“Crush Your Bottle” Projesi ile CO2 Emisyonları Azaltılacak | HORECA Trend
Takip edin!

Çevre

“Crush Your Bottle” Projesi ile CO2 Emisyonları Azaltılacak

İçecek ürünlerinde kalite ve çeşitlilik sunan DyDo Drinco Türkiye, sürdürülebilirlik projeleri çerçevesinde öncü adımlar atmaya devam ediyor. Bu kapsamda, bünyesinde bulunan Saka Su markası ile “Crush Your Bottle” projesini oluşturan DyDo Drinco Türkiye, geri dönüşüm sürecine katkıda bulunmayı ve daha fazla atık alanı yaratmayı hedefliyor. 

Yayınlandı

on

Sürdürülebilir kaynaklar elde edebilmek ve gelecek nesillere temiz bir dünya bırakabilmek için geri dönüşüm büyük bir önem taşıyor. Tüketimi en aza indirerek malzemelerin yeniden kullanılabilir hale gelmesini sağlayan geri dönüşüm, sürdürülebilir bir dünyanın anahtarını oluşturuyor. Değerleri doğrultusunda sürdürülebilirliği odağına alan çalışmalar gerçekleştiren DyDo Drinco Türkiye, bu çerçevede hayata geçirdiği “Crush Your Bottle” projesi ile plastik şişe atıkları sorununu ele alıyor. Günlük hayata kolayca entegre edilebilen proje, plastik atıkların geri dönüşümü için pratik bir çözüm sunuyor.

Gençlere ve Çocuklara Daha Yaşanabilir Bir Dünya Bırakabilmek İçin Harekete Geçti

Her yıl milyonlarca plastik şişe çöplere atılıyor, düzensiz çöp atımı ise atık fazlalığına sebep oluyor ve zararlı sera gazlarını havaya salıyor. Bu çerçevede harekete geçen DyDo Drinco Türkiye, boş plastik şişelerin çöp kutusuna atılmadan önce ‘şişeyi ezme’ uygulamasını benimseyerek bir farkındalık projesine imza attı. Küçük bir adımla büyük bir etki yaratmayı amaçlayan DyDo Drinco Türkiye, Crush Your Bottle projesi ile çöp kutularında daha fazla alan yaratıyor, atık toplama sıklığını azaltıyor ve CO2 emisyonlarının azaltılmasına katkıda bulunuyor.

Gençlere ve çocuklara daha yaşanabilir bir dünya bırakabilmek için harekete geçen DyDo Drinco Türkiye, bu kapsamda Saka Su markası ile hayata geçirdiği en yeni “Crush Your Bottle” ile plastik şişe kullanan herkesin bu şişeleri ezerek çöp kutusuna atmaya davet ediyor.

Kaynak: HORECA Trend ve DyDo Drinco Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

Koroplast’ın Çevre Kirliliğine Dikkat Çeken Yeni Reklam Kampanyası Yayınlandı

Doğanın ve çevrenin korunması için bugüne dek sayısız çalışmaya imza atan Koroplast, insan eliyle çevreye verilen zararın boyutlarına dikkat çektiği yeni reklam kampanyasını duyurdu. Yapay zeka destekli “Generative Fill” özelliği kullanılarak oluşturulan kampanyada yapay zekanın dahi öngöremediği çevre kirliliğinin boyutları çarpıcı fotoğraflarla gözler önüne seriliyor.

Yayınlandı

on

Sürdürülebilir bir gelecek için bugüne kadar birçok çalışmaya öncülük eden Koroplast, yapay zeka destekli yeni reklam kampanyasıyla çevre kirliliğinin boyutlarına bu kez farklı bir açıdan dikkat çekiyor. Koroplast, hayata geçirdiği yeni reklam kampanyasında yapay zeka desteğiyle görsellerin tamamlanmasını sağlayan “Generative Fill” özelliğini kullanarak; deniz, nehir ve plajdan alınan üç farklı fotoğrafın yapay zekayla nasıl tamamlandığını ve devamında da gerçekte bu doğal alanların nasıl göründüğünü tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

Koroplast, reklam kampanyasıyla tüm tüketicilere de bir çağrıda bulunuyor. Yapay zekanın bile hayal edemediği bu kirliliğin ancak birlikte durdurulabileceğini vurguluyor ve “Yaşanılabilir Bir Dünya Birlikte Kolay” diyor.

