İyi Tasarlanmış Menüler, Satış ve Sadakati Artırıyor | HORECA TREND
Takip edin!

HORECA Tedarik

İyi Tasarlanmış Menüler, Satış ve Sadakati Artırıyor

Restoran ve cafelerde sunulan menünün tasarımı, işletmelere özgünlük ve farklılık kazandırıyor. Yapılan bilimsel araştırmalar, iyi tasarlanmış menülerin satışları ve restoranların tekrar ziyaret edilme oranlarını artırdığını ortaya koyuyor. HORECA TREND Genel Yayın Yönetmeni Elif Akın Yüksel, Türkiye’de “menü” denildiğinde akla gelen ilk markalar arasında yer alan Menu Production ekibi ile konuştu.

Yayınlandı

on

Menu Production markanızın öyküsünü sizden dinleyebilir miyiz? HORECA sektörünün hangi ihtiyaçlarını karşılıyorsunuz?

İsveç’in Stockholm kentinde HORECA ekipman ihtiyaçlarının üretimi ve tedariği üzerine kurulan ve ana şirketimiz olan Sibon Production AB’nin öncülüğünde Menu Production adı altında menu kabı ve kılıfları üretimi üzerine İstanbul´da üretime başladık. 2020’nin ortasında, fabrikasyon olmayan el yapımı menü kapaklarından oluşan benzersiz ve geniş ürün yelpazemizi Avrupa’daki HORECA endüstrisine satmaya odaklanan yeni bir markayı gururla başlattık. 2019 yılında ise el yapımı deri ürünlerin tasarımını ve üretimini, Läderfy markası ile başlattık.

HORECA sektöründe menü ve kılıf tasarımlarınızla öne çıkıyorsunuz? Özellikle de deri ürünlerinizle dikkat çekiyorsunuz? Deri menü ve kılıf tasarımı ve üretim süreci nasıl işliyor? Hangi malzemeleri kullanıyorsunuz ve hangi teknikleri uyguluyorsunuz? 

Öncelikle otelcilik sektöründen gelen iyi eğitimli bir ekip ile beraber çalışıyoruz. Sektörün içerisinden gelen kişiler olarak da tam olarak ihtiyaçların neler olabileceğini, eksiklikleri, farklılıkları biliyor, yenilikleri yakından takip ediyoruz. 

Çok sıra dışı işler yapmaya odaklanıyoruz ve her zaman menü kapları ve kılıflarının konsept uygunluğu ile işlevselliğine önem veriyoruz. Bu yüzden sloganımızı “Functionality Meets Artistry” (İşlevsellik Sanatla Buluşuyor) olarak belirledik. 

Deri markamız Läderfy ve Menu Production’ın üretimi İstanbul’da Eski yel değirmeni mahallesinde bulunuyor. Läderfy’ın deneyimli kadrosu sayesinde de tasarımlarımızı %100 el işçiliği ile gerçek deri menü kapları üretmeye başladık. 

Reklam

Üretimimizde kullandığımız, dana, manda, kuzu, geyik derileri, Leather Working Group Gold Sertifikası ve Join Life Sertifikası almış üreticilerden tedarik edilmektedir. Diğer kaplama malzemelerinden Buckram ve cilt bezleri İtalya ve Hollanda’dan ithal ediliyor. 

Müşterilerimizin menü kapak veya kılıf taleplerini karşılamak için öncelikle istedikleri model üzerinden tasarım ekibimiz mock-uplar hazırlıyor ve çeşitli materyal alternatifleri ve renk seçenekleri sunuyor. Onaylanan tasarımlardan sonra, menü kapları veya kılıflarındaki mekanizmalar ve logolar demo numuneler halinde müşterinin onayına sunuluyor. Onay alındıktan sonra üretim süreci başlıyor ve ürünler işletmeler için hazırlanıp teslim ediliyor. 

