ATİD, EMITT Fuarı’nda Ankara Rüzgarı Estirecek | HORECA Trend
Takip edin!

Fuar ve Etkinlikler

ATİD, EMITT Fuarı’nda Ankara Rüzgarı Estirecek

ATİD Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Birol Akman, EMITT Fuarı’nda Ankara’nın tanıtımı için çok iyi hazırlandıklarını belirterek “En büyük hedefimiz Ankara’nın dünya turizminde bilinirliğini arttırmak” dedi.

Yayınlandı

on

Dünyanın en büyük beş turizm fuarı arasında yer alan Doğu Akdeniz Uluslararası Turizm ve Seyahat Fuarı (EMITT) 12-15 Nisan tarihleri arasında İstanbul TÜYAP Fuar & Kongre Merkezi’nde 26’ncı kez kapılarını açacak. Her yıl 40 bine yakın sektör profesyonelini ve turisti ağırlayan organizasyonun katılımcılarından Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD), fuarda bu sene Ankara rüzgarı estirecek.

ATİD Yönetim Kurulu Başkanı ve Ankara Ticaret Odası (ATO) Meclis Üyesi Birol Akman, EMITT Fuarı’nda Ankara’nın tanıtımı için çok iyi hazırlandıklarını belirterek “En büyük hedefimiz Ankara’nın dünya turizminde bilinirliğini arttırmak. Bir kültür ve turizm kenti olan Başkentimizin potansiyelini, zengin kültürel mirasını ve sahip olduğu tüm renkleri anlatmak istiyoruz” dedi.

“Ankara’ya Özel Kültür Rotaları Tanıtılacak”

Akman, EMITT Fuarı’nda Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü’nün acenteler için hazırladığı özel yol güzergahlarının ve kültür rotalarının tanıtılacağını söyleyerek, Ankara’nın tüm zenginliklerini, köklü tarihini, doğal güzelliklerini ve kültürel çeşitliliğini gözler önüne seren etkileyici tur güzergahları oluşturulduğunu ifade etti.

Ankaralı turizmciler, acenteler, rehberler ve otelcilerin EMITT’e geniş çapta katılım göstereceğini dile getiren Akman, “EMITT gibi büyük bir platformda Ankara’mızı tanıtmak bizim için çok önemli. Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Sayın Ali Ayvazoğlu’nun desteğiyle, her yıl fuara paydaşlarımızla birlikte yeni projelerle katılarak Başkent’te turizmin hak ettiği yere gelmesi için çalışmalar yürütüyoruz. Ankara’ya gelen turist sayısını arttırmak için var gücümüzle çalışıyoruz” açıklamasında bulundu.

“Ankara Turizm Çeşitliliği ile Öne Çıkıyor”

Ankara’nın kaliteli sağlık kuruluşları, sektördeki yetişmiş, eğitimli insan gücü ve kaplıcaları ile sağlık turizmi açısından önemli bir merkez olduğunu söyleyen Akman, “Bu sene fuarda ağırlıklı olarak sağlık turizmini ön plana çıkartacağız. Ankara, sağlık turizminde dünyada kendisine büyük bir yer edindi. Saç ekimi ve diş tedavileri başta olmak üzere estetik konusunda da çok önemli hekimlere, uzman ekiplere, çok güçlü kuruluşlara ve altyapıya sahibiz” diye konuştu.

Ankara’nın turizm çeşitliliği ile öne çıkacağını belirten Akman, şunları kaydetti:

“Ankara gastronomisi gün geçtikçe büyüyor. Bu yıl gastronomi konusunda çok büyük adımlar atacağız. Bununla birlikte termal turizmde Kızılcahamam ve Haymana otellerimiz kendilerine önemli bir yer edindi. Fuarda Haymana, Kızılcahamam, Ayaş ve Beypazarı bölgelerimizi tanıtacağız. Kısacası Ankara, turizm çeşitliliğinde kendisine çok büyük hedefler koydu.”

“Türkiye turizmde dünyadaki tüm olumsuzluklara rağmen çok büyük bir büyüme ivmesi yakaladı. Ülke olarak belirlediğimiz turizm hedeflerine, Ankara olarak biz de ulaşmayı hedefliyoruz. Hedefimiz; Ankara’ya gelen turist sayısını 2019’un yani pandemi öncesinin iki katına çıkarmak. Bu doğrultuda başta EMITT olmak üzere ülkemizde ve dünyada düzenlenen önemli turizm etkinliklerine katılarak Ankara’nın varlığını göstereceğiz.”

