Arabica Kahve Nedir? Robusta Kahve ile Farkları Neler? | HORECA Trend
Takip edin!

Kahve

Arabica Kahve Nedir? Robusta Kahve ile Farkları Neler?

Yayınlandı

on

Kahvenin yüzden fazla farklı türü olmasına rağmen, dünya genelinde en popüler ve takdir edilen iki tür kahve öne çıkmaktadır. Arabica kahve ve Robusta kahve çelirdekleri dünyada en çok tüketilen kahveler olarak dikkat çekmektedir.

Arabica şüphesiz en yaygın üretilen çekirdek türüdür. Orijinal olarak Etiyopya’nın yüksek rakımlı ormanlarında keşfedilmiştir. Bazı kaynaklarda 12. yüzyılda sıcak içecekler demlemek için yetiştirilip hasat edildiği vurgulanmaktadır. Bu tür, “coffea arabica” olarak bilinen bir bitkiden türetilir ve kahve tutkunları tarafından Robusta’dan daha çok takdir edilir ve tercih edilir.

Arabica kahve çekirdekleri; nüanslı, aromatik ve daha tatlı bir lezzet sunar. Bu durum, çekirdeğin popülerliğinde ve tanınmasında önemli bir rol oynamıştır. Daha düşük kafein içeriğine sahip olsa da, kahve tutkunları genellikle lezzetli tadı nedeniyle Arabica çekirdeklerini tercih eder. Üretim ve ticaret açısından Arabica, piyasanın yaklaşık %70’ini oluşturur ve kalite bakımından daha yüksektir, bu nedenle daha pahalıdır.

Robusta kahve çekirdeği, “coffea canephora” bitkisinden gelen bir türdür. Dünya genelindeki toplam üretimin yaklaşık %30’unu oluşturarak ikinci en popüler çeşittir. (Dünyada en popüler çeşit Arabica kahve çekirdeğidir.)

Robusta kahve çekirdeği; güçlü ve sert, ancak derin bir tat özelliğine sahiptir. Bu durum, robusta kahve çekirdeğinin yüksek kafein içeriğinden kaynaklanır. Bu özellikler nedeniyle özellikle anlık (intense) kahve granülleri ve tozları için çok uygun olduğu düşünülür. Robusta genellikle anlık (intense) kahvede kullanılır.

Arabica kahve ile robusta kahve çekirdekleri, kalite ve lezzet açısından farklılık göstermektedir.

Robusta ve Arabica Kahve Arasındaki Temel Farklar

Bu iki tür arasındaki en belirgin fark, ilk olarak dış görünüşlerinde kendisini gösteriyor. Arabica kahve çekirdekleri genellikle yumurtamsı, düz ve Robusta’dan daha yağlıdır. Arabica kahve çekirdekleri daha tatlı, canlı ve biraz meyvemsi bir tada sahiptirler.

Öte yandan, Robusta kahve çekirdekleri biraz daha küçük ve daha yuvarlaktır. Daha az yağ içerirler, bu nedenle sert, acı bir tatları olur ve genellikle daha doğal ve topraksı bir aroma sunarlar.

Daha önce de belirtildiği gibi, iki türü karşılaştırdığımızda kafein miktarında farklılık bulunmaktadır; Robusta, Arabica’dan daha fazla kafein içerir. Robusta çekirdeklerinde kafein oranı %2.7 iken, Arabica’nın kafein oranı %1.5’tir. Ayrıca, Arabica, Robusta’dan neredeyse iki kat daha fazla şeker ve yaklaşık %60 daha fazla lipit içerir; bu özellikler muhtemelen tüketicilerin Arabica’yı tercih etme nedenleri arasında yer alır.

Adından da anlaşılacağı gibi, Robusta son derece dayanıklı bir bitkidir. Yetiştirme açısından daha kolay bakımı yapılabildiği, farklı ortamlarda yetişebildiği ve genellikle daha yüksek verim aldığı için daha tercih edilir. Kafein miktarı daha yüksek olduğundan böceklerden etkilenme olasılığı daha düşüktür, çünkü kahve tohumlarına karşı kimyasal bir savunma olarak işlev görür ve böcekler için toksiktir.

