Eflanispor’a FİMAK’tan Güçlü Destek | HORECA Trend
Takip edin!

Sosyal Sorumluluk

Eflanispor’a FİMAK’tan Güçlü Destek

Sosyal sorumluluk projelerine önem veren FİMAK Makina Sanayi Yönetim Kurulu başkanı Mehmet ÖZPINAR, yeni sezonda da geçen sezon yapılan desteklerin üzerine daha fazlasını katarak Eflanispor’a katkılarını sürdüreceklerini belirtti.

Yayınlandı

on

Amatör kümede 21 yıl sonra mücadele eden ve yarı finale kadar yükselen Eflanispor‘a FİMAK Makina Sanayi’nden güçlü destek geldi. Sosyal sorumluluk projelerine önem veren FİMAK Makina Sanayi Yönetim Kurulu başkanı Mehmet ÖZPINAR, yeni sezonda da geçen sezon yapılan desteklerin üzerine daha fazlasını katarak Eflanispor’a katkılarını sürdüreceklerini belirtti.

İstanbul, Gaziosmanpaşa’da düzenlenen dayanışma gecesine Eflanispor Klüp Başkanı İrfan TOPÇU ile İstanbul Eflanililer Derneği Başkanı ve Eflanispor Yönetim Kurulu Üyesi Abdullah ADATEPE ve KASİD Başkanı Karabüklü iş insanı Çetin İPEK de katıldı. Eflanispor adına düzenlenen geceye İstanbul’da yaşayan Eflanililer yoğun ilgi gösterirken; Eflanililer ile iyi dostlukları olan vatandaşlar da etkinlikte yer aldı.

Görkemli gecede Eflanili sanatçı Hakan PEKER de sahne aldı. PEKER; Eflanili hemşerilerine de bir müjde vererek yaklaşan yerel seçimlerde Safranbolu’dan belediye başkan adayı olacağını duyurdu ve hemşerilerinden destek istedi.

 

 

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

HORECA Tedarik

35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın Kazananları Belli Oldu

Metro Türkiye ana sponsorluğunda Dude Table tarafından organize edilen “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın kazananları belli oldu. Gastronometro’da gerçekleşen finale kalan 10 genç şef arasından yarışmayı kazanan Ayşegül Uslu, Özge Nur Yılmaz ve Volkan Özkur; Türk Mutfağı’nın Sürdürülebilirlik Elçileri olarak, atıksız mutfak prensipleri ve yerli ürün kullanımı konusunda sektörde farkındalık yaratarak tüm genç şeflere ilham olacak.

Yayınlandı

on

Sürdürülebilirliği tüm çalışmalarında merkeze alan Metro Türkiye ana sponsorluğunda, Dude Table tarafından bu yıl ikincisi gerçekleştirilen “35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması” kapsamında Türk mutfağının yetenekli genç şefleri, “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” teması altında yarıştı. 7 Aralık’ta Gastronometro’da düzenlenen yarışmada, finale kalan 10 şef, atıksız mutfak prensiplerine uygun şekilde hazırladıkları tabaklarını jüriye sundu.

 

Yarışma jürisinde yer alan Gastronometro Direktörü Maximilian J.W. Thomae, Dude Table Gastronomi Pazarlama Ajansı Başkanı Funda İnansal, Gazeteci-Gastronomi Yazarı Ebru Erke, Hodan Kurucu Şefi Çiğdem Seferoğlu ve Casa Lavanda Kurucu Şefi Emre Şen tarafından yapılan oylama sonucunda kazananlar Ayşegül Yılmaz, Özge Nur Yılmaz ve Volkan Özkur oldu.

“Türk mutfağının sürdürülebilirlik alanındaki elçileri” olarak görülen 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın kazananları Metro Türkiye’nin desteğiyle İtalya’da sürdürülebilir mutfak odağında eğitim hakkı kazandılar. Şefler, uluslararası arenada deneyim kazanırken, aynı zamanda yabancı şeflerle de tanışma ve birebir çalışma şansı yakalayacak.

“Biz, lezzetli yemeklerin aynı zamanda çevreye saygılı olabileceğine inanıyoruz.”