“Ankara Otelleri Depremzedelere Gerçek Bir Ev Sahipliği Gösterdi”

6 Şubat depremlerinin hemen ardından çeşitli illerden gelen çok sayıda depremzede aileyi Ankara otellerinde ücretsiz şekilde konaklatan, gerçek bir ev sahipliği gösteren üyelerine de teşekkür eden ATİD Başkanı, “Bu zorlu süreçte Ankara otellerimiz Başkent’in yüzünü ağarttı” dedi.

Akman “Kültür ve Turizm Bakanımız Mehmet Nuri Ersoy, Bakan Yardımcılarımız Nadir Alpaslan ve Özgül Özkan Yavuz, Ankara İl Kültür ve Turizm Müdürümüz Ali Ayvazoğlu, ATO Başkanımız Gürsel Baran, ATO Oteller ve Konaklama Tesisleri Meslek Komitesi Başkanımız Dursun Yılmaz ve TGA İç Anadolu Temsilcimiz Semih Zazaoğlu başta olmak üzere, Ankara turizmi için canla başla çalışan önemli bir birliktelik var. Bugün Ankara’da turizm için bu güçlü havayı oluşturan herkese teşekkür ediyorum” diye konuştu.

Kaynak: HORECA Trend ve Anadolu Ankara Turizm İşletmecileri Derneği (ATİD)

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Fuar ve Etkinlikler

Yörsan ve Keskinoğlu Tatları, Horeca Kanalında İddialı

Protein kaynaklı ürünler zincirinde yer alan yumurta, piliç eti, süt ve süt ürünlerinde önemli gıda markalarını bünyesinde barındıran Matlı, Yörsan ve Keskinoğlu’nun gruba katılmasından sonraki ilk horeca fuarına katıldı.

Yayınlandı

on

Matlı, 13-16 Şubat 2024 tarihleri arasında İzmir’de düzenlenen Horeca Ev Dışı Tüketim Ürünleri Fuarı’nda Yörsan’ın geleneksel lezzetleri ve Keskinoğlu’nun yenilikçi tatlarını ziyaretçilerin beğenisine sundu. 

Türkiye’nin ilk beyaz peynirini, kaymaklı tava yoğurdunu ve ev tipi yoğurdunu üreten Yörsan’ın gelenekselleşen tatlarına sadık kalarak yenilediği ürünlerini tüketicisiyle buluşturan Matlı fuarda; Yörsan’ın süzme peyniri, tava yoğurdu, Susurluk ayranı ve yöresel peynir çeşitlerinin tadımını yaptı. Tereyağı ve mozerella peynirli pizza ve makarnalar katılımcılarla paylaşıldı. 

Keskinoğlu’nun pastörize sıvı yumurtalarıyla yapılan menemen tadımı da büyük ilgi gördü. Tam otomatik makinelerde işlenen ve isteğe göre ak, sarı ve bütün olmak üzere piyasaya sunulan ve endüstriyel kullanıcılar için pratik çözüm olan Keskinoğlu pastörize sıvı yumurta, profesyonel şeflerin ilgi odağı oldu. Pastörize yumurtanın yanı sıra katılımcılar fuarda; döner, çıtır filetom, chicken rings, mexico shots, fileturka ve jambon gibi geleneksel ve yenilikçi lezzetleri bir arada tatma fırsatı buldu. Keskinoğlu’nun yeni ürünü fileturka, marinasyonu ve özel lezzetiyle fuarın favori lezzeti oldu. 

Matlı

Matlı Şirketler Grubu; 9 sektörde 27 şirketi, 11 markası, 10 binden fazla tedarikçisi, 5 bini aşkın çalışanı ve 81 ilde 1000’e yakın bayisiyle ülkemizin 7 bölgesinde faaliyetlerini sürdürüyor. Perakende sektöründe Keskinoğlu, Yörsan ve Burdan gibi markaları bünyesinde barındıran Matlı; besi ve süt çiftlikleriyle de Türkiye’nin protein ihtiyacının karşılanması yönünde gıda sektöründe büyüyor.

Matlı; başta Proyem, Burdan, Keskinoğlu ve Yörsan markalarıyla yem ve gıda perakendeciliği sektöründe büyümesini sürdürüyor.  Türkiye’nin lider yem üreticisi, en büyük yumurta üreticisi, beş büyük süt üreticisinden biri ve en büyük tam entegre tavukçuluk tesislerinin sahibi olan Matlı; topraktan sofralara uzanan tüm süreci titizlikle yönetiyor.

