BigChefs Cirosunda Yılın İlk Yarısında Yüzde 115 Artış | HORECA TREND
Takip edin!

Restoran

BigChefs Cirosunda Yılın İlk Yarısında Yüzde 115 Artış

Full servis restoranlar kategorisinde Türkiye’nin lider zincir markası konumunu ikinci çeyrekte de sürdüren BigChefs, finansal verilerini açıkladı. Yılın ikinci çeyreğini, %100 ciro artışı göstererek, 424 milyon TL’ye ulaşan gelir ile kapatan şirket, yılın ilk yarısını ise toplamda %115 artışla 745 milyon TL ciro ile kapattı.

Yayınlandı

on

BigChefs, yılın ilk yarısına ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. 30 Haziran itibarıyla Türkiye’de 24 şehirde 102 şube, yurt dışında 7 ülkede 9 şube olmak üzere toplam 111 şubeye ulaşan, bununla birlikte büyümesine organik olarak da devam eden şirket, yılın ilk 6 ayında restoranlarında 6,3 milyonu aşkın misafir ağırladı. Misafir sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,5 oranında artış yaşayan BigChefs’in satış geliri 745 milyon TL’ye ulaştı.

“Yurt İçi ve Yurt Dışı Pazarlarındaki Konumumuzu Güçlendireceğiz”

BigChefs CEO’su Altan Kosova, “BigChefs olarak full servis restoranlar kategorisinde Türkiye’nin lider zincir markası konumumuzu ikinci çeyrekte de sürdürdük ve 30 Haziran itibarıyla Türkiye’de 24 şehirde 102 şube, yurt dışında 7 ülkede 9 şube olmak üzere toplam 111 şubeye ulaştık. Bununla birlikte büyümemizi organik olarak da devam ettirdik ve yılın ilk yarısında 6,3 milyonu aşkın misafirimizi restoranlarımızda ağırladık. Yılın ilk çeyreğinde yaşamış olduğumuz deprem felaketinin satış gelirlerimize negatif etkisi olsa da misafirlerimize verdiğimiz kaliteli hizmet ve hızlı büyümemiz misafir sayımızı artırdı. Bu sayede satış gelirlerimiz yılın ilk yarısında %115 artışla 745 milyon TL’ye ulaştı. Bu başarıyı yılın ikinci yarısında da sürdürmek en büyük hedefimiz. Bunun için gelirlerimizi ve karlılığımızı artıracak yeni adımlar atarak hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlardaki konumumuzu güçlendirecek yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Toplam Gelirler İkinci Çeyrekte %100,1 Artışla 424,1 Milyon TL’ye Ulaştı

Büyük Şefler, 2023 yılının ikinci çeyreğinde 2022 yılının ikinci çeyreğine göre satış gelirlerini %100,1 artışla 424,1 milyon TL’ye çıkardı. Bu artışta; restoran sayısındaki artış ve birebir restoranlardaki net satış büyümesi etkili oldu. Brüt kar, %174,3 artışla 162,5 milyon TL’ye yükselirken, satın alım gücünü yakından takip ederek yapılan fiyat ayarlamaları ve etkin maliyet yönetimi sayesinde brüt kar marjı, rekor artışla %38,3’e ulaştı. Yılın ilk yarısında ise satış gelirlerimiz, geçen yılın aynı dönemine göre %115,2 artışla 745,1 milyon TL’ye ulaşırken, brüt kar marjı ise 440 baz puan artışıyla %33,1’e yükseldi.

İkinci Çeyrekte 87,6 Milyon TL Esas Faaliyet Karı Kaydedildi

Reklam

2023 yılının ikinci çeyreğindeki esas faaliyet kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %115,7 artışla 87,6 milyon TL’ye yükselirken esas faaliyet kâr marjı ise %20,7’ye çıktı. Genel yönetim giderleri, büyük oranda asgari ücretteki artış nedeniyle %165,6 oranında arttı ve 53,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri ise ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %145,1 artarak 12,9 milyon TL’ye ulaştı. 

Yılın ilk yarısında %80,5 artışla 110,3 milyon TL esas faaliyet kârı kaydedildi, esas faaliyet kâr marjı ise %14,8’e geriledi. Bunda yılın ilk yarısında gerçekleştirilen EYT ödemeleri, deprem nedeniyle yapılan bağışlar ve halka arz nedeniyle gerçekleştirilen bir sefere mahsus pazarlama ve iletişim harcamaları etkili oldu. İlk 6 ayda bir sefere mahsus gerçekleşen EYT, halka arz giderleri ve deprem nedeniyle yapılan ödemeler hariç bakıldığında, esas faaliyet kârı, %126,4 artışla 138,3 milyon TL’ye ulaşmaktadır. Söz konusu bir sefere mahsus giderler hariç bırakıldığında esas faaliyet kâr marjı 2022’nin aynı dönemine göre 900 baz puan artarak %18,6’ya ulaşmaktadır.