Müşteri memnuniyeti bizler için en önemli unsur. Hayal ettikleri ve olmasını istedikleri her şeyi fazlasıyla yapabilmek adına zor olanı hayata geçirmeyi seviyor, sürekli araştırıyor, çabalıyor, her bir müşteriyle kendimizin bir üst versiyonuna ulaşmak için çabalıyoruz. El yapımı ve işletmeye özel tasarımlar olduğu için sonsuz seçenek ve kişiselleştirme özelliği bulunan menü kapları ve kılıfları biliniyor ki sadece o müşterimiz için üretiliyor, başka bir benzeri bulunmuyor.

HORECA sektöründeki müşterilerinizin taleplerini nasıl karşılıyorsunuz? Hangi özellikler ve özelleştirme seçenekleri sunuluyor?

Ağırlıklı olarak müşterilerimizin başında kreatif ajanslar, HORECA sektörüne hizmet veren mimarlık büroları ve tabii ki direkt yiyecek içecek hizmeti veren işletmeler. Menu Production hazır menü kabı stoku tutmuyor, sadece müşterilerimizin taleplerine göre özel üretim yapıyoruz. Bizim çalışma sistemimiz; müşterimizin ihtiyacını iyi anlamak ve ona özel menüyü kendilerine hazırlamak üzerine kuruludur. Sonsuz versiyon diyebiliriz buna, neyi hayal ederseniz onu üretmek için elimizden geleni yapmaya çalışırız. Aslında bizim işimizin en önemli kısmı müşterilerimizin ilk taleplerini öğrendiğimiz brief toplantımız. Müşterilerimizin taleplerini, uzman ve deneyimli kadromuzla doğru şekilde anlayıp görevi teslim alıyoruz. Müşterilerimizin ihtiyaçlarını anladıktan sonra, onları en mutlu edecek ürünleri hayata geçirmek amacıyla zaman zaman farklı malzeme veya mekanizma önerilerimiz de olabiliyor. 

Karşılıklı konuşmalar, sunumlar ve örnekler sonucunda müşterilerimiz mutluluğu, sürekli ve devamlılığı olan müşterilerimizin her geçen gün sayısının artıyor olması, bizlere bu işi neden yaptığımızı bir kez daha hatırlatıyor ve bizi işimize daha çok bağlıyor.

Menü kılıfı tasarımlarınızda nelere dikkat edilmeli? Pratiklik, dayanıklılık ve estetik açıdan hangi faktörler önemli? Bu alanda satın alma yapacak şirketlere neler önerirsiniz? 

Reklam

İlk kural, işletmenin hayalindeki tasarımı kullanılabilir kılmak aslında. Bunun için gerekli tüm çabayı sarf ediyoruz. Dayanıklı, estetik, kullanışlı ama en önemlisi konsepte uygun ve müşterinin tam olarak beklentisini karşılayacak ürünler üretiyor olmak bizler için çok önemli. Sırf bu yüzden alışılagelmiş bir menü üretim firmalarından bizi farklı kılan ve öne çıkarak en önemli özelliğimiz; yiyecek – içecek sektöründen geliyor olmamız, akademik kariyerimizin bu konuda olması, bünyemizde bulunan tasarımcı ve model üreticilerini bu niteliklere uygun kişilerden seçmiş ve seçiyor olmamız, trendleri takip ediyor olmamız. 

Satın alma yapacak şirketler için, unutulmaması gereken çok önemli iki tane önemli unsur var; Birincisi, personelin menü kabına içeriği monte ederken rahat ve güvenli montaj yapmaları. İkincisi, misafirlerinin menü kabını ellerine aldıklarında hissedecekleri duygu. Bu detay çok önemli. Girdikleri restaurantta; dekorasyon, karşılama ve sonrasında yiyecekler, içecekler ile buluşmadan önceki ilk temasın bir menü kabından geçtiği gerçeğini asla atlamamaları gerekiyor. Aslında her şey burada başlıyor.

Sektördeki trendler ve yenilikler neler? Menü kılıfı tasarımlarında hangi yenilikçi özellikleri veya teknolojileri kullanıyorsunuz? 

