Türkiye’nin Önemli Turizm Destinasyonları EMITT’te Tanıtıldı | HORECA Trend
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

Türkiye’nin Önemli Turizm Destinasyonları EMITT’te Tanıtıldı

Dünyanın beş büyük turizm fuarı arasında yer alan EMITT – Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı’nın ikinci gününde turizm sektörünü ağırlamaya devam ediyor.

Yayınlandı

on

EMITT ülke tanıtımına ve turizm sektörünün gelişmesine büyük katkı sağlarken ülkemizde tatil anlayışının, erken rezervasyon avantajlarının benimsenmesinde de önemli bir misyon üstleniyor. Dünyanın farklı ülkelerinden katılımcıların, davetli tur operatörlerinin ve sektör uzmanlarının küresel ve yerel gündem konularını tartıştığı Fuar; Türkiye’nin turistik bölgelerini tüm dünyaya tanıtırken, ziyaretçilerin de yoğun ilgisini çekti.

EMITT Konferans Sahnesi’nde ‘Sürdürülebilir Turizm’ Konuşuldu.

Fuarın ikinci günü ‘Sürdürülebilir Destinasyon Yönetimi’ başlıklı oturum ile başladı. Moderatörlüğünü Ankara Hacı Bayram Veli Üniversitesi Prof. Dr. Bilgehan Gülcan yaptığı oturumun konuşmacıları arasında; Kapadokya Üniversitesi Doç. Dr. Burak Sakal, Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Turizm Op. Ve Gelişt. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu ve Küresel Sürdürebilir Turizm Konseyi Başkanı Luigi Cabrini yer aldı.

Turizmde sürdürülebilirlik konusunda Kapadokya Üniversitesi Doç. Dr. Burak Sakal, “Kapadokya Üniversitesi olarak, ARGE desteği veriyoruz. Diğer üniversitelerimizin turizm fakülteleriyle çok büyük bir çalışma içerisindeyiz. Aynı zamanda pazar ve eğilim araştırmaları yapıyoruz. Hem kamu sektörüne hem de otel, turizm personellerine sürdürülebilirlik sertifikaları ve eğitimleri veriyoruz. Sürdürülebilirliğe bütüncül bir yaklaşım sergiliyoruz. Sürdürülebilirlik şemsiyesi altında kültürel, sosyal-ekonomik ve çevreyle eşdeğer bir şekilde turizmin ön plana çıkartılmasını istiyoruz” dedi.

Türkiye Turizm Tanıtım ve Geliştirme Ajansı (TGA) Turizm Op. Ve Gelişt. Genel Müdür Yardımcısı Dr. Elif Balcı Fisunoğlu, konuşmasında sürdürülebilirlik konusunun pandeminin de tetiklemesiyle beraber bir tercih olmaktan çok mecburiyet olması noktasına geldiğine vurgu yaptı. Fisunoğlu,“Türkiye’de kamu ve özel sektörün beraber tanıtım faaliyetleri yürüttüğü bir yapı var, TGA. TGA’yı sürdürülebilirliğin birinci maddesi olarak gündeme getiriyoruz. 2021 yılında bir sürdürülebilirlik atlası çıkarttık. Bu atlas yaklaşık 100 sayfalık bir AR-GE çalışması. Türkiye’nin sahip olduğu UNESCO’dan yeşil alanlarına kadar birçok başlığın olduğu, bu değerlerin ortaya konulduğu, yeşil bayraklı plajlarının hepsinin ele alındığı ve bizim aslında sürdürülebilir Türkiye markasını yaratmak üzere de dayandırdığımız ciddi bir çalışma” dedi.

Konuşmasına, pandeminin sürdürülebilir turizme etkilerinden bahsederek başlayan Küresel Sürdürebilir Turizm Konseyi Başkanı Luigi Cabrini 2021 yılının Booking.com araştırmasına dair önemli rakamlar paylaştı. Araştırmaya değinen Cabrini, “Araştırmadaki sonuçlar gösteriyor ki katılımcıların neredeyse yarısı hala sürdürülebilir seyahat seçeneğinin bulunmadığını düşünüyor. Pandemide milyonlarca kişinin işini kaybetmesi ve işletmelerin kapanması turizm için büyük bir yıkım oldu ve bu etkileri azaltmak için iyileşme fırsatlarını doğru değerlendirmemiz gerekiyor” dedi.

