Metro Türkiye ile Yılbaşı Sofralarınıza Lezzet Katacak Tarifler | HORECA TREND
Takip edin!

Et, Tavuk ve Balık

Metro Türkiye ile Yılbaşı Sofralarınıza Lezzet Katacak Tarifler

Sevdiklerimizle birlikte unutulmaz sofralarda bir araya geldiğimiz yılbaşı akşamına sayılı günler kala mutfaklardaki son eksikleri tamamlamak için küçük telaşlar başladı. Birbirinden leziz yılbaşı sofraları için ihtiyacınız olan her şey Metro Türkiye raflarında!

Yayınlandı

on

Koca bir yılı geride bırakıp yepyeni bir yılı umutla karşılarken, sevdiklerimizle bir arada olup, en güzel sofralarda buluştuğumuz yılbaşı akşamı için özel tarifler hazırlanmaya, son alışverişler yapılmaya başlandı.

Tam 32 yıldır işin mutfağında yer alan Metro Türkiye, büyük bir heyecanla beklediğimiz 2023 yılını en güzel lezzetlerle karşılamak için ihtiyacınız olan binlerce farklı ürünü raflarında sunuyor. Yılbaşı sofralarınızın vazgeçilmez başlangıçları olan Metro Chef hazır mezelerden pratik atıştırmalık sunumları için Metro Chef füme et ve peynir çeşitlerine, enfes bir kapanış için kolayca servis edebileceğiniz Rioba sufle, cheesecake ve tiramisu gibi leziz hazır tatlı çeşitlerinden, hem sofralarınızda sunabileceğiniz hem de sevdiklerinize hediye edebileceğiniz

Fine Life çikolatalara kadar yılbaşı akşamlarınızın kalabalık sofralarını hazırlamanıza yardımcı olacak her türlü ürünü raflarına getiriyor.

Metro Türkiye, raflarında sunduğu yüzlerce ürüne ek olarak yılbaşı sofralarının etrafında umutla birleşmeyi ve paylaşmayı sağlamak için kendi bünyesinde bulunan Türkiye’nin ilk gastronomi keşif platformu Gastronometro şefleri tarafından özel olarak hazırlanmış 18 farklı tarif ve çözümleri de sizlere sunuyor.

İşte tadı damaklarda kalacak, yılbaşı sofralarınıza lezzet katacak tariflerden birkaçı;

Hindi Şiş Tako

Reklam

Malzemeler

 • Metro Chef hindi şiş              600 gr
 • Metro Chef taze kişniş          10 gr
 • Avokado                                   200 gr
 • Aro mısır                                  100 gr
 • Metro Chef Jalapeno biber   20 gr
 • Metro Chef kırmızı soğan     100 gr
 • Lime                                          30 gr
 • Metro Chef Milas zeytinyağı 20 ml
 • Taco                                           4 adet
 • Aro tuz                                      3 gr
 • Metro Chef karabiber            2 gr
 • Metro Chef kırmızı toz biber 3 gr

Hazırlanışı

Hindi Şiş: Hindi şişler ızgarada mühürlenir. Mühürlenen şişler 160 derece fırında 7 dakika pişirilir.

Avokado Püre: Avokadonun kabukları soyulur, bir kabın içerisinde ezilir. Ezilen avokado püresinin içerisine lime zest, kişniş ve lime suyu eklenir. Brunoise şekline doğranmış jalapeno biber ve kırmızı soğanın yarısı avokadonun içine eklenir. Avokado püresi tuz ve karabiber ile lezzetlendirilir.

Servis

Takoların iç kısımlarına sırası ile avokado püresi, mısır, brunoise şeklinde doğranmış soğan ve jalapeno biber koyulur. Pişen hindiler şişten çıkarılarak takolara ilave edilip servise hazır hale getirilir.

Şefin Önerisi: Pişen hindi şişlerin üzerine erimiş tereyağı sürdüğünüzde hem daha lezzetli ve yumuşak bir hindi eti hem de daha parlak bir görünüm elde edersiniz.