Üretilen yemlerin bitkisel olması, ham madde tedarikinden başlayarak bilinçli hayvancılık uygulamalarıyla tüm tedarik zincirinin Matlı tarafından yönetiliyor olması, ürünlerin kalite ve lezzet farkını kaynağında oluşturuyor. Aynı zamanda 50.000 büyükbaş kapasiteli Bandırma Besi Çiftliği ve 1.800 büyükbaş kapasiteli Ömer Matlı Süt Çiftliği’nde sürdürülen araştırma çalışmaları sayesinde %20 verimlilik artışı sağlayacak yeni besleme modelleri keşfediliyor.

Matlı, bu faaliyetlerine ek olarak zeytinyağı, Ar-Ge, hayvancılık, lojistik, depolama, meyvecilik, sanayi yatırımları ve akaryakıt gibi çok çeşitli alanlarda da faaliyet gösteriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Matlı

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Eker, Dünya Gıda Sektörünü Buluşturan Gulfood Fuarı’na Katıldı

 

Eker Süt Ürünleri, dünyanın en büyük yiyecek içecek fuarlarından biri olarak kabul edilen Gulfood Fuarı’nda yerini aldı. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek etkinlik, uluslararası alanda hizmet veren binlerce markayı bir araya getirirken, geleceği şekillendiren yenilikleri ve trendleri de görme fırsatı sunuyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’de süt ve süt ürünleri sektörünün lider markaları arasında yer alan Eker, son yıllarda ihracat alanında da önemli atılımlar gerçekleştiriyor. Dubai Dünya Ticaret Merkezi’nde 19-23 Şubat 2024 tarihlerinde düzenlenecek olan Gulfood Fuarı’na katılan Eker, yenilikçi ürünlerini daha fazla pazarda tüketicilerle buluşturacak iş birliklerine imza atmayı hedefliyor. Eker, fuarda yer alan standında; ayran, kefir, kaymak, yoğurt ve sütlü tatlı gibi ürün kategorilerini sergiliyor.

Eker, Ağustos 2020’de aldığı “Avrupa Birliği’ne Süt Ürünleri İhracatı İzni” ile Almanya’ya tombul ayran ve kefir ürünlerinin sevkiyatını yapmaya başladı. Mart 2021’de Türkiye’den Almanya’ya ilk defa sütlü tatlı ihraç eden firma olan Eker, Almanya’nın ardından İngiltere, Avusturya, Belçika, Hollanda, Fransa, İsviçre gibi ülkelerin pazarlarında da tüketicilerle buluşmaya başladı. Türkiye’nin en yüksek tonajlı ayran ve kefir ihracatını gerçekleştiren Eker’in ürünleri, Avrupa’nın yanı sıra dünyadan başka ülkelerin pazarları tarafından da talep ediliyor. Eker, büyüklüğü ve stratejik önemi ile öne çıkan Gulfood Fuarı’nda; farklı ülkelerden potansiyel paydaşlarla ortaklıklar, yeni anlaşmalar başlatacak görüşmeler yapıyor.

Yüzlerce ülkeden, binlerce uluslararası firmanın katılım sağladığı Gulfood Fuarı, global gıda sektörüne yön veriyor. Katılımcılara yeni ürünleri keşfetme ve önemli sektör oyuncularıyla bağlantı kurma fırsatı sunan fuar, geleceği şekillendiren trendleri de gözler önüne seriyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Eker

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

Cargill, ANFAŞ Fuarı’nda Yeni Ürünleriyle Yerini Aldı

Cargill, HoReCa endüstrisinin değişen ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan PROVERSE ve Turyağ markalarının geniş çözüm yelpazesindeki ürünlerini, ANFAŞ 30’uncu Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda şeflerle buluşturuyor.

Yayınlandı

on

Cargill, Antalya’da düzenlenen 30’uncu ANFAŞ Uluslararası Gıda ve İçecek Fuarı’nda HoReCa sektörünün ihtiyaç ve beklentilerini karşılayan PROVERSE ve Turyağ markalarının geniş çözüm yelpazesindeki ürünlerini mutfak profesyonelleriyle buluşturuyor.

