Dimes’ten Çevreyi Koruyan Yatırım | HORECA Trend
Takip edin!

Çevre

Dimes’ten Çevreyi Koruyan Yatırım

Türkiye’nin önde gelen içecek markası DİMES, gerçekleştirdiği çevre odaklı enerji verimliliği yatırımıyla İzmir üretim tesisinde yüksek tasarruf değerleri elde etti. Türkiye’nin ilk ve tek global enerji hizmet şirketi ESCON Enerji iş birliğinde gerçekleştirilen çalışmada soğutma gruplarına bağlı elektrik tüketiminde yüzde 73,4 oranında düşüş elde edildi ve yıllık 97,6 TEP enerji tasarrufu elde edilirken, karbon emisyonlarında 571 ton karbon azalım sağlandı.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin yerli sermayeli ilk meyve suyu ve günümüzün önde gelen içecek markalarından biri olan DİMES, İzmir üretim tesisinde gerçekleştirdiği çevre odaklı enerji verimliği yatırımıyla elektrik tüketiminde tasarruf sağlarken, önemli ölçüde karbon emisyonu azaltım değeri de elde etti.

ESCON Enerji iş birliğinde gerçekleştirilen projenin, İzmir üretim tesisindeki çevreye saygılı uygulamaları daha da üst bir seviyeye taşıdığını ifade eden DİMES Türkiye Genel Müdürü Cem Kurt, “Tüm faaliyetlerini Doğaya ve İnsana Saygı ana değer çerçevesinde yürüten DİMES, çevresel sorumluluklarını tüm iş süreçlerinde öncelik olarak görmekte ve tüm iş kararlarını insan ve doğa için en iyisini gözeterek almaktadır. Sorumlu ve sürdürülebilir üretim yaklaşımımızla çevresel etkimizi azaltmak için en son teknolojileri kullanmaya önem veriyoruz. Bu kapsamda gerçekleştirilen yeni yatırımla, söz konusu sistemlerimizin elektrik tüketiminde yüzde 73’ü aşan oranda düşüşle yıllık 97,6 TEP enerji tasarrufu elde ederken, karbon emisyonlarında 571 ton gibi önemli azalım sağlamış olmaktan mutluluk duyuyoruz. Bu projede, 2004 yılında Türkiye’nin ilk ve tek enerji hizmet şirketi olarak çalışmaya başlayan ESCON Enerji ile iş birliği yaptık. Kendi alanında tartışmasız bir uzmanlığa sahip olan ESCON’un yönetim ve proje ekipleri, çalışmamız boyunca sergiledikleri yakın ve değer odaklı bir iş birliğiyle bir kez daha takdirimizi kazandılar. Yatırımlarımız ve faaliyetlerimizle doğa ve insan için değer üretmeye devam edeceğiz” dedi.

İklim değişikliğinin etkileriyle birlikte emisyon azaltımının ve enerji verimliliğinin giderek daha fazla önem kazandığına dikkat çeken ESCON Enerji CEO’su Onur Ünlü, “Önlem alınmadığı takdirde 2030 yılı itibarıyla Türkiye’nin yıllık toplam sera gazı emisyon miktarının 1.175 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Ancak Paris Anlaşması çerçevesinde alınacak önlemler ve uyum çalışmalarıyla bunu 929 milyon tonda tutabilmek mümkün. İşte bu noktada kamuya, özel sektöre ve bireysel olarak hepimize görev düşüyor. DİMES bu kapsamda attığı kararlı adımlarla yalnızca ürünleriyle değil sürdürülebilirlik alanında da ülkemizin öncü markalarından biri olduğunu gösterdi. DİMES yöneticilerine ve çalışmalarımız boyunca bize her türlü kolaylığı sağlayan tesis çalışanlarına bu değerli iş birliği için teşekkür ediyorum. Bu yalnızca DİMES için değil sektörümüz ve ülkemiz için de önemli bir yatırım” diye konuştu. Tesiste yapılan çalışmaların sağlayacağı faydalara da değinen Ünlü şöyle devam etti; “Soğutma gruplarında yaptığımız operasyonel ve ekipman bazlı çalışmalar neticesinde elektrik tasarrufu ile emisyon azaltımı elde edilecek. Azalacak elektrik tüketimi ile DİMES hem üretim süreçlerinde önemli bir kaynak verimliği sağlayacak hem de üretim maliyetlerini düşürecek.”

