HORECA Trend, ANFAŞ Food Product Fuarında - HORECA Trend
Takip edin!

Genel

HORECA Trend, ANFAŞ Food Product Fuarında

Türkiye’de HORECA sektörünün uluslararası ilk ve öncü yayını HORECA Trend, tüm editör ve yazar kadrosu ile ANFAŞ 33. Hotel Equipment ve 29. Food Product fuarlarında yer alıyor.

Yayınlandı

on

HORECA (Hotel – Restoran – Cafe) sektörünün en büyük buluşması, ANFAŞ Food Product, kapılarını açtı. ANFAŞ Antalya Fuarcılık İşletme ve Yatırım A.Ş tarafından düzenlenen,  33. Hotel Equipment ve 29. Food Product fuarları Antalya‘da düzenlenen açılış töreni ile başladı.

70 il ve 50’nin üzerinde ülkeden 50.000 ziyaretçi

ANFAŞ Uluslararası Fuar ve Kongre Merkezi’nde başlayan 29. Food Product – Uluslararası Gıda ve İçecek İhtisas Fuarı; 300’nin üzerinde katılımcıyı, yurt içinde 70 il ve yurt dışında 50’in üzerinde ülkeden 50.000’in üzerinde profesyonel ziyaretçiyle bir araya getirecek.

Türkiye’de HORECA sektörünün uluslararası ilk ve öncü yayını HORECA Trend de tüm editör ve yazar kadrosu ile 33. Hotel Equipment ve 29. Food Product fuarlarında yer alacak. Hall 2’de yer alan 2I15-A numaralı HORECA Trend standında ücretsiz olarak 2.500 adet HORECA Trend gazetesi dağıtılacak.

HORECA Trend, ANFAŞ Food Product Fuarında

Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Genel Müdürü ve HORECA Trend gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Okan Yüksel, ANFAŞ’ta yer alacak olmaktan büyük mutluluk duyduklarını ve bunun okurları ile buluşmak için mükemmel bir fırsat olduğunu belirtti.

HORECA Trend muhabirine açıklamalarda bulunan Yüksel, “Türkiye’nin ilk uluslararası HORECA gazetesi olarak, Türkiye’nin en büyük HORECA fuarında yer alıyoruz. ANFAŞ uzun yıllardır HORECA sektörünün buluşma noktası olmayı başardı. Bu buluşmada medya kategorisinde biz de HORECA Trend gazetemizle yer alıyoruz. HORECA Trend’in Ocak 2023 sayısını ANFAŞ Food Product fuarına özel olarak hazırladık. Fuarda 2.500 gazete dağıtımı yapılıyor.” dedi.

Okan Yüksel, fuar katılımcıları ve ziyaretçilerini Hall 2’de yer alan 2I15-A numaralı HORECA Trend standına davet etti.

 

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Genel

Mutfağınızın Tüm İhtiyacı Tek Bir Seride

En lezzetli yemekleri pişirmede yardımcınız Bambum Glory Kırmızı Serisi, sağladığı kullanım kolaylığı ile her zaman elinizin altında oluyor.

Yayınlandı

on

Minik pişirme ihtiyaçlarınız için sahan seti, evde steakshouse lezzeti yaşatacağınız grill tava ve her ihtiyacınızı karşılayacak 3 parça tava setini içinde bulunduran Bambum Glory Kırmızı Serisi, döküm alüminyum yapısı ve PFOA içermeyen kaplamasıyla güven veriyor.

Fonksiyonel ve dayanıklı ürünleri ile yemek yapmayı keyifli hale getiren Bambum, Glory Kırmızı Serisini satışa sundu.

3 parça tava seti, sahan seti ve grill tavadan oluşan Bambum Glory Kırmızı Serisi, şık duruşuyla mutfağınıza uyum sağlıyor.20, 24 ve 28 cm boyutlarıyla satışa sunulan Bambum Glory Tava Seti, dilerseniz yumurta dilerseniz balık kızartmada yardımcı oluyor. Minik pişirme ihtiyaçlarınız için birebir tasarlanan Bambum Glory Sahan Seti ise, dayanıklı ve kaliteli yapısıyla uzun yıllar mutfağınızın baş tacı oluyor.  Glory Grill Tava da etleri kolayca mühürlemenizi sağlayarak evinizde mükemmel bir steakhouse lezzeti yaşatıyor.