Bunun dışında, ticari olarak yetiştirilen üçüncü bir kahve türü olan Liberica’nın varlığından pek az kişi haberdardır. Küresel kahve ticaretinin %2-3’ünü oluşturmasına rağmen, tanesi meyvemsi, olağandışı ve özellikle yoğun bir lezzete sahip olan Liberica olarak bilinir. Düşük asitlik ve daha az acı bir aroma sayesinde güçlü ve kararlı bir lezzet sunar.

Arabica Mı, Robusta Mı? Hangisini Seçmeli?

Bu eskiden beri süregelen sorunun doğru cevabı, temel olarak kendi tercihlerinizde ve zevkinizde bulunabilir! Ancak zaten belirtildiği gibi, çoğu kahve tutkunu, tatlı ve yumuşak tonları ve sıkça meyvemsi ve çikolatalı notları nedeniyle Arabica kahvesine büyük ölçüde katılıyor gibi görünüyor. Bununla birlikte, Robusta bitkilerinden gelen çekirdekler, daha acı olmalarına rağmen, kahve severlerin kalbinde kendi yerlerine sahiptir.

Etiyopya Arabica kahveleri genellikle dünya çapında en iyi gurme kahveler olarak kabul edilirken, bazı Robusta çekirdekleri kalite açısından onlarla yarışabilir. Hangi türün her bakımdan şüphesiz en iyi olduğuna karar vermek oldukça zordur. Hayatta olduğu gibi, her şey bir zevk meselesidir ve bu durumda bazen karışımların tadını çıkarabilir, örneğin lezzetli bir Arabica ve Robusta karışımı seçebilirsiniz!

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku
Reklam
1 Yorum

1 Yorum

  1. Pingback: Çekirdekten Fincana: Kahve Üretimi - HORECA Trend

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Kahve

Kafe Kategorisinde “Yılın En İtibarlı Markası” Kahve Dünyası

Bu yıl 10’uncusu gerçekleşen The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri’nde Kahve Dünyası, kafe kategorisinde “Yılın En İtibarlı Markası” ödülüne layık görüldü.

Yayınlandı

on

Marketing Türkiye Dergisi ve araştırma şirketi Akademetre Research and Strategic Planning iş birliğiyle 10’uncusu düzenlenen “The ONE Awards Bütünleşik Pazarlama Ödülleri”nde itibarını en çok artıran markalar ödüllendirildi. 300’ü aşkın mağaza, 1000’e yakın satış noktasına ve kahveden unlu mamullere kadar pek çok farklı lezzetlere sahip olan “Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, kafe kategorisinde “Yılın İtibarlısı” seçildi. Kahve Dünyası, “İtibar ve Marka Değer Performans Ölçümü” araştırması baz alınarak ve 12 ilde 1200 kişiden oluşan “halk jürisi” ile yüz yüze gerçekleştirilen görüşmeler sonucunda ödüle layık görüldü.

Kaynak: HORECA Trend ve Kahve Dünyası

Devamını Oku

Kahve

Kahvede İdeal Lezzeti Tek Dokunuşla Keşfet

Tchibo’nun tam otomatik kahve makinesi Esperto Pro, “One Touch” özelliğiyle sadece tek dokunuşla kahvenizin köpüğünü istediğiniz yoğunlukta hazırlayarak kahve keyfinize lezzet katacak.

Yayınlandı

on

Tchibo’nun 70 yılı aşan kahve uzmanlığı ile tasarlanan tam otomatik kahve makineleri, gerçek kahve lezzetini evinizin konforunda deneyimlemenizi sağlıyor. Kahveyi çekirdek kahveden taptaze öğüterek içmek isteyenler ve sütlü kahve tutkunları için Esperto ailesi üyesi Esperto Pro, ideal bir lezzet deneyimi sunuyor.

Özelleştirilmiş Sütlü Kahve Keyfi

Esperto Pro ile aromatik caffee crema, cappuccino, latte macchiato gibi sütlü ve sade kahve spesiyallerini ideal lezzetinde tek bir dokunuşla hazırlamak mümkün. Tam otomatik kahve makinesinin “One Touch Milk System” fonksiyonu ile sütlü kahve severler, farklı süt köpüğü çeşitleri arasından seçim yaparak süt köpüğü yoğunluğunu isteklerine göre belirleyebilecek.

