ve dengeli beslenmeyi hedeflemektedir. Bu doğrultuda, yemek menülerinin hazırlığı, merkez diyetisyenler ve gıda mühendisleri tarafından gerçekleştirilmektedir. Öğrenci ve çalışanların besin öğeleri, enerji ve kalori ihtiyaçları göz önünde bulundurularak, aylık menüler titizlikle planlanmaktadır.

Gazi Üniversitesi Yemek Litesi (Eylül 2023, 1. Hafta)

04.09.2023
Pazartesi
05.09.2023
Salı
06.09.2023
Çarşamba
07.09.2023
Perşembe
08.09.2023
Cuma
*DÜĞÜN ÇORBASI
*ETLİ BEZELYE
*ETSİZ BEZELYE
*PİRİNÇ PİLAVI
*MEYVE
*MERCİMEK ÇORBASI
*TAS KEBABI
*ETSİZ PATATES
*BULGUR PİLAVI
*YOĞURT
*PATLICAN MUSAKKA
*ETSİZ PATLICAN
*PİRİNÇ PİLAVI
*YOĞURTLU PANCAR
*MEYVE
*MERCİMEK ÇORBASI
*DALYAN KÖFTE
*ETSİZ KABAK SOSLU MAKARNA
*AKDENİZ SALATA
*ŞEHRİYE ÇORBA
*TAVUK BAGET / PAT. KIZ.
*MANTAR KAVURMA
*TAZE FASÜLYE
*SÜTLAÇ

Gazi Yemek Litesi (Eylül 2023, 2. Hafta)

11.09.2023
Pazartesi
12.09.2023
Salı
13.09.2023
Çarşamba
14.09.2023
Perşembe
15.09.2023
Cuma
*MERCİMEK ÇORBASI
*ET SOTE
*ETSİZ BEZELYE
*MELEK PİLAVI
*BAKLAVA
*EZOGELİN ÇORBASI
*FIRIN PATATES
*ETSİZ PATATES
*SEBZELİ MAKARNA
*YOĞURT
*DOMATES ÇORBASI
*TERBİYELİ KÖFTE
*ETSİZ KABAK
*KISIR
*MEYVE
*YAYLA ÇORBASI
*TAV.ŞEH.GÜVEÇ
*ŞEHRİYELİ PİLAV
*SEBZELİ MAKARNA
*YOĞURT
*KÖYLÜ ÇORBASI
*SEBZELİ KEBAP
*ETSİZ SEBZE TÜRLÜ
*PİRİNÇ PİLAVI
*MEYVE

Yemek Litesi (Eylül 2023, 3. Hafta)

18.09.2023
Pazartesi
19.09.2023
Salı
20.09.2023
Çarşamba
21.09.2023
Perşembe
22.09.2023
Cuma
*EZOGELİN ÇORBASI
*ETLİ NOHUT YEMEĞİ
*ETSİZ NOHUT
*PİRİNÇ PİLAVI
*YOĞURTLU PANCAR
*DÜĞÜN ÇORBASI
*ÖZBEK PİLAVI
*PİLAV
*YEŞİL MERCİMEK PİYAZI
*MEYVE
*ARABAŞI ÇORBASI
*İZMİR KÖFTE
*ETSİZ PATATES
*SOSLU MAKARNA
*SÜTLAÇ
*MERCİMEK ÇORBASI
*KABAK DOLMA / YOĞURT
*ZYT.LI KABAK DOLMA
*SU BÖREĞİ *MEYVE
*DOMATES ÇORBASI
*TAVUK SHINITSEL / PAT.KIZ.
*MANTAR KAVURMA
*BULGUR PİLAVI
*CACIK

Yemek Litesi (Eylül 2023, 4. Hafta)

25.09.2023
Pazartesi
26.09.2023
Salı
27.09.2023
Çarşamba
28.09.2023
Perşembe
29.09.2023
Cuma
*MERCİMEK ÇORBASI
*ANTEP USULÜ PATATES
*ETSİZ ANTEP USULÜ PAT.
*PİRİNÇ PİLAVI
*MEYVE
*KÖYLÜ ÇORBASI
*FIRIN TAVUK BUT
*ETSİZ BEZELYE
*PİRİNÇ PİLAVI
*SALATA
*YAYLA ÇORBASI
*MANTAR SOSLU SAHAN KÖFTE
*MANTAR KAVURMA
*BULGUR PİLAVI
*MEYVE
*TARHANA ÇORBASI
*ETLİ BİBER DOLMA/YOĞ.
*ZYT.LI BİBER DOLMA
*ERİŞTE
*TRİLEÇE
*ŞEHRİYE ÇORBASI
*ETSİZ KURU FASÜLYE
*PİRİNÇ PİLAVI
*YOĞURT

 

Not: Gazi Üniversitesi’nde 2022 yılından itibaren yemekhanelerdeki öğle yemeklerinde ayda bir gün, Türkiye’nin farklı bir yöresine özgü (yöresel) yemek menüsü verilmektedir.