Finike Portakallı Mor Soğan Salatası

Reklam

Malzemeler

 • Metro Chef Finike Portakalı  2 adet
 • Metro Chef mor soğan            4 adet
 • Semizotu                                   600 gr
 • Nar                                              1 adet
 • Fındık turp                                 5 adet
 • Metro Chef Salatalık                4 adet
 • Metro Chef vişne sirkesi         20 ml

Finike Portakallı Sos              

 • Metro Chef Finike Portakalı  1 adet
 • Metro Premium zeytinyağı    80 ml
 • Aro tuz                                        2 gr

Hazırlanışı

Finike Portakal Sos

Portakalın sosu bir kabın içine sıkılır, zeytinyağı ve tuz eklenerek homojen olacak şekilde karıştırılır.

Finike Portakallı Mor Soğan Salatası

Semizotları ayıklanır, yıkanır ve kurutulur. Portakalların kabukları soyularak segment çıkarılır. Salatalık ve turplar halka şeklinde doğranır. Soğan jülyen şeklinde doğranır, vişne sirkesi ve tuz ile bir kabın içerisinde lezzetlendirilir. Nar ayıklanır ve salataya ilave edilir.

Sunum

Hazırlanan tüm malzemeler bir kabın içerisinde sos ile karıştırılarak tabaklanır ve servis edilir.

Reklam

Şefin Önerisi: Yıkanan semizotlarını çok fazla suda bekletmemelisiniz aksi takdirde su çekerek yapısı bozulacaktır.

Portakal Givre

Malzemeler

Portakal Kreması

 • Metro Chef Krema                             320 ml
 • Portakal suyu                                      250 ml
 • Portakal kabuğu rendesi                   3 gr
 • Metro Chef Bio Organik Yumurta   500 gr
 • Aro şeker                                              320 gr
 • Yaprak jelatin                                     10 adet
 • Metro Chef Finike Portakalı            4 adet

 

Kakaolu Crumble

 • Metro Chef tereyağı                          200 gr
 • Aro şeker                                            100 gr
 • Aro un                                                 200 gr
 • Metro Chef kakao tozu                    50 gr

Vanilya Sos

 • Aro süt                                               500 ml
 • Metro Chef krema                           500 ml
 • Fine Life cubuk vanilya                  ½ adet
 • Yumurta sarısı                                  200 gr
 • Aro şeker                                            100 gr

Hazırlanışı                                          

Portakal Kreması: Krema, portakal suyu ve portakal kabuğu rendesi kaynatılır. Yumurta ve şeker bir mayonez tenceresinde çırpılır. Kaynayan karışım yumurta karışımının içine azar azar ilave edilip temperlenir. Temperlenen karışım benmariye aktarılır ve 82 dereceye kadar pişirilir. İstenilen dereceye gelen karışım benmariden alınıp içerisine buzlu su konmuş bir kaba konulur ve ara ara karıştırılır. Krema ayrı bir kaba aktarılır ve 4 derece buzdolabında an az iki saat dinlendirilir.

Kakaolu Crumble: Fırın önceden 170 dereceye ayarlanır. Tüm malzemeler mikserde palet aparatı ile kırıntı haline getirilir. Kırıntı haline gelen karışım yağlı kağıt serilen fırın tepsisine alınır ve 5 dakikada bir karıştırılarak yaklaşık 15 dakika kadar kurutulur.

Reklam

Vanilya Sos: Süt, vanilya ve krema kaynatılır. Yumurta sarısı ve şeker çırpılır, ardından kaynayan karışımdan bir miktar üzerine eklenip temperlenir. Karışım tekrar tencereye alınarak 82 dereceye kadar pişirilir ve soğuması için kaba aktarılır.

Hazırlanışı: Portakallar üst kısımlarından şapkası olacak şekilde kesilir ve içleri oyulur. İçleri boşaltılan portakallar -18 derece dondurucuya alınır ve dondurulur. Portakalların tabanına kakaolu crumble doldurulur ve üzeri portakal kreması ile kapatılır. İsteğe göre tabağa veya kremanın üzerine vanilya sos eklenerek servis edilir.

Şefin Önerisi: Daha ferah bir lezzet deneyimi için tatlınızı içi buz dolu tabakta servis edebilirsiniz.