Genele bakıldığı zaman suni deriden yapılan standart menü kapları ile karşılaşıyoruz. Ancak bizler müşterilerimize çok farklı malzemelerden, çok farklı alternatifler sunuyoruz. Mütevazı olmak istemiyoruz, Menu Production, trendleri belirleyen menü kapları üretiyor. Gerçek dana, manda, kuzu ve ren geyiği derilerinin yanı sıra talebe göre Fitalat (phthalate) içermeyen suni deri, nubuk kadife gibi malzemeler ile de menü kapları üretiyoruz. Çok yeni başladığımız, gözbebeğimiz olan elma posasından üretilen tamamen vegan, REACH standartlarında PVC Free sertifikalı bir kaplama malzemesidir. Elma derisi olarak tanıtılan bu malzeme dayanıklı, esnek ve geri dönüştürülebilir ve pürüzsüz görselliğe sahiptir.

Daha karmaşık tasarımlara uyum sağlayacak kadar dayanıklı ve esnek olan, gerilme mukavemeti ve aşınma direnci için tercih edilen aynı zamanda özel bir teknikle; hayal edebileceğiniz tüm tasarımları üzerinde uygulayabileceğiniz, Avrupa’da kitap ve menü kaplamalarında çok kullanılan Polyester ve pamuğun kombinasyonu olan bukram ve çeşitlerini kullanmaktayız. Ayrıca şarap mantarından imal edilmiş cilt bezleri kullanılmaktadır. Tüm bu ürünler İtalya ve Hollanda’dan ithal edilmektedir. Tümü FSC sertifikalı ve çevre dostu, sürdürülebilir ürünlerdir. 

Menü kılıfı üretimi süreci, kalite kontrol ve test aşamaları nasıl işliyor? Ürünlerinizin dayanıklılığı ve kullanım kolaylığı konusunda hangi güvenceleri veriyorsunuz? 

Atölyeye ulaşan siparişler, üretim sırasına göre öncelikle model bölümüne gelir. Model ustamız ürünün kalıbını çıkarır ve bu kalıp üzerinden menüde bulunan tüm parçaların bıçakları hazırlatılır. Hazırlanan bıçaklar üzerinden mock-up da görülen çizim benzeri bir ilk örnek yapılır. Uygunluk kontrolleri yapıldıktan sonra, hazırlanan bıçaklara göre ana malzemeler, yardımcı malzemeler presde kesilmeye başlanır. Sırası ile yapışkanlar sürülür, mukavvalara sıvanır, preslenir, elle taşlanır ve kıvrılır. Tüm bu aşamalarda tamamen el emeği uygulanır. Asla ve asla makinada taslama, kıvırma yapılmaz. Uygun ve siparişte verilen iplik rengi ile kumaşa ya da deriye göre dikişler tamamlanır, siparişte verilen klişe işlemleri yapılır, sabitleme mekanizmaları uygun renlerde boyanır ve monte edilir. Tek tek kontrolden geçer temizlenir. Her birinin mekanizmaları, dikişleri köşeleri kontrol edilir ve kalite kontrol hologram etiket uygulanır. Modele göre uygun paketleme tek tek yapılır, sevke hazır hale gelir ve sevk edilir. 

Reklam

Menü kaplarının ömrü uygun bakım ile genellikle 2 yıldır. Ancak yiyecek – içecek sektöründe her yemek ve içecek menüsü içeriği yenilendiğinde menü kabının da yenilenmesini öneririz. Bu şekilde yapmak istemeyen müşterilerimiz için de daha ekonomik kullanımlara uygun bir menü kabı da tasarlıyoruz. Burada menü kabını daha uzun süre kullanıma uygun deriden seçiyoruz ve müşterilerimiz menülerini değiştirmek istediklerinde kendileri rahatlıkla yenileyerek menülerinin devamlılığını sağlayabiliyorlar.

Çok soğuk ya da çok sıcak ortamlara menü kaplarının dönmemesi bel vermemesi için ithal özel mukavvalar ve salpa malzemeler kullanmaktayız. 