DİMES yatırımı ve ESCON Enerji uzmanlığıyla gerçekleştirilen proje kapsamında, DİMES İzmir üretim tesisinde proses soğutması amaçlı kullanılan 4 adet hava soğutmalı soğutma grubu, 1 adet Mitsubishi Heavy Industries yüksek verimli su soğutmalı santrifüj soğutma grubu ile değiştirilerek sistem yenilenmesine ve merkezileştirilmesine gidildi. Soğutma grubu ve soğutma kulesi, pompalar, akıllı otomasyon sistemleri gibi cihazlardan oluşan yardımcı ekipmanların yüksek verimliliği ve operasyon optimizasyonu ile yılda 1.545.337 kWh olan elektrik tüketimi %73,4 düşürülerek, 410.650 kWh’e indirildi. Böylece yıllık 97,6 TEP enerji tasarrufu sağlanırken, karbon emisyonlarında da 571 ton CO2 emisyon azalımı elde edildi.

Öte yandan, sistemin izlenmesi ve optimum şartlarda çalışması için yine ESCON Enerji tarafından geliştirilen IoT platformu Energy Eye kullanılıyor. DİMES dijital sistemleriyle uyumlu şekilde çalışan Energy Eye, enerji verimliliğinin ve proses performansının takip ve analiz edilmesini sağlıyor.

Dimes Hakkında

Temelleri, kurucusu M. Vasfi Diren’in “Çiftçinin ürününü değerlendirecek bir yol bulmak lazım; ancak katma değerli ürünlerle bereketli topraklarımız değerlenebilir” söylemiyle 1958 yılında atılan DİMES, 1963 yılında Türkiye’nin yerel sermaye ile üretilen ilk meyve suyu olma özelliği taşıyor. Tüm faaliyetlerini ‘soframıza koymayacağımız meyveyi işlemeyiz, çocuğumuza içirmeyeceğimiz meyve suyunu üretmeyiz’ ilkesiyle yürüten DİMES, İnsana ve Doğaya Saygı ilkesiyle çiftçinin emeğini katma değerle insanlar için faydalı ve eğlenceli içeceklere dönüştürüyor. Bugüne dek milyonlarca meyve fidanı yetiştirerek, üretici çiftçilere dağıtan DİMES, değer zinciriyle memleketin kalkınmasına, halkın sağlıklı beslenmesine ve Türkiye’nin tarımına sürdürebilir katkı sağlıyor. Bugün ülkemizin yanı sıra dünyanın 100’ü aşkın ülkesinde tercih edilen ürünler sunan DİMES, meyve suyunda 300.000 ton yıllık üretim kapasitesiyle Türkiye’nin en büyük meyve suyu üreticisi konumunda olmanın yanı sıra, süt ve süt ürünlerinde 100.000 ton yıllık üretim kapasitesine sahip.

ESCON Enerji Hakkında

Türkiye’nin ilk ve tek enerji hizmet şirketi (ESCO) olarak 2004 yılında kurulan ESCON Enerji, 2009 yılından itibaren sanayide yetkili enerji verimlilik danışmanlık (EVD) şirketi olarak faaliyetlerini sürdürmektedir. Müşterilerinin kalite ve konfor şartlarından ödün vermeden, maksimum verimlilik ile minimum enerji tüketimine ulaşmalarını hedefleyen ESCON Enerji, danışmanlık, etüt ve projelendirme, performans garantili sistem çözümleri, proje finansmanı ve enerji performans sözleşmeleri gibi alanlarda çeşitli hizmetler vermektedir. Uzman mühendis kadrosu, saygın uluslararası partnerleri ve know-how altyapısı ile işletmeler için en doğru çözümleri sağlayan ESCON Enerji, hayata geçirdiği projeler ile işletmelerin enerji maliyetlerini ve karbon salımlarını azaltmalarına da katkı sunmaktadır. ESCON Enerji bu zamana kadar Türkiye’nin yanı sıra Avrupa’dan Güney Asya’ya uzanan bir coğrafyada, toplam 12 ülkede 800’ün üzerinde endüstriyel işletmeye başarı ile hizmet vermiştir.