Kaynak: HORECA Trend ve Metro Türkiye

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Et, Tavuk ve Balık

Et ve Süt Kurumu’ndan ‘Salmonella’ Açıklaması: Etler İmha Edilecek

Et ve Süt Kurumu (ESK), salmonella iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Kurum, salmonella testi pozitif çıkan etlerin imha edileceğini duyurdu ve bu ürünlerin kesinlikle üretim ya da satış için kullanılmayacağını vurguladı.

Yayınlandı

on

Yazar:

Et ve Süt Kurumu (ESK), salmonella iddiasıyla ilgili açıklama yaptı. Kurum, salmonella testi pozitif çıkan etlerin imha edileceğini duyurdu ve bu ürünlerin kesinlikle üretim ya da satış için kullanılmayacağını vurguladı.

ESK’nin yaptığı açıklamada, piyasa düzenlemesi kapsamında yurt dışından canlı hayvan ve karkas et ithal edildiği hatırlatıldı. Gıda güvenliği gereğince, ithal edilen etlerin Tarım ve Orman Bakanlığı tarafından kontrol edilmekte ve akredite laboratuvarlarda analizlerinin düzenli olarak yapıldığı kaydedildi. Kurum tarafından yapılan yazılı açıklamada 9 Mayıs’ta gerçekleştirilen mikrobiyolojik analizlerde, bir parti üründe hijyen standartlarına uygun olmayan sonuçlar elde edildiği açıklandı.

Et ve Süt Kurumu web sitesinde “Kamuoyu Açıklaması” başlıklı açıklama şu şekilde:

Kurumumuzca ithalatı yapılan ve laboratuvar sonucu Salmonella pozitif olan etler ile ilgili olarak aşağıdaki açıklamanın yapılmasına ihtiyaç duyulmuştur.

Et ve Süt Kurumu piyasa regülasyonu kapsamında yurt dışı canlı hayvan ve karkas et alımı gerçekleştirmektedir.

Gıda güvenilirliği kapsamında, ithal edilen etlerin yurt içine girişlerinde Bakanlığımız tarafından kontrol muayenesi için numune alınmakta ve akredite laboratuvarda gerekli analizleri yapılmaktadır. 09.05.2024 tarihinde yapılan mikrobiyolojik analizlerde bir parti üründe hijyen standartlarına aykırı sonuçlar elde edilmiştir. Söz konusu etler komisyonumuz tarafından reddedilerek yüklenici kesimhane firmasına ihtarname çekilmiştir. Firma itirazları doğrultusunda etler dondurularak yediemin deposunda kontrollü şekilde muhafaza altına alınmıştır. Yapılan itirazlar değerlendirilmiş ve etlerin imhasına karar verilmiştir. İmha sürecinin tamamlanması için yüklenici firma temsilcisi beklenmektedir.

Reklam

Bahse konu ürünlerin herhangi bir şekilde üretimde kullanılması veya satışı söz konusu değildir.

Kamu güvencesiyle yapılan et ve canlı hayvan ithalatının tüm süreçlerinde yüksek hijyen standartları uygulanmakta ve halk sağlığını korumak için gerekli tüm tedbirler alınmaktadır.

Piyasa regülasyonunu etkisizleştirme ve dezenformasyon amaçlı haberlere itibar edilmemesini rica ediyoruz.

Salmonella Nedir? Tehlikeli Mi?

Salmonella, gıda kaynaklı enfeksiyonlara yol açan bir bakteri türüdür. Genellikle kontamine olmuş yiyecekler veya su aracılığıyla insanlara bulaşır. Salmonella enfeksiyonu, ateş, ishal, karın krampları ve kusma gibi semptomlara neden olabilir. Özellikle bağışıklık sistemi zayıf olan kişiler, yaşlılar ve küçük çocuklar için daha tehlikeli olabilir. Bu bakterinin neden olduğu ciddi vakalarda, hastaneye yatış ve antibiyotik tedavisi gerekebilir.

Gıda güvenliği ve hijyen kurallarına dikkat etmek, salmonella enfeksiyonlarından korunmanın en etkili yollarından biridir.

