İşlem Hacminde Rekor Kıran Paynet, Pazar Payını da Artırdı | HORECA Trend
Takip edin!

Yazılım

İşlem Hacminde Rekor Kıran Paynet, Pazar Payını da Artırdı

2022 yılında sektörün 2 kat üzerinde büyüyen Paynet, hız kesmiyor. 2023’e yüzde 100’ün üzerinde büyüme hedefiyle giren şirket, ilk çeyrekte işlem hacmini yüzde 226 artırarak rekor kırdı.

Yayınlandı

on

Ödeme sistemlerinde Türkiye’nin öncü fintek şirketi Paynet, 2023 yılının ilk çeyreğinde işlem adedinde yüzde 63, işlem hacminde de yüzde 226 artış yakalayarak büyüme rekoru kırdı. İlk çeyrekte işlem tutarına göre işlemlerin yüzde 95’i 3Dʼli, yüzde 5’i ise 3Dʼsiz gerçekleşti. Bununla birlikte işlem hacmine göre ödemelerin yüzde 16’sı tek çekim, yüzde 84’ü taksitli işlem olarak kaydedildi. Ödeme platformları olarak PayPortal toplam işlemlerden yüzde 57 pay alırken, Paynet Api yüzde 22, Paynet Mobil yüzde 21 pay aldı.

Pazar Payımızı Artırmaya Devam Ettik

2023 yılı ilk çeyreğinde, geçen yıl üretilen işlem hacminin yaklaşık yarısına ulaştıklarını belirten Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, “Yılın ilk çeyreğine çok güzel bir başlangıç yaptık. BKM kartlı işlem pazarı 2022 Ocak ayı verilerine göre Pazar yüzde 146 büyürken Paynet olarak aynı dönemde yüzde 294 oranında büyüme kaydettik. Ardından da rekorlar gelmeye başladı. En yüksek günlük işlem hacmimizi Mart ayı içerisinde gerçekleştirerek ilk çeyrek işlem hacmimizi de yaklaşık yüzde 134’lük bir hedef gerçekleştirme oranıyla tamamladık. Böylelikle 2023 yılında da kartlı işlemler pazarındaki işlem hacmimizi genişletmeyi sürdürdük” diyor.

Yeni Ürünlerle Büyümesine İvme Kazandırıyor

İşletmelerin ürünlerini daha kolay satması için alternatif finans kanalları yaratmaya odaklanan Paynet, özellikle tahsilatta hızın ve verimliliğin önem kazandığı bu dönemde çözümleriyle sektörde farklılaşırken şirketlere önemli bir katma değer yaratıyor. Örneğin Paynet Bayi Ağı Çözümü özellikle bayi ve alt bayiye sahip şirketlerin nakit ve tahsilat akışını kolaylıkla yönetmelerini sağlıyor. Üreticiden son kullanıcıya kadar olan süreçte gerçekleştirilen satışlarda tahsilat tüm paydaşlara Paynet Bayi Ağı Çözümüyle otomatik olarak aktarılıyor. Anında herkesin hak ediş tutarı ilgili banka hesaplarına paylaştırılmış oluyor.

2022 yılında sektör ortalamasının 2 kat üzerinde yüzde 164 büyüme yakalayan şirket, biri Android tabanlı cihazların POS cihazı olarak kullanılmasını sağlayan PayPOS, diğeri de bireysel tüketici kredisi olmak üzere iki yeni ürünü pazara sunmuştu. Android tabanlı cihazları kullanarak ek bir cihaza ihtiyaç duyulmaksızın fiziksel POS cihazlarının özellikleri ile ödeme almasını sağlayan PayPOS sayesinde NFC teknolojisi ile temassız ödeme alınabiliyor. Güvenli ve kolay kullanımı sayesinde ödeme işlemini sadece 4-5 saniyede tamamlıyor.

Paynet’in geçtiğimiz yıl pazara sunduğu diğer yenilikçi çözümü PayKredi de işletmelerin yeni finansman opsiyonu ile son tüketicilere farklı ödeme alternatifi sunmasını sağlıyor.

Anlaşmalı bankalar üzerinden avantajlı faiz oranları, masrafsız ve sigortasız kredi sunması PayKredi’nin en önemli avantajları. Bu çözümle müşteriler kart limitlerini doldurmadan uzun vadede ödeme imkanı buluyor. Banka şubesine gitmeden, hızlı, dijital, anında onaylı ve güvenilir bir alışveriş deneyimi yaşıyorlar. Üye iş yerleri de taksit sayısını artırıp kart dışında alternatif bir ödeme yöntemi daha elde ettikleri için satış hacimlerini yükseltiyor.