Kaynak: HORECA Trend ve Bambum

Devamını Oku

Genel

Fransız Mutfağı: Gastronominin Doğduğu Topraklar

Fransız mutfağı, zengin lezzetler, ince işçilik ve özel yöntemler kullanılarak hazırlanan yemekler ile tanınır. Fransa’ya gastronominin doğduğu topraklar desek, yanılmış olmayız.

Yayınlandı

on

Fransız mutfağı, dünya ülkelerinin en ünlü ve prestijli mutfaklarından biridir. Fransız mutfağı, zengin lezzetler, ince işçilik ve özel yöntemler kullanılarak hazırlanan yemekler ile tanınır. Fransa’ya gastronominin doğduğu topraklar desek, yanılmış olmayız.

Fransız Mutfağı 101

Fransız mutfağında, yemekler genellikle et, balık, sebze ve süt ürünlerinden yapılır. Fransız mutfağında sıklıkla kullanılan etler arasında sığır, kuzu, tavşan ve hindi bulunur. Balık olarak da somon, levrek, uskumru ve sardalye gibi türler kullanılır.

Sebzeler arasında patates, bezelye, fasulye, biber, domates ve şalot gibi sebzeler yaygın olarak kullanılır. Süt ürünleri arasında peynir, yoğurt ve krem şanti gibi ürünler bulunur.

Fransız mutfağında, yemeklerin hazırlanış süreci oldukça önemlidir ve işçiliğe verilen önem nedeniyle yemekler genellikle daha zaman alıcı olur. Özellikle patisserie (pastane ürünleri) ve charcuterie (et ürünleri) gibi alanlarda Fransız mutfağı önemli bir yere sahiptir.

Fransız Mutfağı ve Karakteristik Özellikleri

Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılan bazı yöntemler arasında pişirme, haşlama, kızartma ve fırında pişirme gibi yöntemler bulunur. Ayrıca Fransız mutfağında sıklıkla kullanılan baharatlar arasında tarçın, karabiber, kümes biberi ve zencefil gibi baharatlar bulunur.

Fransız mutfağında, yemekler genellikle zengin ve lezzetlidir. Her güzel şey gibi Fransız yemeklerinin de genellikle kalorisi yüksektir. Fransız mutfağında yaygın olarak kullanılan yiyecekler arasında et, süt ürünleri, patates, balık ve tatlılar bulunur.

Şarap ve peynir olan bir fotoğraf.

Fransız mutfağı; şarap ve peynir ile de öne çıkmaktadır.

Fransız Mutfağında Şarap ve Peynir

Fransa,  en ünlü şarap üreten ülkelerinden biridir ve Fransız mutfağında şarap, yemeklerin hazırlanışı sırasında ve yemeklerin yanında içilerek tüketilir. Şarap, Fransız mutfağında yemeklerin lezzetini ve aromasını önemli ölçüde etkileyebilir ve yemeklerin tadını dengede tutmada önemli bir rol oynar.

Peynir de Fransız mutfağında önemli bir yere sahiptir. Fransa, dünya ülkelerinin en çeşitli peynirlerini üreten ülkelerden biridir ve Fransız mutfağında peynir, yemeklerin hazırlanışı sırasında ve yemeklerin yanında tüketilir. Fransız mutfağında peynir, yemeklerin lezzetini ve aromasını önemli ölçüde etkileyebilir ve yemeklerin tadını dengede tutmada önemli bir rol oynar. Peynir, Fransız mutfağında yemeklerin yanında veya sonrasında tüketilir.

Dünya Mutfağı ve Öne Çıkan Ülkeler

Fransız mutfağı, dünya mutfağında öne çıkan ülkelerden birisi ve belki de birincisidir. Ancak dünya mutfağı çok çeşitli ve zengindir. Diğer ülke mutfaklarına da ilgi duyuyorsanız, HORECA Trend’te daha önce yayınladığımız “Dünya Mutfağı ve Öne Çıkan Ülkeler” başlıklı makaleyi okumanızı öneririz.

