Divan Fit İle Lezzet ve Sağlık Bir Arada! | HORECA Trend
Takip edin!

Catering

Divan Fit İle Lezzet ve Sağlık Bir Arada!

Hayatın yoğun temposuna ayak uydururken bir yandan da sağlıklı ve dengeli beslenerek sağlığınızı güçlendirmek artık mümkün. Sağlıklı hayatın bir yaşam tarzı olduğuna inanan Divan Fit, hızlı akışa ayak uydururken temiz beslenmekten ödün vermeyenler için geliyor! Beslenmenizi iyileştirirken ruh, beden ve zihin değişimlerini Divan Fit ile beraber deneyimlemeye hazır mısınız?

Yayınlandı

on

Divan Fit, “Divan Fit ile zinde kal!” mottosuyla, Beslenme ve Diyet Uzmanı Dilara Koçak’ın iş birliğinde ve Divan’ın usta şeflerinin dokunuşlarıyla hayata geçirildi. Beslenmenin iyileştirici gücünü lezzet ve uzmanlık ile birleştiren Divan Fit menüleri, iyi yaşama ve temiz beslenmeye arzu duyanlar için günlük olarak evlere geliyor.

Sağlıklı beslenmeye farklı bir bakış açısı getirmek isteyen ve iyi yaşam odaklı beslenen herkese ulaşabilmek amacıyla oluşturulan Divan Fit menüleri, Divan’ın yüksek kalitesi ve Dilara Koçak’ın 30 yıllık mesleki birikimiyle oluşturulan birbirinden eşsiz lezzetler sunuyor. Özgün reçeteleriyle sağlıklı beslenme alışkanlıklarının bozulmadan devam ettirilmesini amaçlayan menüler, temiz beslenirken damak zevkinden ödün vermeyenlerin favorisi olmaya hazırlanıyor.

Tüketiciler 4 farklı paketten oluşan Divan Fit menülerinden kendine uygun olanı diyetisyen kontrolünde kişiye özel esnek seçimler ile tercih edebilecekler. Seçilen paket ile birlikte Dilara Koçak ekibindeki diyetisyenlerden online veya yüz yüze destek almaları da mümkün.

Lezzeti Sağlıkla Buluşturan Reçeteler 

Divan Fit ve Dilara Koçak menüleri, günlük beslenmesinde sağlıklı ve dengeli beslenmek için zaman bulamayan, diyet yapmak isteyen, temiz gıda ve çeşitli içerik arayan, kısacası iyi yaşam odaklı beslenen herkese hitap ediyor. Kalori ve besin ögelerinin (karbonhidrat, yağ ve protein) dengesine dikkat edilerek oluşturulan menüler, Dilara Koçak reçeteleri ve Divan şeflerinin yarım asırlık deneyimlerinden gelen güç birliği ile zenginleşiyor. Sağlıklı tarifler ile özdeşleşen “lezzetsiz” algısını kırarak keyifle tüketilebilecek sağlıklı alternatifler içeren menüler, sağlıklı beslenme rutinin dışına çıkmadan wrap, spagetti ve hatta fit tatlı gibi farklı çeşitleri de tüketicilerin beğenisine sunuyor.

4 Farklı Menü Seçeneği 

Divan Fit ve Dilara Koçak menüleriyle rutin hayatta tüketilen her ürün, sağlıklı ve fit haliyle kapıya geliyor. Özel olarak ve çeşitlilik esasına bağlı kalınarak hazırlanan menülerde organik tavuk, vegan döner, orman meyveli parfe, vişneli yaprak sarma, fit tiramisu gibi zengin bir içerik sunuluyor ve beyaz undan uzak duruluyor. Ayrıca menülerde, gluten hassasiyeti olan, vegan ya da yüksek proteinli beslenen kişiler de unutulmadı. Divan Fit ve Dilara Koçak menüleri, Premium Fit menü haricinde glutensiz beslenenler için Premium Fit Gluten Free, vegan beslenen bireyler için Premium Fit Vegan ve yüksek proteinli beslenenler için de Premium Fit Yüksek Proteinli olmak üzere 4 farklı menü seçeneği içeriyor.

