BigChefs Cirosunda Yılın İlk Yarısında Yüzde 115 Artış | HORECA Trend
Takip edin!

Restoran

BigChefs Cirosunda Yılın İlk Yarısında Yüzde 115 Artış

Full servis restoranlar kategorisinde Türkiye’nin lider zincir markası konumunu ikinci çeyrekte de sürdüren BigChefs, finansal verilerini açıkladı. Yılın ikinci çeyreğini, %100 ciro artışı göstererek, 424 milyon TL’ye ulaşan gelir ile kapatan şirket, yılın ilk yarısını ise toplamda %115 artışla 745 milyon TL ciro ile kapattı.

Yayınlandı

on

BigChefs, yılın ilk yarısına ilişkin finansal ve operasyonel sonuçlarını açıkladı. 30 Haziran itibarıyla Türkiye’de 24 şehirde 102 şube, yurt dışında 7 ülkede 9 şube olmak üzere toplam 111 şubeye ulaşan, bununla birlikte büyümesine organik olarak da devam eden şirket, yılın ilk 6 ayında restoranlarında 6,3 milyonu aşkın misafir ağırladı. Misafir sayısında bir önceki yılın aynı dönemine göre %11,5 oranında artış yaşayan BigChefs’in satış geliri 745 milyon TL’ye ulaştı.

“Yurt İçi ve Yurt Dışı Pazarlarındaki Konumumuzu Güçlendireceğiz”

BigChefs CEO’su Altan Kosova, “BigChefs olarak full servis restoranlar kategorisinde Türkiye’nin lider zincir markası konumumuzu ikinci çeyrekte de sürdürdük ve 30 Haziran itibarıyla Türkiye’de 24 şehirde 102 şube, yurt dışında 7 ülkede 9 şube olmak üzere toplam 111 şubeye ulaştık. Bununla birlikte büyümemizi organik olarak da devam ettirdik ve yılın ilk yarısında 6,3 milyonu aşkın misafirimizi restoranlarımızda ağırladık. Yılın ilk çeyreğinde yaşamış olduğumuz deprem felaketinin satış gelirlerimize negatif etkisi olsa da misafirlerimize verdiğimiz kaliteli hizmet ve hızlı büyümemiz misafir sayımızı artırdı. Bu sayede satış gelirlerimiz yılın ilk yarısında %115 artışla 745 milyon TL’ye ulaştı. Bu başarıyı yılın ikinci yarısında da sürdürmek en büyük hedefimiz. Bunun için gelirlerimizi ve karlılığımızı artıracak yeni adımlar atarak hem yurt içi hem de yurt dışı pazarlardaki konumumuzu güçlendirecek yatırımlarımıza devam edeceğiz” dedi.

Toplam Gelirler İkinci Çeyrekte %100,1 Artışla 424,1 Milyon TL’ye Ulaştı

Büyük Şefler, 2023 yılının ikinci çeyreğinde 2022 yılının ikinci çeyreğine göre satış gelirlerini %100,1 artışla 424,1 milyon TL’ye çıkardı. Bu artışta; restoran sayısındaki artış ve birebir restoranlardaki net satış büyümesi etkili oldu. Brüt kar, %174,3 artışla 162,5 milyon TL’ye yükselirken, satın alım gücünü yakından takip ederek yapılan fiyat ayarlamaları ve etkin maliyet yönetimi sayesinde brüt kar marjı, rekor artışla %38,3’e ulaştı. Yılın ilk yarısında ise satış gelirlerimiz, geçen yılın aynı dönemine göre %115,2 artışla 745,1 milyon TL’ye ulaşırken, brüt kar marjı ise 440 baz puan artışıyla %33,1’e yükseldi.