Gerçek Kahve Deneyimini Yaşatan İnce Detaylar

19 bar basıncına sahip Esperto Pro, Intense+ aroma fonksiyonu sayesinde her damak zevkine göre ayarlanabilen kahve yoğunluğu opsiyonu sunuyor. Otomatik kahve makinesi, 5 kademeli öğütme ayarına sahip paslanmaz çelik öğütücüsü ve 300 grama kadar genişletilebilir aroma koruma özellikli kahve çekirdeği haznesiyle kahvenin benzersiz aromasını her yudumda en yoğun haliyle hissettiriyor. Yaşattığı benzersiz kahve keyfi yanında Esperto Pro, EasyClean durulama fonksiyonlu pratik temizleme sistemi ve otomatik kireç çözme programı sayesinde de kolay bakımlı ve uzun ömürlü bir kahve makinesi.

Kaynak: HORECA Trend ve Tchibo

Devamını Oku

Kahve

Kahve Dünyası’nın Yeni Kapsül Kahve Koleksiyonu: Çevre Dostu, Zengin Tatlar!

‘’Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası, en kaliteli kahve çekirdekleriyle hazırlanan yepyeni kapsül kahveleriyle kahve tutkunlarına eşsiz bir deneyim yaşatıyor. 8 farklı çeşidin yer aldığı 5 farklı seriden oluşan kapsül kahveler, geri dönüştürülebilir espresso kapsülleriyle çevreyi de düşünüyor.

Yayınlandı

on

“Hepimizin Ortak Noktası” Kahve Dünyası yeni kapsül kahve serileriyle kahve deneyimini bir üst seviyeye taşıyor. Farklı damak tatlarına hitap eden 5 seri ve 8 çeşit lezzetten oluşan yepyeni kapsül kahve serisi, özenle seçilmiş kahve çekirdekleriyle hazırlanıyor. Kahve severleri lezzet, çeşitlilik ve sürdürülebilirlikle buluşturan Kahve Dünyası, kapsül kahve serisindeki espresso kapsülleri geri dönüştürülebilir malzemelerden üretiliyor. Bu sayede kahve tutkunları muhteşem lezzetlerin tadını çıkarırken çevreye duyarlı bir seçim yapmanın da huzurunu hissediyor.

Yeni Lezzetler Keşfetmek İsteyenlere: PLEASURE Serisi

Fındık, karamel ve vanilya olmak üzere üç farklı aromaya sahip olan Pleasure serisi, farklı lezzetleri keşfetmek isteyenlere hitap ediyor. Ustalıkla kavrulan kahve çekirdeklerini fındık aromasıyla buluşturan Fındık Aromalı Espresso Kapsül Kahve, bisküvi notaları eşliğinde zengin bir lezzetin kapılarını aralıyor. Karamel Aromalı Espresso Kapsül Kahve, kremamsı notalar eşliğinde her yudumda karamelin tatlı keyfini hissettiriyor. Vanilya Aromalı Espresso Kapsül Kahve ise vanilya aroması ve kahvenin yumuşak birleşimiyle damaklarda hoş bir tat bırakıyor.

Klasiklerden Vazgeçemeyenlere: MASTER Serisi

Lezzeti ve kalitesiyle ön plana çıkan Master Serisi, Espresso ve Ristretto kapsül kahvelerinde, kendine özgü iklim ve coğrafyalarda yetişen %100 Arabica kahve çekirdekleri ustalıkla bir araya getiriliyor. Tüm kapsül kahve çeşitleri arasında yoğunluğu en yüksek harman kapsül kahve olan Espresso, yoğun bir kıvama ve baharat tadına sahip. Ristretto kapsül kahve ise yüksek asidite ve karakteristik odunsu notalar eşliğinde her yudumda, şeftali ve kırmızı meyvelerin baskın lezzetini hissettiriyor.