Gıda Çözümleri META (Orta Doğu, Türkiye ve Afrika) Satış ve Pazarlama Lideri Tolga Demirel, “Cargill olarak, 159 yıllık küresel deneyimimizi kullanarak yerli üreticilere yenilikçi ürünler ve çözümlerle güç veriyoruz. Türkiye’deki uygulama tesisimizde çalışan Ar-Ge ekibimiz, yerel HoReCa profesyonellerinin ihtiyaçlarını karşılayacak yenilikçi ürünler geliştirmek üzere çalışıyor” diye konuştu. Demirel, “Yerli ham madde kaynağı ile ülkemizde ürettiğimiz PROVERSE ve Turyağ markalarımız, tedarik zinciri risklerini azaltan ve sürdürülebilirliği teşvik eden yerel üretim taahhütlerimiz doğrultusunda faaliyet gösteriyor. ANFAŞ Fuarı’nda sergilenen çözümlerimiz, gelişen ve değişen profesyonel yemek sektörüne yönelik kalite, uyum ve mükemmellik anlayışımızı yansıtıyor” ifadelerini kullandı.

Cargill, bu yılki etkinliklerde üstün performanslı PROVERSE sıvı şanti ve pişirme kremalarının yanı sıra endüstriyel ve sıvı yağ sektörünün lider ve güvenilir markası Turyağ’ın “Maestro Gusto”, “Turyağ ÂL” ve “Turyağ Kruvasan” gibi yüksek kaliteli ürünlerini fuar katılımcılarıyla buluşturuyor.

PROVERSE, Cargill’in HoReCa Profesyonelleri İçin Yeni Ürünü

Bursa Orhangazi’de geliştirilen Cargill’in PROVERSE ürünleri, bölgesel Ar-Ge çalışmalarıyla yüksek performans ve kaliteyi bir araya getiriyor. PROVERSE, erişilebilir bir fiyat noktasında yüksek kalite bir çözüm olarak öne çıkıyor. Etkinlikte tanıtılan PROVERSE Sıvı Şanti, değişen ortam sıcaklıklarında bile hacimde yüksek performans sunarak çatlamayı engelliyor. Bitkisel bazlı olan ürün, çeşitli malzemeler ve renklendiricilerle sorunsuz uyum sağlıyor.

PROVERSE Pişirme Kreması ise içerdiği yağsız süt tozu ile hibrit bir ürün olma özelliği taşıyor. Servis öncesinde bekletilse dahi pütürlenmeyen, yüksek sıcaklığa dayanıklı yapısıyla fark yaratıyor. Her iki PROVERSE ürünü de HoReCa ve pastacılık sektörünün ihtiyaçlarını üst düzeyde karşılamak için geliştirildi.

Turyağ, 1916’dan Beri Türkiye’nin Lider ve Güvenilir Endüstriyel Yağ Tedarikçisi

Turyağ, “Maestro Gusto“, “Turyağ Kruvasan” ve “Turyağ ÂL” ürünleriyle seçkin otel mutfakları için özel olarak hazırlanmış bir dizi çözüm sunuyor. Yüksek performanslı kızartma yağı Maestro Gusto, palmiye bazlı yağlardan yüzde 20, ayçiçek yağından yüzde 30 oranında daha fazla ürün kızartma fırsatı veriyor. Orijinal rengini koruyan, kızartma sıcaklığına daha hızlı ulaşan Maestro Gusto, fritözde hiçbir tortu veya parçacık bırakmadan temiz kızartma sağlıyor.

Turyağ Kruvasan, elastik yapısı ve hamur açma makineleriyle uyumluluğu sayesinde kruvasan ve Danimarka çöreği çeşitleri için ideal kullanıma sahip. Kolesterol içermeyen ve bitkisel yağlardan üretilen ürün, benzersiz lezzetiyle son ürünün tadını artırıyor. Turyağ ÂLÂ, yüzde 90 yağ içeriğiyle çok amaçlı bir margarin olarak öne çıkıyor. Esnekliği ve benzersiz yapısıyla kekler, mayalı hamurlar, tatlı ve tuzlu kurabiyeler ve poğaça gibi geniş bir yelpazede kullanılabiliyor. Daha fazla bilgi için https://www.turyag.com.tr/ adresini ziyaret edebilirsiniz.

Cargill fuarda, 1986’dan bu yana küresel portföyünde yer alan, kalıcı canlı renk ve lezzetli tatlar sunan Gerkens® Kakao Tozu ürünlerini de şeflere tanıtıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Cargill

 

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.