Muratbey, Süt Perilerinin Yanında | HORECA Trend
Takip edin!

HORECA Tedarik

Muratbey, Süt Perilerinin Yanında

Kadınların çalışma hayatında etkinliğinin artırılmasına inanan Muratbey Peynirleri, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için kadın üreticileri desteklemeye devam ediyor. 3. Geleneksel “Peynire Değer Katan Kadınlar” Projesi Eğitim Programını Uşak’ta düzenledi.

Yayınlandı

on

Yenilikçi peynirleriyle olduğu kadar kurumsal sosyal sorumluluk çalışmalarıyla da Türkiye’ye değer katan Muratbey, 3. Geleneksel “Peynire Değer Katan Kadınlar” Projesi Eğitim Programını Uşak’ta düzenledi. Muratbey Gıda Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Muratbey olarak; hem sektörümüze hem ülkemize katkı sağlama misyonumuzla, süte emeğini ve sevgisini katan süt perilerimize desteğimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da artarak devam edecek. Kadın dostu bir firma olarak; gelecek yıllarda daha fazla kadın üreticiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Kadınların çalışma hayatında etkinliğinin artırılmasına inanan Muratbey Peynirleri, Türkiye’nin sürdürülebilir kalkınması için kadın üreticileri desteklemeye devam ediyor. Bu hedefler kapsamında 3. Geleneksel Peynire Değer Katan Kadınlar Projesi; Muratbey’in ev sahipliğinde, Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, il protokolü ve çok sayıda davetlinin katılımıyla Uşak’ta gerçekleştirildi.

Muratbey’in üretim tesisi ve Ar-Ge merkezlerinin de bulunduğu Uşak ‘ta gerçekleştirilen Peynire Değer Katan Kadınlar projesinin açılış konuşmasını yapan Uşak Valisi Dr. Turan Ergün, “Muratbey, süt ürünleri alanında ülkemizin saygın, bilinen markalarından bir tanesidir. Bunun ilimizde olması ayrıca gurur kaynağı. Kadınlar sadece peynire değil süte, yoğurda aklınıza ne geliyorsa her şeye değer katıyor. Bu tür eğitimler; üretilen sütün, peynirin kalitesini arttırma noktasında büyük fayda sağlıyor. Peynire Değer Katan Kadınlar Projesi kapsamında bu yıl üçüncüsü düzenlenen eğitimlerin daha çok kadına ulaşacak şekilde sürdürülmesini temenni ediyorum“ dedi.

Necmi Erol: Hedefimiz, Gelecek Yıllarda Daha Fazla Kadın Üreticiye Ulaşmak

Kadınların çalışma hayatındaki varlığının artırılması ve ekonomik özgürlüğe sahip olması konusunda çalıştıklarını belirten Muratbey Yönetim Kurulu Başkanı Necmi Erol, “Ülkemizin sürdürülebilir kalkınma yolculuğuna katkı sağlayabilmek adına kadın istihdamına ve emeğine değer katmayı kendimize görev biliyoruz. Bu anlamda 2018’de süt ve süt ürünleri sektörüne katkı sağlamak, süt üreticilerini desteklemek, kadınların süt üretimindeki varlığını kuvvetlendirmek adına ‘Peynire Değer Katan Kadınlar’ projesini hayata geçirdik. Projemizle üreticilerimize verdiğimiz eğitimlerin içeriklerini geliştirdik, kapsamını artırdık, bu eğitimleri sistemli ve sürdürülebilir bir forma dönüştürdük. Bu sayede kadınların daha nitelikli bir üretim gerçekleştirebilmesinin önünü açtık. Muratbey, süt perileri olarak tanımladığı süt üreticisi kadınlardan tedarik ettiği kaliteli sütlerle ürettiği inovatif peynirlerini, Türkiye’deki 50 binin üzerinde noktaya ve dünyanın 5 kıtasına ulaştırıyor. Muratbey olarak; hem sektörümüze hem ülkemize katkı sağlama misyonumuzla, süte emeğini ve sevgisini katan süt perilerimize desteğimiz, bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da artarak devam edecek. Kadın dostu bir firma olarak; gelecek yıllarda daha fazla kadın üreticiye ulaşmayı hedefliyoruz” dedi.