Kapağın aşırı aşınmasını önlemek için kapağı kapalı ve düz bir şekilde saklamak en iyisidir. Kapağın kenarları çarparak gereksiz hasara neden olacağından, kapağın dikey, yatay veya bir kutu içinde saklanmasını önermiyoruz. 

Menü kapağı, sadece ılık su bir bezle düzenli olarak silinmelidir. İç ve dış malzemelere zarar verebileceklerinden sert kimyasallar veya aşındırıcılar kullanmamalarını şiddetle tavsiye ediyoruz. 

Müşteri geri bildirimlerini nasıl değerlendiriyorsunuz? Menü kılıfı üretiminde müşteri memnuniyetini sağlamak için neler yapıyorsunuz? 

%100 müşteri memnuniyeti, müşteri devamlılığı bizim ilk kuralımızdır. Müşteriyi çok iyi anlamaya ve istekleri doğrultusunda üretim yapmaya gayret ediyoruz. Geri dönüşler bizim için çok kıymetli, kendimizi her gün geliştirmeye çalışıyoruz ve hatalarımızı minimumda tutmaya çalışıyoruz. Zaman zaman müşterilerimizin taleplerini karşılarken problemler de yaşadık ama en çok övündüğümüz noktalardan biri de hızlıca aksiyon alıp problemleri ortadan kaldırma çevikliğimiz. Şükürler olsun ki, kalite, işçilik ya da kumaş hataları gibi bir problem ile ilgili büyük sorunlar yaşamadık. Bu konuda kendimizi geliştirmek için her gün çalışıyoruz ve çalışmaya devam edeceğiz. 

Çalışmalarınızda sürdürülebilirlik konusunu nasıl ele alıyorsunuz? Geri dönüştürülebilir veya çevre dostu malzemeler kullanıyor musunuz?

Reklam

Üretimin de kullanılan malzemelerin %90’nı Avrupa’dan ithal ediyoruz. %100 geri dönüşümlü, REACH, Avrupa Birliği’nde kimyasal maddelere ilişkin mevcut birçok mevzuatı tek bir çatı altında toplayan bir AB Tüzüğüdür. REACH, (Registration, Evaluation, Authorisation and Restriction of Chemicals) standartlarına uymayan ve PVC Free sertifikası alamamış hiçbir ürün satın alma politikası gereği alınmamaktadır. Ayrıca Atölyede kullanılan tüm geri dönüşebilecek atıkları kayıt altına alarak, çevre bakanlığı denetiminde geri dönüşüm tesislerine teslim ediyoruz. Atölyemizin ISO 9001:2015, ISO 1002:2018, ISO 14001:2015 ve ISO 45001:2018 sertifikaları vardır.

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Mükemmel Menüyü Oluşturmak: Yeni Restoranlar İçin Kılavuz | HORECA TREND

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Gıda Üreticileri

Bayram Sofralarının Gizli Kahramanları: Baklagiller

Yayınlandı

on

Duru Gıda Beslenme Danışmanı Diyetisyen Emine Uluçay, tüm besin gruplarını içeren sağlıklı bir beslenme şeklinin benimsenmesinin yaşam kalitesini yükselteceğini belirterek, Kurban Bayramı’nda beslenmeye dair bazı önerilerde bulundu.

Etli nohut, etli kuru fasulye veya parça et olarak yediğimiz yemeklerin yanında meze ya da salata olarak kuru baklagilleri tüketmenin pek akla gelmediğine dikkat çeken Emine Uluçay, kuru baklagillerin en önemli özelliklerinin altını çizdi:

Besin Değerlerini Tamamlama: Et, protein açısından zengin olmasına rağmen, lif ve bitkisel kaynaklı folat, demir, magnezyum ve B vitaminleri gibi besinler açısından eksiktir. Bu sebeple de etin yanında tüketildiğinde daha dengeli bir öğün oluşturur.

Sindirim Sağlığı: Kurubaklagillerin yüksek lif içeriği, sindirim sistemi sağlığına katkıda bulunur. Lif, bağırsak hareketlerini düzenler ve kabızlığı önler. Yine parça et ve etli yemeklerde yetersiz kalabilen lif alımına katkıda bulunur.