* Gazi Yemek Listesi, Gazi Üniversitesi Beslenme Hizmetleri Şube Müdürlüğü’nün üniversite web sitesindeki yayınladığı liste kaynak alınarak hazırlanmaktadır. Ana yemekler, vejetaryen yemek tercih edenler için alteratifli olarak sunulmaktadır.

Gazi Üniversitesi Yemek Listesi, uzman diyetisyenler tarafından hazırlanmaktadır.

Gazi Üniversitesi Yemek Listesi, uzman diyetisyenler tarafından hazırlanmaktadır.

Gazi Üniversitesi Yemek Listesi Hk.

Gazi Üniversitesi, eğitim ve öğretim faaliyetlerinin yanı sıra, öğrenci ve çalışanlarına sağlıklı yemek seçenekleri sunma konusunda da oldukça hassastır. Gazi Üniversitesi Yemek Listesi, Sağlık Kültür ve Spor Daire Başkanlığı bünyesinde yer alan Beslenme Hizmetleri Şube Müdürlüğü tarafından özenle hazırlanmaktadır.

Beslenme Hizmetleri Şube Müdürlüğü, gıdanın sadece maddi değil, insan sağlığına olan katkısını da göz önünde bulundurarak hizmet vermektedir. Günlük olarak ortalama 13.000-14.000 arasında öğrenci ve çalışana yemek sunumu gerçekleştirmişken, 01.11.2019 tarihinde Hacı Bayram Veli Üniversitesi’ne devredilen bölümler sonrası bu sayı 11.000’e düşmüştür.

Bu özenli hizmet, Beslenme Şube Müdürü önderliğinde toplamda 6 diyetisyen ve 5 gıda mühendisinden oluşan profesyonel bir ekip tarafından yürütülmektedir. Her bir mutfak için sorumlu bir diyetisyen ya da gıda mühendisi bulunmaktadır. Bu ekip dışında, 156 kişilik hizmet personeli ile yemek hizmeti verilmekte, bu personelin tamamının alanlarıyla ilgili sertifika veya yeterlilik belgeleri bulunmaktadır.

Reklam

Gazi Üniversitesi’nin toplamda 4 mutfakta gerçekleştirdiği yemek üretimi; Kültür Merkezi, Eczacılık Fakültesi, M.M.F. ve B Blok Mutfakları’nda yapılmakta ve bu lezzetli yemekler, 25 farklı yemekhanede öğrenci ve çalışanlarla buluşmaktadır.

Gazi Yemek Listesi, sağlıklı ve dengeli beslenmeyi öncelikli kılarak, öğrenci ve çalışanlarına en kaliteli hizmeti sunma amacındadır.

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Catering

Labada Catering, Davetlilerine Unutulmaz Bir Deneyim Yaşatmak İsteyenleri Bekliyor

Adını doğada kendiliğinden yetişen değerli bir bitkiden alan ve Türkiye’nin turizm kenti Denizli’de 2019’dan bu yana misafirlerini ağırlayan Labada, catering hizmetiyle de misafirlerine gastronomik bir deneyim yaşatmak isteyenlerin yanında oluyor.

Yayınlandı

on

Hikayesine BND Group çatısı altında Denizli’de başlayan Labada, Denizli’nin simge restoranı olarak bölgenin gastronomi birikimine ve kültürel zenginliğine sahip çıkıyor. Brasserie ve patisserie alanlarının yanı sıra catering ve event hizmetiyle de Labada, kişiye, konsepte ve kuruma uygun olarak oluşturduğu deneyim tasarımlarıyla gastronomik ihtiyaçlarınızın çözüm ortağı olarak konumlanıyor.