Süt Üreticisi Kadınlara Değer Katan Eğitimler Verildi

Muratbey İletişim ve İş Geliştirme Direktörü Gülnur Uluğ, Muratbey’in kuruluş hikâyesi ve bugün ulaştığı sonuçlar hakkında bilgi verdi. Peynire Değer Katan Kadınlar Projesi kapsamında da katılımcılar için dört farklı alanda eğitim düzenlendi. Süt üreticisi kadınlar; Ankara Üniversitesi Veteriner Fakültesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Ufuk Tansel Şireli’den “Süt Üretiminde Kalite, Güven ve Sağlık”, Uşak Üniversitesi Tıp Fakültesi Temel Tıp Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Doç. Dr. Ayşe Özdemir’den “Kadın ve Anne Sağlığı” eğitimleri aldı. Klinik Psikolog İbrahim Çakın, “Aile İçi İletişim” konusunda katılımcıların sorularını cevapladı. Programın eğitim bölümü; Uşak Üniversitesi Spor Bilimleri Fakültesi Beden Eğitimi ve Spor Öğretmenliği Öğretim Görevlisi Meltem Altıntuğ’un sporun hayatımızdaki önemini anlattığı keyifli bir aktivite ile sona erdi. Eğitimlere yoğun ilgi gösteren süt üreticisi kadınlar, sertifika almaya hak kazandı. Sertifika töreni sonrası Muratbey fabrikasını gezen süt üreticisi kadınlar, “sütün peynire dönüşme” hikâyesine de tanıklık etti.

Kaynak: HORECA Trend ve Muratbey Peynirleri

Devamını Oku
Reklam
Yorum Yapmak İçin Tıklayın

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Et, Tavuk ve Balık

Banvit BRF Ormanları 50 Bin Ağaca Ulaştı

Banvit BRF, sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında hayata geçirdiği “Banvit BRF Ormanları” projesi ile Bandırma, Elazığ ve Manisa’dan sonra şimdi de İzmit’te 10 bin fidanı toprakla buluşturuyor.

Yayınlandı

on

Türkiye’nin en çok tercih edilen tavuk eti markası* olan ve faaliyetlerini sürdürülebilirlik ilkeleri odağında gerçekleştiren Banvit BRF, 3 farklı bölgedeki toplam 40 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları” projesini 50 bin ağaca yükselten yeni bir adım attı. Banvit BRF, Ege Orman Vakfı’nın Cumhuriyetimizin 100. yılı anısına tesis ettiği “Yüzüncü Yıl Ormanları” projesi kapsamında İzmit Taşköprü ağaçlandırma sahasında 10 bin fidanlık Banvit BRF Ormanı’nı oluşturdu. Ağaçlandırma sahasında 28 Kasım Salı günü gerçekleştirilen temsili fidan dikim törenine Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ve Vakıf yöneticileri ile Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz ve şirketin üst düzey yöneticileri katıldı.

İlk olarak 2021’de ana üretim kampüsünün bulunduğu Bandırma’nın, Sahil Yenice mahallesi ağaçlandırma sahasında Orman Genel Müdürlüğü destekleri ile 20 bin ağaçlık “Banvit BRF Ormanları” projesini hayata geçiren şirket, 2022’de ise Ege Orman Vakfı iş birliğinde Elazığ-Maden ve Manisa-Yunt Dağı ağaçlandırma sahalarında 20 bin fidana can vermişti. Sürdürülebilirlik çalışmaları kapsamında ormanlaştırmaya da destek veren Banvit BRF, son olarak İzmit Taşköprü’de toprakla buluşturduğu 10 bin fidan ile Banvit BRF Ormanları projesini 50 bin ağaca ulaştırmış oldu.

Bu alandaki çalışmaları hakkında bilgi veren Banvit BRF CEO’su Tolga Gündüz şunları söyledi; “Şirket olarak sürdürülebilirliğin gelecek nesiller için önemini biliyor ve bu konuyu sorumluluklarımız arasında görüyoruz. Hem bağlı bulunduğumuz global şirketimiz, hem de Banvit BRF olarak hedefimiz 2040’a kadar “Net Sıfır”a ulaşabilmek. Bu hedef doğrultusunda sürdürdüğümüz pek çok projenin yanı sıra ağaçlandırma çalışmaları bizim için ayrı bir öneme sahip. “Banvit BRF Ormanları” projemizle 3 yılda ülkemizin 4 farklı noktasında 50 bin fidanı toprakla buluşturmaktan mutluluk duyuyoruz. Orman Genel Müdürlüğü ile Ege Orman Vakfı’na kıymetli destekleri için teşekkürlerimizi sunuyoruz. Önümüzdeki dönemlerde “Banvit BRF Ormanları” projemizi ülkemizin farklı bölgelerinde de hayata geçirmek üzere çalışmalarımızı sürdürüyoruz” dedi.