Kaynak: HORECA Trend ve Dimes

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

Koroplast’ın Çevre Kirliliğine Dikkat Çeken Yeni Reklam Kampanyası Yayınlandı

Doğanın ve çevrenin korunması için bugüne dek sayısız çalışmaya imza atan Koroplast, insan eliyle çevreye verilen zararın boyutlarına dikkat çektiği yeni reklam kampanyasını duyurdu. Yapay zeka destekli “Generative Fill” özelliği kullanılarak oluşturulan kampanyada yapay zekanın dahi öngöremediği çevre kirliliğinin boyutları çarpıcı fotoğraflarla gözler önüne seriliyor.

Yayınlandı

on

Sürdürülebilir bir gelecek için bugüne kadar birçok çalışmaya öncülük eden Koroplast, yapay zeka destekli yeni reklam kampanyasıyla çevre kirliliğinin boyutlarına bu kez farklı bir açıdan dikkat çekiyor. Koroplast, hayata geçirdiği yeni reklam kampanyasında yapay zeka desteğiyle görsellerin tamamlanmasını sağlayan “Generative Fill” özelliğini kullanarak; deniz, nehir ve plajdan alınan üç farklı fotoğrafın yapay zekayla nasıl tamamlandığını ve devamında da gerçekte bu doğal alanların nasıl göründüğünü tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

Koroplast, reklam kampanyasıyla tüm tüketicilere de bir çağrıda bulunuyor. Yapay zekanın bile hayal edemediği bu kirliliğin ancak birlikte durdurulabileceğini vurguluyor ve “Yaşanılabilir Bir Dünya Birlikte Kolay” diyor.

Künye

Reklamveren: Koroplast

Reklamveren Temsilcileri: Gülsün Mersin, Bengü Kıran, Seçil Oyan, Gizem Kuzey

Reklam Ajansı: Jüpiter

Yaratıcı Ekip: Ali Can Savaş, Can Demir, Doğukan Türk, Oğuz Sevindi, Fikrican Pek

Strateji Ekibi: Kerem Sabuncu, Aytuğ Ateş, Elçin Kasap

Marka Ekibi: Setenay Ergin, Buse Uzun

Prodüksiyon Ekibi: Onur Mis, Tümce Yağcı

Sosyal Medya Ekibi: Ilgaz Çelik, Duygu Kuş

Medya Satınalma: Wavemaker

PR Ajansı: Goodworks

Koroplast Hakkında

Kalite ve teknolojisiyle tüketicilerin yaşam kalitesini artıran Koroplast, ilk defa çöp torbasıyla 80’li yıllarda faaliyetine başladı. Gerçekleştirdiği yatırımlarla sektöründe her zaman ilkleri gerçekleştiren Koroplast, bugün çöp torbası ve buzdolabı poşeti başta olmak üzere, streç film, alüminyum folyo, kilitli poşet, fermuarlı poşet fırın torbası, pişirme kâğıdı, mikrodalga pişirme torbası, buz torbası, dondurulmuş gıda torbası ve temizlik kategorisindeki sünger ve temizlik bezleriyle birlikte geniş bir ürün yelpazesine sahip. Her daim tüketicilerinin hassasiyetlerine önem veren Koroplast’ın ürünlerinde Helal Sertifikası da bulunuyor. Müşterilerinin desteği, 40 yıllık bilgi birikimi, teknolojik donanımı, Ar-Ge yatırımları ve uzman satış-pazarlama kadrosu sayesinde sektörünün lideri olan Koroplast, geliştirdiği ürünlerle tüketicilerinin hayatını birlikte kolaylaştırıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Koroplast

Devamını Oku

Çevre

Dönüştüren Kadınlar, Sürdürülebilirlik İçin Antalya’da Buluşuyor

Günümüzde enerji üretimi, endüstri, tarım ve atıkların oluşturduğu tehlikelerin artmasıyla birlikte, Dönüştüren Kadınlar Platformu’nun bu tür etkinlikleri, toplumu daha bilinçli ve sorumlu bir gelecek için harekete geçirmeyi amaçlıyor. Platform, sadece kadınları değil, geri dönüşüm farkındalığını benimsemeyi hedefleyen herkesi bir araya getiriyor.