Müşterinin İhtiyacına Yönelik Sunulan Çözümlerle İkinci Çeyrek Daha Hareketli Geçecek

2023 yılına yüzde 100’ün üzerinde büyüme hedefiyle giren Paynet, yılın ilk çeyreğinde yeni ürün ve çözümleriyle şirketlerin en büyük finansal destekçisi olmaya devam etti. Şirketlerin nakit akışlarını daha hızlı ve kolay yönetmeleri bugün her şeyden daha kritik hale gelirken Paynet de Paynet üye iş yerlerinin ticari şirket kartları üzerinden tedarikçilerine ödeme yapmasını sağlayan Tedarikçi Ödemesi çözümünü pazara sundu. Bu çözümle tedarikçiler ödemelerini hızlıca alırken Paynet üye işyerleri de kartlarına uygulanan taksit ile ödemelerinde vade avantajı elde ediyor.  Böylece işletmeler daha sağlıklı bir nakit akışına sahip oluyor.

Bu yıl finansman alternatiflerini artırmaya odaklandıklarını belirten Paynet Genel Müdürü Onur Ertürk, yılın ikinci çeyreğinin bu anlamda daha hareketli geçeceğini ifade ediyor. Ertürk sözlerini şöyle sürdürüyor: “İşletmelerin finansal araçlara erişimini kolaylaştırmak için çalışacak, fon sağlayan bankalar ile fon ihtiyacı olan şirketler arasında köprü vazifesi görmeye devam edeceğiz. Ödemelerin dijitalleştirilmesinin yanı sıra işletmelerin hangi bankada olursa olsun tüm hesaplarını tek bir noktadan izleyebileceği, hesaplar arası hızlı ve zahmetsiz şekilde para transferi yapabileceği ve nakit akışlarını kolayca yönetebileceği Açık Bankacılık çözümümüzde lisans kapsamımızı genişleterek 2023’te bu çözümümüzü daha geniş bir yelpazede sunacağız. Biz deneyim odaklı bir şirketiz. Başarımızın ve büyümede rekorlar kırmamızın en büyük nedeni müşterilerimizi dinleyerek onların ihtiyaçlarına odaklı çözüm geliştirme kabiliyetimiz.”

Paynet Hakkında

20 yılı aşkın sektör tecrübesine sahip Paynet, ödeme sistemleri konusunda Türkiye’nin öncü şirketleri arasında yer alıyor. Bayi kanalında tüm kredi kartına taksitli tahsilat fikriyle tohumları atılan Paynet, bugün farklı sektörlerde faaliyet gösteren 32.000’den fazla işletmenin finansal süreçlerini dijitalleştiren lider ve Merkez Bankası lisanslı bir finansal teknoloji şirketi. Paynet; Link, QR kod ve PayPOS ile temassız ödeme alma, kredi ile ödeme alma, kart saklama, düzenli ödeme ve Tedarikçi Ödemesi gibi yenilikçi ve güvenilir çözümleriyle üye iş yerlerinin ödeme akışını kolaylıkla, yer ve zaman sınırlaması olmadan yönetmelerini sağlıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Paynet

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yazılım

Missafir.com Web Sitesi Yenilendi!

Missafir, yenilenen web sitesiyle konaklama ve mülk yönetiminde benzersiz bir dijital deneyim sunarak proptech sektöründe çığır açmaya devam ediyor.

Yayınlandı

on

Yenilikçi teknoloji ve üstün hizmet anlayışıyla gayrimenkul yönetimi ve kısa-orta dönem kiralama sektöründe öncü olan Missafir, web sitesini kullanıcı ihtiyaçlarına göre yenileyerek dijital dünyada konaklama ve gayrimenkul yönetimini bir üst seviyeye taşıdı.

Missafir, ev sahiplerine ve misafirlere yönelik hizmetlerini daha erişilebilir ve etkileşimli hale getirmek amacıyla missafir.com web sitesinde önemli yeniliklere imza attı. Yeni web sitesi, site içi kolay navigasyon ve kullanıcı dostu arayüzüyle dikkat çekiyor.

Konaklama arayan misafirler için gelişmiş filtreleme seçenekleri sunan şirket, Türkiye’nin dört bir yanı ve Kuzey Kıbrıs, Hırvatistan ve Karadağ’daki evlerinde birçok farklı özellikte geniş bir konaklama yelpazesi sunuyor. Ayrıca sitede hem ev sahipleri hem de seyahat severler için faydalı bilgilerin yer aldığı bir blog kısmı bulunuyor.