Ege Orman Vakfı Genel Müdürü Perihan Öztürk ise törende yaptığı konuşmada; “Orman Genel Müdürlüğü ile imzaladığımız protokoller çerçevesinde gerçekleşen ormanlaştırma çalışmalarımızda bugüne kadar 13 milyondan fazla fidanın ağaç olup ormana karışmasına destek verdik. Bu çalışmalarımızı Banvit BRF gibi dünyanın geleceğini önemseyen ve bu konuda çaba gösteren kişi ve kuruluşların bağışlarıyla gerçekleştirdik. Dünyanın geleceğini tehdit eden iklim krizi ile mücadele ancak tüm kurum ve kuruluşların, STK, özel sektör ve kamu kuruluşlarının iş birliği ile mümkün. Banvit BRF Ormanları projesi de bu iş birliklerinin en güzel örneklerinden birisi” dedi.

* IPSOS Marka Sağlığı 2023 araştırmasına göre Banvit, %51 oranla Türkiye’nin en çok tercih edilen tavuk eti markası olarak öne çıkmaktadır.

 

Kaynak: HORECA TREND ve Banvit BRF

Devamını Oku

Alkolsüz İçecek

Uludağ İçecek, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

HORECA sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de içecek sektörünün öncü markası Uludağ İçecek de sponsor olarak festivalde stantı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin yedi bölgesinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşleşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, Uludağ İçecek de sponsor olarak etkinlikte yer alacak. İçecek sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel lezzetleri ile Uludağ İçecek, davetlileri etkinlik boyunca ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

Devamını Oku

Fuar ve Etkinlikler

FİMAK, Tadım Ankara’nın Sponsorları Arasında

Gastronomi sektörünü; özel etkinlik, fuar ve festivallerle desteklemeyi hedefleyen HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da gerçekleştirilecek. Türkiye’de profesyonel fırın ve ekipmanları denildiğinde akla gelen ilk marka FİMAK da sponsor olarak festivalde standı ile yer alacak.

Yayınlandı

on

HORECA TREND’in organize ettiği “Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali” 17 Aralık 2023 Pazar günü Ankara’da Kavaklıdere Hotel 2000’de gerçekleşecek.

Yaklaşık 500 sektör profesyoneli ve davetlinin katılacağı “Tadım Ankara” bu yıl “bağcılık ürünleri” konseptiyle organize ediliyor. Festivalde Türkiye’nin farklı bölgelerinden gelen bağcılık ürünleri ile Türkiye’nin en iyi et, balık, peynir, makarna ve vegan ürün eşeşmeleri yapılacak.

Sektör profesyonelleri ve tadım meraklılarını bir araya getiren etkinliğe, FİMAK da hem sponsor olarak hem de standı ve etkinlikleri ile lezzet katacak. Profesyonel fırın ve ekipmanları sektöründeki güçlü deneyimi, birbirinden özel ürünleri ile FİMAK, davetlileri etkinlik boyunca standında ağırlayacak.

Tadım Ankara – Bağcılık Ürünleri ve Tadım Festivali

TADIM ANKARA, Türkiye’nin farklı bölgelerinde fermente üzüm suyu üreticileri ile siz üzüm severleri Ankara’da bir araya getiriyor. Onlarca üzüm suyu markası tadım yapmanız için siz üzüm severlerle buluşuyor. Festival kapsamında, yerli ve yabancı üzümlerden üretilen yeni ürünler ilk defa bu yıl raflarda yerini alacak yeni markalar bir arada sunulacak. Üzüm sularına eşlik edecek balık, kuru et, peynir ve ekmek markaları da TADIM ANKARA’ya lezzet katacak.

Festival hakkında detaylı bilgiyi www.tadimankara.com adresinden edinebilir, ziyaretçi biletlerini www.biletinial.com‘dan satın alabilirsiniz.

 

Kaynak: HORECA TREND

Devamını Oku

Popüler Haberler

Copyright © 2023 Orbis Medya Bilgi ve İletişim Teknolojileri Ltd. Şti. Her hakkı saklıdır. Web sitemizdeki haber, makale ve içeriklerin her hakkı saklıdır.
İçeriklerimizin izinsiz kullanımı halinde yasal işlem başlatılacaktır.