İkinci Çeyrekte 87,6 Milyon TL Esas Faaliyet Karı Kaydedildi

2023 yılının ikinci çeyreğindeki esas faaliyet kârı, bir önceki yılın aynı dönemine göre %115,7 artışla 87,6 milyon TL’ye yükselirken esas faaliyet kâr marjı ise %20,7’ye çıktı. Genel yönetim giderleri, büyük oranda asgari ücretteki artış nedeniyle %165,6 oranında arttı ve 53,2 milyon TL olarak gerçekleşti. Pazarlama, satış ve dağıtım giderleri ise ikinci çeyrekte bir önceki yılın ikinci çeyreğine göre %145,1 artarak 12,9 milyon TL’ye ulaştı. 

Yılın ilk yarısında %80,5 artışla 110,3 milyon TL esas faaliyet kârı kaydedildi, esas faaliyet kâr marjı ise %14,8’e geriledi. Bunda yılın ilk yarısında gerçekleştirilen EYT ödemeleri, deprem nedeniyle yapılan bağışlar ve halka arz nedeniyle gerçekleştirilen bir sefere mahsus pazarlama ve iletişim harcamaları etkili oldu. İlk 6 ayda bir sefere mahsus gerçekleşen EYT, halka arz giderleri ve deprem nedeniyle yapılan ödemeler hariç bakıldığında, esas faaliyet kârı, %126,4 artışla 138,3 milyon TL’ye ulaşmaktadır. Söz konusu bir sefere mahsus giderler hariç bırakıldığında esas faaliyet kâr marjı 2022’nin aynı dönemine göre 900 baz puan artarak %18,6’ya ulaşmaktadır.

%145,1 FAVÖK Atışı Kaydedildi

Şirket’in ikinci çeyrek konsolide FAVÖK’ü bir önceki yılın aynı dönemine göre %145,1 artarak 122,6 milyon TL olarak gerçekleşirken, FAVÖK marjı ise %23,3’e yükseldi. 2023’ün ilk 6 ayında bir kereye mahsus niteliğindeki EYT tazminatları, deprem felaketine ilişkin yapılan bağış ve yardımlar ile Şirket paylarının ilk halka arzı kapsamında yapılan giderler nedeniyle toplamda harcanan 28 milyon TL hariç tutulduğunda, Şirket’in konsolide FAVÖK’ü 202 milyon TL seviyelerine ulaşmakta olup bir önceki yılın aynı dönemine göre artış %141,8 oranına ulaşmaktadır. Bu durumda FAVÖK marjı da %27,1 olmaktadır.

62,5 Milyon TL Net Kar Elde Edildi

Şirket’in ikinci çeyrekte net kârı %109,4 artışla 62,5 milyon TL’ye yükseldi. Net kâr marjı 60 baz puan artışla %14,7’ye yükseldi. Şirket, yılın ilk yarısındaki net kârını %114,3 artırarak 86,5 milyon TL kâr rakamı kaydetti.

Kaynak: HORECA Trend ve BigChefs

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Restoran

Eşsiz İtalyan Lezzetleri, Ankara’ya Geldi

İtalyan mutfağının seçkin lezzetlerini, sıra dışı fine-dining konsepti ile taçlandıran Il Forno Ristorante, Ankara Beysupark’ta açıldı. Zengin menüsü, 450 derecelik taş fırında pişen özel Napolitan pizzaları, geniş kahvaltı seçeneği ve hafta sonları DJ performansı ile Başkentlilerin müdavimi olacağı mekan, her gün 11.00 – 24.00 saatleri arasında hizmet veriyor. İsteğe göre iş toplantıları, şirket yemekleri, özel kutlamalar gibi davetlere de ev sahipliği yapabilen Il Forno Ristorante Beysupark, aynı anda 190 kişiyi misafir edebiliyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’de ilkini Samsun Atakum’da açtıkları İtalyan restoranı İl Forno Ristorante’yi,  İstanbul Fişekhane’den sonra şimdi de Başkent’e taşıdıklarını söyleyen Gökmen Gastronomi Yönetim Kurulu Başkanı Barış Gökmen, “Yaklaşık 10 yıldır Beysupark’ta geniş bir müdavim kitlesine Pizza İl Forno lezzetlerini sunan mekanımız, bundan sonra yeni İtalyan mutfağı konseptiyle İl Forno Ristorante olarak yoluna devam edecek. Damak tadına düşkün olan ve gastronomiye ilgi duyan Ankaralıları, dünyanın en popüler mutfaklarından birisi olan İtalya’nın en seçkin örneklerini sunan restoranımıza bekliyoruz” dedi. 