Kan Şekeri Kontrolü: Baklagillerin lif ve protein içeriği, yemek sonrası kan şekerinin daha yavaş yükselmesine yardımcı olur.

Kalp Sağlığı: Baklagiller, düşük yağ ve yüksek lif içeriği sayesinde kolesterol seviyelerini düşürmeye yardımcı olabilir. Ayrıca, kalp hastalıkları riskini azaltmada önemli olan magnezyum ve potasyum içerirler.

Reklam

“Kuru Baklagiller Düzenli Olarak Tüketilmeli”

Çağımızda kalp sağlığı ve sürdürülebilirlik için hayvansal gıda tüketimini azaltmanın fayda sağlayacağını belirten Uluçay, “Daha küçük porsiyonlarda tüketeceğimiz etin yanında, bitkisel proteinden zengin kuru baklagilli salata veya mezeler, protein alımı konusunda büyük destek olur.” dedi.

Baklagillerin et tüketmeyen bireyler için alternatif bir protein kaynağı olduğunu belirten Diyetisyen Emine Uluçay açıklamalarına şöyle devam etti: “Genel sağlığımız için menülerimizi oluştururken tüm besin gruplarındaki besinlere yeterli ve dengeli miktarda yer vermek büyük önem taşır. Haftanın bazı günlerini bitkisel proteinden zengin kuru baklagil yemekleri ve salatalar ile çeşitlendirmek, hem bütçe dostu bir seçenek sunar hem de çevresel sürdürülebilirliğe katkıda bulunur. Ayrıca, salatalara kuru baklagil eklemek, lif ve protein içeriğinden dolayı uzun süre tokluk hissi sağlar.

Duru Gıda 89 Yıldır Doğal ve Sağlıklı Ürünleri Sofralarla Buluşturuyor

Duru Gıda, bulgur başta olmak üzere Türkiye’nin en iyi bakliyatlarını en doğal ve lezzetli şekilde tüketicisine sunmak için 89 yıllık sektör deneyimi ve tecrübesiyle çalışıyor. Dünyanın en büyük bulgur üretim hattına sahip olan Duru Gıda, 16 bulgur türü ile dünyada çeşitlilik rekorunu elinde tutuyor. Duru Gıda, bulgur dışında doğal ve sağlıklı olan bakliyat ve pirinç ürünlerini de dünya çapında 5 kıtada pek çok ülkedeki tüketicilere ulaştırıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Duru Gıda

Reklam
Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Sırma Karma ile Lezzetin, Ferahlamanın, keşfetmenin ‘Tam Sırası’!

Sırma, sektörde yeni bir lezzete daha imza atarak, meyve ve çiçek aromalarından oluşan şekersiz, kalorisiz zengin mineralli gazlı içecek ‘Karma’nın renkli ve dinamik dünyası ile yaza merhaba diyor. 

Yayınlandı

on

Yeni serinin marka yüzü Cemal Can Canseven ile Sırma; lezzetin, ferahlamanın, keşfetmenin ‘Tam Sırası’ olduğuna vurgu yaparak, yeni ürünü Karma’nın hayatın her anına eşlik edeceğine dikkat çekiyor.

Yenilikçi ürünleriyle içecek sektörüne ilham veren Sırma; sektörde yeni bir lezzete daha imza atarak zengin mineralli gazlı içecek serisi ‘Karma’yı ürün portföyüne ekledi. Meyve ve çiçek aromalarının lezzetinden oluşan, şekersiz ve kalorisiz, zengin mineralli gazlı içecek Karma, üç farklı çeşidiyle tüketicilerle buluştu. Mango-şeftali-mürver çiçeği aromalı, vişne-karadut-kiraz çiçeği aromalı ve limon-lime-portakal çiçeği aromalı olarak 3 benzersiz alternatif sunan Sırma Karma, tüketicilerin her anına eşlik etmeyi hedefliyor.