Tamamen özgün ve zamandan bağımsız tasarımları, yerel ve mevsimsel malzemelerle harmanladığı lezzetleriyle Labada Catering, özel günlerinize profesyonel ve lezzetli bir yol sunuyor. Oluşturduğu davet konseptleri ve detaylara kattığı rafine dokunuşlarla Denizli’de bu alandaki tek marka olan Labada Catering, alanında uzman, trendleri yakından takip eden, güler yüzlü ve yenilikçi yönetim ekibiyle de fark yaratan etkinliklere imza atıyor.

Bu zamana kadar Pamukkale Hierapolis Antik Kent Gece Müzeciliği Açılış Organizasyonu, Efes Antik Kent Gece Müzeciliği Açılış Organizasyonu, Buldan’s Markası’nın İstanbul – Bağdat Caddesi’ndeki açılış organizasyonu, Kız Kulesi Restorasyon Basın Lansmanı, Aydem Yenilenebilir Enerji’nin düzenlediği Ekolojik Şenlik kapsamında kurumsal marka pikniği gibi önemli etkinliklerde binlerce kişiye hizmet veren Labada Catering, Denizli başta olmak üzere Türkiye’nin birçok şehrinde Labada farkını sunmaya devam ediyor. Labada Catering, aynı zamanda her gün 1500 kişiyi aşkın servis kapasitesi ile kurumsal firmaların günlük catering ihtiyaçlarını karşılıyor.

Kurumsal markalar için modern ve sıra dışı dokunuşlarla özel konseptler oluşturan Labada Catering, kuruluş ve özel yıl kutlamaları, terfi ve veda törenleri, lansmanlar, toplantı paketleri, açılış kokteylleri ve yeni yıl davetleri gibi farklı alanlarda hizmet vermesinin yanı sıra bu özel zamanlar için hatıralarda yer edecek hediye alternatifleriyle de ön plana çıkıyor.

İsteme ve söz, nişan, düğün gibi etkinliklerin yanında yaş günü ve mezuniyet, baby shower, hastane oda konseptleri, diş buğdayı gibi bebek organizasyonları, piknik ve yaza merhaba davetleri gibi özel organizasyonlarda da yanınızda olan Labada Catering, etkinliklerinizin Labada farkıyla mükemmel geçmesi için çalışmaya devam ediyor.

Labada Catering, tüm detayları davet sahiplerinin de kolaylıkla takip edeceği şekilde planlayan uzman ekibi, haftalık, günlük ve saatlik yapılan güncellemeler ve tüm sorulara 7/24 cevap veren proje ekibiyle en güzel anları unutulmaz bir anıya dönüştürmek isteyen herkesi bekliyor.

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Labada Catering

Devamını Oku

Catering

Ayvalık Devlet Hastanesi Öğle Yemeğinde Böcek İddiası

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol Ayvalık Devlet Hastanesi yemeğinden çıkan böcek görüntülerini paylaştı.

Yayınlandı

on

Yazar:

Birlik Sağlık-Sen Genel Başkanı Ahmet Doğruyol, Ayvalık Devlet Hastanesi’nde verilen öğle yemeğinden çıktığı belirtilen böcek görüntülerini basınla paylaştı.

Doğruyol, “Devlet hastanelerimizin yemeklerinin özel şirketler tarafından yapılmasıyla yani yemek hizmetlerinin özelleştirilmesiyle birlikte çalışanlarımızın ve hastalarımızın yedikleri yemek kaliteden yoksun ve sağlık hizmeti veren sağlık çalışanlarımızın sağlıksız beslenmesiyle birlikte çalışanların ve hastaların sağlığını tehdit etmektedir. Önceliği para kazanmak olan yemek hizmeti veren özel şirketlerin maliyetten kaçması beklenen bir durumdur. Ancak sağlıklı hijyenik doyurucu yemek yemek 24 saat kesintisiz hizmet veren sağlık çalışanlarımızın yasal hakkıdır. Ayvalık Devlet Hastanesindeki görüntü emin olun ki pek çok ilimizde pek çok hastanemizde görülen bir durumdur. Sağlık çalışanlarımız pek çoğu bu ve benzeri durumlardan dolayı hastane yemek yiyememektedir. Bu durumun İlerleyen süreçte yıllar önce hayatımızda olan sefer taslarıyla iş yerlerine yemek taşımayı tekrar gündeme getirmesi beklenebilir.” dedi.

