Barry Callebaut Sürdürülebilirlik Hedeflerinde Vites Yükseltti - HORECA Trend
Takip edin!

Çevre

Barry Callebaut Sürdürülebilirlik Hedeflerinde Vites Yükseltti

Dünyanın lider yüksek kaliteli çikolata ve kakao ürünleri üreticisi olan Barry Callebaut, sürdürülebilir çikolata üretimine yönelik aksiyon ve hedeflerini içeren “Forever Chocolate” planını, 2025 yılı sonrasını da kapsayan yeni ek hedeflerle güncelledi. Buna göre Grup, 2030’a kadar çiftçi desteğini artırmayı, tüm ürünlerinde sürdürülebilir kaynaklar ile üretim yapmayı, çocuk işçiliğini önlemeye yönelik çabalarını genişletmeyi ve 2050 yılına kadar net sıfır bir şirket olmayı hedefliyor.

Yayınlandı

on

Çikolatanın geleceği konusunda sorumluluk alan Barry Callebaut, 2016 yılında oluşturduğu “Forever Chocolate” programı ile çikolata tedarik zincirindeki en büyük sürdürülebilirlik sorunlarını ele almaya ve çikolatanın çiftlikten damaklara ulaşana kadarki yolculuğunda yaşanan sorunların giderilmesi için adımlar atmaya devam ediyor. Barry Callebaut oluşturduğu yol haritası ile 2025 yılına kadar doğaya saygılı ve karbon pozitif üretim, sıfır çocuk işçilik, 500 bin’den fazla kakao üreticisinin refahının yükseltilmesi ve yüzde 100 sürdürülebilir kaynaklar ile üretim hedefleri belirlemişti. Lider çikolata ve kakao üreticisi şimdi bu hedeflerde vites yükselterek, “Forever Chocolate” hedeflerini 2025 yılı sonrasını da kapsayacak şekilde genişletti.

Barry Callebaut’un 2050’ye uzanan ek hedefleri yüzde yüz sürdürülebilir kaynak kullanımını, kakao çiftliği topluluklarına yönelik artırılmış maddi manevi destekleri, çocuk işçiliğini azaltmaya yönelik keskin taahhütleri ve karbon nötr bir şirket olmayı içeriyor.

Kakao Çiftçileri İçin Dönüştürücü Yeni Bir Model

Bugüne dek 250 bin kakao çiftçisine refah sağlayan Barry Callebaut, 2025 yılına kadar ağına dahil ettiği çiftçi sayısını ikiye katlamayı öngörüyor. Grup, bu mevcut taahhüdüne çiftçi gelişimini destekleyecek bir ekleme de yaptı. Buna göre Grup, kamu ve özel sektör paydaşlar ile birlikte 2030’a kadar kakao çiftçileri için gelir artışı sağlayan dönüştürücü bir üretici modelini hayata geçirmek için harekete geçecek. Bu nedenle Barry Callebaut, ileriye dönük odağını çiftçi eğitiminden çiftçilere girdi desteği sağlamaya doğru kaydırıyor. Bu girdi destekleri, tarım ekipmanları, toprak ve iş gücü sübvansiyonu, ek primler gibi başlıkları içeriyor. Atılacak bu adımlar, verimliliği artırmak, küçük toprak sahibi kakao çiftçilerini yoksulluktan kurtarmak ve onlara sürdürülebilir gelir sağlamak açısından büyük önem arz ediyor.

Çocuk İşçiliğine Tolerans Yok

Barry Callebaut, tedarik zincirinden çocuk işçiliğini ortadan kaldırma taahhüdünü de güçlendirdi. 2025 yılına kadar, tüm tedarik zinciri İnsan Hakları Durum Tespiti yükümlülüklerine göre değerlendirilecek ve tespit edilen tüm çocuk işçiliği vakaları düzeltilecek. 2030 yılına kadar ise Barry Callebaut’un ağındaki tüm çiftçi toplulukları insan haklarına saygılı bir yapıya getirilecek. Buna yönelik,hem özel hem de kamu sektörü iş birliğiyle başta kakao çiftçisi topluluğu düzeyinde Çocuk Koruma Komiteleri kurulması ve çocukların kaliteli eğitime erişimin sağlanması olmak üzere uygun altyapının oluşturulması için harekete geçilecek