Tüm eylemlerimizin bir sonucu olduğu ve bize geri döndüğü inancına dayanan Karma felsefesinden ilham almanın yanı sıra, meyve-çiçek aromalarının enfes bir karmasını sunan bu yeni seri, tüketicilerin her yudumunu ve her anını en iyi şekilde değerlendirerek pozitif hallerini desteklemeyi amaçlıyor.

Karma’nın marka yüzü olarak Cemal Can Canseven ile iş birliği yapan Sırma; Cemal Can’ın stüdyoya girerek kendisinin seslendirdiği jingle ile tüketicilerine lezzetin, ferahlamanın, keşfetmenin “Tam Sırası” diyerek sesleniyor.

Hayatı ertelemeden, içinden geldiği gibi yaşayanlara her anlarında eşlik etmeyi hedefleyen Sırma’nın ‘Karma’ serisi; özel şişe tasarımı ve çevir aç kapağı sayesinde de her an her yerde kullanım kolaylığı sağlıyor.

Sırma Karma ‘Tam Sırası’  Reklam Künyesi

Reklam

Reklamveren Temsilcileri: Verda Duysak, Sinan Arslan, Nil Sözen Karakaya, Edanur Telci, Şeyma Özhan, Aslıhan Eroğlu Erdem, Çisem Köseoğlu

 Ajans: Pixiu Digital

Kreatif Direktör: Can Akalın

Proje Yöneticisi: Fatih Dilekci

Müşteri Yöneticisi: Dihle Topaloğlu

Dijital Direktör: Devrim Berdan Özdemir

Yapımevi: A’Picture

Reklam

Yönetmen: Fuzule Tezcan

Yönetmen Yardımcısı: Sabri Ocak

Reji: İsmet Sağlamer, Didem Gül Nefis

Yapımcı: Can Üner

Uygulayıcı Yapımcı: Fatih Yapa

Yapım Amiri: Barış Erol

Post Prodüksiyon: Post Office

Reklam

Müzik: Kerim Dağlı

Art Direktör: Cankat Oğuz, Muhammet Çelebi, Kumsal Erem

Sosyal Medya Yöneticisi: Dilan Akarsu

Kaynak: HORECA Trend ve Sırma

Devamını Oku

HORECA Tedarik

Arçelik, Kenan Doğulu İş Birliği ile Kahve Keyfine Davet Ediyor 

Türkiye’nin lider ev teknolojileri markası Arçelik, ünlü sanatçı Kenan Doğulu ile yeni bir iş birliğine imza atarak kahve tutkunlarına zengin ve keyifli bir deneyim vadediyor. Arçelik yeni imaj iletişiminde Kenan Doğulu’nun yeni şarkısı “Kahve” ile “Gel bir kahve içelim” diyerek kahve teknolojilerindeki uzmanlığını tüketicileriyle kutluyor.

Yayınlandı

on

Arçelik kahve kültürüne katkısını ve her ana eşlik edebilecek geniş ürün yelpazesini yeni bir imaj kampanyasıyla yayına taşıyor. Arçelik markası ile Kenan doğulu 2015 yılında imza attıkları unutulmaz kampanya “Aşk ile yap”tan sonra bu defa kahve tutkunlarını mutlu edecek bir iş birliği için bir araya geldi.

Arçelik’in reklam filmine, Kenan Doğulu’nun yeni şarkısı “Kahve” eşlik ediyor.   “Muhabbeti sizden, çeşit çeşit kahveler Arçelik’ten. Telve’nin mucidi Arçelik’le… Gel bir kahve içelim” sözleriyle, Arçelik kahve makinelerinin muhabbetin ve kaliteli kahvenin vazgeçilmez bir parçası olduğu vurgulanıyor.

Reklam filminde Kenan Doğulu’nun bir gününden kesitler ekrana geliyor. Kenan Doğulu ve arkadaşları Arçelik’in yenilikçi kahve makinelerinden Telve Türk Kahvesi Makinesi, Imperium Barista Tam Otomatik Espresso Makinesi, Imperium Barista Yarı Otomatik Espresso Makinesi ve Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi ile hazırlanmış çeşitli kahveleri yudumlayarak anın tadını çıkarıyor.