Künye

Reklamveren: Koroplast

Reklamveren Temsilcileri: Gülsün Mersin, Bengü Kıran, Seçil Oyan, Gizem Kuzey

Reklam Ajansı: Jüpiter

Yaratıcı Ekip: Ali Can Savaş, Can Demir, Doğukan Türk, Oğuz Sevindi, Fikrican Pek

Strateji Ekibi: Kerem Sabuncu, Aytuğ Ateş, Elçin Kasap

Marka Ekibi: Setenay Ergin, Buse Uzun

Prodüksiyon Ekibi: Onur Mis, Tümce Yağcı

Sosyal Medya Ekibi: Ilgaz Çelik, Duygu Kuş

Medya Satınalma: Wavemaker

PR Ajansı: Goodworks

Koroplast Hakkında

Kalite ve teknolojisiyle tüketicilerin yaşam kalitesini artıran Koroplast, ilk defa çöp torbasıyla 80’li yıllarda faaliyetine başladı. Gerçekleştirdiği yatırımlarla sektöründe her zaman ilkleri gerçekleştiren Koroplast, bugün çöp torbası ve buzdolabı poşeti başta olmak üzere, streç film, alüminyum folyo, kilitli poşet, fermuarlı poşet fırın torbası, pişirme kâğıdı, mikrodalga pişirme torbası, buz torbası, dondurulmuş gıda torbası ve temizlik kategorisindeki sünger ve temizlik bezleriyle birlikte geniş bir ürün yelpazesine sahip. Her daim tüketicilerinin hassasiyetlerine önem veren Koroplast’ın ürünlerinde Helal Sertifikası da bulunuyor. Müşterilerinin desteği, 40 yıllık bilgi birikimi, teknolojik donanımı, Ar-Ge yatırımları ve uzman satış-pazarlama kadrosu sayesinde sektörünün lideri olan Koroplast, geliştirdiği ürünlerle tüketicilerinin hayatını birlikte kolaylaştırıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Koroplast

Devamını Oku

Çevre

Dönüştüren Kadınlar, Sürdürülebilirlik İçin Antalya’da Buluşuyor

Günümüzde enerji üretimi, endüstri, tarım ve atıkların oluşturduğu tehlikelerin artmasıyla birlikte, Dönüştüren Kadınlar Platformu’nun bu tür etkinlikleri, toplumu daha bilinçli ve sorumlu bir gelecek için harekete geçirmeyi amaçlıyor. Platform, sadece kadınları değil, geri dönüşüm farkındalığını benimsemeyi hedefleyen herkesi bir araya getiriyor.

Yayınlandı

on

Dünya genelinde sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm bilincinin önemine vurgu yapmayı hedefleyen Dönüştüren Kadınlar Platformu, Antalya’da ikinci büyük etkinliğini düzenlemeye hazırlanıyor. Etkinlik, Muratpaşa Belediyesi‘nin destekleriyle 9 Eylül’de Akra Hotel‘de gerçekleştirilecek.

Bu özel buluşmada geri dönüşüm sanatçısı Deniz Sağdıç ve sevilen oyuncu Ceyda Düvenci‘nin katılımlarıyla zenginleşecek bir program sunulacak. DG Doğru Geri Kazanım kurucusu Nagihan Yılmaz ve diyetisyen Elvan Odabaşı‘nın moderatörlüğünde ilerleyecek söyleşide, sürdürülebilirliğin önemine dair değerli bilgiler paylaşılacak.

Günümüzde enerji üretimi, endüstri, tarım ve atıkların oluşturduğu tehlikelerin artmasıyla birlikte, Dönüştüren Kadınlar Platformu’nun bu tür etkinlikleri, toplumu daha bilinçli ve sorumlu bir gelecek için harekete geçirmeyi amaçlıyor. Platform, sadece kadınları değil, geri dönüşüm farkındalığını benimsemeyi hedefleyen herkesi bir araya getiriyor.

Etkinlik kapsamında, katılımcılara kahvaltının da sunulacağı söyleşide sürdürülebilirlik konularında bilgi ve deneyimlerin paylaşılması planlanıyor. Dönüştüren Kadınlar Platformu, bu özel buluşmada tüm ilgilileri ağırlamaktan mutluluk duyacağını belirtiyor.

9 Eylül Cumartesi günü, saat 11.00’de Akra Hotel’de gerçekleşecek etkinlik için kayıtlar devam ediyor. Sürdürülebilir bir dünya için atılan bu değerli adımın bir parçası olmaya davetlisiniz!

PROGRAM

9 Eylül 2023 Cumartesi / 11.00-14.00 / Akra Hotel

KAHVALTI & SÖYLEŞİ

Moderatör: Nagihan Yılmaz ve Elvan Odabaşı
Konuşmacılar: Ceyda Düvenci (Oyuncu), Deniz Sağdıç (Geri Dönüşüm Sanatçısı)

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Çevre

BigChefs, Sürdürülebilirlik için Yeni Adımını Güneş Enerjisiyle Atıyor!

Türkiye’nin en büyük ve yaygın kafe-restoran zinciri BigChefs, çevreci ve sürdürülebilir iş modeliyle sektöre örnek olmaya devam ediyor. Bugüne kadar hayata geçirdiği birbirinden anlamlı sürdürülebilirlik projelerinin ardından şimdi de güneş enerjisi santrali (GES) yatırımıyla çevre dostu bir gelecek için değer yaratıyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’de ve dünyada sayısı 93’e ulaşan şubesiyle Türkiye’nin en büyük ve yaygın kafe-restoran zinciri olan BigChefs, sürdürülebilirlik alanında önemli bir dönüşüme adım attı. BigChefs, Arzensis Elektrik Mekanik Mühendislik Müşavirlik San. Tic. Ltd. Şti. ve Admiral Teknik Enerji Danışmanlık AŞ ile ortaklık kurarak güneş enerjisi santrali (GES) kurulum ve bakım sözleşmesini imzaladı.