Yayınlandı

on

Dünya genelinde sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm bilincinin önemine vurgu yapmayı hedefleyen Dönüştüren Kadınlar Platformu, Antalya’da ikinci büyük etkinliğini düzenlemeye hazırlanıyor. Etkinlik, Muratpaşa Belediyesi‘nin destekleriyle 9 Eylül’de Akra Hotel‘de gerçekleştirilecek.

Bu özel buluşmada geri dönüşüm sanatçısı Deniz Sağdıç ve sevilen oyuncu Ceyda Düvenci‘nin katılımlarıyla zenginleşecek bir program sunulacak. DG Doğru Geri Kazanım kurucusu Nagihan Yılmaz ve diyetisyen Elvan Odabaşı‘nın moderatörlüğünde ilerleyecek söyleşide, sürdürülebilirliğin önemine dair değerli bilgiler paylaşılacak.

Günümüzde enerji üretimi, endüstri, tarım ve atıkların oluşturduğu tehlikelerin artmasıyla birlikte, Dönüştüren Kadınlar Platformu’nun bu tür etkinlikleri, toplumu daha bilinçli ve sorumlu bir gelecek için harekete geçirmeyi amaçlıyor. Platform, sadece kadınları değil, geri dönüşüm farkındalığını benimsemeyi hedefleyen herkesi bir araya getiriyor.

Etkinlik kapsamında, katılımcılara kahvaltının da sunulacağı söyleşide sürdürülebilirlik konularında bilgi ve deneyimlerin paylaşılması planlanıyor. Dönüştüren Kadınlar Platformu, bu özel buluşmada tüm ilgilileri ağırlamaktan mutluluk duyacağını belirtiyor.

9 Eylül Cumartesi günü, saat 11.00’de Akra Hotel’de gerçekleşecek etkinlik için kayıtlar devam ediyor. Sürdürülebilir bir dünya için atılan bu değerli adımın bir parçası olmaya davetlisiniz!

PROGRAM

9 Eylül 2023 Cumartesi / 11.00-14.00 / Akra Hotel

KAHVALTI & SÖYLEŞİ

Moderatör: Nagihan Yılmaz ve Elvan Odabaşı
Konuşmacılar: Ceyda Düvenci (Oyuncu), Deniz Sağdıç (Geri Dönüşüm Sanatçısı)

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Çevre

BigChefs, Sürdürülebilirlik için Yeni Adımını Güneş Enerjisiyle Atıyor!

Türkiye’nin en büyük ve yaygın kafe-restoran zinciri BigChefs, çevreci ve sürdürülebilir iş modeliyle sektöre örnek olmaya devam ediyor. Bugüne kadar hayata geçirdiği birbirinden anlamlı sürdürülebilirlik projelerinin ardından şimdi de güneş enerjisi santrali (GES) yatırımıyla çevre dostu bir gelecek için değer yaratıyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’de ve dünyada sayısı 93’e ulaşan şubesiyle Türkiye’nin en büyük ve yaygın kafe-restoran zinciri olan BigChefs, sürdürülebilirlik alanında önemli bir dönüşüme adım attı. BigChefs, Arzensis Elektrik Mekanik Mühendislik Müşavirlik San. Tic. Ltd. Şti. ve Admiral Teknik Enerji Danışmanlık AŞ ile ortaklık kurarak güneş enerjisi santrali (GES) kurulum ve bakım sözleşmesini imzaladı.

Çevreye Sorumluluğun Bir Yansıması: Güneş Enerjisi Santrali (GES) Sözleşmesi

Bu anlaşma, BigChefs’in çevre ve sürdürülebilirlik vizyonunun önemli bir adımı olarak değerlendiriliyor. Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.h maddesinde belirtilen limitler çerçevesinde kurulacak olan güneş enerjisi santrali 1,749 kWp kapasiteye sahip olacak. 