Küresel Isınmayla Mücadele İçin Kolektif Çabaya Destek

Paris İklim Anlaşması’nın emisyon azaltma hedeflerine uyum için Barry Callebaut, karbon telafisi ya da dengelemesi yerine tarımsal ormancılık yoluyla karbon azaltımına daha fazla odaklanacak. Bir başka deyişle 2030 yılına kadar küresel ısınmayı 1,5 derecede sınırlandırmaya yönelik küresel çabalara uygun olarak Barry Callebaut, çevresel ayak izini karbondan arındıracak. Bu iddialı hedef sayesinde eden Barry Callebaut, 2050 yılına kadar net sıfır bir şirket olmayı hedefliyor. Karbonsuzlaşma çabalarına ek olarak Grup, 2025 yılına kadar orman pozitif olmayı da amaçlıyor.

Güçlendirilmiş Şeffaflık Taahhüdü

Barry Callebaut, 2030 yılına kadar tüm ürünlerinde çiftlik seviyesine kadar izlenebilirlik ve kakao dahil tüm içeriklerinin yüzde 100 sertifikalı veya onaylı olmasını da taahhüt ediyor. Sertifikasyon sadece bir başlangıç noktası olduğundan, sektör genelinde sürdürülebilirlik standartları ve programları oluşturmak sürdürülebilir hammadde tedariki için çok önemli. Bu nedenle Grup, süt ürünleri, palm yağı, hindistan cevizi ve fındık da dahil olmak üzere tedarik ettiği tüm içerikler için sürdürülebilirlik standartlarını tanımlamak ve uygulamak üzere son altı yıldır hem tedarikçilerle hem de sektör paydaşlarıyla iş birliği içinde çalışıyor. Bundan sonrasında da çalışmaya devam edecek.

Bu ek hedeflerle ilgili açıklama yapan Barry Calebaut Global Kakao Birimi Başkanı Steven Retzlaff Peter Boone, “Sektörde büyük bir dönüşüm başlattığımız Forever Chocolate hareketi, doğası gereği dinamik bir yapıda. Sürdürülebilir bir tedarik zincirinin gereklilikleri doğrultusunda programımız da sürekli gelişiyor ve dönüşüyor. Analizlerimiz ve uzmanlardan aldığımız danışmanlık neticesinde etkimizi güçlendirecek güncellemeler yaptık, hedeflerimizi 2025 yılının ötesine taşıdık. Ek hedeflerimiz planlı hareket etmeyi, kalıcı ve sistemli politikalar oluşturmayı ve yapısal değişikliği gerektiren uzun soluklu bir yolculuk. Bu sebeple kamu iş birliğine de ihtiyacımız var.”dedi.

“Forever Chocolate” ile Son Altı Yılda Alınan Somut Sonuçlar

Barry Callebaut, Forever Chocolate programı ile kakao ve çikolata üretimi zincirinde bir dönüşüm başlatarak, halihazırda birçok somut sonuca imza attı. Dünyanın önde gelen ESG derecelendirme kuruluşları tarafından yapılan ölçümlemeler de Forever Chocolate’ın sürdürülebilir çikolatayı bir norma dönüştürme, kakao tedarikinin geleceğini güvence altına alma ve çiftçi geçim kaynaklarını iyileştirme konularındaki başarısını teyit ediyor.

Programının uygulanmaya başladığı 2016 yılından bu yana Barry Callebaut yaklaşık 250 bin kakao yaşam standartlarının yükselmesine destek olarak yoksulluktan kurtardı. Doğrudan kaynak sağladığı çiftçi gruplarının yüzde 81’inde çocuk işçiliğini önlemeye yönelik takip ve iyileştirme sistemlerini hayata geçirdi. Karbon emisyonlarını azaltmak ve etkin kaynak kullanımı için de çalışmalar yürüten Barry Callebaut’nun bir ton ürün başına karbon yoğunluğu yüzde 18’den fazla düştü. Grup doğrudan tedarik zincirindeki çiftliklerin yaklaşık yüzde 80’inde izlenebilirlik sağladı. Bu sayede bugün Barry Callebaut’nun sattığı 2 Üründen 1’i yüzde 100 sürdürülebilir çikolata veya kakao içeriyor.

Cocoa Horizons Vakfı ile İş Birliği Sürecek

Barry Callebaut, 2050’ye uzanan güncellenmiş sürdürülebilirlik yolculuğunda da kakao çiftçileri arasında işçilik ve girişimciliği destekleyen Cocoa Horizons Vakfı ile iş birliğini sürdürecek.