Günün İkinci Oturumunda Sektörün Uzmanları Sağlık Turizmini Masaya Yatırdı.

İhracat Stratejisinde Sağlık Turizmi Planı’ başlıklı oturumu TTYD Genel Sekreteri Emre Tamer’in moderatörlüğünde gerçekleştirildi. Oturuma Acıbadem Sağlık Grubu Uluslararası Pazarlama Direktörü Yardımcısı Deniz Şentop, Hizmet İhracatçılar Birliği Denetim Kurulu Üyesi İdris Sarıaydın, USHAŞ Sağlık Turizmi Sektörel İş birliği ve Projeler Sorumlusu Mehmet Karakaya ve Ticaret Bakanlığı Sağlık ve Seyahat Hizmetleri Dairesi Başkanı Tarık Aksoy konuşmacı olarak katıldı.

Ticaret Bakanlığı Sağlık ve Seyahat Hizmetleri Dairesi Başkanı Tarık Aksoy konuşmasında sağlık hizmeti ihracatlarından ve uluslararası hasta sayılarından bahsetti. Aksoy, yakın dönemdeki eylemlerden ve sanal destek programındaki yeniliklerini de anlattı. Aksoy, konuşmasında “2012 yılından 2022 yılına gelene kadar sağlık turisti sayısında 5 katlık bir artış olduğunu görüyoruz. Türkiye şu an dünyada sağlık hizmeti ihracatı gerçekleştiren bir ülke konumunda yer alıyor. Bu alanda ülkemizi ilk 10 arasında görebiliriz. Sağlık hizmetlerimizde de bir ülke markası yaratmak zorundayız. Bu da olmazsa olmazlarımızdan bir tanesidir” ifadelerine yer verdi.

USHAŞ Sağlık Turizmi Sektörel İş birliği ve Projeler Sorumlusu Mehmet Karakaya hizmet alanlarından ve USHAŞ’ın yapısından bahsetti. Karakaya, “Geçtiğimiz Ekim ayında Türkiye markasının lansmanını yaptık. Uluslararası sağlık hizmeti sunan temsilcilerimiz ile birlikte onların taleplerini arttırıcı faaliyetlere başladığımızı söyleyebilirim. Türkiye markası şu an 5 farklı fonksiyonda işlemine devam etmekte. Yaptığımız bu çalışmalarla amacımız; ülkemizin sağlık turizmi gelirini olabildiğince ileriye götürmek. Bu konudaki projeleri yürütürken ülkemizi şifa merkezi haline getirmek istiyoruz” dedi. Karakaya, sağlık turizmi farkındalığını artırmaya yönelik eğitimler planladığını da ekledi.

Hizmet İhracatçılar Birliği Denetim Kurulu Üyesi İdris Sarıaydın, ‘Hizmet ihracatı’ kavramını ilk defa 2012 yılında duyduklarını belirterek sözlerine başladı. Sarıaydın, “Yıllar geçtikçe ‘hizmet ihracatı’ kavramını tanımaya başladık ve bu hayatımızda büyüyen, gelişen bir kavram haline geldi. Hizmet ihracatının aritmetik değil, geometrik olarak büyüyen Türkiye’de mal ihracatından da hızlı büyüyen bir ihracat talebi olduğunu gördük. Yıllar önce Türk hastaları yurt dışına gidip tedavi oluyorlardı. Şu an dünyanın 130’dan fazla ülkesinden hastaları Türkiye’de ağırlıyoruz. Bunu, hekim kalitemize ve servis kalitemize borçluyuz” dedi.

Sağlık turizminde daha iyi bir hizmet verebilmek için sağlık kuruluşlarının neler yaptığına değinen Acıbadem Sağlık Grubu Uluslararası Pazarlama Direktörü Yardımcısı Deniz Şentop, “Hastayı merkeze aldığımız vizyonumuz hasta güvenliği, hasta memnuniyeti ve çalışan memnuniyeti üzerine kurulu. Yabancı ya da yerli hasta fark etmeksizin sağlık hizmeti alırken en iyi şekilde ağırlamak için farklı şirketler ile kurgulanmış bir ekosistem üzerinden hastaya ulaşıyoruz. Sağlık turizmi operasyonunu Acıbadem Healthpoint markası ile yürütüyoruz. 100’ün üzerinde ülkeden ve 90’ın üzerinde branştan birçok hasta alıyoruz” dedi.