İtalyan Mutfağını Bir de İl Forno Ristorante’de Deneyimleyin…

Chef&Co Founder Utku Özer mutfağından çıkan sofistike İtalyan lezzetleri, bu lezzetlerin sunumu ve eşsiz ambiyansıyla fark yaratan İl Forno Ristorante’nin mönüsünde başlangıç olarak Burrata, Fırında Camambert, Arancini, Melanzane ve Bruschetta gibi seçenekler; ana yemekte ise Siyah Pirinç Yatağında Levrek, Fırında Kuzu İncik, Rokfor Soslu Bonfile Portakal Soslu Izgara Somon, Cotoletta Milanese ve Limon Soslu Izgara Tavuk yer alıyor.

İtalya mutfağının olmazsa olmazları risotto ve makarnaya dair özel seçenekler de sunan İl Forno Ristorante’de, 450 derecelik taş fırında pişen Napolitan tarzı pizzalar ise mutlaka denenmesi gereken tatların başında geliyor. Her biri özel tarifli imza kokteylleriyle de adından sıkça söz ettirmeye hazırlanan mekan, keyifli ve lezzetli vakit geçirmek isteyen misafirlerini bekliyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Pizza İl Forno

Devamını Oku

Restoran

Boğazın En Güzel Noktasında Şık ve Elegan Bir İtalyan Rüzgarı Visorante…                  

Gecesi, gündüzü, muhteşem gün batımları ve gün doğumlarıyla eşsiz boğaz manzarasında İtalyan mutfağının tüm lezzetleri Visorante’de tutkulu bir damak şölenine dönüşüyor. Ortaköy Crowne Plaza Otel’in terasında yer alan Visorante, ayrıcalıklı hissettiren hizmet anlayışı, özel şarap seçkileri ve imza kokteylleriyle İstanbul’un en iyi gastronomi deneyimi sunan İtalyan restoranlarından biri olmaya aday…

Yayınlandı

on

Romantizmin Başkenti İtalyan’ın Eşsiz Ruhu Dekorasyona Yansıyor

Dekorasyonunda ince bir mimari zevkin yansıdığı restoranda konukları yeşil, sarı ve turuncu renklerin hakim olduğu canlı ve sıcak bir atmosfer karşılıyor. Duvarlarda yer alan ve İtalyan heykeltraş figürlerini yansıtan çini desenler tüm ihtişamıyla öne çıkıyor. Bar kısmında bulunan çeşme detayı Roma’nın meşhur aşk çeşmesine atıfta bulunuyor. İtalya’dan özel olarak getirilen servis tabakları ve özel nakış işlemeli masa örtüleri konsepti tamamlayan şık parçalar arasında. Özel bir akşam yemeği, yıl dönümleri, özel davetler, iş yemekleri ve eğlenceli dost masaları için tüm beklentileri karşılayan Visorante, özel dekorasyonuyla romantizmin başkenti İtalya’nın eşsiz ruhunu yansıtıyor.