2016 yılından bu yana 122 milyon İsviçre Frangının üzerinde bir fon elde eden Grup, bu fonu çiftçilerin verimliliğinin ve gelirlerinin artırılmasına, çocuk işçiliğinin giderilmesine, ormansızlaşma ile mücadele edilmesine ve net sıfır emisyona ulaşılmasına yönelik faaliyetlerde kullandı.

Kaynak: HORECA Trend ve Barry Callebaut

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Çevre

Koroplast’ın Çevre Kirliliğine Dikkat Çeken Yeni Reklam Kampanyası Yayınlandı

Doğanın ve çevrenin korunması için bugüne dek sayısız çalışmaya imza atan Koroplast, insan eliyle çevreye verilen zararın boyutlarına dikkat çektiği yeni reklam kampanyasını duyurdu. Yapay zeka destekli “Generative Fill” özelliği kullanılarak oluşturulan kampanyada yapay zekanın dahi öngöremediği çevre kirliliğinin boyutları çarpıcı fotoğraflarla gözler önüne seriliyor.

Yayınlandı

on

Sürdürülebilir bir gelecek için bugüne kadar birçok çalışmaya öncülük eden Koroplast, yapay zeka destekli yeni reklam kampanyasıyla çevre kirliliğinin boyutlarına bu kez farklı bir açıdan dikkat çekiyor. Koroplast, hayata geçirdiği yeni reklam kampanyasında yapay zeka desteğiyle görsellerin tamamlanmasını sağlayan “Generative Fill” özelliğini kullanarak; deniz, nehir ve plajdan alınan üç farklı fotoğrafın yapay zekayla nasıl tamamlandığını ve devamında da gerçekte bu doğal alanların nasıl göründüğünü tüm gerçekliğiyle gözler önüne seriyor.

Koroplast, reklam kampanyasıyla tüm tüketicilere de bir çağrıda bulunuyor. Yapay zekanın bile hayal edemediği bu kirliliğin ancak birlikte durdurulabileceğini vurguluyor ve “Yaşanılabilir Bir Dünya Birlikte Kolay” diyor.

Künye

Reklamveren: Koroplast

Reklamveren Temsilcileri: Gülsün Mersin, Bengü Kıran, Seçil Oyan, Gizem Kuzey

Reklam Ajansı: Jüpiter

Yaratıcı Ekip: Ali Can Savaş, Can Demir, Doğukan Türk, Oğuz Sevindi, Fikrican Pek

Strateji Ekibi: Kerem Sabuncu, Aytuğ Ateş, Elçin Kasap

Marka Ekibi: Setenay Ergin, Buse Uzun

Prodüksiyon Ekibi: Onur Mis, Tümce Yağcı

Sosyal Medya Ekibi: Ilgaz Çelik, Duygu Kuş

Medya Satınalma: Wavemaker

PR Ajansı: Goodworks

Koroplast Hakkında

Kalite ve teknolojisiyle tüketicilerin yaşam kalitesini artıran Koroplast, ilk defa çöp torbasıyla 80’li yıllarda faaliyetine başladı. Gerçekleştirdiği yatırımlarla sektöründe her zaman ilkleri gerçekleştiren Koroplast, bugün çöp torbası ve buzdolabı poşeti başta olmak üzere, streç film, alüminyum folyo, kilitli poşet, fermuarlı poşet fırın torbası, pişirme kâğıdı, mikrodalga pişirme torbası, buz torbası, dondurulmuş gıda torbası ve temizlik kategorisindeki sünger ve temizlik bezleriyle birlikte geniş bir ürün yelpazesine sahip. Her daim tüketicilerinin hassasiyetlerine önem veren Koroplast’ın ürünlerinde Helal Sertifikası da bulunuyor. Müşterilerinin desteği, 40 yıllık bilgi birikimi, teknolojik donanımı, Ar-Ge yatırımları ve uzman satış-pazarlama kadrosu sayesinde sektörünün lideri olan Koroplast, geliştirdiği ürünlerle tüketicilerinin hayatını birlikte kolaylaştırıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Koroplast

Devamını Oku

Çevre

Dönüştüren Kadınlar, Sürdürülebilirlik İçin Antalya’da Buluşuyor

Günümüzde enerji üretimi, endüstri, tarım ve atıkların oluşturduğu tehlikelerin artmasıyla birlikte, Dönüştüren Kadınlar Platformu’nun bu tür etkinlikleri, toplumu daha bilinçli ve sorumlu bir gelecek için harekete geçirmeyi amaçlıyor. Platform, sadece kadınları değil, geri dönüşüm farkındalığını benimsemeyi hedefleyen herkesi bir araya getiriyor.