Premium Fit menü, günlük yaşam temposunda yemek yapmaya vakit bulamayan, sağlıklı beslenmek ve sağlıklı beslenme alışkanlığı kazanmak isteyen herkese hitap ediyor. Gluten intoleransı veya hassasiyeti olan bireyler için hassasiyetle oluşturulan Premium Fit Glutensiz, gluten içermeyen alternatifleri ile misafirleri hafifletmeye hazırlanıyor. Vegan/vejetaryen, bitki bazlı beslenen bireyler için oluşturulan Premium Fit Vegan ise bitkisel protein alternatifleri ile misafirlerin beslenme rutinlerini yeşillendiriyor. Premium Fit Yüksek Protein de eşsiz lezzetleriyle başta sporcular olmak üzere, yüksek proteinli beslenenler, egzersiz ile birlikte kas kütlesini arttırmak isteyenlerin yüzünü güldürüyor.

Doğa Dostu Menüler 

Lezzetli tariflerle sağlıklı bir beslenme biçimi sunan Divan Fit ve Dilara Koçak menülerinde, aynı zamanda gezegen sağlığı da göz önünde bulunduruluyor. Uzun zamandır iklim krizi, sürdürülebilir yaşam konusunda çalışmalarına devam eden Dilara Koçak’ın bakış açısıyla hazırlanan reçetelerde mevsimsel ve yerel ürün kullanımına özen gösteriliyor. Daha kolay ulaşılabilir olan bu ürünler sayesinde gıdaların tüketicilere ulaşması için uzun mesafeler önleniyor ve yerel ekonomi destekleniyor. Ayrıca mevsimsel ve yerel ürünlerin tazeliği de reçetelere benzersiz lezzetler katıyor. Divan Fit menülerinde kullanılan paketlerin de sağlıklı ve doğa dostu olmasına özen gösteriliyor.

Divan Fit Yaz Sezonunda Bodrum’da

Divan Fit ürünleri ve sağlıklı içecekler sezon boyunca Noyan Dülek’in liderliğinde egzersizlerin ve Dr. Neslihan İskit’ten mindfullness ve wellbeing (bütünsel sağlık) söyleşilerinin de olduğu bir dizi etkinlik eşliğinde Divan Bodrum Oteli’nde de deneyimlenebilecek. İyi yaşam felsefesiyle kurgulanan bu hafta sonu kamplarının ilki 9-11 Haziran tarihleri arasında düzenlenecek. Katılımın rezervasyonla mümkün olabileceği kampta Dilara Koçak bütüncül sağlık ve iyi yaşam sohbetleri, iklim dostu mutfak ve geleceğin gıdası workshop’ları gerçekleştirecek. Noyan Dülek’in ritim atölyesi, pilates, chi and balance egzersizlerine Neslihan İskit’in yürüyüş ve nefes meditasyonları eşlik edecek.

Kaynak: HORECA Trend ve Divan 

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Catering

Tabldot Yemek Fiyatları Arttı (2024 Fiyatları)

HORECA Trend‘in sektör temsilcileri ile tabldot yemek fiyatları üzerine yaptığı röportajda, sektör temsilcileri, 2024 yılında tabldot yemek fiyatlarının 125 TL’yi bulması ve yıl ortasından sonra bu bandı da aşmasının beklendiğini söyledi.

Yayınlandı

on

Yazar:

Kaynak: HORECA TREND ve Catering Türkiye

Devamını Oku

Catering

BCC Catering Yeni Mutfağını Manisa’da Açtı

Türkiye’nin 33 farklı şehrinde, 110 üretim tesisiyle hizmet veren BCC Catering, yeni mutfağını Manisa’da açtı. Ana hedeflerinin Manisa bölgesinde kalitesi ile tercih edilen bir şirket olmak olduğunu belirtilen BCC Catering Genel Müdürü Vedat Uluğ, “İlk altı ayın sonunda Manisa mutfağımızda yüzde 80 doluluk hedefliyoruz” dedi.