Topluma, Doğaya, Geleceğe Sorumlu BigChefs

BigChefs, topluma ve geleceğe sorumlu marka olma misyonuyla hareket ederek gıda israfını azaltmak, atıkları geri dönüşüme kazandırmak, enerji verimliliğini artırmak, atıksız mutfak pratiklerini yaygınlaştırmak, yerel üreticiyi desteklemek ve tedarik zincirini sürdürülebilir hale getirmek gibi bir dizi önemli çevreci inisiyatif ve proje başlatarak sektörde örnek bir rol model oldu.

Yarının Mutfağı

Sürdürülebilir iş modelini yurt içinde ve yurt dışındaki şubelerinde uygulamaya devam eden BigChefs, mutfakta hiçbir lezzetin hikayesinin bitmemesi için Michelin yıldızlı Innocenti Evasioni’nin kurucu Şefi Tommaso Arrigoni ile iş birliğine imza attı. Atıksız mutfak prensibine dayalı “Yarının Mutfağı” menüsü, bir yemekten çıkan atık olma potansiyeli olan malzemelerin diğer yemeklerde değerlendirilmesini sağlayarak atıksız bir mutfak için ilham verdi. Bu projeyle sektörde atıksız mutfak konusuna dikkat çeken BigChefs, misafirlerini de çevreci bir yaklaşımla bilinçlendiriyor.

Toprağın Kadınlarından Sofralara

Sürdürülebilirlik konusundaki çabaları sadece mutfakla sınırlı kalmayan BigChefs, kadın istihdamını desteklemek ve toplumdaki yerlerini güçlendirmek amacıyla “Toprağın Kadınlarından Sofralara” inisiyatifini hayata geçirdi. Bu proje sayesinde BigChefs, tarımdaki 2,5 milyon kadın istihdamına dikkat çekiyor. “Toprağın Kadınlarından Sofralara” inisiyatifi, kadın üreticilere üretimlerine devam etme motivasyonu kazandırarak hem ekonomik kazanımlarını arttırıyor hem de yerel üretimin sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyor.

Toplumsal Fayda için Birlikte Yürümeye Devam

BigChefs, porsiyon düzenlemeleri ve gıda saklama konusunda gösterdiği özenle gıda israfını en aza indirirken, “Açlığa Son” projesiyle kurtarılan yemekleri aşevlerine ulaştırarak toplumsal fayda sağlıyor. Aynı zamanda görme engelli bireylere yönelik sesli dijital menü hizmeti sunarak “Eşitsizliklerin Azaltılması” amacını destekliyor. Sürdürülebilirlik ilkesini benimseyen BigChefs, plastik kullanımını azaltmak, enerji ve su tüketimini optimize etmek ve çevre dostu uygulamalara öncülük etmek için sürekli çalışıyor.

Ekosistemle Dost Adımlar
BigChefs, çevre ve topluma olan sorumluluğunu ön planda tutarak çeşitli çevreci uygulamalara imza atıyor. Restoranlarında suları pet şişe yerine cam şişelerde servis ediliyor, enerji ve su harcamaları dikkatlice yönetiliyor ve geri dönüşümlü kâğıt havlu ve peçeteler kullanılıyor. Plastik pipetlerin yerine doğada kendiliğinden yok olan pipetler tercih edilerek plastik atık miktarı azaltılıyor ve dökme şeker kullanımıyla ağaçların korunmasına destek olunuyor. Ayrıca, şirket, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sorumlu Üretim ve Tüketim” ilkeleri çerçevesinde kadın çiftçilere destek vererek topluma katkı sağlıyor ve sürdürülebilirlik odaklı projeler üretmek için sivil toplum kuruluşları ve finans kuruluşlarıyla iş birliği yapıyor.

Yeşil Enerjiyle Geleceğe: Yatırım Detayları

BigChefs, çevre ve toplum için sorumluluk bilinciyle 1.300.000 USD tutarındaki bu yatırımı gerçekleştirerek, temiz enerji kaynaklarının yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hedefliyor. Güneş enerjisi santralinin devreye alınmasıyla yıllık olarak atmosfere salınan karbondioksit miktarında önemli bir azalma bekleniyor, bu da doğrudan iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunacak.

Kaynak: HORECA Trend ve BigChefs

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.