%145,1 FAVÖK Atışı Kaydedildi

Şirket’in ikinci çeyrek konsolide FAVÖK’ü bir önceki yılın aynı dönemine göre %145,1 artarak 122,6 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK marjı ise %23,3’e yükseldi. 2023’ün ilk 6 ayında bir kereye mahsus niteliğindeki EYT tazminatları, deprem felaketine ilişkin yapılan bağış ve yardımlar ile Şirket paylarının ilk halka arzı kapsamında yapılan giderler nedeniyle toplamda harcanan 28 milyon TL hariç tutulduğunda, Şirket’in konsolide FAVÖK’ü 202 milyon TL seviyelerine ulaşmakta olup bir önceki yılın aynı dönemine göre artış %141,8 oranına ulaşmaktadır. Bu durumda FAVÖK marjı da %27,1 olmaktadır.

62,5 Milyon TL Net Kar Elde Edildi

Şirket’in ikinci çeyrekte net kârı %109,4 artışla 62,5 milyon TL’ye yükseldi. Net kâr marjı 60 baz puan artışla %14,7’ye yükseldi. Şirket, yılın ilk yarısındaki net kârını %114,3 artırarak 86,5 milyon TL kâr rakamı kaydetti.

Kaynak: HORECA Trend ve BigChefs

Reklam

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Restoran

Bayram’a Özel, Gün Kurusu Kayısılı ve Kestane Mantarlı Kavurma

Türkiye’nin ünlü kebap ustası Şef Mehmet Keskin, İstanbul’un ocakbaşı konseptine yeni bir soluk getiren Perran’ın mutfağından, Bayram’a özel kavurma tarifi paylaştı. Bayram’da kurulacak davet sofralarına bambaşka bir  lezzet katacak bu özel tarifin içerisinde; 2 kilogram kırmızı et, 250 gram kuyruk yağı, 3 gram tane kara biber, 20 gram tuz, 100 gram beyaz kuru soğan, 500 gram kestane mantarı ve 100 gram gün kurusu kayısı yer alıyor. 

Yayınlandı

on

Mehmet Şef’in önerdiği kavurma yemeğinin hazırlanışı ise şöyle; mikser yardımı ile iyice çekilen ve kavrulan kuyruk yağının içerisine doğranmış soğan ilave edilip, karamelize olana kadar pişiriliyor. Ardından üzerine, kuşbaşı doğranmış kırmızı et ile kestane mantarı ekleniyor ve 10 dakika kavruluyor. 200 ml su, tuz,  karabiber ve gün kurusu kayısı ilave edilip, 2 saat boyunca kısık ateşte pişiriliyor. 

Şehrin Meksikalısı Ranchero Restaurant işletmecilerinin yaklaşık 20 yıllık gastronomi deneyimi ve ödüllü şef Mehmet Keskin’in ustalığını buluşturan Perran Ocakbaşı, Caddebostan Mah. Haldun Taner Sokak No: 3/A Kadıköy, Istanbul adresinde misafirlerini ağırlıyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Perran Ocakbaşı

Devamını Oku

Restoran

İzmir’in İlk “Kent Lokantası” Kemeraltı’nda Açıldı

Artan ekonomik krizde yurttaşların sağlıklı, lezzetli ve uygun fiyatlı yemeğe ulaşmasını sağlayacak Kent Lokantaları’nın ilki Kemeraltı Çarşısı’nda açıldı. Başkan Tugay, “Özellikle gençlerimizin, öğrencilerimizin, emekçilerimizin günlük yemek masrafına destek olmak için hizmete aldığımız Kent Lokantamız İzmir’imize hayırlı, uğurlu olsun. Kent Lokantalarımızın sayılarını artıracağız” dedi.

Yayınlandı

on

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın ilk 180 günlük görev süresini kapsayan Hızlı Eylem Planı’ndaki maddeler bir bir hayata geçiriliyor. Artan ekonomik krizde yurttaşların sağlıklı, lezzetli ve uygun fiyatlı yemeğe ulaşmasını sağlayacak Kent Lokantaları’nın ilki Kemeraltı Çarşısı’nda açıldı. Başkan Tugay, “Özellikle gençlerimizin, öğrencilerimizin, emekçilerimizin günlük yemek masrafına destek olmak için hizmete aldığımız Kent Lokantamız İzmir’imize hayırlı, uğurlu olsun. Kent Lokantalarımızın sayılarını artıracağız” dedi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay’ın seçim döneminde verdiği sözler bir bir hayata geçiyor. Göreve gelir gelmez Halk Ekmek fiyatını 5 TL’ye düşüren, Anne Kart ve Emekli Dayanışma Kartı uygulamasını devreye aldıran Başkan Tugay, Kent Lokantaları sözünü de tuttu. Kent Lokantaları’nın ilki Kemeraltı Çarşısı’nda hizmete girdi.