Yayınlandı

on

Kuruluşundan bu yana 33 farklı şehirde büyük bir organizasyon haline gelen, sektördeki birikimi ve güvenilirliği sonucunda günde 120 binden fazla kuver ile yemek hizmeti veren BCC Catering, yeni mutfağını Manisa’da açtı. 2 binin üzerinde çalışanıyla Türkiye genelinde yerinde yemek hizmeti, taşıma yemek hizmeti, özel hastane ve şehir hastaneleri yemek hizmeti veren BCC Catering’in Ankara, Adana, İstanbul, İzmir ve Manisa illerinde yedi ana mutfağı bulunuyor. Yaklaşık 110 üretim tesisi, 225 güncel müşteri sayısı ile ortalama günlük 120 bin kuver yemek üretimi gerçekleştiren BCC Catering, yerinde üretim hizmeti ile okullar, hastaneler, fabrikalar, sanayi kuruluşları, üniversiteler, şantiyeler, yaşlı bakımevleri olmak üzere büyük gruplara ve topluluklara yemek hizmeti sunuyor. Yeni mutfağını Manisa’da açan BCC Catering, altı ayın sonunda Manisa mutfağında yüzde 80 doluluk hedefliyor.

“Amacımız Manisa Bölgesine de Kaliteli Hizmet Vermek”

BCC Catering Genel Müdürü Vedat Uluğ, neden Manisa bölgesinde yeni bir mutfak oluşturduklarını şu sözlerle açıkladı:

“Manisa bölgesi; sanayi açısından ülkemizin en gelişmiş ve zengin lokasyonları arasında yer alıyor. Manisa ilinde hizmet verdiğimiz müşterilerimize İzmir’den çözüm üretiyorduk. Müşterilerimizin taşıma yemek taleplerini operasyonel açıdan daha hızlı ve kolay sağlamak adına merkezi bir mutfak oluşturma kararı aldık. Ocak ayında Yunus Emre Orta Ölçekli Sanayi Bölgesi’nde açılışımızı yaptık. Operasyonumuzu Manisa Sanayi ve Organize Sanayi bölgelerinde konumlandıracağız. Tam kapasite ile ortalama 90 kişilik bir istihdam sağlıyor olacağız. Amacımız bu bölgeye de kaliteli hizmet vermek ve yerinde projelerimizle Manisa ilimizde varlığımızı daha çok artırmaktır.”

“İlk Altı Ayın Sonunda Manisa Mutfağımızda Yüzde 80 Doluluk Hedefliyoruz”

2024 yılı hedeflerini de paylaşan Uluğ, şöyle devam etti:

“Öncelikle ana hedefimiz Manisa bölgesinde kalitesi ile tercih edilen bir şirket olmak. BCC’yi ve hizmet kalitesini bu bölgede duyurmak. İlk altı ayın sonunda Manisa mutfağımızda yüzde 80 doluluk hedefi planlıyoruz. Marmara bölgesinde daha güçlü varlık göstermek için bu bölgede satış konsantrasyonumuz arttırıldı. Ayrıca; İstanbul bölgede ikinci taşıma mutfağımız olan Yenikapı Merkez mutfağımız açıldı.  Manisa’da açılan merkezi mutfakla birlikte potansiyeli olan bölgelerde yapılanmaya devam ediyoruz.”

BCC Catering Hakkında

1993 yılından beri, Bilkent Holding çatısı altındaki Tepe Kurumsal Çözümler’in, yüzde 100 Türk sermayeli bir parçası olarak ulusal ve uluslararası pek çok platformda hizmet veren BCC Catering’in ana faaliyet alanlarını toplu yemek oluşturuyor. Hizmet kalitesinin sürekliliği için gerekli olan sağlıklı bilgi akışının iyi bir ekip çalışmasından doğacağına inanan marka, çağın gereklerini karşılayan ve takım ruhuna sahip personellerden oluşan departmanlarıyla bugün Türkiye’nin 33 ilinde 110 üretim tesisiyle ISO 22000 Gıda Güvenliği Yönetim Sistemi’nin gereklerini maksimum derecede yerine getirerek, 225 lokasyonda, 7 merkezi mutfağı ile günlük 120 bin kuverin üzerinde yemek üretiyor. Uzman kadrosu, kaliteli ürün ve servis anlayışı ile Türkiye genelinde ortalama 2000’in üzerinde çalışan ile yemek üretimi hizmeti veren BCC Catering, “Tadında Zamanında” sloganıyla 30 yıldır iş ortaklarının çözüm ortağı olmaktan gurur duyuyor.

Kaynak: HORECA Trend ve BCC Catering

Devamını Oku

Catering

Çırağan Palace Kempinski’nin Yenilenen Lüks Catering Hizmeti ile İhtişam Adresinizde

Boğaz’a nazır eşsiz konumu ve üst düzey servis kalitesiyle Çırağan Palace Kempinski İstanbul, yenilenen “Çırağan Palace Catering” servisiyle benzersiz Saray lezzetlerini ve kalitesini dilediğiniz lokasyona taşıyor.