 

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku

Genel

Türkiye’de HORECA Sektörü ve Temel İstatistikler

Türkiye’de HORECA sektörü ne kadar büyük? HORECA Trend editörleri, Türkiye’de HORECA sektörüne dair temel istatistikleri derledi.

Yayınlandı

on

HORECA, genellikle otel, restoran, cafe, bar, catering ve benzeri işyerlerini kapsayan bir kısaltmadır. “Hotel, Restaurant ve Catering” kelimelerinin baş harflerinden oluşturulmuştur ve bu tür işyerlerinin faaliyetlerini ifade etmek için HORECA sektörü kavramı sıklıkla kullanılır. HORECA, genellikle yemek ve içecek sektöründe faaliyet gösteren işyerlerini kapsar ve bu alanda çalışanları da bu kavram altında değerlendirilir. (HORECA kavramı hakkında detaylı bilgi için “HORECA Nedir?” başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.)

Türkiye’de HORECA sektörü oldukça güçlüdür. Bir turizm ülkesi olan ve her yıl milyonlarca turist ağırlayan bir ülke olmasının yanı sıra iç talep de oldukça yüksektir. Peki, HORECA sektörünün büyüklüğü ne kadar? Sizler için HORECA sektörüne dair temel istatistikleri derledik…

Türkiye Restoran Sayısı

Türkiye’de kaç restoran bulunmaktadır, maalesef kesin bir sayıya ulaşmak mümkün değil. Ancak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 70 bin restoran bulunmaktadır.

Bu rakam, Türkiye’de bulunan restoranların genel bir göstergesidir ancak kesin bir rakam değildir. Restoran sayısı, bölgesel dağılımı, işletme büyüklüğü ve sektördeki genel duruma göre değişebilir.

Türkiye Otel Sayısı

Türkiye’de kaç otel bulunmaktadır, maalesef bu konuda da kesin bir sayı bulunmuyor. Ancak, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında Türkiye’de yaklaşık 22 bin otel bulunmaktaydı.

Bu rakam, Türkiye’de bulunan otel sayısının genel bir göstergesidir ancak kesin bir sayı değildir.

Türkiye Cafe Sayısı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de yaklaşık 11 bin cafe hizmet vermektedir. Bu rakam, Türkiye’de bulunan cafe sayısının genel bir göstergesidir ancak kesin bir rakam değildir.

Son yıllarda yerli kahve firmalarının da sayısının artması ile cafe sayısı hızlı bir artış yaşamıştır.

Türkiye catering şirketi sayısı

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında Türkiye’de yaklaşık 5 bin catering işletmesi bulunmaktaydı. Geçen süreçte, pandemiye rağmen, bu sayının arttığını düşünebiliriz.

Türkiye’de HORECA Sektörü ve İstihdam

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, Türkiye’de otel, restoran, cafe ve catering sektörlerinde toplam yaklaşık 120 bin kişi çalışmaktadır. Bu sayı, Türkiye’de otel, restoran, cafe ve catering sektörlerinde çalışan kişi sayısının genel bir göstergesidir ancak kesin bir rakam değildir. Kayıt dışı istihdam da göz önüne alındığında bu sayının çok daha yüksek olduğunu düşünebiliriz.

Türkiye’de HORECA Sektörü ve Ekonomik Büyüklüğü

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2018 yılında bu sektörlerin toplam ciroya sahip olduğu rakam yaklaşık 94 milyar TL’dir. Bu rakam, Türkiye’de otel, restoran, cafe ve catering sektörlerinin ekonomik büyüklüğünün genel bir göstergesidir ancak kesin bir rakam değildir.

 

Not: Türkiye’de HORECA sektörüne dair gelişmeleri izlemek için HORECA Trend’i takip edebilirsiniz. HORECA Trend’in otel, restoran, cafe, catering ve tedarik kategorilerini incelemenizi öneririz.

 

Kaynak: HORECA Trend

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2022 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.