Çevreye Sorumluluğun Bir Yansıması: Güneş Enerjisi Santrali (GES) Sözleşmesi

Bu anlaşma, BigChefs’in çevre ve sürdürülebilirlik vizyonunun önemli bir adımı olarak değerlendiriliyor. Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.h maddesinde belirtilen limitler çerçevesinde kurulacak olan güneş enerjisi santrali 1,749 kWp kapasiteye sahip olacak. 

Topluma, Doğaya, Geleceğe Sorumlu BigChefs

BigChefs, topluma ve geleceğe sorumlu marka olma misyonuyla hareket ederek gıda israfını azaltmak, atıkları geri dönüşüme kazandırmak, enerji verimliliğini artırmak, atıksız mutfak pratiklerini yaygınlaştırmak, yerel üreticiyi desteklemek ve tedarik zincirini sürdürülebilir hale getirmek gibi bir dizi önemli çevreci inisiyatif ve proje başlatarak sektörde örnek bir rol model oldu.

Yarının Mutfağı

Sürdürülebilir iş modelini yurt içinde ve yurt dışındaki şubelerinde uygulamaya devam eden BigChefs, mutfakta hiçbir lezzetin hikayesinin bitmemesi için Michelin yıldızlı Innocenti Evasioni’nin kurucu Şefi Tommaso Arrigoni ile iş birliğine imza attı. Atıksız mutfak prensibine dayalı “Yarının Mutfağı” menüsü, bir yemekten çıkan atık olma potansiyeli olan malzemelerin diğer yemeklerde değerlendirilmesini sağlayarak atıksız bir mutfak için ilham verdi. Bu projeyle sektörde atıksız mutfak konusuna dikkat çeken BigChefs, misafirlerini de çevreci bir yaklaşımla bilinçlendiriyor.

Toprağın Kadınlarından Sofralara

Sürdürülebilirlik konusundaki çabaları sadece mutfakla sınırlı kalmayan BigChefs, kadın istihdamını desteklemek ve toplumdaki yerlerini güçlendirmek amacıyla “Toprağın Kadınlarından Sofralara” inisiyatifini hayata geçirdi. Bu proje sayesinde BigChefs, tarımdaki 2,5 milyon kadın istihdamına dikkat çekiyor. “Toprağın Kadınlarından Sofralara” inisiyatifi, kadın üreticilere üretimlerine devam etme motivasyonu kazandırarak hem ekonomik kazanımlarını arttırıyor hem de yerel üretimin sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyor.

Toplumsal Fayda için Birlikte Yürümeye Devam

BigChefs, porsiyon düzenlemeleri ve gıda saklama konusunda gösterdiği özenle gıda israfını en aza indirirken, “Açlığa Son” projesiyle kurtarılan yemekleri aşevlerine ulaştırarak toplumsal fayda sağlıyor. Aynı zamanda görme engelli bireylere yönelik sesli dijital menü hizmeti sunarak “Eşitsizliklerin Azaltılması” amacını destekliyor. Sürdürülebilirlik ilkesini benimseyen BigChefs, plastik kullanımını azaltmak, enerji ve su tüketimini optimize etmek ve çevre dostu uygulamalara öncülük etmek için sürekli çalışıyor.

Ekosistemle Dost Adımlar
BigChefs, çevre ve topluma olan sorumluluğunu ön planda tutarak çeşitli çevreci uygulamalara imza atıyor. Restoranlarında suları pet şişe yerine cam şişelerde servis ediliyor, enerji ve su harcamaları dikkatlice yönetiliyor ve geri dönüşümlü kâğıt havlu ve peçeteler kullanılıyor. Plastik pipetlerin yerine doğada kendiliğinden yok olan pipetler tercih edilerek plastik atık miktarı azaltılıyor ve dökme şeker kullanımıyla ağaçların korunmasına destek olunuyor. Ayrıca, şirket, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sorumlu Üretim ve Tüketim” ilkeleri çerçevesinde kadın çiftçilere destek vererek topluma katkı sağlıyor ve sürdürülebilirlik odaklı projeler üretmek için sivil toplum kuruluşları ve finans kuruluşlarıyla iş birliği yapıyor.

Yeşil Enerjiyle Geleceğe: Yatırım Detayları

BigChefs, çevre ve toplum için sorumluluk bilinciyle 1.300.000 USD tutarındaki bu yatırımı gerçekleştirerek, temiz enerji kaynaklarının yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hedefliyor. Güneş enerjisi santralinin devreye alınmasıyla yıllık olarak atmosfere salınan karbondioksit miktarında önemli bir azalma bekleniyor, bu da doğrudan iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunacak.

Kaynak: HORECA Trend ve BigChefs

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.