Kaynak: HORECA TREND

Reklam
Devamını Oku

Et, Tavuk ve Balık

Kalp Sağlığı İçin Haftada 2 Gün Balık Tüketin

Uzmanlar, kalp sağlığı için balık tüketiminin önemli olduğunu ifade ediyor.

Yayınlandı

on

Yazar:

Balık lezzetli olduğu kadar sağlığımız için de oldukça faydalı. Uzmanlar, kalp sağlığı için balık tüketiminin önemli olduğunu ifade ediyor.

Balıklar zengin protein içeriklerinin yanı sıra kalsiyum, iyot ve Omega-3 yağ asitleri yönünden de zengin. Uzmanlar, birçok klinik çalışmanın düzenli balık tüketiminin kalp krizi ve felç riskini azalttığını, bilişsel aktiviteleri arttırdığını bildirdiğini söylüyor.

Üsküdar Üniversitesi NPİSTANBUL Hastanesi Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, balık tüketiminin püf noktaları hakkında özel açıklamalarda bulundu.

Kalp damar sağlığı açısından birçok yararı bulunan Omega-3 yağ asitlerinin keten tohumu, ceviz, semizotu gibi bitkisel kaynaklı besinlerde de bulunduğunu dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Omega-3 yağ asitlerinin zengin kaynağı olan yağlı balıklar; haftada en az 2 gün 150-200 gram olarak beslenmede yer almalı” dedi.

Balıklar Protein, Kalsiyum, İyot ve Omega-3 Zengini

Ülkemizde özellikle kış aylarında sık tüketilen protein kaynakları arasında balıkların yer aldığını ifade eden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Balıklar zengin protein içeriklerinin yanı sıra kalsiyum, iyot ve Omega-3 yağ asitlerinin de zengin kaynaklarındandır” dedi.

Reklam

Yiğit, birçok klinik çalışmanın düzenli balık tüketiminin kalp krizi ve felç riskini azalttığını, bilişsel aktiviteleri arttırdığını vurguladı.

Haftada En Az 2 Gün Balık 

Kalp damar sağlığı açısından birçok yararı bulunan Omega-3 yağ asitlerinin; keten tohumu, ceviz, semizotu gibi bitkisel kaynaklı besinlerde de bulunduğunu ancak vücut tarafından emilimlerinin düşük olduğunu dile getiren Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, “Bu nedenle Omega-3 yağ asitlerinin zengin kaynağı olan yağlı balıklar; haftada en az 2 gün 150-200 gram olarak beslenmede yer almalıdır” diye konuştu.

Balık Satın Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Yaşamın her döneminde balık tüketebileceğini kaydeden Beslenme ve Diyet Uzmanı Hülya Yiğit, balık satın alırken ve tüketirken nelere dikkat edilmesi ve hangi balıkların tercih edilmesi, hangilerinden uzak durulması gerektiğini de şöyle anlattı: 

Öncelikle balığın tazeliğinden emin olunmalıdır. Bayat balığın kokusu daha keskindir ve gözleri parlaklığını kaybetmiştir, yavaşça bastırdığınızda dokunulan yer içe çöker. Ayrıca taze balıkların solungaçları bayat olanlara göre daha kırmızıdır. Mevsim balıkları tercih edilmelidir. Genelde büyük ve iri balıkların, vücut için toksik olan civa içerme ihtimalleri daha yüksektir. Bu nedenle küçük ve yüzey balıkları tercih edilmelidir. Örneğin bu aylarda; uskumru, palamut ve istavrit tüketim açısından uygundur.

Ton Balıkları İçin Histamin Uyarısı

Mevsim balıklarına ulaşamıyorsak dondurulmuş balıklar da tercih edilebilir. Dondurulmuş balıklar sanılanın aksine; tazeyken dondurulabileceği için büyük bir besin değeri kaybı yoktur. Ancak soğuk zincir korunamamış ise sağlık açısından risk oluşturabilir. Bu nedenle güvenilir satıcılara yönelmekte fayda vardır. 

Taze balık yerine, kolay ve pratik olması açısından ton balıkları da sık tercih edilmektedir. Son kullanma tarihleri yakın zamanda olan ton balıklarının histamin içeriklerinin artmış olma ihtimali vardır. Bu nedenle eğer ton balığı satın alınacak ise etiketleri incelenmelidir.