Yayınlandı

on

Dünya genelinde sürdürülebilirlik ve geri dönüşüm bilincinin önemine vurgu yapmayı hedefleyen Dönüştüren Kadınlar Platformu, Antalya’da ikinci büyük etkinliğini düzenlemeye hazırlanıyor. Etkinlik, Muratpaşa Belediyesi‘nin destekleriyle 9 Eylül’de Akra Hotel‘de gerçekleştirilecek.

Bu özel buluşmada geri dönüşüm sanatçısı Deniz Sağdıç ve sevilen oyuncu Ceyda Düvenci‘nin katılımlarıyla zenginleşecek bir program sunulacak. DG Doğru Geri Kazanım kurucusu Nagihan Yılmaz ve diyetisyen Elvan Odabaşı‘nın moderatörlüğünde ilerleyecek söyleşide, sürdürülebilirliğin önemine dair değerli bilgiler paylaşılacak.

Günümüzde enerji üretimi, endüstri, tarım ve atıkların oluşturduğu tehlikelerin artmasıyla birlikte, Dönüştüren Kadınlar Platformu’nun bu tür etkinlikleri, toplumu daha bilinçli ve sorumlu bir gelecek için harekete geçirmeyi amaçlıyor. Platform, sadece kadınları değil, geri dönüşüm farkındalığını benimsemeyi hedefleyen herkesi bir araya getiriyor.

Etkinlik kapsamında, katılımcılara kahvaltının da sunulacağı söyleşide sürdürülebilirlik konularında bilgi ve deneyimlerin paylaşılması planlanıyor. Dönüştüren Kadınlar Platformu, bu özel buluşmada tüm ilgilileri ağırlamaktan mutluluk duyacağını belirtiyor.

9 Eylül Cumartesi günü, saat 11.00’de Akra Hotel’de gerçekleşecek etkinlik için kayıtlar devam ediyor. Sürdürülebilir bir dünya için atılan bu değerli adımın bir parçası olmaya davetlisiniz!

PROGRAM

9 Eylül 2023 Cumartesi / 11.00-14.00 / Akra Hotel

KAHVALTI & SÖYLEŞİ

Moderatör: Nagihan Yılmaz ve Elvan Odabaşı
Konuşmacılar: Ceyda Düvenci (Oyuncu), Deniz Sağdıç (Geri Dönüşüm Sanatçısı)

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Çevre

BigChefs, Sürdürülebilirlik için Yeni Adımını Güneş Enerjisiyle Atıyor!

Türkiye’nin en büyük ve yaygın kafe-restoran zinciri BigChefs, çevreci ve sürdürülebilir iş modeliyle sektöre örnek olmaya devam ediyor. Bugüne kadar hayata geçirdiği birbirinden anlamlı sürdürülebilirlik projelerinin ardından şimdi de güneş enerjisi santrali (GES) yatırımıyla çevre dostu bir gelecek için değer yaratıyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’de ve dünyada sayısı 93’e ulaşan şubesiyle Türkiye’nin en büyük ve yaygın kafe-restoran zinciri olan BigChefs, sürdürülebilirlik alanında önemli bir dönüşüme adım attı. BigChefs, Arzensis Elektrik Mekanik Mühendislik Müşavirlik San. Tic. Ltd. Şti. ve Admiral Teknik Enerji Danışmanlık AŞ ile ortaklık kurarak güneş enerjisi santrali (GES) kurulum ve bakım sözleşmesini imzaladı.

Çevreye Sorumluluğun Bir Yansıması: Güneş Enerjisi Santrali (GES) Sözleşmesi

Bu anlaşma, BigChefs’in çevre ve sürdürülebilirlik vizyonunun önemli bir adımı olarak değerlendiriliyor. Enerji Piyasasında Lisanssız Elektrik Üretim Yönetmeliği’nin 5.1.h maddesinde belirtilen limitler çerçevesinde kurulacak olan güneş enerjisi santrali 1,749 kWp kapasiteye sahip olacak. 