Yenilenen platform, “responsive”(duyarlı) tasarımı sayesinde tüm cihazlardan sorunsuz erişim imkanı sağlıyor. UI/UX tasarımı hazırlanırken kullanıcı deneyiminin her koşulda üstün kalite standartlarında tutulması hedeflenmiş. Ayrıca, yeni sitenin kullanıcı dostu arayüzü ile “sales funnel”ın önemli ölçüde kısaltılarak ev sahipleri ve misafirlerin ihtiyaçlarını hızlı ve etkili bir şekilde karşılayacak şekilde tasarlandığı görülüyor.

Teknolojik altyapısını kendi içinde geliştiren Missafir, AI destekli sistemler, kullanıcılara özgün içerik sunumu ve mülk yönetimi süreçlerinde otomasyon gibi alanında oldukça yenilikçi hizmetler sağlıyor. Böylece şirket, mülk sahiplerine kapılarını dünyaya açma ve evlerini kârlı bir işletmeye dönüştürme fırsatı sunuyor. Ayrıca, platform üzerinden sunulan 7/24 destek, iç mekan tasarımı danışmanlığı ve ilan, rezervasyon ve takvim yönetimi gibi hizmetlerle ev sahiplerinin her ihtiyacına cevap veriliyor.

Missafir’in yenilikçi ve teknolojik yaklaşımın bir parçası olarak Owner App, GE App (Guest) ve Missafir Hub App olmak üzere uçtan uca üç süreç için farklı uygulamaları bulunuyor.

Missafir Owner App, ev sahiplerine mülklerinin performansına dair gerçek zamanlı raporlar sunarken, Missafir GE App misafirlere benzersiz bir konaklama deneyimi için gereken her şeyi tek bir platformda topluyor. Operasyonel akışı desteklemek için tasarlanan Missafir Hub App ise, 4 ülke ve 1500+ evde 200’den fazla personelin etkin bir şekilde koordine edilmesini ve görevlerin basitleştirilmesini sağlayarak, tüm süreçlerin sorunsuz bir şekilde işlemesine olanak tanıyor.

Türkiye’nin lider konaklama ve gayrimenkul yönetimi şirketi Missafir, yenilenen websitesiyle kullanıcılarına farklı konseptlerdeki evlerden lüks villalara; otantik taş evlerden şehir merkezindeki rezidanslara kadar geniş bir konaklama seçeneği sunuyor. 100’den fazla lokasyonda hizmet veren ve geçen yıl 150 binden fazla misafiri ağırlayan şirket, bu yenilenme ile konaklama ve gayrimenkul yönetiminde bir dünya markası olma hedefi doğrultusunda ilerliyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Missafir

Devamını Oku

Restoran

Trendyol, Ramazan’ın Favori Yemeğini Açıkladı

Trendyol Yemek uygulamasının Ramazan ayı verilerine göre, Türkiye genelinde iftar sofralarının en çok tercih edilen yemeği lahmacun oldu. Lahmacunun ardından pizza ve hamburger seçenekleri tercih edildi. Sahurda ise lahmacunu, tavuk tantuni takip etti. Tatlılarda en çok profiterol tercih edilirken, Ramazan ayının vazgeçilmez içeceği ayran oldu.

Yayınlandı

on

Yazar:

Trendyol Yemek, Ramazan ayında en çok tercih edilen yemek seçeneklerini paylaştı. İftar ve sahur sofralarının bir numaralı tercihi lahmacun oldu.

Trendyol Yemek uygulamasının Ramazan ayı verilerine göre, Türkiye genelinde iftar sofralarının en çok tercih edilen yemeği lahmacun oldu. Lahmacunun ardından pizza ve hamburger seçenekleri tercih edildi. Sahurda ise lahmacunu, tavuk tantuni takip etti. Tatlılarda en çok profiterol tercih edilirken, Ramazan ayının vazgeçilmez içeceği ayran oldu.

Çorbada mercimek, içecekte ayran tercih edildi

Trendyol Yemek, Ramazan ayı trendlerine göre en çok tercih edilen çorba, mercimek çorbası oldu. Mercimek çorbasını, ezogelin ve tavuk suyu çorbası izledi. Ayran, Ramazan ayında en çok sipariş edilen içecek olurken, onu kola ve su takip etti. Tatlı seçeneklerinde profiterol, geçen sene olduğu gibi bu sene de geleneksel Türk tatlılarının önüne geçti. En popüler tatlılarda profiterolün ardından fırın sütlaç ve kazandibi geldi.