Havas İstanbul imzası taşıyan kampanya konseptinin film prodüksiyonunu Anima İstanbul, yönetmenliğini ise Aytuğ Üngör üstlendi.

Türk kültürünü inovatif teknolojiyle buluşturan Arçelik, 2004 yılında pazara dünyanın ilk otomatik Türk kahvesi makinesi Telve’yi sunarak yeni bir kategoriye öncülük etti. Müşteri ihtiyaç ve beklentilerine göre sürekli olarak geliştirilen Telve için bugüne kadar 84 patent başvurusu yapıldı. Bu sene 20’nci yaşını kutlayan Telve, Türk kahvesi deneyimini bir üst seviyeye taşıyan özellikleriyle dikkat çekiyor. 6 fincan kapasitesi, su tankı, Cook Sense teknolojisi, indüksiyonlu ısıtma ve sesli uyarı özellikleri ile donatılmış olan bu makine, Türk kahvesi severlerin vazgeçilmezi oluyor.

Türk kahve kültürünü dünyaya tanıtma misyonunu üstlenen Arçelik, Türkiye’de farklı kahve çeşitlerine ilginin artmasıyla ürün gamını genişleterek A’dan Z’ye farklı kategorilerde kahve makineleri geliştirdi.

Reklam

Imperium Barista Tam Otomatik Espresso Makinesi, kahve severlere tam otomatik bir deneyim sunuyor. 13 kademeli kahve öğütücü, entegre süt köpürtme sistemi ve 19 bar yüksek basınç gücü ile on farklı kahve çeşidi hazırlayabilme kapasitesine sahip olan bu makine, kullanıcılara en sevdikleri kahve çeşitlerini evde hazırlama imkânı tanıyor.

Imperium Barista Yarı Otomatik Espresso Makinesi, entegre süt köpürtme sistemi ve 15 bar yüksek basınç gücü ile dört farklı kahve çeşidi hazırlayabilme özelliği sunuyor. Süt köpüğü ayarı ile kişiselleştirilebilir kahve deneyimi sağlayan bu makine, kolay kullanımıyla ideal bir tercih olarak öne çıkıyor.

Öğütücülü Filtre Kahve Makinesi, kahve tutkunlarına üstün bir deneyim sunmak üzere tasarlandı. Kahve öğütücü, damlama durdurma fonksiyonu ve aroma fonksiyonu gibi özellikleriyle dikkat çeken bu makine, 10 fincan kapasiteli cam karaf sayesinde geniş ailelerin ve misafir ağırlayanların tercihi oluyor.

Künye

Reklamveren: Arçelik

Reklamveren Temsilcisi:

Mehmet Tüfekçi

Reklam

Pelin Hekimoğlu

Özdem İkizer Yüken

Ece Barak

Gözde Kirazlı Atilla

Dilek İpek

Reklam Ajansı: Havas İstanbul

Yönetici Kreatif Direktör: Eray Hökelek

Reklam

Kreatif Ekip Liderleri:

Gizem Arlı Sirkeci

Hüseyin Gündüz

Kreatif Ekip:

Merve Turunç

Ergin Doğanay

Kerem Korucuoğlu

Reklam

Strateji Direktörü:

Canan Pehlivanoğlu

Beliz Top

Müşteri İlişkileri Ekibi:

Kerem Yalçın

Gözde Nur Akbaş

Selin Kardaş

Reklam

Beril Ermeral

Begüm Tun

Gamze Beygirci

Grafik Tasarım Ekip Lideri: Hasan Yıldırım

Grafik Tasarımcı: Barış Köprülü

Trafik Direktörü: Enhar Giritli Baydar

Ajans Prodüktörü:

Reklam

Sıla Salgın

Leyla Özgecan Gezer

Prodüksiyon: Anima İstanbul

Yönetmen: Aytuğ Üngör

DOP: Ersin Gök

Fotoğraf: PPR İstanbul / Fırat Meriç

Müzik: Kenan Doğulu

Reklam

Kaynak: HORECA Trend ve Arçelik

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com