Yayınlandı

on

Boğaz’a nazır eşsiz konumu ve üst düzey servis kalitesiyle Çırağan Palace Kempinski İstanbul, yenilenen “Çırağan Palace Catering” servisiyle benzersiz Saray lezzetlerini ve kalitesini dilediğiniz lokasyona taşıyor. Çırağan Sarayı’nın dünya çapında ses getiren organizasyonlarına imza atmış deneyimli servis ekibi ve şefleri, lüks catering hizmeti ile davetlere görkem katıyor. Kişiselleştirilmiş tasarımlar ve benzersiz konseptlerle sunulan catering hizmeti, Saray lezzetlerinin buluştuğu özel menüleriyle davetlilere benzersiz bir ziyafet şöleni sunuyor. Yenilenen catering servisi kapsamında, Saray’ın meşhur lüks brunch konsepti, Gazebo’nun klasikleşmiş Beş Çayı ritüeli ve ödüllü Tuğra Restoran’ın benzersiz lezzetleri eşliğinde gerçekleşecek organizasyonlar, Çırağan Sarayı’nın görkemi ile buluşuyor. Bu üç farklı konsept ile yenilenen catering hizmeti, davetlerin temasına göre seçim yaparak saray görkemini ve benzersiz lezzetleri sevdikleriyle beraber yaşamak isteyenleri bekliyor.

Lüks Çırağan Brunch’ının Eşsiz Lezzetleri Artık Adresinizde

Çırağan Sarayı’nın popüler ve çok sevilen brunch lezzetleri, restoranın profesyonel mutfak ve servis ekibiyle özel bir catering konsepti halinde istenen adreste sunuluyor. Sevdikleriyle beraber keyifli buluşmalar, kutlamalar yapmak isteyenlere eşlik edecek brunch konsepti birbirinden leziz içerikler ve çok özel sunumlarla Saray kalitesini ve görkemini istenen lokasyona taşıyor. İştah kabartan brunch menüsü; birbirinden leziz ve gurme kahvaltılıklar, Pesto Soslu Karidesli Arancini Şişleri, Külahlarda Mini Şarküteri Çeşitleri, Ispanaklı Somon Ruloları, Elma ve Brie Salatası, Karides Kokteyl, Buz Üzerinde İstiridye gibi başlangıç, salata ve meze çeşitleri, Dört Peynirli Ravioli, Parmesan Cipsi, Adaçayı Kremalı Sos, Ağır Ateşte Pişirilmiş Dana Antrikot, İstiridye Mantarı, Levrek Buğulama gibisıcak lezzetler, ev yapımı ekmek ve reçeller, milföyden eklere, cheesecake’ten tiramisuya, Saray pastanesinde taptaze hazırlanan çikolatalar ve baklavalara uzanan geniş tatlı yelpazesiyle adeta ziyafet şöleni yaşatıyor.

Lüks Çırağan Brunch Catering Servisi; minimum 20, maksimum 40 kişilik olarak sunulmakta olup; yiyecekler ile çay, kahve, alkolsüz içecek seçenekleri ve nakliye konsepte dahildir. Dekorasyon ve müzik performansı ek ücrete tabidir.

Gazebo’nun Efsanevi Beş Çayı Ritüeli Adresinizde 

Saray bahçelerinden ilham alarak yenilenen Gazebo’nun klasikleşmiş efsanevi Beş Çayı servisi, istenen lokasyonda gerçekleştirilecek etkinliklere benzersiz konseptiyle görkemli bir dokunuş katıyor. Lüksü tam anlamıyla yansıtan eşsiz lezzetler, Gazebo servis ve mutfak ekibi ile görkemli bir catering konsepti halinde etkinliklere lezzet ve Saray ihtişamı katıyor.