35 Yaş Altı 3 Şef Yarışması’nın Türk mutfağının sürdürülebilirliği ve gıdanın geleceği için büyük bir farkındalığa imza attığını belirten Metro Türkiye CEO’su Sinem Türüng, “Metro Türkiye olarak, yeme-içme sektöründe sürdürülebilirliği ve atıksız mutfakları teşvik etmek bizim için sadece bir görev değil, aynı zamanda bir misyon. Sorumlu üretim ve tüketim anlayışıyla ilerlediğimiz sürdürülebilirlik yolculuğumuzda lezzetli yemeklerin aynı zamanda çevreye saygılı ve etik olabileceğine inanıyoruz. Atıksız mutfak anlayışının sektörde daha fazla benimsenerek gıda israfının en aza indirilmesi, mutfağımızın geleceğinin koruması için büyük öneme sahip. Birleşmiş Milletlerin 2021 Gıda İsrafı Endeksi raporuna göre her yıl yaklaşık olarak 1 milyar ton gıda çöpe gidiyor ve bunun yaklaşık %25’i yeme içme sektöründe ortaya çıkıyor. Ülkemizde de benzer oranı görüyoruz. Sektörün gıda israfındaki bu payının azaltılabilmesi için bizler öncelikle genç şeflerimizde farkındalık yaratmak üzere çalışmalarımıza başladık. Kadim Türk mutfak kültürümüzü gelecek nesillere aktaracak birer elçi olarak gördüğümüz genç şeflerimizin atıksız mutfak konusuna odaklanmalarını teşvik ediyoruz. Sektörde farkındalık yaratmak ve gıda atıklarının daha iyi yönetilmesini sağlamak amacıyla sıfır atık reçeteler paylaşıyor, eğitimler düzenliyor, sektöre yönelik kılavuzlar oluşturuyoruz. 35 Yaş Altı 3 Şef Yarışmasını kazanan şeflerimizi de uluslararası arenada alacakları eğitim ve kazanacakları deneyim ile desteklemekten büyük mutluluk duyuyoruz.” ifadelerini kullandı.

Yarışmayı organize eden Dude Table Gastronomi Ajansı’nın kurucusu Funda Güzelmeriç İnansal ise “Gıdanın geleceği için en büyük yatırım genç şeflere yapılacak eğitim ve dünya vizyonunda deneyim fırsatı yaratma yatırımıdır” diyerek Metro Türkiye’ye teşekkür etti.

18-35 yaş arasındaki tüm genç şeflerin katılımına açık olan yarışmaya, adaylar, “Gıdanın Geleceği için Atıksız Mutfak” temasında hazırladıkları reçeteleri ile online başvuru yaptı. İletilen tarifler arasından seçilen 10 aday; jüri üyeleri tarafından gastronomi üzerine aldıkları eğitim, mutfak deneyimi, atıksız reçetelerdeki yaratıcılık ve teknik, Türk mutfağı ile olan ilişkileri gibi birtakım değerlendirme kriterleri doğrultusunda incelenerek belirlendi. Bu adaylar, 7 Aralık’ta Gastronometro’da gerçekleşen finalde hazırladıkları atıksız tabaklarını jüri tadımına sundular. Şeflerin atıksız mutfak odağındaki prensipler ile hazırladıkları final menüsünde; başlangıç, ana yemek ve tatlının olduğu 3 tarif yer aldı.

 

Kaynak: HORECA TREND ve METRO Türkiye

Devamını Oku

Et, Tavuk ve Balık

Banvit BRF Ormanları 50 Bin Ağaca Ulaştı

Banvit BRF, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği “Banvit BRF Ormanları” projesi ile Bandırma, Elazığ ve Manisa’dan sonra şimdi de İzmit’te 10 bin fidanı toprakla buluşturuyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin en çok tercih edilen tavuk eti markası* olan ve faaliyetlerini sürdürülebilirlik ilkeleri odağında gerçekleştiren Banvit BRF, 3 farklı bölgedeki toplam 40 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları” projesini 50 bin ağaca yükselten yeni bir adım attı. Banvit BRF, Ege Orman Vakfı’nın Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına tesis ettiği “Yüzüncü Yıl Ormanları” projesi kapsamında İzmit Taşköprü ağaçlandırma sahasında 10 bin fidanlık Banvit BRF Ormanı’nı oluşturdu. Ağaçlandırma sahasında 28 Kasım Salı günü gerçekleştirilen temsili fidan dikim törenine Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ve Vakıf yöneticileri ile Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz ve şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

İlk olarak 2021’de ana üretim kampüsünün bulunduğu Bandırma’nın, Sahil Yenice mahallesi ağaçlandırma sahasında Orman Genel Müdürlüğü destekleri ile 20 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları” projesini hayata geçiren şirket, 2022’de ise Ege Orman Vakfı iş birliğinde Elazığ-Maden ve Manisa-Yunt Dağı ağaçlandırma sahalarında 20 bin fidana can vermişti. Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında ormanlaştırmaya da destek veren Banvit BRF, son olarak İzmit Taşköprü’de toprakla buluşturduğu 10 bin fidan ile Banvit BRF Ormanları projesini 50 bin ağaca ulaştırmış oldu.

Bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi veren Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz şunları söyledi; “Şirket olarak sürdürülebilirliğin gelecek nesiller için önemini biliyor ve bu konuyu sorumluluklarımız arasında görüyoruz. Hem bağlı bulunduğumuz global şirketimiz, hem de Banvit BRF olarak hedefimiz 2040’a kadar “Net Sıfır”a ulaşabilmek. Bu hedef doğrultusunda sürdürdüğümüz pek çok projenin yanı sıra ağaçlandırma çalışmaları bizim için ayrı bir öneme sahip. “Banvit BRF Ormanları” projemizle 3 yılda ülkemizin 4 farklı noktasında 50 bin fidanı toprakla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Orman Genel Müdürlüğü ile Ege Orman Vakfı’na kıymetli destekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde “Banvit BRF Ormanları” projemizi ülkemizin farklı bölgelerinde de hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ise törende yaptığı konuşmada; “Orman Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde gerçekleşen ormanlaştırma çalışmalarımızda bugüne kadar 13 milyondan fazla fidanın ağaç olup ormana karışmasına destek verdik. Bu çalışmalarımızı Banvit BRF gibi dünyanın geleceğini önemseyen ve bu konuda çaba gösteren kişi ve kuruluşların bağışlarıyla gerçekleştirdik. Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim krizi ile mücadele ancak tüm kurum ve kuruluşların, STK, özel sektör ve kamu kuruluşlarının iş birliği ile mümkün. Banvit BRF Ormanları projesi de bu iş birliklerinin en güzel örneklerinden birisi” dedi.

* IPSOS Marka Sağlığı 2023 araştırmasına göre Banvit, %51 oranla Türkiye’nin en çok tercih edilen tavuk eti markası olarak öne çıkmaktadır.

 

Kaynak: HORECA TREND ve Banvit BRF

Devamını Oku

Sosyal Sorumluluk

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu Instagram’da Fark Yaratıyor

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’nun Instagram hesabı, kültürel bağları güçlendirmeye ve insanlara eğlenceli içerikler sunmaya devam ediyor. @japonyaistanbulbaskonsoloslugu adresli hesap üzerinden Japon kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz.

Yayınlandı

on

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu, Türkiye’deki en popüler sosyal medya platformlarından birisi olan Instagram‘da etkileyici bir varlık sergileyerek dikkatleri üzerine çekmeyi başardı. Japonya İstanbul Başkonsolosluğu‘nun @japonyaistanbulbaskonsoloslugu kullanıcı adıyla faaliyet gösterdiği Instagram hesabı, Japon kültürünü tanıtan içeriklerle, Japon diplomatların Türk kültürü ve yemeklerini deneyimledikleri eğlenceli videolarla zenginleşiyor.

Kısa Sürede 30 Bin Takipçiye Ulaşıldı

Hesabın içeriği, Japon kültürüne dair paylaşımların yanı sıra çeşitli eğlenceli videolara da yer veriyor. Japon kültür etkinliklerinden kesitler sunan ve Japon gelenekleri ile mutfağını tanıtan paylaşımlar, takipçiler tarafından büyük ilgi görüyor. Aynı zamanda, Japon diplomatların Türk kültürü ve yemeği deneyimlerine dair içerikler de merakla takip ediliyor.

Başkonsolosluğun bu etkileyici içerikleri, kısa sürede geniş bir takipçi kitlesine ulaştı. Hesap, 30 bin takipçi barajını aşarak büyük bir başarıya imza attı.

Japon Diplomat Çiğköfte Yoğurdu

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’nun Instagram’da en beğenilen paylaşımlarından birisi Japon diplomatın çok sevdiği çiğ köfteyi bu sefer kendisinin yoğurması oldu. Japon diplomat, kameralar karşısında çiğköfte yaptı ve çok eğlendi.

Japon diplomatın çiğköfte performansı, Türkiye’deki Instagram takipçilerinden de tam not aldı. Binlerce beğeni alan gönderiye çok sayıda da yorum yapıldı. Şanlıurfalı olduğunu belirten bir takipçi yorumunda “Gurur duydum” derken, bir diğer takipçi ise “Adıyamanlı olarak bunu beğendim” şeklinde yorum yaptı.

Japon Diplomatların Türkiye’den En Çok Şaşırdığı Olaylar

Başkonsolosluğun Instagram’da en çok ilgi gören içeriklerinden bir tanesi de “Japonların Türkiye’de En Çok Şaşırdığı 4 Olay” başlıklı video oldu. Japon diplomatlar; Türkiye’deki anne babaların, çocuklarına “annecim” ya da “babacım” demelerini ilk başta anlayamadıklarını belirtti. Burçlarının çok fazla sorulmasına ve ayrıca Türkiye’deki dolmuşlarda elden ele para ödenmesine şaşırdıklarını söylediler. Japon diplomatın “Japon Pazarı”na gidip şaşırdığı olay ise pazarda Japonya’da üretilmiş hiçbir ürünün olmaması olmuş.

Japonya İstanbul Başkonsolosluğu’nun Instagram hesabı, kültürel bağları güçlendirmeye ve insanlara eğlenceli içerikler sunmaya devam ediyor. @japonyaistanbulbaskonsoloslugu adresli hesap üzerinden Japon kültürünü daha yakından tanıma fırsatı bulabilir ve etkileşimde bulunabilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.