Uygulama verilerine göre en popüler iftar menüsü mercimek çorbası, lahmacun, ayran ve profiterolden oluştu.  En popüler ikinci ve üçüncü menü seçeneklerini sırasıyla ezogelin, pizza, fırın sütlaç, kola ile tavuk suyu çorba, hamburger, kazandibi ve su oluşturdu. Trendyol Yemek verilerine göre Ramazan ayında en çok sipariş veren iller İstanbul, Ankara ve İzmir’den sonra Bursa ve Kocaeli oldu.

Devamını Oku

Restoran

Yemeksepeti’nden En Çok Döner İstendi

Yemeksepeti, Ramazan ayındaki sipariş verilerini açıkladı. Verilere göre bu sene en çok tercih edilen mutfak Döner olurken, tatlı siparişlerinde de önemli bir artış gözlemlendi.

Yayınlandı

on

Türkiye’de hızlı ticaretin öncü markası Yemeksepeti, Ramazan ayındaki sipariş verilerini açıkladı. Verilere göre bu sene en çok tercih edilen mutfak Döner mutfağı olurken, tatlı siparişlerinde de önemli bir artış gözlemlendi. Ramazan boyunca Yemeksepeti Club’ın Ramazan görevlerinde kullanıcılar tam 48 milyon puan kazandı. Bu da kullanıcıların yemek siparişi deneyimini bir yarışa ve eğlenceli bir aktiviteye dönüştürdüğünün kanıtı.

Yemeksepeti’nin Ramazan ayına dair verileri, bu sene sipariş tercihlerinde önemli değişimlerin yaşandığını gösteriyor. Dondurma ve kumru siparişlerinde artış gözlemlenirken, cağ kebabı, etli ekmek ve köfte siparişlerinde düşüşler dikkat çekiyor. Ramazan’da yemek tercihlerimizin ne kadar çeşitlendiğini ve değiştiğini gözler önüne seren Yemeksepeti verileri, lezzet tutkunlarının iftar sofralarını nasıl zenginleştirdiğini ve hangi mutfakların yükselişte olduğunu ortaya koyuyor.

Kahvede Latte, tatlıda Profiterol öne çıktı

Geçtiğimiz yıl Ramazan ayında en çok tercih edilen mutfak Burger olurken, bu yıl zirveye Döner mutfağı çıktı. Yemeksepeti verileri, Döner siparişlerinin diğer mutfaklara kıyasla lider konumda olduğunu gösteriyor. Bu değişim, Ramazan ayında geleneksel lezzetlere olan eğilimin arttığını gösteriyor.

Sipariş rekoru ise tam 9.887 TL’lik bir siparişle kırıldı. Bu siparişin içeriği de menülerin çeşitliliğini gösteriyor. Özellikle kahve, tatlı ve salata mutfaklarında öne çıkan ürünler dikkat çekiyor. Kahve siparişlerinde en çok Latte, tatlıda ise Profiterol öne çıktı. Ramazan ayındaki salata siparişlerinde ise Ton Balıklı Salata favori olarak ilk sırada yer aldı.

Hızlı ve pratik seçeneklere ilgi artıyor

Ramazan ayının, gündelik hayatımızın ritmini değiştirmesiyle yeme-içme alışkanlıklarımızda da çeşitli değişiklikler gözlemleniyor. Sipariş sayılarına bakıldığında, özellikle hızlı ve pratik yemek seçeneklerinin popülerliğini koruduğu; ancak geçmiş yılların favorilerinin yerini daha geleneksel ve doyurucu seçeneklere bıraktığı görülüyor. Tatlı siparişlerindeki artış, iftar sonrası tatlı ihtiyacının devam ettiğini gösterirken, yaz ayları yaklaştıkça dondurma gibi serinletici seçeneklere olan talebin arttığı dikkat çekiyor.

Özellikle Döner mutfaklarının sipariş sayılarının en yüksek olduğu gözlenirken, onu pizza ve burger mutfakları takip ediyor. Tatlı siparişlerinde gözlemlenen artış, Ramazan ayında tatlıya olan ilginin sürdüğünü ve önemli bir yer tuttuğunu gösteriyor.

En çok sipariş verilen 10 mutfak

  1. Döner
  2. Pizza
  3. Burger
  4. Kebap & Türk Mutfağı
  5. Tavuk
  6. Çiğ Köfte
  7. Tatlı
  8. Tost, Sandviç
  9. Pide & Lahmacun
  10. Dünya Mutfağı

 

Kaynak: HORECA TREND ve Yemeksepeti

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.