İdeali Fırında veya Buharda Pişirme 

Balıklar pişirilirken, kızartma yöntemi tercih edilmemelidir. Özellikle Omega-3 yağ asitlerinden faydalanmak için ideal olan fırında veya buharda pişirme yöntemlerini tercih etmektir. 

Reklam

Balık tüketirken daha tok hissetmek için yanında salata ve limon bulundurulmalıdır. Salatada ve limonda bulunan C vitamini balıktaki birçok vitamin ve mineral ile sinerjik etki oluşturacak ve emilimlerini arttıracaktır.

Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haberleri Ajansı

Reklam
Devamını Oku

Çay ve Kahve

Balık Tüketimi Kalp Sağlığını Koruyor

Son yıllarda yapılan birçok bilimsel çalışma, balık tüketiminin kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor.

Yayınlandı

on

Yazar:

Son yıllarda yapılan birçok bilimsel çalışma, balık tüketiminin kalp sağlığını korumaya yardımcı olduğunu gösteriyor. Balığın, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltan, kan basıncını düşüren ve kolesterolü düşüren birçok faydası bulunmaktadır.

Hamile veya Emziren Kadınlar Dikkat

Büyük ve yırtıcı balıklar (örneğin, köpekbalığı, kral uskumru) daha yüksek cıva içerebilir. Hamile veya emziren kadınlar, haftada iki defadan fazla balık tüketmeden önce doktorlarına danışmalıdır. Balık alerjisi olan kişiler balık tüketmemelidir.

Balığın, kalp hastalıklarına yakalanma riskini azaltan, kan basıncını düşüren ve kolesterolü düşüren birçok faydası bulunmaktadır.

Balık Tüketimi Kalp Sağlığını Nasıl Koruyor

 • Omega-3 yağ asitleri: Balık, kalp sağlığı için önemli olan omega-3 yağ asitleri bakımından zengindir. Omega-3 yağ asitleri, kan basıncını ve kolesterolü düşürmeye yardımcı olabilir. Özellikle somon, sardalya, uskumru ve ton balığı gibi yağlı balıklar omega-3 bakımından oldukça zengindir.
 • D vitamini: Balık, kalp sağlığı için önemli olan D vitamini bakımından da zengindir. D vitamini eksikliği kalp hastalığı riskini artırabilir.
 • Protein: Balık, kalp sağlığı için gerekli olan protein bakımından da zengin bir besindir Balık tüketirken cıva seviyesine dikkat etmek önemlidir.

Balık Tüketimi ve Kalp Sağlığı İlişkisi Hakkındaki Bilimsel Çalışmalar

 • 2023 yılında “The Lancet” dergisinde yayınlanan bir araştırmada, haftada en az iki kez balık tüketen kişilerin kalp hastalığı riskini %17 oranında azalttığı gösterilmiştir.
 • 2022 yılında “American Journal of Clinical Nutrition” dergisinde yayınlanan bir araştırmada, balık tüketen kişilerin kan basıncının 2 mmHg düştüğü gösterilmiştir.
 • 2021 yılında “Circulation” dergisinde yayınlanan bir araştırmada, balık tüketen kişilerin LDL (“kötü”) kolesterol seviyelerinin %5 oranında düştüğü gösterilmiştir.

Balık Nasıl Tüketilir:

 • Balık ızgara, fırında veya buharda pişirilebilir.
 • Balık salatalarda veya sandviçlerde kullanılabilir.
 • Balık çorbalarda veya güveçlerde kullanılabilir.

Önerilen Günlük Doz: Haftada en az iki kez balık tüketilmesi kalp sağlığı için faydalıdır.

Kaynaklar:

 • The Lancet: https://www.thelancet.com/
 • American Journal of Clinical Nutrition: https://academic.oup.com/ajcn/
 • Circulation: https://www.ahajournals.org/journal/circ


Kaynak: HORECA TREND, Bilim ve Sağlık Haberleri Ajansı

Reklam

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2024 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.

WP Twitter Auto Publish Powered By : XYZScripts.com