Kaynak: HORECA Trend ve EMITT

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

TADIM ANKARA, Gastronomiye Güç Katacak

HORECA sektörünün öncü gazetesi HORECA TREND tarafından düzenlenen “TADIM ANKARA – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” sektöre yeni bir soluk getiriyor. 17 Aralık 2023 Pazar günü, Ankara’da gerçekleştirilecek etkinlik, onlarca üzüm suyu markasını, üzüm severleri ve sektör profesyonellerini bir araya getirecek.

Yayınlandı

on

Türkiye’de HORECA sektörünün öncü gazetesi HORECA TREND tarafından düzenlenen “TADIM ANKARA – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” sektöre yeni bir soluk getiriyor. 17 Aralık 2023 Pazar günü, Ankara Hotel 2000’de gerçekleştirilecek TADIM ANKARA, onlarca fermente üzüm suyu ve gıda markasını, sektör profesyonelleri ve ilgililerle bir araya getirecek.

TADIM ANKARA; et, balık, peynir, vegan gıda, taco ve Türkiye’nin farklı bölgelerinden fermente üzüm suyu üreticileri ile sektör profesyonellerini Ankara’da bir araya getiriyor. Etkinlikte, onlarca üzüm suyu markası ve gıda üreticileri ile sektör profesyonelleri ve ilgililer buluşacak.

Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Tadım Ankara’ya Güç Katan Markalar

HORECA TREND ve HORECA EVENTS tarafından organize edilen TADIM ANKARA – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” yaklaşık 20 fermente üzüm suyu üreticisinin yanı sıda Türkiye’nin dört bir yanından seçkin gıda markalarını da Ankara’da bir araya getirecek. Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Et ve Et Ürünlerinde “Sultan Et”

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Sultan Et de hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Et ve et ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Sultan Et, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak. Sultan Et‘in uzman ekibi bağcılık ürünleri ve et konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

 

Deniz Ürünleri ve Balıkta “mezzeMarin”

TADIM ANKARA’ya, mezzeMarin de hem sponsor olarak hem de stantı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Deniz ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile mezzeMarin, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak. mezzeMarin‘in uzman ekibi bağcılık ve deniz ürünü eşleşmeleri konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Vegan ve Vejetaryen Gıda Ürünlerinde “Veggy”

Etkinliğe, VEGGY de hem sponsor olarak hem de stantı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Vegan gıda ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile VEGGY, davetlileri etkinlik boyunca stantında ağırlayacak. VEGGY‘in uzman ekibi bağcılık ve vegan ürün eşleşmeleri konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Peynir ve Süt Ürünlerinde “Lente Cheese”

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Lente Cheese de hem sponsor olarak hem de stantı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Süt ürünleri sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Lente Cheese, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak. Lente Cheese‘in uzman ekibi bağcılık ürünleri ve peynir konusunda katılımcıları bilgilendirecek.

Su ve İçeceklerde “Uludağ Premium”

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Uludağ İçecek de sponsor olarak katılacak. İçecek sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Uludağ İçecek, davetlileri etkinlik boyunca ağırlayacak.

Fırın ve Gastronomi Ekipmanlarında “FİMAK”

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, FİMAK da hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Profesyonel fırın ve ekipmanları sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel ürünleri ile FİMAK, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak.

Not: TADIM ANKARA – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Uludağ İçecek, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

HORECA sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de içecek sektörünün öncü markası Uludağ İçecek de sponsor olarak festivalde stantı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşleşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Uludağ İçecek de sponsor olarak etkinlikte yer alacak. İçecek sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Uludağ İçecek, davetlileri etkinlik boyunca ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

FİMAK, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

Gastronomi sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de profesyonel fırın ve ekipmanları denildiğinde akla gelen ilk marka FİMAK da sponsor olarak festivalde standı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, FİMAK da hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Profesyonel fırın ve ekipmanları sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel ürünleri ile FİMAK, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.