Kahveyi Kafeinden Çok Sevenlere: PEACE Serisi

Kafein tüketmek istemeyenler ya da günlük kafein miktarını dengelemek isteyenlere hitap eden Peace serisinde yer alan Kafeinsiz Espresso; yumuşak içimi, baharatlı yapısı ve isli kokusuyla fark yaratıyor. Kafeinsiz Arabica çekirdekleri ile hazırlanan bu özel kahve, lezzetiyle benzersiz bir kahve deneyimi yaşatıyor.

Yöresel Lezzetlerden Vazgeçemeyenlere: EXPLORE Serisi

Yöresel kahve lezzetinden vazgeçemeyenlerin seveceği Explore serisi, Kolombiya ve Etiyopya çeşitlerini içeriyor. Kolombiya’nın yüksek tepelerinde yetişen %100 Arabica çekirdekleriyle hazırlanan Kolombiya Kapsül Kahve, kırmızı meyvelerin heyecan uyandıran tadını ve çikolatanın hazzını yaşatıyor. Etiyopya Kapsül Kahve, Yüksek tepeleri ve bereketli topraklarıyla, kahvenin anavatanı Etiyopya’dan Rainforest Alliance* Sertifikalı olarak tedarik edilen %100 Arabica çekirdekleriyle hazırlanıyor. Etiyopya Kapsül Kahve, her yudumunuzda tropik meyveler, yaban mersini ve turunçgillerin yanı sıra canlandırıcı bal lezzetini de damağınıza taşıyor.

Eşsiz Lezzetlerin Buluşması: SELECTION Serisi

Tüm kapsül kahve çeşitlerini deneyimlemek isteyenler için bir arada sunan Selection serisinde ise Fındık Aromalı Espresso, Karamel Aromalı Espresso, Vanilya Aromalı Espresso, Kafeinsiz Espresso, Espresso, Ristretto, Kolombiya ve Etiyopya çeşitleri yer alıyor.

10’lu paketlerde satışa sunulan Kahve Dünyası kapsül kahve serilerine, Kahve Dünyası mağazalarının yanı sıra www.kahvedunyasi.com’dan da ulaşılabiliyor.

Editöre Not: Rainforest Alliance (RA) sertifikası kahve üretim sürecinde adil çalışma koşullarını ve sürdürülebilir tarım uygulamalarını garanti eder. RA sertifikalı çekirdeklerle üretilen kahveler, sadece lezzet açısından değil, aynı zamanda sosyal ve çevresel sorumlulukları gözeterek tüketiciye ulaşır.

Kahve Dünyası Hakkında 

Yarım asırdır kahve – kakao ticareti yapan ve 30 yıla yaklaşan çikolata deneyimi bulunan Altınmarka Grubu’nun bir üyesi olan Kahve Dünyası, ilk mağazasını İstanbul’un Eminönü semtinde açtı. Misafirperverliği ve ikram kültürüyle kısa sürede sektörün öncü markalarından biri haline gelen Kahve Dünyası günümüz itibarıyla Türkiye’nin coğrafi penetrasyonu en yüksek kahve ve çikolata zinciridir. Yurt içinde 300’ü aşkın mağaza olmak üzere 1.000’e yakın satış noktası, yurt dışında ise 13 mağazası bulunan Kahve Dünyası, her gün 100 bini aşkın misafirine hizmet vermektedir. Tüm mağazalarının işletmesini üstlenerek kalitesini garanti altına alan Kahve Dünyası aynı zamanda, kahve, çikolata, dondurma, unlu mamul ve fit lezzetlerden oluşan bini aşkın lezzetini Türkiye’de benzeri olmayan kahve mağazacılığı anlayışıyla misafirlerine sunmaktadır. “Hepimizin Ortak Noktası” söylemiyle faaliyetlerini sürdüren Kahve Dünyası’nın kurumsal sosyal sorumluluk projelerini bir araya getirdiği budunyahepimizin.org isminde bir platformu bulunmaktadır.

Kahve Dünyası Online Mağaza Hakkında

Kahve Dünyası 2012 yılından bu yana www.kahvedunyasi.com online mağazası ile herkesin severek tükettiği ürünlerini müşterileriyle buluşturuyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Kahve Dünyası

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.