Topluma, Doğaya, Geleceğe Sorumlu BigChefs

BigChefs, topluma ve geleceğe sorumlu marka olma misyonuyla hareket ederek gıda israfını azaltmak, atıkları geri dönüşüme kazandırmak, enerji verimliliğini artırmak, atıksız mutfak pratiklerini yaygınlaştırmak, yerel üreticiyi desteklemek ve tedarik zincirini sürdürülebilir hale getirmek gibi bir dizi önemli çevreci inisiyatif ve proje başlatarak sektörde örnek bir rol model oldu.

Yarının Mutfağı

Sürdürülebilir iş modelini yurt içinde ve yurt dışındaki şubelerinde uygulamaya devam eden BigChefs, mutfakta hiçbir lezzetin hikayesinin bitmemesi için Michelin yıldızlı Innocenti Evasioni’nin kurucu Şefi Tommaso Arrigoni ile iş birliğine imza attı. Atıksız mutfak prensibine dayalı “Yarının Mutfağı” menüsü, bir yemekten çıkan atık olma potansiyeli olan malzemelerin diğer yemeklerde değerlendirilmesini sağlayarak atıksız bir mutfak için ilham verdi. Bu projeyle sektörde atıksız mutfak konusuna dikkat çeken BigChefs, misafirlerini de çevreci bir yaklaşımla bilinçlendiriyor.

Toprağın Kadınlarından Sofralara

Sürdürülebilirlik konusundaki çabaları sadece mutfakla sınırlı kalmayan BigChefs, kadın istihdamını desteklemek ve toplumdaki yerlerini güçlendirmek amacıyla “Toprağın Kadınlarından Sofralara” inisiyatifini hayata geçirdi. Bu proje sayesinde BigChefs, tarımdaki 2,5 milyon kadın istihdamına dikkat çekiyor. “Toprağın Kadınlarından Sofralara” inisiyatifi, kadın üreticilere üretimlerine devam etme motivasyonu kazandırarak hem ekonomik kazanımlarını arttırıyor hem de yerel üretimin sürdürülebilirliğine katkıda bulunuyor.

Toplumsal Fayda için Birlikte Yürümeye Devam

BigChefs, porsiyon düzenlemeleri ve gıda saklama konusunda gösterdiği özenle gıda israfını en aza indirirken, “Açlığa Son” projesiyle kurtarılan yemekleri aşevlerine ulaştırarak toplumsal fayda sağlıyor. Aynı zamanda görme engelli bireylere yönelik sesli dijital menü hizmeti sunarak “Eşitsizliklerin Azaltılması” amacını destekliyor. Sürdürülebilirlik ilkesini benimseyen BigChefs, plastik kullanımını azaltmak, enerji ve su tüketimini optimize etmek ve çevre dostu uygulamalara öncülük etmek için sürekli çalışıyor.

Ekosistemle Dost Adımlar
BigChefs, çevre ve topluma olan sorumluluğunu ön planda tutarak çeşitli çevreci uygulamalara imza atıyor. Restoranlarında suları pet şişe yerine cam şişelerde servis ediliyor, enerji ve su harcamaları dikkatlice yönetiliyor ve geri dönüşümlü kâğıt havlu ve peçeteler kullanılıyor. Plastik pipetlerin yerine doğada kendiliğinden yok olan pipetler tercih edilerek plastik atık miktarı azaltılıyor ve dökme şeker kullanımıyla ağaçların korunmasına destek olunuyor. Ayrıca, şirket, “Toplumsal Cinsiyet Eşitliği ve Sorumlu Üretim ve Tüketim” ilkeleri çerçevesinde kadın çiftçilere destek vererek topluma katkı sağlıyor ve sürdürülebilirlik odaklı projeler üretmek için sivil toplum kuruluşları ve finans kuruluşlarıyla iş birliği yapıyor.

Yeşil Enerjiyle Geleceğe: Yatırım Detayları

BigChefs, çevre ve toplum için sorumluluk bilinciyle 1.300.000 USD tutarındaki bu yatırımı gerçekleştirerek, temiz enerji kaynaklarının yaygınlaşmasına katkı sağlamayı hedefliyor. Güneş enerjisi santralinin devreye alınmasıyla yıllık olarak atmosfere salınan karbondioksit miktarında önemli bir azalma bekleniyor, bu da doğrudan iklim değişikliğiyle mücadeleye katkıda bulunacak.

Kaynak: HORECA Trend ve BigChefs

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.