İzmir Büyükşehir Belediye Başkanı Dr. Cemil Tugay, kent lokantalarının sayılarını artıracaklarına belirterek, “İhtiyaç sahibi yurttaşlarımızın yanındayız.  Artan ekonomik krizde özellikle gençlerimizin, öğrencilerimizin, emekçilerimizin yemek masrafına destek olmak istiyoruz” dedi.

İlk şubesi Tarihi Kemeraltı Çarşısı Balıkçılar Meydanı’nda açılan Kent Lokantası bölgedeki esnaflarda ve çarşıya gelen vatandaşlarda memnuniyet yarattı. Hafta içi saat 11.30’dan itibaren hizmet verecek lokantada dört çeşit yemekten oluşan menü 50 TL’den yurttaşlara sunulacak.

“Et, bakliyat ve sebze de olacak”

Grand Plaza A.Ş. Genel Müdürü Hilmi Aksoy, “İzmir Büyükşehir Belediye Başkanımız Cemil Tugay’ın talimatıyla Kemeraltı Çarşısı Balıkçılar Meydanı’ndaki ilk Kent Lokantamızı hizmete aldık. Bayram tatilinden sonra birçok ilçeye hizmet götürmeyi planlıyoruz. Hedefimiz her ilçede bir şubemizin olması. Bundan sonra ikinci durağımız Çiğli olacak. Karabağlar, Bornova ilçeleri ile devam edecek. Özellikle öğrencilerimizin olduğu ilçelere yoğunlaşacağız. Kırmızı eti, beyaz eti, bakliyatı ve sebzesiyle beslenme açısından dengeli, güvenilir ve lezzetli bir menü sunuyoruz” dedi.

Reklam

“Cemil Başkan bereketiyle gelmiş”

Kent Lokantası’nda yemek yiyen Murat Ülkü, “Esnaf için, çarşıya gelenler için çok güzel bir hizmet. Bereketiyle gelmiş Cemil Başkan. Çok teşekkür ediyoruz. Menü çok güzel, mükemmel. Yapana, yaptırana, buraya bunu açtırana çok teşekkür ederiz. İzmirlilere hayırlı olsun” diye konuştu.  Ali Osman Balamir de, “Ben böyle bir hizmetin sunulacağını hiç düşünmemiştim. Teşekkür ederim. Harika bir şey. Milletimize, esnafımıza hayırlı olsun. Başkanımıza teşekkür ederiz” diye konuştu. Uygulamadan memnuniyet duyan Mehmet Barış, “Merak ettik, geldik, çok da beğendik. Bu hizmetin çoğalmasını isteriz. Herkes yararlansın. Çünkü çok ekonomik” ifadelerini kullandı.

Esnaf Mithat Karakoç ise, “Çok faydalı olmuş. Özellikle esnafımız ekonomik yemek yiyor. Belediyeye teşekkür ederiz. Belediyemiz de olmasa demek insan yemek yiyemeyecek” dedi.

 

Kaynak: HORECA TREND ve İzmir Büyükşehir Belediyesi

Reklam
Devamını Oku

Restoran

Yalıkavağın En Samimi Adresi: Altüst

Bodrum’da güneşi batırmak için en keyifli noktalardan biri olan Altüst, bu yaz lezzetle birlikte canlı müzik ve DJ performansları da sunuyor.

Yayınlandı

on

Bodrum Yalıkavak’ın en samimi ve sıcak mekânlarından biri olan Altüst, bu yaz dördüncü sezonuna hazırlanıyor. Günü batırmak için ideal bir lokasyonda bulunan mekânın terasında, deniz kenarındaki konumu sayesinde gün batımını izlemek büyük bir keyif. Yenilenen teras katında, samimi buluşmaların yanı sıra kalabalık gruplara da ev sahipliği yapacak olan Altüst’te, misafirler yaz boyunca Güntaç Özdemir ve Melisa Sarıusta gibi isimlerin canlı müzik ve DJ performanslarıyla eğlenecek.

Yaratıcı Kokteyller ve Eğlenceli Lezzetler

Yerli ve doğal ürünlerle hazırlanan menüde, Çökertme Taco, Yedikule Sezar Salata, Fish & Chips gibi lezzetli atıştırmalıkların yanı sıra İncikli Risotto ve Levrek Caponata gibi ana yemekler de yer alıyor. Yemeklere, en sevilen klasiklerin yanı sıra “On Yüzbinmilyon Baloncuk”, “Katmer”, “Yerle Bir Oldum Da Senle Bir Olamadım” ve “Zacapaccino” gibi yaratıcı ve eğlenceli imza kokteyller eşlik edecek.

Kaynak: HORECA Trend ve Altüst

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com