“Acil çözüm bekliyoruz”

Doğruyol şunları söyledi: “Sağlık Bakanlığı yetkililerimizden acil çözüm bekliyoruz. Asıl amacı şifa  dağıtmak olan hastanelerimizin bu tür görüntülerle gündeme gelmesi bizleri derinden üzmekte ve bakanlığımızın konuya duyarsız kalmayarak gerekli tedbirleri alması zaruri ve elzemdir.”

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Reklam

Devamını Oku

Catering

Okul Kantincilerine, Çiğ Köfte Uyarısı!

Okul kantinlerinin bir çoğunda şekerli ürünlerin satılması önlenemezken İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ‘okul kantinleri’ konusunda bir toplantı yaptı. 

Yayınlandı

on

Yazar:

Okul kantinlerinin bir çoğunda şekerli ürünlerin satılması önlenemezken İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği, ‘okul kantinleri’ konusunda bir toplantı yaptı.

Birlik Başkanı Yalçın Ata’nın kantinci esnafına, “Çocuklara ürün satarken aşırı özen gösterelim. Örneğin çiğ
köfteyi yapın, öğleye kadar dolapta tutun” önerisi ise dikkat çekti.

Kantinciler Odası’nın toplantısında konuşan Başkan Özgür Yavuz, okul kantinlerinin işletmecileri ve çalışanlarına, öğrencilere şeker ve yasaklı ürünlerin satılmaması, konusunda telkinde bulundu. İzmir Kantinciler Odası’nın düzenlediği istişare toplantısında okul kantini işletmecileri ve çalışanları biraraya geldi. Toplantıya İzmir Esnaf ve Sanatkarlar Odaları Birliği (İESOB) Başkanı Yalçın Ata, Türkiye Kantin İşletmecileri Esnaf Dernekleri Federasyonu Başkanı Vahap Osmanoğlu, İESOB Başkanvekili Ali Üstün, İzmir Büfeciler Odası Başkanı Selehattin Arslan, Altındağ Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Tayfun Çıracı, İzmir Fırıncılar Odası Başkanı Kemal Sırtı ile Ege Bölgesi’ndeki illerde faaliyet gösteren kantinciler derneklerinin
başkanları katıldı.

Birlik Başkanı Yalçın Ata’nın kantinci esnafına, “Çocuklara ürün satarken aşırı özen gösterelim. Örneğin çiğ köfteyi yapın, öğleye kadar dolapta tutun” önerisi ise dikkat çekti. 

Toplantıda konuşan İzmir Kantinciler Odası Başkanı Özgür Yavuz, Aralık başında yayınlanan yönetmelik hakkında Ankara’da Bakanlık nezdinde ve İzmir’de mülki idarelerde yaptıkları çalışmalar hakkında bilgi verdi.

Ürün satarken dikkat.. Öğrencileri kendi evlatlarından ayırmadıklarını belirten Yavuz, kantin işletmecilerinden şekerli gıdaları ve yasaklı ürünleri satmamaları istedi. Öğretmenlerden sonra öğrencilerin kendilerine emanet edildiğini hatırlatan Başkan Yavuz, ‘Çocuklara ürün satarken aşırı özen gösterelim. Örneğin çiğ köfteyi yapın, öğleye kadar dolapta tutun. Ben de sizler de kendi çocuklarımızın sabah sabah çiğ köfte yemesini istemeyiz. Aynı şekilde dünya şekere savaş açtı, kanseri çağıran ürün, biz de en azından kantinlerimizde şeker ve şeker
ürünlerine yer vermeyelim. Bugüne kadar İzmir’de hep sorumluluklarımız ticaretimizden önce geldi, bundan sonra da bu anlayışı sürdüreceğimize gönülden inanıyorum’ dedi.

“İzmir’deki Okul Kantinlerinde İstenmeyen Durumlar Yaşanmıyor”

İESOB yanınızda İzmir Birliği’nin tüm imkanları ile Kantinciler Odası’nın ve üyelerinin yanında olduğunu vurgulayan İESOB Başkanı Yalçın Ata da, Özgür Yavuz’un ve oda yöneticilerinin çalışmalarını yakından izlediklerini kaydetti. Okul kantinlerinin sorumluluğu ağır bir mesleği icra ettiğini kaydeden Ata, İzmir’de okul
kantinlerinde istenmeyen durumların yaşanmadığına dikkat çekti. Özgür Yavuz ile ülke genelinde okul kantinlerinin çalışmasını düzenleyen yasa ve yönetmelikler üzerinde çalışmalar yaptıklarını ifade etti.

Reklam

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haber Ajansı

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com