İtalyan Mutfağının En Özel Tatları Vistorante’de Tutkulu Bir Damak Şölenine Dönüşüyor

Visorante, boğaza karşı en lezzetli İtalyan yemeklerinin tadını çıkarmak için doğru adres. Açık mutfak konseptiyle hizmet veren ve pizza fırını bulunan Visorante’de, İtalya’dan özel olarak getirilen peynir ve et çeşitleriyle hazırlanan Margherita, Funghi, Panuozzo, Bistecca Con Aspragi, Alla Diavola, Formaggio, Vegetarian ve Bresaola gibi pizzalar sıcacık servis ediliyor. İştah açıcı antipastolar arasında Burrata, Dana Carpaccio, Stratiacella Peynirli Domatesli Bruschetta ve İtalyan Usulü Ördek Prosciutto öne çıkıyor. İtalyan mutfağının olmazsa olmazı özel soslar, aromatik zeytinyağılar ve kekik, fesleğen, maydanoz gibi keskin tatlı otlarla hazırlanan ev yapımı makarnalar, hamur işleri, pizza çeşitleri, etli ve deniz mahsullü yemekler Visorante’nin özel menüsünde yer alıyor. 

Linguine Pacino, Deniz Mahsullü Pappardelle, Mantarlı Agnelotti ve Sakız Kabaklı Risotto denenmesi gereken el yapımı makarnalar arasında.  Ana yemek olarak Limoncello Soslu Kaya Levreği, Ağır Ateşte Pişirilmiş Osso Buco, Sırlanmış Dana Bonfile ve Ördek Prosciutto Visorante lezzetseverlere tam bir gastronomi deneyimi sunuyor. Ve tabii ki İtalyan kahvesi, ricotta ve mascarpone peynirleriyle hazırlanan muhteşem lezzetler Cannoli, Tiramisu ve Orman Meyveli Pavlova konuklara tam bir İtalyan rüyası yaşatıyor.

Boğaza Karşı Keyif Zamanı

Visorante’nin zengin şarap şeçkisi lezzetli yemeklere güzel bir eşlikçi oluyor. Şarap yapımı Romalılara kadar uzanan ve Avrupa’daki ikinci büyük şarap üreticisi olan İtalya, Dünya’ya şarapları ile ün salıyor. Konuklar, Visorante’nin ihtişamlı barında boğaza karşı İtalya’nın en özel şaraplarının tadını çıkarıyor. Farklı tatlar arayanların tercihi Ponte, Sorso, Mono Lisa, Santa Maria, Amalfi Coast ve Amore gibi imza kokteyller de keyifli bir alternatif olarak öne çıkıyor. 

Kaynak: HORECA Trend ve Visorante 

Devamını Oku

Restoran

Forno Balat’ta Aşk Kaçamağı

Balat’ın tarihi binalarından birinde konumlanan, zengin menüsü, eşsiz tatları ve enerji dolu atmosferiyle 10. yaşını kutlayan Forno Balat, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde çiftlere unutulmaz bir deneyim yaşatmaya hazırlanıyor. Yerel mutfağın incelikle yorumlandığı Forno Balat’ ta tarihi dokunun ve benzersiz atmosferin eşliğinde aşkın büyüsü Balat’ı saracak.

Yayınlandı

on

Fırında pişirilen lahmacun ve pideleri, sabahları sıcacık servis edilen kruvasanları ve özel tarifli sufleleriyle misafirlerini ağırlayan Forno Balat, 14 Şubat Sevgililer Günü’nde çiftlerin kalp atışlarının en hızlı attığı yer olacak. Buram buram tarih ve kültür kokan Balat’ın eğimli arnavut kaldırımlı sokakları boyunca uzanan ve semtin simgesi olan tarihi yapılardan birinde yer alan Forno Balat, bu özel günü sevdikleriyle geçirmek isteyen herkese yüzde 10 indirimli menüsü ve ev yapımı hiçbir katkı maddesi, tatlandırıcı kullanmadan sadece pancar şekerinden yapılan meşhur reçel hediyesi ile Sevgililer Günü’nüze lezzet katacak.

Siz de bu özel günde, kendinizi evinizde hissedeceğiniz sıcak bir ortamda, sevdikleriniz ile birlikte unutulmaz anlara imza atmak için Forno Balat’ a rezervasyonunuzu yaptırmayı unutmayın.

Kaynak: HORECA Trend ve Forno Balat

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.