Çırağan Palace Kempinski İstanbul’un zengin Beş Çayı menüsünde; portakal çiçeği ile hazırlanıp, safranlı-limonlu “brioche” ile eşleştirilmiş enfes kerevit tabağı, karanfil ile aromalandırılmış sebzeler, Itır Otlu Vegan Peyniri Mus, Karadut Çeşnisi, Pomelo Aromalı Bisküvi, “Applewood” Aromalı Ördek “Confit”, Ananas Glaze, Frenk Üzüm Çeşnisi, Rezene Basket, Kiwiano Aromalı Bıldırcın Confit, Pazı Yaprağında Levrek Buğulama, kıyma ve kavrulmuş fındık ile servis edilen Yoğurtlu Saç Oruğu, Kıymalı ve Mozzarella Peynirli Mini Pide, Bolet Mantarlı Tart gibi çok özel sıcak lezzetler yer alıyor. Hem Osmanlı zarafetine hem de Avrupa lüksüne atıfta bulunan Güllü ve Vanilyalı Makaron, Taze Meyveli ve Limon Kremalı Tart, Sakızlı ve Maraş Cevizli Diyabetik Baklava, Yaban Mersinli Beyaz Çikolatalı Bon Bon, Bademli “Genes” Bisküvisi eşliğinde Yeşil Çaylı Kek, Beyaz Çikolatalı Matcha’lı Ganaj, Vanilya Kreması, Kaymak ve Reçel ile zenginleştirilmiş Sconeise Beş Çayı menüsünün tatlı servisini zenginleştiriyor.

Deneyimli Gazebo ve mutfak ekibi tarafından klasikleşmiş Beş Çayı lezzetleriyle birlikte sunulan catering hizmetine, konukların isimlerinin baş harflerinin işlendiği kumaş peçeteler kişiselleştirilmiş dokunuşlar katarken, Karaca X Çırağan Palace Shop koleksiyonundan özel hediyeler de davet sahibi ve misafirlere takdim ediliyor.

Gazebo Beş Çayı Catering Servisi; minimum 20, maksimum 40 kişilik olarak sunulmakta olup; yiyecekler ile çay, kahve ve alkolsüz içecek seçenekleri ve nakliye dahildir. Dekorasyon ve müzik performansı ek ücrete tabidir.

Tuğra Restoranın Görkemli Saray Lezzetleri Davetlerinizi Zenginleştiriyor

Konuklarını Michelin Rehberi tavsiye listesinde yer alan ödüllü Tuğra restoranın ihtişamlı sunumları, deneyimli servis ekibi ve benzersiz yemekleri ile görkemli bir davette ağırlamayı arzu edenler, muhteşem bir lezzet şölenine kapılarını açıyor. Tuğra restoranın Saray mutfağının görkemini hissettiren özel sofra takımı, Michelin Rehberi Servis Ödülü’ne sahip deneyimli servis ekibi, Baş Aşçısı Emre İnanır’ın liderliğindeki yetenekli mutfak ekibi ile Osmanlı’nın eşsiz konsepti ve leziz Türk yemeklerinin sunulduğu catering konsepti, ihtişamlı organizasyonlara imza atıyor. İnanır’ın birbirinden özel reçetelerle hazırladığı “amuse bouche” tabaklarını, Zeytinyağlı Enginar ve Goncası, Tarçınlı Havuç Püresi, Kabak Çiçeği Dolması, Beyaz Kuşkonmaz ve Sarı Biber Dövmesi, Ege Otları Kavurması gibi lezzetler izliyor. Mürdüm Eriği ve Ekşi Sos eşliğinde Oruk ve Sıcak Humus, Mini Kumpir, Kurutulmuş El Yapımı Pastırma ve Nar Pekmezinde Armut ile servis edilen Kuzu İncik’in ardından, Hurmalı Kadayıf Helvası, Boza Buzlaması, Kütahya Helvası ve Ballı Ceviz damakları tatlandırıyor.

En az 20, en fazla 30 kişi için oluşturulan catering paketine; özel Tuğra menüsü, kahve, çay, alkolsüz içecekler, servis ve nakliye dahildir. Dekorasyon ve müzik performansı ek ücrete tabidir.

Kurulduğu günden bu yana mükemmeliyet odaklı hizmet anlayışı ile efsanevi Türk misafirperverliğini dünyanın dört bir yanından gelen seyahat severlere tanıtan Çırağan Palace Kempinski İstanbul; ister sevdiklerinizle bir arada bir kutlama yemeği, çay saati veya brunch gibi özel davetler, ister şirketinizin marka değerinin altını çizecek organizasyonlar olsun, catering hizmeti ile İstanbul içinde düzenlenecek etkinliklere ihtişam katıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Çırağan Palace Kempinski İstanbul

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.